tATAT PIABKT rmi m\ fK DIRECT l ER OP LOS..! IJMUIDEN HEEMSTEDE BLOEMENDAAL MAANDAG 9 JANUARI 1939 HA'A RU EM'S DAG BEAD 2 Aanbieding van het Nationaal Huwelijksgeschenk aan het Prinselijk Paar. Ontvangst ten paleize Soestdijk. Zaterdag, den tweeden verjaardag van het prinselijk huwelijk, hebben Hunne Koninklijke Hoogheden, Prinses Juliana en Prins Bernhard het uitvoerend comité en het werkcomité voor het nationaal huwelijksgeschenk ontvangen in den Baarnschen, door hunne Koninklijke Hoog heden bewoonden, vleugel van het paleis Soest dijk. Zooals bekend, vormden de moderniseering en de inrichting van dien vleugel het voor naamste deel van het nationaal huwelijksge schenk behalve 't prinselijk jacht, de „Piet Hein". Voorts waren tot die ontvangst uitgenoodigd vertegenwoordigers van Suriname en Curagao en van het comité uit de Nederlandsche school jeugd, terwijl mede aanwezig waren de architec ten ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk, ir. A. J. van der Steur en G. H. Kleinhout met den adviseur J. de Bruyn en den opzichter C. Dijk. die door het uitvoerend comité met de leiding en uit voering van het omvangrijke werk belast werden. Een 22-tal heeren verzamelde zich Zaterdag middag om 4 uur ten paleize, waar zij door Hunne Koninklijke Hoogheden werden ontvan gen, die verklaarden er prijs op te stellen langs dezen weg uiting te geven aan hunne waardee ring voor en ingenomenheid met dit belangrijk deel van het nationaal huwelijksgeschenk en bij herhaling verzochten hun dank te willen over brengen aan allen, die door hunne bijdragen en hun werk het bereiken van het verkregen resul taat, dat aan alle verwachtingen van prinses en prins voldoet, hebben mogelijk gemaakt. Zich gaarne van deze opdracht kwijtend, richt zich het uitvoerend comité voor het nationaal huwelijksgeschenk bij dezen tot alle Neder landsche mannen, vrouwen en kinderen, die aan de .vervulling van den in alle lagen der bevol king gerezen wensch om een nationaal huwe lijksgeschenk van blijvende waarde en betee- kenis aan te bieden, hebben bijgedragen en medegewerkt. Den dank van het prinselijk paar overbrengend, voegt het comité daaraan toe de betuiging van zijn groot waardeering voor den steun, dien het van alle gevers en van tal van zijden heeft mogen ontvangen en die het in staat gesteld heeft, zijn laak tot een goed ein de te brengen. In het bijzonder wenscht het comité die waardeering te betuigen jegens de hierboven genoemde heeren technici, die, onder de energieke en bekwame leiding van den heer De Bie Leuveling Tjeenk onvermoeid hebben gearbeid en voor inspanning noch bezwaren zijn teruggedeinsd. Het comité is overtuigd het gevoelen van al len tot uitdrukking te brengen wanneer het den innigen wensch kenbaar maakt, dat ons prinse lijk gezin in het paleis Soestdijk, waar prinses Beatrix het levenslicht mocht aanschouwen, bij voortduring en in hooge mate moge vinden: gezondheid, geluk en voorspoed. De voorzitter van het uitvoerend comité voornoemd, Handel Mij. H. Alb. de Bary Co. Weer 5 dividend. Aan het verslag van de directie van de Han- del-Maatschappjj H. Albert de Bary Co. N.V. over het boekjaar 1937-38, afgesloten per 30 September 1938 ontleenen wij het volgende: Bij een bruto-winst van f 2.607.816 (v.j. 2.461.791), bedraagt, na aftrek der algemeene on kosten ad f 1.413.931 (1.476.122), de nettowinst f 1.193.885 (985.669). Met inbegrip van het saldo nieuwe rekening per 30 September 1937 ad f 198.154 (212.485) en de Verleden jaar in het le ven geroepen speciale reserve ad f 300.000, staat een bedrag van in totaal f 1.692.039 (1.985.154) ter beschikking van de algemeene vergadering. In het afgeloopen boekjaar deed zich de ge legenheid voor, op grond van in het verleden gesloten overeenkomsten een post van f 5.000.000 eigen aandeelen te verwerven, dien wij in onze balans onder activa hebben opgenomen. Het is onze bedoeling deze aandeelen te gelegener tijd weer te plaatsen. Aangaande de bestemming van de beschikbare f 1.692.039 wordt voorgesteld: de bovengenoemde speciale reserve van f 300.000 intact te laten en ter beschikking te houden van de volgende gewone algemeene ver gadering van aandeelhouders: op het kapitaal van f 15.000.000 een dividend van 5 pet. (v. j. 4 pet.) uit te keeren. een bedrag van f 450.000 (v. j. 100.000) af te zonderen voor de pensioenregeling voor ons personeel en het saldo ad f 192.039 (212.485) op nieuwe re kening over te brengen. Met behulp van een fonds, dat voor dit doel reeds sedert jaren bestaat, kan een pensioenstich-, ting met een kapitaal van f 1.200.000 gevormd worden. BRIDGECLUB „HAARLEM" Zaterdagavond hield de Bridge-club „Haarlem- N. B. B." een Howell drive voor haar leden en genoodigden in de sociëteit „Vereeniging". Ge speeld werd in twee groepen van vijf tafels elk, waarbij de deelnemers in een feilen doch fairen strijd elkaar den voorrang betwistten. Spoedig kon de wedstrijdcommissie de volgende paren als winnaars aanwijzen: Groep Rood: 1. H. H. Lamour en v. Haasdam met 63 m. p. 2. Mevr. Uni en de heer De Kadt met 61 m. p. 3. heer en mevr. Metz, met 58y2 m. p. Groep Geel: 1. heer en mevr. Hoepermans met 65V2 m- P- 2- heer en mevr. Spruyt met 62'/2 m.p. 3. heer en mevr. Jolink met 61 Va m.p. AMSTERDAMSOHE VEEMARKT. (Maandag en Woensdag) Amsterdam, 9 Januari 1939. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 515 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 68—76, 2e kwaliteit 60—66, 3e kwaliteit 50—56 ct. per K.G. slachtgewicht. 90 Melk- en Kalfkoeien f 180—f 260 per stuk 49 Vette Kalveren, 2e kwaliteit 60—66, 3e kwaliteit 50—58 ct. per K.G. levendgewicht. 71 Nuchtere kalveren f 7f 10 per stuk. 38 Schapen f 16—f 22 per stuk. 544 Varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90—110 K.G 57—58 ct. per K.G. slachtgewicht. Zware var kens 55—56 ct. per K.G slachtgewicht, Vettr varkens 54—55 ct. per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Van ingezonden stukken, geplaatst oj mei geplaatst, wordt de kopij den inzender met teruggegeven. Voor den Inhoud dezer rubnek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk Een internationale taal. Er is niets op tegen, dat mej. Posthuma (zie Haarlem's Dagblad 4 Januari 1939 pag 7) voor een of andere zaak reclame wil ma ken. maar wèl is er veel tegen de manier waarop dit gedaan wordt. Er staat n.l. „Het (Volapüfk) werd verdrongen door Esperanto. En op Esperanto volgden weer Nieuiw-Espe- ranto, Indo, Novial". Een ieder maakt hieruit op, dat Esperanto ook opgehouden heeft te bestaan. Nu is dit, laten we het noemen: minder juiste reclamemicMel, in dit geval niet zoo heel belangrijk, want bijna iedereen weet tegenwoordig wel, dat Esperanto van het ontstaan af (d.i. pl.m. 50 jaar geleden) tot nu toe de eenige taal is, die over de geheele wereld als wereldtaal gebruikt wordt; dat er groote Esperanto-vereenigingen be staan, dat er jaarlijksche congressen ge houden worden, dat er in verschillende landen geregeld Esperanto-radiouitzendingen de we reld in gaan, dat er een uitgebreide Esperanto literatuur bestaat, enz. Verder is mij niet recht duidelijk, wat de menschheid beginnen moet met een wereld taal „die door ieder ontwikkeld persoon van Weetersche beschaving (vandaar de naam Occidental) verstaan wordt". Wat moeten de menschen van Oostersche beschaving dan en de niet-ontwikkelden? Neen, een wereldtaal moet door een ieder op de geheele wereld gemakkelijk geleerd kunnen worden en vooral ook door niet-ont wikkelden; want juist zij hebben dikwijl? geen tijd en geld om langen tijd een taal te leeren. En zulk een wereldtaal is Espe ranto G. A. DE PAAUWHUYNINK. Dienstboden. Zonder aarzelen grijp ik als man de pen om u te antwoorden op de vraag „Ligt de schuld bij de Hollandsche mevrouwen, althans bij vele Hollandsche mevrouwen?" M. i. ligt de schuld zeker voor 75 procent bij de Hollandsche me vrouwen Ten eerste: de arbeidstijd. Mij zijn gevallen bekend, waar meisjes 's morgens te 7 uur be gonnen en des avonds om 10 uur of later nog bezig waren meestal zonder voldoende rust voor maaltijden enz.). Ten tweede: vrije Zondagen of avonden Deze laten bij verschillende families zeer veel te wenschen over, of worden zonder geldige reden eenvoudig door de werkgeefster inge trokken. Voegt u hierbij nog, dat mevrouw en (of) haar verdere huisgenooten dikwijls hun dui delijke minachting uitspreken over de meid, dan komt u met mij tot de conclusie, dat het hier bij onze Hollandsche meisjes geen def- tigheids-rbegrip betreft, maar dat zij alleen verlangen naar een behoorlijke behandeling en eenige redelijke vrijheid. Dit is m.i. de re den waarom onze Hollandsche meisjes kan toor- en fabriekswerkzaamheden prefereeren boven huishoudelijke. Ik zou iedere Holland sche huisvrouw het volgende willen zeggen: 1. Behandel uw meisje niet als meid. doch als mensch. 2. Tracht de werktijden van fabriek en kan toor ook te benaderen in de huishouding. Wanneer alle Hollandsche mevrouwen deze twee regels werkelijk in de praktijk zouden willen toepassen, dan zou in Nederland geen dienstbodennood blijven bestaan. U, mijnheer de Redacteur, nogmaals dan kend voor de verleende plaatsruimte verblijf ik met de meeste hoogachting P. LODEWEEGS 55 Veldlaan, Bentveld. Nederland en de vluchtelingen. In de laatste dagen van 1938 is de definitie ve slag toegebracht aan één van Nederland'? wijd en zijd bekende tradities, een traditie, waarop we terecht trotsch waren en waarop we lof van anderen maar al te graag als ons goed recht hebben aanvaard, zonder ons af te vragen, of deze lof ons altijd wel toekomt. De traditie van de gastvrijheid! In de Nieuwjaarswensehen is weer met zoo veel wooi'den naar voren gebracht, dat men ook thans deze goede gewoonte is trouw ge bleven. De instelling van het publiek geeft echter wel blijk van een slecht geheugen! Heeft men de hongerende Spaansche kinde ren nu al weer vergeten, die we hier geen on derdak mochten verleenen? Hebben we reeds vergeten, de beschamende verhouding van het aantal Duitsch-Joodsche kinderen, waarvoor hier gastvrijheid verzocht is en het aantal dat in ons land is binnen platen? Hebben we al vergeten hoevelen. zoowel vol wassenen als kinderen, die hier in nood hun toevlucht trachtten te zoeken, weer over de grens zijn teruggestuurd? Geven we er ons ook geen rekenschap van dat de thans door de regeering aan de z.g. illegale vluchtelingen geboden gastvrijheid bestaat uit het onderbrengen in Intern eerings- kampen met bewaking van politiehonden? en dat de gastvrijheid zóó wordt opgevat, dat de emterneerden nóch bezoek mogen ontvangen nóch afscheid mogen nemen van hun fami lieleden? Welke misdaad hebben deze men schen begaan om zóó bewaakt te moeten wor den? Is het dan alleen, dat ze hier veilig meenden te zijn ook zonder papieren? En dan bovenal, heeft men in het geheel geen acht geslagen op het bericht in de dag bladen van 29 December 1938, waaruit dan uiteindelijk blijkt op welke wijze het principe van onze veel bewierookte gastvrijheid thans wordt toegepast, n.l. dat plaatsgebrek in de regeeringsbarakkenkampen nu het gevolg heeft, dat de overige vluchtelingen zonder vol doende papieren weer over de grens terugge leid worden, hetgeen men met tientallen reeds gedaan heeft? Het betreft hier natuurlijk de „onbehoor lijke" vluchtelingen die vluchtten zonder voor zien te zijn van „behoorlijke" passen. Neen, Nederland verleent thans in geringe mate een zeer bedenkelijke gastvrijheid, past een asylrecht toe van een soort, waarvoor vele Nederlanders zich gelukkig nog schamen. Toegelaten werden vrijwel alleen en dat nog in beperkte mate de z.g. legale vluchte lingen. Dat zijn Duitsche Joden, die in het bezit zijn van alle vereischte papieren en net jes met gepakte koffers op den trein stapten om hier bij familieleden te gaan logeeren, De ze uitgewekenen zijn natuurlijk nauwelijks ..vluchtelingen" te noemen! Werkelijke vluchtelingen zijn zij, die door dood en concentratiekamp bedreigd, hun have De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur Weer: Wind Den Helder: zw. bewolkt stormachtig ZZW Vlissingen: betrokken krachtig ZZW De Bilt: betrokken krachtig ZZW Groningen: betrokken stormachtig ZW Maastricht: betrokken matig ZW Temperat. in gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. af gel. etmaal in m.M.: Den Helder; 6 6 Vlissingen: 7 6 De Bilt: 7 6 Groningen: 6 5 Maastricht; 6 6 Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur Voor het geheele land: Aanvankelijk krachtige, later tot matig afnemende Zuidelijke tot Zuidwestelijken wind, aan vankelijk toenemende bewolking, met kans op regen, later weer gedeeltelijk met wellicht enkele lichte regenbuitjes, iets minder zacht. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 45 F. 44 F. 44 F. Buitenlandsch weeroverzicht, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt: Sinds Zaterdag is de toestand geheel ge wijzigd. De Oceaan-depressie breidde zich uit over de Noorsche zee. Tegelijkertijd hield hel gebied van hoogeluchtdruk over het Zuiden van ons werelddeel stand. Een warme lucht stroom van Zuidélijke breedte drong in centraal Europa en het Oostzeegebied, binnen en bracht allerwege een sterke stijging van temperatuur en een krachtig doorzettende dooi tot ver over de Westelijke grenzen van Polen. Behoudens in een beperkt gebied in het centrum van het gebied van hoogelucht druk in Zwitserland en het Oosten van Frankrijk, is de vorst in centraal Europa ge heel verdwenen. In het Noorden van Scan dinavië en in Finland blijft de vort ecshter streng en plaatselijk zeer streng, terwijl ook alle stations op IJsland vorst melden. Op den Oceaan is het weer thans tijdelijk zeer rustig. Een zwakke depressie ligt voor de kust van Portugal. Ten Westen van de Azoren is de luchtdruk hoog en bij New Foundland ligt een nog weinig' actieve depressie. Over Groenland blijft de luchtdruk hoog. Het indringen der warme luchtmassa's ging overal gepaard met veel neerslag, na den in val van den dooi klaarde het weer veelal tijdelijk op en nam de regenval weer af. De dooi is thans voer enkele dagen verzekerd en BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 756 m.M. Stand van gister 767 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN. Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Dinsdag v.m. 5.57 uur; n.m. 18.23 uur. Strand berijdbaar van 11.0016,30 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. w Van de eerste dag af bij Uw aan komst in de wintersportgebieden - dat kan alleen als ge bij Sporthuis Haarlem Uw uitrusting koopt. Het is veel prettiger en gemakkelijker even betrouwbaar en zeker voor deliger. NU is er volop gelegenheid rustig keus te maken uit onze grote en moderne collectie. (PpotiAuij- HAARLEM f GROOTE HOUTSTR. 123 TELEF. 12215 (Adv. Ingez. Med.J en goed in den steek moesten laten: zij zijn die radelooze zwervers langs onze grenzen, die géén papieren hebben. Hun allen wordt prin cipieel toegang geweigerd. En de binnenge- slipten? De paar honderd, die mogen blijven, worden hier in een soort concentratiekamp opgesloten en bewaakt: de overigen, waar in de kampen geen plaats meer voor is, worden weer uit ons land, waar ze asyl hoopten te vin den, terug over de grens gezonden en daar door opnieuw overgeleverd aan de gevaren, die ze dachten ontvlucht te zijn. Wordt het nu niet tijd om, in plaats van lof tuitingen te aanvaarden op onzen gastvrij - beidszin, eens duidelijk onder oogen te zien, welke maatregelen in den laatsten tijd met betrekking tot vluchtelingen door onze regee ring v/orden toegepast? En is ook thans de tijd niet gekomen om eindelijk stelling te nemen tegen het toene mende anti-semietisme? Allen, die hiermee instemmen, wordt ver zocht hun naam en adres te zenden per adres postbus no. 4, Leiden. Mr. W. B. H. A, Heskes H. van Heusden Mr. Dr. G. J. van Heuven Goedhart M. S. Juynboll-van Ysselsteyn Mr. W. M. van Meurs-van der Burg K. Moolenburgh—Harmens G. S. M. Roessingh—Everts C. Smits-de Wit J. E. Themann H. van Traa—van der Burg DIJBEEN GEBROKEN. Zaterdagmiddag te half vier vond op de Leid- sche Vaart ter hoogte van de tramremise een botsing plaats tusschen een auto bestuurd door een 30-jarigen chauffeur uit Heemstede en een transportrijwiel bestuurd door een 59-jarigen Haarlemmer. De wielrijder kwam te vallen en brak een dijbeen. Na door den O. D. en eenige doktoren te zijn behandeld is hij per zieken auto naar het Diaconessenhuis vervoerd. Het ongeval is vermoedelijk te wijten aan de glad heid van den weg, Haarlem in de toekomst. Geen 60 jaren-plan, wel vaststelling van richtlijnen voor de naaste toekomst. Zooals men weet heeft Ir. Fr. Ottevanger van Openbare Werken eenigen tijd geleden, in op dracht van het college van B. en W., een studie gemaakt over de toekomstige ontwikkeling van Haarlem. In het door hem opgemaakte rapport wordt medegedeeld, dat er grond is om te ver onderstellen dat Haarlem in het jaar 2000 een bevolking zal hebben van 230.000 zielen. (Nu is het inwoner aantal 137.500). In raadskringen is thans de vraag' gerezen of het niet gewenscht is, dat Haarlem een vast plan samenstelt waarin voor de eerste 60 jaren precies uitgestippeld is in welke lijn gewerkt moet worden om met de oude binnenstad de geheele gemeente als woonplaats aantrekkelijk te doen zijn. Een soort toekomst-saneering- systeem dus, zoo nauwkeurig mogelijk uitge werkt, zoowel wat betreft de verkeerswegen, de woon-, winkel en industrie-centra en ook de recreatie-plaatsen. Het college van B. en W. voelt evenwel niet veel voor zoo'n 60-jarenplan. Verbetering van de oude binnenstad, teneinde mede daardoor de gemeente als woonplaats meer aantrekke lijk te maken en het stedelijk organisme in al zijn geledingen beter te doen functioneeren, heeft de aandacht van het college. Door allerlei beschikbare middelen wordt dat reeds zooveel mogelijk in de hand gewerkt. Een bepaald scherp omlijnd saneeringsplan voor een groot aantal jaren is zoo meent het college be zwaarlijk op te stellen door de groote gecompli ceerdheid en de zich steeds wijzigende inzichten omtrent deze aangelegenheid door veranderde toestanden en nieuw te stellen eischen. Wel zaï het mogelijk zijn bepaalde richtlijnen voor dr naaste toekomst vast te stellen. Als uitvloeisel van het rapport van Openbare Werken wordt reeds door B. en W. in deze richting gewerkt. A.S. WOENSDAG OPENING MODELHUIZEN.. I MAURICIALAAN 25-27, OVERVEEN. I Zie onze advertentie van a.s. Dinsdag. STOUTENBEEK-BEVERWIJK (Adv. Ingez. Medj Een wachthuisje voor tram- en autobus-passagiers. Op de Groote Markt te Haarlem zeer gewenscht. Op de Groote Markt is groote behoefte aan een wachthuisje voor passagiers van de tram en de autobussen. Daar namelijk is een belangrijk overstappunt, zoodat geregeld veel passagiers staan te wachten. B. en W. van Haarlem staan op het standpunt, dat de directies der maatschappijen in die be hoefte moeten voorzien. Er wordt door Open bare Werken een onderzoek ingesteld of ook een gedeelte van de vischhal gebruikt zou kunnen worden om er een wachtgelegenheid te maken voor passagiers. Nieuwjaarsreceptie bij den Com missaris der Koningin. Mr. dr. A. baron Röell en mevrouw Röell— Baronesse De Vos-van Steenwïjk, hielden Za terdag hun gewone Nieuwjaarsreceptie, die zeer druk bezocht was. Van de ongeveer 150 bezoekers, die hun op wachting kwamen maken, noemen wij den heer W. C. Bonebakker, vice-voorzitter van de Kon. Vereen. Koloniaal Instituut; de heeren J. Rustige, wethouder van Amsterdam; Gottfr. H. Crone, voorzitter der Kamer van Koophan del te Amsterdam J. Swens en jhr. dr. J. C. Mollerus, voorzitter en secretaris der Kamer van Koophandel alhier; mr. J. Jolles, presi dent van het Gerechtshof te Amsterdam en jhr. mr. J, M. van Asch van Wijck, griffier bij genoem dgerechtshofmr. A. J. van Royen, president van de Arr. Rechtbank te Amster dam; mr. L. H. Roeters van Lennep, Officier van Justitie bij de Arr. Rechtbank te Haarlem: mr. G. L. de Vries Feyens, kantonrechter te Amsterdam: mr. P. H. F. Bijl de Vroe, kanton rechter alhier; schout bij Nacht H. Jolles, commandant der Marine te Den Helder; de burgemeesters van de gemeenten Den Helder. Zandvooi't, Anna Paulowna, Weesp, Hpendam. 's-Graveland, Beverwijk, Castricum Limmen en Wormerveer: de heeren dr. Tj. Sterringa, H. van de Weyer en dr. H, B. F. Westerouen van Meeteren Inspecteurs van het L. O. te Zaandam, Haarlem en Hoorn; overste A. M M. van Loon, commandant van het korps Motordienst alhier, Voorts de Consuls-generaal van België, Zwe den, Duitschland, de Vereen. Staten; de Con suls van China en van Frankrijk; mr. W. C. Wendelaar, lid der Tweede Kamer; leden van Prov. Staten en ambtenaren ter Prof. Griffie; ir. J. van Oldenborgh, directeur der prov. be drijven; ir. W. G, C. Gelinck, oud-hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat; prof dr. J. H. Scholte van de Gem. Universiteit te Amsterdam; prof, dr. A. A. van Schelven, van de Vrije Universiteit te Amsterdam; C. J. baron Collot d' Escury, directeur der Ned. Handel Mij.; het bestuur der Vereen. St. Lucas: de heeren Bart Peizel en v. d. Wal]; predikanten der Ned. Herv, Gem.; de oud-hoofdingenieur directeur van den Prov. Waterstaat jhr. Rei gersman; prof. dr. A, F. Holleman, secretaris van de Holl. Mij. der Wetenschappen, ir. M. H, Damme, directeur van Werkspoor, voorts een groot aantal particulieren. De meeste bezoekers waren vergezeld van hunne dames. Het 125-jarig jubileum van de artillerie. De plechtigheden voor de bezetting van het pantserfort georganiseerd in verband met het 125-jarig jubileum van het regiment artillerie begonnen hedenmorgen 8 uur met het hijschen van de driekleur op het fort. Na afloop daarvan kwam de compagnie in de cantine bijeen, waar de commandant der bezet ting, kap. L. V. M. E. Drukker, een toespraak hield, waarin hij vertelde van de geschiedenis van het regiment. Vanmorgen te 9 uur begon de marsch door de gemeente, waarna in Velserbeek eenigen tijd halt werd gehouden. Tegen half 11 werden de manschappen weer opgesteld, waarna naai het gemeentehuis werd gemarcheerd, waar de troep onder commando van een tweeden luitenant keurig in carré werd opgesteld. Burgemeester Kwint heeft daarna den troep geïnspecteerd. De compagnie marcheerde toen weer af voor liet défilé voor het gemeentebestuur, waarbij behalve de burgemeester, ook de drie wethou ders aanwezig waren. Langs een andere route werd vervolgens weer naar den kop van de visschershaven gemar cheerd. TOONEELUITVOERING „D. E. S." Voor een goed bezette zaal gaf de Tooneel- vereeniging „Door Eendracht Sterk" Zondag avond in het R.K. Vereenigingsgebouw haar tweede seizoenuitvoering, waarvoor gekozen was het tooneelspel in 4 bedrijven „De Vreem deling" van Antoon Coolen. In dit stuk be schrijft Coolen het lot van een jongen man uit een mislukt gezin, waarvan de ouders door echtscheiding uiteen gegaan zijn en de jongen al vroeg aan de straat is overgeleverd en in verkeerd gezelschap komt, waarna hij om een meisje in een twist een ander doodschiet en daarvoor 8 jaar in de kerker moet doorbrengen. Na deze straf komt hij als zwerver aan de woning van een smid, waarin hij na een gedeel telijke bekentenis, liefderijk wordt opgenomen en kennis maakt met een gelukkig gezinsleven, dat hem ten slotte ook ten deel valt in een hu welijk met Agnes, de dochter van den smid. Annie Bierman als de dochter Agnes heeft weer een groot aandeel gehad in het slagen van dezen avond. Al dadelijk was zij goed in de scène, waarin zij te kennen geeft niet te weten of zij van Johan Bosch voldoende houdt om met hem het verdere leven door te gaan. Wat wist zij de aanwezigen ook te boeien toen zij daar stond te luisteren terwijl „de Vreemde ling" zijn misdaad aan haar vader bekende. C. Pijlman was een goede vertolker van den Vader, den smid Hamers. Mej. Corry Meijboom als de moeder van Agnes begon wat zwakjes, maar was daarna veel beter. Bij zijn opkomen als „de Vreemdeling" was J. Swinkels o.i. weer wat te veel oude man, ook al had hij dan veel leed gekend, door zijn mis daad en de 8 jaren gevangenisstraf. Eenmaal in het huisgezin opgenomen, herstelde hij zich en wist de aanwezigen weer te boeien. Vooral de bekentenis van zijn vroeger leven bracht spanning in de zaal. F. Zijm als meester Johan Bosch kon ons niet bijzonder bekoren, vooral in het begin niet, als hij nog is de verloofde van Agnes. Hoe weinig reageerde hij b.v. op de bekentenis van Agnes dat zij hem niet lief had. De twee jongens van smid Hamers gaven aardig spel te zien, vooral de kleine Martijn (Andries Schelvis) debuteerde niet slecht. Alles bijeen was het een goede propaganda voor de spoedig jubileerende vereeniging. (Men gaat straks het 40e seizoen in). Rest ons nog te melden, dat „Nibbering's Muziekensemble" als altijd weer voor een goe de muzikale afwisseling zorgde, ook tijdens het gezellig samenzijn na afloop. SCHOORSTEENBRANDJE. Zaterdagmiddag werd de brandweer weer eens ter assistentie geroepen voor een schoorsteen brandje, nu aan het Jan Miense Molenaarplein. Het bleek dat de bewoonster het keukenfor nuis met eierkolen stookte en al was de schoor steen nog pas met October geveegd, de vette be- standdeelen der eierkolen hadden zich in een kleine kromming vastgezet en waren in brand geraakt. De brandweer bluschte het vuur en reinigde den schoorsteen. AUTOMATEN VOOR GASPENNINGEN. Sinds geruimen tijd staat aan het kantoor van de gasfabriek een gaspenning-automaat, die in een dringende behoefte voorziet. Thans wordt een proef genomen met een geheel ander systeem, dat vrijwel geheel oveerenkomt met de bekende postzegelautomaten. De nieuwe automaat is geplaatst in de Haem- stedelaan, vlak bij den Binnenweg en bevestigd aan het hek van het transformatorenhuisje al daar. Wanneer deze proef slaagt, zullen nog meer automaten van dit type op verschillende punten in de gemeente worden geplaatst. De heer W. de Graaf Ier aarde besteld. Verdienstelijk hoofdambtenaar. Zaterdag is op het St. Adelbertus-kerkhof aan den Dennenweg' ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer W. de Graaf, in leven hoofd-ambtenaar bij het P.E.N. De heer De Graaf was op'16 Dec. 1882 ge boren en trad op 3 Juli 1905 in functie als hoofdmachinist in de centrale van de Kenne- mer Electriciteits Mij. te IJmuiden. Op l Jan. 1917 werd dit bedrijf opgenomen in het Provinciaal Electrisch Bedrijf van Nrd. Holland en de heer De Graaf bleef in dezelf de functie werkzaam tot 1921 toen deze cen trale werd opgeheven. Buitengewoon zwaar was de periode 1913- 1914, toen over de oude een nieuwe centrale werd gebouwd, terwijl het bedrijf voortgang moest hebben. Toen hij na de opheffing van de centrale geplaatst werd bij den technischen dienst, afd. distributie, werd een nieuw beroep gedaan op zijn energie, om zich in deze functie in te wer ken; hij wijdde al zijn vrijen tijd aan de studie. Op l Jan. 1929 volgde zijn benoeming tot hoofdopzichter en op l Maart 1935 werd hem de persoonlijke titel van ingenieur toegekend. Zijn 25-jarig jubileum werd in Juli 1930 volgens zijn wensch op bescheiden wiize her dacht. De laatste jaren is duidelijk gebleken, dat de heer De Graaf teveel van zichzelf heeft ge vergd. Zijn gezondheid begaf hem, maar nog steeds verzette zijn energie zich er tegen om zijn loopbaan voor zijn 60ste jaar af te sluiten. Helaas heeft hij de welverdiende rust na een werkzaam leven niet mogen genieten en is hij nog vrij onverwacht overleden. Nadat de Mis van Requiem had plaats ge vonden in de Parochiekerk van de H. Driëen- heid te Bloemendaal, verzamelden zich op het kerkhof aan den Dennenweg zijn vele vrienden o.w, de directeur van het P.E.N., de heer J. van Oldenborgh met hoofdambtenaren, chefs van de verschillende onderafdeelingen en al het personeel dat gemist kon worden. Een schat van bloemen begeleidde dezen trouwen werker naar zijn laatste rustplaats. Een zoon van den overledene dankte voor de belangstelling. VERDACHT VAN DIEFSTAL. Als verdacht van diefstal van waschgoed te Aerdenhout is door de recherche alhier aange houden J. H. van E., oud 61 jaar, wonende te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2