Dansles Kou bij Uw kind AGENDA. M A AXDA'G 9 JANUARI 1939 HA'ARtEM'S DAGBEAD 4 R.-K. Metaalbewerkersbond. Gouden jubileum der afd. Haarlem. Zaal 1 van het gebouw St. Bavo in de Smedestraat prijkte Zaterdagmid dag met een schat van bloemen: de afd. Haarlem van den R.K. Metaal bewerkersbond hield er ni. een zeer druk bezochte receptie ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. Vele sprekers voerden hierbij het woord. In de eerste plaats de Bondsvoorzitter, de heer J. G. v. d. Brink, uit Utrecht, die de geluk- wenschen van het Hoofdbestuur overbracht en er in zijn rede aan herinnerde hoeveel voeten het 50 jaar geleden in de aarde had, voordat men een organisatie had gesticht. Haarlem heeft een groot aantal leiders gele verd, niet alleen aan de metaalbewerkers, maar ook aan andere vakorganisaties. Nu nog hebben Haarlemmers zitting in het Hoofdbe stuur en zelfs in het dagelijksch bestuur. Spr. hoopte, dat de aangename samenwerking tus- schen Haarlem en het Hoofdbestuur steeds zal blijven bestaan en dankte de afd. voor alles wat zij in het belang der metaalbewerkers heeft verricht'. De heer C. J. Kuiper, lid van de Tweede Ka mer. bestuurslid van het R.K. Werkliedenver bond en eerelid der jubileerende afdeeling herinnerde aan de dagen, waarin hij zelf be stuurslid dier afdeeling was geweest. De afd. Haarlem heeft nog steeds zijn liefde. Spreker weidde verder uit over het werk van den Bond in de lijn van de denkwijze, die het R.K. Werkliedenverbond propageert. De afdeelingsvoorzitter, de heer N. de Bie, dankte beide sprekers. Gaarne zal die afdee ling medewerken tot het bereiken van een be tere gemeenschap: het ideaal van het R.K. Werkliedenverbond. De heer W. van Liemt, wethouder, bracht de gelukwenschen van het gemeentebestuur over. De voorzitter dankte den heer van Liemt, voor wat hij voor de organisatie en ook voor de armlastigen te Haarlem doet en ook voor zijn steun aan het Centraal Comité voor Werk- loozen gegeven. Namens de leden werd het woord gevoerd door den heer L. van Kessel, die het bestuur dank bracht voor alles wat het voor de afd. doet en als stoffelijk bewijs van dankbaarheid namens de leden een bronzen relief aanbood van St. Eloy, den patroon der afdeeling. Van de vele andere sprekers noemen wij nog den heer J. Ph. Castricum, voorzitter der afd. Haarlem van den R.K. Volksbond; W Angenent, vrijgestelde van den Volksbond in het Diocees Haarlem; H. H. Luyken namens het Centraal Comité van Werkloozen te Haar lem: De Munnik namens den Chr. Bond v. Me taalbewerkers; den heer Hol namens den Alg. Bond van Metaalbewerkers en den heer Bon- frer, namens den R.K. Werkmeestersbond. Op de receptie waren ook aanwezig de gees telijke adviseur der afd., kapelaan Heijink, de geestelijke adviseur van den Volksbond, kap. Poppe en verschillende andere geestelijken, leden der afdeeling en vele vertegenwoordi gers van organisaties. Schiftelijke gelukwenschen waren ingeko men van Deken Sondaal en Deken Koppen. Feestavond in St. Bavo. Des avonds werd in, hetzelfde gebouw een feestavond gegeven, die zeer druk bezocht was en waar „De Verenigde Haagse Spelers" on der leiding van Pierre Balledux „Het Zwarte Schaap" opvoerden, tooneelspel in 5 bedrijven. De voorzitter heette de aanwezigen welkom en sprak zijn voldoening uit over het drukke bezoek, des middags ter receptie. Veel is er. zoo vervolgde spr., in de arbei derstoestanden verbeterd, maar veel moet nog verbeterd worden. Wij blijven verlangen dat aan hen die het meest verdrukt zijn in deze dagen de meeste aandacht wordt besteed. Op het gebied van- kinderbijslag, wettelijke voor ziening in geval van werkloosheid, een be hoorlijke pensioenregeling, voorkomend uit het bedrijf, is nog heel wat te doen. Bij het strijden voor deze idealen kan de hulp van andere organisaties niet gemist worden. „De Verenigde Haagse Spelers" gaven vervol gens een zeer goede voorstelling van het ge noemde stuk. Met aandacht werd het spel ge volgd en na elk bedrijf klonk luid applaus. Zondagavond werd en hedenavond wordt deze voorstelling herhaald. Woensdagmiddag is er een kinderfeest voor de schoolgaande kinderen van de leden. Huldiging van den voorzitter. Zondagmorgen viel den voorzitter, den heer De Bie, nog een verrassing ten deel. Ter gele genheid van zijn 35-jarig lidmaatschap werd hij n.l. gehuldigd door zijn medebestuursleden, die hem als bewijs van waardeering en erken telijkheid een bureaulamp aanboden. Welgeslaagd schoolfeest in het Concertgebouw. Het was al „rhythm" wat de klok sloeg. Er gaan veel makke schapen in één hok. En veel feestgangers in het Concertgebouw. Dat bleek Zaterdagavond weer op de soiree- dansante, die door de schoolvereeniging van de Meisjes HJ3.S. „Avradia" in samenwerking met haar zustervereeniging van de H.B.S. A „Die Raeckse" was georganisered. De groote zaal was op gepaste wijze versierd; merk waardig welke gedaanteverwisselingen die zaal zoo in den loop van een week ondergaat en de stemming was, zooals men die op eer feestavond van vroolijke scholieren kan ver wachten, uitstekend. Ook in de tuinzaal waa gelegenheid tot dansen en daar werd tot 12 uur druk gebruik van gemaakt. Tegen eenen verscheen in de groote zaal de bekende band van „Jack de Vries and his Internationals" uit Amsterdam, die het werk van „The Rhythm Sellers" uit Haarlem over nam. Het was trouwens een en al „Rhythm" wat de klok sloeg, want in de tuinzaal speelde de „Rhythm Maniacs" en een der intermezzi werd verzorgd door de „Rhythm Swingers" zoodat iedereen volop gelegenheid had een „Rhythm Lunatic" te worden, wat overigens misschien ook de bedoeling was. Twee meisjes dansten een tap-dans en ze deden dat heel aardig en rhythmisch ofschoon ze zoover mij bekend, niet de „Rhythm Tap pers" heetten. Misschien een goed idee voor den volgenden keer? En zc.o danste men door tot diep in den nacht de l'aatsterhythmische tonen vervloeid waren en een welgeslaagd schoolfeest weer tot het verleden behoorde. Wat het met vele andere gebeurtenissen ge meen heeft. En zonder dat er later een jaar tal voor moet worden onthouden. Hoewel het misschien levendiger tot de verbeelding zou spreken dan menig ander roemrucht feit uit vervlogen jaren! KORPS MOTORDIENST. Bij het korps Motordienst zijn aangesteld tot vaandrig de reserve-sergeanten: G. Bor- dewijk, A. E. van BraamHouckgeest, A. W. Ganzevoort, A. F. Graas, N. A. Groen, H. Gros, H. Halbertsma, J. G. Hartevelt, H. Hoeflake, E. Kamphuis, H. Kramer, C. J. Meijerink, H. R. Mol, E. Roosegaarde-Bisschop, A. Schras. J. Sieswerda, J. E. Stolk, C. Voogd en G. J. Vos, en zijn aangesteld tot vaandrig-technisch- opzichter de reserve-sergeanten: H. K. S. P. Begeman, H. J. S. Bijl, C. P. M. Kijm en H. F, Wesenhage. Wrijf deze aangename zalf op keel, borst en rug. Ze voorkomt dat de maag van streek raakt door inwendige medicijnen. Geeft vlugger verlichting, -^omdat ze de verkoudheid recht- .Tl Jstreeks bestrijdt. VapoRub (Adv. Ingez. Med.) Aanvang van nieuwe besloten clubs Woensdag 11 en Zaterdag 14 Januari 20 lesuren voor f 7.50 Inschrijving dagelijks Dansschool H. Kwekkeboom Nieuwe Gracht 98 - Telef. 13525 (Adv. Ingez. Med.) COMMISSIE VOOR ESPERANTO-KINDER- CURSUSSEN IN SCHOLEN TE HAARLEM. De commissie voor Esperanto-kindercursus- sen in scholen te Haarlem hield Zaterdag een Esperanto-familie-avond voor de cursisten, ouders van kinder-cursisten en andere be langstellenden in het Wijkgebouw der Ned. Herv. Gemeente, Ged. Oude Gracht 104. De avond, waarvoor veel belangstelling was de groote zaal van het Wijkgebouw was vrijwel geheel bezet werd geopend door een korte toespraak van den heer W. van Elk, voorzitter der commissie. De heer Van Elk heette namens de leden der commissie en de leerkrachten de aanwezigen welkom. De com missie had gemeend, dezen avond te beleg gen aldus spr. ter onderlinge kennisma king en om nader te komen tot het doel, dat de commissie zich bij haar werk gesteld heeft: het beoefenen van het Esperanto in familie verband. Nadat door alle aanwezigen staande het bekende Esperantisteniied „La Espero" was gezongen, nam de administrateur, de heer A. van Hoek, het woord. Allereerst deed spr. mededeeling van de Esperanto-nieuwjaars- correspondentie die de commissie had ont vangen van correspondenten en bekenden uit het buitenland, waaronder uit Engeland, Bel gië, Tsjecho-Slowakije, Denemarken en zelfs Amerika. Verder kon spr. de verheugende mededeeling doen dat de commissie een aan zienlijken financieelen steun had ontvangen. Het gemeentebestuur er bestaan uitstekende betrekkingen tusschen de commissie en de plaatselijke autoriteiten heeft een belang rijke subsidie toegestaan, terwijl bovendien van enkele particuliere personen uit de stad en omgeving financieele bijdragen werden ontvangen. De commissie heeft het plan, een Esperanto-tentoonstelling te houden. Spr. deed daarom het verzoek de buitenlandsche correspondentie daarvoor te bewaren. Hierna gaven kindercursisten van het hoog ste leerjaar enkele demonstraties. Twee jon gens hielden een samenspraak in Esperanto; eenige andere kinderen maakten in Esperanto een praatje bij een plaat. Deze demonstraties hadden bij de aanwezigen veel succes. De clou van den avond was ongetwijfeld het telefoongesprek met Lögstör, in Himmer- land (Denemarken), een der brandpunten van de Esperanto-beweging, waarheen de Haarlem- sche commissie al eenige jaren eiken zomer studiereizen organiseert. Het gesprek werd ge voerd door de heeren van Hoek en Oscar Ja- cobsen, voorzitter van de Esperantoclub te Lögstör. In den loop van den avond heeft de heer Van Hoek nog meegedeeld dat de commissie het plan heeft een wereldtaalmuseum te stichten. Hiervan zullen dan de twee bibliotheken, waar over de commissie de beschikking heeft ge kregen, n.l. die van de stichting „Instituut voor Interlinguistica" en een uitgebreide ver zameling Esperanto-literatuur den grondslag vormen. COMMISSIE VAN TOEZICHT FRANS HALSMUSEUM De Commissie van Toezicht op het Frans Halsmuseum heeft den Raad ter voorziening- in de vacature, welke op 31 December is ontstaan door periodieke aftreding van een lid dezer commissie, aanbevolen: 1. G. H. Weusting te Haarlem (aftredend) en 2. H. A. Bijvoet te Haarlem PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 10 JANUARI 1939. Progr. I Jaarsveld. Progr. II Hilversum I en II. Progr. III: Keulen 8.— Parijs Radio 9,20. Radio P.T.T. Nord 9.30, Parijs Radio 11.20, Ned. Brussel 12.30, Danmarks Radio of diver sen 2.20, Droitwich 2.45, Keulen 3.20, Diversen 4.20, London Regional 4.40, Ned. Brussel 5.20, Keulen 6.50, Ned. Brussel plan. 7.30, Straats burg 7.50, Fr. Brussel 8.20. Ned. Brussel 9.20 Parijs Poste Parisien 11.20. Progr. IV: Ned. Brussel 8.— Diversen 9.20, Londen Regional 10.35, Droitwich pl.m. 1.05, London Regional 2.20, Droitwich 4.20, Keulen of diversen 8.Droitwich 8.20, London Re gional 9.20, Droitwich pl.m. 10.40. Progr. V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoomplatenconcert. Operafragmenten 1. Morgenstimmung uit Peert Gynt, Opera orkest van Parijs. 2. Tanz der Sylphiden, Concertgebouw Orkest. 3. Don Juan, Sopraan, bariton, orkest. 4v Rigoletto, E. Berger. 5. Madame Butterfly Selection, Zonc.phone Salon Orkest. 6. La fille du regiment, Sopraan met or kest. 7. In diesen heilgen Hallen, Ludwig Hofman 8. Ases Tod uit Peer Gynt, Operaorkest v Parijs. 9. Hongaarsche Marsch, Concertgebouw Orkest. 10. Die Zauberflöte, Sopraan, baritcn, orkest 11. La Traviata, E. Berger. 12. La Bohème Selection, Zonaphone Salon Orkest. 13. Lucia di Lammermoor, Sopraan met orkest. 14. Der Waffenschmidt, Ludwig Hofman. 15. Ouverture „Dichter und Bauer", Berl. Philh. orkest. 16. Figaro's Hochzelt, E. Berger. 17. II Banbïera di Siviglia, L. Fc-rt en L. Piccioli. 8.0012.00 Diversen. „Maseetaien br-eogt de rivier mij wal naar Karei", dacht Gerda, u en keek hm rmar te oevers, die aoo mooi waren. i boen werd zéj weer vroohjker. Zij ging rechtop in de boot staan kwam zij lange een groote kersen-boomgaard, waarin een huieje stond met rood-en-Wauwe vensters. HET TOONEEL ,'n WESPENNEST" door de Kennemer Tooneelclub. De Kennemer Tooneelclub heeft haar sei zoen op veelbelovende wijze ingezet. Als eer steling was gekozen het geestige stuk van J. W. van der Heiden en Henk Bakker ,,'n Wes pennest" en met de opvoering daarvan heeft de vereeniging haar leden een kostelijken avond bezorgd. Tevens kon geconstateerd wor den, dat deze tooneelgroep over goede krach ten beschikt. De opvoering had plaats in de tooneelzaal van hotel „De Leeuwerik". De inhoud van het spel zal menigeen be kend zijn. Het verplaatst ons naar een lief landhuisje op de heide, waar een gelukkig echtpaar zijn intrek heeft genomen. Helaas wordt de idylle na eenige jaren van besten dig huwelijksgeluk wreed verstoord, doordat mevrouw in de meening verkeerende haar man hiermede een genoegen te doen, pension gasten in huis haalt. Dit is het begin van vele moeilijkheden en doordat een vriend des hui zes zich door samenloop van omstandigheden genoodzaakt ziet de rol van pensionhouder op zich te nemen, bovendien het begin van een serie onplezierige verwikkelingen. Als de eerste gasten gearriveerd zijn neemt de narig heid pas goed een aanvang, waarbij nog komt, dat zich ook onder hen iemand bevindt, die onder een valscben naam het pension binnen gekomen is. Deze, een charmante jongedame, komt eveneens in een moeilijke situatie te- terecht, doordat de pseudo pensionhouder, die vrijgezel is maar voor getrouwd moet door gaan een hevige liefde voor haar opvat. Als nu nog een der andere vrouwelijke gasten ver liefd wordt op den werkelijken pensionhou der, die zich in precies de tegenovergestelde positie als zijn vriend bevindt, is de verwar ring niet meer te overzien. Natuurlijk komt tenslotte de heele affaire, zij het na heel wat woordenwisselingen, ontgoochelingen en huil buien, op zijn pootjes terecht, gelijk dat in een blijspel behoort. Onder leiding van regisseur W. Nottelman is het spel goed tot zijn recht gekomen en deze heeft dan ook het genoegen van een succes vollen avond mogen smaken. De medewerken de dames en heeren hebben daar overigens het hunne toe bijgedragen, want er werd heel aardig gespeeld. De gelegenheidspensionhou ders waren bij den heer H. Zwier en mej. M. Booy in goede handen. Vooral eerstgenoemde "nad het karakter van den heer Verduin goed weten te treffen. Van den heer W. Wolff zagen we een jovia- len en symathieken vriend -en hij vond een goede partner in mej. J. Hooglugt als de schrijfster Trude van Heel. Een extra vroolij ke noot bracht de heer W. Zwier Sr. in het stuk als de aatdappelkoopman Koeman, die met zijn gezien in „Het Zwaluwennest" komt logeeren. Zijn vrouw Kristien werd niet on verdienstelijk gespeeld door mej. M. E. van der Worm. Ook zij bezorgde den toeschouwers veel stof tot lachen, hetgeen eveneens van het jon ge geslacht Koeman, resp. mej. E. C. Scholte, mej. A. M. Wijminga en den heer H. N. Bos- schieter getuigd kan worden. De heer W. Zwier Jr., zorgde, dat de oude tuinmans knecht Bart, goed tot zijn recht kwam. Twee kleinere rollen nl. het dienstmeisje en de veldwachter werden naar behooren door mej. W. P. Kreugel en den heer A. J. Antonisse ver vuld. - Het tooneelstuk werd gevolgd door een bal, dat tot drie uur voortduurde. De muziek werd op uitstekende wijze verzorgd door de band „The Harlem Cottons". JAARVERGADERING VAN DEN VRIJZ. DEM. BOND. Op 10 Januari a.s. houdt de afdeeling Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond haar jaar vergadering in hotel Lion d'Or. Wegens periodiek aftreden van mevr. Stemler—Tjaden en de heeren F. B. Sanders en W, F. Happé, waarvan de laatste herkies baar is, moet verkiezing van drie bestuurs leden plaats hebben, Er zal bespreking worden gehouden over de candidaatstelling gemeenteraadsverkiezingen 1939. De afgevaardigden naar de algemeene vergadering zullen verslag doen. ALLE-DAG-KERK. Het comité Alle-dag-kenk verzoekt ons mede te deelen, dat de diensten der Alle-dag- kerk van heden af, weder geregeld worden gehouden. Contaclavond van de Vereeniging voor Internationale Vriendschap en Wereldvrede. Zaterdagavond organiseerde de Vereeniging voor internationale vriendschap een wereld vrede een contactavond in één der zalen van restaurant Lido. De heer H. Koops, voorzitter der vereeniging, heette de aanwezigen wel kom en zette voor de nieuwelingen het stre ven der vereeniging uiteen. Mej. Truus Ligt- hart speelde een wals van Chopin op de piano, waarnaar met aandacht werd geluisterd. Me vrouw Rademaker declameerde op indrukwek kende wijze eenige gedichten, o.a. „Vrede" van Adema van Scheltema en „As de schepe" van Willem van Iependaal. Mej. Riek van Veen zong, aan den vleugel begeleid door Truus Ligthart, „Standchen" en „Die Forelle" van Schubert; de aanwezigen gaven door applaus uiting aan hun waardeering voor deze zang voordracht. Hierna hield de heer Henk Koops een rade waarin hij uit deed komen dat. hoe wel het afgeloopen jaar ons niet veel vreugde heeft gebracht, wij daarom nog niet bij de pakken moeten gaan neerzitten. Spr. be pleitte dat de jeugd geestelijk wakker geschild moet worden. De jongeren moeten geestelijk weerbaar, levensklaar gemaakt worden. Deze taak moet niet te licht worden opgevat, en mag ook niet afgebroken worden, want halve arbeid is gevaarlijker dan heelemaal geen prestatie. Het motto voor den eerstkomenden tijd luidt voor de jeugd: Gij zult en gij moet! Van afzondering mag geen sprake zijn. Onze stemmen zullen zich moeten voegen bij die van de wereldjeugd. Wij moeten ons onder de vanen van die wereldjeugd scharen, die bouwen wil aan een wereld, welke beter is dan die van tegenwoordig. Na de rade van den heer Koops was er pauze Den verderen avond werd op muziek van de „Rhythmic five" gedanst. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavond' betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten atrekenen. DE ADMINISTRATIE. maar het was toch nog te ver weg om aan land te springen. Het huisje had een dak van stroo en ter weerszijden van de aanlegplaats voor booten stonden twee houten soldaten, die het geweer geschouderd hadden, net alsof zij voer degenen, die voorby kwamen, in de houding gesprongen waren. Gerda riep tegen de soldaten, omdat zy dacht, dat zij leefden. Maar zy gaven na tuurlijk geen antwoord. Met de boot dreef ze vlak langs den kant, Wintersportverxakering voor f 0.15 per dag 5 00.— dokterskosten 10.000.— bij blijvende invaliditeit 10.000.— bij overlijden Uitsluitend voor onze cliënten Vraagt nadere inlichtingen aan het bekende REISBUREAU LINDEMAN N.V. HAARLEM, Bavteljorisstr. 3, Telefoon 12678/9. (Adv. Ingez. Medj Nog harder riep net meisje nu, en ja, daar kwam een heel oud vrouwtje, leunend op een kruk, naar buiten. Ze had een groote muts, beschilderd met mooie bloemen, op haar hoofd. Met haar kruk trok zy de boot naar het land „Jij arm, klein kind", zei het stokoude vrouwtje toen, „hoe ben je zoo alleen hierheen gekomen?" En meteen tilde zij Gerda uit de boot. {Wordt vervolgd), MAANDAG 9 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: N.V. Het Ne- derlandsch Tooneel met „De Thompson Brothers" 8.15 uur. Palace Familie Cinema: „Tusschen twee vrou wen" en „Ruzie driehoog achter", 2.--m 8.15 u. Rembrandt Theater: „Wapenzusters", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Deanne Durbin in „De Bakvisch" (voor de derde week geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Drie kameraden", 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De vrouwelijke Tarzan" en „Het derde alarm". Moviac Theater- .Het geheim van de Zermatt" DINSDAG 10 JANUARI Gemeentelijke Concertzaal: Bachconcert, 8.15 uur. Hotel „De Leeuwerik": Lezing Mevr. Steyger- Asp.erslagh over „Het probleem van vroegtijdig oud worden". 2.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Teyler Museum, Spaarne 16. 113 uur. be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6