Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden CHAMBERLAIN'S REIS NAAR ROME MAANDAG 9 TANUSE1 1939 HAARD EM'S DAGBI3AD 10 ZANDVOORT Nieuwiaarswensclien van Thomas vaer en Pietcrnel te Zandvoort. Zaterdagavond gaf de tooneelvereeniging Phoenix een gezelligen avond voor haar leden. Bij deze gelegenheid werd door Thomas- vaer en Pieternel een Nieuwjaarswensch uit gesproken, die door den heer O. Smaalders was samengesteld. De rol van Thomasvaer werd vervuld door den heer Smaalders, de rol van Pieternel door mevr. Bleesing-Sevenstern. Niet alleen de aardige costuums maar ook het zeer mooie decor werkte tot het succes van dezen wensch mede. Na een korte inleiding lieten zij verschil lende gebeurtenissen uit 1938 de revue pas- seeren. Zoo zei Thomasvaer o.a.: Zij heeft gelijk! Wat geeft dit praten. De feiten zeggen 't juist en klaar Te beginnen met het groot gebeuren Ten Hove in 't begin van 't jaar. Toen ons Prinsesje werd geboren Tot blijdschap van het heele volk Een groot geluk werd Ons beschoren, En groote vreugd was onze tolk. Nadat verschillende jubileums genoemd waren ging Thomasvaer verder: Toch één jubileum zal ik memoreeren, Dat van onzen Burgervaer. Hij toch vierde in '38 Zijn koperen jubileumsjaar. Te hopen is het voor ons allen Dat hij gespaard blijft jarenlang, Voor zijn gezin en voor ons dorpje! 't Is Zandvoort allergrootst belang. Het economische leven werd natuurlijk niet vergeten. Thomasvaer: Zandvoort gaat 't de laatste jaren Niet voorspoedig, ja, zelfs slecht. Toch de moed maar niet verloren. Misschien komt alles nog terecht. De nieuwe V.V.V., de verschillende sport clubs, de Zandvoortsche Reddingsbrigade, de Oranjevereeniging, de automatiseering van de telefoon, aller kreeg een beurt. Een heilwensch voor 1939 vormde het slot. Dat deze Nieuwjaarswensch wel in den smaak viel, bleek wel uit het daverend applaus dat volgde. Hierna brachten mejuffrouw Dhooge en de heer P. Dekker, de twee jongste leden van de Phoenix, een fragment'uit „Boefje" ten too- neele. Door het amateur-danskampioenpaar van Nederland mej. A. Bleesing en Dragon Petro- vich werden tenslotte nog eenige nieuwe dansen o.a. de Chestnut-tree en de Yam ge demonstreerd. Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „De Schakel" in Groot-Badhuis haar eerste uit voering in het Nieuwe jaar. Ook deze uitvoering werd voorafgegaan door een Nieuwjaarswensch, uitgesproken door den heer J. Hagen als Thomasvaer en mej. Röfekamp als Pieternel. De aardige kleedij en het goed gekozen decor maakten dezen Nieuw jaarswensch reeds bij voorbaat tot een succes. Na een-geestige inleiding werden verschil lende belangrijke gebeurtenissen uit 1938 ge memoreerd. Van het jubileum van den burgemeester werd o.a. gezegd: Op zoo'n dag voel je eerst recht goed, Wat in de harten leeft. Voor hem, die jaren, jaren lang Voor 'n beter Zandvoort streeft. Tot den burgemeester werd den wensch ge uit: „Dat u met al uw huisgenooten In gezondheid om uw heen. Uw liefste wensch zal zien vervullen: Zandvoort, badplaats nummer één! Na het jubileum van mevrouw Van der Storm herdacht te hebben, werd van het sei zoen gezegd Veel kun j'er niet van zeggen Het was een slecht seizoen. Maar Pietemei, kom, troost je, We gaan het overdoen. Door even stilte werd het heengaan van mevr. Dinnewit herdacht. Hierna werden nog de V.V.V. en verschil lende gebeurtenissen uit het vereenigings- leven bezongen, waarna het jaar eindigde met de beste wenschen voor 1939. Het daverend applaus, dat volgde was zeker wel verdiend. Ongeveer half negen werd be gonnen aan de opvoering van het blijspel' Mill ion nair tegen wil en dank, van Jaap van der Pol. Dit aardige stuk viel wel in den smaak van het publiek. Deze goed geslaagde avond werd besloten met een geanimeerd bal onder leiding van heer J. Stol. BLOEMENDAAL TERAARDEBESTELLING STEPHANUS ZONDERVAN. Zaterdagmiddag werd op de Algemeene Begraafplaats aan den Bergweg het stoffe lijk overschot van den heer S. Zondervan, in leven oprichter en directeur van de N.V. Fa briek en Handelsbureau Nederland, ter aarde besteld. De aula was geheel gevuld met belangstel lenden, familieleden, vrienden, o.a. uit de handels- en industriewereld, vele leden van de loge en het geheele personeel. De heer Jb. Kuiper, zwager van den over ledene, was de eerste spreker. Spr. herdacht allereerst den liefhebbenden echtgenoot en trouwen vader, die een raads man zijner kinderen was en dacht aan de kin deren in het verre oosten, die in gespannen droefheid dit uur zullen medeleven. De laatste bladzijde in het levensboek, ging spr. voort is volgeschreven en als wij hier la ter in bladeren, zullen wij vooral aan twee dingen denken, zijn arbeidsvreugde en zijn ondernemingsgeest. Zijn werk mpest goed zijn. Voor dien rustte hij niet. m Zuid-Afrika heeft hij met de Boe ren meegevochten, hier en in het buitenland vergrootte hij zijn vakkennis. Later volgde in 1918 de oprichting van de fabriek, welke naar het Spaarne werd ver plaatst. Nadat hij woorden van troost had gesproken tot de weduwe en de kinderen eindigde spr. met: Rust zacht, na een werkzaam en welbe steed leven. Rust in vrede. Namens het personeel werd het woord ge voerd door den heer Smit. Namens de loge sprak de heer Oosterbrug, die getuigde dat de overledene door zijn be- zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Darnpo-verkoudheids-balsem, hiermede 's avonds keel, borst en rug inwrijven, dit lucht op en 's morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50. Tube 40. Doos 30 ct. Dampo- bonbons bij schorheid, pijnlijke keel en hoest. Doos 25 ct. Dampo-ncus- druppels bij neus-catarrh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuitje 60 ct. Uw waarborg 't Komt van Mijnhardt. (Adv tnqez Med.i minnelijk karakter een sieraad was van de loge. Na de beaarding dankte de zoon voor de betoonde belangstelling. HILLECOM PROPAGANDA-FEESTAVOND. Zaterdagavond werd in hotel „Flora" dooi de Federatie Bollenstreek van den Nederl. Bond van Arbeiders in het landbouw, tuin bouw en Zuivelbedrijf een groote propaganda- feestavond georganiseerd, waarvoor de be langstelling groot was. Per autobus waren de leden der afdeelingen Haarlem. Lisse, Sassen- heim en Rijnsburg naar hier gekomen, zoodat de groote zaal geheel gevuld was. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter het feit, dat de af deeling Hillegom in den loop van dit jaar haar zilveren jubileum gaat vieren. De heer Van der Wiele, uit Haarlem, hoofd bestuurder van den bond, hield de propagan- da-rede, waarin hij deed uitkomen wat dooi den bond werd bereikt. Intensieve propaganda zal moeten worden gemaakt om te bereiken dat de landarbeiders opgenomen worden in de wettelijke regeling van den arbeidsdag en zul len vallen onder de bepalingen der nieuwe veiligheidswet. Na het vluchtelingenvraagstuk te hebben besproken belandde spr. bij het „Plan van den Arbeid" dat door de regeering als onaanvaard baar werd terzijde gelegd, waarbij echter werd geconstateerd dat het namens minister Rom- me ontworpen Plan-Westhof verbazend veel gelijkenis vertoonde met het socialistische plan. Spr. hoopte dat het plan-Westhof door de regeering zou worden aanvaard zoodat de werkloozen weder in het productie-proces zou den worden opgenomen. Het feestelijk gedeelte werd verzorgd door het cabaret-gezelschap Jac. Presser uit Am sterdam met een groote revue: „Eerst zaaien, dan maaien", welke naast tafereelen met een propagandistischen inslag vele aardige num mers bevatte. De opvoering stond op een hoog peil en oogstte dan ook veel succes. Voor al de serie „Bliksemflitsen" was geestig, ter wijl de instrumentaliste Carla Diana een ver bazingwekkende virtuositeit op de xylophoon vertoonde. CONCERT VAN „CRESCENDO". Zondagavond gaf de R. K. Harmoniekapel „Crescendo" in hotel „Flora" het eerst win- terconcert, waarbij de groote zaal geheel ge vuld was met een belangstellend publiek. In zijn openingswoord verwelkomde de heer Sey- sèner de afgevaardigden van verschillende zusterverenigingen en memoreerde het feit, dat de vereeniging bij het laatste concours in de afdeeling uitmuntendheid den eersten prijs had veroverd. Onder leiding van den heer G. Dik uit Leiden werd vervolgens een niet groot, maar een op hoog peil staand pro gramma afgewerkt. Met groote belangstelling hebben wij geluisterd naar de bijzonder fraaie uitvoering der Egmont-ouverture van Van Beethoven. Na de pauze, traden op het duo Jeannette en Gerard Arnoldy met vroolijke en ernstige liedjes, die veel succes hadden. BEVERWIJK De Kenuemers vierden het jubileum. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de voetbalvereeniging „De Kennemers" is gisteravond in het Kennemer Theater een feestavond gehouden, waarvoor de belangstel ling zeer groot was. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de hereen G. K. de Bie, H. J. de Groot, Scherpenhuyzen, secretaris van de vereeniging van 2de, 3de en 4de klassers, Kluit, secretaris van den H.V.B., N. J. Twister ling namens de scheidsrechterscom- missie, J. Maenhout en N. Grapendaal van de Voetbalvereeniging ,3everwijk", het bestuur van de supportersvereniging „Rood Zwart", de oprichter van de Kennemers en oud-voor zitter H. Kluft, de eere-leden J. de Weyer, H. van Gemerden en P. Blaauw. De burgemeester had bericht van verhin dering gezonden. De voorzitter van de feestcommissie, de heer H. J. van der Plas, verwelkomde de aan wezigen en deelde mede, dat de commissie moeite noch kosten heeft gespaard om den leden een feestavond aan te bieden, die zal klinken als een klok. Nadat spr. voorts nog mededeelingen had gedaan over het pro gramma heeft de voorzitter van de Kenne mers, de heer M'. Lindner, de aanwezigen een welkom toegeroepen, waarna er gelegenheid bestond om het bestuur van de jubileerende vereeniging te complimenteeren. Als eerste maakte de voorzitter van de suipportersver- eeniging, de heer J. Huisman hiervan ge bruik. Voor spr. was het langzamerhand al een traditie geworden om de Kennemers te com plimenteeren, omdat dit reeds de vierde maal was. De heer Huisman hoopte, dat de ko mende jaren weer groote successen zouden brengen voor de Kennemers. Spr. liet zijn woorden vergezeld gaan van een bloemen hulde. - De heer Lindner dankte den heer Huisman hartelijk voor zijn vriendelijke woorden en sprak den wensch uit, dat Rood-Zwart en Kennemers nog vele jaren zouden mogen samenwerken. Onder daverend applaus stelde de voorzitter voor om den heerHuisman tot eere-lid te benoemen.- De heer Huisman, opnieuw het woord ver krijgende, bood namens de supporters het bestuur een beseheiden lichtinstallatie voor het Sportpark aan, die uitsluitend voor de training gebruikt kan worden. Om het be drag voor de installatie bij elkaar te krijgen hebben lijsten onder de supporters gecircu leerd. De heer Lindner toonde zich zeer erkente lijk voor dit geschenk. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden. Trawlers: 410 Prinses Beatrix IJM 117 f 2340 1000 Eveline IJM 115 f 3450 150 Neptunes IJM 87 f 2780 550 Bergen IJM 16 f4210 400 Cath. Duyvïs IJM 60 f 3390 1075 Amsterdam IJM 58 f 3920 175 Dolfijn IJM 103 f 3050 195 Zeeleeuw IJM 29 f 2610 180 Condor IJM 72 f 2480 105 Raaf IJM 432 f 2180 3200 Erin IJM 12 gedeeltelijk gelost f 4660 Schepen met versche haring: VL 199 f 580 VL 197 f550; Bruinvisch IJM 97 f470; VL 114 f240; VL 195 f150; VL 207 f650; VL 206 f710; VL 217 f140; VL 204 f420; VL 172 f500; KW 42 f790. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch.) IJmuiden, 9 Jan. 1939 (A.N.P.) Tarbot 145120 ct. per K.G. Tong 9166 ct. per K.G. Heilbot 122—108 ct. per K.G. Griet f 38—15 per 50 K.G. Groote schol f 1411.50 per 50 K.G. Middel schol f 15.50—12.50 per 50 K.G. Zetschol f 19—17 per 50 K.G. Kleinsehol f 199.50 per 50 K.G. Schar f 11,50—6.50 per 50 K.G. Tongschar f 36.5013 per 50 K.G. Poontjes f 84.50 per 50 K.G. Groot schelvisch f 27,5022 per 50 K.G. Middel schelvisch f 21.5019 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 1811 p. 50 K.G. Kleine schelvisch f 12,506.60 per 50 K.G. Groote gul f 12,7.50 per 50 K.G. Kleine gul f 7.502.30 per 50 K.G. Wijting f 5,202.50 per 50 K.G. Makreel f 7.502.40 per 50 K.G. Versche haring f 6.604 per 50 K.G. Kabeljauw f 58—30 per 125 K.G. Vleet f 4.600.78 per stuk. Leng f 2.501.07 per stuk. Koolvisch f 0.750.20 per stuk. Rog f 1916 per koop. Verwachte vischaanvoer. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: En Avant Urn. 8. Vangst 85 m. schelvisch, 50 m. braadschelvisch, 160 m. gul en blanke kool visch, 100 m. zwarte koolvisch, 80 m. wijting, en radio, 35 m. rog en poon. Totaal 510 m. Alma IJm. 44. Vangst; 80 m. schelvisch, 255 m. braadschelvisch, 70 m. radio, 25 m. wijting en witjes, 45 m. koolvisch, kabeljauw en gul; 40 m. poon en vleet. Totaal 515 m., benevens 135 st. stijve kabeljauw. Rotterdam IJm. 112. Vangst 75 m. schelvisch 270 m. braadschelvisch, 70 m. gestripte radio, 30 m. dichte radio, 20 m. tong, schar en witjes, 30 m. poen, 25 m. gul. Totaal 50ó m. benevens 120 st, stijve kabeljauw. PRIJZEN VAN VISCH UIT DE WITTE ZEE. Groot schelvisch f 3.10—1.60 per 50 K.G. Middel schelvisch f 4.40—2.80. Kleinmiddel schelvisch f 43. Kleine schelvisch f 53.90. Groote gul f 2.101. Kleine gul f 2.101.35. Kleine wolf f 3.102.70. Roodbaars f 4.103.20. Alles per 50 K.G. Kabeljauw f 8.107.10 per 12§ K.G. SANTPOORT R.-K. Tooneelvereeniging V. O. O. T. A. G. De zaal van De Weijman was Zondagavond door de donateurs van bovengenoemde too neelvereeniging aardig bezet, toen de loco voorzitter van VOOTAG het welkomstwoord sprak. Een jaar of zes geleden is het bekende too- neelspel van Jos. Smits en Jac. Braun: „Als de poorten opengaan" een waar kasstuk voor Vootag geweest, dat deze vereeniging vele malen en in verschillende deelen van onze gemeente voor het voetlicht heeft gebracht. Het werk, dat een sterk sociaal-ge tinten in slag heeft, speelt zich af in een fabrieksstad, alwaar Herman van Velsen (een rol door den heer A. G. R. Kappers in een breede doch strakke opvatting gespeeld) directeur is van een groote textielfabriek. Door de slechte tijden gedwongen een loonsverlaging in te voeren veroorzaakt dit een staking onder zijn arbeiders. Als voorman der stakers gaf de heer Jilles Jongkind een natuurlijke, vlotgeteekende fi guur, die zijn tekst goed begrijpt en goed werd bijgestaan door mevr. E. Kappers Peterse als zijn vrouw Marie. Een in den huize van Velsen aanwezige gouvernante Anny Linssen (mej. Annie Lou- werse) weet via het dochtertje van den fabri kant het verharde gemoed van den man te bewerken op een wijze een sociale werkster volkomen waardig, zoodat het einde na een staking en een uitsluiting zich geheel ten goede keert. Uit de uitbeelding der gouvernante sprak het begrip en de kracht van overtuiging en zij, Willem Linssen en van Velsen droegen deze uitvoering. Enkele bijrollen waren niet sterk bezet; het was dikwijls nog wat stug. De regisseur, de heer W. van Gelre, tamboere er maar op, natuurlijker te doen spelen. Het in het stuk voorkomende kinder rollet je werd door de „kleine" Jopie Kruidbos vlot ver tolkt; ze speelde het eveneens 6 jaar geleden. Het speltempo kon goed voldoen en het publiek heeft zich zeker met dit actueele en sterk geschreven spel geamuseerd. Het is wel iswaar niet geheel volmaakt, maar als er bij VOOTAG hard gewerkt wordt en men over een voldoende dosis zelfcritiek beschikken kan zal deze vereeniging zeer zeker haar dona teurs en ook zichzelf nog vele aangename avonden kunnen verschaffen. Waarom zoekt men het echter steeds zoo in het dramatische? Is het aardsche tooneel geen tranendal genoeg? En daarbij zijn het juist de „beginnelingen" in de kunst van het dilettantentooneel, die het fijne blijspel of de dolle klucht ten koste van het melodrama-in_ het-kwadraat verwaarloozen. Nu VOOTAG weer nieuw leven is ingebla zen en dit tooneelwerk (welks uitwerking van het actueele thema echter mijn waardeering heeft) naar zijn beste krachten voor het voet licht heeft gebracht, moge de vereeniging haar keuze ook eens laten vallen op een werk van vroolijke ontspanning. Fouten, waar wat aan gedaan kan worden is het zacht spreken van enkelen, zoodat het halverwege de zaal moeilijk verstaanbaar wordt en 't meer dan een half uur te laat be ginnen. Beide euvelen heb ik het vorige jaar ook reeds genoemd. „Welk een liefde is er toch voor het dilet tantentooneel", was de ontboezeming, die ik I eens uit dilettant-kringen hooren mocht. In derdaad, want die liefde was dezen avond zoo groot, dat twee R.K. tooneelvereenigingen op nog geen 300 meter van elkander uitvoeringen gaven en elkander beconcurreerden wat het bezoek betreft. Dat is jammer en. onnöodig. W. DENKT AAN DE VOGELS Door het bestuur van Santpoort's Bloei zijn met toestemming van B. en W. twee voederta fels geplaatst in het Rijkenspark Het bestuur heeft deze tafels half overdekt laten vervaar digen, waardoor ook gedurende een sneeuw- periode de vogels toch op de tafels voedsel kunnen vinden. Het bestuur hoopt en vertrouwt, dat bezoe kers van het Rijkenspark er zorg voor zullen dragen, dat de tafels steeds rijkelijk van voedsel zijn voorzien. TOONEELUITVOERING. De tooneelvereeniging H.A.S. uit Haarlem heeft het bestuur van „Santpoort's Bloei" aangeboden voor deze vereeniging op 4 Fe bruari op te voeren het blijspel „Adel in livrei". Leden van „Santpoort's Bloei" hebben gratis toegang. De eventueele baten komen ten goede aan het Sandhaes-fonds. (Is reeds ln een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Fotowedstrijd „Haarlem en Omgeving door de Lens". Uitgesteld tot October. Teneinde tegemoet te komen aan een door vele amateur-fotografen geuiten wensch, nog in de gelegenheid te worden gesteld de noodige op namen van „Haarlem en Omgeving" in voor jaar ên zomer te kunnen maken, is mede op ad vies van den Kennemer Fotokring en de „Haarl. Amateur-fotografen", de fotowedstrijd en ten toonstelling „Haarlem en Omgeving door de lens" uit gesteld tot 6 t/m 14 October a.s. Zij zal ook dan worden gehouden in de groote tentoon stellingszaal van het Frans Halsmuseum. Naar aanleiding van deze verdaging zijn de uiterste datum van betaling van het inleggeld en inzending van het inschrijvingsformulier en van de foto's, resp. voorkomende in art. 9, 10 en 11 van het wedstrijdprogramma thans be paald op 20 September 1939. „Haarlem's Bloei" heeft gemeend, dat door deze verdadiging van den fotowedstrijd en -ten toonstelling niet alleen aan de wenschen van een groot aantal amateurs wordt tegemoet ge komen, doch dat zulks ook aan de belangrijk heid en aan het welslagen van de foto-tentoon stelling en -wedstrijd ten goede zal komen en zich daarom gaarne aangesloten bij het advies der medewerkende amateur-fotografenvereeni- gingen. JUBILEUM-NUMMER ..FOCUS". 100 Jaren fotografie, 25 jaren „Focus". Van daar een belangwekkend speciaal nummer. Het is bijna een boek inplaats van een tijd schrift geworden. Behalve de fraaie, goed ver zorgde reproducties van foto's van Bern. F. Eilers te Amsterdam, verdienen artikelen de aandacht van de redactie over „100 jaren foto grafie" en van A. B. over de eere-tentoonstel- ling van Eilers, verder bijdragen van A. P. W. van Dalsum, A. Carré, Gen. Maj L. E. W. van Albada, Mevr. HaasbroekHessels, W. F. Ale- wijn, S. G. F. Hageman, Van Bovene van Gent en anderen. Al deze namen hebben een bekenden klank voor fotografen. Wij feliciteeren de Focus-redactie met haar jubileum, echter meer nog met het feit dat de aanvang van het 26e jaar nog kans heeft gegeven verbeteringen aan te brengen, die door de lezers zeker naar waarde geschat zullen worden. De Melk. „Samenstelling over het algemeen goed." De samenstelling van de melk is zoo schrij ven B. en W. van Haarlem aan den Raad in antwoord op het afdeelingsverslag in het al gemeen te Haarlem goed. Het is echter niet mo gelijk de zekerheid te geven, dat de melk in alle govallen aan alle eischen, in het bijzonder wat betreft de afwezigheid van ziektekiemen, vol doet. Het is wel mogelijk bij de Regeering aan te dringen het betrekken van melk uit andere streken des lands vrij te laten, doch vermoede lijk zou dit geen resultaat opleveren. De kwali teit van de melk te Haarlem is naar het oordeel van den Keuringsdienst beter dan vroeger. Het Soendaplein. Verbetering wordt door B en W. overwogen. In de afdeelingen van den Raad is gewezen op het artikel in ons blad over de gewensch- te verkeersverbetering op het Soendaplein. B. en W. antwoorden: „Ook wij zijn van meening, dat het wacht huisje der tram het uitzicht belemmerd en dat overigens de verkeerssituatie verbetering behoeft. Een oplossing tot verbetering wordt door ons in overleg met den Rijkswaterstaat overwogen. De Rijksstraatweg behoort name lijk in eigendom toe aan het Rijk dat van dezen weg het beheer en het onderhoud heeft". HAARLEM PLEIT VOOR SCHIPHOL. B. en W. richtten zich tot de regeering. Uit de memorie van antwoord blijkt, dat B. en W. van Haarlem zich met een brief tot de Regeering gewend hebben om er op aan te drinegn Schiphol als burgerlijke lucht haven te handhaven. Het havenplan te Haarlem. Uitvoering van werk begint spoedig. Het ligt in de bedoeling' zoo verzekeren B. en W. van Haarlem in hun memorie van antwoord met de daadwerkelijke uitvoering van het haven- en industrieterrein binnenkort een aanvang te doen maken. De plannen zijn in een vergevorderd stadium van voorberei« ding. Dat verplaatsing van het goederenstation niet noodzakelijk zou zijn, achten B. en W. on juist. Zij zullen dan ook op verplaatsing blij ven aandringen. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 7 Januari 1939. Bevallen. 6 Januari: W. Bouwer—Bongert- man, d. 7 JanuariA. M. H. v. d. Polv. Es, d. G. F. GodonCohen, d. Overleden 4 Januari M. S. Loggen, 58 jaar, Barrevoetestraat. 5 Januari S. Bank—Tij d- gaat, 63 jaar, Dr. Leydsstraat. 6 JanuariA. de Graaf, 71 jaar, Archipelstraat. H, van Egmond, 75 jaar, Gen. de Wetstraat. Wat op het programma staat (Van een bijzonderen medewerker). ROME, Januari. NU het bewogen jaar 1938, dat de wereld zoo dikwijls langs den rand van den afgrond en langs het gevaar van een nieuwen moorddadigen oorlog heeft geleid, ten einde is, .staat de aantsaande ontmoeting tus- schen Mussolini en Ciano met Chamberlain en Halifax in de Eeuwige Stad in het middel punt der belangstelling. Toen dit bezoek werd vastgesteld, beschouwde men het algemeen als een hernieuwd bewijs van den wederzij d- scher goeden wil, om tot de zoo noodige alge- heele pacificatie van ons werelddeel te komen. Men zag in dit zoo lang verwachte en zoo vaak uitgestelde bezoek feitelijk een symbool van den vrede. Maar in het razende tempo, waarin tegenwoordig de wereldgebeurtenissen evolueeren, zijn de weinige weken, die sedert het vaststellen van deze ontmoeting verliepen, reeds voldoende geweest, om het aspect van deze gebeurtenis in veler oogen radicaal te veranderen. Vooral in de laatste dagen waren de meeningen hieromtrent zeer verdeeld Terwijl men hier groote verwachtingen koes tert, vreest men elders veeleer een vertroebe ling van de situatie. Inmiddels is ondanks den openlijken of be dekten strijd tegen de Britsche reisplannen het officïeele programma voor de bezoekdagen door de Italiaansche regeering bekend ge maakt. Hoofdzaak van de weinige dagen in Rome blijft voor de Engelsche ministers na tuurlijk het voeren van besprekingen met de Italiaansche regeerders, maar er is toch ook gelegenheid gevonden, de Engelsche gasten iets te laten zien van de ontelbare historische bezienswaardigheden der Eeuwige Stad. Voor het bezoek van Chamberlain en Halifax bij den Paus is eveneens een dag vastgesteld, en in het Vaticaan hoort men heel wat ver wachtingen uiten over de mogelijke resultaten van deze ontvangst der Britsche ministers door den Heiligen Vader. De betrekkingen tusschen Engeland en de Romeinsche Curie stonden inderdaad in langen tijd niet onder een gunstig gesternte als nu, waar zoojuist door het Vaticaan voor 't eerst sedert eeuwen een delegatie naar het Britsche eilandenrijk kon worden gestuurd en waar Groot Brittan- nië niet slechts door een eigen gezant bij den Paus is vertegenwoordigd, maar ook in zijn ambassadeur bij het Quirinaal, Lord Perth, den vroegeren secretaris-generaal van den Volkenbond Sir Eric Drummond, een Pius XI bijzonder toegewijden katholieken diplomaat in dienst heeft. Wat den inhoud van de besprekingen be treft, neemt, men in diplomatieke kringen van Rome als zeker aan, dat het Spaansche pro bleem op den voorgrond zal staan. Men noemt evenwel de geruchten uiterst onwaarschijnlijk, dat de Engelsche premier in de netelige kwes tie van de door Franco zoo vurig begeerde rechten van oorlogvoerende partij zich zou vastleggen op den eisch, dat deze erkenning slechts zou kunnen volgen op de terugtrekking van ook den laatsten vrijwilliger van het Ibe rische schiereiland. Evenmin acht men het mogelijk, dat Chamberlain van den Duce nieuwe waarborgen zou willen trachten te verkrijgen betreffende den status quo in Spanje. Men merkt in dit verband op, dat Ita lië zich reeds herhaaldelijk over dit punt heeft geuit, en dat de Italiaansche toezeggingen die hierop betrekking hebben, in de Paasch-over- eenkomst tusschen de beide landen uitdruk kelijk zijn vastgelegd. Indien de Engelsche regeering aan deze plechtige Italiaansche toezeggingen geen waarde zou hechten, waar voor zoo vraagt men zich af zouden dan nog nieuwe verklaringen en beloften van Italiaanschen kant moeten dienen? ]pj\AN is er de op 't oogenblik alles overheer- -^schende spanning tusschen de twee „La- tijnsche zusters". Ofschoon het juist deze spanning is, die de schuld draagt aan de in het begin van onze beschouwing genoemde verwarring over het al of niet opportune van de reis der Britsche ministers, schijnt het wel uitgesloten, dat het Fransch-Italiaansche conflict een officieel punt op de agenda van de besprekingen tusschen Mussolini en Cham berlain zal uitmaken. Men heeft van hier uit alle geruchten over een mogelijke bemiddeling van Chamberlain tusschen Frankrijk en Italië met groote aandacht gevolgd en toont zich beslist afkeerig van elke vermenging van de Engelsch-Italiaansche en de Fransch-Itali aansche onderhandeling. Op dit punt is de Duce een over tuigde aanhanger van het steeds door Hitier verkondigde beginsel der bilaterale verdragen geworden. Daarom werden de Fransche pers stemmen, die het voorgenomen bezoek van de Engelsche ministers aan de Fascistische hoofdstad onder de tegenwoordige omstandig heden „inopportuun" noemden of in elk ge val een voorafgaande bespreking tusschen de Britsche en de Fransche ministers bepleitten, door de officieuze Italiaansche bladen als een beleediging voor den Engelschen premier voorgesteld, die men in Londen den Fran sehen vrienden uiterst kwalijk zou nemen. Het jongste bericht over de verklaring der Fran sche regeering, dat zij geenerlei Engelsche be middeling ten aanzien van de Italiaansche aanspraken heeft gevraagd, aanspraken heeft gevraagd, wordt dan ook ln Rome opgevat als een terugwijken van Parijs.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8