Tragisch ongeluk te Rotterdam. Haarlemsche Orkestvereeniging. LEDEN-CONCERT. AGENDA. ZATERDAG 14 JANUARI 1939 HAARLEM'S D AiG BEAD 2 Vrijdag is op den Stationsweg te Rotterdam een even merkwaardig als gruwelijk ongeluk gebeurd, waarbij de 53-jarige hoofdonderwijzer H. C. P. Minderhoed, hoofd van de lagere school aan de Zwartewalstraat daar levensgevaarlijk is gewond. De hoofdonderwijzer, die niet wel was. moest op het Stationsplein bij de plaats waar lijn 3 staat, braken. De heer M. is daarbij, zonder dat hij zulks blijkbaar heeft opgemerkt, gaan staan tusschen den motorwagen en den bijwagen van een tramstel van lijn 3. Het personeel van de tram heeft evenmin iets gemerkt en toen het tijd was om te vertrekken, hebben zoowel de conducteur van den motorwagen als die van den bijwagen het sein tot vertrek gegeven. Toen de tram zich in beweging zette, is de hèer M. door den bijwagen gegrepen. Hij is echter niet onder den wagen geraakt maar voor de baanschuiver blijven liggen. Ook toen heeft niemand iets van het ongeluk gezien. Eerst ter hoogte van de cafetaria bemerkte een voorbijganger, dat er een man voor de baanschuiver lag. hetgeen wi! zeggen, dat de heer M. door alle bochten op het Stationsplein en den Stationsweg over driehonderd tot vier honderd meter is meegesleurd. Toen men den bestuurder op het ongeluk attent maakte, heeft men vanzelf direct gestopt. Het was echter niet mogelijk, den heer M onder de baanschuiver weg te halen, zoodat de wagen moest worden opgevijzeld. Toen dit was gebeurd, heeft men den zwaar gewonden man opgenomen. Per auto van den genees kundigen dienst is hij overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij in deerniswekkenden toestand is opgenomen. Hij had o.m. beide armen gebroken, ernstige ver wondingen over het geheele lichaam opgeloo- pen, ernstige inwendige kneuzingen gekregen en bovendien een hersenschudding. Het ongeluk heeft veel consternatie ver wekt en het vervoer was eenigen tijd gestremd. Als gastdirigent van het Vrijdagavondconcert trad Kees Hartvelt op. Hartveit's naam is ver bonden aan een strijkkwartetensemble, dat tot de beste van ons land gerekend mag wor den. Van zijn eigenschappen als orkestleider hadden we hier tevoren nooit iets vernomen. Maar nu we hem in die functie op het Haar lemsche podium werkzaam gezien en de resul taten van zijn arbeid aangehoord hebben kunnen we gerust een in vele opzichten gunstig verslag daarvan geven. Wat het zichtbare betreft: Hartveit's optre den was eenvoudig. Zijn gebaren waren mee- rendeels ingetogen en nimmer overdreven, doch hij stond ook niet voor het orkest als een de maat slaande automaat. Hij toonde puntig aan te kunnen geven; hij durfde ook het oi'kest af en toe even zijn eigen gang te laten gaan. Bij de werken, die hij uit het hoofd dirigeerde bleek zijn grondige kennis der partituur. De gastdirigent Kees Hartvelt. Wat het hoorbare betreft: Zoowel in Schu- ber's Vijfde Symphonie als in de Gymnopédies van Satie-Debussy en in Debussy's Deux Noc turnes bleek Hartveit's zin voor mooie en evenwichtige klankverdeeling en voor het laten uitkomen van belangrijke wendingen. In de begeleidingen der solowerken voor viool zorgde hij niet alleen voor goed samenspel maai' hield hij den klank van het orkest zóó bescheiden, dat de solopartij geen oogenblik in verdrukking kwam. Dit alles maakte een zeer gunstigen indruk, en die zou nog grooter geweest zijn, indien sommige zijner tempi niet aan traagheid ge leden hadden. Dit was vooral het geval in het Trio van de Menuet in Schubert's Symphonie, dat zijn „Landler"-karakter volkomen ver loor en in Berlioz' Marche hongroise, die ik nooit tevoren zóó langzaam en stuwkrachtloos gehoord had. Dankbaar kunnen we hem zijn voor onze kennismaking met de Gymnopédies, die in de sloomheid hunner beweging en in de eigen aardige harmonieën iets fascineerends ik zou haast zeggeniets hypnotiseerends heb ben. Debussy heeft deze kiavierstukken van den zonderling Erik Satie wel zeer mooi en uiterst sober georkestreerd en daarbij vooral aan de eerste hobo een belangrijke en dank bare taak gegeven, die door onzen eersten hoboïst voortreffelijk vervuld werd. En zonder noemenswaardig voorbehoud kunnen we de interpretatie van Debussy's ..Nocturnes" prij zen: zoowel de wazige sfeer der „Nuages" als de uitgelatenheid der „Fêtes" kwamen goed tot hun recht. Solist was de violist Nap de Klijn. Diens spel was in het eerste Allegro van Mozart's Concert in G gr. t. nog wat vlak, maar won in het mooie Adagio aanmerkelijk aan warmte en uitdrukkingsvermogen, in het Rondo aan levendigheid. De door hem gespeelde cadensen muntten niet door belangrijkheid uit. Hooger nog dan die van Mozart's Concert stond zijn vertolking van Saint-Saëns' beroemde Hava- naise. Hier was zijn spel fijn, zijn voordracht lenig; zijn techniek vermocht aan de snelle figuren en de flageoletten den noodigen glans te verleenen. Voor het stuk zelf als geheel zou ik nog meer waardeering hebben als de com ponist er de kort vóór het slot optredende zinledige en ouderwetsche virtuositeitsvertoo- ningen uit weg had willen laten. Gelukkig maakt het slot zelf weer veel goed. Dirigent en solist ontvingen van het talrijke auditorium teekenen van bijval, waaruit de ingenomenheid met hun prestaties overtuigend sprak. K. DE JONG. Zondagmiddagconcert H. O. V. Gastdirigent Kees Hartvelt, solist Jac. van Kempen. Op het Volksconcert, dat Zondagmiddag a.s. onder leiding van Kees Hartvelt zal worden ge geven, worden uitgevoerd de Symphonie No. 5 in Bes dur van Fr. Schubert, Cassation in G dur van Mozart. De bekende tenor Jac. van Kempen die bij zijn optreden op de historische concerten zoo'n groot succes mocht oogsten, zingt Recitativ en Aria uiut „Judas Maccabaus van Handel, Liebesfsier van Fr. Weingartner en Breit über mein Haupt en Zueignung van R. Strauss. Het programma wordt besloten met de Ouver ture Fantaisie „Romeo et Juliette" van Tschai- kowsky. PERSONALIA. Mej. E. R. Brandon te Haarlem slaagde voor het Doctoraal-examen in de Geneeskunde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. HOCKEY. INT. HOCKEY-TOURNOOI TE BLOEMEND AAL. Mede ter viering van het 25-jarig bestaan van B. D. H. C. hebben B. D. H. C. en B. M. H. C. het plan opgevat, met Paschen van dit jaar een internationaal hockey-tournooi te organi- seeren. Het zal worden ingeluid met een wedstrijd om den door burgemeester Den Tex uitgeloof den beker. Uitgenoodigd zijn dames- en heeren-teams uit Engeland, Duitschland en België. Indien tengevolge van de bekende moeilijk heden de Duitsche teams niet kunnen komen zullen hiervoor eventueel een Deensch en een Zwitsersch elftal worden uitgenoodigd. Verder zullen deelnemen een of meer Neder - landsche combinaties. Een dergelijk grootsch opgezet tournooi eischt natuurlijk veel voorbereidingen, welke dan ook reeds in vollen gang is. Zoo moeten bijv. de buitenlandsche teams bii de leden der organiseerende vereenigingen worden ingekwartierd. Met dit tournooi zullen natuurlijk eenige feestelijke bijeenkomsten gepaard gaan. O.a. meldt het programma een diner van alle deel nemers en senior-leden van B. D. H. C. en B M. H. C. en een grooten dansavond. Ter bestrijding van de noodzakelijkerwijze hooge kosten wordt een beroep gedaan op de leden, donateurs en op hen, die met dit tour nooi sympathiseeren; o.a. zal een garantiefonds worden gevormd. SKI-SPORT. DE NEDERLANDSCHE KAMPIOENSCHAPPEN TE AROSA. Vrijdag zijn te Arosa de Nederlandsche kampioenschappen begonnen. Het was ideaal wedstrijdweer, zoodat de skiërs alle reden tot verheugenis hadden.Wie dat niet had, was Kees Kerdel, die door een ongeluk bij de slalomtraining uitgeschakeld werd. Hij was in botsing gekomen met een stang op de slalombaan en gevallen; zijn en kel en zijn kuitspieren waren geblesseerd. Aanvankelijk had hij gehoopt toch nog uit te kunnen komen, doch Vrijdagmorgen bleek, dat hij niet kon deelnemen. Dat was wel jam mer, niet alleen voor Kerdel zelf, maar ook omdat de gevaarlijkste mededinger van Jan Boon daarmede uitgeschakeld was. Deze eerste dag, de dag der afdaling, heeft overwinningen gebracht aan Jan Boon, freule Gratia Schimmelpenninck van der Oye en Jan Kolff. Hun voorsprong is echter niet zoo heel groot, zoodat de slalom op den tweeden dag veel strijd te zien zal kunnen geven. Aan de uitslagen ontleenen we de volgende; Afdaling Heerenklasse: 1. Jan Boon. 3 min. 40.8 sec., 2. H. zur Nie- den 4 min. 3.4 sec. en 4. H. ter Kuile 4 min. '4 sec. Damesklasse: 1. Gratia Schimmelpenninck van der Oye. 3 min. 39.2 sec; 2. Ella Kerdel 3 min. 47,2 sec., en 3. Meta Jochems 4 min. 41 sec. Heerentoerenklasse 1. Jan Kolff 3 min. 35.2 sec.. 2. O. de Brey 3 min. 35,6 sec. en 3. N. Spaargaren 3 min. 47 sec. H. van den Bergh. brak bij een val zijn bril: Aukes verloor een onderdeel van zijn ski en kon niet meer op tijd door de finish komen. VOETBAL. D. H. C.—HAARLEM. De roodbroeken gaan met het volgende elftal naar Delft: De Vries, Verhappen, Van Gooi, Vreeken, Effern, N. N., Kammeijer, De Winter, Van der Hulst, Smit, Van Polanen HAARLEM 2—SPARTAAN 2. Haarlem 2 beschikt over het volgende elftal Mulder, Van den Berg, Nolet, Kamminga, Goossens, Urban, Hartog, Van der Kruk, Van Noesel, Bakker, Elsingei H. F. C.—H. R. C. Met het volgende gewijzigde elftal bindt H F. C. den strijd aan: Van der Togt, Langendam, Van Zijl, Höck, Twiss, Van Olphen, Klein de Groot, Kruyer, Van Baasbank, Gentis, Lichtenstein ZONDAG 15 JANUARI Gem. Concertgebouw: Henriëtte Davids revue, 8.15 uur. Frans Hals Theater: Dr. W. G. N. v. d. Sleen: Zweden en Lapland. 11.30 uur. Rembrandt Theater: Een reis door Rusland. 11.30 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming gevraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezond heid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 14 Januari, 8 uur tot en met Vrijdag 20 Januari zijn de volgende apotheken des avonds na 8 uur en des nachts geopend: J. M. A. Hegland, firma Th. A. Klinkhamer Koninginneweg 69, Tel. 11596. C. J. Fischer, firma Grijseels en van Hees, Lange Veerstraat 14. Tel. 11000. L. Schoorl, Frans Hals Apotheek, Frans Hals plein 1. Tel. 11180. J. W. Florijn, Groote Houtstraat 78. TeL 10500 De iveerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Weer: Wind: Den Helder: na mist ZW matig Vlissingen: zwaar bewolkt Zzwak De Bilt: nevel ZZO zwak Groningen: mist ZW matig Maastricht: betrokken Z zwak Temperat. in gr C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Den Helder: 3 Vlissingen: 2 De Bilt 1 Groningen1 Maastricht: 4 0.2 1 0.1 0.1 0.4 Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Zachter weer zwaar bewolkt tot betrokken met nu en dan regen, matige, later toenemende wind uit Zuidelijke richtingen. De depressie, welke gisteren nog op de Noox-dzee lag, trekt thans Noordwaarts af. Het centrum ligt voor de Noorsche kust. In geheel West-Europa en over den geheelen Atlanti- schen Oceaan is de luchtdruk thans laag. Hooge luchtdruk wordt alleen nog op de Bal kan, ver in Oost-Europt en over Groenland aangetroffen. De depressie-activiteit op den Atlantischen Oceaan is zeer toegenomen. Ver schillende centra worden er aangetroffen, ook in de omgeving van de Azoren is de luchtdruk laag geworden. Er waait daar een Zuidwester storm. Over de Britsche eilanden en onze om geving ligt. een rug van hoogeren luchtdruk, welke de beide voornaamste depressies van elkaar scheidt en als gevolg van den rustigen helderen nacht kwam hier vannacht plaatse lijk licht vorst voor. Ook in Midden-Europa lag vanmorgen een gebied van lichte vorst, in Oost-Europa Fin land en Scandinavië is de vorst echter aan zienlijk afgenomen, terwijl in Frankrijk het weer zacht geworden is ols gevolg van door de versterkte depressie-activiteit aangevoerde warme lucht uit het Zuid-Westen. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 755 m.M. Stand van gister 752 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN. Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zondag v.m. 10.51 uur; n.m. 23.32 uur. Strand berijdbaar van 16.0021.30 uur. Maandag v.m. uur; n.m. 12.08 uur. Strand berijdbaar van 5.0010.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevailendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Bruiloft in de jeugdherberg „Jan Gijzen", Gouden echtpaar Van 't Hul. Op Dinsdag 31 Januari hopen de heer G. van 't Hul en zijn vrouw A. Brouwer den dag te herdenken, dat zij vijftig jaar geleden in den echt werden verbonden. Het gouden paar woont in bij den zoon in de Jeugdherberg ..Jan Gijzen" aan de Kerk- laan te Haarlem Noord. De bruidegom is 75 en de bruid 71 jaar. AERDENHOUT AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. In den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur reed een personenauto, bestuurd door den heer K. P. te Aerdenhout, op de Westerlaan uit de richting Ovcrveen, met de middelmatige snelheid van 45 K.M. per uur. Door de gladheid van het wegdek, begon de auto evenwel te slingeren en kwam tegen een boom terecht, waarbij de wagen een slag omdraaide. Door den schok werd de bestuurder uit den wagen geslingerd en licht gewond. Zijn echtgenoote, die naast hem gezeten was, was er erger aan toe. Zij was aan haar beenen gewond en bloedde hevig. Zij werd naar haar woning vervoerd en daar verbonden. De auto werd ernstig beschadigd en moest worden weggesleept. VOGELENZANG P. DORHOUT MEES t In den afgeloopen nacht is plotseling over leden de heer P. Dorhout Mees. alhier, oud burgemeester van Zwollerkerspel en oud-lid van den gemeenteraad van Bloemendaal. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 18 Januari a.s., des namiddags té half 2, op de Alg. Begraafplaats te Heemstede. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 170 Knikker IJM 4 f 2190 Loggers: KW 169 1 450, KW 48 f 830, KW 162 f 1020. KW 76 f 2240. KW 41 f 1360, KW 24 f 1750. KW 105 f 1220. KW 153 f 1050, KW 39 f 140, IJM 201 f 880. Haringloggers: - VL 206 f 330, VL 172 i 60, VL 207 f 24, VL 217 f 8 Verwachte vischaanvoer. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Flamingo IJM 25. Vangst; 150 m. groote schelvisch, 300 m. braadschelvisch, 90 m. gul, 45 m. koolvisch, 55 m. wijting, 180 m. radio, 10 m. poon, totaal 830 m., benevens 50 stuks stijve kabeljauw. Hercules IJM 196. Vangst 35 m. schelvisch, 65 m. braadschelvisch, 100 m. wijting, 30 m. radio, 110 m. gul en blanke koolvisch, 350 m. koolvisch, 60 m. makreel, 30 m. rog en poon. Totaal 780 m., benevens 140 stuks stijve ka beljauw en 60 lengen. Maria R. Ommering IJM. 7. Vangst: 45 m. schelvisch, 130 m. braadschelvisch, 10 m. gul, 125 m. radio, 50 m. blanke koolvisch, 5 m. plat- visch, 40 m. poon, 45 m. wijting, 45 m. kool visch, totaal 495 m., benevens 110 stuks stijve kabeljauw. Claesje RO 46. Vangst: 100 m. groote schel visch, 45 m. braadschelvisch, 30 m. wijting en radio, 175 m. gul, kabeljauw en blanke kool visch, 20 m. varia, totaal 370 m., benevens 50 stuks stijve kabeljauw en 10 lengen. Witte Zee IJM 167. Vangst: 45 manden schelvisch, 150 m. braadschelvisch, 60 manden gul en blanke koolvisch, 35 manden radio, 150 m. koolvisch, 125 m. wijting, 15 m. stokkebit, totaal 580 manden, benevens 50 stuks stijve kabeljauw. MARKTBERICHT. (Versch visch) Tarbot 160105 ct. per KG. Tong 7255 ct. per KG. Groote schol 13.5011 per 50 KG. Middel schol 15.5012 idem. Zetschol 16 idem. Kleinschol 187.50 idem. Schar 135 idem. Groote gul 98 idem. Kleine gul 8.504.80. Wijting 2.601.45 idem. Versche haring 6.305.40 idem. Kabeljauw f 71 per 125 K.G. VELSEN Ernstig auto-ongeluk op den Amsterdamscheu weg. Drie slachtoffers zwaar gewond naar het het ziekenhuis overgebracht. Hedenmox-gen half 9 had op den Amster- daxnschen weg halverwege het zij kanaal B een hevige botsing plaats tusschen een Lindbergh autobus en een vischauto, tengevolge waarvan de drie personen, die in de cabine van de vischauto zaten, ernstig gewond werden en naar het Antonius ziekenhuis moesten wor den overgebracht. De autobus, die 8 uur uit Amsterdam naar IJmuiden was vertrokken reed voor de plaats, waar het ongeval ge schiedde, achter de Stormvogelsbxxs aan, die 's morgens de schoolkinderen uit den polder ophaalt om deze naar Velsen te brengen. Deze bus moest stoppen om eenige kinderen van een boerderij op te nemen, en bleef op eeni gen afstand voor de Lindberghbus rechts van den niet al te breeden weg staan. Hier door was de chauffeur van de bus genoodzaakt de linkerhelft van den weg te berijden. Juist kwam op dat oogenblik met groote snelheid een vischauto aanrijden. In de cabine van deze auto zaten de eigenaren, de vischkoopei's Th. Otto en C. Zwaan en hun knecht, allen in Amsterdam woonachtig. Beide chauffeui-s zagen elkander door de mist te laat aan komen, ondanks dat de autobus met ontstoken lichten reed. Een hevige botsing volgde. De chauffeur van de bus en de eenige passagier konden ongedeerd uit de bus komen, doch de drie inzittenden van de vischauto waren er ern stig aan toe. De chauffeur en de passagier van de bus snelden onmiddellijk te hulp. Met moeite slaagden zij erin de deur van de cabine te openen. Zij kregen daarbij spoedig hulp van eenige omwonenden. Met veel moeite slaagden zij erin de drie menschen, die meer dood dan levend waren, in veiligheid te brem gen. Spoedig was politie ter plaatse, evenals dr. Van Leusen, die de gewonden de eerste hulp verleende. Het bleek dat twee van hen er ernstig aan toe waren. Zij werden per ziekenauto naar het Antonius ziekenhuis vervoerd, waarheen de derde met een luxe auto werd overgebracht. De beide auto's waren ernstig beschadigd. Van de vischauto was de voorzijde geheel in elkaar gedrukt. De politie heeft onder leiding van den commissaris een uitgebreid onderzoek in gesteld. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. M. VervaatVerdurmen, z., Hof dijklaan 49, Velsen; W. WiljouwWijker, d., Ladderbeekstraat 62, Velsen N.; T. ScholDek ker, z., Casembrootstraat 50, IJmuiden; J. Luit jesFoppen, d., Kon. Emmastraat 3, IJmuiden; A. den HeijerPronk, z., Fr. Halsstraat 56. IJmuiden; A. M. WillemsDik, z., Kanaalstraat 57, IJmuiden; A. de WitDekker, z., Torricelli- straat 42, IJmuiden; D. BoumaKoning, z., Fro- gerstraat 37 rd., IJmuiden; K. G. Venema Visser, z„ Trompstraat 6 rd., IJmuiden. Overleden: S. Turkenburg, 51 j., echtgen. v. E. M. Emke, Bloemend.str.weg 116, Santpoort. W. H. Grotthaus, 51 j., echtgen. v. J. H. G. J de Roller, Schulpweg 109, Velsen N.: K. W Jansson, 49 j., echtgen. v. C. H. Slot, Rooswij- kexiaan 54, Velsen N. Ondertrouwd: C. H. Balm, P. Heinstraat 81 IJmuiden en J. Zwier, Hagelingerweg 295, Santpoort, toelc. adres: Acaciastraat 9, IJmui- dn; T. W. G. van Dalsum, Haarlem, Molijn- straat 15 en V. Noorman, Wüstelaan 23, Sant poort, toek. adres: Wüstelaan 23. Santpooi-t: G. M. van Houwelingen, Cypressenstraat 13 IJmuiden en M. J. Ponsen, Bloemendaal, Prov Ziekenhuis, toek. adres: Fr. Halsstraat 49, IJmuiden; A. van Kordelaar, Haarlem, Spaarn- hovenstraat 93 en W. Emmelot, Conradstraat 3. IJmuiden, toek. adres: Haarlem, Soerabaya- straat 4; F. van der Knaap, Haarlem, Zijlweg 23 en P. A. A. Immers, Bloemend.str.weg 170. Santpoort, toek. adres: Zijlvest 25, Haarlem; K. C. Kleijn, Eschdoornstraat 22, IJmuiden er G. H. Bont, Haarlem, Anthoniestraat 83, toek. adres: Lorenzstraat 32, IJmuiden. Gehuwd: H. Plug en A. Carton, Planciusstraat 3, IJmuiden; L. Plug en E. A. Dettmer, de Weerdstraat 34, IJmuiden; H. H. Groeneveld en F. Duijn, Beverwijk, Creutzberglaan 133. HEEMSTEDE DS. BARGER ONGESTELD. Ds. Barger is door ongesteldheid verhin derd, Zondag a.s. de godsdiensoefening der Ned. Herv. Kerk te leiden. In zijn plaats zal de Zondagochtenddienst geleid worden door prof. dr. Thierx*y; ds. de Beus zal des avonds te 5 uur het H. Avond maal bedienen. JAARVERGADERING „BETER WONEN". Vrijdagavond hield de Ax-beiders-Woning- bouwvex-eerxiging „Beter Wonen" haar jaar vergadering in Café Restaurant „Het Wapen van Heemstede". In zijn openingswoord gaf de voorzitter den heer W. J. Rijnders een uiteenzetting van het afgeloopen vereenigingsjaar. Het gemeentebestuur staat niet bijzonder welwillend tegenover de plannen der vereeni- ging omdat men Heemstede wil houden als een aantrekkelijke plaats voor groote en mid denvermogens, door lage belastingen, en ex- dus geexi trék van arbeiders naar Heemstede mag komen. Wij zijn van meening, aldus spr., dat ook arbeiders recht hebben om in een mooie plaats als Heemstede te wonen. Zelfs hebben wij, aldus spr., een enquete ingesteld, waarbij wij de meest onteerende woningtoestanden aantroffen, toestanden o.a. dat de ouders en 5 groote kinderen op een zolder moesten slapen. Inmiddels heeft het antwoord van Ged. Staten als gevolg ge had dat een 40-tal woningen gebouwd zullen worden, om enkele krotten op te ruimen. In zijn jaarverslag memoreert de secretaris dat er sedex-t 1928 xiiets meer gedaan is aan den bouw van arbeiderswoningen. Het ledental bleek dit jaar gestegen van 42 tot 46 leden. Het vex-slag van den penningmeester gaf een batig saldo van f 22.19. Als bestuursleden werden hei-kozen de heeren P. Vorst, W. Verhoef en J. Griekspoor, als lid der controle-commissie werd gekozen den heer P. Vennink. Hierna gaf de heer H. Disselkoen een in leiding over „Goede Woningpolitiek der ge meenten". DS. H. BRITZEL. Zondag a.s. herdenkt cis. H. Britzei alhier, em. predikant der Doopsgezinde Broedex-schap, den dag waarop hij voor 40 jaar het predik ambt aanvaardde. Hendrikus Britzei werd 10 Sept. 1871 te Mak- kum gebox-en en bezocht het gymnasium te Sneek waarna hij theologie studeerde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam en het Alge meen Doopsgez. Seminarium aldaar. In 1898 proponent geworden werd hij 15 Jan. 1899 door ds. A. Binnerts te Ytens (Fr.) in zijn eerste gemeente bevestigd. Vandaar vertrok hij in 1902 naar Wormerveer welke gemeente in 1934 werd gecombineerd met Knollendam. In het vorig jaar verkreeg hij eervol emeritaat en vestigde zich metterwoon te Heemstede. BLOEMENDAAL W erkverschaf f ingsob jecten. Rest verbetering Zeeweg als werkverschaffing®., object beschouwd. Naar aanleiding van het advies van 2 dezer, van de Commissie voor Sociale Zaken, betref fende de aanwijzing van werkverschaffings- objecten. als bedoeld in art. 22, sub a en van normaal werk als bedoeld in art. 22 sub b. der Werkloozenregeling 1939", deelen B. en W. den Raad mede, dat zij zich met dit advies kunnen vereenigen, met dien verstande even wel. dat zij voorstellen de veranderingen en verbeteringen van den Zeeweg, voor zoover dit. werk nog niet gereed is, als werkverschaffings- object aan te merken. In verband hiermede stellen B. en W. voor, een Overgangsregeling vast te stellen, met be-. trekking tot de uitvoering van de Werkloozen regeling 1939, waarvan de drie ax-tikelen lui den: Tot 1 Juli 1939 worden alle werkzaamhe den, welke niet worden verricht aan speciaal in het leven geroepen werkverschaffingsob jecten, als nox-maal werk beschouwd. Zij, die daarbij worden aangenomen, genie ten een loon varieerend van f 16—f 24 per week, overeenkomstig hun door B. en W. op advies van den wethouder van Publieke Wer ken getaxeerde wei-kprestatie, welk loon voor hen die minder dan een loon van f 21 per week genieten, wordt vermeerderd met een kinderbijslag van f 0.75 per kind en per week van 't 3de kind af dat den leetijd van 18 j. nog niet heeft bereikt en met dien verstande, dat het loon, vermeerderd met den kinderbijslag, een bedrag van f 21 per week niet te boven zal gaan. Zij, die zich voor het eerst bij de gemeente om werk aanmelden en daarvoor in aanmer king komen, zullen onmiddellijk worden te werkgesteld op een loon, dat gedurende de eerste 4 weken f 16 per week zal bedragen, on verschillig wat zij in het particuliere berijf hebben verdiend. Daarna zullen zij een loon genieten overeenkomstig hun getaxeerde wex*k WOONWAGENS EN WOONSCHEPEN. •B. en W. stellen den Raad voor, een veror dening vast te stellen op de heffing -van gel den voor het hebben van een standplaats met een woonwagen of van een ligplaats met een woonschip binnen de gemeente. Volgens deze ontwerp-verordening zal voor een woonwagen of een woonschip f 1 per week of gedeelte van een week, met een maximum van f 40 per kalenderjaar, betaald moeten worden. GEVESTIGD: Dr. G. W. HYLKEMA Arts ZAANENLAAN 69 TeL 23494. Spr. 8-9, 1-2.30 Vestigt zich 1 Februari a.s.: J. J. Koningsberger Arts PIJNBOOMSTRAAT 14 HAARLEM-NOORD A. Alots-Niehaus Tandarts HEEMST. DREEF 58 HEEFT DE PRAKTIJK HERVAT Dr. Otto Klipp's Talenschool Kleverparkweg 142, Haarlem TELEFOON 13269 ONDERWIJS in FRANSCH DUITSCH ENGELSCH NEDERLANDSCB BOEKHOUDEN - STENO Opl. voor alle Praktijk examens en „Akte L.O" Vraagt gratis prospectus

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2