7HSS doet je goed! I m jecö Engelsche reeders verrast door de groote vangsten der IJmuidensche trawlers. [EOÏMSM |De jneeuwkonrnginl M A A N D A" G 16 JANUARI 1939 HAARLEM'S DAGBL'AD 25-jarig beslaan van do aid. Haarlem van <len Ned. Bond van Arbeiders in Landbouw-, Tuin bouw- en Zuivelbedrijf. Herdenkingsrede van den heer H. Hilgenga. Zaterdagavond herdacht de afdeeling Haar lem van den Nederlandschen Bond van arbei ders in Landbouw-, Tuinbouw-, en Zuivelbe drijf haar 25-jarig bestaan in een feestelijke bijeenkomst in het H.K.B.-gebouw in de Tem peliersstraat. De zaal was geheel gevuld toen de 2de voorzitter der jubileerende afdeeling de heer w. Spaans de aanwezigen, inzonder heid de vertegenwoordiging van den H.B.B.. de aangesloten afdeelingen en federaties, welkom heette. De penningmeester der afdeeling, de heer Berends, gaf een kort overzicht van de afgeloopen 25 jaren. Voor dat onze af dee ling opgericht werd. aldus spr., bestond ii Haarlem een plaatselijke vereeniging, die er voor ijverde in gevallen van ziekte te helpen Deze vereeniging ging zich langzamerhand ook met loonkwesties bemoeien. In Novem ber 1913 werden de voorbereidingen getrof fen om een organisatie op modernen grond slag te grondvesten. In de jaren 19141918 kon niet veel voor den arbeider gedaan wor den. Nadien groeide de Haarlemsche afdee ling van den Bond langzaam maar zeker; er werd een hoogtepunt van 191 leden bereikt. Daarop volgde een groote inzinking, doch thans is men met 130 leden weer op den goe den weg. Na de rede van den heer Berends las de 2de voorzitter de binnengekomen gelukwenschen voor. De heer W. Spaans huldigde namens de afdeeling drie leden, die van de oprichting af lid zijn. U hebt de afdeeling groot en sterk ge maakt, aldus spr. Gij zijt de steunpilaren. De vrouwen der drie leden werden in de huldiging betrokken en ontvingen fraaie bloemen. De heeren Henskens. Berends en Fabels zelf ont vingen geschenken. Daarop werd hen en hun echtgenooten door de aanwezigen in de zaal een „Lang zullen ze leven" toegezongen. De 2de voorzitter van den Haarlemschen Bestuurdersbond. de heer A. Eizema. verscheen vervolgens ten tooneele om het bestuur van de jubileerende afdeeling namens zijn Bond en mede namens de aangesloten organisaties geluk te wenschen. Spr, achtte den toestand in den land- en tuinbouw niet rooskleurig, vond dit nochtans geen reden om bij de pak ken neer te zitten, en wenschte de afdeeling derhalve een voorspoedige toekomst. Spr. bood namens den H. B. B. bloemen aan. Daarna sprak de voorzitter van het hoofd bestuur van den Ned. Bond van arbeiders in landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, de heer H- Hilgenga zijn herdenkingsrede uit. Spr achtte het leerzaam en nuttig om m de afgeloopen 25 jaren terug te zien; met name voor de jeugd, die denkt dat de weield altijd zoo geweest is als thans, en niet beseft hoeveel moeite en strijd het heeft gekost om ver beteringen te brengen. De wereld van nu is immers het resultaat van veel arbeid. In April 1912 was in Haarlem een plaatselijke vereeni ging van Bloemist Arbeiders opgericht. Deze trad als afdeeling tot den Bond toe. Er was in Haarlem ook nog een Hoveniersvereenigmg .Door Eendracht Verbetering"; deze trad m Januari 1914 ook toe. Wij kijken op dezen avond terug op de propaganda, de loonactaes, onze successen maar ook de ondervonden tegenwerking. Spr. wenschte de jubileerende organisatie namens het hoofdbestuur van harte geluk, en bracht hulde aan de drie oud ste leden van de afdeeling. Met name sprak hij woorden van lof over de verdiensten van den heer Berends, thans pen ningmeester der afdeeling. Hij huldigde de leden gedrieën voor den moed om 25 jaren geleden tot de vakbeweging toe te treden, voor het beleid, waarmede de organisatie werd ge leid, en voor de trouw waarmee ook in de moeilijkste uren werd gewerkt voor een beter bestaan der arbeiders. Van de 300.000 land- en tuinbouwarbeiders in Nederland zijn er thans 70.000 georganiseerd. Wij hebben meegedaan om de wereld beter te maken, aldus spr. De tegenwoordige loonen zijn belangrijk beter dan 25 jaren geleden. Thans hebben we georganiseerd overleg met de patroons. Juist in de afgeloopen 25 jaren valt de opkomst van de moderne arbeiders beweging. Wanneer we terug kijken doen we dat ook om moed te putten voor de toekomst. Vooral de jeugd moet dat doen. De jongere generatie moet het werk van de oudere garde voortzet ten. De toekomst zal niet gemakkelijk zijn. De 25 jaren, die komen gaan, zullen misschien nog moeilijker zijn dan de afgeloopen 25 jaren waren. De jongeren zullen echter het oude woord van Karl Marx moeten verwezenlijken: „Arbeiders aller landen vereenigt U", willen zij hun toekomst door de zee van moeilijk heden heen bouwen. De 2de voorzitter der afdeeling zegde den heer Hilgenga dank voor zijn rede. De heeren Henk Smal (conference) en Leo van Norden (piano) zorgden voor de vroolijke noot van den feestavond. Hun liedjes en grappen hadden een groot succes. Na afloop was er bal. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Zondagmorgen tien uur begon in het Sport- fondsenbad een Bondsexamen tot het be halen van de Bondsdiploma's A. en B. Niet minder dan 41 candidaten hadden zich aan gemeld voor A. en één candidate voor B. Ge slaagd zijn 33 candidaten A. en 1 voor B. Afgewezen werden 8 candidaten A. De examencommissie bestond uit de dames: C. Schmidt—Müsler, A. Perry—Meijer, A. Claus en A. E. Evers en de heeren J. W. van Gemen, R. Krab. B. Mendelson en P Hietberg. Vele belangstellenden woonden het examen bij. Aan het einde sprak de heer Van Gemen. voorzitter der T.C., woorden van dank tot de bedrijfsleidster, mevr. SchmidtMüsler, voor het beschikbaar stellen van het bad. Alle betalende abonnés van Haarlems Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen zijn bij- levenslange ongeschiktheid f 2000; overlijden 400, verlies van een hand. voel of oog 200; beide leden van een duim f 100; één lid van een duim ƒ50; alle leden van een wijsvinger f 60, één of twee leden van een wijsvinger 25; alle leden van een anderen vinger ƒ15; één of twee leden van een anderen vinger ƒ5; arm- of beenbreuk ƒ30; enkel breuk f 15. polsbreuk f 15 Alles Indien hei gevolg van een ongeval Voor de abonnés op he' Geïllustreerde Zondags blad beslaat nog een afzondeilijke ver zekering De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar NED. ARBEIDERS SPORTBOND De feestavond, dien de afdeeling Haarlem van den Ned. Arbeiders Sportbofid Zaterdag in het Gemeentelijk Concertgebouw hield, is voor het talrijke publiek, vooral wat het gym- nastiekgedeelte onder leiding van den heer W. G. Kruithof betreft, zeer aantrekkelijk ge weest. Wel werden hier geen topprestaties ge leverd door enkelingen, maai' er werd toch uitstekend te zien gegeven, hoe goed er in den Arbeiders Sportbond gewerkt wordt. Dat de gebruikte oefenstof niet eenvoudig was, bleek uit het toestelturnen aan de brug van de dames, waar enkele goede schouderstanden, opgedrukt uit spreidzit, te zien werden ge geven. Ook bij het burgturnen van de heeren werden een keurige luchtrol tot steun en een handstand met gestrekt doorrollen uitgevoerd. Het werken met gestrekte knieën en teenen en het veerkrachtig neerkomen bij een af sprong lieten bij vele deelnemers wel wat te wenschen over. Van de algemeene oefeningen kon het dansje van de meisjes op het Entree, Mazurka en Valse lente van Fr. Popy ons het meest be koren. De suggestief uitgevoerde pianomuziek van den heer Kruithof droeg zeer veel bij tot het succes van de meisjes. De muziekv^reeniging „Excelsior" verzorgde onder leiding van den heer Peeters de muziek voor de vrije oefening van de heeren op Leuchtkaferchen's Stelldichein van Liede en de Lotusbloemenwals van Ohlsen voor de vrije oefening van de dames. De tegengestelde schuine en horizontale zweefstanden en het werken in drietallen bij de heerenoefening leverden een aardig effect. De goede uitvoering van deze oefeningen gaf blijk van een serieuze voorbereiding. Over het geheel leverde de Arbeiders Sport bond goede prestaties. De waardeering voor het werk van den heer Kruithof werd uitge sproken door den heer H. J. van Aken, voor zitter van de gymnastiekafdeeling, die aan den leider een boek aanbood. Na de pauze kwamen een telephaat en de goochelaar Prof. Rodi op het podium. Dit ge deelte van het programma was weliswaar te lang, maar het werd toch gewaardeerd. De heer Maassen van den Brink sloot de uit voering met een demonstratie van de indoor- training der handballers. Daarna bleven de talrijke aanwezigen tot twee uur 's nachts dansen op de muziek van „The Roemers Band" onder leiding van den heer J. C. Siebeling. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk W o e n s d a g s avonds I betaald te zijn, daar de bezorgers op j Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Feestavond van de Nederlandselie Reisvereeniging. Optreden van Tummers en Maloitz. De jaarlij ksche feestavond van de Haar lemsche afdeeling der Nederlandsche Reis- vereeniging vond ditmaal plaats in de turn zaal van het Concertgebouw en niet in de groote zaal, waarop men geen beslag had kunnen leggen. Deze verandering beteekende geenszins een achteruitgang. Integendeel. Het was. alsof men zich in het intieme zaaltje meer nog dan anders, lid voelde van die groote familie die N.R.V. heet. Dat er ook nu weer heel wat N.R.V.-sup- porters toegestroomd waren, behoeft wel geen betoog en toen de voorzitter, de heer J G. Kraan, de bijeenkomst met een harte lijk welkomstwoord opende, hadden alle tafeltjes en stoelen dan ock reeds lang hun bestemming gevonden. De voorzitter ruimde zijn plaats op het tooneel in voor den bekenden humorist Tum mers. die als conferencier optrad en met de leiding van het cabaret-gedeelte van het pro gramma belast was. Aan hem is het wel slagen van den avond zeker voor een be langrijk deel te danken. Tummers. de droogkomiek par excellence, was inderdaad uitstekend op dreef en bewees, dat hij tot die vaderlandsche humoristen behoort, waar wij prijs op mogen stellen. Hij „brengt" zijn liedjes en voordrachten zonder veel tam-tam en daarin schuilt zijn kracht. Hij blijft in alles de nuchtere, dikwijls paradoxaal keuve lende grappenmakker, dien wij zoo gaarne in ons midden hebben. Tummers had weinig moeite het contact met de zaal tot stand te brengen. Men amuseerde zich kostelijk met zijn repertoire, waaruit wij speciaal de gees tige „lintwormrijmen" noemen. Ook het optreden van Angela Tummers bleek zeer in den smaak te vallen. Interessant was het optreden van den tele- paath Maloitz, die verscheidene frappante experimenten demonstreerde. De opdrachten, hem door middel van gedachte-overbrenging verstrekt, voerde hij zonder fout uit. Een in de zaal verborgen speld werd. zonder dat Maloitz iets van het gebeurde in de zaal kon afweten, prompt door hem opgespeurd en met het raden van een bankbiljetnummer had hij evenmin weinig moeite. Ook kreeg men eenige verrassende staaltjes van mas sa-suggestie van hem te zien. Behalve als telepaath trad Maloitz ook als zanger op. Een vroolljk dansje onder leiding van den heer W. Schroder en met muziek van The Haarlem Kings vormde het slot van dezen feestavond, welke zoowel den leden als het bestuur grocte voldoening zal hebben ge schonken. Een schipper uit Grimsby zal aan boord van de Delft de werkwijze der Hollanders bestudeeren. Leermeesters werden leerlingen, Leerlingen werden leermeesters. De Hollanders hebben van de Engelschen het vlsschen met het moderne trawlnet, den ottertrawl geleerd, die zijn intrede deed toen men in het eind der vorige eeuw de visscherij met stoomschepen ging uitoefenen. Met dit verbeterde schrobnet, die de Engelsche kor verving kon men, mede dank zij de grootere trekkracht van de stoomschepen, veel betere resultaten bereiken dan met de oude methode, waarbij het net met behulp van een boom werd opengehouden, in plaats waarvan men de ..otterboards" ging invoeren. Onze eerste stoomtrawlers waren in Engeland gekochte schepen en onze eerste trawlerschippers leer den het visschen met «den ottertrawl van de Engelsche schippers. En het is in den loop der tijden gebleken, dat de Hollanders goede leerlingen waren en in de laatste jaren hebben de leerlingen de leer meesters zelfs overtroffen. Dit is geen „opschepperij", geen chauvinis me. Deze bewering berust op feiten, die door de leermeesters zelf tot hun groote verrassing zijn ontdekt In hun eigen havens. Wat is nl. het geval? In sommige tijden van het jaar, wanneer de markt in iJmuiden overvoerd is, of om de een of andere reden zooals onlangs tengevolge van de verkeersmoeilijkheden, veroorzaakt door den sneeuwval in ons land de visch- prijzen zeer laag zijn, zenden sommige IJmui densche reeders eenige hunner booten naar een Engelsche haven, in den regel naar Grimsby, om aldaar hun vangst te verkoopen En dan blijkt telkens, dat de IJmuidensche trawlers veel grootere hoeveelheden visch aanvoeren dan de Engelsche, hoewel zij onder dezelfde omstandigheden hebben gevischt. Wij overdrijven niet, als wij zeggen, dat men in de havens aan gene zijde van de Noordzee eenvoudig paf staat van de prachtige vangsten van de Dutchmen en het heeft heel lang ge duurd, voordat men in Engelsche visschers- kringen wilde gelooven, dat de visch, die de Umuidenaren aan de markt brachten, ook in (Adv. Ingez Med.) Copyright P. I. B. 8ox 6 Copenhagen Weer knielde Gerda bij een bloem neer, thans wilde zij luisteren naar het Sneeuwklokje. Wat vertelde dit? „Aan een dikken tak van een statigen boom hangt een plank tusschen twee lange touwen. Het is een schommel, waarmede kinderen in een tuin zoo vaak spelen. derdaad door de schepen zelf gevangen was en niet „carried" was, d.w.z. door één trawler aangevoerd, doch door verschillende trawlers gevangen. De laatste weken is dit wederom herhaalde lijk het geval geweest. Gewone IJmuidensche Noordzee trawlers hebben in Grimsby zulke groote vangsten (800 a 1000 manden) aange voerd. dat zelfs de veel grootere Engelsche trawlers het tegen hen moesten afleggen. Wij willen ons niet verdiepen in de oorzaken van deze grootere vangsten der IJmuidenaren, maar er slechts op wijzen, dat naar onze mee ning de grootere productiviteit der Holland- sche schepen in de eerste plaats wel het ge volg is van een intensiever werksysteem. Het spreekt vanzelf, dat de Engel sche reeders met belangstelling de verrichtingen der Hollandsche traw lers hebben gevolgd en nu het hun is gebleken, dat het met de vangsten daarvan „zuivere koffie" is, hebben ze deze aangelegenheid tot een onder werp van studie gemaakt. Als gevolg hiervan is met den stoomtrawler „Delft" IJM 17, die de vorige week naar de visscherij vertrok, een schipper van een der grootste reederijen van Grimsby meegegaan, ten einde de werkmethode der Hollanders te be studeeren en daarvan rapport uit te brengen. Dit is wel een groote eer voor het vissche- rijbedrijf van IJmuiden: de leermeesters zijn dus leerlingen, de leerlingen zijn leermeesters geworden, leermeesters van een natie, die be schikt over de modernste stoomtrawlers, uit gerust met de modernste hulpmiddelen, zoo wel nautische als visscherij technische, van een natie, die bovendien beschikt over een weten schappelijk instituut, dat beter geoutilleerd is dan dat van welk ander land ook ter wereld. HAARLEMSCHE RAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag 18 Januari 1939, des namiddags ten V/s ure. zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken: 2. Balans enz. 1937 woningbouwvercenigin- gen/stichtingen. a. „St.-Bavo" b. „Volkshuisvesting". c. „Bloemhof". d. Haarl. Stichting voor woningverbetering, e. „Patrimonium". f. „Bloemendaal". g. „St. Jozef" G. A. 3. Balans, enz. 1937 Keuringsdienst van Wa ren. 4. Uitkeering ingevolge art. 104 der L.O.wet 1920. 5. Vergoeding aan bijzondere scholen inge volge (a. art. 101, 9e lid der L.O.-wet 1920, b. art. 101, le lid der L.O. wet 1920.) 6. Verleenen medewerking aanschaffing leermiddelen R. K. Jongensschool voor U.L.O. Ged. Oude Gracht 120. 7. Overdracht van voor straat bestemden grond: a. Minahassastraat b. Lorentzkade e.o. 8. Verleenen medewerking stichting bijz. Prot. Chr. school voor U.L.O. omgeving Rijks straatweg. 9. Aanvaarding erfstelling. 10. Verordening heffing en invordering op centen gemeentefondsbelasting. 11. Bouw brandspuithuis Constantijn Huy- gensstraat. 12. Bouw kleedhuis Noordersportpark. 13. Verbetering afrastering speelterrein Zo- mervaart. 14. Beschikbaarstelling gelden aanleg sport terrein ten westen van den Kleverparkweg. 15. Verbetering gasverwarming H.B.S. a met 5-j. cursus. Bezwaarschriften tegen aanslagen zakelijke belasting op het bedrijf. Benoeming: lid Commissie van Toezicht Frans Hals museum. b. lid Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Tijd. leeraar H.B.S. A met 5-jarigen cur sus. Een natuurlijk middel tegen Er komen drie kinderen aan, twee kleine meisjes, met jurkjes aan. zoo wit als sneeuw en hoedjes op met lange, groen-zijden linten, en hun broertje. De meisjes gaan op den schommel zitten, de jongen staat er op Hij heeft één arm om het touw geslagen om zich vast te houden. In die hand heeft hij een schaaltje en in de andere een pijp, want hij blaast zeepbellen O O i r f\ O V Oök voor ouderen, dus niet alleen voor kinderen, is goede levertraan, rijk aan vitaminen, een uitJ stekende bescherming tegen griep en verkoudheid. Maar neemt vooral de beste levertraan--® neemt Jecovitol. 75" r flesch. De drie kinderen schommelen en de jongen blaast daarbij talrijke zeepbellen, en laat ze dan wegvliegen. Eén hangt er nog aan de pijp, buigt dan in den wind. Een kleine, zwarte hond staat op zijn achterpooten bij den schommel; hij wil ook schommelen. Maar de schommel raakt den hond en deze valt, woedend blaffend, neer. De kinderen roepen hem plagende woorden toe ende zeep bellen spatten voortdurend uit elkaar. Een schommelende plank, een spattend schuimbeelddat is mijn gezang!" „Het kan heel mooi zijn, wat je vertelt. Maar ik hoor den naam van Karei heele- maal niet", zei de kleine Gerda. IWordt vervolgdj (Adv. Ingez. Med.) VERGADERING KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde houdt Dinsdag 17 Januari 8.15 uur een ver gadering in de bovenzaal van „De Kroon", Gebr. Brinkmann Groote Markt. Er zullen twee nieuwe bestuursleden worden gekozen. JOY MC. ARDEN ZINGT VOOR DE RADIO. BLOEMENDAAL Maandag. Hedenavond zingt onze oud-plaatsgenoote, mevr. Joy Mc. Arden, dochter van den heer A. IJzerman om 7 uur voor London Regional. De begaafde zangeres zal een zestal Franschq liedexen ten sehooxe fetecfiea,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6