frANS Hals ABDIJSIROOP AGENDA 4-jarig bestaan ALS IK KONING WAS roland colman Het kwik blijft hoog! „DE SPAARNESTAD" s Werelds beste Hoest-siroop |De fteeuwkof)ingif?l mf Wintersche bloemen. WOENSDAG 11 JANUARI 1939 HAARUEM'S DAGBDAD DE KOSTEN VAN ARMENZORG TE HAARLEM. Financieele moeilijkheden, ont staan door de enorme uitgaven voor Maatschappelijk Hulp betoon. Eenige maanden geleden vestigden wij er de aandacht op, dat uit de cijfers van het Centraal Bureau van Statistiek bleek, dat de kosten aan Armenzorg, in vergelijking met zeer veel andere gemeenten, zeer hoog zijn. De uitkeeringen per gesteunde waren gemiddeld: Amsterdam f 10,54, Haarlem f 10,18, Rotterdam f9,76. Den Haag f 9,90, Utrecht f 8,51, Eindhoven f 8,78, Arnhem f 8,40, Delft f 7,65, Nijmegen f 7,53, Dordrecht f7,37, Schiedam f7,27. Leiden f6,92, Hilver sum f 6.95, Heerlen f 6.69, Leeuwarden f 6,68. Enschede f 6,65, Groningen f 6,48, Breda f 5,43, Tilburg f 4,97, Maastricht f 4,73 en Apeldoorn f 3,43. Daaruit bleek dus, dat Haarlem op Am sterdam na, de hoogste uitkeeringen had. Wij geven een uiteenzetting ter verklaring, waaruit bleek, dat er in de laatste jaren een nog belangrijke wijziging in de Armenzorg te Haar lem heeft plaats gehad. Vroeger was de toestand zoo, dat het BurgeiTijk Armbestuur (Maatschap pelijk Hulpbetoon) eerst vroeg hoeveel uitkee- ring een steun-behoevende van particuliere en kerkelijk^ instellingen van Armenzorg kreeg en daarop dan een aanvullende uitkeering gaf. Toen de minister voor de werkloozen die onder de rijkssteunregeling vielen evenwel toestond dat de particuliere Armenzorg een ruimere armslag toepaste (een uitkeering gaf boven het steun bedrag van bijvoorbeeld f 1,50 per week) zon der dat die in mindering werd gebracht van den steun, heeft het gemeentebestuur door zijn sociaal gevoel geleid beslist, dat hetzelfde ook kon worden toegepast op de gesteunden via Armenzorg. Het gevolg daarvan is geweest, dat nu te Haarlem regel geworden is, dat Maat schappelijk Hulpbetoon voor den steun zorgt en dat particuliere en kerkelijke instellingen van Armenzorg daarop een toeslag geven. Ook wat de andere uitkeeringen betreft (brandstoffentoeslag enz.) past de gemeente Haarlem voor de gesteunden via Armenzorg de zelfde bepalingen toe die gelden voor de werk loozen die in de steunregeling vallen. Deze aangelegenheid is ook ter sprake ge bracht in de afdeelingen van den Haarlem- schen Raad waar de begrooting voor 1939 ter sprake is gekomen. In het afdeelingsverslag lezen wij: „Haarlem staat bij de bedragen, die per week aan ondersteunden bij Armenzorg worden uit gekeerd, vlak na Amsterdam het hoogst, in ver gelijking met verschillende groote gemeenten. Deze uitgaven aan Armenzorg zijn zoo aanzien lijk vermeerderd, doordat de bij dezen dienst ge steunden feitelijk gelijkgesteld zijn met onge organiseerde valide arbeiders, en hun steunbe dragen daardoor veel hooger zijn geworden dan vroeger. De hierdoor ontstane toestand is fnui kend voor de gemeente-financiën. Niet alleen, dat de rechtstreeksche uitgaven aan Armen zorg veel hooger zijn geworden, maar het feit, dat Haarlem mee de hoogste uitkeeringen geeft, kan niet nalaten invloed uit te oefenen op per sonen uit andere deelen des lands, die voor steun in aanmerking wenschcn te komen. Het wordt algemeen bekend: Haarlem staat met Amster dam in dezen aan den top. De gevolgen spiege len zich af in de steeds hooger wordende be lastingen, die drukken op de andere deelen der stedelijke bevolking, waarbij vooral de kleine middenstand en zelfstandig werkende arbeiders het zeer zwaar te verantwoorden krijgen zon der dat voor hen uitzicht bestaat op eenigen steun tenzij zij zich armlastig melden. In be trekking met deze feiten moet ernstig bezwaar rijzen tegen het bij deze materie gevoerde be leid." Het antwoord dat B. en W. op deze opmerkin gen in de afdeelingen gegeven hebben, gaven wij reeds in ons nummer van Zaterdag. Ter herinnering drukken wij het hier nog eens af: „De gemiddelde ondersteuningsbedragen, wel ke sinds korten tijd door het Centraal Bureau voor de Statistiek worden verzameld en in drie- maandelijksche overzichten worden gepubli ceerd, trekken algemeen de aandacht en ook ons is het daarbij opgevallen, dat deze gemeente vrijwel aan de spits staat. Stemt dit eenerzijds tot voldoening, omdat een behoorlijke zorg voor hen, die op de openbare armenzorg zijn aange wezen, een van de meest dringende zaken is, waarvoor de overheid op de bres moet staan, anderzijds laat de zorgelijke financieele toe stand waarin de gemeente verkeert, niet toe om daarbij verder te gaan dan financieel verant woord is. Echter achten wij het tijdstip nog niet gekomen om te overwegen of maatregelen die nen te worden genomen, waardoor het gemid delde steunbedrag lager wordt, omdat er nog geenszins zekerheid bestaat, dat de gemiddel den zijn verkregen met inachtneming van alle factoren, welke daarop van invloed kunnen zijn." Tot zoover het antwoord van B. en W. Wij hebben nog eens nader geinformeerd, waarbij ons bleek, dat er op het Stadhuis veel aandacht aan deze quaestie geschonken wordt. Het kan zoo werd verklaard niet ontkend worden, dat de financieeele moeilijkheden waar mee Haarlem thans te kampen heeft, geheel verklaard worden door de enorme uitgaven die wij voor Armenzorg moeten doen. (De begroo- Heden: WOENSDAG 11 JANUARI Stadsschouwburg: Pater Malachius' Mirakel door het Ned. Tooneel. 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Groot Opera Concert o.l.v Frits Schuurman. 8.15 uur. Gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85: Open bare lezing H. H. Schmitz, pred., 8.15 uur. Palace Familie Cinema: „Tusschen twee vrou wen" en „Ruzie driehoog achter", 2.— ~n 8.15 u. Rembrandt Theater: „Wapenzusters", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Deanne Durbin in „De Bakvisch" (voor de'derde week geprolongeerd). 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Drie kameraden", 2.30 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De vrouwelijke Tarzan" en „Het derde alarm". Moviac Theater: ..Het geheim van de Zermatt" Teyler Museum, Spaarne 16. 11—3 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. DONDERDAG 12 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Dansavond Dar ja Collin, 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Jodelavond N. C. R. V., «15 uur. Gebouw Sociëteit Vereeniging: Ned. Vereeni- ging van Spiritisten „Harmonia". Rede ir. J. F. Carrière, 8.15 uur. Gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85: Le zing arts IJ. Hettema over voeding en tandbe derf, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags on 's wonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrydags) van 3—5 en 7—9 uur. ting voor 1939 wijst op het hoofdstuk ondersteu ning van behoeftigen een tekort aan van f 937.000 er. op het hoofdstuk Maatschappelijk Hulpbetoon f 1.682.000). Het rijk draagt voor een belangrijk deel bij in den steun van valide werkloozen, maar de zorg voor de Armlastigen worden door het rijk geheel op de schouders van de gemeentebesturen geschoven. Dat kan zoo niet blijven, want hoe langer de crisis duurt, hoe meer steunbehoevenden er, naar den maat staf die het rijk aanlegt, van Werkloozenzorg naar Armenzorg worden overgeheveld. Werkloozen die 65 jaar worden vallen buiten de rijkssteunregeling en komen om slechts een voorbeeld te noemen in het vervolg ge heel ten laste der gemeente. Bovendien moet men bedenken, dat door het ouder worden van de menschen het aantal ouden van dagen dat bij de gemeente moet aankloppen om steun, steeds grooter wordt. De gemeenten worden nu wat de Armenzorg aangaat voor heel andere dingen gezet dan ja ren geleden toen de regeling werd vastgesteld, dat de verzorging der armen ten laste der ge meente kwam. Toen was het zoo, dat alleen in validen weduwen en ouden van dagen gesteund moesten worden, maar nu zijn er onder de ge steunden via Armenzorg zeer velen die door de crisis verarmd en werkloos geworden zijn. In de naaste toekomst zal het noodig zijn, dat het wat deze materie betreft, tot een billijke rege ling voor de verdeeling der lasten tusschen rijk en gemeenten komt. CURSUSAVOND Voor de Coöp. Tuinbouwvereeniging .Eigen Tuin" en „Zonder werken niets" zal de heer J. Hendrikx te Overschie Donderdagavond 12 Januari in de bovenzaal van „Roxy", Corne- lissteeg, een cursusavond geven over „stik stof-meststoffen". Ter gelegenheid van ons een glansrol van als de roemruchte Francois Villon Vagebond-Dichter onder de rege ring van Louis XI Humor Spanning - Actie Een kostelijke film ook by de felste kou BRECHCOKES (Belg.) ANTHRACIET I 50/80 (Belg.) I 50/80 (Wales). IV 8/15 (Belg.) IV 8/15 (Wales). 17.50 22.50 24.50 18.— 19.— KOLENHANDEL (Adv. Ingez. Med.j NEDERLANDSCHE LANDBOUW ALMANAK. Bij de N.V. Uitgeversmaatschappij W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle is Dr. Staring's Ne- derlandsche Landbouwalmanak 1939 versche nen. De redactie werd gevoerd door Ir. G. A. Leignes Bakhoven, N. H. Blink, E. J. Lank- waarden (tevens secretaris) en Ir. J. A. van Riel. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Donderdag 12 Januari as. zal in de Kerk der Broedergemeente aan de Parklaan spreken de Evangelist J. Kits, leider der „Openlucht-Evan gelisatie" te Zeist, hiertoe uitgenoodigd door het Comité voor Opwekkingssamenkomsten. De bij eenkomst zal door solo-zang worden opgeluisterd KALENDERS. We ontvingen nog de volgende kalenders: Stok's herinneringskalender, die versierd is met twaalf mooie reproducties van schilde rijen van oude meesters. ,Die Schweiz", een mooi geïllustreerde ka lender der Schweizerischen Verkehrszentrale te Zürich. Een duidelijke weekkalender van de firma F. Joh. Rohlfs aan de Anegang. (Adv. Ingez. Med.) VEREENIGING „DE NATUUR". De vereeniging tot bevordering der aqua rium- en terrariumkunde „De Natuur" houdt 16 Januari in café-restaurant „Royal" Stati onsplein een vergadering, waarop dr. Schutte een inleidend woord zal spreken. Het bestuur stelt zich voor hieraan een vraaggesprek te verbinden. LEERAREN LICHAMELIJKE OPVOEDING. De afdeeling Haarlem van Leeraren en On derwijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland houdt a.s. Zaterdagavond in Hotel „Lion d'Or" een ledenvergadering. De voor zitter, de heer R. Verwers en de secretaris, de heer W. van der Laan treden af en stellen zich niet beschikbaar. ONAFHANKELIJKE RELIGIEUZE GEMEENSCHAP. Naar men ons mededeelt staat thans definitief vast, dat het centrum van de Onafhankelijke Re ligieuze Gemeenschap gevestigd zal worden in onze gemeente op het Oranjeplein. Vermoedelijk zal de opening plaats hebben op Zondagavond 12 Februari. Deze, avond zal een religieus karakter dragen. BONDSDAG AQUARIUMLIEFHEBBERS. 24 en 25 Juni zal de afdeeling Haarlem van de Vereeniging tot bevordering der aquarium en terrariumkunde „De natuur" den Bonds dag" in onze stad organiseeren. Hierop wor den circa 300 a 400 personen verwacht. Ter gelegenheid van dezen Bondsdag wordt in het „Pannekoekenhuisje" van „Thijsse's Hof" in Eloemendaal 3 maanden, Juni, Juli en Augus tus, lang een tentoonstelling georganiseerd. Is ongetwijfeld AKKER's Abdijsi roop. bevattende een twintigtal kruiden, alle heilzaam voor de adem halingsorganen. in de juiste ver menging en samenstelling. De wer king is krachtig en snel. Kruiden hebben geen nadeelen voor de andere lichaamsorganen. Daarom komt den laatsten tijd de medische wereld weer veel van chemische op plantaardige middelen terug. De reeds zoo krachtige werking van Abdijsiroop is thans bovendien nog versterkt o.a. door het toevoegen van ..codeïne", de sterkste hoestbe- dwingende stof. Gebruikt daarom AKKER'S ve^stèfJcte Legen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 cl.. f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar (Adv. Ingez. Med.) Copyright P. I. B. Box 6 Coponhogen „Naar zoo'n lief meisje als jij bent, heb ik m'n geheele leven verlangd", zei het besje. „Je zult eens zien hoe goed wij het samen zullen vinden." Nog steeds kamde zij met de gouden kam Gerda s haar. En het meisje begon meer en meer haar speelkameraadje te vergeten, want de oude vrouw kon tooveren, maar een booze heks was zij gelukkig niet. Zj tooverde maar zöo'n beetje voor haar eigen pleizier. En nu wilde zij de kleine Gerda bij zich houden. Daarom ging zij naar den tuin, wees met haar kruk naar de rozenstruiken enhoe mooi deze ook bloeiden, toch zonken ze aliemaal in den grond weg, zoodat niemand meer kon zeggen waar zij gestaan hadden. De oude vrouw was bang, dat Gerda. wanneer zij die rozen zag, aan haar eigen rozen zou denken en daardoor aan haar speelkameraadje en misschien wel weg zou loopen f \)i A» xT Toen liet zij het meisje in den tuin komen. Er hing een heerlijke geur hier, want alle mogelijke bloemen waren aanwezig en bloeiden. Geen enkel prentenboek kon daar tegen op. Gerda danste van blijdschap en zij bleef in den tuin spelen, tot de zon onderging, waarna zij het huisje weer binnen ging om te gaan slapen. Een prachtig bed met rood-zijden dekens, waarop blauwe viooltjes ge borduurd waren, stond reeds voor haar klaar, En zij sliep ei droomde net zoo heerlijk als een Koningin op haar bruiloftsfL - .(Wordt vervolgd). De moeilijkste tijd van 't jaar. Ja, de moeilijkste tijd van 't jaar, deze eerste maand; en wel, omdat we vorst kunnen verwachten en dus dubbel veel zorg- aan onze planten moeten besteden èn omdat we eigen lijk nog niet aan den bloei van onze bollen toe zijn en het moeten hebben van wat we uit den winkel halen of zelf aan bloeiende plan ten hebben kunnen overhouden. Wat het eerste betreft: we zullen veel moeten werken met krantenpapier. Daar heeft u in de laatste weken het nut wel al van ge merkt. De kraan van de waterleiding is er door voor bevriezen behoed, welnu, ook uw kamerplanten kunnen ervan profiteeren. Krantenpapier houdt de kou tegen. We zet ten het tegen de ruiten, voordat we des avonds de gordijnen dichttrekken; we zijn ge noodzaakt, in de avonduren of misschien des middags al, wanneer de zon weggaat, de serre af te sluiten en de planten daar aan een paar graden vorst over te laten. Ook dan helpt krantenpapier. Zooveel mogelijk zetten we de planten bijeen op een tafel, die vlakbij de schuifdeuren naar de huiskamer staat: hier over leggen we kranten. De planten die niet uit de ampel of uit den zwaren blcem- standaard getild kunnen worden omwikkelen we met krantenpapier; des avonds wanneer we naar bed gaan zetten we de schuifdeuren naar de verwarmde kamer open. Zóó kan onze kamertuin voor het grootste gedeelte de kou overleven. En nu het andere bezwaar van de Januari maand: de schaarschheid aan bloemen. Want onze meeste bollen zijn nog in de donkere kast, die tevens luchtig en schimmelvrij moet zijn en waarin het niet mag vriezen, terwijl ze evenmin tegen een verwarmde schoorsteen gebouwd mag zijn. Misschien zijn enkele ge prepareerde bollen, speciaal voor vroegen bloei klaargemaakt, al zoover, dat ze in 't licht kunnen. Met de kleine luchtige Romein - sche Hyacintjes kan dit althans het geval zijn. Maar de andere? Al zoovaak is erover geschreven en toch zien we ieper jaar weer voor zoo menig raam het bewijs, dat nog lang niet de helft van de bloemenliefhebbers weel, hoelang een bol in het donker moet blijven! Daarom nogmaals de regel, die toch zoo eenvoudig is: de knop moet geheel uit den bol gegroeid zijn. Dit geldt voor alle bolgewassen, zoowel tulpen en hyacinten als narcissen, waarbij natuurlijk een uitzondering gemaakt wordt voor de Fransche trosnarcisjes, die immers heelemaal geen donkere kast noodig hebben. Bij de hyacinten kunnen we al heel duidelijk voelen, wanneer de bol in het licht gebracht kan worden. Tusschen vinger en duim constateeren we. dat de dikke bloem tros geheel uit den bol is gegroeid en dat zich daaronder zelfs al een eindje bloemsten gen van 23 cM.bevindt. Hebben we tot zoo lang geduld gehad en brengen we dan eerst de bollen in het licht, dan zullen de blade ren nooit hoog boven de bloemtros uitschie ten en staan de bloemen ap een behoorlijk langen stengel. Bij de tulpen gaat het al net zoo, onver schillig of we die in bulb-fibre in de kast of ingegraven in den kouden bak buiten heb ben. De narcissen met hun vliezige knoppen zijn bovendien buitengewoon gevoelig voor de droge warmte van de huiskamer; we zullen ze dan ook ergens waar het koel is voor het raam moeten zetten, tot het oogeniblik dat de knoppen opengaan; dit is trouwens een methode die ook voor tulpen aanbeveling ver dient en waardoor we bij hyacinten even eens voorkomen, dat op het laatste oogen- blik onze heele kweekerij verdroogt. En tenslotte dit: een venster op het zuiden is minder aan te bevelen, omdat de zon het water lauw maakt en zich daar dan gemakke lijk ziektekiemen ontwikkelen. L. S. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn geen faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 10 Januari 1939. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van H. Wijker Huibertszoon, reeder en schipper, wonende te IJmuiden, Adrianastraat 2. Curatrice Mr. E. Gouda te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. W. J. van den Bosch, aannemer, wonende te Hiliegom. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. 2. W. Oexeman, bloembollenhandelaar, wo nende te Hiliegom, van den Endelaan 54. Cu rator Mr. A. G. H. H. Roeffen te Aalsmeer. 3. Leon Paul Nollen, vroeger drijvende een agentuur en commissiehandel te Overveen, thans wonende te Haarlem. Curatrice Mr. C. II. Deknatel te Haarlem. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCIiE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 12 JANUARI. Progr. 1: Jaarsveld. Progr. 2: Hilversum I en II. Progr. 3: 8.00 Keulen, 9.50 Pauze, 10.00 Pa rijs Radio, 10.50 Diversen, 11.20 Parijs Radio. 12.30 Ned. Brussel, 2.20 Droitwich. 2.45 Radio PTT Nord. 4.20 London Regional, 5.20 Ned. Brussel. 6.05 Radio PTT Nord, 6.20 London Regional, 7.20 Keulen. 8.20 Brussel Fr., 10.20 Ned. Brussel. 10.30 Boedapest (of diversen), 11.20 Parijs PP (of diversen). Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diversen, 10.35 London Regional. 12.50 Droitwich, 1.40 London Regional, 3.35 Droitwich. 6.35 Boeda pest, 7.00 Droitwich, 10.40 Pauze, 10.45 London Regional, 10.55 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconeert: Dans muziek. 1. Harlem Hokum Blues, Nat Gonella. 2. I gotta see a man about a girl. The Mas- queraders. 3. Life goes to a party. Benny Goodman. 4. My girl is a rhythm fan, Harry Roy. 5. Lambeth Walk, Bill Cotton. 6. Farewell Blues, Joe Venuti.. 7. I can't dance, Nat Gonella. 8. Dill pickles, Harry Roy. 9. Moonlight, Victor Sylvester. 10. Away in Hawaii, Roy Fox. 11. Ride Red Ride. Nat Gonella. 12. Jump on the wagon, The Masqueraders. 13. If dreams come true, Benny Goodman. 14. Heart of gold, Harry Roy. 15. Me and my girl, Billy Cotton. 16. Someday sweetheart, Joe Venuti. 17. Caroline, Nat Gonella. 18. Goombay Rumba Drums. Harry Roy. 19. Dear love my love, Victor Slvester. 20. A Hill Billy round-up, Roy Fox. ".00—12.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6