„IJsselstroom" gedeukt en gehavend uit het ijs los gekomen. SCHAAKRUBRIEK HP if A UI ÜS IS «1 HP in A fgfj m A m STOFZUIGERS Daniël Goedkoop heeft weinig geleden. De boterheffing wordt lager. ;woensdag rr tanuxri H'A'AR r EM'S DAGBEAD 3 Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haarlem's Dag blad, Groote Houtstraat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 983 (No. 1 'van den wedstrijd, 51e ladder). H. W. v. DORT, (Haarlem). "C, Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kf6, Lel, Lc4, Pd3. Pd8, a5, b3, b6, f3. Zwart: Kd4, Pb5, c2, d7. Eerste publicatie. „Niet alleen het doen van correcte zetten, het gestadig sterk spelen zoowel in den aanval als in de verdediging, waardoor een schaker zich opgewassen kan toonen tegen elke tegenpartij, maar het nu en dan leveren van een zeer bui tengewoon kabinetstukje, van een absoluut vlekkelooze, verreikende, zoowel door zijn diep te als door zijn brilliancy overweldigende com binatie, kenmerkt den meester van den eersten rang." NORMAN WILLEM VAN LENNEP. ONZE EEN EN VIJFTIGSTE LADDER WEDSTRIJD. Heden begint onze een en vijftigste ladderwed strijd, welke negen weken zal duren. In bedoeld tijdvak zullen 6 tweezetters, 5 driezetters, en één eindspelstudie worden geplaatst. Iedereen kan aan den wedstrijd deelnemen, minder ge routineerde of beginnende oplossers kunnen hun krachten aan de tweezettige problemen be proeven. Wanneer men geregeld eenige problemen goed oplost, zal eenmaal de top van de laldder worden bereikt, ook al behaalt men in eiken wedstrijd derhalve niet het hoogste aantal punten. Het aantal deelnemers bedraagt thans 112. Aan den termijn van inzending der oplossin gen, welken wij op veler verzoek op drie weken hebben gesteld, zullen de oplossers zich stipt moeten houden aangezien voor te laat inge zonden goede oplossingen geen punten meer worden toegekend. De wedstrijdbepalingen zullen in de volgende rubriek worden opgenomen. OPLOSSING PROBLEEM No. 972. (No. 1 van den wedstrijd, 50e ladder). Stand der stukken: Wit: Kh5, Del, Pc5, Pd6, c2, f2. Zwart: Kd4, Tc7, c6, d7, f3. (Dr. A. Bayersdorfer, 18421901) 1. c2c4, Kd4xc5; 2. Dela3f, enz. Kd4e5; 2. Delf4f, enz. of eerder mat. OPLOSSING PROBLEEM No. 973. (No. 2 van den wedstrijd, 50e ladder). Stand der stukken: Wit: Kg7, Db2, Tc2, Th3. Lg3, Pe5, Pf6, c4, c5, h2 Zwart: Ke3, Da3, Tb7, Tel, La8, Ph6, a4, f5, f7, h4. (V. MARIN, Barcelona). 1. Pe5g6, enz. Problee.m no. 972 goed opgelost door: H. J. S. Beck, J. Vermeer en M. H. Wiersema, allen te Bloemendaal; E. J. Akkerboom, B. Amelung, H. J. Bakker, A. v. Baren, J. J. H. Bauer, A. F. Blokker, H. en J. Blokker, J. Buma, W. J. Bijster, M. Daim, J. W. Derogee, C. v. Dort, H. W. v. Dort, G. Drogtrop, A. G. v. Eis, C. H. Erbrink Jr., A. W. Face, F. F. Groos, J. Hillebrand, H. M. Hoed Jr., F. W. Hoogerbeets, J. ten Hove, C. Hovingh Jr., G. Huizing Jr., H. Jonkers. K. Koedooder, B. Koedijker, P. J. Kok, J. H. Meilink, Frits J. Mondriaan. A. J. Mooy, A. K. v. Oeffel, P. J. F. v. Oeffel, W. P. v. Oort, -J. J. Piers, P. Rotteveel, J. W. Schipper, J. Schippers, S. Schippers, A. C. Spaan, A. Veer man, J. Voigt, C. Warlé, J. v. d. Water, C. F. Weber en J. P.-Wever, allen te Haarlem; F. D. Kat en C. de Vries, beiden te Heemstede; P. Z. Zwerus, te Hoofddorp; H. F. Antonisse, J. Ger- meraad. K. Siegerist en H. F. Zeijlstra, allen te Santpoort; Joh. B. Pennock, te Utrecht (allen drie punten). Probleem No. 973 goed opgelost door: H. J. S. Beck, J. Vermeer en M. H. Wiersema, alen te Bloemendaal; H. J. Bakker. A. v. Baren. J. J. H. Bauer, D. Botei'bloem, J. Buma, C. v. Dort, H. W. v. Dort, A. W. Face, F. F. Groos, J. Hillebrand, H. M. Hoed Jr., J. ten Hove, Th. Kan, K. Koedooder, B. Koedijker, Joh. Kok Jr.. Mart. J. Lürsen, J. H. Meilink, W. Nijenhuis, A. K. v. Oeffel, P. J. F. v. Oeffel, P. Rotteveel, J Schippers, C. Warlé en J. P. Wever, allen te Haarlem; H. F. Antonisse en J. Germeraad, bei den te Santpoort (allen twee punten.) Voorts I-I. en J. Blokker en C. Hovingh Jr., beiden te Haarlem (twee punten). CORRESPONDENTIE. Haarlem. E. J. A. B. A. W. J. B. M. D. A. G. v. E. C. H. E. Jr. F. W. H. J. H. C. H. Jr. G. H. Jr. en H. J. 1. Pe5—d3 faalt na 1.Tel—gl (pent Looper g3). Joh. K. Jr. Ad no. 964 (rubriek 25 Juni 1938) Na 1. Tblb3, Ldlxe2; 2. Til—£4, Lclxf4 volgt mat door 3. Dglal (het witte Paard staat op d6!) P. J. K. C. K. F. J. M. A. J. M. Zie corr. met E. J. A„ c.s. P. J F. v. O. Hoewel te laat ingezonden, hebben wij u voor no. 971 als nog 2 punten toegekend, welke echter eerst in de volgende tabel kunnen worden verantwoord. A. J. O. J. J. P. J. Ph. P. Zie corr. met E. J. A., c.s. J. W. S. 1. Tc2—f2 faalt na 1. Da3xb2 B. A. S. en A. C. S. Zie corr. met E. J. A. c.s H. U. Als voren. Uw 2-zet zullen wij onderzoe ken; de eenige „voorwaarde" is, geduld van uw zijde. A. V. J. V. J. v. d. W. en C. F. W.; Heemstede. F. D. K. en C. de V.; Hoofddorp. P. Z. Z.; Santpoort. H. F. Z.; Utrecht. Joh. B. P. Zie corr. met E. J. A. c.s. Haarlem. G. H. W. Ook 1. Pe5—c6 faalt na I .Tel—gl. Hartelijk danken wij onze lezers voor de ge- lukwenschen, bij de jaarswissellng ontvangen. SCHAKEN. DAMES KAMPIOENSCHAP SCHAKEN. In het clublokaal van de Haarl. Schaak Club werden de afgebroken partijen gespeeld voor het kampioenschap voor dames voor Haarlem en Omstreken. De uitslagen waren als volgt: Mevr. Jonkers wint van mevr. Fylstra. Mevr. Brinkman remise met mej. Bannink. Mevr. Onvlee tegen mevr. de Lange nog al gebroken. De partij van mevr. Verlooy tegen mevr. de Crock werd uitgesteld. Het Touruooi te Leningrad. Uit Leningrad: De uilslagen van de partijen in de zesde ronde luiden: SmyslovRagozin 01 RabinovichGoglidze 10 KanLoewenfisch y254 AlatortzevMakagonov JA!4 KeresReshevsky afgebroken Konstan tinopolskyBelavenetz afgebroken FlohrTolouch afgebroken BondarevskyPanov afgebroken LiliënthalRomanovsky afgebroken De stand na de zesde ronde luidt: 1 Smyslov 4 punten. 2 en 3 Rabinovich en Ragozin ieder 3y2 pnt. plus 1 afgebroken partij. 4 Reshevsky 3 punten plus 2 afgebroken par tijen. 5 Makagonov 3 punten. 6 Loewenfisch 2y3 punt plus 2 afgebroken par tijen. 7 Belavenetz 2y3 punt plus 1 afgebroken partij. 8 Goglidze 2 punten plus 2 afgebroken par tijen. 9 en 10 Kan en Liliënthal 2 punten plus 1 af gebroken partij (uit 5). 11, 12 en 13 Alatortzev, Bondarevsky en Kon- stantinopolsky, ieder 2 punten plus 1 afgebro ken partij. 14 Panov 1 y, punt plus 1 afgebroken partij (uit 4). 15 Tolouch 1 y3 punt plus 2 afgebroken par tijen. 16 Flohr 1 punt plus 2 afgebroken partijen (uit 5). 17 Keres 1 punt plus 2 afgebroken partijen. 18 Romanovsky 0 punten plus 3 afgebroken partijen (uit 5). Haarl. Schaakclub I—Zaandam I. Voorloopige uitslag 6ViIVa. Deze wedstrijd werd voor de competitie van den N. H. S, B. gespeeld. Het is de derde over winning geworden van de H. S. C.; de voorloo- pige uitslag werd 61/2IVz- De vermoedelijke uitslag wordt 82 voor de H. S. C. Veel spanning was er in dezen wedstrijd niet: het was reeds spoedig te zien dat de H. S. C. aan alle borden beter kwam te staan: behalve het eerste bord van Zaandam, dat reeds na 12 zet ten verloren ging, boden de overige Zaandam mers flinken tegenstand, doch zij moesten de meerderheid der Haarlemmers erkennen. Het verloop aan het eerste bord, waar de kam pioen van den N. H. S. B. speelde tegen Van Hoorn, nam reeds na 10 zetten zulk een wen ding, dat de eerste bordspeler der H. S. C„ D J. S. de Lange, die de partij zeer scherp had opgezet, in twee zetten een ondekbaar mat kon annonceeren. Een fraai paai'd-offer met dub bele matdreiging maakte ineens een einde aan de partij. Met zwart kwam De Waal tegen Barthels een weinig gedrukt in het middenspel; hij wist ech ter zijn stelling zoodanig te vex-beteren, dat winst voor Zaandam werd uitgesloten. Toen Barthels bovendien nog een steekje liet vallen, was dit voor De Waal voldoende om plotseling een Dame tegen een toren te veroveren; kort daax-na gaf zijn tegenstander op. De derde bordspeler J. J. Bert kwam tegen Siebeling spoedig beter te staan, versterkte re gelmatig den aanval op een zwak punt en toen de Zaandammer dezen aanval niet meer kon keeren en trachtte te forceeren, werd hij mat gezet. Van Dijk bouwde met zwart een Stonewall op, die onaantastbaar bleek. Toen hij eveneens nog gelegenheid tot combineeren kreeg, ver overde hij een stuk, en toen ook nog bleek dat zijn tegenstander nog 14 zetten had te doen bin nen vier minuten, gaf deze maar op. Kroeze had tegen Schoonhoven een reeds ge wonnen stelling, toen hij een ressource van zijn tegenstander overschatte; hij moest zijn voor deel niet alleen prijsgeven, maar kwam zóó slecht te staan, dat verlies niet meer bleek te vermijden. Met zwart wikkelde Sohlberg snel af; hij hield echter in het eindspel eenige listige verbox-gen zetten in petto. De Zaandammer nam rustig den tijd om deze te onderzoeken. Hij forceerde remise. Reeds direct ondervond de Zaandammer Hu- bach tegen Mobach moeilijkheden, want Mobach, die uitstekend geopend had, kwam steeds beter te staan; hij snoerde de zwarte stelling steeds meer in. verlies bleek niet te vermijden. Toen bovendien de Zaandammer een vrijpion alleen met een stuk moest blijven stoppen, hij dus practisch met een stuk minder moest spelen," gaf hij eveneens op. Harahap, voor de derde maal met zwart spe lende, liet zien dat dit voor hem geen bezwaar behoefde te zijn, want hij nam den aanval over, veroverde een tweetal pionnen en later nog de kwaliteit, en wikkelde onberispelijk af. De Zaandammer, die volstrekt kansloos was ge weest, gaf zich gewonnen. Jolink veroverde tegen Brinkman spoedig een open lijn, ruilde hierlangs veel stukken af, be halve die, welke hij meende noodig te hebben om in het eindspel te winnen. Deze partij werd afgebroken. De stelling is voor den Haarlemmer echter gewonnen. Bauer, met zwart spelend, had een lastig te overwinnen tegenstander; deze maakte steeds een handig gebruik van allexdei kleine dreigin gen; Bauer vond wel steeds de goede parade, kon echter niet goed doox-breken, al wist hij zich tegen dezen tegenstander nog een sterken vrij pion te verschaffen. Ook deze partij werd af gebroken; de Haarlemmer staat door zijn vrij pion iets gunstiger. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: H. S. C. 1: Zaandam 1: D. J. S. de LangeD. van Hoorn 10 E. D. de WaalS. Barthels 10 J. J. BertH. C. Siebeling 10 J. van D;jkW. J. de Jong 10 J. KroezeW. Schoonhoven 01 I. C. SohlbergH. J. Hommes y2Vz J. MobachG. J. Hubach 10 F. HarahapH. Smak 10 W. J. JolinkW. Brinkman afgebr. J. J. BauerM. Plooyer afgebr. Voorloopig 6V26V2 HAARLEMSCHE SCHAAKCLUB 3—KIJK UIT 2 (7—3). Maandagavond werd deze wedstrijd gespeeld in het clublokaal van de H. S. C.. De Haarlem mers wonnen dezen wedstrijd voor de res. 2e klasse met 73. n. S. G. 4—BLOEMENDAAL 3. In de reserve tweede klasse A speelde het vierde tiental van het Haaidemsch Schaak Ge zelschap een competitiewedstrijd tegen het der de tiental van de Bloemendaalsche Schaakclub. Het voorloopige resultaat is 5'/VA. HANDBAL. INTERNATIONALE CURSUS VOOR HANDBALTRAINERS. Voor den intex-nationalen trainingscursus, dien de Internationale Handbal Federatie binnenkort te Berlijn organiseei't, gaf het Kon Ned Gym nastiek Verbond twee deelnemers op, n.l. de heeren A. Stubbe te Groningen en S. G. Leffe- laar te Amsterdam. OCCIDENTAL li linguc del paroles international. Compren- sibil quasi sin studie. Gratuit informationes chc: H. LITTLEWOOD. v. Panhuijsstraat 18 a, Groningen. 1 Adv. Ingez. MedJ VOETBAL. Overschrijvingen. De „Sportkr." bevat weer een lange lijst van namen van spelers, die overschrijving naar een andere club hebben aangevraagd. Wat Haarlem en omstrekexx betreft vinden we de volgende namen: D. Abbink van Schoten naar Ripperda. Joh. A. Konijnenberg van D.I.O. naar Rip perda. S. J. Abspoel van Kinheim naar Bloemen daal. J. de Jonge van Brederode naar Bloemen daal. L. Troost van Nieuw Vennep naar Hillinen J. Hart van D.C.O. naar TJH.B. J. Windthorst van Bloemendaal naar T.H.B D. van Voorthuijsen van V.S.V. naar TJ.W- W. Michel van Kinheim naar V.V.B. J. de Greef van V.V.B. naar Kinheim. J. Klooster van Schoten naar E.D.O. J. D. J. van der Sluis van Kenau naar Ripperda. P. Eerhart van D.S.K. naar Ripperda. J. Malefijt van R.C.H. naar Schoten. W. Soet van Hillinen naar Hillegom. J. Koper van Zeemeeuwen naar Zandvoort. H. van Riemsdijk van Schoten naar E.D.O A. Rohner van Halfweg naar T.I.W. E. C. Smit van D.I.O. naar Ripperda. J. Denekamp van R.C.H. naar Haarlem. C. Hellingman van R.C.H. naar Haarlem. J. W. Koster van Spaarnevogels naar Rip- pei-da. J. Kruyff van Schoten naar Ripperda. N. D. Vermeer van E.D.O. naar Ripperda. Verder nog de volgende bekende spelers- D. B. Drek van R.F.C. naar Sparta. P. Kantebeen van Feijenoord naar U.V.S. ZWEMMEN H. P. C. De Heemsteedsche Zwem- en Poloclub houdt een algemeene ledenvergadering in café „Het Hof van Heemstede" aan de Valkenbux-gerlaan. Zaterdag 21 Januari houdt deze club een feest avond in café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. TAFELTENNIS. T. O. G. 2—T. O. G. 1 Deze wedstrijd is met een 91 overwinning voor het eerste team van T. O. G. geëindigd. A. Kottman speelde een goede pax-tij tegen De Jong. Na de eerste set verloren te hebben, won hij op grootsche wijze de tweede. In de derde set nam Kottman aanvankelijk de leiding. Hei was jammer dat hij de ballen van uit zijn ver dediging te hoog terugspeelde, anders was Kottman er zeker is geslaagd deze pax-tij in zijn voordeel te beslissen. Thans verloor hij met de eervolle cijfers 2118, 1621, 2624. Van zijn broer wist Kottman in drie sets te winnen (2116, 1921, 21—14), terwijl hij in v. Abbevé met 2115, 1321 en 1421 zijn meerdere moest ei-kennen. Met Nunnink wilde het niet zoo vlotten. Te gen Kottman wist hij het nog tot drie sets te brengen (1421, 21—11, 21—19), maar van De Jong en v. Abbevé verloor hij in twee sets. Beek bood in de eerste set van zijn enkelspe len uitstekend tegenstand. Tegen Kottman en de Jong slaagde hij er zelfs in, deze te winnen Doch hiermede was het ook met hem afgeloo- pen. Van Kottman verloor hij zelfs met groot verschil de volgende sets (2112, 1421, 721). Het dubbelspel werd een drie sets overwin ning voor J. Kottmande Jong op A. Kottman Beek. Tweede klasse B. 'T. O. G. 4—Shot 3 8—2 Derde klasse A T. O. G. 6—Shot 5 8—2 CRICKET. EEN NIEUW RECORD VAN BRADMAN. Door tegen Queensland wederom een cen tury (168) te scoren heeft Bradman zijn in het seizoen 193031 gevestigd Australisch record (4 achtereenvolgende centuries) verbeterd. Hel wereldrecord, n.l. 6 achtereenvolgende centu ries, staat op naam van C. B. Fry, een van Enge- land's meest beroemde cricketers uit vroeger jaren. Bradman speelde in dit seizoen vijf wed strijden en 5 innings. Hij maakte 779 runs hoogste score 225 en speelt derhalve, waar hij geen enkele maal not out bleef, met een gemid delde van 155.80! 45 BEKENDE MERKEN - Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 HAARLEM. (Adv. Ingez. MedJ Terugreis naar Amsterdam vlotte goed. Dinsdagavond omstreeks kwart over zes be reikten de beide sleepbooten van de firma Goed koop, de „Wilhelmina Goedkoop" en de „Daniël Goedkoop" met het, door de „Daniël Goedkoop" gesleepte vrachtschip „IJselstroom" de Oranje- sluizexx te Amsterdam. Weldra waren zij uit het ijsveld op het ijsvrije IJ geschut en toen was het leed geleden: de kor te afstand naar de De Ruytex-kade was, in ver gelijking met hetgeen de schepen achter den rug hadden, een peulschilletje. De schipper en bemanning van de „Daniël Goedkoop", die gedurende enkele dagen op het IJselmeer gevangen hadden gezeten en in ver band met de gevaarlijke situatie het schip kon noch voor- noch achteruit weinig had den geslapen, waren zoo spoedig mogelijk naar huis gegaan. De schipper van de „Wilhelmina Goedkoop" was echter gaarne bereid een en ander over zijn reis te vertellen en toen er van rust weinig kwam, omdat hij zij het dan op een ander schip weer op een karwei uit moest, noodde hij ons uit, de reis dan maar mede te maken, dan zou hij onder weg wel wat vertellen. Het werd een sober relaas van een zwaren strijd tegen het ijs. Maandagmiddag onge veer twee uur kwam het bericht binnen, dat de „Daniël Goedkoop" gebrek aan kolen had en dei-halve zijn pogingen om los te komen en met de „IJselstroom" de terugreis te aanvaarden op> gaf. De „Wilhelmina" vertrok hierop met 40 ton kolen aan boord uit de Oranjesluizen. De voor malige Zuiderzee was één ijsvlakte. Spoedig na het vertrek begon het donker te worden. Het was niet altijd mogelijk de broze plekken in het ijs te zien en het werd een ware worsteling. Nu eens voer men Oost, dan weer Zuid, dan weer was de koers naar het Noox-den. Steeds maar weer achteruit om een aanloop te kunnen ne men. Soms vocht de ijsbreker uren om enkele meters te winnen. Tegen elf uur Dinsdagmorgen werd het doel AUTOSPORT. De Sterrit naar Monte Carlo. Dinsdagavond is de winnaar van den sterrit naar Monte Carlo 1938, G. Bakker Schut, die dit jaar te Tallinn start, te Mariënburg in Oost- Pruisen aangekomen. De weersomstandigheden waren tot nu toe uitstekend; deze Ford-équipe heeft dan ook met geen moeilijkheden te kam pen gehad. Het dooide Dinsdag vier graden en volgens de binnengekomen berichten moet de noordelijke route zoo goed als sneeuwvrij zijn. Heden zetten Bakker Schut en zijn metgezel P. J. Nortier de reis naar de Estlandsche hoofd stad voort. Cornelius tc Sofia. De équipe Cornelius-Buyze met D.K.W. is Dinsdagavond in Sofia aangekomen. Zondag avond arriveerden onze landgenooten te Bel grado. Maandagmorgen zijn zij uit de Joego slavische hoofdstad vertrokken voor de 420 K.M. lange reis naar Sofia. Over dit traject heb ben zij ongeveer 36 uur gedaan; hun gemiddel de snelheid bedroeg dus niet meer dan ongeveer 12 K.M. per uur, opnieuw een bewijs, met welke enorme moeilijkheden ook deze équipe, evenals Gatsonides en Barendregt, te kampen heeft ge had. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Maandagavond werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1938/1939 der Haarlem- sche Damclub voortgezet met de volgende uit slagen: Hoofdklasse: Joh. Fabel wint van K. Olij; J van Looij wint van G. Bakker; P. G. van Enge len wint van J. J. Groenewoud; Joh. Fabel re mise met D. Schrijnemakers; J. B. Sluiter Jr. wnt van H. van Lunenburg Jr. Eerste klasse: A. Miedema wint van J. A. Eist- geest; A. Smit remise met L. Kisch; H. Berg huisI. Risseeuw aafgebroken; Th. Tolenaars P. L. Schrijnemakers afgebroken. Tweede klasse: C. van Wageningen wint van J. Merts; J. H. Spoor wint van O. T. Glaser. COMPETITIE DISTRICTSBOND „NOORD HOLLAND". Voor de derde klasse competitie van den Districtsbond „Noord-Holland" speelde de Haar- lemsche Damclub IV tegen Damclub „Ooster kwartier" II. De uitslag werd 128 voor laatst genoemde bereikt en konden de ingevroren schepen uit hun benax-de positie worden bevrijd. Toen de „Daniël Goedkoop" eenmaal uit haar barrièx-e van ijsschotsen was losgekomen, en het ijs dus twee geduchte tegenstanders tegenover zich kreeg, was het pleit spoedig beslist. Niettegenstaande de schepen op hun weg naar Amsterdam ijsbergen van ongeveer vier en een halve meer hoogte ontmoetten, kon de terug reis, die Dinsdagmiddag om twee uur aanving, in enkele uren worden volbracht De beide sleepbooten hadden, voor zoover Dinsdagavond geconstateerd kon worden, vrij wel geen averij opgeloopen. De „IJselstroom" een 27 ton metend vrachtschip, was door het kruiende ijs echter leelijk gedeukt. Reeds gedurende geruimen tijd is de binnenlandsche prijs voor boter vrij aanzienlijk boven het bedrag, dat door den minister als winterprijs in uitzicht is gesteld, gestegen. Zooals reeds in een perscommuniqué begin October is medegedeeld, ligt het in de bedoeling, ten einde de regel maat in den export zooveel mogelijk te bevorderen, wijziging in de heffing zoo veel mogelijk te vermijden. De voortdurend vaste botex-markt maakt het echter noodzakelijk, ten einde een eventueele overschrijding van den ge middelden prijs met al te groote schok ken te vermijden, dat bij de vaststelling van de heffing in deze week hiermede rekening wordt gehouden en dat dus de heffing en steunuitkeering aan het in uitzicht gestelde peil zal worden aan gepast. De Chineeschc guerillatrocpen blijven zich roeren. De foto toont een door deze vrijscharen vernielde spoorbrug, die door de Japanners door een noodbrug moest worden vervangen. Vermiste visscliersvaartuig terecht. Jongens behouden aan boord. Het Duitsche recherchevaartuig „Von Hindenburg" heeft Dinsdag het vermiste visschersvaartuig uit Tex-- munten nabij de Knock, de Zuid- Westpunt van Oost-Friesland, opge spoord. De twe ezoons van schipper Bakker bevonden zich nog aan boord. Het recherchevaartuig heeft het schip op sleeptouw genomen naar Termuntenzijl, waar het werd over genomen door het visschersvaartuig van schipper Ari Kuipe'r. Deze was Dinsdagochtend reeds om vijf uur uitgevaren om assistentie te verleenen. De „Von Hindenburg" had het vermiste schip reeds om acht uur 's ochtends ont dekt, doch kon het door den lagen water stand niet naderen. Ixitusschen was ook het Nederlandsche recherchevaartuig „Alexander Gogel" in de nabijheid van het schip gekomen Dit vaartuig heeft echter geen hulp meer verleend. 's Ochtends om acht uur was één der jongens van boord gegaan en is over het ijs naar Riesen geloopen om naar Nederland te telefoneeren. De verbinding kon echter moeilijk tot stand worden gebracht, zoodat de jongen onverrichterzake naar het schip ïs teruggekeerd. Bij de opsporing hebben ook nog Duitsche vliegtuigen hun medewerking verleend, doch deze hadden tot dusver nog niets gerappor teerd Zeer milde eisch van het O. M. Tegen caféhouder, die een aanslag op zijn moeder pleegde. In de maand Augustus van het vorig jaar werd het dorp Reuver en omgeving in op schudding gebracht door een gebeurtenis, waarvan de gevolgen Dinsdag voor de Roer- mondsche rechtbank behandeld werden. In den nacht van 28 op 29 Augustus kwam het op den openbaren weg te Reuver tot een tragische ontmoeting tusschen den 38-jari- gen A. van den V., caféhouder en grassier al daar en zijn 58-jarige moeder, destijds we duwe, doch thans gehuwd. De zoon trok een revolver en loste verschil lende schoten op haar. Het slachtoffer wei'd ernstig in borst en schouder getroffen en moest onmiddellijk in een ziekeixhuis worden opgenomen. De dader, die in zeer overspannen toestand verkeerde, vervoegde zich na het misdrijf bij de marechaussee. Hij verklaarde in overspan nen toestand te hebben gehandeld en tot zijn daad te zijn gekomen door de uiterst slechte verhouding, die het slachtoffer door haar jedragingen tusschen hem en haar had ge schapen. In de dagvaarding werd verdachte ten laste relegd: poging tot doodslag, subs, zware mis handeling, subs, poging tot zware mishande ling. Er werd een zevental getuigen gehoord. Reeds bij het verhoor van den eersten ge tuige, dokter Overbosch uit Venlo, begonnen de moeilijkheden voor het O.M. Het slachtoffer had 11I. negen wonden, vijf aan het achterhoofd, twee aan het vooi-hoofd, een aan den rug en in de borst. Van geen van alle kon de medicus met zekerheid verklaren dat het schotwonden waren. De Officier van Justitie merkte op dat van de zijde der medici wat meer belangstelling mocht worden gevraagd voor de crimineele zijde van het geval. De vertegenwooixliger van het O. M. eischte in een mild requisitoir tegen verdachte een voorwaardelijke gevangenisstraf van twaalf maanden. De verdediger vroeg wegens gebrek aan bewijs vrijspraak en onmiddellijke invrijheid stelling van zijn cliënt. Na zich in raadkamer te hebben terugge trokken, achtte de rechtbank geen termen aanwezig tot invrijheidstellinK over te gaan. Uitspraak 24 Januar'

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10