I Fietsen- en rijwielplaatjes- dieven voor de Rechtbank. BURGERLIJKE STAND. 'M R TT D A.G 6 JANUARI 1939 9 UIT DE OMSTREKEN HAARLEMMERMEER Vcilingvereeiiiging „Haarlemmermeer". Het tienjarig bestaan. Het is-nu ongeveer 10 jaren geleden, dat ouder een groep landbouwers in Haarlemmer meer. stemmen opgingen om te komen tot een beter afzetgebied voor hun producten, in hoofd zaak aardappelen. Besloten werd ter nadere bespreking van deze Belangrijke zaak eens een vergadering uit te schrijven, die onder groote belangstelling in dc Beurs te Hoofddorp werd gehouden en waarin de secretaris van den provincialen veilingsbond. de heer Balk uit Alkmaar, een uiteenzetting gaf van het veilingwezen. In de verwachting dat deze vergadering tot het gewenschte resultaat zou leiden, werd men niét teleurgesteld, want de voor het nader uit werken der plannen benoemde commissie had niet stil gezeten en er bleek voor de verwezen lijking daarvan zooveel warme belangstelling te bestaan, dat op initiatief van aan aantal land bouwers en andere bij deze aangelegenheid be trokken personen besloten werd opnieuw een bijeenkomst in de Beurs te beleggen, die druk bezocht werd. In deze vergadering werd toen definitief besloten tot oprichting van de vei- lingvereeniging „Haarlemmermeer", gevestigd te Hoofddorp, met de hoofdbepaling „verplicht veilen". Nadat bij het treffen van de noodige voorbe reidingen eenige moeilijkheden waren over wonnen, kon in de Beurs de eerste aardappel- veiling worden gehouden, die veel belangstel ling trok. Vele aardappelverbouwers achten deze vei lingen met het oog op de in dezen polder zoo sterk toegenomen teelt van dit gewas voor hun bedrijf van groot belang en maken daar van dan ook nog steeds een dankbaar en druk gebruik. Wijl te Nieuwvennep inmiddels een eiervei- ling in 't leven was geroepen en daarmede een mooi succes werd verkregen, werd het plan op gevat, ook in Hoofddorp een eierveiling te houden; de daartoe aangewende pogingen slaag den volkomen. Ook deze veiling mag zich in een toenemenden bloei verheugen. De veilingvereeniging „Haarlemmermear" en vele andere bij deze nuttige instelling geïnte resseerde personen zullen dan ook met voldoe ning en dankbaarheid op haar 10-jarig bestaan en de vruchtbare wijze waarop zij in dit tijdperk is werkzaam geweest, kunnen terugzien. PERSONALIA. De heer S. Sluurman, agent van politie der gemeente Haarlemmermeer ter standplaats Nieuwvennep, is in gelijke betrekking benoemd të Wildèrvank, met ingang van 15 Januari a.s. VERGADERING C. P. N. De afdeeling Haarlemmermeer van.de C. P. N. hield gisteravond in hotel „De Beurs" een open bare vergadering. Medewerking verleende de balletgroejp „£>ynamo" ,uit Amsterdam, terwijl Lou Jansen gemeenteraadslid uit de hoofdstad het onderwerp behandelde: „Wat brengt ons het Plaq^s&ftff?" De''neer' P. Lanserheild egn. korte openings rede,-waarop de heer Janséh zijn onderwerp inluidde met een hekeling van het München- pact. Het plan-Westhoff is reeds vaak besproken, doch de beschouwingen daarover zijn met een nevel omgeven. De heer Westhoff heeft als ambtenaar van de regeering opdracht gekregen dit plan te maken binnen de vooraf door haar bepaalde grenzen. Steunuitkeeringen zonder prestaties daarvoor gedaan, zullen niet meer plaats vinden. Ieder moet thans maar werken en mag meehelpen den bodem ontginnen. Kantoorbediende of kap per of wie dan ook, die werkloos is geworden, moet spitten. Totaal ongeschikten worden af gescheept naar Armenzorg en zoo wil, aldus de Communisten, de regeering het werkloozenleger verkleinen en krijgt daardoor een uitkomst, die verre bezijden de werkelijkheid is. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria Bastina, d. v. P. J. Ouwer- kerk en A. Vermeer; Willem, z. v. W. van Veen en J. Overbeelc; Abraham, z. v. A. van Walen en J. N. de Neef; Hendrik Jan, z.-v. B. Nieuw- dorp en J. Kuperus; Hendrikus Petrus, z. v. P. de Roods en M. C. H. Lamboo; Jan Pieter, z. v. L. P. Wolse en J. Tramper; Alida Hendrika Maria, d. v. P. J. van Seumeren en M. A. Jan sen; Petrus Johannes, z. v. J. M. Schouten en V. C. Koning; Wouter, z. v. D. Schuit en A. P. Dees; Nelly, d. v. M. Nieuwdorp en J. van de Zande; Antonius Hermanus Franciscus, z. v. P. J. Wameling en J. M. C. Peereboom. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Anthonius Johannes de Groot, 25 jr. en Anna Maria Cornelia Franken, 23 j.; Zee- gert Aloijsius Rijs, 24 j. en Geertruida Jonge- neelen, 26 j.; Gerrit Beers, 37 j. en Agnieta Koetsier, 34 j.; Adrianus Marinus Lucke, 39 j. en Maria vaii der Lee 29 j. Overleden: Martijntje van Burgel, 49 j. echtg. v. L. van der Plas: Jan de Vogel. 58 j. ongeh.; Hendrik Jongsma, 72 j. echtg. v. P. Blok ker; Laurens van Kuijk, 30 j., echtg. v. P. Mali- paard; Guurtruide Mulder, 23 j., ongeh.; Gode- fridus Antonius Maria van Steen, 9 dagen, z. v. G. J. van Steen en A. J. Lieverse: Zeger Bax. 79 j., echtg. v. A. Pruijsen; Aafje Sluiter, 74 j.. wed. v. C. Hoffman; Hijlke Frederik Poiesz, 59 j., echtg. v. A. M. Swietering; Jan Vreeken, 84 j., weduwn. v. A. Eigenhuis; Garment Koger, 79 j., echtg. v. A. Kooi. SCHAAKCLUB „DE MEER" BOVENAAN. De schaakclub uit Hoofddorp „De Meer is in de competitie van den Noord-Holl. Schaakbond vierde klasse goed begonnen. Zij staat thans met 4 punten uit 2 partij boven aan de rang lijst. SCHAAKBOND „HET PLATTELAND". Verschillende schaakvereenigingen in de om geving van Haarlemmermeer besloten tot op richting van den „Plattelands Schaakbond" ten einde haar krachten in onderling competitie verband te meten. De halve ronde is reeds achter den rug. Het secretariaat is thans gevestigd bij P. v. d. Laarse, Leimuiderdijk, Haai-lemmermeer. en zichtbaar blijven cn de cijfers welke deze nummering vormen een hoogte van minstens 10 c.M. hebben. Thans wordt ter algemeene kennis gebi-acht,- dat bij verdere nalatigheid in dezen met ingang van 1 Febr. a.s. verbaliseerend tegen de daar voor aansprakelijke personen zal worden opge treden. BEGRAFENIS P. KONING. Onder zeer groote belangstelling werd Don derdagmiddag op de Algemeene Begraafplaats de heer P. Koning naar zijn laatste rustplaats gedragen. De stoet werd voorafgegaan door het om floerste vaandel van de S.D.A.P. afd. Zandvoort, Achter de baar zagen we o.a. het bestuur van de S.D.A P. en vele leden van de afd. Zand voort, enkele leden van het Leger des Heils, het bestuur van de Openbare Leeszaal cn bibilo- theek en enkele leden van de Ned. Vereeniging tot bestrijding van het gebruik van alcoholische dranken. Aan de geopende groeve werd het eerst ge sproken door den heex- B. v. Rijnberk, namens de afd. Zandvoort van de S.DA.P. Spreker her dacht den overledene als een van de oudste le den van de S.D.A.P. Namens het Leger des Heils sprak mevrouw Van Zeyl. Mejuffrouw B Otten wijdde eenige zeer ge voelige woorden aan de nagedachtenis van den overledene, die het wei-k van de openbare lees zaal en bibliotheek steeds met hart en ziel had gesteund. De heer A. I-Iofstra sprak namens dc Ned. Ver eeniging tot bestrijding van het gebruik van al coholische dranken afd. Zandvoort, waarvan de overledene vele jaren bestuurslid was. Ds Tromp sprak tenslotte woorden van troost en berusting. De heer De Roode dankte namens de familie voor de vele bewijzen van medeleven en be langstelling. PHOENIX. De tooneelvereeniging Phoenix organiseert op Zaterdag 7 Januari in Gi-oot-Badh"^ haar jaar- lijksch Nieuwjaarsbal. Deze feestavond wordt opgeluisterd door een komische één-acter, geti teld: Op gemakkelijke condities De Nieuwjaarswensch, vervaardigd door den heer O. Smaalders wordt voorgedragen door den auteur als Thomasvaer en mevrouw Blee- sing-Sevenstern als Pieternel. Tijdens het, bal zal het amateur-danskam- oenspaar van Nederland, meiuffvouw ca sing en de heer Dragon Petrovitch -enkele de monstraties geven. ^VEERSTANDEN TEGEN HET SOCIALISME. Maandag, 13 Februari, spreekt de heer Ringe ling, redacteur van Vrijheid, Arbeid, Brood in Ons Gebouw over het ondei*werp: Weerstanden tegen het Socialisme. DE INRICHTING VAN DEN STAAT Üinsdag, 24 Januari, spreekt mr. W. H. Vliegen uit Bloemendaal in Ons Gebouw over: De in- ïchting van den Staat. ZANDVOORT ATTENTIE VOOR DE HUISNUMMERS. Volgens de Algemeene Politieverordening de zer gemeente mag geen perceel door den eige naar worden gebruikt of in gebruik worden ge- gegeven, dat niet voorzien is van de voor het pand door B. en W. aangegeven nummering. K-l 13 van deze verordening verplicht den eigenaar van een perceel er voor te zorgen, dat dë daarop geplaatste nummers, van den open baren weg in goed leesbaren staat onderhouden HILLEGOM MUZIEK- EN ZANGAVOND. In Hotel Sistermans, waarvan de groote zaal tot de laatste plaats bezet was gaf gisteravond het nieuwe kinderkoor ,,'t Hillegom's Dozijntje" onder leiding van mej. Annie Leegwater de eerste uitvoering. Het merkwaardige van dit koortje Igj-dat het slechts uit een dozijn meisjes bestaat, die' zoodi'a ziy een dozijn jaren tellen het koor weer moeten -verlaten. Dit eerste optreden viel zeer in den smaak; er werd goed gezongen, ook door de verschil lende solistjes. Alleraardigst was „die Kleine Geige" met viool-begeleiding van Toet van Gen- nip, terwijl „Dc Musici" dat gedirigeerd werd door een der kleintjes een-groot succes had. Medewerking werd verleend door het dames koor „Laus 'Deo", waarmede wij ook voor de eerste maal kennis maaktenr-Ook hier werd ten volle aan de te stellen eischen voldaan. De zang klonk beschaafd en zuiver, terwijl uit alles bleek dat met begrip werd gezongen. Speciaal het „Panis Angelicus" van César Franck dient genoemd te worden met de zeer fraaie sopraan solo van mej. Tiny v. d. Lans.. Alleen betreuren wij de versnippering van de vele goede krachten die onze gemeente telt, over een te groot aantal gemengde, mannen- en dameskoren. Verschillende leerlingen van mej. Leegwater toonden nog hun vorderingen op piano en viool. De dïrigente, die persoonlijk opende en sloot had herhaaldelijk fraaie bloemen in ontvangst te nemen. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. Bevallen: D. MenseElizen, d.; M. F. B. GeheniauHackenitz, z.; C. M. VelzëlDin- gemans, d.; G. W. Castien—Kooymans, z. Ondertrouwd: W. Westhof en N. Bot; W. J. Oudegeest en H. E. van Geijn. Overleden: Jkvr. H. Teding van Berkhout, 85 j., wed. van W. de Clercq. SANTPOORT HET .jSANDHAESFONDS". Het bestuur van „Santpoorts Bloei" mocht aan verschillende bijdragen een bedrag van f 40 ontvangen, waardoor de totale opbrengst bedraagt f 851.17. plus een voorwaardelijke toezegging van f 200. Het benoodigde bedrag is dus nog niet bij een. DE VERLICHTING VAN DE WILLEM DE ZWIJGERLAAN. Het bestuur van „Santpoort's Bloei" meldt ons: „Daar de Willem de Zwijgerlaan en omge ving voor het grootste gedeelte van straat verlichting geheel verstoken is. hebben wij ons tot het gemeentebestuur gewend en het ver zocht tot het plaatsen van lantaarns aan deze wegen ten spoedigste over te gaan. Tevens heb ben wij nogmaals aangedrongen op het ver lichten van het plein voor het Jeugdhuis." HET PROGRAMMA VAN R. C. BREDERODE. R. C. Bi-ederode speelt a.s. Zondag: Brederode 1D. I. O. 2 10 uur Kemphaan 2Brederode 3 2 uur Bredei'ode jun.Kinheim jun. 2 uur VERTELAVOND. Voor den tweeden vertelavond in de- kapel der Ned. Herv. Evangelisatie bestond van de zijde der jeugd wederom een overgroote be langstelling: het gebouw was stampvol, wel een bewijs, dat de eerste avond in den smaak was gevallen. De heer Schooneman vertelde aan de hand van lantaarnplaatjes de geschiedenis van .De Negerhut van Oom Tom" en „Bob de Brandweerman". Het derde nummer stond op het programma aangekondigd met vraagtee- kens. Dit bleek de geschiedenis te zijn van de jacht op een muis in de slaapkamer van een echtpaar. Vooral om deze geschiedenis heeft de jeugd smakelijk gelachen. OVERSTROOMING. Eenige maanden geleden vermeldden we. hoe een deel van den Rijksweg en het Broekber- genplein tengevolge van een defect aan het pompstation aan den Doodweg onder vuil. drabbig rioolwater kwam te staan. Ook Zondag j.l hoorden wij weer van eenige kelders, die onder water stonden. Toen was het euvel evenwel vrij spoedig verholpen. Gisteren was dit echter niet het geval. Ten gevolge van den hevigen sneeuwval op Woens dag'j.l. gevolgd door den snel invallenden dooi, kwam opnieuw bovengenoemd gedeelte van den Rijksweg onder water te staan, doordat het riool blijkbaar het water weer niet af voerde. Pas tegen 8 uur in den avond begon het water wat te. zakken. Doordat het vroor waren de plaatsen waar het water gestaan had, spoe dig spiegelglad. (Is reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.) De pers over Roosevelt's boodschap. Meerling- der Duitsche pers. BERLIJN. 5 Januari. In hun commentaren op de boodschap van Roosevelt wijzen de Duit sche bladen de „verwijten tegen de autoritaire staten" krachtig van de hand. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft: Klaar blijkelijk zijn het drie factoren, die Roosevelt tot zijn uitval verleid hebben, t.w. 1. De slaafsche afhankelijkheid in Washington van de Joodsche financiers in Wallstreet en van de doeleinden van het wereldjodendom, dat honderden en duizenden van zijn vertegenwoor digers in alle hooge functies der Vereenigde Sta ten heeft zitten. 2. De toenemende oppositie, waartegen Roo sevelt zich zelfs in zijn eigen kamp geplaatst ziet en 3. het feit, dat Roosevelt een derde ambtspe riode wenscht, waartoe hem alle middelen ge schikt lijken. De „Völkischer Beobachter" schrijft: Roose velt mag zijn landgenooten nog zooveel sprook jes vertellen over het gemis aan vrijheid in de Centraal-Europeesche landen, een feit is en blijft het, dat deze volken in rust. vrede en ar beidzaamheid leven en een snellen groei bele ven, terwijl Roosevelt het in de zes jaren van zijn bewind niet heeft klaar gespeeld zijn land te bevrijden van den geesel der werkloosheid en van de klauwen van een corrupt en verjoodscht kapitalisme. De geschiedenis meet de menschen af naar hun daden, niet naar hun phrasen. „Amerika ontwaakt." PARIJS. 5 Januari. Cartier schrijft in .,1'Eppque": „De Vereenigde Staten ontwaken bij het hen bedreigend gevaar. Zij zijn' in open lijke oppositie tegen Berlijn. Rome en Tokio. Washington heeft gesproken over een mogelijke economische boycot. In het kort gezegd: de toe stand is zeer gesparyxen". Mevrouw Tabouis schrijft in „l'Oeuvre": De boodschap van Roosevelt komt op een voor de dictatoren bijzonder kritiek oogenblik. zij kan dus beslissenden invloed hebben op de oriëntee ring hunner politiek. Te Londen is men van meening, dat de boodschap van Roosevelt den aard der persoonlijke gesprekken, welke Cham berlain met den Duce zal hóuden aanzienlijk zal kunnen wijzigen. Vivières schrijft in „l'Ordre": De terugslag dezer redevoering zal ingrijpend zijn, misschien zelfs direct. Vivières verklaart, dat Chamber lain ten zeerste rekening zal moeten houden met de meening der Vereenigde Staten. Hij denkt, dat de verklaring van Roosevelt zijn hou ding te Rome zal beïnyloeden. Tienduizend „vreemde elemen ten uit Tsjecho-Slowakije. Alle Tsjecho Slowaaksche bladen melden, dat tienduizend Joden, emi granten en anderen Tsjecho Slowakije zullen moeten verlaten krachtens een beslissing der regeering, die heeft onderhandeld over vrijen toegang voor de Joden tot Zuid-Amerika. HET NIEUWE JAPANSCHE KABINET GEVORMD. TOKIO, 5 Januari (Reuter-A.N.P.) Hiroenoema, de president van den Ge heimen Raad, heeft vandaag zijn nieuwe kabinet bekend gemaakt. Konoye blijft als minister zonder por tefeuille lid der regeering, Arita be houdt de portefeuille van buitenland- sche zaken. De volgende ministeries krijgen een nieuw hoofd: Financiën: Isjawatari. Binnenlandsche zaken en openbare wel vaart: markies Kido. Landbouw: Masjida. Justitie en verkeer: Sjiono. Handel en overzeesche gebieden: Hatta. Spoorwegen; Maeda. In Amerikaansche diplomatieke krin gen, aldus meldt Havas uit Washing ton. wordt de benoeming van Hiroe- namoe, een vertegenwoordiger van fascistische stroomingen, tot formator van het Japansche kabinet beschouwd als een aanwijzing, dat de oorlog in China zal worden voortgezet en dat verdere territoriale veroveringen zullen worden nagestreefd. Dezelfde kringen zetten uiteen, dat econo mische sancties tegen Japan meer dan ooit doeltreffend zouden zijn. Men zou er niet over verrast zijn. indien voor de toepassing van een krachtige politiek tegen de aanvallers, door Roosevelt aanbevolen, Grew, de ambas sadeur der Vereenigde Staten te Tokio, naar Washington zou worden ontboden tot het ple gen van overleg. De .Oranje" nadert zijn voltooiing. AMSTERDAM, 5 Januari. Aan de vol tooiing van het motorschip „Oranje" het vlaggeschip van de Amsterdamsche koopvaar dijvloot. wordt hard gewerkt. Blijven de werkzaamheden in het huidige tempo voortgang vinden, dan bestaat er goe de kans, dat de „Oranje" op tijd, dus op 1 Juni 1939, zal worden opgeleverd. Daarna za! het schip voor het bedrijf worden uitgerust, vervolgens zullen de verschillende installaties beproefd worden, waarna de technische proef tocht kan plaats vinden. Er wordt op geregend dat 6 September 1939 de eerste reis naar Nederlandsch-Indië zal worden gemaakt. Montagu Norman tc Berlijn. BERLIJN, 5 Januari (Rcuter/A.N.P.) Mon tagu Norman. de gouverneur van de Bank of England, is te Berlijn aangekomen. Naar Havas nader meldt, is mevrouw Nor man in gezelschap van den gouverneur. Dr Schacht, de president van de Duitsche Rijksbank, diens dochter en schoonzoon wachtten aan het station op hun gasten. Norman heeft verklaard, dat zijn bezoek van strikt particulieren aard is en dat econo mische en financieele kwesties niet zouden worden besproken tijdens zijn korte verblijf te Berlijn. Chamberlain's reis naar Rome. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat de Britsche delegatie, die aan de besprekingen te Rome zal deelnemen, zal bestaan uit Cham berlain. Halilax, Osmond Cleverley (den eer sten particulieren secretaris van Chamber lain), Lord Dunglass (den parlementairen particulieren secretaris van Chamberlain). Cadogan en Maurice Ingram (den chef van de zuidelijke afdeeling van het Foreign Office), alsmede Oliver Harvey den eersten particulie ren secretaris van Halifax). De delegatie zal Dinsdagochtend van het Victoria Station ver trekken Hulp aan buitenlandsche kinderen. Woensdagmiddag werd ten Stadhuize door mr. S. H. Vening Melnesz, voorzitter van het comité voor hulp aan buitenlandsche kinde ren, afdeeling Haarlem, het px-opaganda-co- mité geïnstalleerd: de dames mevr. Ds. C. E. van Dijkvan Viersen Trip, mevr. J. C. van Dijk, mevr. C. A. Frevel Nanninga, mevr. A. M. NienhuijsVersteegh. mevr. S. Rodrigues PereiraColago Osorio. mevr. mr. F. N. Sickin- gaKnappert, mevr. J. E. van Zwijndregt- ter Meulen en de heeren: W. Bakker. G. D. Gratama en K. de Vries. Mevr. A. M. NienhuijsVersteegh werd tot voorzitster gekozen, de heer KI. de Vries tot haar plaatsvervanger en mej. P. S. Waller Ze per tot secretaresse, waardoor het contact ge legd is met het bureau Stadhuis. Vele plannen kwamen ter tafel, waarvan het eerste a.s. Zaterdag tot uitvoering komt De belangeloos beschikbaar gestelde winkel Groote Houtstraat 47. die geheel voor de pro paganda is ingericht, wordt dien ochtend te 10 uur officieel geopend door den eere-voor- zitter, den burgemeester van Haarlem, dr J. E. baron de Vos van Steenwijk. Men rekent op een Ieders belangstelling. kracht, die tot aan het ongelooflijke grensde. Hij werkte niet alleen overdag, maar ook groote gedeelten van den nacht Voor zijn vrouw was hij een gced echtgenoot, voor zijn kinderen een goed vader en voor de Gemeente, die hij dien de. een goed herder en leeraar. Ook voor velen daarbuiten deed hij veel goeds. Hij was een uit nemend prediker, een goed catecheet en pastor; een stoere werker. Van oud-catechisanten had spreker gehoord, dat het zoo goed en prettig op de catechisatie van Ds. Van Paassen was. En dat hij een goed pastor was, had spreker zelf twee maal bij een ernstige ziekte ondervonden: ds. Van Paassen kwam bij hem niet alleen als col lega en vx-iend, doch ook als zielsverzorger. God heeft hem nu van ons weggenomen, maar het is een troost, dat Hij het heeft gedaan; het was een zegen dat Hij ons hem gegeven heeft, niet zooals men een kind een stuk speelgoed geeft om er een poosje mee bezig te zijn en er an te genieten, maar om er eeuwigheidswinst door te behalen. God heeft hem veel gegeven, maar nu ontvangt hij het heerlijkste van alles: de rust, die er overblijft voor het volk van God. De tekst, waarover Ds. Van Paassen het laatst preekte, was: „Gij dan, weest bereid". Dit roept ons ook zijn sterven nog toe. Laat ons dit woord in de practijk brengen, dan volgt er op deze droeve scheiding een eeuwig en blij her-eenen." Ds. Blaauw sprak tenslotte woorden van troost tot de familie. Daarna werd de kist met het stoffelijk over schot door zes onderwijzers van de „Vereeni ging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel" en zes broeders van „Meer en Bosch" grafwaarts gedragen. Aan de groeve las Dr. Weener nog eenige ge deelten uit den Bijbel, waarna een koor van zusters van Bethesda Sarepta en broeders van Meer en Bosch het lied „Hoe zal 't ons zijn. als w'eindlijk, moe van 't dwalen". Dr. Weener eindigde de plechtigheid, die op allen een diepen indruk maakte, met het bidden van het Onze Vader. Teraardebestelling Ds. C. J. van Paassen. HAARLEM, —'Donderdag Hedenmiddag twee uur werd op de Algemeen' Begraafplaats te Heemstede aan den schoot dei aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van Ds. C. J. van Paassen, emeritus-predikant bij de Ned. Herv. Kerk, te Haarlem, die in den ouder dom van 70 jaar "overleden is7 Te voren heeft ten huize van den overledene aan de Van Eedenstraat een rouwdienst plaats gehad, die geleid werd door Dr. J. Weener, den oudsten predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Haarlem. Dr. Weener sprak daar naar aanlei ding van Johannes 14 het eerste gedeelte en van Romeinen 8 het laatste gedeelte. Bij het uitdragen van de baar wex-d het slot koor uit de Mathaeuspassion van Bach gespeeld Op de begraafplaats te Heemstede was de be langstelling buitengewoon groot. Aanwezig wa ren o.a. vele predikanten. De Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk werd vertegenwoordigd door de heeren Mr. A. Beets, W. Eggink en Dr M. Eeftinck Schattenkerk; het bestuur van de Vereeniging voor verpleging van lijders aan vallende ziekten door de heeren H. Franken en C. Bierens de Haan, mej. Bierens de Haan er Zuster Mary Pott, bestuitende Zuster van Be thesda Sarepta: het Diaconessenhuis door de bestui'ende Zuster A. Voorhoeve, den heer F. J F. van Hasselt, geestelijk verzorger, en vele zusters; „Meer en Bosch" door de doctoren R Burdet en A. Werjaal en den heer W. Duyven- dak, geestelijk verzorger (de geneesheer-direc teur Dr. B. Ch. Ledeboer kon wegens onge steldheid niet aanwezig zijn. Voorts waren aanwezig de bux'gemeester van Haarlem di\ J. E. baron de Vos van Steenwijk, de gemeentesecretaris mr. Th. A. Wesstra en na mens de afdeeling Haarlem der Middernacht zending de heeren P. P. Hartendorff en M. de Braai. Ook was aanwezig de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland mr. dr A. baron Röell. Toen de kist in de aula was opgebaai-d en Bach's „Ewigkeit" ten gehoore was gebracht sprak Ds M. G. B 1 a a u w, predikant bij de Ned. Herv Kerk in Haarlem Noord, een speciale vriend van den ovexTedene, naar aanleiding van een woord van Paulus in Romeinen 3 vers 1, waar bij hij vx-aagt wat het voordeel van een Jood is. Spreker vroeg naar aanleiding daarvan wat het voordeel van een Christen is. Deze ziet na melijk altijd God naast zich staan; dit houd' hem nedex'ig als hij wat ontvangt en het troost hem als hij wat verliest, al is het nog zooveel. En ook hier geldt het woord van Job: „de Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, de naam des Heeren zij geloofd". Ds. Van Paassen wa« klein van persoon, maar een groote figuur; hii had een vriendelijk gelaat, guitige oogen, een goede gezondheid en sterk gestel. Ook had hl) een helder verstand, een scherpzinnigen geest en een sterk geheugen, waardoor hij gemakke lijk kon studeeren, hoewel hij voor studie bitter weinig tijd had wegens zyn velen practischer arbeid. Ds. Van Paassen had een vroom ge moed, een kinderlijk geloof en een 'liefdevol hart. zoodat hij met den Deenschen theoloog Kierkegaard op zijn sterfbed kon zeggen: „Zeg alle menschen goedendag en zeg dat ik ze alle maal zoo hartelijk lief heb gehad". Deze woor den zijn vooral van een dominé van groote be- teekenis, omdat die weliswaar veel goeds on dervindt. maar soms ook heel veel kwaads. Ds Van Paassen had ook een vredelievende natuur zoodat hij niet licht botsingen zou veroorzaken, behalve wel eens op straat in letterlijken zin. als hij, om haastig ergens heen te stappen, plot seling tegen voorbijgangers op botste; vriende lijk verontschuldigde hij zich dan met een „o. pardon!" Hij had een buitengewoon opgewekt karakter, waardoor hij zonder oppei-vlakkig ot luchthartig te zyn, de dingen altijd van de licht zijde zag cn liet bezien. Er brandde in hem een onbluschbaar vuur van ijver; hij had een werk HAARLEM, Donderdag. In den zomer en het najaar van 1938 werd Haarlem en omgeving onveilig ge maakt door een bende fietsen- en rij- wieldieven, die hun operaties op groote schaal uitvoerden. Niet minder dan 57 rijwielplaatjes, 14 fietsen, een autoped en een fietspomp had de eerste ver dachte. een 27-jarige werklooze Haar- lemsche bakker, gestolen. Op 16 September had hij in een fietsenstal ling van een school aan den Van Lennepweg zijn slag geslagen en niet minder dan 19 f iets plaatjes van de rijwielen afgehaald. Voorts had hij nog verscheidene fietsen weggehaald Hij was sinds April van het vorige jaar in deze branche „werkzaam" en wist de plasties raison voor 80 ct. te verkoopen, zoodat de zaken naar wensch gingen. De Officier vond, dat men hier werkelijk niet meer kan spreken van „eens 'n keertje uit stelen gaan wegens armoede" De verdachte is schijn baar besloten door diefstal aan den kost te ko men. Alleen een gevoelige straf zal hem aan het verstand kunnen brengen, dat dit niet gaat, Spr. eischte een jaar gevangenisstraf. De raadsvrouw, mr. De Vries-Spier bracht naar voren, dat de demoraliseerende invloed van de werkloosheid grootendeels schuld is, dat ver dachte op het slechte pad is geraakt. Hij komt uit een zeer net en oppassend gezin. Spr. zou een gecombineerde straf in dit geval het beste lijken. Vervolgens stond de 32-iarige kameraad van den eersten verdachte terecht, wiens lijst niet zoo indrukwekkend was. Hij had ..slechts" 7 plaatjes en 3 eietsen gestolen. Maar 34 plaatjes en 8 fiet sen geheeld. De fietsen van een meisie. dat met haar broer tje in het Velserbad was gaan zwemmen, waren 18 Augustus door den verdachte van hun rij wielplaatjes ontdaan. Bij Elswout had hij een fiets, die in een boschje stond weggenomen en zoo'was het maar doorgegaan.... De vei'dachte trachtte er zelf profijt van te trekken, terwijl hij het liefst de anderen, de groote diefstallen liet plegen, zei de Officier, die een jaar eischte. Mr S. Groen, de verdediger, refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank. De derde verdachte was eveneens een werk looze Haarlemsche bakker, die meer als heler was opgetreden. Hij kocht de plaatjes voor 80 ct. en verkocht ze voor een gulden aan een ..Plaatjeskoning" in Amsterdam. Acht maanden vroeg de Officier. Mej. Mr. Deknatel, pleitte een gecombineerde straf. De vierde verdachte was een 31-jarige fa brieksarbeider, die een fiets en een belasting plaatje van een der andere verdachten had ge kocht en nu terecht stond wegens heling. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat hij een of tweemaal gezien had. dat fietsen werden veranderd Hij woonde namelijk in het zelfde huis als een der verdachten. Pres.: Had u werkelijk geen idee, dat de fiets van diefstal afkomstig was. Verd.: Nee. Pres.: Ook niet, nadat u wist. dat er arresta ties waren verricht? U bent toch geen ezel? Verd.: Ik wist er niets van. Pres.: Durft u dus volhouden, dat u niet wist, dat dje fiets gestolen was? Verd.: Ja, dat durf ik. Pres.: Als u dan maar niet denkt, dat iemand dat gelooft Verder kwam nog vast te staan, dat de ver dachte de fiets in een fietsenstalling in bewa ring had gegeven zoo gauw hij van de arresta ties van zijn medebewoners had gehoord. De heling achtte de Officier bewezen. Do ver- daohte is bovendien al eerder veroordeeld. Daar om requireerde spr. 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Slotemaker bestreed de dagvaarding op ju ridische gronden en pleitte ontslag van rechts vervolging. Ook een 55-jarige IJmuidensche zeeman stond terecht verdacht van heling van rijwielplaatjes. Hij had de plaatjes van den verdachte gekregen en ze aan den man gebracht De Officier eischte drie maanden gevange nisstraf. HAARLEM. 5 Januari. Ondertrouwd 5 Januari: A. Bak en W M. E. Smit; A. Vrlns en A. o. Kooij. Bevallen 2 Januari: H. J. Branger—Janszen, z.; A. M. v. d. VeldeStijnman, d C. A. Tan german—de Vos, z.; 3 Januari: N. Wesselius— Pols, d.; E Blankendaal—Kraakman, d. 4 Januari: M. Wesselink—Perl, z.- A. A Clous— Janssen, d.; E. Rees—v. d. Veldt, z., 5 Janu ari: C. B. MeierRedeker. d.; Overleden 3 Januari: C. Kooij—v. d. Raadt, 80 j.. Kampersingel: F. J. Somon, 79 j., Haze- paterslaan; K. Weber—Olie, 77 j Pijnboom- straat, 4 Januari: D Klaassen. 52 j„ Boog- straat; H. Kortekaas, 79 J„ Beeksfeég; W. de Graaf, 56 j., Kamperlaan; 5 Januari': J. F, Perrij—v. Heinsbergen, 75 J., Leidschevaart.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7