m E(E,MM M De fneeuwkonmgin AFLUKIN VtPZCrtPINGP ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. AGENDA. 1 A T E R DAG 14 J A NUAEI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD TENTOONSTELLING „HET RASKONIJN". Vrijdagavond geopend. Vrijdagavond is onder bijzonder groote be langstelling in het gebouw „Sint Bavo" de internationale konijnen tentoonstelling ge opend. die door de Konijnenfokkersver- eeniging „Het Raskonijn" ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan is georganiseerd. De voorzitter, de heer J. H. Akkerman, sprak een welkomstrede uit, waarbij hij zijn blijdschap over de groote belangstelling uitte. Speciaal dankte hij het bestuur van den Ned. Konijnenfokkersbond voor de bloemenhulde. Spreker dankte ook den dierenarts Dr. D. J. Kok, die op zulk een schitterende wijze voor het welzijn van die dieren gezorgd heeft. De heer Akkerman hoopte, dat Dr. Kok nog vele jaren zijn steun zou willen geven. Hij dankte allen die het mogelijk hebben gemaakt, deze tentoonstelling te organiseeren, zooals de schenkers der prijzen en de inzenders. Eerbie dige hulde bracht hij aan ^e nagedachtenis van het bestuurslid den heer J. Jansen, die zeer veel voor de vereeniging heeft gedaan en wiens heengaan voor haar een zeer groot verlies is. Met trots gewaagde spreker van het groote aantal van 1332 dieren, dat op deze tentoonstelling te bezichtigen is. De arbeid er voor is zeer intens geweest; alles is tot in de puntjes verzorgd en de keurmeesters hebben moeilijk werk te verrichten gehad. Zij ver dienen daarvoor warmen dank. evenals de di rectie van het gebouw ..Sint Bavo" voor haar medewerking. Den grootsten dank bracht hij echter aan de „ziel" van de tentoonstelling, den heer Klaas van Dijk, die met de mede-op richters, de heeren Lichtenberg en T. Willem- se, zoo ontzaglijk veel voor het welslagen van deze tentoonstelling heeft verricht. De heer Akkerman gaf hierop het woord aan den heer Th. Piepen brink uit Nij megen, secretaris van den Ned. Konijnenfok kersbond, die de openingsrede zou uitspreken. Deze herinnerde aan het groote succes van de twee vorige tentoonstellingen van „Het Ras konijn", wat voor hem een waarborg was, dat deze derde show er niet voor onder zou doen. Hij weet, dat het organiseeren van deze shows bij dit bestuur in goede handen is. Deze tak van sport heeft wel een groote vlucht geno men. Alleen de ingewijden weten het, hoe ontzaglijk zwaar het werk is van hen, die zulke groote tentoonstellingen moeten orga niseeren. Er is wel een jaar van voorberei ding voor noodig; dan komt het werk op deze tentoonstelling zelf en tenslotte het afreke nen en uitreiken der prijzen. Spreker wenschte het bestuur geluk met deze schitterende expo sitie en toonde zich ook dankbaar voor den nuttigen arbeid, die door den heer Klaas van Dijk verricht is. De heer Piepenbrink hoopte, dat al dit werk met een groot bezoek beloond zal worden. Hij hoopte dat het gemeente bestuur van Haarlem in de toekomst er toe zal medewerken, dat er weldra een grootere 'tentoonstellingsruimte in deze stad zal ko men. Het bestuur van „Het Raskonijn'- had veel moeite om aan alle ingezonden dieren een behoorlijke plaats te verleenen. Het gemeente bestuur van Leiden heeft voor een dergelijke tentoonstelling de groote Concertzaal afgé- staan, waardoor die show uitstekend tot haar recht kwam. Ook het gemeentebestuur van 's-Hertogenbosch heeft zich bereid verklaard voor een tentoonstelling aldaar zooveel mo gelijk mee te werken, om alle vreemdelingen waardig te ontvangen. Spreker hoopte dan ook, dat voor een volgende shotv in Haarlem een betere lokaliteit beschikbaar zou zijn. Hij deeld mede, dat Het aantal leden van den Ned, Konijnenfokkersbond van 311 in 1936 is gestegen tot 1850. Met den wensch, dat deze tentoonstelling in alle opzichten mag slagen, verklaarde de heer Piepenbrink haar voor geopend. Namens de keurmeesters sprak de heer F. Schaedtler uit Rotterdam. Hij noemde deze tentoonstelling geen alledaagsche ge beurtenis. Door de werkkracht van het be stuur. door de intense propaganda en door het feit. dat de uitstekende verzorging der dieren alom in den lande een uitstekenden naam heeft, heeft men met deze tentoonstelling alle Nederlandsche rcords gebroken. (Applaus). Namens alle keurmeesters dankte hij het be stuur voor de hartelijke ontvangst. Deze show is „af", zei spreker. Hij is er van overtuigd, dat de dieren in even goeden toestand dit ge bouw zullen verlaten, als zij er in gekomen zijn. Spreker bracht hulde aan den heer Ak kerman, die voor deze tentoonstelling per soonlijk vijftig borden keurig beschilderd heeft; aan den heer Klaas van Dijk, die. hoe wel hij bij het rangschikken der ijzeren kooien zeer ernstig aan het been gewond werd, toch op zijn post gebleven is. (Applaus). Nie mand zal hebben durven voorspellen, dat het trotsche record van 1158 dieren op de ten toonstelling te Leiden door de Haarlemsche zoo glansrijk gebroken zou worden. Hij wenschte het bestuur er geluk mee en hoopte dat de show zich in een druk bezoek zou mo gen verheugen. De heer C. S. Th. van Gink, directeur van „Haarlem's Bloei", vond het eveneens heel jammer, dat men in Haarlem niet over een grootere tentoonstellinggsruimte kon be schikken. Hier is een groote show buitenge woon moeilijk te organiseeren. Spreker zegde toe, dat „Haarlem's Bloei" bij alle instanties, die daarvoor in aanmerking komen, zal trach ten om dit tekort, zoo gauw als de omstandig heden dit toelaten opgeheven te krijgen. Nog eenige vertegenwoordigers van zuster- vereenigingen, o.a. van „Nut en Sport" voer den het woord. De Voorzitter dankte alle sprekers; hij hoopte dat de tijd niet ver verwijderd zou zijn, dat „Het Raskonijn" voor 2500 dieren de aandacht mag vragen. Hierop bezichtigden de genoodigden de in zendingen. We kunnen een bezoek aan deze tentoon- stellig te zeerste aanbevelen. Zij is heden ge opend van 910 uur en Zondag van 98 uur. Een legaat voor de gemeente Haarlem Ten bate van het Tehuis voor Ouden van Dagen. Op 5 November 1938 overleed de heer W. F. J. Kroes. Bij testament benoemde hij tot erfgename van de helft zijner nalatenschap de gemeente Haarlem, ten behoeve van het Stads Armen- en Ziekenhuis aan den Schotersingel alhier (thans genaamd Haarlem's Tehuis voor Ouden van Da gen). Blijkens mededeeling van den Notaris be dragen de baten c.a. der geheele nalatenschap pl.m. f 39.000.Daartegenover staan lasten, welke echter nog niet bij benadering kunnen worden opgegeven, doch welke vermoedelijk niet buitengewoon hoog zullen zijn B. en W. geven den Raad in overweging de nalatenschap onder het voorrecht van boedelbe schrijving te aanvaarden. Ingevolge art. 1080 van het Burgerlijk Wetboek moeten de roerende en onroerende goederen in het openbaar worden verkocht. Ook hiervoor zal de Raad een besluit moeten nemen. Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Mr. W. J. van Balen over Verkeersevolutie. Voor het Departement Haarlem der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel sprak Vrijdagavond mr. W. J. van Balen president der Alg. Ned. Verkeersfederatie te 's-Gravenhage, over het onderwerp: „Verkeersevolutie". Na een kort inleidend woord van den voor zitter, ir. J. Telders, was het woord aan mr. van Balen. Het verkeer, zoo begon spr. is steeds in bewe ging, steeds groeiende en het moet geleid wor den in de banen, die voor de gemeenschap de beste zijn. Reeds de Romeinen begrepen, dat snelle verbindingen van het hoogste belang wa ren; ook de Inca's legden wegen aan, met trap pen over de bergen. Estafetteloopers brachten berichten over langs deze wegen. Ook in zeer oude tijden voelde men al voor goede wegen en een goede organisatie. De Noormannen vonden hun weg langs het water naar Constantinopel. Aan Napoleon danken wij vele kaarsrechte en vrij breede wegen (men denke aan Noord-Bra bant). Koning Willem I schiep verbindingswe gen tusschen Noord- en Zuid-Nederland: hij zorgde voor kanalen en voor een net van straat wegen. Ondertusschen kwam ook het spoorwegnet op, dat zich in 100 jaar geweldig heeft ontwikkeld. Moderniseering ging daarmede gepaard. Vele kanalen zijn gegraven in ons land en in het buitenland, maar niet altijd bleken zij eco nomisch verantwoord. Van geheel anderen aard zijn de doorgravingen van Suez en Panama. Het allerbelangrijkste gevolg van het graven van het Panamakanaal was dat de Amerikaansche oor logsvloten van de Pacific en de Atlantic elkan der nu snel konden naderen. Voor ons land waren van zeer veel belang de Nieuwe Waterweg en het Noordzeekanaal. De 19e eeuw was grootendeels de eeuw van rails en van spoorwegen. Toch bleef het niet- snelvervoer over het water geschieden. Latei- kwam het motorwegverkeer op. Spoorweg-, water- en motorvervoer hebben zeer geleden onder de economische crisis. Het watervervoer heeft nog steeds verreweg het grootste aandeel in het verkeer, vooral sedert de motor er bij toegepast wordt. Tegen het snel- autovervoer over korten afstand kunnen de spoorwegen zeer moeilijk concurreeren, al pro- beeren zij het wel met allerlei micfdelen b.v. verlaging van tarieven, aanbiedingen aan voet balclubs voor goedkoop vervoer van elftallen enzoovoort. De spoorweg tracht zich ook te verdedigen door samenwerking met tramwegen en busdien sten. Er is dus een scherpe concurrentiestrijd tus schen de drie middelen van vervoer gaande. De Dieseltractie kan van veel belang worden, mits zij niet ontmoedigd wordt door te zware belas ting. Het motorwegverkeer is de laatste jaren steeds zwaarder belast. Een onderzoek van de Ver keersfederatie heeft aangetoond, dat het motor- wegvervoer te veel betaalt. Ook een regeerings- commissie is tot dit resultaat gekomen. De voor stellen van de Regeering inzake reglementeerirife en co-ordinatie van het verkeer hebben waar schijnlijk ten doel het vervoer per spoor te be schermen. Dat blijkt ook hieruit dat herhaaldelijk rerlof voor kleine pleziertochten per autocar door den Rijksinspecteur wordt geweigerd. Er ordt dan gezegd: er loopt daar een trein. Het is de vraag of de Regeering met deze methode wel op den goeden weg is. Als GRIEP dreigt Hondenweer AFLUK1N weer! Neemt tijdig AFLUKIN. Het voorkomt Griep - Verkoudheid - Influenza. Prijs 50 cent per buisje. Bus van 1000 pillen f. 6.50. Eischl den naam AFLUKIN op elk p,llel,e. verkrijgbaar bij alle opotfiekers eb drogislen (Adv. Inqez. Med.) Van het Spoorwegbedrijf is een bloeiend be drijf te maken. Daarvoor is moderniseering noo dig en het meer efficient maken van den dienst, b.v. door grootere frequentie, meer snelheid en meer comfort. Inkrimping van het spoorwegnet is ook noodig; dat is trouwens al gebeurd (zij het niet met voldoende voortvarendheid); men denke aan de Haarlemmermeerlijnen. Onrenda bele lijnen en onrendabele stations moeten wor den opgeheven. Wat is nu hierbij de taak der overheid? Zij moet zorgen voor veiligheid, openbare orde en sociale rechtvaardigheid bij de bedrijven. Wij moeten kunnen beschikken over een goedkoop vervoersapparaat, dat kan concurreeren met an dere landen. Hiervoor is uitgroei van alle ver voermiddelen noodig; knechting van andere ver voermiddelen ter bescherming van de spoorwe gen is uit den booze. Men breidele het motor wegverkeer niet. Waarvoor zijn anders de prach tige nieuwe wegen en bruggen gemaakt? Wat zal nu de toekomst brengen? De spoor wegen houden een zeer schoone taak over: het snelle vervoer van groote massa's personen en goederen tusschen hoofdknooppunten, de groote steden. De rest zullen de spoorwegen moeten overlaten aan tram en bus. Voor het allersnel ste vervoer blijft de luchtvaart over, die nog voortdurend evolueert. Voor een goed verkeerswezen is een vrije ont wikkeling noodig, men streve niet naar verstar ring van het bestaande. Hierna was er gelegenheid tot het stellen van vragen en het maken van opmerkingen. Voor den Politierechter. Schippersruzie. De moeilijkheden eens binnenschippers zijn vele en velerlei. Zijn leven rolt niet dikwijls voort langs glad en rimpeloos water. Edoch, de frissche, zij het dan ook geen zilte bries, die ook over deze Hollandsche binnenwateren zoo dikwijls haar verkoelenden adem doet gevoelen, verzoent hem niet veel narigheid. Niet echter met alles. Zoo was een Aimsterdamsche schip per erg kwaad op een anderen Amsterdam- schen schipper. Dat is niet vreemd. De reden? Och, er is een bekend Fransch spreekwoord, dat de reden van alle misdaden volgens de Franschen dan altijd aangeeft. U kent het natuurlijk. „Cherchez la femme. Maar dat doet er nu eigenlijk minder toe. De ruzie was er. En nu was de beleedigde schipper volgens mededeelingen van den Officier, een kerel als een boom. Van de waarheid dezer woorden heeft niemand zich kunnen overtuigen want de verdachte was niet verschenen. Maar uit den verderen loop der geschiedenis zal u wel duidelijk worden, dat de Officier geen woord te veel had voor al Uw IIIorentzpleinl9 Tel:i2si4 Op 14 October voer schipper no. 2, de man, die de verbolgenheid van den ander had op gewekt, met zijn schip naar Halfweg. Hij wa,s echter niet erg gerust en daarom vroeg hij een anderen schipper hem te vergezellen. Deze laatste ging aan het roer staan en de schipper trok zich, om alle moeilijkheden bij een even- tueele ontmoeting te vermijden, in de ma chinekamer terug. Helaas, hét noodlot spande zich tegen hem samen. In de nabijheid van Halfweg ontwaarde de reus onder de schippers het scheepje van zijn tegenstander. Evenals weleer de kaperkapiteins enterde hij het schip en sprong gewapend met een meerpin op den pseudo-machinist af onder het uitstooten van de liefelijke uitnoodiging: „Kom d'r uit, dan sla ik je de hersenen in". Nu is een dergelijke invitatie maar voor één uitleg vatbaar. De be dreigde schipper vond het dan ook maar vei liger in de machinekamer te blijven, wat men hem, gezien de omstandigheden, niet euvel kan duiden. Dit was echter niet naar den zin van den boozen schipper. Hij stormde daarom de machinekamer binnen en gaf den ander een paar fiksche tikken.. Gelukkig eischte op dit moment zijn eigen boot zijn aandacht weer op en daarom liep alles nog zoo af, als het afgeloopen is. Dus zonder doodslag of zware mishandeling. Het is een rare zaak, zei de officier. De kleine schipper, klein dan in vergelijking met den verdachte, is zóó bang geworden, dat hij meteen in het water springt als hij zijn tegen stander ook in de verte ziet op dagen. Dat leidt tot eigenaardige consequenties. Stel, dat het vriest, dan zou de goede man een her senschudding op kunnen loopen wanneer hij zou trachten van zijn schip af te duiken! Ge lukkig kan de verbolgen schipper niet zwem men maar de toestand is toch onhoudbaar. Thans doen ze echter alle twee moeite elkaar zoo min mogelijk te zien. Daarom vroeg spr. 6 maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. De politierechter vond de situatie echter toch nog te gevaarlijk en veroordeelde tot twee maanden onvoorwaarlijk en vier maan den voorwaardelijk. Hetgeen een flinke straf is. Zelfs voor een reus onder de schip-pers. ii Jfl Copyright P. 1. 8. 80s 6 Copenhagen Gerda knielde neer bij de Akkerwinde, een andere bloem. Wat vertelde die? „Een oude burcht staat aan het eind van een smal bergpad, boven op een rots. De klimop groeit dicht tegen de oude, roode muren en slingert zich om één der vensters. Voor dat venster staat een beeldschoon meisje. Zie, nu buigt zy n tusschen het groen en zij is licht als de appelbloesem, welke door voorover en tuurt den weg af. Zij ziet er frisscher uit dan een roos den wind medegevoerd wordt. Haar zijden gewaad ruischt, alsof het zeggen wil: „Komt hy nog altijd niet?" „Bedoel je Karei?" vroeg Gerda gespannen en vol aandacht luisterde zy naar het antwoord. Maar ook dat was weer een teleur stelling, want de Akkerwinde zei: Ik vertel alleen de geschiedenis, welke ik droomde (Wordt vervolgd) Gekleede middagjapon. Deze keurige japon, die opgefleurd wordt door een vestje van brocaat, kan gemaakt worden van 3,50 M. materiaal van 130 centimeter breedte Het model is eenvoudig, doch gekleed. De japon is geheel getailleerd: een strik sluit de uitsnij ding ai. De gladde mouw is ook afkleedend. Het patroon is te verkrijgen in maat 50: bo venwijdte: 120 centimeter; taillewijdte: 100 cen timeter en heupwijdte: 138 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 cents. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Een nieuwe Christelijke School voor M.U.L.O. In Haarlem-Noord. Het bestuur van de Vereeniging voor Christe lijk Uitgebreid Lager Onderwijs te Haarlem, verzoekt de medewerking van de gemeente overeenkomstig art. 72 der Lager-or.derwijswet 1920 voor de stichting van een bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs op een nader aan te wijzen terrein aan de Planetenlaan, nabij de Van Nesstraat. en de Mr. Jan Gerritsz- laan in deze gemeente. Uit dat adres blijkt, dat de te stichten school ruimte moet bieden voor 125 leerlingen, dat zij 5 klassen zal hebben, en dat per klas ten hoog ste 36 leerlingen zullen worden toegelaten. De bij de aanvrage overgelegde stukken, waaronder een lijst van meer dan 60 leerlingen, die de nieuwe school zullen bezoeken, voldoen aan de bepalingen der wet, zoodat naar de mee ning van B. en W. tegen inwilliging van het ver zoek geen bezwaren bestaan. Wat de keuze van het voor den bouw te be stemmen terrein betreft, deelen B. en W. den Raad mede, dat de onderhandelingen daarover nog niet zijn geëindigd. Te zijner tijd zullen zij den Raad met de juiste plaats der school in kennis stellen. Het ligt in het voornemen om zoodra de stukken (bouwplannen en volledige kostenra ming) ter beoordeeling zijn ingezonden een voorstel aan den Raad te doen om het voor den bouw enz. benoodigd crediet te onzer beschik king te stellen. Aangezien de Raad op grond van art. 75, 4e lid, der wet tevens een besluit behoort te nemen om trent de vraag of het voor het openbaar uitge breid lager onderwijs geldend maximum getal leerlingen per klas, zijnde 48, al of niet in over eenstemming moet worden gebracht met het door adressant voor zijn school opgegeven maximum getal leerlingen per klas van 36. deelen B. en W. den Raad mede, dat het hun gewenscht voor komt daarin geen verandering te brengen. Heden: ZATERDAG 14 JANUARI Stadsschouwburg: Gezelschap Jan Musch: „De terugkeer van Peter Grimm". 8.15 uur. Palace Familie Cinema: „Moto de geheim zinnige" en „Meisjes van de H. B. S.", 2.en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Katja". Op het tooneel: De drie Willards. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Als ik koning was". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Drie kameraden" (ge prolongeerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Kom je ook bij de brand weer?" en „De Tyran". Moviac Theater: „Dik Trom", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestrina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. ZONDAG 15 JANUARI Bioscoopvoorstellingen 'c middags °n 's avonds MAANDAG 16 JANUARI Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6