|Pe fpeguwkorjirygifl iwt kiem kaadsia#! D n \-TN P P o c 17 7 \T TJ A -p T lg39 HAASLHM'S DAGBLAD 4 Nieuwe begrippen op onderwijs gebied. Een frisch woord van een Hoofdinspecteur L.O. Het Centraal Comité voor Onderwijsvraag stukken voor Haarlem en omstreken hield Woensdagavond in „De Leeuwerik" een bij eenkomst, die zeer druk bezocht was. Aanwezig waren de wethouder voor het onderwijs, de heer A. G. Boes en het lid van den Onderwijsraad de heer Th. Lancée. De Inspecteur van het L. O., de heer H. v. d. Weyer, had bericht van verhindering wegens ziekte gezonden. De Hoofdinspecteur van het Lager Onder wijs in de derde Inspectie, de heer L. Welling, uit Groningen, sprak over de „Beginselen die ten grondslag liggen aan de leidraad voor de vakken: lezen, schrijven, rekenen, Ned. taal. welke leidraad is samengesteld door de ge noemde Inspectie". Nadat de voorzitter, de heer C. Schreuder. een inleidend woord had gesproken, waarin hij mededeelde dat thans zeven instanties zich by het Centraal Comité hebben aangesloten en dat misschien nog meer zullen volgen en waarin hij ook zeide, dat B. en W. van Haar lem besloten hebben, genoemden leidraad aan alle scholen toe te zenden met verzoek tot bespreking op de schoolvergaderingen, was het woord aan den heer Welling. Leerstof en didactiek van ons L. O., zoo be gon spr., komen in vergaderingen en bij het Schooltoezicht telkens ter sprake en men is het er over eens dat er veel niet goed in is. Er rijzen voortdurend klachten, over te veel „zitten-blijvers" b.v. en zooveel andere dingen en om aan deze klachten tegemoet te ko men heeft de Inspectie haar leidraad samen gesteld. Er moest een „alarmkreet" geslaakt wor den. De resultaten die men bereiken wilde op de school bereikte men niet. Maar men dacht niet over middelen ter verbetering; er was ook geen belangstelling aan den kant der onder wijzers. Doch die is er nu w e 1. De leerstof moest herzien worden, want men was er mee vastgeloopen. De school staat zoowat geheel vreemd tegenover het leven. Kijk maar naar plant- en dierkunde op de lagere school. Wat is er van terecht gekomen? Men weet er geen raad mee! En bij andere vakken? Er wordt hard gewerkt door de onderwijzers. Maar de resultaten zijn grootendeels onbevredigend. Begrip ontbreekt bij de leerlingen; hieruit blijkt dat de manier van behandelen verkeerd is geweest. Spr. en zijn medestanders nu hebben het in de eerste plaats gezocht in de stof en die vereenvoudigd, b.v. bij rekenen. Een zeker deel van de stof moeten allen kennen; vie beter kan rekenen kan de moeilijker stof aanpak ken. De resultaten er zijn proeven geno men waren schitterend. Rekenen wordt altijd op de Lagere School beschouwd als het hoofdvak: daar worden de meeste uren aan besteed. Niet aJzoo de leidraaddie be schouwt taal als hoofdvak en besteedt er meer uren aan dan aan rekenen. Wat schrijven aangaat: het kind moet goed en met zorg schrijven in een behoorlijk tempo, maar wanneer men zich gaat toeleggen op calligrafisch schrijven is dat tijdverlies. Schrij ven is geen doel maar middel. In behoorlijk schrijven moeten de kinderen getraind wor den, niet „afgericht". Juist voor training in verschillende dingen in de school blijft te weinig tijd over omdat er zooveel tijd ver knoeid wordt. Na het vierde jaar laat de leidraad het eigenlijke schrijfonderwijs ophou den, daarna komt het „verkeersschrift". Taal is het machtige middel om tot ont wikkeling te komen. Daarom moet er véél aan gedaan worden; maar het accent bij het taalonderwijs moet verlegd worden. Geen les- jesoverschrijverij meer. Daardoor neemt het kind het woordbeeld niet in zich op. 1-Iet kind moet het woord eerst goed aankijken, van de eerste klas af. Dan wordt het woord uitge veegd. „En schrijf het nu eens op!" Dat is oefening! En de resultaten vallen ontzettend mee. Onderwijzers en onderwijzeressen, die de leidraad op hun scholen volgen, zeggen nu: „Het is een bevrijding!" en „Wat heb ik een spijt dat ik deze manier niet eerder ben gaan volgen!" Van de activiteit der kinderen moet op de school gebruik gemaakt worden, maar zij drukt helaas die activiteit juist den kop in. Dit moet veranderen. Het kind moet vooral ook gelegenheid krijgen, zich te uiten, zij dat dan in dialect. Alleen bij het lezen mag geen dialect worden toegelaten. Voor de uiteengezette beginselen moet pro paganda worden gevoerd, niet alleen onder de onderwijzers, maar ook, en vooral: onder de ouders. Want bij de ouders heerscht nog zooveel wanbegrip op onderwijsgebied. Hier ligt een taak voor. de onderwijzers. Zij kun nen de ouders op de ouderavonden met de nieuwe begrippen op de hoogte brengen. En niet alleen de leerstof moet herzien wor den, er is ook een herziening noodig van het onderwijzend personeel. Laat hen eens pro- beeren, het zoo lang betreden pad te ver laten Nadat verschillende vragen waren gedaan en opmerkingen gemaakt, die door den inleh der werden beantwoord, sloot de voorzitter de vergadering met een woord van hartelijken dank aan den inleider. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 13 JAN. Progr. 1: Jaarsveld. Progr. 2: Hilversum I en II Progr. 3: 8Keulen 9.20 Parijs Radio 9.30 Radio P T. T. Nord 9 50 Pauze 10 Parijs Radio 10.20 Radio P. T. T Nord 11.20 Keulen. 12.20 Ned. Brussel 2.20 Danmarks Radio of Diversen 2.40 Radio P. T. T. Nord 3.20 Keulen 4.20 Diver sen pl.m. 4.30 Keulen 5.20 Fransch Brussel 6.20 Keulen 7 20 Ned Brussel 7.50 Straatsburg 8.20 Keulen 10.20 Ned. Brussel 10.30 Leipzig 11.20 Parijs Radio. Progr. 4: 8.— Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 2.35 Parijs Radio pl.m. 2.50 Droitwich 3.45 London Regional 5.20 Droitwich pl.m. 6.35 Ned. Brussel 7.20 Droitwich 9.45 Di versen of Gram. muziek pl.m. 10.Droitwich 11.10 London Regional 11.25 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Populair Programma. 1. Pariser Einzugsmarsch, Groot Odeon orkest 2. Six Hits of the day, Pr. Scala's Acc. Band. 3. Waarom kleine vrouw, Bob Scholte. 4. Hot Dog, S. Torch. 5. Eine lustige Schlagerfahrt, O. Joost. 6. Tango Bolero, B. van Geczy. 7. Sweet Sue, Joe Daniels. 8. Pipsy, Hans Bund. 9. Horsey Horsey, Big Bill Campbell. 10. Shadows on the moon. H. Hall. 11. Dance of the blue Marionettes, S. Torch. 12. Zwarte Natascha, B. Scholte. 13. Victoria Regia, B. von Gcczy. 14. St. Louis Blues. Joe Daniels 15. Zwei Guitaren, Hans Bund. 16. I like mountain music. Big Bill Campbell. 17 Cry Baby Cry, H. Hall. 18. Unter dem Siegesbanner, Groot Odeon Or kest. g.OO12.00 Diversen. ,,De legende van den wandelenden Jood in verhand met het Jodenprobleem". Lezing van Ds. A. K. Straatsma. Woensdagavond hield de afdeeling Haarlem en omstreken van den Nederl. Christ. Vrouwenbond haar derde winterlezing in het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht. De voorzitster mej. mr. J. d. Molen opende de bijeenkomst met gebed, waarna Ds. A. K. Straatsma uit Den Haag sprak over het onderwerp „De legende van den wan delenden Jood in verband met het Jodenpro bleem". De legende werd in het Oosten geboren, aldus spr., en gaat door de wereld als de wan delende Jood zelf. In de middeleeuwen werd de wandelende Jood in vele landen gezien. De le gende werkte op de volksfantasie, die er het hare aan toevoegde. In Frankrijk en Duitschland en Vlaanderen zijn verdichtsels van de legende geschreven ,die echter niets met het wezen van den wandelenden Jood te maken hebben. Want met dezen wandelenden Jood wordt immers het Joodsche volk zelf voorgesteld, zooals het vroe ger leefde, aan den doodloopenden kant van de Middellandsche Zee, zonder in strategisch of SANOSTOL is zijn „wintersport" Zonnevitaminen in den winter zijn noodzakelijk, ook voor hèm! Koop een flesch „zon", maak Sanostol tot zijn „wintersport" en zie hem genieten van dit overheerlijke levertr aanproductZie hmn «roeien vooral dank zij de levertraan vitaminen A en D, vitamine C van het toegevoegde sinaasappelsap, vitamine B van het gehalte aan mout. Sanostol per gewone flacon f. 1.40. De voordeelige. 2K maal zoo groote .familieverpakking" (ook voor Uzelf is Sermstol uitstekend 1 kost slechts f 2.75. SANOSTOL „Het lékkere levertraan-product!'' ER O CADES SIHliMAN PHARMACIA (Adv. Ingez. Med.) cultureel opzicht iets te beteekenen. In den loop van zijn lezing vertelde Ds. Straatsma de legende uitvoerig; hoe Ahasverus de wandelende Jood werd toen hij Jezus op weg naar Golgotha verloochende en deze hem zei' „Ik zal rusten als Ik wil, maar gij zult nooit rusten" Een Engelsch schrijver heeft 't begin van den eindeloozen tocht van 't Joodsche volk getee- kend toen de Joden in ketenen naar Rome wer den gevoerd. Er is in eiken Jood, ook tegenwoor dig, iets raadselachtigs, iets bovennatuurlijks. Het is een volk, dat niet leven en niet sterven kan, dat altijd maar achter den rug van Christus loopt, zooals Ahasverus achter den Heiland liep naar Golgotha. Kunnen wij in den huldigen tijd echter nog spreken van het Joodsche volk? Er zijn verschillende types gekomen. Daar zijn de orthodoxe en de liberale Joden. Ook in het uiterlijke zijn groote verschilllen tusschen de Joden ontstaan. Spr. stelde de vraag: Zal Ahasverus ooit tot rust komen? Als het Joodsche volk geen volle meer is zal er dan nog een toekomst voor zijn? In dit verband sprak Ds. Straatsma over de Zionisten en Palestina. Na den wereldoorlog was Palestina door het wanbeheer der Turken ver armd. Het was Engelsch bezit geworden, en na de verklaring van Balfour dat de Joodsche vesti- f mgsrechten in Palestina erkend werden, mits met inachtneming van de rechten der Arabieren, ko loniseerden vele Joden in Palestina. En het is merkwaardig te zien dat de,Joden daar eigen schappen, waaraan we ze hier herkennen, ver liezen; zij worden stoere werkers, van dag tot dag met de spa ?n de hand. En toch zijn we verder dan ooit van een op lossing van het Joodsche probleem verwijderd. Want de Arabieren zeggen: 2000 jaren geleden zijn de Joden uit hun land getrokken, wij heb ben ervoor gezorgd, men kan toch niet denken dat we er nu meteen uit zullen weggaan. Op de vraag: Wat zal 't einde zijn van den tocht van den wandelenden Jood? Welke zal de oplossing zijn van het Jodenprobleem? antwoordde spr.: een oplossing in politieken zoowel als in gods- dienstigen zin." Politiek zag spreker de moeilijkheden der Engelschen in Palestina. Mus solini heeft zich opgeworpen als beschermer van het Mohammedanisme. De sympathie van Enge land gaat ongetwijfeld naar de Joodsche kolo nisatie in Palestina uit; er is daar de laatste ja ren ook zeer veel Britsch kapitaal geinvesteerd. Maar Engeland moet voorzichtig zijn met de Arabieren. Spr. hoopte dat zou blijken dat hij het thans te somber had ingezien maar uitte nu toch de overtuiging dat er voor de oplossing van het Jodenvraagstuk veel zal afhangen van een komenden wereldoorlog. Daarin wordt beslist over Palestina en het Joodsche volk. In godsdienstig opzicht zag hij als eenige oplossing die van Christus. Als de rustelooze trek van het Joodsche volk daar in Palestina be gonnen is zal deze ook eindigen wanneer dat volk daar voor zijn Christus knielt. Na de lezing beantwoordde Ds. Straatsma vra gen der aanwezigen. ENGLISH ASSOCLATIOX. Voor de leden der afd. Haarlem van de English Association zal Woensdagavond 18 Januari de heer Leslie Palmer in de boven zalen van de Kroon een voordracht houden: „Shakespearean and Modern. Dramatic Re cital". H J).-Vertelling Verhaal zonder draad. door JAAP STIGTER TOEN ik het licht in mijn kamer aan draaide, keek ik vol verbazing naar het voorwerp, dat met een vaas bloe men op tafel een merkwaardig stil leven vormde: een browningrevolver. Het le ven plaatst iedereen wel eens voor verras singen maar een zoo in alle eenzaamheid wachtend vuurwapen was voor een jong- mensch, dat juist bij kennissen voor het eerst in zijn leven groot slem met drie down had gespeeld (het geheel prettig opgeluisterd door twee glazen roode Bordeaux) toch wel heel erg. Ik liep een paar maal om de tafel heen, keek eens onder de tafel maar werd daar weinig wijzer van. Het geheel leek precies op het pakkende begin van een slechten detec tiveroman. Het is een grap en nog niet eens een goede, overwoog ik en toen haalde ik er mijn hospita bij. Mejuffrouw Boenders kwam en informeerde met haar trage stem naar mijn wenschen. Ten einde haar gezonde nachtrust niet in gevaar te brengen, liet ik de revolver haastig in een van mijn zakken glijden. „Is er vanavond iemand op mijn kamer ge weest?" vroeg ik. Zij dacht zeer lang na. Toen: „Niet dat ik weetmaar waarom vraagt u dat?" „Nou jazoo maar", was mijn nu niet bepaald scherpzinnig antwoord. Het was voor haar evenwel voldoende: „Dan ga ik slapengoedennacht, mijnheer. U laat toch niet te lang het licht branden? Kost allemaal geld". En zij slofte heen. Ik legde de revolver weer op tafel, precies zooals het ding gelegen had en bleef er eenigen tijd naar staan kijken Het metaal glansde dof-blauwig; het wapen was splinternieuw. Hierna nam ik het'initiatief, de heele ka mer eens te doorzoeken. Achter de gordijnen bevond zich niemand en onder de divan ja waarempel, daar lag iets onder. „Kom eens te voorschijn", zei ik moedig en steunde moeilijk op het tafelblad, de revolver voor alle eventualiteiten in de hand houdend Een gestommel was het antwoord. Ik hak- kelds iets over verschrikkelijk en politie niet alle menschen zijn op critieke oogenblik- ken even dapper. Toch was ik hoogst benieuwd wie er te voor schijn zou komen. Mijn vriend Ben. een angst aanjagende boeventronie of nog iemand an ders Ineens keek een guitig vrouwenkopje met platinakleurige krullen en vergeet-mij-niet- oogen mij geheel uit de diepte aan. Zij lachte spottend, als of zij geheel heer en meester was van deze merkwaardige situatie. Ik herkende haar dadelijk: het was Annie Vanders, ook een van de trouwe pensiongasten van juffrouw Boenders, kantoorjuffrouw met een serie di ploma's én een baantje met vooruitzicht. „Wat moet dat beteekenen?" vroeg ik, weer geheel mijzelf. Zij schaterde, steunde beide ellebogen op den grond en liet haar vergeet-mjj-nietjes op volle kracht schitteren. „Wat beteekent deze dwaze comedie?" her- Copyright P. I. 8. 8o» 6 Copenhagen Den volgenden dag mocht ze weer tusschen de bloemen in de warme zon spelen. Zoo vlogen de dagen om. Gerda kende tenslotte elke bloem, maar hoeveel er ook waren, alsof er één ontbrak. Welke dit was wist zij toch was het net echter niet. Op zekeren dag, juist toen Gerda weer aan de ontbrekende bloem had gedacht, ging zij naast de oude vrouw op de bank voor het huis zitten. Zij keek aandachtig naar den tuinhoed die de oude vrouw op het hoofd droeg en vooral naar de daarop geschilderde bloemen, waarvan de mooisteeen roos was. Het oudje had vergeten deze roos er af te halen, toen zij de rozen in den tuin liet verdwijnen. „Wat", zei Gerda, „zijn er geen rozen in den tuin?" Meteen sprong zij op om naar rozen te zoeken. Maar er was er Toen ging zij zitten schreien, juist op een plekje, waar eens een rozenstruik in den grond was weggezonken. Toen haar tranen op den grond vielen, kwam ineens de rozenstruik naar boven, nog met evenveel bloemen beladen als toen hij verdween. Gerda sprong verheugd op, kuste de rozen en dacht meteen weer aan haar eigen tuintje op het dak enaan den kleinen Karei. Wordt vervolgd). vS DE MAN DIE 'T MOET BETALEN denkt er anders over hij kiest het beste voor zijn geld HAARLEM - Telef. 10070 (Adv. ingez. Med.) haalde ik kwaad, daar ik vermoedde, dat ik door een zonderlinge vrouwelijke intrige die voorloopig nog niet te begrijpen was hoogst belachelijk was geworden. „Kalm aan", zei zij nu ernstig, „doe maar niet zoo overdreven. Heb je een sigaret voor mij?" „Doe mij een genoegen en neem de moeite te voorschijn te komen", aldus ik op strengen toon, „je bent mij een verklaring schuldig.." Zij kwam, streek met haar spitse vingers de kreukels uil haar zeegroene japon en legde toen de volgende verklaring af „Als jij met mij spreekt, vraag je steeds weer om een idee voor een goed kort verb-?! Ik 'neb gedacht, dat dit nu maar eens uit moest zijnhier is je idee". Ik was even als versteend. Wat zijn vrouwen toch hoogst merkwaardige wezens! „Zoo. noem jij dit een idee", zei ik toen, „er zit anders heelemaal geen verband in tusschen haakjes- waar heb je die revolver vandaan gehaald?" Zij glimlachte: „Oh.... die is van juffrouw Boenders. Die heb ik namelijk in het complot betrokken. Het goede mens'ch leest al jaren slechts in de krant de rubriek inbraken en andere gruwel ükhed en zoodat zij zich ten slotte een revolver heeft aangeschaft,..." „Dan geloof ik, dat ik maar een ander pen sion opzoekwant dan voel ik mij hier niet meer veilig...." Zij kwam naast mij staan: „Toe zeg nou hoe vind je mijn idee?." „Heel slecht. Kijk eens.... de eerste ver- eischte voor een verhaal is, dat er een draad in zit „Dan is dit er eens een zonder draad. Dat is weer eens wat anders „Jij denkt er makkelijk over En bovendien, moet er een clou inzitten.... een pointe". „Jouw fout is, dat je teveel in systeem wilt werken. Daarom heb ik ook nog nooit een goed verhaal van jou gelezen". „En jouw fout is. dat de logische orde in 'ouw denken ontbreekt", zei ik scherp, want 'k ben gauw beleedigd. Zij legde haar hand op mijn schouders en baar ver«eef-rp;i-nietjes twinkelden mii droo- merig aan. Ook voor zooiets ben ik zeer ge voelig. „Komt er nou verband in?" vroeg zij zacht en haar band streek voorzichtig over mijn vlasblonde krullen. „Misschien", zei ik erg verteederd. „Kijk - het gaat er maar om, dat je dit ge heel nu beschrijft", aldus zij. „je kunt er des noods zelf nog wat bij maken...." „Dat zal ik wel moeten, anders begrijpt nie mand er iets van", aldus ik, opnieuw geneigd, nijdig te worden. Haar hand bleef vol liefkoozende streeling in mijn haar en haar gezicht kwam nog dich terbij de vergeet-mij-nietjes waren van een zeldzame schoonheid. „Ik vind het anders een heel mooi ver haal". opperde zij. „Hm", zei ik, „ik ben anders bang, dat het geretourneerd wordt (Nadruk verboden. Auteurs recht voorbehouden). BADHUIZEN „WITTE KRUIS" HAARLEM. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand December was: Badhuis Koudenhorn 1004 mannen, 390 vrouwen, 108 werkl. baden, totaal 1502. Badhuis Leidscheplein 1650 mannen, 755 vrcuwen. 588 schoolbaden, 150 werkl.baden totaal 3143. Badhuis Schotersingel 1716 mannen, 874 vrouwen. 985 schoolbaden, 130 werkl.baden, totaal 3705. Hofdijkplein 1749 mannen. 737 vrouwen, 720 schoolbaden, 339 werkl.baden, totaal 3545. Badhuis van Egmondstraat 2052 mannen, 924 vrcuwen, 858 schoolbaden, 528 werkl.baden totaal 4362 OPMERKINGEN VAN LEZERS. OVER HET WN BOOMEN EN HEESTERS. Een onzer lezers, die in de buurt van de Mar- nixstraat en de Van Dortstraat woont, zendt ons een stukje, waarin bil' er de aandacht op vestigt, dat de jeugd eerstdaags weer m de schoolwerk- Uiinen aan het werk gaat. Hij had het vorig jaar genoten van den aanblik van de rnrv»'» hoornen en heesters, die deze tuintjes omgaven. Nu is men daar met 7on« «rhaar bezig natuur te vernielen en dit geschiedt volgens inzender, vanwege de gemeente. Tot zoover dit stukje. We hebben hierover inlichtingen ingewonnen hij den directeur van den dienst Hout en Plant soenen. die ons mededc^de. dat hier van ver nieling geen sprake is. Hier is een deskundige aan het werk en dit kan door een leek niet be oordeeld worden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6