Ochtendbeurs Amsterdam Derde Concert. WOENSDAG 11 JANUARI 1939 H'A'ARLEM'S DAGBEAD 2 De Volksuniversiteit. Het programma na de Kerstvacantie. Grcshoff-eursus. Aangemoedigd door het groote succes van soortgelijke leergangen gedurende vorige jaren, en opnieuw daartoe in staat gesteld door een subsidie van het Dr. Greshoff-fonds, heeft het bestuur van de Volksuniversiteit den volgenden leergang op het programma gebracht, vertrou wende, dat deze een bijzondere aantrekkelijk heid zal hebben voor de leerkrachten der onder scheiden Haarlemsche scholen: Van Reizen en Trekken. 1. Tsjccho-Slowakije. Dr. Th. J. G. Locher te Den Haag. 2. Marokko. Mej. Mr. Henny te Scheveningen. 3. West-Amerika. Rient van Santé te Den Haag. Voorts staan nog de volgende luistercursussen op het programma voor de periode na de Kerst vacantie. Eenige figuren van Joodschen stam in verband met de Nederlandsche cultuur (dr. J. D. Bie- rens de Haan te Aerdenhout over Baruch Spi noza; prof Huib Luns te Amsterdam over Rem brandt en de Joden; dr. Garmt Stuiveling te Hilversum over Joodsche figuren in de moderne Nederlandsche letterkunde en mej. M. E. Kluit te Amsterdam over Isaac da Costa). Driedaagsche excursie naar België met kunst historische inleidng (met lichtbeelden) door drs A. v. d. Boom te Haarlem. Problemen van Christelijke ethiek in den mo dernen tijd door ds. G. J. Waardenburg te Haarlem. Hygiëne voor de vrouw, door mej. dr. F. C. van Hasselt te Haarlem. Voorts zullen nog de volgende werkcursussen gegeven worden: Cursussen in de Italiaansche taal door mej. L. L. Bierens de Haan te Aerdenhout (en ver volgcursus en bij voldoende deelneming ook een letterkundige cursus). Cursus in de Zweedsche taal door mej. H. A. Goethart, litt. docta. te Leiden. Dan zullen ook eenige lezingen worden ge houden: Dr. P. H. Schroder te Haarlem, zal spreken over de trits: tooneel-film-hoorspel en over de verschillen tusschen deze drie „kunstrich tingen". Voor de verdere lezingen kunnen de leden twee avonden kiezen uit den cursus „Reizen en Trekken" of den cursus „Nederland en de Joden". Showroom van Leo Meyers. Sanitaire artikelen van Nederlandsch fabrikaat. De heer Leo Meyers, grossier in gas- en wa- terleidingartlkelen, heeft in het perceel Lange Veerstraat 9 een showroom geopend, waar par ticulieren, architecten enz. rustig de keuze van de sanitaire artikelen voor hun huizen kunnen bepalen. Er is hier o.a. een keurcollectie van wasch- tafels uitgestald. Deze zijn vervaardigd door de „Sphinx" fabrieken in Maastricht, in aantrek kelijke vormen, en aardige kleurenvariaties. De verlichting is goed verzorgd en men kan zich zonder moeite voorstellen hoe of de waschta- fels in een bepaaldde omgeving zullen staan". Verder zien we in de Showroom nog vele andere sanitaire-artikelen, o.a. douches en geysers. Ons treffen eveneens eenige merkwaardige toepas singen van Philjte, het product van de Neder landsche Philipsfabrieken. De showroom in het geheel maakte een zeer verzorgden indruk. MISS HAMIDA IN HET GEM. CONCERT GEBOUW. De telepathe Miss Hamida treedt Zondag 22 en Maandag 23 Januari in het Gem. Concertge- bobuw alhier op; zij zal staaltjes demonstreeren van gedachtenoverbrenging van het publiek. Miss Hamida wordt bijgestaan door den tenor Jean Janin. De fakir Ramah zal proeven van fakirisme demonstreeren. KINDERKOOR .,DE KLEINE STEM". Het kinderkoor ..De kleine stem", dirigent J. f-'ost. geeft 30 Januari a.s. in gebouw St.- Ba»o, Smedestraat een operette-avond ten bate van het Joodsche Vluchtelingen Comité. Opgevoerd worden 2 operettes nl. Als de kinderen slapen en Roza de schoone slaap ster. Begeleiding mej. Alie Reyer. „HET CREMERNIEUWS". Een gastvoorstelling en een opvoering door „Cremer". „Het Cremernieuws" officieel orgaan van de Kon. Letterl. Vereeniging ,,J. J. Cremer", kon digt voor Woensdag 18 Januari de 3e tooneel- voorstelling in dit seizoen aan: een gastvoor stelling van de bekende Amsterdamsche Re derijkerskamer „Helmers", die zal opvoeren „Het lied van alle tijden", romantisch tooneel- spel in drie bedrijven door D. H. Scheffer. Na afloop is er bal in het Kegelgebouw. Op 1 Maart zal „Cremer" de Haarlemsche première geven van „Westerman en Zoon", toon eel spel in 3 bedrijven door Christien van BommelKouw en Henk Bakker. Dit stuk is reeds door verscheidene voor aanstaande Vereenigingen in den lande met zeer veel succes gespeeld. In „Westerman en Zoon" wordt ons de tra giek geschetst van het leven eener zaken vrouw die, niets en niemand ontziend, met ijzeren wilskracht haar zaak van een klein winkelbedrijf tot een machtig warenhuis heeft opgevoerd en aan haar fanatiek streven zelfs het geluk van haar eenigen zoon wil opoffe- *en- Dit stuk had overal in ons land en ook in België 'het gezelschap van den Kon. Vlaam- schen Schouwburg te Brussel voerde het op) een zeer goede pers. Uit het bouwbedrijf. Spoedig overeenstemming over collectief contract. De onderhandelingen tusschen de vertegen woordigers der werkgevers- en werknemersor ganisaties uit het bouwbedrijf, om te komen tot vernieuwing van de collectieve arbeids overeenkomst zijn reeds eenigen tijd aan den gang en er is alle kans dat binnenkort vol ledige overeenstemming zal worden bereikt. Behalve wijzigingen in de verschillende loon- klassen voor diverse plaatsen, zijn de belang rijkste punten bij deze onderhandelingen de rechtspositie voor de jeugdige bouwarbeiders, de poging om ook de timmerfabrieken onder de overeenkomst te brengen, de arbitrage en ten slotte de vacantiebons (met het doel ook den Zaterdag voor een vollen dag te rekenen) Faillissementen in 1938. In het arrondissement Haarlem 27 minder dan in 1937. Door de Haarlemsche Rechtbank zijn in het jaar 1938 195 faillissementen uitgesproken, te gen 222 in 1937. PERSONALIA. De heeren J. Rooze, T. A. de Weerd en T. Westendorp te Haarlem slaagden voor het di ploma boekhouden, afgegeven door de Neder landsche Vereeniging van Leeraren in de Han delswetenschappen. Den Helder: lichte regen matig O.Z.O. Vlissingen: betrokken matig Z. De Bilt: lichte motregen matig Z.O. Groningen: betrokken matig O.Z.O. Maastricht: motregen zwak Z. Joodsche kinderen te Wijk aan Zee. Er worden er nog meer verwacht. Gisteren zijn 32 Joodsche vluchtelingetjes te Wijk aan Zee gearriveerd en liefderijk in hei Emma-kinderhuis opgenomen. De directrice deelde ons mede, dat heden en morgen nog ongeveer 50 kinderen worden ver wacht. Waar men liet van de familie wel hebben moet. Eigenaardige vereeniging viert haar 10*jarig jubileum. IJ MUI DEN Woensdag. De Spaarvereeniging „De Voorzorg" werd 17 October 1928 opgericht en a.s. Donderdag wordt dit jubileum feestelijk herdacht. Niets bijzonders, denkt u misschien? Toch wel, want deze spaarvereeniging, die 110 leden telt, is een heele bijzondere. Want alle 110 leden zijn familie van elkaar en wel van den stam Noortzij. Wie geen lid van deze familie is, wordt niet toegelaten. Men zegt wel eens ironisch: „van je familie moet je het maar hebben," maar hier is geen plaats voor ironie, hier is de familieband zoo sterk, dat deze vereeniging tien jaar lang het welzijn harer leden heeft kunnen behartigen. Toen de vereeniging werd opgericht, telde zij zestig leden: broers, zusters, zwagers, schoon zusters, kinderen, allen verwant aan den stam. Er werd een bestuur gekozen, een reglement op gemaakt en verder alles gedaan wat een goede organisatie behoeft. Het was oorspronkelijk de bedoeling, een reiskas te stichten, een reisver- eeniging Noortzij dus. Maar dit stuitte op prac- tisehe bezwaren. Als de familie op reis zou gaan wilde men ook en-famile en met de geheele fa milie zijn en dat ging natuurlijk heel moeilijk. Zoo ontstond de spaarvereeniging „Voorzorg", waarin ieder naar eigen bepaling contribueert en ieder ook vrij over zijn spaargelden, die solide belegd zijn, kan beschikken. Donderdagavond komen dus, zoo mogelijk alle leden bij elkaar in het R.K. Vereenigingsgebouw, om het jubileum op gepaste wijze te herdenken, d.w.z. met zang, voordrachten en muziek. Maar. eerst worden de vereenigingszaken behandeld, als jaarverslagen, enz. Want „Voorzorg" blijft bij alles in de lijn van een vereeniging. Misschien zegt Piet Noortzij wel tegen den voorzitter, die, laten we zeggen Kees Noortzij heet, als hij iets te zeggen heeft: „mijnheer de voorzitter, ik vraag het woord" en spreekt men over zwager of oom wel ais „mijn geacht medelid". Vrijzinnig-Democratische Bond. Dank aan den heer Boes voor wat hij deed als raadslid en wethouder. Dinsdag 10 Januari hield de afdeeling Haar lem van den Vrijzinnig Democratischen Bond haar jaarvergadering in Hotel Lion d'Or onder leiding van haar voorzitter den heer A. Jong bloed. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester gaven blijk van een opgewekt vereenigingsleven en van een groote activiteit in het afgeloopen jaar. Het ledental werd in 1938 grooter dan ooit te voren, dank zij een nieuwe toeneming met 30 pCt. In deze vergadering moest voorzien worden in de bestuursvacatures. De aftredenden wa ren mevr. C. StemlerTjaden en de heeren F. B. Sanders en W. F. Happé, van wie alleen de laatste herkiesbaar was. Bij enkele candi- daatstelling werden gekozen verklaard mevr mr. E. van EekThiel en de heer K. Tijster man, terwijl de heer Happé herkozen werd. Ten slotte kwam aan de orde een eerste be spreking van de candidaatstelling voor de Ge meenteraadsverkiezing. Daarbij werd mede- deeling gedaan van een ingekomen brief van den heer A. G. Boes, wethouder van Onder wijs, waarin hij verklaarde met het oog op zijn leeftijd geen nieuwe candidatuur te willen aanvaarden. De voorzitter zei, dat allen met jroot leedwezen kennis hadden genomen van dit besluit. Het spijt de afdeeling dat de heer Boes wil heengaan, maar zijn motieven hier voor moeten gerespecteerd worden. In harte lijke woorden dankt hij den heer Boes voor wat deze in de vele jaren van zijn raadslidmaat schap heeft gepresteerd.de wijze waarop hij daarbij de Vrijz. Dem. beginselen heeft ge diend en nog speciaal voor de vervulling van zijn taak als wethouder van Onderwijs onder de moeilijke omstandigheden van de laatste jaren. Deze woorden werden door de verga dering met groote instemming aangehoord. Een langdurig applaus gaf daaraan uiting. Voorts werd besloten, dat de candidatenlijst 20 namen zal bevatten voor alle 3 kieskringen De termijn voor het stellen van candidaten voor de voorlooplge lijst werd vastgesteld. Deze sluit op 31 Januari 1939. De verdere gedach ten wisseling droeg een informatorisch karak ter. Om twaalf uur sloot de voorzitter de druk bezochte bijeenkomst. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.57 7/8. Berlijn 73.71 Vfe Parijs 4.8554 Brussel 31.07. Zwitserland 41.57. New York 1.83 13/16. 12.uur. Londen 8.58 7/8. Berlijn 73.71 »/2 Parijs 4.8554 Brussel 31.07. Zwitserland 41.57. Kopenhagen 38.27 Stockholm 44.15 Oslo 43.10 New York 1.83 13/16. Praag 6.31. Italië: vrije lire 9.721/2 reislire 8.75 bankpapier 6. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Temperat. in gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Den Helder; Vlissingen: De Bilt: Groningen: Maastricht: 0 4 —1 0 3 3 0.4 Verivachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur Voor Zeeland, Noordbrabant en Limburg: Zwaar bewolkt weer met tijdelijke op klaring en waarschijnlijk nog eenige regen. Zacht weer, meest matige Wes telijke tot Zuidelijken wind. Voor de overige provinciesZwaar be wolkt weer met tijdelijke opklaring en waarschijnlijk nog eenige regen. Zach ter des nachts, overdag weinig veran dering in temperatuur. Meest matige Westelijke tot Zuidelijken wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren 45 F. Laagste hedennacht 38 F. Hoogste heden 41 F. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat gis teren over Zwitserland en Noord-Italië lag, is naar het Oosten afgetrokken. De hoogedruk over Groenland breidde zich over IJsland uit, ook in Noord-Scandinavië bleef de luchtdruk betrekkelijk hoog. De depressie voor de Noor- sche kust is verder opgevuld. De reeds gisteren gesignaleerde depressiekern voor de Golf van Biscaye trok naar Midden-Engeland en nam daarbij aanmerkelijk in diepte toe. Voor de Portugeesche kust ontwikkelt zich reeds weel een nieuwe storing. De storing over Engeland voert weer warme lucht uit het Zuiden naar West-Europa; in Frankrijk, Zuid-Engeland en in het Zuiden van ons land is de temperatuur tot plaatselijk vijf graden boven normaal. De vorst hield stand in Scandinavië, de rand staten en Zuidoost-Europa, in Noord-Scandi navië vriest het weer streng. Een gebied van lichte vorst lag hedenmorgen nog over Noord-Duitschland en over Schotland. In En geland waaien krachtige tot stormachtige winden rond de depressiekern. Bijna overal valt regen. Het regengebied strekte zich heden morgen ook over ons land uit. Overigens heerscht in West-Europa over het algemeen rustig, zwaar bewolkt weer, met plaatselijk nevel of mist. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 751 m.M. Stand van gister 757 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN. Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 7.36 uur; n.m. 20.02 uur. Strand berijdbaar van 12.3018.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Bemanning van de ,,José Luis Diez" naar Valencia. Protest van Franco's vertegenwoordiger te Gibraltar. De opvarenden van den Spaanschen republi- keinschen torpedojager „José Luis Diez" zullen vandaag aan boord van de Britsche oorlogsbo dems naar Valencia worden gebracht Naar te Gibraltar vernomen wordt zal de vertegenwoor diger van Franco te Gibraltar formeel tegen dit besluit van de Britsche autoriteiten protesteeren. Bezoek van Von Ribbentrop aan Warschau aangekondigd. Vermoedelijk nog dezen winter. Van semi-officieele zijde verneemt het A.N.P. uit Berlijn, dat de Duitsche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, een uitnoo- diging om een bezoek te komen brengen aan Warschau, heeft aangenomen. De minister heeft de uitnoodiging ontvangen van minister Beek, tijdens diens bezoek aan Duitschland. Het bezoek van Von Ribbentrop aan War schau zal een officieel tegenbezoek zijn voor het bezoek van den Poolschen minister van Buiten- landsche Zaken aan Berlijn in Juni 1935. Men neemt aan, dat Von Ribbentrop nog in den loop van dezen winter naar Warschau zal gaan doch een datum schijnt nog niet bepaald te zijn. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon Olie 317^—18 H.V.A. 441—2 Amst. Rubber 21354 Philips 208—9. A.K.U. 38Vi Beth. Steel 56 5/16 U. S. Steel 50»4—5/16 Republic Steel 17 5/8—54 Anaconda 25545/16. HET SPREEKUUR VAN DEN BURGEMEESTER. De burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, is wegens uitstedigheid verhinderd a.s. Vrijdag zijn gewone spreekuur te houden. WERKLOOZENZORG EN ACTIE VOOR WERKVERRUIMING.. Door het bestuur van den Haarlemschen Bestuurders Bond is, in overleg met 't bestuur van het N.V.V. besloten, Maandag 30 Januari a.s. in de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een vergadering te beleggen Op deze vergadering zal de heer H. Lindeman bestuurslid van het N.V.V.spreken over „De Werkloozenzorg en de actie voor werkverrui ming". MUZIEK Haarlemsche Bachvereeniging De uitvoering van Haydm's Symphonie no. 99 een der 12 in Londen gecomponeerde was wel geschikt om ieder terstond in de goede stemming te brengen. Het was, naar ik ver nam, voor het Concertgebouworkest zooal niet een novum, dan toch een in vele jaren niet gespeeld en dus geheel nieuw ingestudeerd werk. Het is mogelijk dat de vertolking bij latere uitvoeringen nog in losheid zal win nen, maar ook zooals ze ons Dinsdagavond door Van Beinum gegeven werd vormde ze al een bron van muzikaal genot. De meesterlijke thematische bewerkingen in de beide Vivaces, waarvan het laatste zeifs dan, wanneer de stemmen elkaar een fragment van het hoofd thema rechtop en ondersteboven toewerpen, geen oogenblik zijn speelschen trant verliest; de melodische en coloristische schoonheid van het Adagio; de prachtige vondsten in het Trio van het Menuetto en de geheel oorspronke lijke overgang vandaar naar het begin; de kostelijke instrumentale combinaties in de Finale: dat alles zijn factoren die deze muziek een onvergankelijk leven schenken. En is het niet merkwaardig, dat men een motief uit het Adagio in Wagenaar's „Cyrano'-Ouverture terug kan vinden? Van Haydn naar Beethoven beteekende in het geval van Dinsdagavond eerder een schre de achteruit dan een progressie. Want Beet hoven's Klavierconcert op. 19 bekend als het 2de, maar in werkelijkheid het eerst gecom poneerde is technisch en formeel nog groo telij ks op Mozart gefundeerd. Dit neemt niet weg dat Beethoven's eigen persoonlijkheid zich toch in sommige wendingen van het eerste Allegro, in de recitativische momenten van het Adagio, in het grimmige alternatief van het Rondo doet gelden. Daarom verwonderde het mij dat de pianiste Lili Kraus het eerste hoofddeel speelde alsof het een rit per electri- schen trein door het Hollandsche polderland moest illustreeren. Zóó vlak en indifferent is Beethoven's muziek toch ook in dit stuk niet. Technisch biedt het concert aan een vaardige pianiste van onzen tijd zeer weinig moeilijk heden; alleen Beethoven's eigen cadens is hier en daar lastig, maar die Is veel en veel later, denkelijk omstreeks den tijd zijner Diabelli-variaties, geschreven. Er kwamen dan ook alleen in de vertolking van den cadens enkele misgrepen voor; overigens was het spel van Lili Kraus onberispelijk en in het Adagio en het Rondo gaf zij ook het karakter van het werk voortreffelijk weer. De aangekondigde uitvoering der „Fanta sia op een thema van Thomas Tallis", een werk voor dubbel strijkorkest van den Engel- schen componist Ralph Vaughan Williams kon wegens ziekte van eenige orkestleden niet doorgaan. We kregen dus na de pauze alleen Badings' Ouverture „Gysbrecht van Aemstel" en Debussy's „Iberia" te hooren, maar eigen lijk was dat volkomen voldoende. Badings toont in zijn ,.Gysbrecht"-Ouverture zeer duidelijk zijn innerlijke verwantschap met de componisten der laatste romantische pe riode. Invloeden van Tschaikowsky „Romeo et Julie" en „1812" en van Rich. Strauss „Tod und Verklarung" schijnen er niet niet vreemd aan, al is er geen sprake van directe gelijkenis en nog minder van copiee- ring. Badings' muzikaal idioom is natuurlijk een ander dan dat van de twee genoemde toon dichters; het is dat van onzen tijd Of dit een voor- dan wel. e.en -nadeel,is mag ieder naar eigen geaardheid,en smaak beslissen. Mij per soonlijk is de volbloed-romantiek liever. Een schitterende uitvoering van Debussy's „Iberia" besloot den avond. In deze muziek is alles oorspronkelijk: karakter, kleur, vorm, harmonische inkleeding. Welk een subtiliteit en welk een felheid', welk een hypnotiseerende rust en wel een bruisend leven wisselen hierin met elkaar af! En als men instrumentale vondsten wil: hoe ontelbaar zijn ze hier en met welk een raffinement heeft de toondichter er gebruik van gemaakt! Groote geestdrift verwekt de uitvoering van dit werk bij vele leden. Andere leden och, dit is toch geen „Voorioopig verslag" van de Af deelingen der Tweede Kamer! Ik wilde maar zeggen dat de soms vele minuten durende ovaties na afloop van een concert, in het Am sterdamsche Concertgebouw die de radio ons vaak kenbaar maakt, in Haarlem nog niet ge bruikelijk zijn. K. DE JONG. R. K. Mannenkoor „St. Caecilia" en R. K. Kinderkoor „Sf. Caecilia". Men mag het dit mannenkoor en zijn leider den heer A. Bak als verdienste aanrekenen, dat het in de koorliteratuur niet te hoog grijpt. Als partijkoor (immers bestaande uit leden van den R.K. Volksbond) heeft het zich te bepalen tot die stemmen, die de leden meebrengen; de lei der mag cultiveeren zooveel hij wil, het mate riaal kan hij niet veranderen. Men moet dan ook niet verwachten, dat er in den koorklank die glanzingen zijn die een mannenkoor zoo bij zonder mooi maken. Tevreden mag men zijn, wanneer er zuiver, zonder ruwheid gezongen wordt. En dit is bij „St. Caecilia" het geval. Toen het koor zich had ingezongen, kwamen er zelfs momenten (bij Roeske's werk ,,'t Geuzenvendel") waar de klank fijn en doorzichtig was. Overigens bleef deze uit den aard der zaak te dik. Wanneer de baritons trachten, los en luchtig te zingen en méér den klank nastreven van dien der tweede tenoren dan der bassen, zal er aanstonds een groote verbetering merkbaar zijn. Nu is dit geen speciaal euvel van „St. Caecilia", die te dikke klank der baritons; vrijwel de meeste on zer mannenkoren gaan er aan mank. Maar klank verbetering moet uitgaan van klankverbetering der baritons. Zij is niet moeilijk te bereiken, als de ernstige wil aanwezig is. Een koorwerk als Benedictus van Müller zou dan aanstonds ge makkelijker tot zijn recht komen, omdat de on derpartijen dan licht uitéén zijn te houden. De koorpartijen bij het mannenkoor liggen immers zóó dicht bij elkaar, dat zij slechts door kleur verschil zijn uitéén te houden. Dit kleurverschil is bij het Gemengd koor (waar de onderpartijen bestaan uit bassen en tenoren) vanzelf aanwezig en bovendien heeft men hier 't voordeel, dat de afstand den buitenstemmen altijd 'n octaaf groo ter is. Eerste eisch is dus bij 't mannenkoor het kleurverschil. Tezamen met deze studie moet St. Caecilia ook de uitspraak van het Nederlandsch bestudeeren. Het Duitsch in „Schafers Sonntagslied" maakte het Nederlandsch bij Roeske beschaamd. Dat in menig opzicht het koor, zooals 't nu be staat, toch ook mooie dingen kon doen, toonde het bij Handel. Maar hier werd het, door de me dewerking van het kinderkoor, omgevormd tot Gemengd koor, en hadden we aanstonds de voor deden, die ik hierboven aanstipte. Het Kinderkoor weerde zich dapper en had dus veel applaus in ontvangst te nemen. Toch waren er onder de aanwezigen, die de jongens stemmen liever zagen op de plaats waar zij be hoorden: de sopranen en de alten gescheiden. Al wat nu de jongens zongen boven de c twee gestreept. deden ze met borststem: het hooge register wordt niet geoefend. Ook dit meen behoort niet te zijn. Neemb vijf stralende jongensstemmen en plaats die tusschen meisjes sopranen, tienmaal sterker desnoods in aantal: wat een pracht van kleur, wat een glans! Maar een compliment hebben de kinderen verdiend voor hun groote attentie. En zij zingen graag; je merkt het best aan de kleinsten, die soms wel eens te vroeg invielen; dat vind ik heelemaal niet erg, al is 't verboden. En leuk, die kleine solistjes, vrijmoedig en onbevangen: de grooten zouden jaloersch worden. Ik wensch ook hun jjverigen leermeester, den heer Bak nog heel veel genoegen van zijn zoo goed bezet kin derkoor, dat ons met „Perrette en de Melkkan" zooveel pleizier heeft gedaan. Bij Handel werkte nog een instrumentaal en semble mee, dat met veel ambitie de leiding van den heer Bak volgde. G. J. KALT. HEEMSTEDE Winkelierscombinatie ..Heemstede Centrum". Belangrijke besluiten genomen. Bovenstaande combinatie, bestaande uit winkeliers van Binnenweg en Raadhuisstraat, hield Dinsdagavond een zeer druk be zochte ledenvergadering in café-restaurant Hof van Heemstede, onder leiding van den heer C. J. J. Smoorenburg. Eerst kwam ter sprake de conferentie ge houden tusschen 't bestuur en eenige vroege re tegenstanders van het zegelsysteem, hier eenigen tijd geleden ingevoerd Waarbij de deel nemende winkeliers een zegel tegen contante betaling uitreiken aan de cliëntèle. De heer E. van Lent, een der vroegere tegen standers, zette uiteen, hoe hij na het stelsel in andere plaatsen onderzocht te hebben, tot de overtuiging was gekomen dat- het goed kon werken. Men was van oordeel dat het zegel- systeem een der middelen is om actie tegen het grootbedrijf te voeren. Bij de vraag wat grootbedrijf is ontwikkelde zich een zeer uiteenloopend debat. Enkele le den wilden verbrokkeling en tweedracht voor komen en allen vrij laten, doch algemeen voelde men voor uitsluiting van groote be drijven en coöperaties. De voorzitter stelde voor, de vergadering eerst te laten beslissen wat grootbedrijf is. Bij meerderheid van stemmen werd uitgemaakt dat zaken met meer dan 5 filialen hier als grootbedrijf zullen beschouwd worden. Een tweede vraag, of deze aan de zegelactie mogen deelnemen werd met groote meerder heid met „neen beantwoord. Zeer uitvoerig werd daarna behandeld de vraag tot hoelang de winkeliers, nog niet aan gesloten, zonder extra kosten zich kunnen aansluiten. De datum van 1 Febr. a.s. werd hiervoor vastgesteld. De voorzitter zette nog het stelsel van de waardebonnen en de werking daarvan uiteen, ook van de verschillende attracties die men er aan denkt te verbinden, zoo o.a. dat op een vooruit te bepalen dag in de week van 30 Januari tot 4 Februari een vol boekje, ter waarde van f 2 de dubbele waarde zal heb ben. Het bestuur deed een beroep op alle deelne mende leden om zich te houden aan den ver koop a contant en het bedrag van eiken zegel af te ronden tot f 0.25. Als bestuursléden werden in een tweetal va catures gekozen de heeren K. J. Dijkstra en A. Verkaaik, zoodat het bestuur thans bestaat uit de heeren C. J. J. Smoorenburg (voorzit ter) G. Wenkhuizen, A. J. J. Schutter, K. J. Dijkstra en A. Verkaaik leden. Een der leden dankte het bestuur voor hun met succes gevoerde actie voor betere verlich ting van Raadhuisstraat en Binnenweg. INDISCHE BUURTVEREENIGING. Onder voorzitterschap van den heer J. Nees- kens had Dinsdagavond de jaarvergadering plaats van de Indische buurtvereeniging. In zijn openningswoord sprak de voorzitter er zijn leedwezen over uit, dat ook dit jaar le den met kleine gezinnen de vereeniging hadden verlaten, en men zoo steeds met groote gezin nen overblijft. Toch, aldus de voorzitter, hebben wij het financieele vraagstuk kunnen oplossen, zonder dat dit ten koste is gegaan van de ont spanning der kinderen, al is er dit jaar ook een klein nadeelig saldo. Uit het jaarverslag bleek, dat dit jaar aan den autotocht 160 kinderen hebben deelgenomen en 40 aan het St. Nicolaasfeest. Het ledental bestond uit 65 gezinnen met ruim 200 kinderen van 3 tot 14 jaar. Het financieel verslag vermeldde een nadee lig saldo van f7,14, met een bedrag aan uitga ven van f 523,04%. Als bestuursleden werden herkozen de hee ren J. Loerakker en Jo Vester. Om aan de financieele moeilijkheden tege moet te komen, heeft een der zakenmenschen in de Indische buurt een voorstel gedaan, om bij afneming van een dagelijks benoodigd arti kel door de leden, voor elk dezer afnemers f 2,50 te storten in de kas als donatie. Dit voorstel werd voorioopig aanvaard, en zal nader onder de le den bekend gemaakt en door het bestuur uitge werkt worden. Mede tot versterking der kas zal ook weer een kienavond georganiseerd worden op Zater dag 11 Februari a.s. VOOR HET GEZIN VAN DER ZWAAG. De geldinzameling in de Indische buurt en omgeving ten behoeve van het gezin van Van der Zwaag, welks woonscheepje met huisraad op den 27sten December j.l. geheel afbrandde, bracht het mooie bedrag van f 308,61 op. Aan het bureau van Politie, Raadhuistraat 27 te Heemstede werden de volgende bedragen ge stort: J. J. L. f2; E. M. v. P. f 0,50; J. f0,50; L. v. d. H. f 1; A. W. f 0,50; M. O.—G. f 1; C. W. K. f 0,50; J. P. f 0,50; L. W. f0,25; H. D. f 1; Pen sion de H. f 5; J. M. f 1; A. IJ. f0,50; N. N. f 0,50; J.—v. d. B. f 0,50; v. R. f0,35; T. D. f 0,50; de B. f 0,50; N. N. f 0,50; M. f 0,50; W. S. fl: Jhr. A. v. d. P. f 10; N. N. f3,50; B. S. f 1; H. B. f 0,50; v. W. f 1; H. D. f 0,50; A. H. f 0,50; de J. f3; J. V. f0,50; Kinderen W. fl; S. f 1; W. Q. v. U. f 10; C. R. v. H. f5; F. K. f 0,25; v. E. f 0,25; Mevr. R. de J. f2,50; Dames v. L. f5; W. R. V. f 1; S. A. Z.—T. f 1; W. S. f 1; N. N. f 0,37; N. N. f 1; B. f3; N. N. fl W. P. f5; H. H. fl; W. S. £0,50. Totaal 78,97. Op Postrekening no. 96220 van den heer C. Floris werden de volgende bedragen gestort: G. N. L. f 1; W. D. f 5; Mr. C. M. J. de J. f 3; H. J. B. fl; Kinderen Br. f7,50; J. B. C. v. d. V. f 1; J. V. f 1; Douairière d'A. de B.D. f5; H. v. d. M. f2,50; C. C. f2; R. C. S. fl; Mevr. N. S.—S. f 10; Mevr. Th. A. K.—R. f 3; ds. G. V. f 1. To taal f 44. Tezamen is thans een bedrag van f 431,58 bijeen. Het bedrag van f 500, noodig voor den wederopbouw van het scheepje, dat belangeloos door werklieden zal worden uit gevoerd, is dus bijna bereikt. Dringend wordt verzocht, teneinde dit voornemen voor het zoo zwaar getroffen gezin, werkelijkheid te doen worden, de ontbrekende gelden alsnog bijeen te brengen door te storten op voormelde postreke ning of te deponeeren op het bureau van politie te Heemstede, Raadhuisstraat 27.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2