AGENDA. Weber Zullen tuinders meer steun vragen? HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE HEEMSKERK DINSDAG 17 TA NU ART 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Eenheid door Democratie. Lezing van Drs. Van den Burg. Gisteravond hield de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie in de Kroonzaal „Brinkmann" een druk bezochte ledenvergadering. Na een kort openingswoord van den voor zitter. dr. J. W. Berkelbach van den Sprenkel, die den inleider van dezen avond, de intro ducés en leden van harte welkom heette, was het woord aan den spreker, Drs. G. van den Burg over het onderwerp: ,De extremistische propaganda in ons land en de genomen en te nemen maatregelen daartegen". In de afgeloopen maanden, zoo zeide hij. treedt de anti-semietische propaganda sterk op den voorgrond, maar laten wij toch vooral in alles onze menschelijkheid toonen. Na de vreeselijke gebeurtenissen i^ Duitsch land hebben wij het anti-semietisme in ons land weer sterk gevoeld. We moeten ons eens trach ten in te denken in het onzegbare leed van de Joden en ons Nederlandsche hart zal warm gaan kloppen voor de vervolgden van geloof en ras. Het is onze menschelijke plicht met die ver volgden mee te leven. Overal en altijd moeten degenen, die voelen voor het humanisme, op de bres staan voor de verdediging daarvan. Wij moeten bij voortduring paraat zijn en strijden voor de democratie; het steeds klaar staan, dat is een der beginselen van Eenheid door Democratie. Aan de hand van tal van ge schriften maakt spreker dan duidelijk, hoe de propaganda-campagne voor het anti-semietisme wordt gevoerd. De aandacht moet hier worden gevestigd op ,,den grooten zedelijken ondergrond", waarop de Minister van Justitie blijkens een rede van 18 November j.l. wil bouwen. Deze basis is het onwrikbare geloof in de regenereerende krach ten in de eigen volksgemeenschap, waardoor het van meet af aan vast moet staan, dat on vaderlandslievende bewegingen geen kans heb ben en nooit zullen krijgen. Dit vertrouwen in den gezonden geest van het Nederlandsche volk bij een Nederlandschen minister kan slechts vreugde scheppen, indien het maat weet te hou den. Vertrouwen heeft slechts waarde, indien het zijn grenzen kent. Hierna noemde spreker een aantal gevallen, welke leiden naar „ver giftiging van den volksgeest". Tenslotte deed spreker een beroep op de jon geren, die bereid moeten zijn voor de democra tie te strijden en te offeren. De heer v. d. Burg eindigde zijn goed gedo cumenteerde voordracht met de woorden: „Re geering regeer! Want wij willen onszelf zijn en blijven!" Na de pauze was er nog gelegenheid tot vra gen stellen, waarvan door eenige aanwezigen gebruik werd gemaakt. Met een dankwoord aan den inleider werd daarna de vergadering door den voorzitter gesloten. Diefstallen in de Betuwe opgehelderd. Reeds geruimen tijd werden de kippen houders in de Neder-Betuwe geplaagd door kippendieven. Voor het gebied tusschen Tiel en Buren zijn de diefstallen nog niet opgehelderd, maar naar het zich laat aanzien is de rijkspolitie er thans eindelijk in geslaagd den dader en anders toch in ieder geval den belang rijksten dader van de kippendiefstallen in de streek tusschen Lieden. Maurik en Beu- sischem op te sporen. Na een zeer uitgebreid onderzoek slaagde de brigadecommandant Slik uit Tiel er ten minste dezer dagen in den dader van een bepaalden kippendiefstal op te sporen. Het bleek een ongeveer twintigjarige arbeider L. uit Beusichem te zijn, die sedert eenigen tijd als milicien in Venlo in garnizoen ligt,. Later bekende L. dat hij nog enkele andere kleine diefstallen op zijn kerfstok had. R.K. BRIDGECLUB „HAARLEM". Onder groote belangstelling hield bovenge noemde vereeniging haar jaarlijksche natio nale Bridge-drive in de zaal van de Sociëteit „Vereeniging" aan den Zijlweg. Er waren 112 deelnemers. De heer B. Hommes had de lei ding, alles verliep regelmatig. Er werd in 6 lijnen gespeeld, volgens Howell-systeem. Te 7 uur kon worden overgegaan tot het uitreiken der fraaie prijzen. Ze werden als volgt toege kend: Eerste prijs: heer D. MarchandF. Ver- kroost, Haarlem; heer LigthartWonink, IJmuiden; mevr. W. v. Oostenmevr. Holdert, Haarlem; heeren P. v. EerdenC. v. Eerden, Haarlem; heeren P. WindtN. Windt, Haar lem: heer J. Buitingmej. Kühne, Haarlem. Tweede prijs: mevr. Handgraafheer Nieuwenhuis, Santpoort; heer Boonv. d. Wal, Beverwijk; heer KramerZoontjes. Be verwijk; heer Perryv. d. Werff. Santpoort; heer KlaverDaalhuijzen, Santpoort; Dames Grimbergv. d. Bosch. Overveen. J. VAN DER MEER PZN. OVERLEDEN Na een langdurige ongesteldheid is te Aals meer overleden op 66-jarigen leeftijd de heer J. van der Meer Pzn., voorzitter van de Coöpera tieve Veilingsvereeniging „Bloemenlust". Deze functie vervulde de overledene 24 jaar. Verder was de heer van der Meer tot voor kort bestuurslid van de Nederlandsche Sierteelt Centrale, wijders voorzitter van den kring „vei lingen" en ondervoorzitter van de groep bloe misterij van den Nederlandschen tuinbouwraad De begrafenis geschiedt Donderdag 19 Januari des middags te half drie op de nieuwe algemeene begraafplaats te Aalsmeer. Heden: DINSDAG 17 JANUARI Gebouw Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat: Bijeenkomst „Bellamy", 8.15 uur. Palace Familie Cinema: „Moto de geheim zinnige" en „Meisjes van de H. B. S.", 2.en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Katja". Op het tooneel: De drie Willards. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Als ik koning was". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Drie kameraden" (ge prolongeerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Kom je ook bij de brand weer?" en „De Tyran". Moviac Theater: „Dik Trom". 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. Veis en: Vergadering van den gemeenteraad, 7 uur. WOENSDAG 18 JANUARI Statenzaal, Prinsenhof: Vergadering van den gemeenteraad, 1.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avond; Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 79 uur. K. L. M. koopt 4 D.C. 5's. D.C. 4 wordt nog bestudeerd. Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft de K. L. M. het voornemen vier vliegtuigen van het type Douglas DC 5 te bestellen, welke tegen Septem ber a.s. geleverd zullen worden. De Douglas DC 5 is een twee-motorig vlieg tuig, evenals haar voorgangers geheel van me taal gebouwd en voorzien van een neuswiel. Opvallend is wel, dat deze Douglas een hoog dekker is. Zij bied plaats aan 14 personen. Het prototype zal over enkele weken proef vliegen. Het rapport van den heer K. D. Parmentier, na zijn bezoek aan de Douglasf abri eken te Santa Monica, schijnt zeer gunstig te zijn geweest over het nieuwe ontwerp van de DC 5. De heer P. Guilonard, onder-directeur van de K. L. M. is op weg naar Amerika en zijn reis lijkt ook nauw verband te houden met dezen nieuwen aankoop. De heer Guilonard zal tevens ook de eerste Douglas DC 4 het zoo veel groo- tere viermotorige verkeersvliegtuig grondig te Santa Monica bestudeeren. Tevens schijnt het wel vast te slaan dat de nog niet geheel vastgestelde reis van den heer Plesman, directeur van de K. L. M., naar Ame rika ook verband houdt met den aankoop van de vier Douglas DC 5 vliegtuigen en met het nader beschouwen van de DC 4. In ieder geval zijn aanvulling en gedeeltelijke vernieuwing van de luchtvolot van de K. L. M. op het oogenblik een dringende noodzaak ge worden. De DC 5, welke bestemd is om dienst te doen op z.g.n. aanvoer-lijnen in het luchtverkeer, is een neuswiel-vliegtuig. Het voorste wiel kan in den bodem van de besiuurderscockpit worden ingetrokken, de beide andere wielen verdwij nen na de opstijging in den vleugel, waarna zij aan de buitenzijde van de motoren zijdelings worden ingeklapt. In dit laatste opzicht ver schilt de DC 5 dus ook met de vorige typen DC 2 en DC 3. De vleugelspanning van de DC 5 bedraagt 23 meter (bij de DC 2 25 meter). Het vleugel oppervlak bedraagt 825 vierk. voet. De vleugel- belasting is iets hooger dan bij de DC 2. Het totale gewicht bedraagt 8200 K.G, De motoren kunnen van het type Wright Cyclone F 62 of G 2 zijn. Ook Pratt and Whitney Hornet motoren kunnen worden ingebouwd. Met Wright Cyclone G2 motoren uitgerust en met een benzinelading voldoende voor een vliegbereik van 1287 K.M kan de DC 5 een kruissnelheid van 325 K.M. per uur bereiken, waarbij 12 passagiers met bagage en 280 K.G. vrachtgoed kunnen worden ver voerd. De totale nuttige lading bedraagt onge veer 3300 K.G. Baronesse de Vos van Steenwijk—van Royen is wegens sterfgeval verhinderd op Woensdag 18 Januari bezoeken te ontvangen. Tegen stads-ontsiering te Haarlem Onbewoonbaar-verklaarde huizen worden pakhuisjes. Wie wel eens in die straatjes en stegen van Oud-Haarlean loopt, ergert zich aan het feit, dat veel onbewoonbaar-verklaarde huizen het stadsbeeld blijven ontsieren. De eigenaars van deze krotten, die nu niet meer als woningen kunnen verhuurd worden, zien er blijkbaar geen heil in om tot afbraak te besluiten en op de plaats nieuwe behoorlijke huizen te bouwen, maar verhuren de bouwsels als pakhuisjes en werkplaatsjes. Nu de Raad eenige maanden geleden weel een kleine honderd huizen onbewoonbaar ver klaard heeft trekt dit feit opnieuw de aan dacht. Het gemeentebestuur van Haarlem is ook overtuigd, dat deze toestand ontsierend werkt op het stadsbeeld, maar het is meestal niet bevoegd om op te treden want er kan alleen slooping worden gelast als de pereeelen gevaar opleveren voor de bewoning van andere hui zen en als ze gevaarlijk zijn voor de openbare veiligheid. De onbewoonbaar verklaarde huizen. Beroep tegen het raadsbesluit van Haarlem. B. en W. van Haarlem deelen mede dat op Vrijdag 20 Januari des namiddags om 2 uur, in het gebouw der Provinciale Griffie een openbare zitting van Ged. Staten zal worden gehouden ter behandeling van de door verschillende personen ingediende bezwaarschriften tegen de bij beslui ten van den Raad der gemeente Haarlem van 27 Juli 1938 uitgesproken onbewoonbaarverklaring van woningen. In bedoelde openbare zitting zullen reclaman ten in de gelegenheid worden gesteld hun stand punt in persoon of bij gemachtigde nader toe tp lichten. ONDERWIJS-COMMISSIE VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND Ter uitvoering van zijn toezegging aan de al gemeene vergadering om een commissie te be noemen teneinde te onderzoeken, welke bepa lingen van de lager onderwijswet verandering behoeven, opdat de openbare lagere, school niet achtersta bij de bijzondere, heeft het hoofdbe stuur van den Vrijzinnig Democratischen Bond een commissie benoemd, bestaande uit: mr, L. G. van Dam te Haarlem, voorzitter, en mr. L. S. Rö- melingh te Bloemendaal secretaris. Tot leden dezer commissie zijn benoemd mej. C. de Daas te Rotterdam, E. Geerts Wzn., Haarlem, W. L. Hen driks, Amsterdam, A. Jansen, Deventer. E. de Klerk en S. de Vries Szn., den Haag en L. Welling te Groningen. NEDERLANDSCHE BOND VAN KLEER MAKERSPATROONS De Nederlandsche bond van kleermakers pa troons hield Maandag te Rotterdam zijn alge meene vergadering in Bristol. De bondsvoorzitter, de heer J. H. van Oostrom uit den Haag, sprak een propagandistische ope ningsrede uit. Na afwerking van de agenda vereenigden de afgevaardigden zich aan een koffietafel, terwijl Maandagmiddag gezamenlijk een boottocht door de havens gemaakt werd. Politie zoekt naar „den ander" Man bij aanbieding van chèque aangehouden. Een inwoner van 's Hertogenboseh had een chèque ten bedrage van twintig gulden overge maakt aan iemand in Amstei-dam. Deze heeft den geadresseerde echter niet bereikt en van dit feit werd bij P. T. T. te Amsterdam kennis gegeven. Toen Maandag een man deze chèque op een postkantoor te Amsterdam aanbood, liet men hem even wachten en waarschuwde de politie van het bureau Overtoom. De man. een veertigjarige Utrechtenaar, die beweert de chèque van een ander te hebben ge kregen, is op het bureau ingesloten. De politic stelt thans een onderzoek naar „den ander" in De loeerstoestajid van hedenmorgen 7.20 uur Weer: Wind: Den Helder: zw. bewolkt stormachtig ZZW Vlissingen: licht bew. stormachtig ZZW De Bilt: zw. bewolkt krachtig ZZW Groningen: zw. bewolkt stormachtig ZW Maastricht: licht bew. matig ZW Temper at in gr C.: Minimum hedennacht in gr C.: Neersl. af gel. etmaal ln m.M.: Den Helder: 6 Vlissingen: 7 De Bilt: 8 Groningen: 7 Maastricht: 8 7 4 3 10 1 Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: In den avond en den nacht betrokken met regen, morgen overdag opklarend, zacht weer, meest krachtige, tijdelijk stormachtige Zuide lijke tot Zuidwestelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 50 F. Laagste hedennacht 45 F. Hoogste heden 45 F. Een gebied van hoogen luchtdruk ligt over Italië en den Balkan, overigens is in geheel Europa en op den Noord-At.lantischen Oceaan de luchtdruk laag. Dit uitgestrekte depressie- gebied heeft een centrum voor de Noorsche kust, de kern welke gisteren en ook vannacht nog voor de Iersche en Schotsche kust lag is snel opgevuld, doch een nieuwe kern kwam weer ten Zuidwesten van Ierland tot ontwik keling. De warme Zuidwestelijke luchtstroo- ming over West-Europa houdt derhalve nog aan, verschillende secundaire storingen trek ken achter elkaar over onze omgeving, afwis selend zware bewolking met regen en opkla ringen veroorzakend. De temperatuur is in Duitschland en Scandinavië gestegen. In En geland, omgeving en Noord-Frankrijk is zij ëchter iets lager dan gisteren. In geheel West- Europa is de temperatuur echter nog plaatselijk zeer aanzienlijk boven normaal. Alleen op IJsland, de Faroer, in Noord-Scan- dinavië en Midden-Zweden komt nog vorst voor. De krachtige depressie-activiteit veroor zaakt nog vrij veel regen, in het afgeloopen etmaal vielen plaatselijk weer groote hoeveel heden. Brest had 18, Dyon 17, Le Havre en Zürich 15, Calshot 13, Croydon, Rochefort en Frankfort 12. Kinn 11, Groningen, Valentia en Hernösand 10 m.M. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 748 m.M. Stand van gister 743 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL V. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 1.36 uur; n.m. 13.57 uur. Strand berijdbaar van 6.3012.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141, GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. lngez. Med.) Nederlandsche arbeiders in Duitschland krijgen ontslag. Geen oplossing te vinden voor het uitbetalen van loon. Aan 250 in Nederland wonende ar beiders van de spinnerij Eilermark, welke even over de grens te Glanerbrug op Duitsch grondgebied is gelegen, is met ingang van 28 Januari a.s. ontslag aangezegd. De Nederlandsche directie van deze fabriek heeft bekend gemaakt, genoodzaakt te zijn alle in Nederland wonende arbeiders te ontslaan, tenzij nog een oplossing kan worden ver kregen. Tot nu toe gold namelijk een regeling voor deze zoogenaamde grensgangers, dat zij hun loon dat voor tweederde in Nederlandsch geld naar den deviezenkoers werd uitbetaald, en de rest in Duitsche munt ontvingen, vrij naar Nederland mochten meenemen. De Duitsche regeering heeft deze op 1 Fe bruari a.s. afloopende regeling niet willen ver lengen. Ook in de Duitsche textielfabrieken in Gro- nau, waar veel Nederlandsche arbeiders werken, zullen moeilijkheden ontstaan. In totaal zijn zeven tot achthonderd arbeidei-s uit de gemeen ten Enschedé en Losser hierbij betrokken. Men hoopt, dat de besprekingen, welke op het oogenblik te Berlijn worden gevoerd, nog tot een oplossing zullen leiden. De regeling gold tot nu toe voor het geheele Nederlandsch-Duitsche grensgebied. Steunbedrag niet hoog genoeg geacht. De veilingorganisaties, vereenigd in het Cen traal Bureau voor de Veilingen in Nederland zullen naar verluidt, in samenwerking met de neutrale, Christelijke en R.K. standsorganisaties zich tot den minister wenden met een dringend verzoek om verhooging van den tuinbouwsteun. Tot dusver heeft de steun aan den tuinbouw over 1938 10 millioen gevorderd, doch naar het oor deel der betrokken organisaties zal dit niet vol doende blijken. Er is op verschillende producten misoogst geweest, o.a. op boonen, augurken en frambozen. Verder wordt reeds van 1933 af de steun niet gegeven tot aan den productieprijs, maar tot een prijs, daar 10 tot 15 pet. onder, waardoor de achterstand zeer groot is geworden. Daar komt bij, dat door de geweldige vorst- schade de tuinders in het eerste kwartaal van 1939 op zeer wejjug inkomsten mogen rekenen, hoewel deze schade uiteraard op de rekening over 1939 komt. De tuinbouwsteun bedroeg over 1937 f 12 mil lioen. Dat cijfer was ook als maximum voor 1938 genoemd. De „Monte Santo" in beslag genomen. Een cautie van f 180.000 geëischt. Het Italiaansche s.s. „Monte Santo", dat Zondag in het Kanaal ln aanvaring is geweest met het Engclsche s.s. „Conifer", waarbij het laatste schip gezonken is, is op verzoek van de reederij van de „Conifer" ter reede van Vlissingen in beslag genomen. De Londensche reederij verlangt een garan tie van 180.000. De „Monte Santo" zal waar schijnlijk Vlissingen worden binnengebracht en niet eerder kunnen vertrekken dan nadat de gestelde cautie zal zijn gestort. De schipbreukelingen van de „Conifer" zijn met de „Oranje Nassau" van de Stoomvaart Mij. Zeeland naar Londen vertrokken. MIJ. „TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN". Voor het Departement Haarlem der Mij. „Tot Nut van 't Algemeen" zal Maandag avond 23 Januari a.s. in Hotel „De Leeuwerik" Prof. dr. L-. H. Grondijs een voordracht hou den over de vragen: Wat beteekent het Ja- pansch-Chineesche conflict? Wat wil Japan in China? Welke gevaren zijn voor Japan aan deze politiek verbonden? U VOELT ZICH THUIS IN DE MODELHUIZEN. MAURICIALAAN 25-27 - OVERVEEN. I Vrije bezichtiging van 14 tot 17 uur. STOUTENBEEK-BEVERWIJK (Adv. lngez. Med.) Restauratiewerken aan de Groote- of Sint Bavokerk te Haarlem. Na de restauratie van de muren en con- treforten aan de Noord-Oostzijde van het Kerkgebouw, is thans ook het portaal aan de Oostzijde gerestaureerd, zooals uit bijgaande afbeelding blijkt. Dit portaal, in Laat Gothischen z.g.n. flam- boyantstijl gebouwd, heeft fraai bewerkte at- tieken en overhoeks geplaatste contrefortcn, welke versierd zijn met kopjes en symboli sche figuren. De muren waren met een ver weerde verflaag bedekt. De attieken en pyna- kels stonden hier en daar scheef, dekbanden lagen los, enkele hoekstukken, banden en ver sieringen van natuursteen waren sterk ver weerd, andere beschadigd. De baksteen was sterk verweerd. Bij de restauratie, welke werken zijn uitgevoerd onder leiding van den heer H. Korringa, architect van de restaura tiewerken aan de Groote- of St.-Bavokerk, in overleg met de Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg is er naar gesteefd, zoo weinig mogelijk te vernieuwen. Voor onderdeelen van natuursteen, welke noodzakelijk vernieuwd moesten worden, is gebruik gemaakt van oude natuursteen, voor het vernieuwen van verweerde baksteen is oude handvormsteen toegépast. Spel van (lrie notctlopjes en een balletje. Opgepast voor dit hazardspel! Een sigarenwinkelier kwam Dinsdagavond ter waarschuwing in het algemeen aan de politie mededeelen, dat hij door eenige ha zardspelers was beetgenomen. Er waren des avonds twee heeren in zijn winkel gekomen die één dcosje sigaretten kochten. Even latei- kwam er een derde persoon binnen, die eveneens sigaretten kocht. Om een praatje te beginnen vroeg hij of iemand een horloge wilde koopen, maar dit was blijkbaar het doel niet, want even later vroeg hij, of één der aanwezigen een gokje wilde wagen. De twee eerstgenoemde heeren die natuurlijk in het complot waren, gingen er dadelijk op in, waarop de winkelier aan de verleiding niet langer weerstand kon bieden en ook zijn ge luk beproefde. De „leider" van het drietal werkte met drie notedopjes en een balletje; hij wist er zóó handig mee te manoeuvreeren. dat de man, die het inleggeld betaald had en die moest aanwijzen onder welk dopje het balletje lag, wel moest aannemen, in welke richting hij moest wijzen. Natuurlijk werd dan in den regel juist het dopje aangewezen. waar het balletjeniet onde r verborgen lag! Het resultaat van het amisante spel letje was. dat de winkelier op een gegeven oogenblik f 20 verspeeld had. Toen pas be greep hij, dat hij er eigenlijk veel eerder mee had moeten uitscheiden. Waarschijnlijk denkende aan het spreek woord: „door schade en schande wordt men wijs", is de sigarenhandelaar het toen aan de politie gaan vertellen, die het op haar beurt aan de pers mededeelde ter waar schuwing van de andere winkeliers. REDE VAN Dr. Ir. M. D. DIJT. Gisteravond hield de afd. Haarlemmermeer van Landbouw en Maatschappij in hotel „De Beurs" te Hoofddorp een vergadering. Na een korte inleiding van den voorzitter, den heer P. C. de Zeeuw, besprak Dr. Dijt het on derwerp „De noodzaak van economische hervor ming". Van den huidigen economischen chaos moeten in de eerste plaats de oorzaken worden opge spoord. Men moet niet denken, verschillende middeltjes toe te kunnen passen. Na een zes jarigen arbeid is daardoor president Roosevelt nog net zoover als toen hij begon. In de eerste plaats moeten we de verwording van een staat toeschrijven aan de verwording van het denken over het geldwezen het ver warren van middel met doel. Bij ten gronde gaande volkeren heeft men steeds weer kunnen constateeren, dat het geld als middel voor den ruil was veranderd in het doel om het te bezitten. Wat bracht de Eeuw der Vrijheid? Tegenover het geldstelsel ontwikkelden zich vrijheid van voortbrenging, van vestiging, van handel etc. De bevolking groeide, nog sneller echter de produc tie. Door de ontwikkeling van den handel wer den de landen meer en meer van elkander af hankelijk. Het geld nam al spoedig de voornaamste plaats in. In 1885 was het crediet nog slechts 30 pro cent van het Nationaal vermogen in 1930 was dit al 70 procent. De schommelingen van het prijspeil worden steeds grooter. Het woord „failliet" is niet van de lucht. De meest intensieve bedrijven (met hooge lasten, hypotheken en credieten) zijn het gevoeligst voor deze conjunctuur. We denken hierbij aan Aalsmeer. Productielanden geven credieten aan grond stoffenlanden, crediteur- en debiteurstaten. Na den oorlog kwam hierin verandering, debiteur staten werden erediteurstaten, bijv. Amerika. Deze, meestal democratische landen, stapelden het goud in massa's opeen. Nu is het crediet-wezen niet altijd in het be lang van het land dat crediet geeft. Nog on langs kon men vernemen, dat Frankrijk door een goudleening uit Nederland beter kon concurree- ren.... tegen Nederland. De belangen der intermediairs zijn behartigd, maar die van het volk? De vrijheid is door gebrek aan beperking der vrijheiden gevaarlijk geworden voor de volks welvaart. Economische hervorming is noodzaak. De groo- tere mogelijkheid van de productie moet dienst baar worden gemaakt aan de consumptfe. BOND VAN OUD-LEERLINGEN. Gisterenavond hield de Bond van Oud-Leer lingen van de school met den Bijbel een feest avond in hotel De Beurs te Hoofddorp onder presidium van den heer S. Zijp. Na het openingswoord van den voorzittar deelden enkele oud-leerlingen hun ervaringen mede. De heer J. Dengering, hoofd der school, hield een geschiedkundige rede, waarin hij de kennis van zijn oud-leerlingen toetste. Door de leden werd een tableau „Nova-Zem- bla" vertoond, waarbij een dameskoor onder leiding van den heer N. v. d. Pol medewerkte. De heer Dengerink gaf een explicatie. JONGEN AANGEREDEN. Op den Aalsmeerderweg werd de 5-jarige knaap G. C. aangereden door een personenauto, bestuurd door den heer G. de N. uit Amsterdam. Laatstgenoemde had den weg vrij voor zich, toen plotseling het jongetje overstak. De bestuurder trachtte een aanrijding nog te voorkomen, doch dit bleek niet meer mogelijk. De jongen werd enkele meters meegesleurd. Dokter B. uit Aalsmeer verleende geneeskun dige hulp en constateerde een hersenschudding. De auto werd licht beschadigd. De politie stelt een onderoek in. MOTORFIETS BOTSTE TEGEN VRACHT AUTO. Op het kruispunt Kruisweg-Rijksweg nabij het viaduct had een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een motorrijwiel, resp. be stuurd door de heeren C. L. uit Haarlemmer meer en N. V. uit Nieuwersluis. De motorrijder, die den afrit van den Rijksweg kwam afrijden met op de duo zijn broer, be studeerde van verre den wegwijzer, waardoor hij een naderende vrachtauto te laat opmerkte. Een botsing was het gevolg. De motorrijder liep ernstige verwondingen op en moest door Dr. N. uit Hoofddorp worden verbonden. De duo-rijder werd licht gewond. Het motor rijwiel was ernstig beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. BRANDJE. Ten huize van M. aan de Essenlaan te Zwa nenburg brak brand uit, doordat een bed vlam had gevat door onbekende oorzaak. De plaatse lijke brandweer zag kans het vuur meester te worden. De waterschade is aanzienlijk. AFDEELING R. K. TRANSPORTARBEIDERS- BOND OPGERICHT. Maandagavond is alhier besloten tot de definitieve oprichting van een afdeeling van den R. K. Transportarbeidersbond. Voor dat doel had de afdeeling Haarlem een vergadering belegd in het R.K. Vereenigings gebouw waarbij behalve het bestuur dezer af deeling de leden uit Heemstede waren uitge- noodigd, terwijl het hoofdbestuur van den bond vertegenwoordigd was door den bonds voorzitter, den heer H. Janzen. De bijeen komst stond onder leiding van den voorzitter der afdeeling Haarlem, den heer Th. Bulters, die de plannen, door het hoofdbestuur en het bestuur der afdeeling Haarlem ontworpen, uit eenzette nl. oprichting van een afdeeling met ingang -van 1 Febr. a.s. Hiertoe werd besloten. Het aantal leden be draagt voorloopig 30. Spr. deed een beroep op allen er toe mede te werken dat dit aantal spoedig wordt vergroot. De heer Janzen, voorzitter van het hoofd bestuur dankte het bestuur van den R.K. Volksbond, die de gelegenheid heeft openge steld hier een afdeeling te stichten en gaf nog eenige uiteenzettingen. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken be sproken waren, werd een voorloopig bestuur gekozen dat een half jaar zitting zal hebben. Dit is als volgt samengesteld: L. Warmerdam, voorzitter, A. H. van Bakel secretaris (Kerk- laan 49), C. P. Esseling, penningmeester. Th. Veraonschot en H. Verbruggen, Commissaris sen. De heer H. A. Meeuwenoord, voorzitter van den R.K. Volksbond, dankte het hoofdbestuur en de afdeeling Haarlem voor de prettige sa menwerking, waardoor deze 21e onderafdee- ling van den R.K. Volksbond is tot stand ge komen. Steekpartij te Heemskerk Oude veete met het mes beslecht. De ongeveer 27-jarige J. K. wachtte Zondag nacht ongeveer half twee op zijn vriend Eenige fietsers passeerden K. op den J. v. Kuikweg, twee stopten en kwamen weer terug. K. ging hun eenige stappen tegemoet, om een beetje vuur te vragen daar hij nog een sigaret wilde aansteken. De twee wielrijders bleken te zijn G. B. en C. S., beiden uit Heemskerk, die nog altijd een oude veete tegen K. hadden. Zij vielen dan ook direct op K. aan waarbij B. gebruik maakte van een mes. K., die van de ruzie geenszins ge diend was wilde zich terugtrekken .Doch B. stale er op los en trof K. ernstig aan den pols. Toen K. riep, dat hij gestoken was kozen de „helden" het hazenpad. Toen de vriend van K. kwam wa ren de onverlaten reeds gevlogen. Per rijwiel werd K. door zijn vriend naar Dr. v. Genderen gebracht waar hij werd verbonden. Des morgens is K. in het ziekenhuis te Allernaar verder be handeld. B., die niet gunstig bekend staat is des nachts door de politie van zijn bed gelicht en inge rekend. Nader vernemen wij dat B. heeft bekend.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2