I THERMOGENE BURGERLIJKE STAND. WOENSDAG 11 JANUARI 1939 H"A"SECEM'S DAGBEAÜ 9 UIT DE OMSTREKEN HAARLEMMERMEER Een luchtbeschermingsdienst. Verduisteringsproef op 20 Januari. Reeds geruim en tijd worden hier pogingen in het werk gesteld om een luchtbescher mingsdienst te organiseeren. Het is bekend, wat luchtbescherming beoogt: verzachting van het leed, door vijandelijke vliegtuigen in oorlogstijd aan de burgerbevolking toege bracht. Hiervoor zijn verschillende hulpdiensten noodig, die al in vredestijd moeten worden ge organiseerd: eerste hulp bij ongelukken, brandweer, een ploeg voor ontsmetting van door gas besmette gebouwen, een oprui- mingsploeg (bij luchtaanvallen worden brug gen en huizen vernield) en politietroepen, voor handhaving der openbare orde. Voor 20 Januari a.s. is een verduisterings proef uitgeschreven, als volgt omlijnd: Spaarnwouderweg van Fort de Liede tot de tocht voor de Dominee's laan, deze tocht af naar Vijfhuizerweg tot tocht 1 K.M. voorbij den IJweg. Deze tocht naar Geniedijk, Genie- dijk naar Ringvaart bij Fort Vijfhuizen en Ringvaart tot Fort de Liede. Al wat binnen de ze lijn ligt, behoort bij vak Vijfhuizen. Wilt ge weten hoe ge doelmatig kunt verduisteren, bezichtig dan de miniatuurhuisjes in de eta lage van de heeren H. C. Kemp, Vijfhuizerweg en M. J. Langhout, Spierhigerweg, Vijfhuizen en bezoek dan tevens de werkplaats van den den heer J. W. Kooyman, waar u van Zater dag 14 Jan. tot en met Donderdag 19 Januari iederen avond van 7Vs tot 8y2 uur kunt zien hoe u wel en hoe u niet moet verduisteren, tevens zal u daar een en ander worden uit gelegd. Wie nog iets meer van de luchtbescherming wil weten, bezoeke de vergadering van Vrij dagavond 13 Januari a.s. in de zaal van café Meier, Vijfhuizerdijk, waar het woord zal wor den gevoerd door het hoofd der Verduiste- ringseontröle en inspecteur van Politie. Men geve zich intusschen vóór 20 Januari voor bovengenoemde hulpdiensten op! KERKINBRAAK TE ABRENES. Gisterennacht brachten leden van het die vengilde een bezoek aan de Ned. Herv. kerk te Abbenes en ledigden er armenbusjes. De dieven verschaften zich toegang tot de werk door het openschuiven van een raam dat aan de binnenzijde niet was afgesloten. Daarop vonden zij de busjes, waarin zich de gelden bevonden voor de armen, waarop zij aanspraak meenden te hebben. In een der busjes bevond zich een bedrag van f 4 aan klein geld, terwijl een tweede busje ongeveer anderhalve gulden bevatte. De politie werd hiervan in kennis gesteld en zal de noodige maatregelen treffen. MUZIEKAVOND. Vrijdagavond wordt in hotel De Beurs een muziekavond georganiseerd door blinden. BLOEMENDAAL HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER PRINSENBERG. De wethouder van Publieke Werken, de heer A. J. Prinsenberg, is verhinderd. Maan dag a.s. zijn gewone spreekuur te houden. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op 23 Jan, hoopt het echtpaar G. Kune- xnanG. Radsma zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Heden zijn de bruidsdagen ingegaan en de buren in de Boschlaan hebben ter eere van het gouden bruidspaar de vlag uitgestoken en een eerepoort voor de woning aangebracht. Bruid en bruidegom mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen. REDDEN VAN DRENKELINGEN UIT AUTO'S. Voor de verkenners van do St. Laurentius- groep, de St. Jozefsgezellen en ouders der ver kenners, sprak de heer A. J. Meijerink uit Haarlem Dinsdagavond in de St. Adelbertus- Campagne, over het bekende onderwerp „Red den van drenkelingen uit te water gereden auto's". Hopman Van der Meij opende den avond met een woord van welkom. Met een hartelijk dankwoord van hopman Van der Meij aan den heer Meijerink en een opwekking aan de verkenners om zoo spoedig de zwemsport te beoefenen, werd de avond ge sloten. ZANDVOORT Zandvoort wordt verfraaid. Thans het Stationsplein aan de beurt? Steeds meer aandacht wordt er besteed aan de verfraaiing van het dorp en omdat de eerste in druk nog altijd de beste is, spreekt 't vanzelf, dat men begint met de plaatsen waar de bezoekers hun entree in het dorp maken. Zoo heeft men in het najaar op verschillende plaatsen in „het dorp bollen geplant. De - Haarlemmerstraat is reeds belangrijk verbeterd en verfraaid, evenals het Tramplein. De Zandvoortsche laan wordt ge heel verbreed en geasphalteerd. De nieuwe we gen in plan Noord worden eveneens van een asphaltdek voorzien, terwijl de verbinding van dit gedeelte van het dorp via het rangeerterrein der Ned. Spoorwegen naai- de Van Speykstraat nog dit voorjaar tot stand zal worden gebracht. De mooie sportterreinen en het vijverplan zijn zeker ook sieraden voor het dorp. Over enkele jaren als ook de dennen, die thans op het terrein langs de Vondelstraat worden geplant, wat op geschoten zijn, behoort dit gedeelte wel tot het mooiste van het dorp. De zeer belangrijke ver beteringen aan de beide Boulevards, het Bad huisplein en den Strandweg hebben evenals het planten van boomen langs verschillende straten veel bijgedragen tot de verfraaiing van het dorp. Thans heeft men het oog laten vallen op het Sta tionsplein. Momenteel verkeert de bestrating van dit plein in een zeer slechten toestand. De vele groote, ondiepe kuilen, die het wegdek vertoont, blijven na een regenbui vol water staan, zoodat het soms meer op een ondiep meertje lijkt, dan op een plein. Bij den plotseling invallenden dooi eenige dagen geleden, was het Stationsplein ab soluut onbegaanbaar, doordat het smeltwater niet afvloeide. Men denkt er thans over op het middenge deelte waai- thans het gebouwtje van de V. V. V. staat een parkje aan te leggen, en de rest van het plein geheel te asphalteeren. Het gebouwtje van de V. V. V. zou dan moeten verdwijnen. Een uitstekende plaats daarvoor is de open ruimte recht tegenover het Station aan den overkant van het plein gelegen tussehen Monopole en het voormalige bioscoopgebouw. V Ook de afrastering van het Stationsplein zou men gaarne gemoderniseerd zien. In hoeverre dit grootsch opgezette plan kan worden uitgevoerd, zal in de eerste plaats af hangen van de directie der Ned. Spoorwegen. Deze zal echter zeker haar medewerking willen verleenen aan de uitvoering van dit plan, waar door wederom een belangrijke verbetering en verfraaiing van het dorp verkregen zou worden. OUDERAVOND Woensdag, 18 Januari wordt in het gymnastiek lokaal van School D een ouderavond gehouden. Het hoofd der school de heer H. Volger, zal een causerie houden over: Huishoudelijke opvoeding en de school. Verder zullen twee bestuursleden worden ge kozen. Aftredend zijn mevrouw A. Meyer en de heer M. Frank, die beiden herkiesbaar zijn. SANTPOORT DAMMEN. STABIEL WINT MET 14—6 VAN ZAANDAM 2 Stabiel heeft haar laatsten competitie-wed strijd tegen Zaandam 2 met 146 gewonnen maar zag zich toch den kampioenstitel ontgaan doordat de damclub „Wormer" drie bordpunter meer heeft veroverd. Heeft Stabiel dus geen kans gezien, den kam pioenstitel te veroveren, haar prestatie om in hel eerste jaar van haar uitkomen in de eerste klasse- van den N. D. B. met een gelijk aantal winst punten të eindigen als de kampioen, mag toch een goede genoemd worden. De eindstand luidt: gesp. gew. gel. verl. p. bordp Wormer 7 4 2 1 10 8f Stabiel 7 5 0 2 10 77 De ontmoeting tegen Zaandam had den vol genden uitslag: Stabiel I: Zaandam II: H. W. ZittianJ. H. Botterweg F. W. Schmidt J. Bruin E. ZuiderduinS. Bosman A. BuijckA. Huisman J. M. JanssenA. S. de Het G. VisserP. de Groot C. OudendijkJ. Hansen W. DinkgreveJ. Lemstra J. BakhuysE. Exalto KlaasenB. J. Bot 1—I 2—0 0—2 2—0 0—2 2—0 2—0 1—1 2—0 2—0 14—6 Voor de 3de klasse van den N. D. B. won Sta biel 2 van Sabiel 3 met200. IJMUIDEN Katwijksche logger binnen gesleept. Op het bericht dat op 53,25 N.B en 04.13 O.L. (dit is ongeveer 70 mijl N.N.W. van IJmuiden) een schip met machineschade hul peloos ronddreef, vertrokken de sleepbooten Amsterdam" van bureau Wijsmuller uit Den Helder en „Hólland" van de firma Doeksen uit Terschelling. De laatste slaagde erin het schip 's middags om half twee vast te maken. Het bleek de motorlogger „De Vier Gebroeders" KW. 18 te zijn, die motorschade had. Er werd koers gezet naar IJmuiden, waar de sleep gisteravond om 10 uur arriveerde. Het schip heeft van Zaterdagmiddag af rondgedreven. Het besomde f 97. BESOMMINGEN. Manden. Trawlers. 650 Dirkje R.O. 53 f 2170. 205 Protnus IJm. 85 f 3200. 490 Limburgia IJm. 54 f 2720. 175 Pooizee LJm. 77 f 2680. 1060 Vikingbank IJm. 183 f 3620. 150 Holland 3 IJm. 179 f 2690. 2075 Delft IJm. 17 f 6350. 170 Martha IJm. 165 f 2-390. 1160 Walrus IJm. 24 f 4030. KW. 159 f 1800, KW. 74 f 2180, KW. 89 f 860. KW. 75 f 1180. KW. 18 f 97 (afgebroken reis wegens motorschade). Haringloggers: Sch. 66 f 180, KW. 36 f 260. MARKTBERICHT. (Versche visch) IJmuiden, 11 Januari 1939. Tarbot 150—132 ct. per K.G. Tong 8060 ct. per K.G. Heilbot 124—90 ct. per K.G. Griet f 38—f 18 per 50 K.G. Groote schol f 15.50f 11 per 50 K.G. Middelschol f 14—f 12.50 per 50 K.G. Zetschol f 18f 14 per 50 K.G. Kleinschol f 17.50—f 10 per 50 K.G. Schar f 14.50—f 8.50 per 50 K.G. Poontjes f 5.40f 3.30 per 50 K.G. Groote schelvisch f 19.50f 17 per 50 K.G. Middel schelvisch f 17.50f 15 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 15f 9 p. 50 K.G. Kleine schelvisch f 11f 4.80 per 50 K.G. Groote gul f 13f 7.10 per 50 K.G. Kleine gul f 10f 4.10 per 50 K G. Wijting f 3.70—f 2.20 per 50 K.G. Makreel f 7.50f 2.65 per 50 K.G. Versche haring f 6.70f 1.60 per 50 K.G. Kabeljauw f 68f 27 per 125 K.G. Vleet f 2.60—f 0.88 per stuk Leng f 2.30f 0.90 per stuk Rog f 21f 10.50 per koop. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden vertrokken naar zee: Rotterdam IJM 112, En Avant IJM 8, Vios 5 IJM 102,. Jenny Elsa IJM 88, Bergen IJM 16, Amsterdam IJM 58, Cornells IJM 25, Prinses Beatrix IJM 117. Jubileumconcert ÏJmuiden's Mannenkoor. Een volle Thalia Schouwburg was Dinsdag avond getuige van het feest van ÏJmuiden's Mannenkoor, dat dien avond een dubbel jubi leum herdacht, n.l. dat het 30 jaar geleden was, dat het opgericht, werd en tevens dat de dirigent Henk J. Arisz 12y2 jaar het koor leidde. Voor de pauze een aanvang nam heeft de heei Oostendorp namens de werkende leden den dirigent met zijn 12y2 jarig leiderschap gecom plimenteerd en hem namens allen een gouden armbandhorloge overhandigd. Spr. hoopte, dat de heer Arisz nog lang als dirigent van ÏJmui den's Mannenkoor zou mogen fungeeren. Mevr. Arisz ontving bloemen voor haar me dewerking zoo vele malen aan de concerten be langeloos verleend. Het damescomité overhandigde beiden een groote bloemenmand; dit comité had daarop van den praeses nog woorden van oprechte waar deering voor haar werkzaamheden benevens enkele bloemtuilen in ontvangst te nemen. Nadat de heer Arisz mede namens zijn vrouw voor de geschenken dank gezegd had was het woord aan den beschermheer, notaris Dolle man, die de 30 jaren van het bestaan van I.T. M. herdacht. Wat is er in al die jaren al niet ge beurd. Het is met het koor als met onze ge meente gegaan: zij kenden tijdperken van op bloei, van neergang, van kwijnen maar ook weer van rust en voorspoed. Spr. wenschte het nog vele jaren excelsior en besloot met een hoera op IJm. Mannenkoor. Het koor had voor dit feestconcert o.m. een tweetal fraaie werken van Palestrina in studie genomen, het veelgezongen O Bone Jesu en het Lamentatio Jeremiae, dat prachtig klankvol vertolkt werd en op zichzelf een heele prestatie genoemd mag worden voor een koor, dat niet gewend is Palestrina te 'zingen. Hetgeen trou wens ieder ensemble niet gegeven is. Een ander werk, dat aan zangers hooge eischen stelt is Theo v. d. Bijl's De Zee, dat jammer genoeg nog niet geheel en al tot zijn recht komen kon. Het koor heeft het reeds vroe ger in studie gehad en zal er zeker thans weer een dankbaar repertoire-nummer aan hebebn. Het ensemble is bevredigend bezet. Henk Viskil, die de reputatie geniet een van Nederland's beste tenoren te zijn, kwam met een vijftal liederen uit het genre, waar hij zoo in uitmunt. Alle waardeering voor de boeiend gezongen aria „Je viens de faire un rêve" uit de opera Manon. Boris Lensky, wiens geregelde medewerken aan de vroegere Kunstkringconcerten hem hier ter stede veel bewonderaars bezorgd heeft, wist ook nu weer aller oor te boeien met eenige op effect berekende vioolsoli, die met de bekende Lensky-techniek in tempo voorgedragen werden. Albert Schuppen fungeerde voor beide solisten als begeleider en hij deed dit voortreffelijk. VELSEN Vergadering van den Gemeente raad. Er' wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dins dag 17 Januari 1939, des namiddags 7 uur. De agenda vermeldt de volgende punten: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Vaststelling van de 3e en 4e suppletoire be grooting der gemeente, dienst 1938. 3. Wijziging van het Ambtenarenreglement en het Arbeidsovereenkomstenbesluit. 4. Vaststelling van een verordening inzake aanwijzing van personeel voor de brandweer. 5. Wijziging en vaststelling-opnieuw van de voorgevelrooilijn voor een deel van den Zeeweg te IJmuiden. 6. Herziening van het bij Raadsbesluit van 15 Juli 1924, no. 3, vastgestelde plan van uitbrei ding. 7. Vaststelling van een Verordening, regelende het aantal Ambtenaren van den Burgerlijken Stand, de verdeeling hunner werkzaamheden en de openstelling van het bureau van den Burger lijken Stand. 8. Aangaan van een nieuwe overeenkomst met het P. E. N. inzake straatverlichting. 9. Adres van de N.V. Bad- en Zweminrichting ,Velserbad" te IJmuiden, houdende verzoek de gemeente garant te doen zijn voor een geldlee- ning onder 1ste hypotheek. 10. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 11. Onderzoek van den geloofsbrief van N. Raven. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: N. WilminkDekker, d., de Ruy- terstraat 54, IJmuiden; C. StamKlijn. d., Bik en Arnoldkade 31, IJmuiden; A. J. HarmsUit- tendaal, z., Bloemstraat 27, IJmuiden; C. v. d. KolkGlorie, z., Pelsstraat 50, Velsen N.; J. Schadede Vries, z., Westerwijkstraat 1, Vel sen N.; A. Schrijverde Smit, d., Kastanjestraat 15, IJmuiden; G. WarmenhovenWelagen, z. Velserbosch 11, Velsen; J. de Pagter v. d. Dool, z.( Spilbergenstraat 22, IJmuiden. Overleden: C. Zwemmer, 60 jaar, echtgenoote van H. K. Wielinga, Kennemerlaan 109, IJmui den; A. C. M. Simple, 90 jaar, weduwe van P. Heeremans, Hoofdstraat 101, Santpoort. GESLAAGD. Bij het te Haarlem gehouden examen boek houden voor de Vereeniging van Leeraren slaagde onze plaatsgenoot de heer J. Zwalf. BEVERWIJK EEN MOOIE OVERWINNING VOOR DE SCHAAKCLUB. Voor de competitie van den Noordholland- schen Schaakbond heeft het eerste tiental van de Schaakclub Weenink gisteravond een uitwedstrijd gespeeld tegen Heemstede I. Weenink behaalde een fraaie overwinning. Geen enkele partij ging verloren; slechts twee partijen eindigden in remise. De uitsla gen waren: Heemstede: Schaakcl. Weenink: J. MantzJ. Zoontjes 01 MinnemaPh. Bakker 01 Hulshoff Pol—V. Ph. v. d. Kolk V2— V2 P, DavidsonF. van Thuinen 51 G. v. d. LeekK. Slings 01 ThiirkowC. Henneman 01 J. Steen kenJ. v. Eek 01 KubatzVisser o1 BaalborgenP. Hart V2V2 A. v. d. LintP. Stet' 01 Eeindstand 19 HILLECOM VERGADERING A. R. KIESVEREENIGING. De A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" hield gisteravond in Patrimonium een goed bezochte vergadering onder voorzit terschap van den heer G. Troost. Na een kort openingswoord waarin hij er op wees dat men dit jaar bijzonder actief moet zijn met het oog op de twee aanstaande verkiezingen, werd tot stemming overgegaan over de volg orde der candidaten voor de Provinciale Sta ten. De uitslag was dat dr. C. Beekenkamp no. 1 werd gesteld. Vervolgens hield de heer J. O, Vermeer, wethouder van Sociale Zaken, een causerie over het gemeentebeleid en daarvan meer speciaal het financieele gedeelte. De finan ciën gaan steeds vooruit, en spr. heeft het ver trouwen dat liet. praedicaat „noodlijdend" voor goed van de baan is. Het gemeentebestuur streeft er naar zooveel mogelijk van de oude eeningscliulden af te lossen om zoodoende de schuldenlast zoo laag mogelijk te krijgen. Groote voordeelen zijn in het afgeloopen jaar verkregen door het converteeren van ver schillende geldleeningen. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door de aanwezigen zeer druk gebruik gemaakt. (Is reeds tn een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Verkeerde uitlegging van liet Vestigingsverbod Men schrijft ons van arbeiderszijde: Voor eenigen tijd terug heeft de directie van de melkinrichting „De Nieuwe Melkweg" het bedrijf gesloten omdat men, als gevolg van diverse moeilijkheden voortzetting van het be drijf niet langer kon dragen. Wij hebben reeds eerder medegedeeld, dat onderhandelingen tot overneming van dit bedrijf onmogelijk werden gemaakt als gevolg van het besluit der A. V. M. (Algemeene Vereeniging voor Melkvoorziening gevestigd in den Haag) welke niet met deze overneming accoord kon gaan. Bij de sluiting van „De Nieuwe Melkweg" was het logisch, dat het personeel alles in het werk stelde om weer werk te krijgen; zij poog den daartoe bij dezen of genen melkhandelaar in dienstbetrekking te komen, terwijl eenige probeerden toestemming te verkrijgen teneinde voor zichzelf in den melkhandel te kunnen be ginnen. Tegen het laatste kwam reeds direct een verzet van de zijde van den Haarlemschen Melkhandel en het gevolg hiervan was, dat de genen die voor zichzelf waren begonnen hun bedrijf moesten stop zetten en zich voor steun moesten aanmelden. Evenwel ging de Haarlemsche Melkhandel daarop ook bezwaar maken, dat enkele onder nemers de werkloos geworden krachten var „De Nieuwe Melkweg" in hun dienstverband hadden genomen. Deze ondernemers werden ge sommeerd de menschen te ontslaan. Men deelde ons mede, dat alle ondernemers aan dezen druk gehoor hebben moeten geven. In deze kwestie, is de hulp ingeroepen van de A. V. M. doch ge noemde instelling kan tegen dit plaatselijk op treden niets uitvoeren en staat er dus machte loos tegenover, zoodat de betrokkenen nu ver plicht worden werkloos rond te loopen terwijl zij in dienst bij een ondernemer kunnen komen Deze handelwijze heeft in de kringen der be trokken arbeiders groote ontstemming veroor zaakt. De A. V. M. is een semi-offïcieele instel ling en dat een dergelijke instelling zonder meei met maatregelen accoord gaat waardoor de werkloosheid in omvang toeneemt is wel een vreemd verschijnsel. Van ondernemerszijde maakt men er ons op attent, dat de gewraakte maatregelen in Den Haag zijn genomen door de A. V. M. In Haar lem heeft men daarover geen zegginschap. Overigens beoogen deze maatregelen uitslui tend verkeerde toestanden zooals het mee nemen van een wijk met klanten door een melk bezorger tegen te gaan. De ordening van hef melkbedrijf is een algemeen belang, dat nu een maal primeert boven het belang van een aan tal melkbezorgers. Er bestaan reeds 350 melk- bedrijven in Haarlem zoodat aan meerdere on dernemingen waarlijk geen behoefte bestaat Overigens deelde men ons mede, dat de onder nemers binnenkort op deze kwestie nog nader hopen in te gaan. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. De tocht van Novisad via Belgrado naar Sofia, een afstand van ongeveer 500 K.M., is buitengewoon zwaar geweest. Twee dagen en één nacht hebben zij over deze 500 K.M. ge daan; m.a.w. men heeft kunnen rijden met gemiddeld tien kilometer per uur! En in den sterrit moet men minstens 40 K.M. rijden, wil men op tijd alle controles halen Van Belgrado tot aan de Joego-Slavische- Bulgaarsche grens lag de sneeuw anderhalve meter hoog op de wegen; het was dan ook ondoenlijk, snel vooruit te komen. Onze beide lanö-genooten mochten tenslotte tevreden zijn de grens te bereiken. Nergens was de sneeuw geruimd, zoodat de wagen van Gatsonides op vele plaatsen de eerste sporen in de sneeuw trok. Vele malen geraakte de wagen van den weg; in de ochtenduren van Maandag waren onze landgenooten zóó moe. dat men besloot in de auto enkele uren te slapen, teneinde weer geheel op krachten te komen. Vervolgens werd do tocht zoo goed en zoo kwaad als het ging voortgezet. Op een gegeven moment kwam de auto in een greppel terecht, waarbij die geheel op den rechterkant weg zakte. Het kostte Gatsonides en zijn metgezel ontzaglijke moeite, den wagen weer op den weg te krijgen. Vele rallye-rijders gaven den soms hopeloo- zen strijd op en keerden terug, teneinde het de volgende dagen opnieuw te probeeren. Voor de wagens uit de kleine klasse was het practisch onmogelijk, zich een weg door de sneeuwmassa te banen. Ook in Bulgarije veel moeilijkheden. Tenslotte bereikte de Nederlandsche équipe de grens. Maar ook in Bugarije was het leed nog niet geleden. Op weg naar Sofia bleek de route over 20 K.M. opgebroken te zijn en daar door onberijdbaar. In drie maanden was hier seen auto gepasseerd! Op dit gebied verricht ten de beide Nederlanders weer pionierswerk. Maandagavond laat bereikte men Sofia om van een welverdiende rust te genieten. Purmerend 10 Januari 1939. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 16 partijen, wegende 29.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f 21. 31 Kleine Boeren; runderen, totaal 416 stuks: 200 vette koeien 62—70 per Kilo; 140 gelde koeien 115175 per stuk; 60 melkkoeien 180— 260 per stuk, 16 stieren 4652 per Kilo, matig: 10 paarden 70—160 per stuk; 47 vette kalveren, 3048 per Kilo, stug; 349 nuchtere kalveren voor de slacht resp. en de fok 7—12en 11—18, matig; 215 vette varkens voor de slacht, 4547 per Kilo, vlug; 32 magere varkens 16—26 per stuk, 320 biggen 8—16 per stuk. 961 schapen 18—25 per stuk, 28 bokken 311 per stuk, ma tig: piepkuikens 0.60—0.65 per Kilo; oude kip pen en hanen 0.350.40 per Kilo, uitzonderings prijs 0.400.47J4; konijnen 0.301.60 per stuk; eenden 0.200.60 per stuk; duiven 0.40 per paar. ganzen 363.00 per stuk. Afdeeling eieren. Aanvoer 30.000 eendeieren f 3.55f 3.60 80.000 kippeneieren. 65—66 K.G. f 4.50—f 4.60 63—64 K.G. f 4.40—f 4.50. 60—62 K.G. f 4.15—f 4.40 58—59 K.G. f 4.10—f 4.20 56—57 K.G. f 4.—f 4.10 53—55 K.G. f 3.85—f 4.05 50—52 K.G. f 3.70—f 3.85 Rublee tc Berlijn. Plan van Schacht basis voor de onder handelingen BERLIJN, 10 Januari. (Reuter-A.N.P.) Ru blee, de Amerikaansche directeur van het vluch telingencomité, is vanochtend vergezeld van de heeren Pell en Cotton te Berlijn aangekomen. Rublee heeft tegenover Reuter verklaard: „Wij zijn naar Berlijn gekomen om de besprekingen voor te zetten, welke wij met Schacht te Londen hebben gehad." Rublee weigerde echter iets te zeggen over de andere personen, die hij te Berlijn zal ontmoeten Hij zeide, dat de besprekingen morgen zullen beginnen. United Press meldt voorts uit Berlijn: Duitschland's plan voor het financieren yan op de pijnlijke plek. bestrijdt HOEST. KEELPUN 0RIEP, RHEUMATIEK STEKER IN DEZUehi doozen a 35 en 55 ct. PIJNSTILLENDE WATTEN (Adv. ingez. Med.) de Joodsche emigratie in den vorm van een ver hoogden Duitschen export naar het buitenland ten gunste van de Joden stelt de uiterste grens voor tot waar Duitschland bereid is te gaan, teneinde dit probleem op te lossen. Aldus is de opinie van kringen, die nauwe relaties met de reegering onderhouden op het oogenblik, dat Rublee te Berlijn arriveert. Het plan werd bij Schacht's bezoek aan Lon den aangeroerd en zal thans de basis vormen voor de besprekingen met Rublee, goed ingelich te Duitsche personen houden vol, dat het slechts een voorstel is, doch dat het genoemd probleem „met de minste moeilijkheden voor allen" daar door zou worden opgelost. Ofschoon het voornaamste doel van Rublee's bezoek is om met Duitschland van gedachten te wisselen, is men hier toch zeer verlangend om het emigratie-probleem op te lossen, nl. ten eer ste om de Joden kwijt te raken en ten tweede, omdat men dan eerst in staat zal zijn den con stanten druk, die van het buitenland uit wordt uitgeoefend, te verlichten en daardoor betere relaties met het buitenland mogelijk te maken. bij Ambassadeursconferentie Roosevelt. De Amerikaansche ambassadeurs in Enge land, Frankrijk en Duitschland zijn thans in Washington voor het plegen van overleg met de regeering. De ambassadeurs Kennedy en Bullitt zijn onverwacht uit hun vacantie-ver- blijf in Florida teruggekeerd om met Roose velt te confereeren. De legercommissies van Senaat en Kamer zullen vandaag Bullitt en Kennedy hooren. De De ambassadeurs zullen hun inzichten over den Europeeschen toestand ontvouwen. In welingelichte kringen is men van mee ning, dat deze conferentie beoogt het wape ningsprogram te steunen, dat door president Roosevelt bij het congres zal worden inge diend. Twintig renpaarden verbrand. AMSTERDAM, (New York), 10 Januari (Ha- vas/A.N.P.) Twintig paarden van den be roemden renstal „Hurricana Breeding Farm" zijn bij een brand om het leven gekomen. De schade bedraagt 200.000 dollars. AANSLAG OP NED. HERV. KERK TE JOHANNESBURG. JOHANNESBURG, 10 Jan.' ÓVNP) Naar eerst thans bekend gemaakt wordt is op 16 Dec. j.i. Dingaansdag) een bomaanslag gepleegd op de Nederlandsch Hervormde Kerk te Johannes burg. Een bom van eigen maaksel, gefabriceerd van een ijzeren pijp, is ontploft onder de fun deering van de kerk en heeft de muren en eenige vensters beschadigd. Het incident is tot op he den strikt geheim gehouden om de gemoederen tijdens de voortrekkers-eeuwfeesten niet te ver ontrusten. De aanslag werd gepleegd in weerwil van een speciale politiebewaking, waartoe men was overgegaan, omdat leden van den kèrkeraad gewaarschuwd waren, dat de misdadige poging werd voorbereid. Hoewel menschen, die in de nabijheid wonen, wel een zwaren knal hoorden, dachten zij er toch niet aan dat deze de kerk be trof. Pas den volgenden dag werd de aanslag op gemerkt. De kerkeraad kwam in speciale ver gadering bijeen en men besloot het incident voor- loopig geheim te houden. Leven van koning Carol bedreigd? BOEKAREST 10 Januari (Havas). De acti viteit der politie en de buitengewone voorzorgs maatregelen, welke waren genomen bij iedere verplaatsing van den koning sedert 5 Januari, wekken den indruk, dat de autoriteiten in het bijzonder misdadige bedoelingen jegens den koning vreezen. De ontploffing, welke zich op 7 Januari heeft voorgedaan in een huis in een voorstad van Boekarest werd uitgelegd als een mislukte mis daad. Overigens is een hardnekkig gerucht in om loop, dat op 6 Januari ter gelegenheid van Drie koningen verscheiden jongelieden, onder leiding van een officier, een aanslag zouden hebben be raamd. Zij zouden eenige uren voor een plechtigheid zijn gearresteerd en direct zijn gevonnist. Toch ontkennen officieele kringen alle be richten over een samenzwering categorisch, doch zij erkennen dat politiemaatregelen moesten worden genomen en dat ettelijke arrestaties zjjn verricht. Na de laatste gebeurtenissen staan de zaken aldus: de dood van Codreau en zijn medeplich tigen wordt door hun vrienden in binnen- en buitenland smartelijk gevoeld en gaat in Duitsch land met name gepaard met heftige commen taren. De agitatoren zouden, daar zij begrepen hebben, dat iedere terroristische manoeuvre op een onverbiddelijke onderdrukking zou afstui ten, dezen keer een aanval hebben willen doen op een krachtige figuur, die zich op doeltreffen de wijze heeft verzet tegen de lieden van de IJzeren Garde en hun politiek. PERSONALIA. Voor het examen boekhouden vanwege de Nederlandsche vereeniging van Leeraren in Handelswetenschappen, slaagden de heeren J. Bisraeyer en A. H. Hessels. HAARLEM, 10 Januari.. Bevallen 7 Januari: 1. v. d. Ban—v. d. Pol, z.; 8 Januari: H. G. Eelman—Cronau, z.; 9 Januari: T. Westerman—Leistra, d.- J. A. A. M. ten Berge—Hillen, z.; A. M. P. Beaufort— Boode, z.; E. S. C. M. Rikkers—Duffhauss, d.: G. M. v. d. PolDijkstra, d. Overleden 7 Januari: M. Moorcn - Oorthuis, 42 j., Kruistochtstraat; 9 Januari; P. H. v. Riessen, 87 j„ Roosveldstraat; C. M. Thoolen— Boss, 75 j., Kamperlaan; G. van Vessem-. Dirkse, 52 j., Kleverparkweg.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7