ABDIJSIROOP MISTER X van de Ned. Spoorwegen... twee eigenschappen die te pas komen. STOFZUIGERS Rubriek voor Vragen DIE HOEST INGEZONDEN /TUKKEN WOENSDAG 18 JANUARI 1939 HA" ARE EM'S DAGBEAD Menschenkennis en een goed geheugen voor gezichten Voor de tweede en laatste! maal rijst het doek. dat tot nu toe den arbeid van den Spoorwegdetective aan het oog onttrok, omhoog. Herin neringen aan een reizigster, die van meening was, dat zij zonder meer een controleur kon passeeren met een ongeknipt perronkaartje. (Van onzen G. P. D.-redacteur) Heel even ritselt een blaadje papier in het kantoor van den Spoorwegdetective. Daar verdwijnt het bordje „Pauze"Opnieuw rijst het doek, dat gevallen was c.ver den ar beid van een man, die als opsporingsambte naar der Nederlandsche Spoorwegen, vele successen heeft geboekt in den strijd tegen oplichterij en misdaad. Daar zitten ze weer: de speurder, die her inneringen ophaalt, en de interviewer, die tot „Mister X" heeft weten door te dringen. Het tweede bedrijf neemt een aanvang, beginnend met een algemeene opmerking over twee be langrijke eigenschappen, die een goeden de tective sieren en eindigend met een verbluf fend staaltje van speurderstalent. Ziehier wat de Spoorwegdetective vertelt: Menschenkennis en een goed geheugen voor gezichten: dat zijn twee factoren, die voor den opsporingsarbeid van 't hoogste be lang zijn. Ik voel intuïtief, of de menschen die ik moet verhooren, de waarheid spre ken, of zich door leugens uit een netelig- parket trachten te redden. MTi geheugen vcor gezichten kan ik ten allen tijde opfrisschen, want ik bezit een zak- album met foto's, waaraan ik nu al weer 15 a 16 jaar geleden als eerste in Europa! begonnen ben. Hierin bevindt zich van welhaast eiken internationalen oplichter, die speciaal in treinen zijn siag poogt te slaan, een tweetal conterfeitsels „en profil" „en face" met diens naam. adres en ge boorteplaats. Ik heb dit album eens aan een „Kriminal-kommissar" van de Hamburgsche politie laten zien. Die was er enthousiast over en liet er direct één namaken. Daar mede heeft hij, op een politie-tentoonstellins te Berlijn, nog een prijs behaald ook. De grootste affaire die ik heb uitgepuzzeld? Dat is in 1922 of '23 geweest. Herhaaldelijk hadden toen bagagediefstallen plaats: meest al koffers, die voor ons land bestemd waren of die via Nederland naar het buitenland gingen. Ik kreeg tenslotte een spoor te pak ken. dat naar een bende buitenlanders leidde. In den tijd van acht dagen had ik er toen 12 te pakken Een aardige zaak was ook 't is nu al weer jaren geleden gebeurd de regelmatige ver dwijning van bontzendingen in Zuid-Frank rijk en in ons land. Hier was geen bende aan den gang, maar slechts één man. Het is dan veel moeilijker om een spoor te vinden. In samenwerking met Fransche- en Belgische collega's is dit echter toch gelukt en de dader bleef dan ook niet langer meer op vrije voe ten. De samenwerking met de buitenlandsche collega's is van het begin af uitstekend ge weest. Het is meerdere malen voorgekomen, dat mijn collega's in het buitenland of ik in ons land bij een huiszoeking dingen achter haalden. welke aan Nederlandsche reizigers in het buitenland of aan buitenlanders, die in ons land gereisd hadden, ontstolen waren. Dan brachten en brengen wij elkaar hiervan on middellijk op de hoogte en zorgen er voor dat het gestolene weer in handen der recht matige eigenaars terugkomt. naar zijn meening lang genoeg over zijn werk gepraat. En dus Overigens heeft de interviewer ervaren, dat er werkelijk niets aan de oogen van den speurder ontgaat. Een op den grond gevallen potlooddopje, dat naar een voor gewone men- schenbLikken onvindbaar plekje is gerold, toovert hij in „no time" op tafel met de op merking „Iedereen zijn vakEn diezelfde scherpe oogen besparen den bezoeker een tweeden gang naar het Hoofdgebouw der Spoorwegen. Waar de laatste, zonder de man- die-alles-ziet, kalmweg zijn bloc-note zou hebben laten liggen! •Nadruk verboden! (Het eerste artikel is opgenomen in ons num mer van 7 Januari). 45 BEKENDE MERKEN - Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 HAARLEM. Adv. Ingez. Med.t Voor Scheveningen en Egmond aan Zee. De bouw van twee stalen reddingbooten ls opgedragen aan de firma N. Witsen te Alk maar. De eene zal de „President Steyn" heeten en gestationneerd worden te Egmond aan Zee, ter vervanging van de daar aanwezige roeired- dlngboot. De andere is bestemd voor Scheve ningen. Deze boot is een geschenk van de Nederlandsche schooljeugd. Te Scheveningen, zoowel als te Egmond aan Zee, wordt binnen kort ook begonnen aan den bouw van de bootenhuizen en op Scheveningen komt verder nog een materdichte motor tractor, die den naam „Zeeleeuw" zal dragen. De technische adviseur van de Noord-Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij, prof. Voss- nack te Delft, is de ontwerper van de nieuwe booten. Zij zijn de eerste stalen motorstrand- reddingbootenTot dusver was alles van hout vervaardigd. De nieuwe booten worden 9.5 Meter lang en zijn volgens deskundigen pre cies wat men noodig heeft. De reddingmaatschappij beschikt thans over acht groote reddingbooten, doch de hoop bestaat, dat men binnen acht jaar nog acht nieuwe booten in gebruik zal kunnen stellen, namelijk voor de stations Katwijk aan Zee, Noordwijk aan Zee, Zandvoort, Wijk aan Zee, Koog (Texel), Oosterend (Terschelling), Nes (Ameland) en Schiermonnikoog. Onder meer zal de 21 jaar oude motorreddingboot „C. A. den Tex" vernieuwd moeten worden. Dit alles gaat echter met groote kosten ge paard. De booten, die thans in aanbouw zijn, kosten elk ongeveer 10.000. Men begrijpt, dat dit een uitgaaf is, die de maatschappij niet elk oogenblik kan doen. Dank zij het medeleven van de burgerij begint het echter thans in de goede richting te gaan. Wil men de werkelijk noodzakelijke moderniseeringen doorvoeren, dan zal men over een bedrag van ongeveer 400.000 de beschikking moeten hebben. Gehoopt wordt, dat de nieuwe reddingboo ten zoowel als de bootenhuizen nog dezen zomer in gebruik kunnen worden genomen. Een goede controle. Fraude n^et plaats- of perronkaartjes wordt in negen van de tien gevallen ontdekt. De controle èn aan de stations èn in de treinen is uitstekend. Trouwens: den ge- heelen dag is daarvoor alleen al een chef met zijn staf op stap! Alle onregelmatig heden met abonnementen of kaartjes worden in eerste instantie door hen onderzocht. Zit er een strafrechterlijke kant aan, dan krijg ik dergelijke overtredingen te behandelen. Zoo kan net voorkomen, dat iemand reist c.p de abonnementskaart van een ander, of dat men tracht met een foefje een station te verlaten met een kaartje, waarop de reis niet onderbroken mag worden ofdat men zonder kaartje reist. Van deze en dergelijke gevallen wordt dan een rapport opgemaakt, dat ik verder afwerk, zoo noodig in mijn functie van onbezoldigd rijksveldwachter De controle aan de stations is overigens uitstekend! Dat ondervond onlangs een rei zigster, die met een ongeknipt perronkaartje het Buurtstation te Utrecht wilde verlaten. Toen de controleur aan den uitgang haar vroeg, waarom haar kaartje niet geknipt was, vertelde zij in de vestibule een kaartje ge kocht te hebben en met zulk een haast door de controle bij den ingang gesneld te zijn, dat de controleur aldaar haar kaartje niet had kunnen knippen. De controleur aan den uitgang verzocht haar, in verband met deze bewering, den controleur bij den ingang, die haar had laten passeeren, aan te wijzen. Inderdaad wees zij één der ambtenaren aan, doch deze ontkende pertinent, dat zij hem voorbijgehold was. Daarom werd van deze reizigster betaling van een bedrag van twee gulden geëischt.... Zij weigerde dit echter, schreef zelfs een boozen brief naar de Spoorwegen, waarna mij het onderzoek in handen werd gegeven. Zoo langzamerhand ken ik alle foefjes om zonder geldig plaats bewijs met een trein te reizen. Ik begreep, dat het hier ook zoo'n gevalletje betrof. Na dat ik een poosje met de reizigster had ge praat, zei ik: „Ik weet al lang. wat er ge beurd is. U bent zonder kaartje in den trein gestapt en een galante ridder van het sterke geslacht, die vond, dat u een aardig gezichtje had, beloofde voor u een perronkaartje te zullen koopen. zoodat u het station ongehin derd zou kunnen verlaten.Heen", viel zij me toen haastig in de rede, „hij stond op het perron op me te wachten.Er werd verder niet meer gepraat: het bedrag var. twee gulden werd meteen voldaan!" .Mister X" van de Nederlandsche Spoor wegen zwijgtDe ervaren psycholoog heeft DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad. met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vragervan nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VRAAG: Hoe verwijder ik keldermotten van gewitte muren ANTWOORD: Met Flit of ander insectendoo dend materiaal. Vraag uw drogist. VRAAG: Hoe maakt men zwaar grauw keper waterdicht? ANTWOORD: Een half uur in warm sterk zeepsop behandelen, uitslaan, 15 minuten laten uitdruipen, daarna in een heete oplossing van 200 Gr. fijne aluin op 10 Lt. water. Ook weer een half uurtje daarin laten staan en af en toe omhalen, dan uitslaan en glad ophangen. BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Hoeveel ink.bel. moet ik te Haar lem, Heemstede, Bennebroek en Zandvoort be talen van een jaarlljksch ink. van 1700? (Geen kinderen). 2 De waarde van mijn inboedel is 1000. mijn huishuur is 375. Hoeveel pers. bel. moet ik daarvan betalen in bovengenoemde plaatsen 3. En hoeveel pers. hel. voor een motorrijwiel waarde 300, in bovengenoemde plaatsen? ANTWOORD: 1. Bij een zuiver inkomen van 1700 moet worden betaald te Haarlem 88.8 0. Heemstede 73.20. Bennebroek 94.80, Zand voort 94.80. Aangenomen is dat niet in gezins verband met een ander belastingschuldige wordt samengewoond. 2. Bij een huurwaarde van 375 en een mobi- lairwaarde van 1000 bedraagt de personeele belasting te Haarlem 92.92, Heemstede 74.80, Bennebroek 119.10, Zandvoort 1 09.50. mogelijkheid bestaat dat de mobilairwaarde la ger dan 1000 wordt gesteld omdat de belas ting naar de verkoopwaarde wordt berekend. 3. De pers.bel. voor het motorrijwiel (voor vervoer van één persoon ingericht, dus zonder duo) is te Haarlem 2G.55. Heemstede 13. Bennebroek 27.55, Zandvoort 18. VRAAG: 1. Mijn dochter 24 jaar woont bij mij in en verdient 80 p. m. Hoeveel ink.bel moet zij betalen? 2. Als zij kostwlnster voor mij is hoeveel wordt er dan afgetrokken en hoeveel moet zij dan be talen ANTWOORD: 1. Indien uw dochter in één gezin met éen of meer andere belastingschuldige personen samenwoont is door haar verschuldigd bij een zuiver inkomen van 960 per jaar 26.80 in totaal aan belasting. Bij niet samenwoning als- oren 22.SO In totaal. 2. Het bedrag van den aftrek voor onder houdsplicht hangt af van verschillende omstan digheden. bijv. of er meer kinderen zijn die ver plicht zijn bij te dragen en of u zelf al dan niet eenig inkomen hebt. Indien voor onderhoudsplicht een aftrek 200 wordt toegelaten bedraagt de belasting hij niet samenwoning met een andere belasting schuldige 10.in totaal. VRAAG: Op 10 October 1938 heb ik mijn aan slagbiljet van de ink. bel. ontvangen en 10 a 1 dagen daarna heb lk een bezwaarschrift inge diend. Tot heden heb ik nog geen oproeping ontvangen om gehoord te worden. Moet ik wach ten op bericht of nog maar eens schrijven ANTWOORD: Do bezwaarschriften worden naar volgorde van binnenkomst ter belasting inspectie behandeld. Wij raden u aan een schrijven aan den Inspec teur der belastingen te zenden, waarin op spoe dige afdoening van uw bezwaarschrift wordt aangedrongen. Op 't couvert vermelden: Per soonlijk in handen. VRAAG: Als een naaister voor iemand een japon maakt, moet ze daarvoor dan omzetbel. betalen? Hoeveel? ANTWOORD: Zij moet 4 pCt. betalen, die op de klant kan worden verhaald. DIVERSEN. VRAAG: Heeft men een acte noodig om pa ling te vangen in een vijver? (Van den ei^naar waar kan ik die krijgen? Wat Stalen reddingbooten besteld Geen trekhonden meer voor bakfietsen? Naar Het Volk verneemt, zal met ingang van Mei 1939 een Koninklijk besluit in werking treden, als gevolg waarvan verwacht kan wor den, dat voortaan geen trekhonden meer zullen worden gespannen naast, voor of onder bakfiet sen en rijwielen. Door dit Koninklijk besluit uit te lokken, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken gevolg gegeven aan een reeks verzoeken, door den Anti- Trekhonden-Bond in den loop der jaren tot hem gericht. De secretaris dezer organisatie, de heer J. R. K. van Ittersum^ Verklaarde, te verwachten dat ten gevolge van dit Koninklijk besluit het aantal trekhonden in ons land, hetwelk in 1932 nog drie-en-dertig-duizend bedroeg en dat, thans tot achtduizend verminderd is, dit jaar vermoedelijk nogmaals, met twee duizend, zal verminderen. Als gevolg van bovengenoemd Koninklijk be sluit mogen aan trekhondenhouders geen zitver- gunningen op bakfietsen en rijwielen meer wor den verleend. De oude zitvergunningen zijn ver vallen. Zonder zitvergunning heeft het gebruik van trekhonden bij bakfietsen en rijwielen uit den aard der zaak geen reden meer. DRIE PACIFISTISCHE LEZINGEN. De Vredesraad Haarlem organiseert in het gebouw ,J)e Nijverheid", Jansstraat 85, een drietal openbare bijeenkomsten over het vol gende onderwerp: „Is het pacifistische stand punt te handhaven onder de huidige omstan digheden?" De eerste lezing, op Donderdag 19 Januari zal gehouden worden door dr. J. Brandt Cor- stius, die zal spreken over: „De pacifistische volksverdediging De tweede lezing door drs. G. A. Nederhorst. Onderwerp: „De oeconomie in dienst van den vrede". D derde lezing door den heer H.Poort, den schrijver van „Het krijgsplan der Demonen' over „De geest in dienst van den vrede". Extra K. L. M-vlucht naar Manchester. Nieuw systeem van nachtverlichting op Ringway Airport. Heden maakt de K.L.M. op uitnoodiging van het gemeentebestuur van Manchester een ex tra vlucht naar Ringway Airport, de luchtha ven van deze stad, waar hedenavond de nieuwe nachtverlichting van het vliegveld volgens een geheel nieuw systeem officieel in gebruik zal worden genomen. Een Douglas DC 2 der K.L.M., bestemd voor het opleiden van jonge piloten die deze machine moeten leeren besturen, zal Woensdag onder commando van gezagvoerder K. Parmentier plaats van de gebruikelijke overland vluchten haar lesvlucht tot Manchester uitstrekken ten einde gevolg te geven aan de uitnoodiging van het gemeentebestuur van Manchester. Aangezien bij de nachtverlichting van Ring way Airport een geheel nieuw systeem is toe gepast, waarvoor allerwege in luchtvaartkringen groote belangstelling bestaat, wordt de vlucht van het K.L.M. vliegtuig, dat morgenavond eenige vluchten boven Manchester zal maken teneinde op Ringway Airport eenige nachtlan dingen te maken, meegemaakt door den chef van den vliegdienst der K.L.M., den heer I. Aler, en het lid van de permanente commissie voor toezicht op de bebakening en verlichting der Eemsmonden, ir. P. van Braam van Vloten, oud-chef van den technischen dienst der kust- verlichting. Ijsgang richtte groote schade aan, FAILLISSEMENTEN Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 17 Januari 1939. J. H. Juffermans, bakker, wonende te Haarlem Reyer Anslostraat 36, Curator Mr. C. Blanke voort, te Haarlem. Popke Gjaltema, aannemer en bouwer, wonen de te IJmuiden, gemeente Velsen, Trompstraat 102. Curator Mr. L. Ali Cohen te Haarlem. Rechter-Commissaris in beide faillissementen Mr. C. G. Bijleveld, te Haarlem. Wegens het verbindend worden der Uitdee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: I. Vleesehhouwer. winkelier in meubelen en bedden, wonende te Haarlem. Curator Mr. J. H. Ekering te Haarlem. De N.V. Haringhandel v. h. K. Klok, gevestigd te IJmuiden, gemeente Velsen, Curator Mr. M. van Toulon van der Koog te Haarlem. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 19 JANUARI. Progr. 1: Jaarsveld. Progr. 2: Hilversum I en II. Progr. 3: 8.00 Keulen. 9,50 Pauze. 10,00 Pa rijs-Radio. 12,35 Ned. Brussel. 2,20 Danmarks Radio of diversen. 2.35 Deutschlandsender. 3,20 Keulen. 4,30 London Regional. 4,50 Keulen. 5.20 Ned. Brussel. 6.35 Fr. Brussel. 7,20 Keulen. 8,20 Milaan. 11,05 Danmarks Radio of diver sen. Progr. 4: 8,00 Ned. Brussel. 9,20 Diversen. 10,35 London Regional. 12,20 Droitwich. 2,50 Parijs-Radio. 3,10 London Regional. 3.35 Droitwich. 6,40 Boedapest of diversen. 7,00 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Een reis door Europa. 1. Groot Rotterdam, Groot orkest. 2. The white Cliffs of Dover, L. P. Acc. Band. 3. Carry on London, Billy Cotton. 4. Paris.... Paris, Orch. Bachicha. 5. Mi Madrid, Orch. Bachicha. 6. The Count of Luxemburg, Vienna Salon Orkest. 7. De Neurenberger speeldoos, Ensemble Pierre Palla. 8. Hungaria Marsch, Magyari Imre. 9. Geschichten aus dem Wienerwald, Berl. Lehrer Gesang Ver. 10. A Waltz was born in Vienna, L. "P. Acc. Band. 11. Bayrische Volkstanze, Tiroler kapel. 12. Donausagen, Wiener Bohèmeorkest. 13. Russische potpourri, Oeral Kozakkenkoor. 14. Verschiedene Schweizer Jod'ler, Minna Reverelli. 15. Preussens Gloria, Groot Muziekkorps. 16. In Volendam, Avro's kinderkoor. 8.0012.00 Diversen. Werken langs Schipbeek en Bmirserbeek ernstig beschadigd. Als gevolg van den zwaren ijsgang op de Schipbeek en de Buurserbeek zijn op verschil lende plaatsen de kaden dezer pas genormali seerde beken zwaar beschadigd en op sommige plaatsen bijna geheel weggeslagen. De bescha digingen, die vooral daar zijn voorgekomen, waar de verbeteringswerken pas waren uitge voerd, zullen naar een opgemaakte begrooting 68.000 gld. moeten kosten aan herstel. DOMINICA HEEFT NIET HET PLAN 100.000 JODEN OP TE NEMEN Naar aanleiding van het bericht inzake moge lijke emigratie van 100.000 joden naar de Domi- nicaansche republiek, deelt het consulaat-gene raal van Dominica mede, dat de Dominicaansche regeering generlei plan tot opneming van zulk een groot aantal emigranten heeft geaccepteerd, terwijl officieel niets bekend is van serieuse on derhandelingen in die richting. De vroegere bepalingen inzake emigratie wer den op 28 December 1938 aanzienlijk verzwaard, zoodat sindsdien slechts de z.g. „kapitalisten visa" kunnen worden verstrekt. Dergelijke visa zijn onderhevig aan een immigratie-belasting van 500 dollar per persoon. Jongens beneden de 16 jaar en meisjes beneden 18 jaar zijn van deze belasting vrijgesteld. Het bedoelde bericht wordt niet door de Do minicaansche regeering bevestigd. WEEK-ABON1VEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. heb ik permissie) Wat kost dat en is de beste tijd om palingfuiken uit te zetten ANTWOORD: Voor het vlsschen met één hengel is geen vischacte noodig, voor het vls schen met twee hengels een kleine (kosten ƒ1) en voor een fuik een groote vischacte 7.50). De acten moeten worden aangevraagd 'ten Stad- hulze, Ie afd. Voor het uitzetten van fuiken bestaat geen rijd van het Jaar waarin men het meeste succes mag verwachten. is morgen over mits Ge Uw kind vanavond nog AKKER s Abdijsiroop geeft. Gedu rende den nacht gaat de heilzame werking der kruiden door en maken zij de verkoudheid los. terwijl de hoeststillende kracht der „codeïne" zorgt, dat Uw kind rustig slaapt er» niet wakker blijft door benauwende hoestprikkeling. De slijm komt los en de hoest verdwijnt, dat is de verrassende dubbele werking van Abdijsiroop, welke uit kruiden-ex tracten en ..codeine" bestaat. Zorgt dat U altüd Abdijsiroop in huis hebt. ..Een lepel Abdijsiroop aan Uw kind vóór het naar school gaan. werkt als een .beschuttend schild", AKKER'S VeXstèfiJdte tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar (Adv. Ingez. Med.) Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Een Internationale Taal. Geachte redactie, Met mijn mededeeling in uw blad, dat op Es peranto volgden: Nieuw-Esperanto, Ido, Novial, constateerde ik eenvoudig een feit. Esperanto heeft niet opgehouden te bestaan, maar Espe ranto heeft opgehouden te bestaan als de beste „wereldtaal", wat het vele jaren lang inderdaad geweest is. Jaarlijksche congressen, radio-uit zendingen, enz. enz. zijn zeer zeker krachtige propaganda-middelen, die dan ook het bestaan van Esperanto wereldkundig hebben gemaakt. Maar die doen niets ter zake wat betreft de meer of mindere bruikbaarheid van de taal, waar het tenslotte toch op aan komt. Ondanks alle pro paganda en nettegenstaande het al 50 jaren lang heeft bestaan kan Esperanto nog niet bogen op eigen practisch nut. Daarom werd steeds weer gezocht naar iets beters en zoo kwamen achter eenvolgens de reeds genoemde talen: Nieuw- Esperanto, Ido, Novial, om nog eenige andere, minder belangrijke, maar buiten beschouwing te laten. Maar bij alle ontbreekt het natuurlijke element: de groote internationale woordenschat, waarop Edgar de Wahl zijn Occidental heeft gebouwd. „Occidental" de taal, die door ieder ontwikkeld persoon van Westersche beschaving wordt verstaan, zonder voorafgaande studie er van. Maar leeren het te verstaan kan een ieder, ook de menschen van Oostersche beschaving, ook de niet-ontwikkelden. En juist voor dezen heeft het leeren van Occidental dubbele waarde, omdat zij daardoor kennis maken met alle vreemde woorden, die ook in onze eigen taal zoo veelvuldig voorkomen en zij de beteekenis van die woorden volkomen leeren begrijpen. Daardoor wordt hun een wijd veld geopend van litteratuur, die nu voor hen onverstaanbaar is. EnEsperanto is moeilijker dan Occiden tal. Maar laat de taal spreken voor ich zelve: Fidelita del Canes. Ante poe tempor, li scientistes queles explo- rat Pompeei, trovat li cadavre de un yun in- fanto jacent sur li suol, in li position in quel il hat esset sufocat per li gases e li cindres. Apu il esset li ossages de un grand can, tenent in su dentes serrat li vestimentes del infanto. Evi- dentmen it hat provat salvar su mastre. Circum su coll it havet un larg argentin col- lare. Quande ti ci esset nettat e polit, on posset leer li secuent inscrition: Ti can ha salvat tri vezes li vive de su yun mastre; un vez ex un incendie, un vez del aqua e un triesim vez del malfatores. Do, ye ti clocca quande li morte semblat ca- der del ciel, li fidel amic tentat un quaresim vez salvar ti quel it amat. (overgenomen uit Cosmoglotta, orgaan v. d. Occidental-Union, nró. 119). Mej. N. POSTHUMA. In de nabijheid van het Roemeensche dorpje Neholasi bevindt zich tengevolge van aardverschuivingen een z.g. wandelende berg, die een ernstige bedreiging ?oor het spoorwegverkeer vormt. Nogmaals: De Dienstbode. Ook ik dank den heer Lodeweegs voor zijn zeer waarheidslievende stukje van 9 Januari. Zelf heb ik van mijn 14de tot mijn 25ste jaar ondervonden wat voor een bestaan een dienst bode (althans een interne) had. Zes uur op staan, winter of zomer. Huiskamer doen en ontbijttafel gereed maken en dan kwam de familie beneden. Half negen kreeg „de meid" dan haar boterhammen en die moest ze in hoogstens 20 minuten opeten. In den middag moest dan nog vlug gegeten worden. Tot 's avonds laat was het dan flink aan pakken. 's Avonds was je doodmoe en ver langde je om 10 uur al naar je bed. Maar dan moest je eerst wachten tot de bel ging om den theeboel af te ruimen. Uitgaan: 's Zondags van 2 tot 10 uur (en het werd meestal 3 uur voor je wegging) eens in de week van 8 tot 10 uur (kwart vóór negen werd het doorgaans). Beider maar niet om 5 minuten over tienen, want dan „zwaaide" er wat. Vaak onredelijke standjes en terug zeg gen mocht je niets, je was direct brutaal en werd „opgezegd" en er waren zooveel dienst meisjes, dat je zonder goede getuigschriften je dienst niet verlaten kon. En waar zijn de getuigschriften van de Duitsche meisjes? Met mij zullen er velen zijn, die dezelfde ervaringen hebben. Ik kan me indenken, dat moeders, die een dochter hebben ze niet graag hetzelfde mee laten maken. Er is echter ge lukkig veel verbeterd. Thans wordt ook het dienstmeisje gewaardeerd, de laatste vier ja ren van mijn werk heb ik dat ondervonden. EEN EX-DIENSTBODE.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10