Tweeërlei meening omtrent den omvang van de pufvisscherij De Vem wil haring of kuit. AGENDA. Zilveren C. A. O. in de Typografie. Nieuws in het kort. Sheli 6 en Leonidas VII in veilige haven. DONDERDAG 12 JANUARI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Een persconferentie, die niet heelemaal tot haar recht kwam. De persconferentie, die Woensdag middag door de Nederl. Vereeniging van Belanghebbenden bij de Schar- en Scholvisscherij in Krasnapolsky te Am sterdam was belegd, in welke bijeen komst de Rijksvisscherijdeskundige dr, J. J. Tesch en de heer W. J. Janssens, inspecteur der Visscherijen als voor standers van een pufaanvoerverbod hun standpunt zouden uiteen zetten, is niet tot haar recht gekomen. De voorzitter Ir. B. H. Blankenberg deelde nl. mede, dat genoemde heeren te kennen hadden gegeven, in verband met het stadium, waarin het wetsontwerp ter ratificatie van de bekende Londensche conventie thans verkeert, besloten hadden, niet aan de discussies deel te nemen. Beiden waren echter aanwezig. De voorzitter betreurde dit standpunt, doch kon het billijken. Hij heeft daarna nog nader de redenen uiteengezet, waarqm zijn vereeni ging tegenstandster van een pufaanvoerverbod is. Ook de tegenstanders van een pufaanvoer verbod hebben belang bij een goeden visch- stand en de vereeniging heeft veel onderzoe kingswerk verricht om gegevens omtrent den omvang van den aanvoer van pufvisch te ver krijgen. Dr. Tesch had als zijn meening te ken nen gegeven, dat de puf aanvoer van jaar tot jaar toeneemt, hetgeen spreker bestreed. Vol gens hem was de aanvoer van 1937 slechts 57 pet. van dien van 1932 en wel in de eerste plaats, doordat het aantal vaartuigen, dat aan de vis- scherij op de Noordzee deelneemt sterk gedaald is. Zoo maakten de IJmuidensche trawlers in 1931 3392 reizen en in 1937 slechts 1993 reizen. In 1934 ontstond een sterke daling tengevolge van klimatologische invloeden gedurende dat jaar en de sterke daling in 1937 was ten deele aan klimatologische invloeden, ten deele aan het instellen van de grootere maaswijdte der trawlnetten toe te schrijven Volgens dr. Tesch bedroeg in 1932 de aanvoer van puf in Neder- landsche havens 45 millioen K.G., volgens spre kers waarneming was dit 16 millioen K.G Hier onder bevonden zich volgens dr. Tesch 34-5 mil lioen stuks schol, volgens spreker 119 millioen stuks. Met de stoomtrawlers Proef I en Proef II heeft sprekers maatschappij (een vischmeelfa- brielc in IJmuiden) die gedurende eenige jaren de normale trawlvisscherij hebben uitgeoefend, gegevens verzameld omtrent de vangst van puf. De schippers hadden opdracht, alle puf te be waren en er werd geregeld aanteekening ge-, houden van de verhouding der hoeveelheden gevangen marktwaardige en ondermaatsche visch. Spoedig bleek echter, dat om verschil lende redenen niet alle gevangen puf kon wor den meegenomen. In verband met de verzamelde gegevens kon worden vastgesteld, dat in het jaar 1930 bij de Proef I de verhouding tusschen de hoeveelheid gevangen puf en de mai-ktwaardige visch was als 2.84 tot 1 en bij de Proef II als 3.2 tot 1. Spreker wees voorts op de ernstige gevolgen vooreen groot aantal bedrijven, wanneer het wetsontwerp mocht worden aangenomen. In den loop van den tijd zullen 2000 menschen werkloos worden en millioenen bedrijfskapitaal zullen verloren gaan. Dit laatste werd nog onderstreept door den heer Dooyeweerd van Ermelo, die er op wees, dat ill Ermelo en Harderwijk 300.000 eenden ge- FILMNIE UWS Zondagochtend in het Frans Hals Theater: Kijkjes in Zweden en Lapland. Dr. v. d. Sleen reisde dit jaar door Zweden tot ver boven den Poolcirkel en bracht van daar een magnifieke collectie kleurenfoto's en een interessante smalfilm mee. Dit materiaal wordt Zondagochtend a.s. in het Frans Hals Theater tot vertooning gebracht. Het toont ons het rijke weelderige zuiden van Zweden, het mooie Stockholm, de interessante hout- afvoer langs de groote rivieren en brengt ons zoo naar Lapland, waar dr. v. d. Sleen met vouwboot en tent door de bergen trok van Narvik naar Porjus, alleen vergezeld door zijn vrouw. Op deze reis, die nog nooit op deze wijze volbracht was, had dr. v. d. Sleen de gelegenheid de trekkende Lappen in hun no maden kampen te bezoeken, de mannen in het hooge gebergte en de vrouwen aan de oevers der groote meren. Waar Zweden en Lapland per spoor, boot of auto gemakkelijk te be reiken en te bereizen zijn, is het zeker de moeite waard dr. v. d. Sleen over zijn reis te komen hooren. DONDERDAG 12 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Dansavond Darja Collin, 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Jodelavond N. C. R. V., 8.15 uur. Gebouw Sociëteit Vereeniging: Ned. Vereeni ging van Spiritisten „Harmonia". Rede ir. J. F. Carrière, 8.15 uur. Gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85: Le zing arts IJ. Hettema over voeding en tandbe derf, 8 uur. Broederkerk, Parklaan: Rede J. Kits, 8 uur. Palace Familie Cinema: „Tusschen twee vrou wen" en „Ruzie driehoog achter", 2.8.15 u. Rembrandt Theater-: „Wapenzusters", 2.30, 7 .en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Deanne Durbin in „De Bakvisch" (voor de derde week geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Drie kameraden", 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De vrouwelijke Tarzan" en „Het derde alarm". Moviac Theater- .Het geheim van de Zermatt" Teyler Museum, Spaarne 16. 11—3 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. VRIJDAG 13 JANUARI Remonstrantsche Kerk: Lezing van Dr, W. R. M. Noordhof f over: „Christendom, mensch, vrij heid", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. houden worden. Voederen met gedroogde gar nalen, zooals van reegeringszijde werd aangera den gaat niet, in de eerste plaats omdat dit veel te duur zou worden en in de tweede plaats om dat er lang niet altijd gedroogde garnalen ver krijgbaar zijn. Ook werd nog het voor de garnalenvisschers reeds ingevoerde pufaanvoerverbod besproken. Dit verbod, aldus Ir. Blankenberg, is totaal nut teloos en de garnalenvisschers lijden er veel schade door. Deze visschers vangen de puf niet opzettelijk, maar tegelijk met de garnalen en zij moeten nu alle gevangen puf overboord wer penalles dood natuurlijk. Een door de Ne- derlandsche Visscherij Centrale ingestelde con trole op de pufvisscherij der garnalenvisschers werd onvoldoende genoemd. De Vem gaat de bijvangst controleeren. Ter vergadering was mede aanwezig (als gast) Ir. F. Thiel, directeur van de N.V. De Vem, de grootste reederij van IJmuiden. Deze deelde mede, dat zijn maatschappij besloten had, op eenige groote schepen een nauwkeurig onder zoek te zullen instellen naar den om vang van de „bijvangst". Dit onderzoek zal echter geruimen tijd in beslag ne men. Na afloop van de conferentie werd een be zoek gebracht aan het bedrijf van den eenden houder te Landsmeer en daarna aan de visch- meelfabriek van de N.V. Kennemer Chemische Industrie te IJmuiden. Uitspraken van de Rechtbank. Tante opgelicht. Op geraffineerde wijze had een 44-jarige bouwkundige uit Rotterdam gedurende de jaren '36, '37 en '38 zijn tante te Vogelenzang voor aanzienlijke geldsbedragen opgelicht. Het totale bedrag, dat de tante had „geleend" bedroeg ongeveer f 8000. Tien maanden eischte de officier; mr. A. Beets pleitte uiterste clementie. Door de Recht bank werd verdachte tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Anegang-rumoer. Tegen een 25-jarigen huisschilder, die in de Anegang verzet tegen de politie had gepleegd, requireerde de officier zes weken gevangenis straf'. Tegen zijn broer, die een agent een stomp had gegeven, eischte hij twee maanden en te gen een letterschilder eveneens zes weken. Dp verdachten werden overeenkomstig de eischen veroordeeld. „Joy riding". Een 20-jarige chauffeur, een 19-jarige rij wielhersteller en een schilder van denzelfden leeftijd hoorden 14 dagen geleden 1 jaar, 6 en 4 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen wegens het maken van een ritje in een gestolen auto. Door de Rechtbank werden ze tot 1 jaar, 10 en drie maanden veroordeeld. VARIéTé ATTRACTIES IN HET REMBRANDT THEATER. De programma's van het Rembrandt Thea ter zullen voortaan regelmatig worden opge luisterd met variété attracties. Artisten uit Londen, Parijs en Brussel zijn reeds voor de komende weken geëngageerd. Het bekende orkest Jackson" zal voor de muzikale be geleiding zorgen. Vrijdag a.s. komen de wereldberoemde Ne der landsche accordeon virtuozen „De 3 Wil- lards". HARLEM-TEA-PARTY. Op Zondag 15 Januari a.s. organiseeren de Reünisten der Handelsavondschool in samen werking met de Rhythm Club een thé-dansant in de hiervoor gereeserveerde zaal van gebouw la Gaité, Raaks. Twee bands verleenen hieraan hun mede werking, Freddy Goldsteyn and his All-round band en „The Swinging Rascals". VERGADERING VAN DEN R.K. KRUIDENIERSBOND. Men schrijft ons: In verband met den moeilijken toestand voor de zelfstandige kruideniers heeft de lan delijke R.K. Kruideniers Bond besloten een vergadering te houden op Dinsdag 24 Januari in het Café-Rest. Brinkmann, Groote Markt te Haarlem. De heer H. Post, directeur van den R.K. Kruideniersbond en Th. S. J. Hooy, voor zitter dei* R.K. Middenstandsvereeniging zul len op dezen avond het woord voeren. Het voornaamste punt der Agenda zal zijn: Voorlegging van het urgentie program. Bij het ernstige incident aan de Tsjechisch- Hongaarschc grens moesten ook eenige huizen te Munkacs het ontgelden. Plechtige herdenking in het Koloniaal Instituut. Ter herdenkinig van het feit, dat op 1 Januari 1914 het eerste collectief contract in de typo grafie in werking trad en sindsdien 25 jaar onafgebroken een collectieve overeenkomst in dezen bedrijfstak van kracht is geweest, als mede ter herdenking van 25 jaren bedrijfs- rechtspraak van de centrale commissie in de typografie, heeft de centrale commissie voor het boekdrukkers- en rasterdiepdrukbedrijf heden middag in de aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam een openbare zitting gehouden. Deze plechtige herdenking, die onder leiding stond van den heer S. S. Korthuis, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Boekdruk kerijen en van de federatie der werkgevers organisaties in het boekdrukkersbedrijf, werd door tal van hooge autoriteiten bijgewoond. Als vertegenwoordiger van de regeering en mede namens zijn ambtgenoot den minister van sociale zaken die, evenals de ministers Colijn, De Wilde en Romme, wegens buitenlandsch verlof verhinderd was, werd de plechtigheid bij gewoond door den minister van justitie, mr. C. M. J. F. Goseling. Rede prof. mr. Paul Scholten. Prof. mr. Paul Scholten heeft in deze gedenk waardige zitting een rede gehouden over: „de beteekenis van de collectieve arbeidsovereen komst als rechtsinstituut". Den jurist, zoo zette spr. uiteen treft in de verschijnselen van collectief arbeidscontract en bedrijfsrechtspraak de afwijking van de tra- ditioneele rechtsleer omtrent het ontstaan van rechtsverplichtingen. Aanvankelijk werd het rechtskarakter van de collectieve arbeidsovereenkomst betwist en werd gesproken van een sociaal verschijnsel. Het recht van den staat wees hier niet den weg, maar volgde het uit de maatschappij opgeko- mene aarzelend. De wet van 1927 was niets anders dan een late erkenning van hetgeen aan recht in de maatschappij was gegroeid. Zoo is het ook met de op het contract steu nende bedrijfsrechtspraak, die volkomen buiten het wetboek van burgerlijke rechtsvordering om en met geheel andere samenstelling en pro cedure als bij arbitrage voorgeschreven, zich heeft ontwikkeld. Dank zij de jurisprudentie van den hoogen raad omtrent het bindend advies is deze be drijf srechtspraak erkend, maar ook al ware dat niet het geval geweest; dan had het bedrijf bij dezen groei van het bedrijfsrecht zijn weg toch wel gevonden. Spreker toonde in het bijzonder aan, dat di' bedrijfsrecht recht is. Achter alles zit de ge dachte, dat de mensch heeft te zoeken naar de regels wat behoort. Daarmede wordt niet ont kend, dat in het collectief contract mede de machtspositie in den belangenstrijd tusschen on dernemers en arbeiders zijn uitdrukking vindt Alle recht is altijd recht in een maatschappe lijk kader. Rede H. Diemer. De heer H. Diemer, voorzitter van het bureau der centrale commissie, zoii vervolgens een voor dracht houden over: „De ontwikkeling der be- dr ij f sorganisatie" Spreker zou een kort overzicht geven van de geboortegeschiedenis van de collectieve arbeids overeenkomst in de typografie en daarna hei werken van de 37 districtscommissiën en de centrale commissie beschrijven. Deze laatste nam in vijf en twintig'jaar 7384 besluiten. De collectieve arbeidsovereenkomst heeft, gesteund door een vertrouwenwekkende rechtspraak, een verandering gebracht in den gedachtengang van werkgevers en werknemers, waardoor men een oog kreeg voor eikaars belangen. Het blijkt mogelijk, dat een maatschappelijke samenleving zelfs opgevoerd wordt tot het niveau, waarop zij eigen rechtsregelen schept en handhaaft. Aantal faillissementen in 1937 sterk gedaald. Het overzicht van het aantal uitgesproken faillissementen, waarmede de zoo juist versche nen faillissementsstatistiek over 1937 (bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek) aanvangt, leert, dat over een reeks van jaren gezien perioden van steilte.stijging van het aan tal uitgesproken faillissementen afwisselen met die van belangrijke daling. Zeer groot was het aantal faillissementen in de jaren 1924 (55,6 per 100.000 der gemiddelde bevolking) en 1932 tot en met 1935 (gem. 52,4) In 1937 is het aantal faillissementen bijzonder sterk gedaald, n.l. van 4.118 tot 2.888. Per 100.000 inwoners bedroeg het aantal 33,6 tegen 48.4 in het voorafgegane jaar. Uit de specificatie naar economisch-geografi- sche gebieden blijkt, dat voor 38 van de 42 groe pen het cijfer van 1937 gunstiger was dan dat ■an 1936. Belangrijke daling wordt opgemerkt o.a. voor Amsterdam (1936 609, 1937 387). Het. Gooi en oostelijk-Utrecht (resp. 231 en 163), stad Utrecht en omstreken (124 en 71), :s Graven- hage en omstreken (402 en 274), Rotterdam (289 en 163). Het aantal gefailleerde bedrijven bedroeg in de jaren 1935 t/m. 1937 resp. 3.125, 3.148 en 2.092. Het aantal gefailleerde handelsbedrijven is de laatste jaren bijzonder sterk gedaald: in 1934 bedroeg het aantal nog 1.512 en in 1937 was het aantal 861 d.i. 651 of 43 pet. lager. Een aan zienlijke vermindering was er o.a. ten aanzien van Amsterdam (1936 191, 1937 103), 's Gra- venhage en omstreken (resp. 133 en 83) en Rot terdam (resp. 99 en 50). Ofschoon het aantal door insolventie beëindigde faillissementen be trekkelijk weinig verminderde (van 2.191 tot 2.074), waren de bedragen der baten en schul den in 1937 belangrijk lager. Het totaal bedrag der activa bedroeg f 5.957.722 of f 18.209.965 minder dan in 1936, de passiva waren f 40.177.610 d.i. f 38.356.043 lager. Aan de preferente crediteuren in de door in solventie geëindigde faillissementen werd uit gekeerd een bedrag van f 2.111.228 of 49,6 pet. van het totaal hunner vordering. Voor de con currente schuldeischers kwam in totaal f 2.417.585 of 6,7 pet. van hun vorderingen terecht. In de statistiek over 1937 zijn voorloopige cij fers van de maanden Januari tot en met Novem ber 19-38 opgenomen. Samengeteld was het aan tal faillissementen in deze maanden 2.341 tegen 2.897 in dezelfde maanden van 1937. BRAND IN GESTICHT TE HELDEN KON BEPERKT BLIJVEN. In het gesticht „Koningslust" te Helden is vanmorgen een brand uitgebroken, welke zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Dank zij het krachtig optreden van de brandweer uit Venlo is de brand beperkt gebleven tot de opslagplaats van het gebouw. Het oude gedeelte van het gesticht heeft veel waterschade gekregen. De schade wordt door verzekering gedekt. „Plan-Westhoff zal een revolutie teweeg brengen". Nieuwjaarsrede van dr. F. H. Fentener van Vlissingen. UTRECHT, 11 Januari. In de eerste ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het gebied Utrecht in het jaar 1939, sprak de algemeen voorzitter dr. F. H. Fentener van Vlissingen zijn nieuwjaarsrede uit, waafaan wij het volgende ontleenen: Breedvoerig behandelde spreker de wereld- cenjunctuur na de economische instorting van 1929, daarbij o.a. wijzend op de verblij dende opleving in 1936 en 1937 en den terug slag daarvan in eind 1937. Ook het derde kwartaal in 1938 bracht, aldus spreker, in de wereldconjunctuur een ommekeer ten goede, welke zich vooral in de Vereenigde Staten deed gevoelen. Wie zich echter rekenschap geeft van de enorme bedragen, die in een groot aantal landen door de overheid thans worden besteed voor niet direct productieve doeleinden en voor bewapening, zal aan deze verbetering der conjunctuurindices geen al te groot optimisme voor de toekomst ontleenen. Indien wij de moeilijke economische vraag stukken, waarvoor welhaast alle volksgemeen schappen zich in onze dagen geplaatst zien. door vreedzame samenwerking op economisch gebied tusschen de volkeren zouden kunnen oplossen, zouden de politieke tegenstellingen als vanzelf grootendeels verdwijnen. Omtrent den economischen toestand van Nederland zeide spr.: De toenemende achteruitgang der indus- trieele productie, welke zich in de eerste helft van 1938 duidelijk manifesteerde, schijnt in het derde kwartaal tot stilstand te zijn geko men. Zoowel de cijfers betreffende de werk loosheidspercentages der georganiseerde werk nemers als het aantal geregistreerde geheel werkloozen zijn in het derde kwartaal van 1938 lager dan in de overeenkomstige perio des van 1935, 1936 en 1937. De conjunctureele inzinking, die spoedig aan de opleving van 1936/37 een einde maak te moge gedeeltelijk tot staan zijn gebracht, de twee grootste problemen, waarvoor onze volkshuishouding zich gesteld ziet, hebben nog niets van hun dreigend aspect verloren Het blijven nog steeds de werkloosheid en de onvoldoende dekking van de uitgaven van staat en gemeenten. Van de tariefsmaatregelen der regeering verwachtte spr. geen enkelen gunstigen in vloed op de werkloosheid, eerder een ongun- stigen. Spr. vroeg ook aandacht voor het plan- Westhoff. dat gedurende tien jaren aan 100.000 werkzoekenden arbeid zou kunnen verschaffen. De uitvoering van dit plan zou. met inbegrip van de Zuiderzeegronden, een vermeerdering van 450.000 H.A. aan cultuur gronden brengen, terwijl door ruilverkaveling en betere afwatering' 720.000 H.A. reeds be staande cultuugronden verbeterd zouden wor den. Daar wij in ons land thans ca. 2.500.000 H.A. grond in cultuur hebben, zou de volledige uitvoering van dit plan ongetwijfeld een re- volutionnaire verandering van de economi sche structuur van onze volkshuishouding be- teekenen en het zal dus zaak zijn allereerst na te gaan, welke gevolgen de sterke vermeer dering der agrarische productie, die er uit moet voortvloeien en de wijze, waarop zulks mogelijk wordt voor onze overige bedrijfs takken met zich mee zullen brengen. Voor het 17de Internationale Muziekfees' van de International Society for Contempo rary Music, dat van 14 tót 21 April 1939 te Warschau wordt gegeven, heeft de Internatio nale jury drie werken van Nederlandsche componisten gekozen. Op een der kamer orkest-concerten zullen „Cinq études pour piano et petit orchestre" van Robert de Roos; „Fuga per pianoforte" van Piet Ketting en het Tweede Strijkkwartet van Henk Badings ten gehoore worden gebracht. Prof. dr. F. M. Th. Böhl is met een vlieg tuig naar Bagdad vertrokken, vanwaar hij naar de opgravingen te Ur uk-War ka za. gaan. De motorrijder H. Verhoeven uit Drunen is in zijn woonplaats met een auto in jbotsim gekomen en zeer zwaar gewond. Te Leidschendam is de elfjarige Ammer- laan bij het plotseling oversteken van den weg door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. Het bestuur van het Nederlandsche Legermuseum wil een fonds vormen om deze stichting in het leven te houden. In Februari zal Frank van der Goes 80 jaar worden en hem zal deswege een Gedenk boek worden eaangeboden, dat het beste werk van Van der Goes zal bevatten. De heer S. de Wolff is penningmeester der commissie. De Ned. Bond van k lee ran aker sp a tr oons vergadert a.s. Maandag te Rotterdam en in aansluiting oip deze vergadering wordt Dins dag en Woensdag in hotel Coomans aldaar een nationale tentoonstelling van maat- kleeding, met een verbonden show van leeren- en dameskleeding gehouden. Heineken's Bierbrouwerij keert 15% dividend uit. Aan het jaarverslag van Heineken's Bier brouwerij Maatschappij over 19371938 is het volgende ontleend: Sinds onze vennootschap in 1873 werd op gericht, is dit het eerste verslag, dat door ons als zoogenaamde open vennootschap wordt gepubliceerd. In verband met den omvang welke onze zaken niet alleen in Nederland doch ook in andere landen aannamen, is het wenschelijk geacht thans als open vennoot schap ons bedrijf voort te zetten. De vorm van gesloten vennootschap heeft het uiteraard gemakkelijk gemaakt in de voor afgaande jaren, het arbeidsveld uit te brei den en tegelijkertijd een zeer voorzichtige reserveeringspolitiek te voeren en daardoor een bedrijf op te bouwen van de beteekenis zooals uit de thans te puibliceeren cijfers blijkt. Het blijft, gezien den aard van het bedrijf zeer gewenscht ook in den nieuwen vorm van voorzichtige politiek bij de vast stelling van dividenden en reservecringen te volgen. Na afschrijvingen ad f 933.7-05, resteert een winst groot f 1.535.968. Voorgesteld wordt aan de reserve diverse belangen, welke de bedoeling heeft een re serve te zijn, waarin geregeld mutaties zullen voorkomen, dit jaar toe te voegen een bedrag groot f 1.000.000. Voorgesteld wordt om op de aandeelen genummerd 12400 een dividend ad 15 pet. uit te keeren, betaalbaar op dividendbewijs no. 2 dier aandeelen; aan het reservefond,1 zal dan worden toegevoegd een bedrag grooi f 40.615, terwijl als onverdeeld saldo op nieuwe rekening kan worden geboekt f 3.814. Sportvliegers bij opsporing behulpzaam geweest. De sleepboot Tina heeft de op het IJselmcer ter hoogte van Hindelc-open achtergelaten tankbooten veilig in de haven van Stavoren kunnen binnen brengen. De Shell VI en de Leonidas VU, bleken eenige kilometers te zijn afgedreven en bevonden zich W. N. W. van Stavoren. Men slaagde erin ver binding te maken, waarna de sche pen Woensdagmiddag om half zes de haven van Stavoren zijn binnenge bracht. Naar het lijkt hebben de beide tankbooten slechts weinig schade opgeloopen. Van de Leonidas I is nog geen spoor gevonden. Twee vliegers van de Vrijwillige Organisatie van Sportvliegers (V.O.S.), de heeren Rein- ders en Gijzelaar, hadden Dinsdag met het sportvliegtuig de PH.-A.T.I. een opsporings- tocht gemaakt om de drie op het IJselmeer vermiste schepen te zoeken. Zij slaagden er in de Shell VI en de Leonidas VII op te sporen, doch de Leonidas I hebben zij niet kunnen vinden. De positie van de beide schepen legden zij vast en wierpen een briefje in het Shell-depot te Stavoren af. Woensdag had men twee sleepbooten klaar gelegd bij Kornwerderzand. De V.O.S.-leden Nienhuis en Gijzelaar, eveneens met de PH. A. T. I., zouden nu trachten een vaargeul in kaart te brengen en op het vliegveld de Kooi af te geven. Zij hadden speciale ver gunning om op dit militaire vliegveld te lan den. Het weer was echter te slecht <)m de plannen uit te voeren. Bij den afsluitdijk hin gen nog op 30 meter hoogte wolken, zoodat het zicht buitengewoon slecht was. De sleep boot Tina voer naar de plaats, waar de sport vliegers Dinsdag de twee booten hadden ge zien, doch thans waren zij er niet meer. Bij een tweede tocht was men echter, zooals hierboven gemeld, gelukkiger en vond men de beide schepen. „VAN GEUSATi" BRENGT PASSAGIERS EN POST NAAR URK. KAMPEN, 11 Januari. Vanochtend om ze ven uur vertrok, niettegenstaande den dikken mist, de „Von Geusau" met dertien passagiers, vijf zakken post en levensmiddelen van Kam pen naar Urk. Om 10.15 uur is de „Von Geusau" de haven van Urk binnengeloopen. De „Idonia" is vanochtend om zeven uur van Urk naar Kampen vertrokken met post en pas sagiers. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israel. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 4 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.02 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed TorahSabbath te 12 uur. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag' 's avonds te 7 uur. De diensten op de Werkdagen, alsmede Tal moed Torah, worden verricht in het Gemeen tegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Damsterdijk Vancouver n. Rott. 10 te Londen. Drechtdijk Rott. n. Vancouver 10 v. Londen. Leerdam Vera Cruz n. Rott. 10 te Londen. Dinteldijk Vancouver n. Rott. 10 te S. Francisco. Delftdijk Vancouver n. Rott. 10 te Cristobal. Edam, Rott. n. New Orleans 9, 70 mjjl Z.O. van Land's End. HALCYON LLJN. Stad Maassluis 12 (11 n.m.) v. Narvik te Rot- terdam/Vlaardingen verwacht. Rozenburg 10 Jan. van Rott. te Malta. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Arendskerk (thuisr.) 11 te Antw. vertr. 13. HOLLANDOOST- A LIJN. Serooskerk (thuisr.) 10 van Hongkong. Zuiderkerk (uitreis) 11 van Hongkong. HOLLAND—BRrTSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (uitreis) 10 van Livorno. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Meliskerk (thuisr.) p. 11 Dungeness. Bloemfontein 10 v. Rotterdam te Bremen. Boschfontein (thuisr.) 10 van Durban. Nijkerk 11 van Rotterdam te Beira. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Breda 11 van Amsterdam naar Delfzijl. Orpheus 11 v. Amsterdam naar Hamburg. Rhea 11 van Palermo te Amsterdam. Aurora 11 v. Palermo te Zara. Simon Bolivar Barbados n. Amst. p. 11 Azoren, Hebe 11 v. Lissabon te Genua. Luna 11 v. New York n. La Guayra. Hercules Bourgas n. Amst. 11 v. Gibraltar. Socrates 9 v. Cristobal n. Cartagena. Van Rensselaer Barbados n. Amst. 11 v. Plyrn. Alkmaar 9 van Talcahuano n. San Antonio. Irene, Palermo n. Amst. p. 10 Finisterre. Perseus 10 van Kopenhagen te Stettin. Titus 10 van Stamboul naar Bourgas. Ajax 11 van Gothenburg te Amsterdam. KONINKLIJKE/SHELL. Agatha 7 van Ba lik Papan naar Singapore. Mirza, Rott. n. Fayal 10, 200 mijl Z.W. v. Land's End. MEIJER UO '8 SCHEEPVAART MIJ. Aeneas, Japan n. Rott. 10 te Hongkong. City of Mandalay, n. Rott. 10 v. Shanghai. Glenshiel 10 van Dairen n. Rotterdam. Maron, Amst. n. Batavia 10 v. Swansea via Liverpool. City of Dundee, Cebu n. Rotterdam 10 v. Havre via Londen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Gede (uitr.) p. 10 Perim. Baloeran (thuisr.) 11 van Colombo. Tapanoeli (uitr.) p. 11 Perim. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alhena (thuisr.) 10 van Rio Janeiro. STOOMVAAR! MIJ NEDERLAND. Poelau Laut (thuisr.) 11 van Suez. Tajandoen 11 van Amst. n. Hamburg. Tarakan 11 van Batavia n. Amsterdam. Poelau Roebiah (thuisr.) 11 te Havre. Jolian van Old. (uitr.) 11 v. Suez. WIJK LIJN Beverwijk Dubrovnik tl. Rott. 10 v. Algiers. Stolwijk Stamboul n. Rott. p. 11 Ouessant. Winterswijk 10 van Rotterdam te Shields.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13