RYNBENDE De „Tromp' zwaar beschadigd. KI UINIGER! Aanvaring m het Kanaal. er naar Subliem 6 cents. VICTOR HUGO De „Koningin Emma Hansje's kou Es vandaag over MAAND A G 16 J SfUAEI 1939 HS'AECEM'S DAGBEAD 3 Door Duitsch schip aangevaren. Uit Lissabon wordt gemeld: Het Duitsche s.s. Orinoco is Zon dag bij het verlaten van de haven in aanvaring gekomen met den Neder- landschen flottieljeleider Hr. Ms. Tromp". De „Tromp" werd daardoor ernstig beschadigd. De „Orinoco" verliet tijdens stormweer de haven, geassisteerd door twee sleepbooten. Bij het passeeren van de „Tromp" liep het schip als gevolg van een hevigen windstoot uit den koers en kwam'met den oorlogsbodem in aanvaring, welke aan stuurboordzijde werd getroffen. Een aantal stalen platen van de „Tromp" werd ingedrukt. Het verluidt, dat de flottieljeleider ook een gat beneden de wa terlijn heeft gekregen. De sleepbooten hebben tevergeefs getracht de aanvaring te voorko men, waarbij het weinig scheelde of een van beide vaartuigen was gekapseisd. Na de bot sing heeft de „Orinoco", die niet beschadigd is, de reis voortgezet. De havenautoriteiten hebben een onder zoek naar de „Tromp" ingesteld. Zij waren van meening, dat het schip ter reparatie in om zoo maar „LUK RAAK" te bestellen bij de „EERSTE DE BESTE" 't Is van groot belang^ van WIEN U Uw brand stoffen betrekt! Goede brandstof bezit 'n HOOCE CALORISCHE WAARDE en is daarom HAARLEM - Telef. 10070 (Adv. Ingez. Med.) Engelsch schip gezonken. Overlevenden door Italiaansch schip gered. Zondagochtend omstreeks 4 uur is op de reede van Vlissingen aangeko men het Italiaansche s.s. „Monte San to", dat uitgaande van Rotterdam naar Savona in het Kanaal in aan varing is gekomen met het Engelsche s.s. „Conifer". De „Conifer" is gezon ken en de „Monte Santo", wiens boeg boven de waterlijn versplinterd werd, is met de opvarenden van de „Coni fer" aan boord teruggekeerd en op de reede van Vlissingen voor anker gaan liggen in afwachting van nadere in structies. Het Engelsche s.s. „Conifer" behoorde toe aan de General Steam Navigation Company Ltd., Londen, het meet 413 ton bruto en 218 netto, en was in 1936 gebouwd. De „Monte Santo" meet 5850 tot bruto en 3699 ton netto, behoort toe aan N V. Cooperativa di Naviga- zione Garibaldi en hoort thuis in Genua. Het schip is in 1920 gebouwd. De bemanning van het s.s. Conifer te Vlissingen aan wal gezet. Zondagavond om ruim half elf zijn de negen leden van ae bemanning van het Engel sche s.s. Conifer te Vlissingen aan wal gezet en in hotel Goes opgenomen. Daar vertelden zij, dat hun schip Zondag ochtend obrn ongeveer 4 uur bij slecht zicht ter hoogte van het Engelsche vuurschip Sandeti was aangevaren door het Italiaansche schip. „Wij waren" aldus de schipbreukelingen, „op weg van Londen naar Duinkerken en de meesten onzer sliepen toen de aanvaring ge schiedde. Ons schip werd in het midden ge raakt en het bleef aan de Monte Santo han gen. In de haast hebben wij de hoogst noodige kleedingstukken aangetrokken en het gelukte ons om zonder verdere ongelukken aan boord van het Italiaansche schip over te gaan. Kor ten tijd later is de Conifer gezonken. Het schip had 240 ton stukgoed aan boord. De be handeling, welke wij aan boord van de Monte Santo ondervonden, verdient .allen lof", aldus de gelukkige schipbreukelingen, die dan ook in de beste stemming verkeerden. De Monte Santo heeft een versplinterde boeg en maakt water in den voorpiek. Het schip zal eerst door scheeps-experts moeten onderzocht wor den, alvorens de reis te kunnen vervolgen. Waarschijnlijk zal het een voorloopige repa ratie moeten ondergaan. een droogdok zal moeten worden opgenomen Ir. verband hiermede is het vertrek van de „Tromp" uit Lissabon, dat op a.s. Woensdag was vastgesteld, tot onbepaalden tijd uitge steld. De commandant van de „Tromp", kapitein ter-zee L. C. A. M. Doorman, bleef den gehee- len dag aan boord om persoonlijk alle veilig heidsmaatregelen te nemen. Zondagmorgen had juist een eerecompagnie van Hr. Ms. „Tromp", de flottieljeleider, wel ke een kruistocht door het Westen van de Middellandsche Zee zou gaan maken en op weg daarheen de Portugeesche hoofdstad be zocht, zich naar het gedenkteeken voor de dooden uit den grooten oorlog begven. Daar aangekomen werden de militaire eerbewijzen gebracht. De commandant van de „Tromp" plaatste op het voetstuk van het gedenktee ken een foudraal, inhoudende een plaque met een inscriptie ter eere van de in den oorlog gesneuvelde Portugeezen. Des middags werd kolonel Doorman door generaal Carmona ontvangen. Hr. Ms. „Tromp" is de jongste aanwinst van onze marine. Het is een flottielje-leider, maar men zou het schip ook een kleinen kruiser kunnen noemen. De waterverplaatsing be draagt vol uitgerust 4200 ton en de bewape ning bestaat uit zes kanonnen van 15 cm., uit acht mitrailleurs en zes torpedobooten. De snelheid is 32V2 mijl; bij een proefvaart over schreed de „Tromp" die snelheid echter reeds. De bemanning telt 285 koppen. De kosten van aanbouw hebben ongeveer 7'/2 millioen gulden bedragen. Het schip is bestemd voor den dienst in Indië, Met de „De Ruyter" zorg de de „Tromp" voor verjonging van onze ma rine, wat het materieel betreft. Op 21 Januari 1936 werd op een der hel lingen van de Ned. Scheepsbouw Maatschap pij de kiel gelegd. Op 24 Mei 1937 werd het schip te water gelaten, waarbij H.M. de Ko ningin de doopplechtigheid verrichtte. Op 18 Augustus 1938 geschiedde de indienststelling. De „Tromp" zou volgens het routeschema op Woensdag 18 Januari van Lissabon vertrek ken. De „Orinoco" is een schip van de Hamburg- Amerika Lijn met een inhoud van 9660 brute ton. Nader meldt men ons uit Den Haag: De schade onder de waterlijn is oogenschijn- lijk meegevallen, doch het schip zal moeten dokken, waartoe het dok a.s. Donderdag be schikbaar is. Met de herstelling zullen vermoede lijk ongeveer vier dagen gemoeid zijn. Spoorwagon kwam op zolder schuit terecht. Treinverkeer bij Zaandam vijf uur lang gestagneerd. Zaterdagmorgen omstreeks 12 uur heeft te Zaandam een spoorwegongeluk plaats gehad dat geen persoonlijke ongelukken tengevolge heeft gehad. Even buiten het station Zaandam ligt een brug in het baanvak, welke de verbinding vormt tusschen de Vaart en de Papenpadsluis waarvan door den houthandel gebruik wordt gemaakt om de met hout geladen dekschui ten naar de Zaan te vervoeren. Kort voor twaalf uur heeft de brugwachter Dolleman de brug opengedraaid, om een schuit geladen met hout, doorgang te verlee- nen. Op het oogenblik dat de schuit onder de brug voer, is het achterste rijtuig van een achteruit rangeerenden ledigen personentrein tusschen de brughoofden gevallen. De schui tenvoerder A. Geene, die toevalligerwijze op het voorste gedeelte van schuit stond, wist zich door direct op den wal te springen, in veiligheid te stellen. Het opruimingswerk werd in belangrijke mate vergemakkelijkt, doordat de schuit het truckstel van het rijtuig had opgevangen. Desniettemin duurde het tot des middags vijf uur voor het personeel van de werktrei- nen uit Amsterdam en Alkmaar onder des kundige leiding erin geslaagd was de belem meringen voor het herstel van het spoorweg verkeer tusschen Zaandam en Koog eenerzijds en tusschen Zaandam en Purmerend ander zijds uit den weg te ruimen. Van dat uur af konden de treinen in beide richtingen hun normalen loop hervatten. Heel wat werk moest er verzet worden om dit resultaat te bereiken. Toen het veronge lukte spoorwegrijtuig uit zijn benarde positie tusschen de twee brughoofden was bevrijd, moest nog het zware onderstel, dat van den wagen was losgeraakt en op den bodem van den Papenpadsloot lag, worden opgevischt. Eerst toen dit was geschied kon de brug wor den neergelaten. Gelukkig was deze niet ont wricht en klopten ook de verbindingen van de rails. Tijdens de stagnatie werd de verbin ding tusschen de stations Zaandam en Koog en Zaandam en Purmerend door autobussen onderhouden. Volgens een verklaring van den schuiten voerder zou er zich niemand op het achterste spoorwegrijtuig hebben bevonden, hoewel dit volgens de voorschriften het geval had moe ten zijn. Dapper gedrag van brandweerman Baby van vier maanden ternauwernood uit brandend huis gered. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur brak brand uit in de boven de limonadefabriek Lobel gelegen woning van de familie Staffhorst aan de Oudegracht te Utrecht. Doordat een kat in de keuken een petroleumstel omver wierp, vatte de omgeving vlam. Het vuur breidde zich snel uit. In de woning bevonden zich 't dienstmeisje en twee kinderen van de familie, resp. vier jaar en vier maanden oud. Het meisje vluchtte het huis uit met het oudste kind in haar armen. Zij waarschuwde de buren, die onmiddellijk de brandweer alarmeerden. Intusschen werden terstond maatregelen ge nomen om het andere kind te redden, doch po gingen daartoe mislukten. Burgers hadden inmiddels een vrachtauto op het trottoir gereden, zoodat toen de brand weer arriveerde de brandwacht Kronenburg, die zich goed nat had laten spuiten over het dak van de auto kon klimmen om zich op deze wijze toegang tot het brandende perceel te ver schaffen. Hij wist met gevaar voor eigen leven de baby van vier maanden, die in een slaapka mer naast de brandende keuken in een wieg lag te slapen, te redden en aan de inmiddels gear riveerde en doodelijk ontstelde ouders over te geven. De familie vond onderdak bij buren. Met enkele stralen was de brandweer het vuur spoedig meester. De keuken en een deel van de aangrenzende slaapkamer brandden uit. PER LITERKRUIK 3 75 O (Adv. Inaez. Med.t Politierapport van kogelgaatjes aan den gezant overhandigd. De voorloopige resultaten van het justitieele onderzoek naar de gaten in de werkkamer van den Duitschen gezantschapsraad Wolfgang Gans Edler Herr zu Putlitz aan den Langen Vijver berg no. 7 te 's-Gravenhage en de wo- nin van den kanselier van het Duitsche consulaat te Amsterdam gevonden, zijn naar de Tel. verneemt thans ook aan den Duitschen gezant te Den Haag graaf Julius von Zech von Burkersroda, medegedeeld. Dit gijn de voorloopige resultaten; men is dus nog in afwachting van de verdere nasporingen naar de daders. Van de zijde der Duitsche legatie werd be zwaar gemaakt tegen de voorstelling alsof de werkkamer van den Duitschen gezantschaps raad naast het Duitsche gezantschapsgebouw daar eerst onlangs zou zijn gevestigd, zoodat het weinig bekend zou zijn wie in deze vertrek ken gehuisvest is. Sinds ongeveer 1933 werkt de gezantschaps raad in deze kamers en vooral des zomers, wan neer de ramen dikwijls open staan kan men o.a. aan het hier hangende portret van Hitier, zien, dat deze kamers in betrekking staan tot het aangrenzende legatiegebouw. De veronderstelling, dat men dus niet gewe ten kan hebben wie hier zijn werkkamer heeft, werd dan ook van deze zijde van de hand ge wezen. In geen geval betreft het hier de parti culiere woning van Herr zu Putlitz, want de gezantschapsraad woont te Scheveningen. Overigens verklaarde men het blad van de zijde der Duitsche legatie, dat men volkomen vertrouwen heeft in het nog aanhangige onder zoek der Nederlandsche justitie, waarvan men het eindresultaat thans afwacht. Op twee plaatsen in Amsterdam hebben be woners een gaatje in de ruiten ontdekt, dat evenals in de reeds geconstateerde gevallen te Amsterdam en elders, naar hun meening af komstig zou kunnen zijn van een schot. Er is aangifte bij de politie gedaan. Het eene is ontdekt aan de achterzijde van een perceel aan de Keizersgracht, het andere in een bovenwoning aan de Euterpestraat 116, waar beneden het Braziliaansch consulaat is geves tigd. Trouwens in verschillende deelen van het land zijn mededeelingen binnen gekomen, dat gaatjes in ruiten waren gevonden. De bewaking van het perceel aan het Vale- riusterras wordt nog steeds gehandhaafd. De hoofdstedelijke politie heeft voorts nog enkele veiligheidsmaatregelen getroffen nl. door even eens een politiepost te plaatsen bij twee andere ambtenaren van het Duitsche consulaat, resp. aan de Michel Angelostraat en de Koningslaan. vil ROENTJES in Haarlem's Dagblai zijn er, om U te helpen. En op geen andere manier kunt U zoo goede, snelle en goedkoope hulp op dit gebied krijgen. U weet niet meer wat U rooken wilt? Naar mijn overtuiging is Victor Hugo de beste. (Adv. ingez Mea.j Vliegtuig vliegt achteruit. AMSTERDAM, Maandag. Boven het Stadion hing Zondagochtend een sportvliegtuig. aldus meldt de Crt. Tientallen menschen stonden er naar te kijken. Was het dan zoo iets buitengewoons, die tweedekker? Dit toestel wèl, want het vloog achteruit. Dat kan, zoo dacht men. geen gewoon vlieg tuig zijn. dat is iets héél bijzonders. Het is geen helicoptère. Op de vleugels staat duide lijk PH-APO te lezen, het is dus een Neder- landsch toestel. Een nieuwe vinding? Men be grijpt er niets van. De machine in kwestie is een doodgewone FK. 46 van de Nationale Luchtvaartschool met André Postma aan het stuur. Boven staat een wind van 100 K.M. per uur en André heeft de snelheid van 't kistje geminderd tot 90 K.M., waardoor het doodleuk met een gangetje van 10 K.M. per uur achteruit drijft. Gevaarlijk? -Teelemaal niet. Immers, de machine heeft ten opzichte van de omringende lucht meer dan voldoende snelheid en zij vliegt dus normaal Dat zij t.o.v. den grond een negatieve snelheid bezit en dus achteruit gaat, doet er niets toe want een vliegtuig, in de lucht, heeft met dien grond niet te maken. André geeft iets meer gas, de snelheid loopt op tot 100 K.M per uur en zijn machine staat stil. Nog meer gas en zij gaat langzaam vooruit. Honderd en vijftig kilometer geeft de snelheidsmeter aan doch door dien sterken wind schieten ze niet op. Een bocht en ze hebben den wind in den rug, het toestel waait weg. Toch blijft die snel heidsmeter niet meer dan 150 KM. aanwijzen; de grondsnelheid is dan echter circa 250 K.M. per uur. vertraagd van stapel geloopen Schip gleed enkele meters en stopte daarna H.M. de Koningin heeft Zaterdagmiddag bij de tewaterlating van de „Koningin Emma" van de werf „De Schelde" te Vlissingen de volgende rede gehouden: „Mijnheer de president-commissaris van de maatschappij „De Schelde", Voor uwe woorden van welkom betuig ik u mijn oprechten dank. Gaarne zal ik aan het verzoek, om dit schip te water te laten, vol doen. Ik doe dit met ware vreugde, waar het de naam draagt mijner geliefde Moeder, die steeds bewezen heeft een open oog te hebben voor de groote belangen van ons volk en met name de nationale scheepsbouw en scheep vaart een warm hart toedroeg. Ook u, mijnheer de president-commissaris der stoomvaart maatschappij „Zeeland" dank ik voor uwe tot mij gesproken woorden. Moge dit schip ten allen tijde getuigenis af leggen van het kunnen van onzen Nederland- schen scheepsbouw en moge het gedurende een lange reeks van jaren een sieraad zijn van onze vaderlandsche koopvaardijvloot en van de maatschappij, wier vlag het voert. Een gelukkige vaart zij het beschoren." Met een simpele handbeweging nam onze vorstin hierna de laatste beletselen weg. Het schip liep niet af. Vol spanning wachtte het publiek, dat in massa's was opgekomen, op het groote mo ment. Er kwam beweging in het schip, heel langzaam, en het schoof een paar meters naar voren. Toen bleef het schip echter staan en het reeds hier en daar begonnen hoera-geroep verstomde. De spanning op de werf steeg voortdurend en werd bepaald drukkend, toen bleek, dat de „Koningin Emma" nog niet van stapel wilde loopen. Onmiddellijk werd met man en macht be gonnen om te trachten het nieuwe schip alsnog spoedig in zijn element te brengen. Met hy draulische persen werd gewerkt, doch slechts enkele centimeters kon het gevaarte worden opgeschoven. Om kwart voor twee lag het schip nog steeds op de helling. H.M. de Koningin en de aanwezige autoriteiten bleven voorloopig wach ten om den verderen gang van zaken te zien. Lag het oorspronkelijk in de bedoeling, dat de vorstin na de tewaterlating naar het hoofd gebouw van de maatschappij de Schelde zou rijden, waar haar ververschingen zouden wor den aangeboden en waar enkele heeren hun opwachting zouden maken, thans werd hier van afgezien en werden de ververschingen aangeboden op de koninklijke tribune Hoewel het personeel der werf met behulp van hydraulische persen alles in het werk stelde het schip van de helling te krijgen, waren deze pogingen kort voor drie uur nog steeds vruchteloos gebleven. Vijf minuten voor drie, terwijl de talrijke met oranje getooide belangstellenden H.M. hartelijk toejuichten, en de muziek het Wil helmus speelde, verliet de Koningin de werf om via de Aagje Dekenstraat. Koningsweg, en Nieuwe Vlissingsche straat de gemeente Vlis singen te verlaten. Kort na vijf uur van de helling gegleden. Terwijl de genoodigden bij de doopplechtig heid van de „Koningin Emma" zich te pl.m. drie uur naar Hotel Britannia begaven, waar zij zich aan een maaltijd verzamelden, bleef het personeel van de werf gedurende den mid dag alles in het werk stellen om het schip van de helling te doen glijden. Doch wat men ook probeerde, alle moeite bleef voorloopig ver- geefsch. Plotseling echter het was op dat moment kwart na vijf uur kwam er weer eenige beweging in het schip en nu gleed de „Koningin Emma" tot groote vreugde van het personeel en van hen, die op de werf waren gebleven en die het werk met spanning had den gevolgd, in het water. DE STRAFVERVOLGING TEGEN „HET NATIONALE DAGBLAD" Als verdediger van mr. M. M. Rost van Ton ningen, hoofdredacteur van het Nationale Dagblad, tegen wien op grond van beleedi- gende artikelen een strafvervolging zal wor den geopend, zal optreden mr. W. J. C. A Nijgh. Auto's met treinen in botsing. Twee ongelukken die goed afliepen. Op den onbewaakten overweg te Eexta (Gr.i is Zondagavond een personenauto door den trein, die te 18.15 uur uit Winschoten naar Groningen vertrekt, gegrepen. De auto werd van achteren aangereden, sloeg enkele malen over den kop en kwam zwaar beschadigd in een sloot terecht. De bestuurder, de heer Eaens uit Blij ham liep slechts een lichte wonde aan het hoofd op. De beide kinderen van den heer E., die achterin den wagen zaten, bleven ongedeerd De trein had slechts een oogenblik opont houd. Auto door spoorboomen gereden. Zaterdagavond om kwart over tien is een vrachtauto, bestuurd door en eigendom van den bloemenkoopman Van Wijk uit Arnhem, op weg van Winterswijk naar Zutphen door de gesloten spoorboomen, op 300 meter afstand van het station Ruurlo gereden. Een tweede inzittende, zag kans vóór de auto de boomen gepasseerd was uit den rijdenden wagen te springen, terwijl de bestuurder op het laatste moment, nadat de auto al door de boomen was heengereden, en juist voordat een goe derentrein op weg van Winterswijk naar Zut phen naderde, uit de nog steeds rijdende auto kon springen. De auto werd door den trein gegrepen en totaal vernield. De over wegwachter, die het ongeval zag aankomen, heeft nog getracht den trein tegemoet te loopen en dezen te laten stoppen, hetgeen echter niet door den machinist werd opge merkt. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1889. 16 Januari: Door den minister van Koloniën is de heer dr. C. Snouck Hurgronje, lector aan de Rijks-Universiteit te Leiden, voor den tijd van hoogstens twee jaren, gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch-Indië. om te wor den belast met een onderzoek naar de instellingen van den Islam daar te lande. Armenraad te Amsterdam bestaat 25 jaar. Herdenkingsbijeenkomst in aula Gem. Universiteit. In tegenwoordigheid van eenige honder den afgevaardigden van instellingen van weldadigheid en andere lichamen, werkzaam op het gebied van het maatschappelijk hulp betoon, is heden in de aula der gemeente-uni versiteit te Amsterdam herdacht, dat vóór 25 jaren, ingevolge de Armenwet 1912, een ge organiseerde samenwerking tusschen deze in stellingen tot stand is gebracht in het insti tuut van den Armenraad te Amsterdam. Nadat de voorzitter, mr. J. Kruseman. de aanwezigen welkom had geheeten, was het woord aan mr. J. Everts voor het houden van een rede over: „Wat heeft de Armenraad als coördlneerend instituut in deze 25 jaar tot stand gebracht?" Overziende wat is bereikt concludeerde spre ker, dat hoeveel aan den arbeid van den Ar menraad ook moge hebben ontbroken en hoe veel nog te doen valt, toch ls gebleken, dat de wetgever van 1912 in zijn wijze gematigdheid terecht hooge verwachtingen heeft gekoesterd van wat door vrijwillige samenwerking in een coördineerend instituut als de Armenraad, zou kunnen worden bereikt Nooit echter zou de Armenraad iets hebben kunnen tot stand brengen, indien niet het gemeentebestuur van Amsterdam, dat de kosten draagt, het in stituut niet in staat gesteld had zijn taak te vervullen. Na deze rede voerden het woord: dr. Im- burgh, mr. dr. P. J. Witteman, mr. Chr. P. van Eeghen en A. J. Mendes da Costa, res pectievelijk namens de Protestantsche, de Roomsche Katholieke, de neutrale en de Joodsche instellingen. Door mr. B. de Gaay Fortman en den heer A. J. de Costa werd ver volgens dank betuigd voor hetgeen de Ar menraad op het gebied der ongehuwde moe derzorg en der kinderbescherming heeft tot stand gebracht. inuenr teeenbed- ioeifunv v&VapoRub°ekwl J 4 efborat; rp Geen wachttijd—Werkt direct Door deze massage begint VapoRub direct doof de huid te werken als een pappleister. Gelijk 1i;dig ontstaan door de lichaamswarmte de heiiz me dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden in geademd. Door de urenlang aanhoudende, dub bele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. Opgelucht en zich prettig voelend, valt het kind spoedig in een verkwikkenden slaap. 's Morgens is de ergste kou meestal voorbij. Verlaagde Prijs 90 ct. (Adv. Ingez. Med.) Bond van Jonge Liberalen. De verantwoordelijkheid voor eigen bestaan. Zaterdag is in de gebouwen van Kampoord te Soesterberg de algemeene vergadering be gonnen van den bond van Jong-Liberalen. Bij den aanvang der vergadering werden telegrammen van trouw gezonden aan de Ko ningin en het Prinselijk paar. Openingsrede drs. H. A. Korthals De voorzitter van den bond, drs. H. A. Korthals, zeide in zijn openingsrede, dat de internationale omstandigheden thans alle aandacht afleiden van de binnenlandsche po litieke vraagstukken. Dit is een gevaar, omdat de massa zich nu niet voldoende rekenschap geeft van de principieele wijzigingen, welke zich in onze maatschappelijke orde dreigen te voltrekken. Steeds meer gaat de overheid re gelend optreden en stuurt zij in de richting van een van bovenaf geregelde maatschappij. Ondernemersdurf en initiatief worden ge remd en zoodoende wordt de vooruitgang van de maatschappij tegengegaan. De fout van de huidige samenleving is aldus spr. dat de menschen niet meer ver antwoordelijk zijn voor eigen bestaan, maar dat hun lot wordt gelegd in handen der over heid. Dit is een gevaar voor de economische kracht van ons volk, maar ook een gevaar voor de democratie. De menschen worden op deze wijze rijp gemaakt voor de opvatting om een ander de zaken maar voor hen te laten be handelen. De heer Korthals bepleitte bijzondere maat regelen en uitgaven voor de bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd Nu de vrij willigheid. waarop de cultureele zorg berust, een mislukking is gebleken, acht spr. ernstige bestudeering van de mogelijkheid van ver plichten arbeidsdienst noodzakelijk. Na de openingsrede bracht de secretaris, de heer A. A. C. Reedijk, het jaarverslag uit. Hieraan wordt ontleend, dat het jaar 1938 voor den Bond van Jong-liberalen in tegen stelling met het daaraan voorafgaande dat een jaar van consolidatie was een jaar van uitbreiding is geweest. Ongeveer vijfhonderd nieuwe leden zijn in het afgeloopen jaar tot den bond toegetreden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5