Haarlem's Dagblad VANDAAG Het belangrijkste Engelsche Onrust. Schacht verdwijnt als president van de Duitsche Rijksbank. Van een hekje. Anonieme briefschrijvers dreigden vliegveld op te blazen. Ochtendbeurs Amsterdam 56e Jaargang No. 17051 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algen). Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082. Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 20 Januari 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Adverlenliën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelahonneiiientstarïeven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Temidden van de verwarde gebeurtenissen dezer tijden valt de in Engeland heerschende onrust op. Ik bedoel met dat woord natuurlijk niet een verdeeldheid in de bevolking, die 's lands eenheid bedreigen zou, want daarvan is geen sprake. Maar de bijzondere nervositeit, die in Engeland telkens weer aan den dag treedt, moet op het vasteland wel verbazing wekken. Allerlei menschen beginnen te twij felen aan de overigens overdreven reputatie van flegmatisch mensch, die de Brit zoo h genoten heeft. In de critieke Septemberdagen, toen heel Europa in onrust verkeerde, vielen de opwin ding en onrust in Engeland bijzonder op. Men voerde beschermingsmaatregelen uit in een koortsachtig tempo. Men schreef geagiteerde stukken en raakte steeds meer van streek. In alle andere landen bleek, ofschoon de voor- loopige mobilisatie-maatregelen in sombere stemming werden uitgevoerd en een trieste sfeer heerschte, men veel kalmer te zijn. Vooral trof het in dien tijd dat de Franschen die toch inderdaad lichter bewogen zijn, die een echt Zuidelijk temperament bezitten en zelf zich meermalen verbazen over de schijn bare onbewogenheid der Noordelijke volken „les gens du Nord" zich zooveel bedaar der toonden dan de Britten. Het grootste deel hunner dagbladen was zelfs, in vergelijking met de meeste Engelsche, een toonbeeld van zelfbeheersching. Toch scheen Frankrijk groo- ter gevaar te loopen dan Engeland. Hetzelfde verschil kon men overigens in de kleine lan den waarnemen: in ons land, in België, in Zwitserland toonde men ook veel meer rust en zelfbeheersching dan aan de overzijde van de Noordzee. Nu de Spaansche kwestie weer eens in een critiek stadium is beland, nu velen Franco's spoedige overwinning voorspellen, Mussolini dreigementen jegens Frankrijk uit met het oog op de mogelijkheid dat het de regeerings- troepen zou willen steunen en Daladier in een moeilijk dilemma verkeert is het in Engeland weer mis. Zelfs heeft de ex-ambassadeur in Washington de Engelsche huisvrouwen aange raden levensmiddelen en een behoorlijke hoe veelheid water op te slaan, hetgeen tot een lichte hamster-paniek en een haastig dementi der regeering heeft geleid. Die is het met Sir Auckland niet eens. Hij spreekt volgens eigen inzicht alleen. Een Britsche diplomaat die de diplomatie vergeet? En de oude Lloyd George heeft een daverend betoog in den toon-van- 1914 over sta.atsprestige gehouden, om Cham berlain te bestrijden. De Labour Party eischt niets minder dan onmiddellijke opzegging van de overeenkomst van non-interventie' in Spanje, ondanks de daaraan verbonden geva ren. Bijeenroeping van het parlement wordt gevraagd om het zooveelste debat over de bui- tenlandsche politiek te houden, ofschoon het over tien dagen toch bijeenkomt en aan de meerderheid der regeering geen twijfel be staat; Oppositiebladen als de News Chronicle slaan een toon aan, waarbij vergeleken die van de continentale bladen statig van kalmte is. Wij op het vasteland schijnen ons makkelijker aan onzekere toestanden en dreigende gevaren te hebben aangepast dan de Engelschen. Ik geloof dat dit niet alleen schijn maar werkelijkheid is. Men is pas in dezen tijd in Engeland gaan beseffen dat het met de oude onaantastbaarheid van het eiland is afgeloo- pen en dat de altijd mogelijke isolements- politiek gepaard met een ietwat hooghartig schouderophalen over al die „ruzies in Europa" men rekent zichzelf veelal niet tot Europa, nu geen kans meer heeft. Ook voelt men dat Groot Brittannië's machtig woord, dat het in staat placht te stellen als „arbiter van de wereld" op te treden, zeer veel aan macht heeft ingeboet. Het Engelsche zelfvertrouwen, dat zoo groot was dat men in de rustige over tuiging leefde, tenslotte toch iedereen zijn wil op te kunnen leggen en daarbij in eigen land onkwetsbaar te zijn, is ondermijnd. Chamber lain manoeuvreert niet alleen om de directe oorlogsbedreiging van andere landen te ver hoeden, maar ook het gevaar voor Engeland zelf. Dit is nieuw voor de Engelschen, want de weinige vliegtuig- en Zeppelin-aanvallen in de jaren 19141918 waren nietig in vergelijking met hetgeen nu dreigt. Hier geldt dus de psychologische werking van een nieuw besef. Er is al wel veel eerder over gepraat en geschreven, maar het wordt nu pas algemeen tenvolle beseft. Vroeger theo retiseerde men er alleen over. Dat is het groote verschil met de stemming op het vasteland, waar men de gevaren voor een inval in eigen land altijd gekend en zich nooit zoo superieur gevoeld heeft. En dat verschil kan men niet onderschatten. R. P. Economische zaken en Rijksbank vereenigd onder minister Funk Dr. Schacht krijgt „bijzondere taken" Japanners van spionnage verdacht Politie te Singapore doet invallen in kantoren. SINGAPORE, 20 Januari. De politie heeft op vermoeden van spionnage verscheidene Japansche kantoren doorzocht. Japanners verhoord en documenten in beslag genomen. Onder de verhoorde personen bevonden zich drie, die beambten schijnen te zijn van den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg. Zij gaven voor met vacantie te Singapore te vertoeven, nadat zij eerst Indo China en Siam hadden doorkruist. Twee hunner hadden een bezoek gebracht aan Batavia en bevon'den zich thans op den terugweg. (United Press). Dr. Hjalmar Schacht. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De vervulling van de aan het bedrijfs leven voor den herbouw van Groot- Duitschland te stellen extra taken ver- eischt een uniforme leiding der econo mische geld- en kapitaalmarktpolitiek. Om deze reden heeft de Führer be paald, dat de leiding van het rüksmi- nisteric van Economische Zaken en der Rijksbank weer wordt vereenigd. De Führer liecft dientengevolge den pre sident van het directorium der Rijks bank, dr. Schacht, van zijn functie ont heven en den rijksminister van Econo mische Zaken, Walther Funk met be houd van zijn functie van rijksminister van Economische Zaken, voor den duur van vier jaren benoemd tot president van het directorium der Rijksbank. Dr. Schacht zal in zijn hoedanigheid van rijksminister ook verder lid blijven van de rijksregeering. Hij is bestemd voor de vervulling van bijzondere taken. Dr. Walther Funk. In een brief aan minister Funk, zegt Hitier, dat de nieuwe taak van den minister is: 1. „In uw thans de beide belangrijke ressorten vereenigde functie, zooals tot nu toe, de onvoor waardelijke stabiliteit der loonen en prijzen te verzekeren en daarmede ook verder de waarde van de mark te handhaven; 2. de kapitaalsmarkt in verhoogde mate te ont sluiten voor de particuliere geldbehoefte en ter beschikking te stellen; 3. de met de wet van 10 Februari 1937 inge leide reorganisatie der door het pact van Dawes aan de onbeperkte souvereinïteit van het rijk onttrokken toenmalige Rijksbank tot een aan de souvereiniteit van den staat onvoorwaardelijk ondergeschikte Duitsche circulatiebank tot dat einde te brengen, dat in overeenstemming is met de nationaal-socialistische principes. Met Duitschen groet, w.g. Adolf Hitler". Aan rijksminister dr. Schacht heeft de führer het volgende schrijven gezonden: „Zeer geëerde heer minister: Ik neem de gelegenheid, dat gij van uw func tie van president van het directorium der Rijks bank zijt ontheven waar om u mijn meest op rechten en warmstgn dank uit te spreken voor de Duitschland en mij persoonlijk in deze func tie in lange en moeilijke jaren opnieuw verrich te diensten. Uw naam zal vooral voor altijd ver bonden zijn met het eerste tijdvak der nationale herbewapening. Ik verheug mij van u in uw hoe danigheid van rijksminister voor de kwijting van nieuwe taken te kunnen gebruik maken. Met Duitschen groet, w.g. Adolf Hitler". Een schoonheidscommissie te Bloemendaal. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling van de Bouwverordening in de Gemeenteraadszitting van Donderdagmiddag kondigde de heer Posthumus Meyjes de indiening aan van een schriftelijk voorste] van hem waarbij B. en W. worden uitgenoodigd op de volgende agenda een voorstel te plaatsen tot invoering van een Schoonheidscommissie te Bloemendaal. Werkloozen poogden aan fijn proevers-diner aan te zitten. Nieuwe vorm van protestactie te Londen. LONDEN. 20 Januari. (ANP) De Daüy Tele graph meldt, dat elf werklooze mannen gister avond als ongenoode gasten hebben geprobeerd aan te zitten aan een maaltijd van de groep Lu- cullus der „Wine and Food Society". Zij eisch- ten eten. Om precies negen uur bevonden zij zich in de vestibule van l'Auberge de France, een restau rant op Piccadilly Circus, waar de maaltijd werd aangericht. Toen de directeur hun eischen hoor de, bood hij aan hun dezelfde gerechten voor te zetten als den gasten werden geserveerd. De man nen weigerden echter en haalden hun eigen be legde broodjes voor den dag. Na vijf minuten werden zij door de politie verwijderd. De Daily Telegraph voegt hier nog aan toe, dat het geweigerde menu bestond uit: Consommé de tortue a la royale, Saumon du Shannon a la ge- lée de champagne, Fricassée de poulet Borde laise, Agneau de pauillac roti aux feuilles de sar- ments, Délices de Prague Florentine, Truffés sous la cendre a la fagon du pérïgord, Mousse glacée Cantonaise, Corbeille de fruits, café. Volgens den directeur van het établissement zouden ongeveer twintig personen er door de aanwezigheid der werkloozen van hebben af gezien in deze zaak te dineeren en zijn wegge gaan. Met een lijfwacht op tournee. Mischa Elman ontvangt een dreigbrief. PHILADELPHIA. 20 Januari (A.N.P.). De violist Mischa Elman. die een tournée onder neemt over 25 steden en de opbrengst van zijn concerten ter beschikking stelt voor de hulp verleening aan Joodsche vluchtelingen, deelde gisteren mede. dat hij zich een lijfwacht zal moeten aanschaffen, teneinde zeker te zijn van zijn bescherming in dien hij overvallen wordt. Hij heeft nl. een brief ontvangen, waarin hij met een dergelijk vooruitzicht be dreigd wordt in verband met het doel van zijn tournée. De werkloozen. En de aftrek voor dienstboden. Met ingang van deze week is hier ter stede uitvoering gegeven aan de circulaire van den Minister van Sociale Zaken datum 31 Decem ber 1.1. betreffende vrijlating van de verdienste der dochters die in huishoudelijken dienst werkzaam zijn, bij de berekening van het steunbedrag en tevens voor die bij de werk verschaffing zijn geplaatst. Deze werkloozen die meisjes in huishoude lijken dienst werkzaam hebben, zien dus bij de uitkeering die zij deze week ontvangen geen mindering meer toegepast. Voor verschillenden beteekent dit dan ook een belangrijke verhoo ging van het steunbedrag. Het bovenstaande geldt alleen maar voor hen welke vanwege de steunregeling gesteund worden, omtrent eventueele maatregelen voor degenen die vanwege armenzorg steun ont vangen, moet door het gemeentebestuur nog nader overleg worden gepleegd. KORTE TRAMSTAGNATIE. Hedenmorgen te ongeveer half 12 kwam in de Anthoniestraat een auto in botsing met een in de richting Zandvoort rijdende tram van de N.Z.H.T M. Het geval gaf eenige stagnatie, die echter maar kort duurde. De inmiddels uitgezonden hulpwagen van de N.Z.H. behoefde geen dienst te doen. Oprichting van een depot van Philips. Overplaatsing van 50 man personeel. Naar wij vernemen zal de N.V. Philips te Eindhoven de volgende week te Bloemendaal een depot vestigen, zooais zij dat al in ver schillende plaatsen heeft. Ongeveer 50 man (leden van het administra tief en magazijnpersoneeli hebben aanzegging gekregen, zich met ingang van Dinsdag a.s. te Bloemendaal te vestigen. Het ligt niet in de bedoeling een kantoorge bouw te bouwen; er zal een perceel worden gehuurd. (Een Zaandamsche molenaar is beboet met tien gulden, omdat hij een hekje op een dijfc, dat den eenigen toegang tot zijn molen versperde en daar ivas neergezet omdat de Provinciale Waterstaat wandelaars daar niet wilde toe laten, had stukgezaagd). De Provinciale Waterstaat Ging op den dijk een hekje zetten, Om 't oversteken naar een straat Van wandelaars daar te beletten. De molenaar van d' Ooievaar Kon toen niet bij zijn molen komen, Dat was natuurlijk een bezwaar. Toen heeft hij 't hekje weggenomen. Hij maakte zich daarbij niet druk, Besloten hierom niet te malen, Hij zaagde het eenvoudig stuk. En daarvoor moet hij nu betalen. 't Lijkt voor den man wel een hard lot, Dat zal ik u niet tegenspreken. Maar er is eenmaal een verbod. Om andrer eigendom te breken. Wat ik niet goed begrijpen kan Is, ging hij maar pardoes aan 't zagen, En kwam 't niet op in dezen man, Een sleutel voor dat hek te vragen. Er wordt soms toch wei vreemd gedaan, Als menschen 't elkaar moeilijk maken. Dit nieuwe voorbeeld aan de Zaan, Moet die verzuchting wel doen slaken Al ben ik met 's mans lot begaan Ik kan toch voelen, dat in deze. Als 't hek zoo van den dam zou gaan, Het hek zoo van den dam zou wezen. P. GASUS. VERWACHT U EEN BABY BABY-UITZETTEN doze maand EXTRA LAGE PRIJZEN. VAN WEERT Anegang 46 (Adv. ingez. Meaj Een nieuwe industrie te Haarlem. B. en W. van Haarlem hebben, gelet art. 8 der Hinderwet, aan de N.V. Nederlandsche Werkplaatsen voor luchttechniek „Ketel Stork- haard" te Haarlem vergunning verleend tot op richting van een fabriek voor ventilatoren, luchtbehandelingsapparaten, licht plaat- en con structiewerk en gasbéveiliging, op een hoekler- ren gelegentusschen. de Gonnelstraat en de Claes van Ruyvenstraat. BIOSCOOP OP 2000 VOET ONDER DEN- GROND. Een mijnbouwmaatschappij te Oberhausen in Beieren beweert in het bezit te zijn van de „diepste" bioscoopzaal ter wereld. Een verlaten mijnschacht, tweeduizend voet onder de op pervlakte van de aarde is verbouwd tot een bioscoop met zitplaatsen voor honderd mijn werkers. In de schafttijden begeven de mijn werkers zich naar deze filmzaal, waar popu laire films, nationaal-socialistische propa- gandafilmpjes en opnamen over het mijnwe zen vertoond worden. Ook voor bezoekers is deze bioscoop toegankelijk. hebt U wellicht geen vlekken te verwijderen, maar morgen misschien wel. Dan is het pret tig als U het handige boekje VLEKKEN, door C. Hoeing, (uitgave Haarlem's Dagblad) bij de hand hebt. Koop het even aan een onzer kantoren: Groote Houtstraat 93 of Soendaplein 37. Het kost slechts 10 cent Het woord is aan. Jean Girardoux: Laat de grijsaards van een land langs u heengaan en gij zult zien, hoe het daar met de sport gesteld is. Britsche politie en R. A. F. manschappen patrouilleerden den geheelen nacht op Hendon. Ook met treinaanslag werd gedreigd. LONDEN 20 Januari. Scotland Yard heeft de hand gelegd op anonieme brieven, waarin met verdere bomaanslagen wordt gedreigd. Na ontvangst van een dergelijken brief haastte de polite zich gisteravond naar het vliegveld Hen don, daar in genoemden brief met het opblazen van het terrein was gedreigd. Honderden man nen van de Royal Air Force en de politie pa trouilleerden den ganschen nacht op het vlieg veld, terwijl de zoeklichten de hangars en het veld voortdurend afzochten. Bovendien werd een politiemacht naar het Eustonslation gezonden, daar in een anderen anonïemen brief gedreigd was den Ierschen mailtrein op te blazen als deze het station zou verlaten. De ambtenaren van alle stations, waar deze trein voorbijrijdt, zijn gewaarschuwd om bij zonder scherp toezicht te houden. De politie te Manchester heeft een huis ont dekt, dat als het voornaamste arsenaal van de terroristen was gebruikt. Men vermoedt, dat van hieruit de bomnien over geheel Engeland zijn verspreid. Het is opmerkelijk, dat de politie van een groot deel van Londen van wapens is voorzien. Extra wachten werden bij het gebouw van de British Broadcast Corporation geplaatst en ook bij den kortegolfzender Daventry. (United Press). Eenige opdrachten voor de firma Beynes. Daar men nog niet geheel en al begonnen is met de uitvoering van de groote spoorwegorder, heeft de Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwa gens „J. J. Beynes" alhier, een kleinere opdracht gekregen van de Nederlandsche Spoorwegen. Het betreft het lasschen van liet ondei'stel van een nieuwe spoorwegbrug bij Weesp, waarmede een uitvoerder niet tijdig klaar kon komen. Acht man hebben daar 'n week of tien werk aan gehad. Bo vendien heeft de firma Beynes ook opdracht den bovenbouw van de brug over de Westergracht te maken. Men moet deze opdrachten echter meer als tijdelijk aanvullende werkzaamheden be schouwen. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 304 3/4—8 1/2 H. V. A. 419—26 Amst. Rubber 2013 Philips 193—9 1/2 AKU 35 1/2—6 1/4 Unilever 1289 1/2 Beth. Steel 54—1/4 U. S. Steel 48 1/4—7/8 Republic Steel 16 13/16—7 3/16 Anaconda 23 13/164 1/8 Shell 10 9/32. HEDEN: 14 PAGINA'S. Luchtmanoeuvres aan de Amerikaansche kust. De Joto toont een eskader, nabij Florida. HAARLEM EN OMGEVING. pag. De maatregel van den Minister (geen aftrek voor dienstboden) is voor de valide werk loozen deze week te Haarlem toegepast. 1 Autos en fietsen in Nederland. 2 BINNENLAND. In de Ginnekensche oplichtingsaffaire is drie en twee jaar gevangenisstraf geëischt. 3 Om den handel op Zuid-Amerika te bevorde ren is de „Hosudam" opgericht. 3 Bij een verduisteringsoefening in de provin cie Zuid-IIolland is een doodeiijk onge luk gebeurd. 7 BUITENLAND. Dr. Schacht treedt af als president van de Duitsche Rijksbank. 1 Franco laat versterkingen aan de noordgrens van Spanje aanleggen. 5 De Belgische minister-president hoopt van daag een nieuw kabinet te kunnen samen stellen. 5 SPORT. Sportgesprck van de week over de nieuwe voetbalspelregels. 6 De Sterrit naar Monte Carlo. 6 ARTIKELEN enz. R. P.: Engelsche onrust. 1 K. de Jong over de Missa Solemnis van Beethoven. 2 Speciale correspondentie uit Brussel: Poli tieke problemen in België. 5 v. H.: Een frissche film. 7 Voor dc Jeugd. n De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1