Oude boer wilde in de loterij spelen. Jkv€fkn0rjaUijtt<JMAq Aspirin w Kunst in Haarlem en daarbuiten. WOENSDAG 11 JANUARI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Een kapper zesduizend gulden gegeven voor lotendie niet werden gekocht. Tien maanden gevangenisstraf geëischt. Een Montfoortsche kapper heeft, naar wij eenigen tijd geleden hebben gemeld, kans ge zien een ouden boer, die in het St: Anthonius gesticht leefde, voor een bedrag van f 6000 op te lichten. Gisteren diende de zaak voor de Utrechtsche rechtbank. De Montfoortsche kapper, tevens agent voor een loterij, kreeg op een goeden dag bezoek van een 64-jarigen man, een zekere S. Al spoedig kwam het gesprek op de groote prij zen, welke men zou kunnen winnen in een loterij. De oude man zeide tot den kapper, dat hij wel eens een lot zou willen wagen. Samen kwamen zij overeen om loten te koopen Het moest dan maar ineens goed vond de oude landbouwer. Hij zou f 1500 geven, daar kon de kapper dan loten voor koopen. De kapper zou er zelf f 1500 bij doen en zoo zou in totaal voor f 3000 aan loten worden ge kocht. De kapper nam voor duizend gulden loten. Hij vond het zonde, zooals hij voor de rechtbank zeide, om het geheele bedrag aan loten te besteden. „Maar het was geen zonde, dat u het hield", aldus de president, „want het bedrag van f 500 hebt u zich toegeëigend". Verdachte bekende dit. Hij vertelde, dat er allemaal nieten oip de loten gevallen waren maar dat hij er toen nog eens over was be gonnen om nog eens een kansje te wagen. Weer gaf de oude boer f 1500, maar ditmaal vond de kapper het jammer, can ook maar één cent aan loten uit te geven en hij stak het geheele bedrag in eigen zak. De barbier heeft verschillende leugens verteld om het den boer aannemelijk te maken, dat het geld niet verloren was. Zoo vertelde hij den man. dat hij driemaal een prijs van f 100.000 had gewonnen. De oude boer zou dus in totaal f 300.000 bezitten. Toen de man ontevreden werd en zeide, dat hij er dan wel eens wat van zou willen zien, had de verdachte hem verschillende brieven getoond, die moesten bewijzen, dat de boer rechten kon laten gelden tegenover de betrok ken maatschappij, voor drie ton. Eenige tijd later ging hij weer met den boer praten en wist den man wederom te bewegen, een be drag van f 3000, dat de boer als hypotheek had staan op het huis van zijn broer, vrij te maken en hem ter hand te stellen. Zoo blin delings vertrouwde de boer den kapper, dat hij zelfs brieven teekende zonder deze eerst na te lezen. De verdachte vertelt dan, dat de man al zijn geld terug kan krijgen. Het blijkt dat hij heelemaal niet uit geldnood heeft gehandeld De landbouwer blijkt een merkwaardige plattelandsfiguur te zijn, die zich moeilijk kan uitdrukken en ook de vragen van den presi dent slecht begrijpt, hoezeer deze zich ook inspant om eenvoudig en duidelijk te zijn. De getuige vertelt dan in grove trekken een verhaal, zooals hierboven is weergegeven. Als hij hoort, dat hij 5000 gulden kan terugkrij gen van de 6000, zegt hij: „En die duizend gulden dan?" „Juist, daar zijn loten voor gekocht", zegt de president, „wou je die ook nog terug heb ben"?. „Da 's een mooie boel", zegt getuige. „U hoort eigenlijk onder curateele", zegt de persident. De Officier van Justitie eischte tien maan den gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met aftrek van de preventieve hechtenis. De „Jolian van Oldenbarnevelt" komt zeven dagen te laat in Batavia aan. Schade aan schroefaskoker. Het motorschip „Johan van Oldenbarnvelt" zal in verband met schade aan de bakboord- schroefaskokers met verminderde vaart de reis van Port Said naar Batavia vervolgen. Aankomst te Colombo vijf dagen, te Batavia zeven dagen te laat. Het schip zal te Soerabaja dokken. Wettelijke regeling van tarieven voor notarissen. In een schrijven aan den voorzitter van de Tweede Kamer deelt de minister van Justitie mede, dat hij een commissie heeft ingesteld, aan welke is opgedragen, een wettelijke regeling te ontwerpen inzake de tarieven, welke de notaris sen in acht dienen te nemen bij de vaststelling van het hun verschuldigde wegens de verrich tingen, waartoe zij krachtens wettelijk voor schrift bevoegd zijn, alsmede wegens die, welke in hun practijk gebruikelijk zijn, of daarmede samenhangen. Tot lid en voorzitter dezer commissie is be noemd prof. mr. A. H. M. J. van Kan te 's-Gra- venhage. Kunstveiling voor uitgeweken kinderen. Opbrengst bijna 51.000. Op 20 en 21 December werd in de zalen van de firma Frederik Muller en Co. te Amsterdam een veiling van oude en moderne schilderijen en antiquiteiten gehouden, waarvan de opbrengst bestemd was voor het Centraal Steunfonds voor uitgeweken kinderen en op het opgeld voor het genootschap „Liefdadigheid naar vermogen". Behalve twee schilderij eenn afgestaan door H. M. de Koningin en het Prinselijk Paar en drie kunstwerken, beschikbaar gesteld door den mi nister van Onderwijs, waren de bijdragen af komstig van particulieren en den kunsthandel. Het Comité van organisatie, bestaande uit kunsthandelaren, kan thans met dankbaarheid mededeelen, dat alle bemoeiingen afgeloopen zijn en als resultaat is afgedragen aan het Cen traal Steunfonds voor uitgeweken kinderen een bedrag van f 50.877.25, inclusief honderd gulden, afzonderlijk ontvangen, en aan liefdadigheid naar vermogen een bedrag van f 5.071.25. Indien de door het rijk geheven registratie rechten alsnog worden gerestitueerd, dan zullen die later ook nog worden afgedragen. Voor 30.000 aan balen garnalen verduisterd. Directeur van expeditiebedrijf in arrest. De politie van het bureau Nassaukade te Rot terdam heeft aangehouden en in bewaring ge steld een 40-jarigen directeur van een expedi tie- en opslagbedrijf A. R., gevestigd aan de Noordblaak aldaar, die in den loop van 1938 ten nadeele van de Algemeene Veevoeder Maat schappij N.V. 12.000 balen gedroogde garnalen ter waarde van ongeveer dertig duizend gulden heeft verduisterd. De opslagplaats van het bedrijf bevindt zich in de Piekstraat en daar waren eenige belang rijke partijen gedroogde garnalen opgeslagen. De maatschappij verkocht van deze partijen telkens een gedeelte aan haar cliënten, die op een be wijs je van die maatschappij de hoeveelheid gar nalen welke zij hadden gekocht, in ontvangst konden nemen. Vorige week vervoegde zich we derom een klant van de Algemeene Veevoeder maatschappij bij de opslagplaats aan de Piek straat met een dergelijk bewijs. Er waren toen evenwel geen balen meer aanwezig. De klant deelde dit de maatschappij mede, doch deze kon aan de hand van haar boeken onmiddellijk na gaan, dat er nog ongeveer 12.000 balen opge slagen moesten zijn. Toen deze bij onderzoek niet aanwezig bleken te zijn is de politie in de zaak gemengd, die de boeken van het bedrijf van den heer R. in beslag nam. Daaruit bleek, dat de balen garnalen waren verkocht aan tal van per sonen, die niet door de maatschappij waren ge zonden. De opbrengst, ongeveer f 30.000 zou te eigen bate zijn aangewend. Na verhoor heeft R. de onregelmatigheden toegegeven. Hij is daar op overgebracht naar het huis van bewaring. Thans wordt het onderzoek voortgezet naar even- tueele heling en of er bij deze zaak ook mede plichtigen betrokken zijn. Mailboot van de Mij. Zeeland wordt „Beatrix" gedoopt. Prinselijk Paar vermoedelijk bij de tewater lating aanwezig. Nadat aanvankelijk bericht was, dat de te waterlating van de tweede mailboot voor de maatschappij „Zeeland", op de werf der Koninklijke Maatschappij „De Schelde" in aanbouw, zou plaats hebben op 11 Maart, ver nemen wij thans van den commissaris der Koningin in Zeeland, dat er gegronde hoop bestaat dat Prinses Juliana en Prins Bernhard op Zaterdag 25 Maart naar Vlissingen zullen komen in verband met de dooppuechtigheid van genoemd schip. Hunne Koinnklijke Hoogheden hebben goedgevonden, dat de naam van dit schip „Beatrix" zal zijn. maar op mijn leeftijd moet je dubbel oppassen voor kouvatten. Daarom heb ik altijd Aspirin-tabletjes in huis, die mij al die jaren bij hoofdpijn, verkoudheid en rheumatiek hebben geholpen. W (BAYER) HET PRODUCT VAN VERTROUWEN! (Adv. ingez. Med.) Oud-wethouder bedacht zich nog op het laatste oogenblik. Ter terechtzitting aanneming van steek penningen bekend. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond Dins dag terecht de 70-jarige oud-wethouder van Hellevoetsluis, D. de B. gepensionneerd werk meester bij de Rijkswerven, die in zijn functie van wethouder steekpenningen had aangenomen. Hij zou nl. van een zekeren Blokzijl, die sollici teerde naar de betrekking van directeur der ge meente-drinkwaterleiding en gemeente-architect en die ook inderdaad werd benoemd, eerst vijf tig en later nog eens honderd gulden hebben aangenomen voor zijn bemoeiingen in deze. Aanvankelijk ontkende verdachte ter terecht zitting dit geld te hebben gekregen. Weliswaar had hij van Blokzijl honderd gulden ontvangen, doch dit geld was bestemd voor een ander raads lid. Deze heeft echter onder eede verklaard, niets van de zaak af te weten. Nadat de rechtzitting eenigen tijd op verzoek van den verdediger van verdachte werd ge schorst, bekende de oud-wethouder echter vol ledig. Het O. M. eischte een gevangenisstraf van twee maanden. Defensie koopt Duitsche vliegtuigen. Als opleidingsmateriaal voor Soesterberg. Naar de N. Rott. Crt. verneemt heeft het departement van defensie drie Focke Wulf vliegtuigen van het type F W 58 (Weihe) be steld ten behoeve van de vliegopleiding bij de luchtvaartbrigade te Soesterberg. De Weihe wouw in het Nederlandsch is een product van de Focke Wulf Flugzeug- bau A. G. te Bremen, welke o.a. de bekende vier-motorige FW 200 Condor-verkeersvlieg tuigen vervaardigt. Zij is een twee-motorig oefenvliegtuig voor de opleiding van vliegers en de andere leden van de bemanning van bommenwerpers en is uitgerust met twee met lucht-gekoelde Argus-onotoren, elk van 240 P.K. De spanwijdte bedraagt 21 M., de lengte ruim 13 M. en de hoogte ruim 4 M. Leeg be draagt het gewicht 1890 K.G., de lading weegt 910 K.G. het totale gewicht is 2800 K.G. De maximum snelheid bedraagt 258 K.M. per uur, de kruissnelheid (afhankelijk van het motorvermogen) bedraagt 210 a 238 K.M. per uur. De landingssnelheid is 80 K.M. per uur. het vliegtoereik bedraagt 740 KM. De romp welke rechthoekig van doorsnede is, is ver vaardigd met gelaschte stalen buizen, welke met linnen zijn bekleed. In den neus bevindt zich een mitrailleurpost. Daarachter bevindt zich een gesloten stuurhut, welke aan twee personen plaats biedt. De kajuit is geheel ingericht met richt- en afweermiddelen, draadlooze telegrafie, blind-vlieginstrumenten enz. Achter de stuurhut bevindt zich de tweede mitrailleurpost. Elke tien jaar een bedrijf stelling? Wetsontwerp daartoe ingediend. De minister van Economische Zaken heeft bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet inge diend bevattende regelen betreffende een alge meene tienjaarlijksche bedrijfstelling. Het ontwerp bepaalt zich er toe voor te schrij ven, dat in 1940 en vervolgens om de tien jaren een bedrijfstelling zal worden gehouden. Het is den minister noodzakelijk voorgekomen uitdruk kelijk te voorzien in een verplichting de noodige opgaven en inlichtingen te verstrekken en te vens in de daartegenoverstaande verplichting om de ontvangen opgaven en inlichtingen geheim te houden. In verband daarmede werd boven dien de mogelijkheid geopend de overtreding van ingevolge de wet te geven voorschriften strafbaar te stellen. Naar de minister zich voorstelt zal, wat de ook bij de vorige bedrijfstelling getelde bedrijfstak ken betreft, de telling zoo mogelijk wederom op dezelfde wijze dienen te worden gehouden, dus met gebruikmaking van de loonlijsten der on gevallenverzekering en met medewerking van de Raden van Arbeid. Daarentegen zullen de agrarische bedrijven op andere wijze geteld moeten worden, omdat bij deze bedrijven, waaromtrent mede door de cri sisbemoeiingen momenteel reeds veel bekend is, gezichtspunten in acht zullen moeten worden genomen, die eenigszins anders zijn dan bij de niet-agrarische bedrijven. Het ligt bovendien in de bedoeling in 1940 de normale tienjaarlijk sche landbouwtelling te houden. Waarom brengt onze boter minder op dan de Deensche? Vragen aan den minister. Het Tweede Kamerlid Van der Sluis heeft aan den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de mededeeling van den voorzitter van de Frie- sche Kamer van Koophandel, dat in 1938 de gemiddelde Leeuwarder commissie-noteering voor de boter 80.3 cent per KG bedroeg, terwijl de Deensche noteering, in Hollandsch geld omgerekend, 91.3 cent bedroeg? Is de minister bereid zijn meening te geven omtrent het oordeel van vorengenoemde bo- ter-expert, dat de Nederlandsche boter haar goeden naam in Engeland alleen kan krijgen, wanneer voldaan wordt aan de volgende drie eischen: datumstempeling, wederom invoering van restitutie van de heffing van den dag van productie en uitvoerverbod voor boter ouder dan drie weken? Als de minister de meening van den voor zitter van de Friesche Kamer van Koophandel niet deelt, kan hij dan mededeelen, hoe het betreurenswaardige feit, dat de Nederlandsche boter op de Engelsche markt zoo veel minder opbrengt da» de Deensche, moet worden ver klaard? De Raad van Defensie. Blijkens een in de Staatscourant verschenen wijziging van het Kon. besluit van 16 April 1908 zullen in den Raad van Defensie voortaan zitting hebben: a. de chef van den generalen staf of, bij diens ontstentenis, de sous-chef van dien staf: b. de commandant van het veldleger; c. de commandant luchtverdediging: d. de commandant der Vesting Holland; e. de chef van den marinestaf of, bij diens ontstentenis, de sous-chef van dien staf; f. de commandant der Stelling van Den Helder; g. de aangewezen commandant in Zeeland; h. vier door de Koningin nader aan te wijzen niet militaire leden: i. de inspecteurs der wapens en de hoofden van dienstvakken van dé landmacht, ressor- teerende onder het departement van defensie: j. een door de Koningin aan te wijzen actief of gepensionneerd vlag- of hoofdofficier der zeemacht. In de eerste afdeeling, welke algemeene defensie-aangelegenheden betreft, hebben alleen zitting de onder a, b, c, d, e, f. en g, vermelde leden, tenzij de minister van defen sie het in eenige bijzondere omstandigheid wenschelijk mocht achten, dat aan de behan deling van eenige aangelegenheid mede door één of meer der overige leden van den raad worde deelgenomen. In de tweede afdeeling welke de landmacht betreft, hebben zitting de leden onder a, b, c, en d, genoemd; voorts, zoo noodig, één of meer der onder i genoemde leden, waaromtrent voor e'.k bijzonder geval de minister van defensie beslist, benevens twee der vier onder h aan geduide, niet militaire leden door de Koningin aangewezen. In de derde afdeeling, welke de zeemacht betreft, hebben zitting de leden, in onder e. f, g en j, genoemd, benevens de niet militaire leden, die niet in de tweede afdeeling zitting hebben. TJse'meer nog lang niet bevaarbaar Verschillende schepen moeten terugkeeren. Dinsdagmiddag tegen half vier zijn drie mo torschepen, de klippermotor „Dankbaarheid" uit Amersfoort, de „Vertrouwen" van den beurtschipper Kos uit Huizen en de „Johanna" van den beurtschipper Heimensen uit Nijkerk de Oranjesluizen gepasseerd. Nadat de schepen ongeveer vier uur in het ijs hadden vastgezeten, slaagden zij erin Amsterdam weer te bereiken. De Harderwijker boot van de Holland- Veluwe lijn was Dinsdagmorgen om ongeveer acht uur uit Harderwijk vertrokken, doch kon niet door het ijs heenkomen en is daarom naar Harderwijk teruggekeerd. Het water op het Binnen-IJ is op het oogen blik weer abnormaal, circa 13 min AP., zoodat het stoomgemaal in werking is gesteld. Dit hooge peil is ontstaan, doordat IJmuiden als gevolg van den Westenwind niet voldoende kan spuien. Nog iets over lithos. Men heeft in Haarlem in de laatste weken ruim gelegenheid gehad mooie moderne prent kunst te zien: in het Frans Halsmuseum de grafische collectie van het Kunstverbond, daarna het werk van Van Dobbenburgh, den lithograaf. Over die oorspronkelijke lithographische prentkunst zou nog iets op te merken zijn om dat vele belangstellende leeken nog te vaak blijk geven op het ontstaan dier bladen geen ijk te hebben. Wanneer men hun vertelt, dat de oorspronkelijke lithographle door den kun stenaar op steen lithos) geteekend wordt, dan is dat slechts een gedeelte van de waar heid. Er is namelijk een niet onaanzienlijk deel der lithografische prentkunst aan te wij zen, waarvan de kunstenaar nimmer een steen zelfstandig bewerkt heeft, doch zijn teekening eenvoudig met daartoe geëigend materiaal op geprepareerd papier heeft gezet, welke aldus ontstane teekening daarna door de techniciens van het drukkersbedrijf op den lithografi- schen steen is overgebracht. De afdrukken die na de gebruikelijke behandeling van den steen daarvan gemaakt worden, rekent men echter evenzoo goed tot de „oorspronkelijke" prent kunst, als die, waarvan de maker persoonlijk en direct dus zonder de tusschenkomst van papier zijn onderwerp aan den steen toe vertrouwde. Het verschil aan den afdruk te zien, is soms uiterst moeilijk en zeker voor den leek-pren- tenliefhebber bezwaarlijk. Gelukkig doet het er niet veel toe, wat de artistieke beteekenis van de prent betreft, doch velen geven des ondanks de voorkeur aan die bladen, waarvan de artist inderdaad „steenteekenaar" geweest is, en niet slechts de teekenaar, die de rest aan den vakdrukker heeft overgelaten. Een nieuwtje was dat overbrengen van pa pier op den steen geenszins, reeds Senefelder. de uitvinder van de lithografie maakte er im mers gebruik van. Maar de „echte" schilder- lithografen uit de romantische jaren, waarin de litho een bloeitijd beleefde, schepten er be hagen in zelf den steen te beteekenen en alle mogelijkheden, die een harde of zachte grein, een harder of zachter lithografisch krijt bo den, zelf te exploiteeren om tot een mooi- fluweeligen zwarten afdruk te geraken. En de „echte" lithografen doen dat heden ten dage nog. Tegen het einde der vorige eeuw is, met de ontwikkeling der chemische industrie, een preparaat ontstaan waardoor, als een vel pa pier er met een uiterst dun vliesje mede be dekt was, de teekenaar daarop evenzoo kon arbeiden alsof hij een steen voor zich had, en en bij de overbrenging naar den steen door den drukker, niets behoefde verloren te gaan van de intenties die de teekenaar wilde doen ken nen. Dat geprepareerde papier (in 't Fransch papier report, in het Engelsch transferpaper genoemd) bracht vele schilders tot de litho grafie, terwijl zij er anders niet aan zouden gedacht hebben zich met die zware steenen te gaan bezig houden. Men gevoelt intusschen wel dat deze (be trekkelijk) nieuwe arbeidsmethode allerlei variaties toelaat, wat de meerdere of mindere actieve deelneming van den oorspronkelijken teekenaar aan de productie van de prent be treft. Men kon immers, óf het bij de teekening laten en die eenvoudig ter verdere voltooiing aan den drukker in handen geven, óf wel na dat de teekening van het transferpaper op den steen was overgebracht, op dien steen nog verder doorwerken met penseel, schraper, etsnaald enzoovoort met alle modulaties die tusschen beide uitersten denkbaar zijn. De grootste schilder-lithografen hebben dan ook, afwisselend, direct op den steen of op transfer-paper geteekend. waarbij men zelfs aan beroemde prentkunstenaars als Whistier, Fantin-Latour, Pennell denken kan. Voor vele artisten echter is het lithografee- ren door middel van transfer-paper (het zoo genaamde Schotsche transferpaper wordt als het beste beschouwd en de Engelsche bena ming is daardoor de meest gangbare gebleven) een prettige bezigheid geworden, die toeliet op een gemakkelijke en accurate wijze hun teeke ning te vermenigvuldigen. Zoo moet het ook den genialen Isaac Israëls vergaan zijn die zich reeds vroeger als intelligent etser ontpopt had toen een vriend, artist hem op het be staan van transferpaper gewezen had. Met de hem eigen voortvarendheid bestelde hij er on middellijk een gansch pak van en beteekende er een groot aantal bladen van met impres sies uit het Haagsche Scala-theater en an dere herinneringen. Toen de dood hem, nu vier jaar geleden, verraste, had hij er een dozijntje van laten overbrengen en afdruk ken. Die afdrukken bleven, met de nog onge bruikte teekeningen liggen, omdat zijn immer bezige geest inmiddels weer een andere occu patie gevonden had. Eén dier afdrukken, van den guitaarspeler, wordt hierbij gereprodu ceerd. Men ziet er de nerveuse plezierigheid aan, waarmee de geniale schilder zich op een hem nieuwe en hem aantrekkende werkwijze geworpen heeft. Hoe sterk plastisch is dat spelende ventje met wat krijtlijnen en vegen in het kader gezet en al mogen dan niet alle finesses van den lithografischen steen be nut zijn hoe goed geeft het blad toch het karakter van de krijtteekening weer, is het in wezen waarlijk een litho, die in kunstzinniger tijden een groote menigte zou kunnen berei ken, voor welke een teekening onbereikbaar zou zijn. Doch van dien tijd schijnen wij voor- loopig weer verder- dan ooit verwijderd ge raakt. J. H. DE BOIS Isaoc Israëls: Guitaar-speler. EEN KWESTIE VAN KERK EN STAAT. Moeilijkheden in Alblasserdam VRIJZ.-HERV. KREGEN GEEN VERLOF GEBOUW VOOR OPENBARE GODSDIENST OEFENINGEN IN TE RICHTEN. Een klein-plaatselijk geschil van kerk en staat is Dinsdag in de openbare vergadei-ing van Ged. Staten van Zuid-Holland aan het oordeel van dit college onderworpen. De vereeniging van Vrijzinnig-Hervormden, afdeeling Alblasserdam, Nieuw-Lekkerland en omstreken, wenschte voor de uitoefening van den openbaren godsdienst te Alblasserdam het voormalige Nutsgebouw, waarin men onder den naam „Utile Dulci", het aangename aan het nut tige placht te paren, in te richten. Aangezien dit gebouw „binnen tweehonderd ellen" van een be staand kerkgebouw (de Gereformeerde kerk) is gelegen, terwijl de vereeniging zichzelve even eens als kerkgenootschap beschouwt, vroeg zij ingevolge art. 7 van de wet van 6 September 1853 toestemming aan het gemeentebestuur. Het college van B. en W. was bevoegd, deze toestem ming te verleenen, doch het gaf een afwijzende beschikking. De burgemeester, de heer J. van Scheers, had geen enkel bezwaar, doch de beide wethouders de heeren L. Smit (s. d.) en ir. F. Boersma (c. h.), waren er tegen. Een ander ge schikt gebouw was te Alblasserdam niet te vin den, zoodat de vereeniging genoodzaakt werd, haar godsdienstige bijeenkomsten in een naburige gemeente te houden. Inmiddels stelde de vereeniging beroep in bij Ged. Staten van Zuid-Holland. Ds. mr. H. van Ewijck uit Terwolde, secreta ris van de vereeniging van Vrijzinnig Hervorm den in Nederland, heeft voor het college van Ged. Staten het bezwaarschrift van de afdeeling Alblasserdam toegelicht. Spreker zette uiteen, dat de meerderheid van B. en W., gevormd door de beide genoemde wethouders, oordeelde, dat aan tweede kerkgebouw voor de Hervormden (de bestaande Hervormde Kerk bevindt zich elders te Alblasserdam, veel verder dan de wettelijke 200 ellen van de onderhavige plaats vei-wijderd) geen behoefte aanwezig was. De vereeniging van Vrijzinnig Hervormden is evenwel opgericht, omdat een belangrijke groep zich in haar gods dienstige opvattingen niet door de oude Her vormde kerk bevredigd acht. Het behoort niet tot de competentie van B. en W., hierin partij te kiezen of zelfs eenige andere beslissing van kerkelijk karakter te nemen. Spreker hoopte nu, dat Ged. Staten aan de vereeniging de gevraagde ruimte zouden toe staan. De heer Boersma stelde, ter toelichting van het standpunt van B. en W. algemeene instem ming met de grondwettelijke vrijheid van gods dienst op den voorgrond. Sedert de Unie van Utrecht, aldus spr. is de godsdienstvrede ver zekerd. Verder beriep spr. zich op art. 36 van de Nederlandsche geloofsbelijdenis en op een citaat van jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman over het standpunt, dat de overheid te dezer zake be hoort in te nemen. Meer dan 80 pet. van de inwoners van Alblas serdam, zoo ging spreker verder, behoort vol gens de volkstelling van 1931 tot de Ned. Herv. Kerk. Doch nu is hier een groep onder die 80 pet., die een eigen kerk wil, zonder daarvoor toestemming aan het Ned. Herv. Kerkbestuur te hebben gevraagd. De overheid dient uiterst waakzaam te zijn voor de orde en rust. Welnu, aldus spr., het resultaat van een ampel nader on derzoek is geweest, dat hier sprake kon zijn van verstoring van de openbare orde en rust. (Spr. gebruikte nog den term: „something rot ten" in Alblasserdam doch nam op ver zoek van den voorzitter dezen term terug). Voor alle Hervormden geldt zoo ging spr. voort dat zij de kerkelijke overheid hebben te erkennen. Wanneer zij bezwaren hebben, dan moeten zij zich wenden tot kerkeraad en predi kant. Dat hebben deze Hervormden niet gedaan en nu achtte spr. het strijdig met de openbare orde en rust, indien aan hen door B. en W. zou worden toegestaan er een eigen kerkgebouw op na te houden, Wanneer de klokken van den Ned. Hei'v. Kerk te Alblasserdam luiden, dan gaat het niet aan, dat een groep Hervormden op eigen houtje een godsdienstoefening in een ander ge bouw gaat houden. De Vereeniging van Vrijzin nig-Hervormden moet eerst haar bezwaren bij den kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente brengen. Nu zij dat niet heeft gedaan, rust vol gens spreker op de schouders van de burgerlijke overheid de plicht om deze inconvenientie te voorkomen. Ds. van Ewijck heeft tenslotte kort gerepliceerd en betoogd, dat er van het beginsel van scheiding van kerk en staat weinig zou overblijven, indien de plaatselijke overheid zich op den weg zou be geven, welken de leden der kerkelijke gemeente hebben te bewandelen. Met groot vertrouwen zeide spr. de beslissing van Ged. Staten af te wachten. Deze zal later volgen. INBRAAK IN EEN KERK TE BAARN. In-brekers hebben zich door een buiten deur aan de achterzijde toegang verschaft tot de consistoriekamer der Gereformeerde kerk te Baarn. Zij haalden alles overhoop. Een brandkastje waarin de opbrengst van de col lectes op Zondagen bewaard wordt, bewerkten de inbrekers met een koevoet en vervolgens sneden zij het open. Tweehonderd gulden maakten zij buit. Met een grootere brandkast hadden zij min der succes. Deze sleepten zij van haar plaats doch verder dan een paar gaten heeft men het niet kunnen brengen. De inbrekers zijn met gummi handschoenen te werk gegaan. Nynke van Hiclitum overleden. Kort voor haar 79sten verjaardag is te Hil versum overleden mevr. Sj. TroelstraBoxma de Boer, als schrijfster bekend onder het pseu doniem Nynke van Hichtum. Haar meest beroemde boek was „Afke5s Tien tal", dat niet minder dan negen drukken be leefde. Zuiver Friesch van aard was haar werk, maar zij voerde haar lezers en lezeressen niet alleen naar het vertrouwde Friesche milieu. Integendeel. Bij voorkeur zelfs naar vreemde gewesten, die zij degelijk folkloristisch placht te bestudeei-en en het gebied van het sprookje. Zij schreef bijv.: „De geschiedenis van den kleinen Eskimo Koedlago", „Oehoehoe of Hoe een kleine kafferjongen page bij den koning werd", Oehoehoe in de wildernis, „Een kaffersche heldin of Hoe Oehoehoe Oe intoxn zocht" en „Sipsu, de knappe jongen, een Eski mo-geschiedenis". Verder verschenen talrijke bunderf van haar hand: „Kleine Schetsen", „Friesche Schetsen", „Oude en Nieuwe Verhalen", „Moeders vertellingen", „Ka jakmannen". „Gouden sprookjes van gebr. Grimm", Ver halen uit de duizend en één nacht", „Het groot vertelselboek", „Het nieuw vertelsel boek". „Het wereldsprookjesboek" „Het gulden sprookjes- en vertelselboek", „De mooiste wonderverhalen van Wilhelm Hauff", „Rus sische sprookjes", „Oud-Fransche 'legenden" en „Oud-Fransche sagen".

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5