rAfAr Waardeering voor het beleid van den premier. DON DERDAG 12 JANUARI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Over bouwkunst, techniek en arbeid. Inaugurcele rede prof. ir. H. T. Zwiers. Prof. ir. H. T. Zwiers, alhier, sprak vanmiddag te Delft een rede uit, naar aanleiding van de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleeraar in de architectuur aan de Technische Hoo- geschool. Prof. Zwiers had zijn rede getiteld: „Over bouwkunst, techniek en arbeid." Prof. ir. H. T. Zwiers. Spr. ging uit van Goethe's woorden uit Wilhelm Meister: „Mag man doch immer Fehler begehen, bauen darf man keine". Deze uitspraak moet men niet zien als een dichterlijke ontboezeming die het bouwen zon der fouten stelt als een menschelijke mogelijk heid, maar eerder als een, in verhouding tot de vrijheden van anderen, gestelde norm voor de groote en zware verantwoordelijkheid van den bouwmeester, aan wien, wanneer eenmaal zijn werk voltooid is, de mogelijkheden tot verbe terende herhaling en voortdurende correctie in 't algemeen volkomen ontbreken, mogelijkheden die den musicus en den dichter te allen tijde openstaan en die, zij het in mindere mate ook den schilder en in geringe mate zelfs nog den beeldhouwer gegeven zijn. Er is nog een groot verschil tusschen bouw kunst en andere kunsten, het lage en gemeene, het banale en middelmatige dat wordt geschre ven of getoonzet kan men bewust ontgaan, het gebouwde niet. Spr. breidde dan zijn vergelijking allereerst uit tot het gebied van de techniek, het gebied dus, dat zijn centrum van opleiding vindt aan de Technische Hoogeschool. Vastgesteld mag worden dat het bouwen, óók als het méér be streeft dan physiek gemak en aesthetisch wel behagen, zich steeds te allen tijde bedient van wat wij noemen de techniek, als een middel tot realisatie van de Idée. En dat het daarom evenzeer vergeleken moet kunnen worden mèt, en in die vergelijking weer kunnen worden onderscheiden van andere ge bieden van voortbrenging, die zich van de tech niek in welken vorm ook bedienen. Even als de bouwmeesters vinden de meeste andere technici hun hoofdzakelijke arbeidsgebied niet op dat van den zuiver dienstverrichtenden, maar op dat van den voortbrengenden arbeid. Deze arbeid is voor zoover hij zich niet uitsluitend bezig houdt met den halfdienstverrichtenden, half voortbrengenden arbeid aan de voortbren- gingsmiddelen, voor zoover hij dus niet gericht is op de voortbrenging en instandhouding van maatschappelijke gereedschappen, ten deele gericht op het voortbrengen van lcort-levende consumptiegoederen, ten deele op het voort brengen van meer of minder blijvende of duur zame roerende goederen, ten deele echter óók op het voortbrengen van onroerende goederen. Het zijn vooral de civiele en bouwkundige in genieurs, wier arbeid aan bruggen, wegen, wa terwerken eenerzijds, aan gebouwen ander zijds voor een zeer groot deel gericht is op de voortbrenging van onroerende zaken. De vergissingen die wij in 1939 bouwen zijn ernstiger dan de gebreken in de industrieele productie van model 1939, die in model 1940 geredresseerd kunnen worden. Ook hier is er grond voor het: „Mag mém doch immer Fehler begehen, bauen darf man keine". Spr. gewaagde vervolgens van de noodzake lijke verbondenheid van het bouwproduct aan den grond; deze verbondenheid geeft een nieuw aanknoopingspunt voor onderlinge vergelij kingen, dat tevens een grondslag kan geven voor de beschouwing van het bouwen uit het sociaal-economisch standpunt. Maar hoe belangrijk de bepaling van de on derlinge verhoudingen der verschillende werk gebieden ook zij, toch is de vraag van beginsel en doel van het bouwen het allerbelangrijkst. „In het begin van ons werk", aldus spr., „zij als beginsel de erkenning van onze plaats als schepsel in de schepping en het uiteindelijk doel van ons werk, het doel-einde in hoogste in stantie het streven, in ons werk van die erken ning te doen blijken!" En verderop in zijn rede laat prof. Zwiers deze waarschuwing hooren: „Bedenkt, dat Uw techniek alleen dan wer- kelijken zegen en werkelijke cultuur zal kun nen brengen wanneer ge bereid zijt den velen tijd, dien de door U aangegeven „vooruitgang" van de techniek U laat, te besteden om het „nuttige" product te voltooien óók tot een waardevol en schoon product, zoo als dat in alle perioden van werkelijke cultuur het geval is geweest, van den laagsten tot den hoogsten trap van ontwikkeling. Zooals dat het geval moet kunnen zijn bij eiken trap" van ontwikkeling, óók bij den onzen, zonder terugkeer tot de levens gewoonten van de allerprimitiefste tijden. Scha kel weer in de behoefte aan arbeid en arbeids vreugde, die sommige economen vergeten heb ben, maar die onverbrekelijk mèt de stoffelijke en geestelijke behoeften aan het geluk van den mensch verbonden blijft." De bouwmeester van nu zal meer dan ooit zich hebben te bezinnen op zijn plaats en de plaats van zijn werk, hij zal meer dan ooit die nen te begrijpen dat de hem gestelde opgaven geen doel, maar beweegreden zijn, beweeg reden, motief öm te getuigen; hij zal meer dan ooit dienen te erkennen dat den mensch gegeven is het begrensde, het beperkte, het tijdelijke, als datgene wat hij heeft te aanvaarden, maar dat zijn streven steeds gericht dient te zijn op en tot het onbegrensde, het onbeperkte, het on tijdelijke. Aanvaarden van de beperktheid van plaats, de gebondenheid aan volumen dus en tegelijk streven naar het uitgaan boven het volumen- zijn, naar de ruimtelijkheid. Aanvaarden van het begrensd-zijn in opper vlakken en tegelijk het streven naar wat verder gaat dan de oppervlakte, naar diepte. Aanvaarden van de verbondenheid aan den grond en tegelijk streven naar op-gerichtheid uit den grond. Aanvaarden van het materie-zijn, van het stof zijn, en streven naar het méér zijn dan de stof. Aanvaarden van de beperktheid in den tyd, de vergankelijkheid en streven naar Voortbe- ftaan, naar duurzaamheid. Het bouwen moet weer worden opgeheven van een economische tot een cultuurdaad. „Wanneer het mij", zoo eindigde spr., „mede door mijn werkzaamheden aan deze Hooge school gegeven zal zijn, daaraan naar beste we ten mijn steentje bij te dragen, dan zal ik mij zeer gelukkig prijzen, overtuigd als ik ben, dat het werk dat ons te doen staat, niet is een werk van enkelen, maar een werk van velen, niet is een werk van jaren, maar van langen, mogelijk zéér langen duur. Zoo ooit, dan geldt echter wel hier het: zij die gelooven, haasten niet!" Hierna volgden de gebruikelijke toespraken tot curatoren, professoren en studenten. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.58 3/4. Berlijn 73.75. Parijs 4.85. Brussel 31.06. Zwitserland 41.57. New-York 1.83 7/8. VERGADERING VAN DE BLOEMISTEN PATROONS VEREENIGING. Gisteravond vergaderde bovengenoemde ver- eeniging in de „Nijverheid" onder presidium van den heer W. Beunder uit Bloemendaal. Het jaarverslag van secretaris en penning meester werd goedgekeurd. Het bestuur had besloten en bloc af te treden wegens de groote toename van het ledental sinds dit bestuur gekozen werd Hoewel het voorstel gedaan werd dit bij acclamatie te doen geschieden werd besloten dit schriftelijk te doen hetgeen tot resultaat had dat het zittende be stuur herkozen werd. Daarna werd de avond gevuld met bespreking van vakbelangen, welke een geanimeerd verloop hadden. Het ledental klom tot 89 daar de aanwezige vakgenooten, die nog geen lid waren, zich als zoodanig opgaven. De Duitsche dienstboden. Trekken reeds bij tientallen uit Haarlem en omgeving. Naar wij vernemen vertrekken in dezen tijd, hoewel de datum van 1 Februari voor vele meisjes gesteld als geldigheidsduur voor haar pas, waarvan de looptijd verkort is nog niet gekomen is, reeds tientallen Duitsche meisjes uit Haarlem en omgeving naar haar vaderland terug. Het is aan te nemen dat die uittocht in de komende weken nog zal voortduren. Boven dien kan verwacht worden dat tegen 1 Fe bruari een groot aantal zal weggaan. Een deel der Duitsche meisjes hoe groot dit percentage is kan niet medegedeeld worden behoeft nog niet met 1 Februari terug te kee- ren, maar mag nog eenigen tijd hier blijven. De indruk van de autoriteiten hier is evenwel dat het toch de bedoeling is, dat binnen afzienbaren tijd alle Duitsche meisjes uit ons land zullen worden teruggeroepen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: v. Emmerik, Wouwer- manstraat 29 rd., abonnement N. S.; Bureau van Politie, Smedestraat bril; schoolétui; touw; zweep; Broersen, Kleverparkweg 71, broche; Witjes, Zuidpolderstraat 51, ernaille bord; Loket no. 14, Postkantoor, een paar handschoenen; Bos, Langelaan 1, hond; Schraa, Rijksstraatweg 312, een paar motorhandschoenen; Haak, Leid- scheplein 18, een paar kinderhandschoenen; Hauer, Hedastraat 16, kat; Wiggers, Timor- straat 163, damesmuts; De Jong, Adr. de Jonge- straat 37, portemonnaie met inhoud; Hoyerink, Julianalaan 310, ring of schakel; Kok, Velser- straat 91, actentasch met inhoud; Wallekers, Po pulierstraat 18, autoband met velg; v. d. Kostijne, Klein Heiligland 30, dop van auto; Remmel- zwaan, Anegang 42, een paar handschoenen; Weijers, Ted. v. Berkhoutstraat 63, halsband met riem; Bas, Plein 12, hond; v. Thiel, Reseda straat 9, een paar handschoenen; brugwachter, Lange Brug, colbertjasje; Verhoeven, Scheep- makersdijk 51 rd., medaillon; Remmelzwaan, Anegang 42, overhemd; Peschar, Voorhelm straat 49, oorknop; Westerbeke, Tafelbergstraat 24, passer; De Weel, Damiatestraat 24, pakje inh. wol; v. d. Worm, Amsterdamschevaart 216, rijwielbelastingplaatje; Veenings, Vaartstraat 6, een paar gymnastiekschoenen; Nauris, Midden weg 64, actentasch; Kemps, Crayenestersingel 8, Heemstede, dekzeiltje en aanteekenboekje. Bevolking van Haarlemmermeer. Duizend mannen meer dan vrouwen. Viel in 1937 een belangrijke stijging van het zielental der gemeente Haarlemmermeer te con- stateeren, ook in 1938 heeft het weer een flinke vermeerdering (672) ondergaan, zoodat thans een bevolkingscijfer van 32.366 werd bereikt. Het geboortecijfer en dat der overledenen over 1938 bleven vrijwel gelijk aan dat van 1937; ook het aantal gevestigde en vertrokken perso nen over beide jaren geeft weinig verschil aan. Het thans verkregen bevolkingscijfer dezer gemeente (16.660 mannen en 15.706 vrouwen) vertoont ook nu weder, evenals voorgaande ja ren, het eigenaarig verschijnsel, dat het aantal mannelijke inwoners dat der vrouwelijke met meer dan 950 overtreft. Uit vorige statistische gegevens blijkt, dat er in Haarlemmermeer reeds gedurende eenige ja ren ongeveer 1000 mannen meer wonen, dan vrouwen. Dit is vermoedelijk toe te schrijven aan de omstandigheid, dat van het in Haarlem mermeer werkzaam zijnde dienstpersoneel vooral in het landbouwbedrijf het mannelijk gedeelte in aantal over het algemeen grooter, is dan het vrouwelijk contingent. De iceerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Weer: Wind; Den Helder: lichte motregen O.Z.O. zwak Vlissingen: lichte regen Zuid matig De Bilt: na motregen Z.O. matig Groningen: betrokken Z.O. matig Maastricht: betrokken Zuid matig FEESTAVOND M. T. S. Zaterdagavond 4 Februari organiseert het corps der M.T.S. zijn jaarlijkschen feestavond. In den Stadsschouwburg zal een opvoering gegeven worden van „Trouwen is niet makkelijk!". Na afloop is er bal in rest. Brinkmann, Groote Markt. Concert H. O. V. Gastdirigent Kees Hartvelt. De gast-dirigent Keers Hartvelt brengt een uitgebreid programma op het Vrijdagconcert, dat met de Symphonie No. 5 van Schubert be gint en waar vervolgens Nap de Klijn het G dur concert van Mozart zal voordragen. Dezelfde speelt na de pauze de „Havanaise" van Saint-Saens. Een noviteit op het concert is „Gymnopé- dies" van Satie, door Debussy voor orkest be werkt. Nog volgen de 2 Nocturnes van Debussy en als slotnummer drie fragmenten uit „La Damnation de Faust" van Berlioz n.l. Menuet de Follets, Ballet des Sylphes en Marche Hongroise. Temperat. in gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Den Helder: 4 3 5 Vlissingen: 5 4 3 De Bilt: 6 4 2 Groningen: 4 3 5 Maastricht: 8 6 Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele landIets kouder, meest zwaar bewolkt met nog eenigen regen, matige wind uit Westelijke rich tingen. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren 45 F. Laagste hedennacht 42 F. Hoogste heden 42 F. Over geheel West-Europa ligt een uitgestrekt depressie-systeem, het centrum hiervan ligt op de Noordzee. Een secundaire storing lag hedenmorgen over België en trok Noord waarts over ons land. De hooge luchtdruk over IJsland nam wat in beteekenis af. Ove rigens is ook de luchtdruk in Finland. Midden- en Oost-Europa en op den Balkan betrekkelijk hoog. In onze omgeving, België, Oost-Frankrijk en West-Duitschland is het weer somber en regen achtig, doch op de Britsche eilanden en in West-Frankrijk is de lucht wat opgeklaard. In Denemarken, Zuid-Zweden en Zuid- Noorwegen valt ook veel neerslag; meest in den vorm van sneeuw. In Oost-Europa en overigens Duitschland en Scandinavië heerscht rustig, meest zwaar bewolkt droog weer. De temperatuur daalde op de Britsche eilanden tot onder de normale, overigens is in West- Europa de temperatuur nog boven normaal. In Noord-Scandinavië en Finland heerscht strenge vorst. De vorst beperkt zich tot Scan dinavië, Oost- en Zuidoost Europa en Zwit serland. Ook in Schotland ligt nog een gebied van lichte vorst. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 745 m.M. Stand van gister 751 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN. Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 8.30 uur; n.m. 21.00 uur. Strand berijdbaar van 13.30—19.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. U N 1938 verschenen in Haarlem's Dagblad 47068 advertenties van Vraag en Aanbod. Dit aantal was weer hoo- ger dan in 1937, dat weer hooger was dan in 1936, dat 1935 weer overtrof enz. Steeds vooruitgang, als logisch gevolg van succes. Moeilijkheden in de wasch industrie. Als vrouwelijke werkkrachten dienstboden worden. Zooals men weet heeft de minister van So ciale Zaken, om te voorzien in het tekort aan dienstboden dat dreigt te ontstaan door het terugkeeren der Duitsche dienstboden naar haar vaderland, bepaald, dat alle verdiensten van gezinsleden van ondersteunden verkregen door het verrichten van gezinsarbeid van huis- houdelijken aard bij de vaststelling van den steun buiten beschouwing zullen worden ge laten. De minister is overtuigd, dat door dezen maatregel vele meisjes die nu in de fabrieken werken een betrekking zullen zoeken als dienstbode. De maatregel van den minister heeft even wel ernstige bezorgdheid gewekt in de kringen der waschindustrieelen. in die industrie is toch, daar het meerendeel van de te verrich ten werkzaamheden, naar de werkgevers mee- nen, niet door mannen kan worden behartigd, het vrouwelijk element onder het personeel verreweg het sterkst vertegenwoordigd. De werkgevers vreezen dan ook, dat eener zijds een niet onbelangrijk gedeelte van het in die industrie werkzame vrouwelijke perso neel, hetzij op eigen initiatief, hetzij op advies van de ouders, een werkkring van huishou- delijken aard zal zoeken en anderzijds jeug dige vrouwelijke personen, die voor een be roepskeuze worden gesteld, in de toekomst meer en meer van de industrieele beroepen zullen vervreemden. Daardoor zal de recru- teering van nieuwe werkkrachten, welke toch ten gevolge van allerlei omstandigheden reeds groote moeilijkheden ondervindt, voor de waschindustrie nog meer in het gedrang ko men. Het hoofdbestuur van den Bond van waschindustrieelen in Nederland heeft zich dan ook met een adres, waarin de te duchten moeilijkheden uitvoerig zijn omschreven, tot den minister van sociale zaken gewend en hem verzocht den bedoelden maatregel (vrij stelling van aftrek voor het berekenen van het gezinsinkomen van werkloozen) te willen uit breiden tot het vrouwelijke personeel, hetwelk bereids werkzaam is, c.q. te werk gesteld wenscht te worden in de waschindustrie. Deze kwestie is ook van veel belang voor Haarlem en omgeving want hier zijn verschil lende groote en zeer vele kleinere wasch- industrieën gevestigd. Het aantal werkkrachten in die bedrijven in Haarlem en omgeving wordt op ongeveer 1000 geschat. Zooals overal elders is ook hier het grootste gedeelte daarvan vrouwelijk per soneel, Het zou voor de industrie zeer ernstig zijn als zij in de toekomst, door de nieuwe maatregelen van den minister, over te weinig personeee'. zou kunnen beschikken. Temeer omdat het wegens den aard van het werk niet mogelijk zou zijn dit tekort door aanstelling van mannelijk personeel aan te vullen. Italiaansche pers over Chamberlain's bezoek. ROME, 11 Januari (Havas/A.N.P.) „Een ontmoeting tusschen de twee Imperia" al dus stelt men te Rome het bezoek van Cham berlain en Halifax voor. De pers geeft bij deze gelegenheid een beeld van de betrek kingen tusschen Engeland en Italië sedert een eeuw. Terwijl Italië honderd jaar geleden aan de genade van de Britsche vloot was overgeleverd, aldus schrijft de pers, is het thans een groote mogendheid geworden, die een voor het lot der wereld beslissend woord kan spreken.. De fascistische bladen streven er eveneens naar aan te toonen, dat „Chamberlain de eerste is der Britsche staatslieden, die de beteekenis heeft begrepen van de veranderingen, die ontstaan zijn in de wereldpositie van Italië en die dienovereenkomstig handelt". „Tusschen Italië en Engeland een politiek van samenwerking der Imperia te vestigen", aldus is, volgens de Telegrafo, het blad, dat de meening van het departement van buiten landsche zaken weergeeft, „De werkelijke beteekenis van de politiek van Chamberlain, van zijn initiatieven en van zijn reis naar Rome" Britsche pers getroffen door de ontvangst. LONDEN, 12 Januari. De geheele pers toont groote belangstelling in het bezoek van Chamberlain en Halifax aan Rome. Vooral doen zij de hartelijke ontvangst door de Italianen uitkomen. Eenige bladen wijden hoofdartikelen aan de besprekingen. De „Times" schrijft o.a.: de hartelijkheid der den Britschen ministers ten deel gevallen ontvangst is niet het resultaat van een kunstmatige propaganda, doch een spontane uiting van diepgewortelde vriendschap jegens ons land, dat door niets kon worden ver stoord. .Daily Mail" schrijft: het moreel van een dergelijk enthousiasme (betoond bij de ont- 7 MIN. GAANS v. h. STOOPPLEIN MODELHUIZEN MAURICIALAAN 25-27 - OVERVEEN| Vrije bezichtiging van 14 tot 17 uur. ISTOUTENBEEK-BEVERWIJK (Adv. Ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK Haarlemsche Autohandelaar voor f 4500 opgelicht. SPAARBANK X. O. G. De spaarbank van het N. O. G. schrijft ovei 1938 3 pet. rente bij. Vliegenier maakte verkeerde „stunt". Voor een aanzienlijk bedrag had een 26-jarige vliegenier uit Amsterdam een Haarlemschen autohandelaar opgelicht door te vertellen, dat hii een opdracht had om een ambulancevliegtuig aan een Fransehman te verkoopen. Dat vliegtuig stond reeds klaar in Engeland. Het zou f 18.500 kosten, f 14.000 had de vliegenier reeds op een Brusselsche bank gestort. De resteerende 4500 gulden zouden dan door den autohandelaar wor den betaald. In September '37 vond het eerste onderhoud over deze kwestie plaats. De auto handelaar was in principe niet ongenegen op deze zaak in te gaan, doch eerst wilde hij nog eenige informaties inwinnen. Een procuratiehouder van een Haarlemsche bankinstelling trad als bemiddelaar voor den vligenier op, daar deze een neef van hem was. Er volgde nog een bespreking waarbij brieven van de Brusselsche Bank en van de Nationale Luchtvaartschool werden overgelegd om 't ver haal van den vliegenier te staven. De autohan delaar, die 10 pet. van zijn geld als winstaandeel zou krijgen, had toen verder geen bezwaar meer en verstrekte het geld. Op 1 October zou het vliegtuig worden gekocht en op 2 October zou het weer naar Frankrijk worden uitgevoerd. Van deze heele geschiedenis was echter geen woord waar. Bij fouilleering had men op den verdachte nog slechts f 100 gevonden. De autohandelaar, die als getuige optrad ver klaarde zich op een vraag van den verdediger mr. Tonino bereid, den verdachte nog een kans te geven als reiziger bij zijn firma. De procu ratiehouder zeide geen moment aan de eerlijke bedoelingen van zijn neef getwijfeld te hebben, Als schadevergoeding zou hij den autohan delaar echter f 500 ter hand stellen. De Officier vond, dat er aan deze zaak vele factoren zitten. We hebben hier te doen met iemand, die zeer groote mogelijkheden heeft. Een uitstekende loopbaan ligt zeker in zijn be reik. Maarde verdachte kan zijn capacitei ten op twee manieren benutten. Hij kan den weg der misdaad opgaan en zou zeker een uitmuntende misdadiger worden. Hij kan echter ook probeeren een nuttig lid der maatschappij te worden. Buitengemeen clement is de houding van den autohandelaar, die de dupe van zijn handelwijze is geworden. Mede in verband met de kans, die den verdachte weer gegeven wordt vroeg de Officier 8 maanden ge vangenisstraf waarvan vijf maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. Mr. Tonino vond den opzet van deze oplichting niet zoo erg geraffineerd. Het plan had vele kansen om te mislukken. Eén telefoontje naar den vader van den verdachte en alles was af- geloopen geweest. In het Huis van Bewaring heeft de verdachte een uitstekend boekje over sportvliegen geschreven. Dat bewijst wel, dat hij capaciteiten heeft. Met het oog op de huiselijke omstandigheden vroeg de verdediger een straf ongeveer gelijk aan den tijd in voorarrest doorgebracht. De verdachte, die een berouwvollen indruk maakte, betuigde tenslotte nog eens zijn spijt over het gebeurde. vangst) op gewone mannen en vrouwen van de mogendheden, die de as vormen, kan niet verkeerd worden verstaan. Zij houden van het Britsche volk en zien de verschrikkingen, welke een oorlog voor allen zou beteekenen. Deze afkeer van oorlog kan door de aan de raadstafel vereenigde staatslieden niet wor den over 't hoofd gezien. Het zal nimmer over het hoofd worden gezien door Chamberlain- dat hij meer dan een andere gezagsdrager de vurige hoop van millioenen op veiligheid en betere dagen beteekent. Volgens den correspondent van de Daily Telegraph" te Rome is men in buitenlandsche diplomatieke kringen aldaar van meening, dat de Duce een zekere mate van reserve wenscht te bewaren. De indruk bestaat, dat Mussolini zijn werkelijke bedoeling en wer kelijke wenschen in reserve houdt. De Fransche pers. PARIJS, 12 Januari. „Le Jour" ontvangt uit Rome het bericht, dat Mussolini vandaag, in de bijeenkomst van vijf uur namiddag, de Italiaansche eischen zal definleeren. Pays schrijft in de „Excelsior", dat men dient te weten in welke mate Duitschland bereid is de Italiaansche eischen goed te keuren en in welke mate Italië in de Middel- landsche Zee gebruik denkt te maken van Duitschland. Bourgues meldt uit Rome: De wijze waarop de bespreking begint, geeft te denken, dat deze eischen rekbaar zijn en voor een belang rijk deel zullen afhangen van de genoegdoe ningen, welke in de Spaansche aangelegen heid, die. men moet dat niet vergeten, een prestigekwestie van den eersten rang is voor de regeering te Rome, zullen worden verkre gen. „Figaro" zegt, dat de tactiek van de Duce duidelijk is. Eenerzijds gaat het er om de Italiaansche openbare meening door een stel selmatige verdraaiing van feiten te doen ge looven. dat de vrede in Europa verzekerd zou zijn. Indien dat onverdraagzame Frank rijk niet star zou blijven in zijn negatieve, steriele, provoceerende houding. Anderzijds gaat het er om Chamberlain te zeggen: „Gij ziet wel hoe de gevoelens van Italië, dat u toejuicht, zijn. Verkrijgt van uw Fransche vrienden de noodige concessies voor mijn po litiek en alles zal in orde komen". „L'Epcquee" schrijft: „Na uitgebreide con cessies kon de vrede eenige maanden be waard blijven. Doch Duitschland en Italië hebben direct nieuwe eischen gesteld. Maar al te veel lieden aan beide zijden van het Kanaal maken zich nog illussies over de moge lijkheden de vriendschap van dictaturen ta verwerven". Brossolette schrijft in de „Populaire": Rome en Berlijn zullen zeer ver gaan, daar zij hopen veel te verkrijgen, wanner ,Rome en Berlijn werkelijk zeer ongerust zullen zijn. Telegrammen aan Chamberlain* Volgens een bericht van het Spaansche pers agentschap is telegrafisch een protest tegen luchtbombardementen naar Chamberlain te Rome gezonden door de van hun kinderen be roofde moeders in Spanje. Hetzelfde agentschap meldt, dat een telegram, eveneens tegen lucht bombardementen, aan Chamberlain is gezonden door de gezagvoerders van Britsche schepen te Barcelona, die uiterst krachtig de Britsche re geering verzoken om volledige bescherming voor de manschappen en schepen, die een ge- wettigden handel drijven, trouw aan de oude tradities der Britsche koopvaardij. Tenslotte heeft de Nationaal Union of Seamen een telegram aan Chamberlain gezonden, waar in zij er bij hem op aandringt „bij de Italiaan sche regeering den nadruk te leggen op terug trekking van al haar troepen, vliegtuigen en pollten uit Spanje en haar invloed bij Franco aan te wenden, opdat een einde komt aan de aan vallen op Britsche schepen. Dit moge de voor waarde zijn voor alle leeningen, credieten of concessies, welke ook, aan Italië en voor een voortduring der Britsche vriendschap". Bemanning van de „José Luis Diez" te Alineria. Door Britsche torpedojagers gebracht. Reuter verneemt uit Gibraltar, dat de officie ren en manschappen van de „José Luis Diez" gistermiddag zonder incidenten in Almeria aan land gegaan zijn. De Britsche torpedobootjagers „Glowworm" en „Greyhound", die ze derwaarts gebracht hebben, vertrokken later naar Palma. Graaf Csaky Maandag naar Berlijn. Onderhoud met Von Ribbentrop over de hangende kwesties. Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld, dat de Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, Csaky, hier den zestienden Januari voor een tweedaagsch bezoek zal aankomen om met minister Von Ribbentrop de met de Duitsch- Hongaarsche betrekkingen verband houdende kwesties te bespreken. De toestand van prinses Mafalda. Crisis schijnt overwonnen. Gisteravond verluidde omtrent den gezond heidstoestand van Prinses Mafalda, de tweede dochter van den Koning van Italië, die aan in fluenza lijdt, dat naar het inzicht van de naaste omgeving de crisis als overwonnen beschouwd kan worden, vooral daar het hart zich goed be houden heeft. De Koningin, die den geheelen dag aan het ziekbed had vertoefd, is, ondanks de des avonds begonnen betrekkelijk hooge koorts, die naar het schijnt geen directe bezorgdheid wekt. naar het koninklijk paleis teruggekeerd. Vroeger in den avond was het bericht, dat Prinses Mafalda overleden zou zijn, tegenge sproken.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2