.Nieuwjaarsrede van burgemeester^ van Alphen. DINSDAG 17 JANUARI 1939 HÏSHCEM'S DAGBCAD 9 Raad Zandvoort. Plaatselijke hotels en pensions dienen te worden beschermd tegen beunhazerij. Het Zuiderbad wordt voor 10 jaar verpacht. Maandagavond vergaderde de Raad der ge meente Zandvoort onder voorzitterschap van burgemeester H. v. Alphen. Alvorens tot de agenda over te gaan werd de heer G. van der Werff (c.-h.), de opvolger van wijlen den heer J. Koning, als raadslid beëedigd en geinstalleerd. Vervolgens hield de voorzitter een Nieuw jaarsrede waarin hij de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar besprak. Wij ontleenen hieraan het volgende: Twee ingezetenen, nl. de heeren Koning en Rinkel, beiden in nauwe relatie tot deze ge meente staande, ontvielen ons, hun arbeid voor Zandvoort zullen wij niet licht vergeten. Als meest belangrijke besluiten door uw col lege in het afgeloopen jaar genomen wil ik her denken de reorganisatie van Publieke Werken, de stichting van een sportcomplex aan de Nic. Beetsstraat. de voltooiing van het wegennet in plan Noord en de verbreeding en verbetering van de Zandvoortschelaan en de verlenging van de Dr. Gerkestraat, verder de verfraaiing van den Strandweg, de totstandkoming, althans in eersten aanleg, van het uitbreidingsplan en de reorganisatie der V.V.V. Mogen deze besluiten onze gemeente ten goede komen! Het aantal inwoners blijft vrijwel station- nair. De vele vestigingen en vertrekken kunnen in hoofdzaak worden toegeschreven aan geluk zoekers, die zich op hotel- of pensionvak wer pen. Ten opzichte van de werkloozenzorg valt 1938 niet ongunstig op in verhouding tot 1937. Aan steun was over 1937 rond f 103.000 uitge keerd, terwijl 1938 een bedrag van rond f 86000 vorderde. De loonen aan werkverschaffing betaald be droegen over genoemde jaren respectievelijk f 52.000 en f 65.000, derhalve werd weliswaar meer aan de werkverschaffing uitgegeven, maar minder aan den steun. Ten opzichte van de ver houding een verheugend verschijnsel! De subsidie aan Maatschappelijk Hulpbetoon vroeg een grooter bedrag over het afgeloopen jaar dan zulks ten opzichte van 1937 het geval was, nl. f 56.000 tegen f 48.800 in 1937, hoewel het aantal ondersteunden van 145 tot 142 terug liep, was de hoogere uitgave in hoofdzaak een gevolg van den langeren duur der ondersteu ning. Daling der werkloosheid. Het aantal ingeschreven werkzoekenden be droeg op 31 Dec. van het afgeloopen jaar 511, terwijl het einde van 1937 een getal van 474 aanwees, dit gunstige cijfer voor 1937 is een ge volg van de werkzaamheden aan het voormalig hotel d'Orange. Het gemiddelde aantal ingeschreven werk zoekenden wijst gelukkig op een vooruitgang; over het afgeloopen jaar nl. 380, terwijl in 1937, dit 'Cijfer. 425 bedroeg. De vermakelijkheidsbelasting leverde in het afgeloopen jaar f 11000 op tegen f 9000 in 1937. Wij hopen en verwachten, dat in het bereids aangevangen jaar tengevolge van de verschil lende sportevenementen een beduidend grooter bedrag ontvangen zal worden. Vermeld dient te worden, dat de barometer, Zandvoort's thermometer van welvaart over 1938 te veel op „regen" en „veranderlijk" wees. Beloofde Augustus nog iets op te halen van de groote, niet te beschrijven schade over Mei, Juni en Juli geleden, ook die verwachting verdampte: slechts een tiental dagen maakten aanspraak op het brevet „gunstig". In Zandvoort ondervonden wij eveneens de verschillende maatregelen betreffende de,„orde ning" in menige branche of zaak; wij nemen aan, dat zulks in het belang van het alhier „blij vend gedeelte" is te achten, maar het bedrijf, dat plaatselijk gesproken hunkert naar ordening komt nog steeds niet aan bod. Tegen beunhazerij! Laten wij ons hoeden voor crïtiek betreffende landsbelangen en regeeringsbesluiten die wij niet kunnen beoordeelen. Maar waar moet het naar toe met onze plaatselijke hotel- en pensionbe- drijven, wanneer de reëele te goeder naam en faam bekend staande zaken de moordende con currentie ondervinden van beunhazerij op dat gebied? Wij kennen het beeld; een gelukzoeker huurt een gemeubileerd huis in Zandvoort, een ge drukte aanduiding van „pension" is spoedig verschaft en aangebracht; een advertentie van b.v. den volgenden inhoud: „Prima pension aan zee gelegen voor f 2.50 (of f 3.aangeboden" completeert het geheel. U zult het met mij eens zijn, aldus de burge meester. dat het uitgesloten is, dat men tegen dergelijke geadverteerde en tot een genoemd be drag verlaagde prijzen behoorlijk onderdak ver krijgt. Deze praktijken schaden den gelukzoeker, de bonafide zaken en.... de gemeente. Moge het nieuwe jaar ook betreffende deze voor Zandvoort haar belangrijkste industrie, re gelend verbetering brengen. De nestor van den Raad, den heer B. J. van R ij n b e r k (S.D.A.P.) beantwoordde de toe spraak van den voorzitter. Spreker zag de toe komst van Zandvoort in verband met het ge daalde welvaartspeil van het geheele land niet zoo optimistisch in. Toch blijft het echter geboden zooveel mogelijk vreemdelingen naar Zandvoort te trekken. Vooral de V.V.V. heeft in dat opzicht reeds zeer veel nuttig werk ver richt. Ook het organiseeren van auto-races kan niet anders dan stimuleerend werken. Keien-debat. Bij de „ingekomen stukken" was een aanvraag gekomen om de keien, die in verband met de asphalteering van de Zandvoortsche laan vrij zullen komen, te koopen. De heeren Joustra (C-H.) en Mole naar vonden, dat de Raad deze transactie niet moest aangaan. Wethouder Siegers (R.-K) en de heer E 1 f- fers (Gem. Bel.) achtten acceptatie wèl ge- wenscht. Het prijsverschil is wel groot maar de keien zijn nu eenmaal niet nieuw meer. Tenslotte werd het voorstel aangenomen met den heer Molenaar tegen. Vervolgens kwam in stemming het voorstel tot schrapping van de subsidie voor den Bij zon deren Vrijwilliffen Landstorm van f 50. De heer Suerink (S.D.A.P.) zei, dat er heelemaal geen voorstel door hem was ingediend om geen subsidie te verleenen. Als nu de stemmen over dit voorstel staken dan wordt de post op de begrooting gehand haafd! Dat is niet juist. Deze lezing werd door den heer E1 f f e r s ondersteund. Wethouder v. d. M o o le n (S.D.A.P.) vond het een eigenaardige kwestie. In de notulen staat, al dan niet juist, dat de heer Suerink een voorstel heeft ingediend. Ten slotte werd het voorstel in stemming gebracht. De stemmen staakten waardoor de post dus gehandhaafd blijft. Als vertegenwoordiger van de gemeente in de V.V.V. werd wethouder v. d. M ooien (S.D. A.P.) gekozen en tot gemeentelijk commissaris van de woningbouwvereeniging „Eendracht maakt macht" de heer Suerink (S.D.A.P.) De heer W. Bruinsma werd tot onderwijzer aan de openbare school D benoemd. Verbetering van ge> meentewoningen. Het voorstel van B. en W. om de gemeente woningen aan den Parallelweg en de Marisstraat te verbeteren en daarvoor een crediet van f 3600 toe te staan werd aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat ook de woningen aan de Zand voortschelaan zullen worden verbeterd. De Raad kon zich ook met dit voorstel vereenigen. Verpachting van het Zuiderbad. Aan de orde is het voorstel van B. en W. om het Zuiderbad in het openbaar te verpachten voor den tijd van zeven jaar. De heeren MoolenaarenVan Toom- b erg en wenschten dien termijn tot tien jaar te verlengen. De heer B o 1 w i d t (Gem. Bel.) achtte dit niet in he.t belang van de gemeente of van den komenden pachter. De heer Joustra (C.-H.) zou er bezwaar tegen hebben als er een vergunning van „Maat schappelijk Verkeei-" aan den pachter zou wor den verleend. Moet de alcohol het Zuiderbad redden? Verschillende sprekers voeren hierover nog het woord en werden door wethouder v. d. M o o 1 e n beantwoord. Wethouder Siegers (R.-K. stelde voor ge durende 5 jaren te verhurëh en de 5 volgende jaren als optiejaren te beschouwen. Het voorstel van de heeren Molenaar en Van Toombergen werd tenslotte met 6 tegen 5 stem men aangenomen. Werkverschaffings objecten. De Ned. Heidemaatschappij had plannen in gezonden tót het uitvoeren van een tweetal werkverschaffingsobjecten, verband houdende met de werkzaamheden in Plan-Noord. Deze objecten betreffen het verlengen van de Dr. Gerkestraat, het verbreeden van de Zandvoort schelaan en het onder profiel bréngen van de Dr. Joh. Mezgerstraat en een gedeelte van den Zeeweg tot een gezamenlijk bedrag van f 46.550. Na eenige discussie kon de Raad zich met deze plannen vereenigen. Verder was een - voorstel ingekomen van de heérefi E l;fB o'l W;1 d t, S'i'iër ink en Molenaar om als nog 'de subsidie voor den Bijz. Vrijw. Landstorm- te schrappen. Na toelichting van den voorzitter werd dit voorstel aangehouden. SONJA. De tooneelvereeniging Op Hoop van Zegen, onder leiding van den heer Hendriks, geeft Za terdag 21 Januari een voorstelling in Monopole. Opgevoerd wordt „Sonja", tooneelstuk in 3 be drijven van Jan Fabricius. Deze avond wordt georganiseerd in samen werking met de gemengde zangvereeniging „De Stem des Volks", onder leiding van den heer J Post. INRICHTING VAN DEN STAAT. Dinsdagavond, 24 Januari spreekt mr. H. W. Vliegen, in Ons Gebouw over: De inrichting van den Staat". HEEMSTEDE GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: B. Klaassen, Vijfheeren- straat 58, boodschappentasch; De Wintere, Hee- renweg 94, handwarmer; H. Breuker, Antho- niestraat 10b, Haarlem, hond (terrier); Roozen. Kerklaan 52, Bijbel; Kroeze, Heemsteedsche Dreef 33. schooltasch met inhoud; B. Schippers, Jac. de Wit straat 8, rijwielbelastingmerk; Bureau van politie, portemonnaie met inhoud; Groenen dijk, Rich. Holplein 8, portemonnaie met inhoud; Nunnink, Kastanjelaan 3, rijwielbelastingmerk; J. Kensen, Graaf Willemstraat 44, rijwielbelas tingmerk; J. Hinfelaar, Rijnstraat 45, Engelsch boek; Vrolijk, Zandvoortschelaan 188 a, mandje; J. v. d. Liet, Beethovenlaan 44, paar schaatsen en een hondenzweep; Bureau van politie, paar kinderwanten; E. v. Berkel, Timorstraat 61 broche; Bureau van polite, ceintuur-, en hals ketting; Hofman, Zandvoortschelaan 98, heeren rijwiel; Pijst, Berkenlaan 1, heerenboorden; J. Lammers, Cruquiusdijk 83, Haarlemmermeer, tasch met boeken; R. Mets, Laan v. Bloemenhove 7, rol tafelzeil; N. Kersten, Sumatrastraat 19, rijwielbelastingmerk; Vermeer, Javalaan 34, snelbinder; Bureau van politie, kinderschoen tje; Postkantoor, portefeuille, inhoud bankbil jet; Bureau van politie, kinderschoentje; P. Luij- ken, Hillegommerdijk 540, zwaan; De Boer, Bos boom Toussaintlaan 52, ketting; Sluiter, Ber kenlaan 2, kindertaschje. VOOR VERVOLGDEN INZAKE GELOOF EN RAS. De weldadigheidsfeestavond, die op Vrijdag 6 Januari gegeven zou worden door de bekende St. Stanislaus-Verkennersgroep in het R.K. Ver- eenigingsgebouw ten bate der vervolgden om geloof en ras, zal nu plaats hebben op Vrijdag 20 Januari a.s. HAARLEMMERMEER PERSONALIA. De heer C. Haake is geslaagd voor het voor- loopig machinistendiploma. BENNEBROEK UITVOERING DOOR „KUNST NA ARBEID". Woensdag 18 Januari a.s. 's avonds 8 uur geeft het fanfarecorps „Kunst na Arbeid", directeur den heer P. de Vries een uitvoering voor dona teurs en genoodigden in de groote zaal van den heer Van Deutekom. AERDENHOUT VER. BUURTBELANG AERDENHOUT— BENTVELD. Voor een ongewoon groot aantal belangstel lenden werd Maandagavond in hotel Boeken- roode een vertooning gegeven van de film over het leven aan boord van de mailschepen naar Indië, het bezoek aan de aanloophavens en het leven in Indië. Deze film werd kort ge leden vervaardigd door Willem van de Pol, den bekenden cineast, in opdracht van de N.V7 Rotterdamsche Lloyd. De voorzitter, mr. P. J. Pruisen Geerligs, opende de bijeenkomst met kort inleidend woord, waarin hij mededeeling deed van de in de volgende maanden te houden lezingen, waarover de leden van de B.A.B. nader be richt zullen krijgen. Hij sprak de hoop uit, dat de belangstelling voor deze lezingen even groot zou zijn als die voor de reis naar Indië. Over die film zelf hebben we niets dan lof. Voor de oud-Indisch gasten is zij vol van goede oude herinneringen, voor hen. die nog niet naar Indië gingen vol van beloften en aansporingen. Zij bevat tal van exclusieve op namen, is technisch goed verzorgd en geeft een volledig beeld van de reis naar Indië en het leven aan boord. Wijselijk werden eenige gedeelten weggelaten; op één avond zou men anders van het goede te veel hebben gekregen. Voor de pauze werd de reis naar Suez behandeld met bezoeken aan de havens Southampton, Lissabon, Tanger, Marseille en Port Said, waarbij we kermis maakten met vele mooie en minder mooie, maar toch interessante bijzonderheden. Na de pauze werden we plotseling in het hart van de Preanger geplaatst en maakten 'n reis per spoor door het prachtige Indische landschap. Achtereenvolgens werden Soera- baya, Djocjakarta en Soerakarta en Bandoeng bezocht; wij maakten kennis met veel dingen, die den Europeaan in den regel verborgen blijven. Van de opwindende stierenrennen op Madoera waren we stille getuigen, evenals van de rammengevechten. Op Sumatra trokken de Batakkers en de Menangkabauers onze aandacht in hooge ma te, alsmede de prachtige landschappen en het leven der Inlanders. Het was dus een alleszins interessante en leerzame avond en de Buurtyer. Aerdenhout Bentveld kan met genoegen op haar succes terugzien. IJMUIDEN Verwachte vischaanvoer. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Maria van Hattem IJM 1. Vangst: 650 m. koolyisch, 25 m. schelvisch, 50 m. braadschel- visch, 100 m. wijting, 20 m. radio, 10 m. makreel, 5 m. stockabit, 60 m. gul, totaal 920 m., benevens 40 st. stijve kabeljauw. Zwarte Zee, IJM 94. Vangst: 45 m. zwart- zisch, 75 m. grove schol, 20 m. kleine schol, 45 m. wijting, 30 m. gril, totaal 215 m., benevens 100 st. ijskabeljauw en 40 st. stijve kabeljauw. Ewald IJM 48. Vangst: 40 m. schelvisch en braadscheïvisch, 90 m. gul, 100 m. wijting, 400 m. koolyisch, 45 m. varia, totaal 675 m„ bene ens Ï7Ö st. stijve kabeljauw. Utrecht IJM 73. Vangst:, 10 m. schelvisch, 30 m. braadscheïvisch, 140 m: wijting, 50 m. gul, 5 m. makreel, 10m. radio, 15 m. varia, 300 m. koolvisch, 'totaél ^'60'mh^enèvens 85 st. -stijve 'kabeljauw. '-.V3,* Christine IJM 2.' VangéC 70 m. schelvisch, 200 m;-braadscheïvisch,, 130 m. radio, 35 m. kabel jauw en gul, 15 m. koolvisch, 50 m. varia, totaal 500 m. benevens 85 st. stijve kabeljauw en 15 lengeni Schoorl IJM 39. Vangst: 100 kisten schelvisch, 170 k. braadscheïvisch, 70 k. radio, 60 k. gul en blanke koolvisch, totaal 400 kisten. Bet R. O. 16. Vangst: "45 m. tong en tarbot, 4Q m. grove schol, 20 m. kleine schol, 40 m. wij ting en schar, totaal 145 rh., benevens 10 st stijve kabeljauw. Voor de Maandagmarkt: Alkmaar IJM 31. Vangst: 700 kisten schel visch, 950 k. gul en kabeljauw, 50 k. diversen, totaal 1700 kisten. BESOMMINGEN. Manden: Trawlers: 150 KW 103 f2460 140 Hornrif IJM 155 f 2200 720 Gloria IJM 37 f 3920 190 Reiger IJM 106 f 2930 Loggers: KW 69 f 1180; RO 9 f 1590. Kotters: E 405 f 1500; FN 29 f550. Logger met versche baring: KW 123 f 830. IJmuiden 17 Januari 1939 Tarbot 136100 cent per K.G. Tong 8260 cent per K.G. Heilbot 132—112 cent per K.G. Griet f 30f 18 per 50 K.G. Groote schol f 13—f 12 per 50 K.G. Middel schol f 16,50—f 14,50 per 50 K.G. Zetschol f 24—f 22 per 50 K.G. Kleinschol f24—f 11,50 per 50 K.G. Bot f 9 per 50 K.G! Schar f 13,50—f 6,70 per 50 K.G. Poontjes f 4,90 per 50 K.G. Groote schelvisch f 19,50 per 50 K.G. Middel schelvisch f 14 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 18f 15 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 14f 10 per 50 K.G. Groote gul f 14—f 10 per 50 K.G. Kleine gul f 12—f 6,60 per 50 K.G. Wijting f 6f 4,60 per 50 K.G. Makreel f 11—f5,70 per 50 K.G. Versche haring f 8.50f 4,90 per 50 K.G. Kabeljauw f 56f 32 per 125 K.G. Leng f 1,25f 1,10 per stuk. Koolvisch f 0,80f 0,90 per stuk. Ds. C. J. WISSINK f In den ouderdom van 63 jaar is te Hilversum overleden ds. C. J. Wissink, em. predikant der Geref. kerken. Gerardus Johannes Wissink werd 2 Juni 1875 geboren en studeerde aan de Vrije Universiteit theologie zoowel als letteren. In 1906 candidaat geworden aanvaardde hij 9 Dec. van dat jaar te Opeinde-Nijega het predikambt. Deze gemeente verwisselde hij in 1914 met Vorden, om in 1919 naar Velseroord (thans IJmuiden-Oost) te ver trekken. In 1925 werd de overledene predikant te Zwammerdam, waar hij is werkzaam geweest tot zijn emeritaat waartoe hij om gezondheids redenen in 1928 werd gedwongen. Ds Wissink vestigde zich daarop metterwoon te Hilversum, welke kerk hij als ouderling heeft gediend. Tot Dec. jl. was hij quaestor van de classis Hilver sum. Zijn stoffelijk overschot zal a.s. Donder dagmiddag om kwart na 2 uur op de Algemeene begraafplaats te Hilversum worden ter ruste ge legd. VERSTEKELING AANGEHOUDEN. Do politie heeft een zich aan boord van het 5ngelsche stoomschip „Imperial Gaily" be vindenden verstekeling aangehouden en over gebracht naar Rotterdam, vanwaar hij naar Engeland zal worden overgebracht. SANTPOORT JAARVERGADERING „EENHEID DOOR DEMOCRATIE". Woensdag a.s. houdt de afd. Velsen van „Een heid door Democratie" haar jaarvergadering in het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Ge meente. HARDDR AVERIJ-VEREENIGING. O 5 en 12 Februari a.s. organiseert de hard draverij vereeniging „Santpoort en Omstreken" resp. in „De Wcyman" en in „Zomerlust" feest avonden met een zeer afwisselend programma voor haar leden (Is reeds ln een deel eener vorige oplaag opgenomen.) „EENSGEZINDHEID". De Overijselsche, Gelderse he en Drentsche Ver. „Eensgezindheid" hield Zaterdagavond haar traditioneelen Nieuwjaarsavond, waarbij de leden zooals gebruikelijk, in de pauze op oliebollen getracteerd werden. De voorzitter wenschte iedereen een voor spoedig 1939 en hij hoopte ook de vereeniging vooruit te zien gaan gelijk dat in het afge loopen jaar het geval was geweest. De Tooneelgroep .Bensgezindheid" voerde voor en na de pauze een éénaeter op. nJ. „Kleptomanen", kluchtspel in één bedrijf van J. J. Rentmeester en .Boef, Roef. de beer is los", vroolijke schets in één bedrijf door Th. de Jongere, onder regie van den heer P. J. Lubbers. De rollen hierin werden zonder uitzondering goed vertolkt. In de pauze werd door 2 leden een Nieuw- jaarswensch ten gehoore gebracht in dialect, die veel bijval oogstte. De avond werd besloten met een gezellig bal onder leiding van den voorzitter, den heer M. Helder en met medewerking van „The Musical Stars" onder leiding van D. Vrugt. AANBESTEDING. HAARLEM, Maandag. Hedenmorgen werd door den directeur van Openbare Werken ten stadhuize aanbesteed: Het bouwen van een gedeelte van een school voor G.L.O. aan de geprojecteerde Gillis Schoolmeesterlaan, met inbegrip van glas- en verf werken. Ingekomen waren: 31 biljetten, als volgt Fa. Lokhorst en Welage. Beverwijk f 25.586: fa. N. Cobelens. Haarlem f 25.560; G. Onder de Linden. Hilügersberg f 28.015; Th. Hollander, Amersfoort f 29.266; M. Ebbing. Haarlem f 26.445; P. A. M. Sprengers, Haarlem f 25 200; P. G. de Jong. Oegstgeesc f 29.890; F. Philips, Haarlem f 25.115; J. J. Winnubst. Haarlem f 26.760: C. Kok. Amstelveen f 32.430; P. J. v, Hoften. Haarlem f 25 360; fa. Brandsma en Bakker f 26.280; P. Bosch. Amstelveen f 30.900; A. Swets. Dubbeldam f 27.500; M. A. Hamers. Dordrecht f 27.990; N.V Aann. bedr. v h S. J v. d. Kemp, Silvolde (Gld.) f 28.740; H. Barten Zn., Amersfoort f 29 100; J. Wittebrood, Beemster f 25.500; H. V. J. de Vries. Haar lem f 24.270; W. Bergshoeff, Alphen a. d. Rijn f 26.590; W. H. Kelderman. Enschedé f 28.050; J. v. d. Putten, Haarlem f 26.365; fa. M. Joustra, Haarlem f 21.794; Ph. Visser Zn., Santpoort f 24.900; J. N. Schuit. Alkmaar f 26.400; J. H. Tijen, Heiloo f 22.546: J. Breevoort, Haarlem f 27.400; fa. .Gebr. J. P. v. d. Merwe. Dordrecht f 27.900; A. Castricum, Beverwijk f 24.590; fa. M. Kleijn, Assendelft f 24.450. AANBESTEDING. HAARLEM, Maandag. Hedenmorgen 11.30 uur werd door den direc teur van Openbare werken ten stadhuize aan besteed; Het aanleggen van een sportterrein en een kinderspeelplaats, het maken van een sport- haventje met aanlegsteigers en het maken van een betonbrug. met bijkomende werken, aan en in den Schalkwijkerweg. Uit te voeren in werkverschaffing. Ingekomen waren: 20 biljetten, als volgt: H. v. Dijk. Edam f 69.997; G. Hulsebosch, Bloe- mendaal f 89.900; Boisebroek Co f 64.000; C. Kok, Amselveen f 92.600; C. J. Boschland en M. Gotenmulder. Aalsmeer f 95 195; fa. E. Sanders Co. f 81.850; P. de Geus J. F. Stampraai, Leidschendam f 66.440; N.V. Aann bedr. J. A. Vens, Zaandam f 77.000; fa. A. Schoorl. Haarlem f 62.397; H. de Weers. Haar lem f 64.500; P. Bosch. Amstelveen f 91.380; N. Vermeulen, Haarlem f 86.690; E. Woud, Wor- mer f 63.200. Verscheidene biljetten- werden terzijde ge legd omdat het bedrag der zgn. vergoeding niet was opgegeven. AANBESTEDING. HAARLEM, Maandag. Hedenmorgen om 10 uur werd door den di recteur van Openbare Werken ten Stadhuize aanbesteed: Het verbouwen van perc. Haar- lemmerliedestraat no. 31 te Haarlem tot verbe- terng huisvesting zuigelingenzorg. Ingekomen waren 22 biljetten, als volgt: A. J. Lubbers, Haarlem f 3242; M. Ebbing, Haarlem f 3478; F: Prilips. Haarlem f 3440; J. Breevoort. Haarlem f 3475; J. H. Kemper, Haarlem f 3364; J. Warnaar en Co., Den Haag f 3380; P. Huygens. Zeist f 3470; S. de Vries. Zaandam f 3660; P. Sprengers, Haarlem f 3680. G. P, Hetem, Haarlem, f 3750; G. J. Veldwijk, Haarlem f 3469; Fa. Brandsma en Bakker. Haarlem, f 3793; Gebr. H. V. en J. de Vries, Haarlem f 3480; P. J. van Hoften. Haarlem f 3634; J. Wittebrood. Beemster f 3155: C. Ro zen. Haarlem f 3250; H. Herwig, Haarlem f 3170; J. v. d. Putten. Haarlem f 3463. A. Blankensteyn, Haarlem f 3999, Fa. Verwey en Heerden. Haarlem f 3890. N.V. Bouw en Exploitatie Mij. „Saturnus"Amsterdam f 3415; Aannemersbedrijf Rijnders Haarlem f 3231. MR. DR. S. J. DL VAN GEUNS t Te Amsterdam is. 74 jaar oud, overleden mr. dr. S. J. M. van Geuns. oud-procureur- generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam. De begrafenis heeft plaats Donderdag te 12 uur op begraafplaats van de Ned. Herv. Kerk te De Bilt. Mr. dr. Van Geuns werd in 1864 in Den Haag geboren, studeerde te Leiden en promoveerde daar in 1888 tot meester in tie rechten en doctor in de staatswetenschappen. Hij werd daarna Ambtenaar van het O.M. in Zierikzee en vervulde vervolgens de functies van: subst. officier van justitie bij de Haagsche Rechtbank, officier van justitie te Zierikzee; advocaat- generaal bij het Gerechtshof te 's-Her togen - bosch; advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam en procureur-generaal bij het zelfde gerechtshof. De overledene was twee maal prae-adviseur van het de Ned. JurLstenvereeniging, hetgeen een groote onderscheiding is en heeft veel geschreven op Staatsrechterlijk gebied. Mr. dr Van Geuns was ook redacteur van het tijd schrift „Themis". Chamberlain als „architect van den Europeesclien vrede*'. LONDEN. 16 Jan. In haar commentaar op de besprekingen te Rome schrijft de Times, dat het een ernstige fout is, juist omdat haar resultaten niet zichtbaar zijn, deze bespre kingen te beschrijven in termen als ovens-in ning of nederlaag. Het bezoek heeft nimmer beoogd een triomf te zijn in de beteekenis van een groote diplomatieke verrichting te betee- kenen. Geen van beide zijden is de bespreking begonnen als verzoeker en geen is winnaar geweest. Wat de resultaten betreft, zij komen beiden toe. De voordeelen van het bezoek, dat niet ge schied is met het doel te onderhandelen zijn in hooge mate psychologisch, doch dat zijn ook de zorgen van Europa. Het is van feitelijke zoowel als geestelijke waarde, dat Chamber lain op de volken der wereld opnieuw den in druk maakte van architect van den Europee- schen vrede. Door opeenvolgende bezoeken aan het vasteland deed hij den wensch naar vrede uitkomen, waar deze tevoren niet dui delijk was uitgesproken en dat beteekent op zich zelf geen verrichting. De News Chronicle maakt melding van de jongste uitbarsting van verbittering der Ita liaansche gecontroleerde pers tegen Frankrijk en verklaart, dat „Chamberlain herhaaldelijk door den Duce is teleurgesteld, doch thans ge loof hecht aan den goeden trouw van den Duce'. Het blad vreest, dat Chamberlain ten aanzien van Spanje op een dwaalspoor is ge bracht „Niets opgelost", zegt de Matin Volgens een bericht uit Geneve aan de Ma- tin kan „het voornaamste verschil tusschen de politieke opvattingen van Rome als volgt worden gekarakteriseerd: „De Engelschen wil len de handhaving van den status quo in de Middellandsche Zee. terwijl de Italianen aan dringen op de noodzakelijkheid te hunnen voordeele een nieuw evenwicht van strijd krachten in de Middellandsche Zee te vesti gen. Te Rome bleef alles echter beperkt tot zuiver theoretische uiteenzettingen, daar de Italianen, aleer zij iets definitiefs eischen, wachten op de oplossing der Spaansche kwes tie. De Engelsch-Italiaansche besprekingen hebben volstrekt niets opgelost. De Engelschen weten zelfs niet officieel of de Italianen nauw keurig omschreven eischen hebben in te die nen. aangezien zij geen enkele hebben aange duid". Bourgues telegrafeert uit Rome aan de Petit Parisien: „Het is niet noodig een groot geleerde te zijn om te openbaren, dat de ontruiming der Italiaansche stellingen in Spanje te Rome wordt beschouwd als wissel geld. dat moeten dienen om van Frankrijk op andere gebieden voldoeningen te krijgen. Het is waarschijnlijk, dat de Italiaansche aanspra ken zich tenslotte zullen vastleggen op in de Roode Zee te verkrijgen voordeelen. met name in het Suez-kanaal, den spoorweg naar Addis Abeba en het vrije verkeer te Dzjlboeti". Mevrouw Tabouis meldt uit Genève aan de Oeuvre- Dc Engelschen, die wij er naar vroe gen, hebben het gevoel, dat Italië niet tot een vreedzame overeenkomst met Frankrijk zal geraken ten aanzien van de kwestie der Mid dellandsche Zee, doch dat Rome niet in staat is Frankrijk aan te vallen. Nog: meer gaatjes in ruiten van Haagsclie woningen, 's-GRAVENHAGE, 16 Januari. Naar aanlei ding van de ontdekking van de kogelgaatjes in ruiten in Amsterdam en Rotterdam bleék bij in- fovmatie bij de Haagsche politie, dat dit euvel ook luer ter stede reeds langen tijd békend is. Op één dag, nl. Zaterdag jl. is aangifte gedaan van niet minder dan vier gevallen. In de Van der Aastraat «s een gaatje in de ruit van een woning ontdekt, de ruit van een publieke telefooncel aan de Slachthuiskade is doorboord, vermoedelijk door een kogeltje uit een windbuks, terwijl aan den Schimmelweg twee ruiten op de eerste etage en in de Zwol- schestraat een ruit aan de achterzijde een gaatje ertoonen, veroorzaakt door een windbuks of catapult. HET REPERTOIRE VAN HET NEDERLANDSCH TOONEEL. Omtrent de plannen van het Nederlandsch Tooneel (directeur Cor van der Lugt Melsert) oor de eei-stkomende maanden, kunnen wij het volgende mededeelen: Het eerste nieuwe stuk, dat op het repertoire gebracht zal worden is het charmante blijspel van J. B. Priestley „Duet in Floodlight" dat on der den titel „Honeymoon" zal worden ge speeld. Met dit stuk maakt de jonge regisseur Paul Storm zijn debuut bij het Nederlandsch Tooneel. Als tweede stuk wordt in studie genomen het groote succes van Paul Vincent Carroll „De glo rieuze schaduw". Mevrouw Charlotte Kohier zal hierin voor den eersten keer in een nieuwe rol bij het Ne derlandsch Tooneel optreden. De hoofdrollen in genoemd stuk zullen door haar en Albert van Dalsum bezet worden, terwijl de laatste tevens de regie voeren zal. Als derde belangrijk stuk wordt in studie ge nomen „Our Town" („Onze Stad") van Thorn ton Wilder. De hoofdrol zal worden vervuld door Cor van der Lugt Melsert, terwijl de regie in handen is van A. Defresne. Onder regie van Cor van der Lugt Melsert zal voorts opnieuw in studie worden geno men het geestige Fransche blijspel van Yvan Noé „Christian" onder den titel ..Het dubbelle ven van Jourdain". De hoofdrollen in dit stuk zullen vervuld worden door Myra Ward en Louis de Bree. Deze vier premières kunnen in den loop van Januari en Februari tegemoet worden gezien. Voorts kan men reprises verwachten van „Madame Sans Géne" met mevrouw Annie van der Lugt Melsert-van Ees, Cor van der Lugt Melsert en Louis van Gasteren in de hoofdrollen en van „Het Chineesche Landhuis" met Albert van Dalsum in de rol van den Chinees Sing. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 16 Januari. Bevallen 13 Januari: E. PescharStaalman, d.; A. G. JonkhoffBuwalda, z.; 14 Januari: G. C. E. BijlKaarls, z.; M. Hesselsde Groot, d.; D. J. M. Druijtsde Wilde, z.; 15 Januari: H. van HaalemKetting, d.; M. G. Hoogen- doornvan Leeuwen, d.; P. C. Schuchhard v. Wort, d.; G.H. OlsthoornBisschop, z.; J. Kaptein—Cornelisse, z.; C. J. van Assema— Ruijgrok, z.; T. van Duijn—Droog, d.; 16 Januari: P. v. d. VateFeenstra, z.; M. A. van BakelDingenouts, z. Overleden 13 Januari: R. S. J., 3 j., z. v. J. F.Lindeman, Hazepaterslaan; 14 Januari: E. de Reus—Laatstra, 69 j„ Tugelastraat; 15 Januari: D. Bongaardtv d. Kolven. 62 j., Engelszstraat; T. Vrieleman -Struik. 84 j.. v'. Oosten de Bruijnstraat; B. Teensma, 73 j, Prinsessekade.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7