Haarlems Dagblad ICwmet' Schacht's Heengaan. Hoedenfantasie. RECHTSBIJSTAND KOFFIEenTHEE De Hollandsche Huisvrouw Het belangrijkste 56e Jaargang: No. 17052 v Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij iN.V, Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerijs Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 21 Januari 1939 Abonnementen per vreek f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Adverteulicu: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieveo op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Niet alleen in buitenlandsche aangelegen heden pleegt de Duitsche dictator tot plotse linge daden over te gaan. Het nemen van ver rassende besluiten ligt blijkbaar in zijn na tuur. Men kan het ook als een weloverwogen methode zien, die erop berekend is, juist door het onverwachte den indruk van bijzondere daadkracht bij de massa te versterken, maar al wat diegenen, die hem goed kennen, tot dusver over zijn natuur geschreven en ge openbaard hebben, doet vermoeden dat hij intuïtief op deze wijze handelt. Zoo heeft hij nu plotseling dr. Hjalmar Schacht van het presidium van de Rijksbank ontheven 'en de minister van Economische Zaken, dr. Walter Funk, die nog maar heel kort geleden tot dezen hoogen post geroepen werd, is nu alleen leider der Duitsche economische politiek. Weliswaar blijft Schacht rijksminister, bestemd voor het vervullen van bijzondere op drachten, die niet nader gedefinieerd worden, en heeft hij een brief met warme dankbetui gingen van den Führer ontvangen, maar zijn groote rol schijnt thans uitgespeeld. Dat is van veel belang, want deze overgebleven groote figuur uit den tijd der republiek was er niet alleen op kunstige wijze in geslaagd het Duit sche financiëele kaartenhuis overeind te hou den, maar werd bovendien door buitenlandsche deskundigen nog immer beschouwd als de man, die zich door zakelijke bankiersoverwegingen liet leiden en tot geen financiëel avontuur be reid was. Herhaaldelijk zijn er in de jaren van het nieuwe Duitsche bewind berichten ver spreid omtrent wrijving tusschen Schacht en andere ministers, tegen wier te hooge uitgaven hij zich verzette. Zoolang hij minister van Economische Zaken en president van de Rijks bank tevens was scheen zijn beleid, door hem als noodzakelijk beschouwd om inflatie te voorkomen, te zegevieren. De inleiding van Goering's Vier jaren-plan en de opvolging, nu een jaar geleden, van Schacht door Funk als minister van Economische Zaken maakten het duidelijk dat een andere richting zich baan brak. Radicaler opvattingen in de partij zetten hun autarkischen wil door. De onafhankelijk heid van de Rijksbank verdween in theorie, maar de persoonlijkheid van Schacht, een man van ongetwijfeld zeer ongewone bekwaamhe den, liet zich in de practijk toch nog gelden. Bovendien werd gedurende dit laatste jaar steeds nog de indruk gewekt dat hij niet alleen op zeer goeden voet met Hitler was gebleven, maar bovendien met dr. Walter Funk in vrede en vriendschap samenwerkte. Dat moge zoo ge weest zijn, maar nu is die samenwerking uit Eén dag voor zijn aftreden sprak de woord voerder der Duitsche regeering geruchten om trent ophanden zijnde wijzigingen in de samen stelling van het kabinet nog categorisch tegen. Op den dag zelf, waarop Schacht van het' pre sidium der Rijksbank ontheven werd, verscheen nog een artikel van hem waarin hij. ondertee- kenend met naam en functie, zijn beleid op nieuw uiteenzette. Niet alleen voor het buitenland maar ook voor de leidende kringen in Berlijn, wellicht zelfs voor dr. Hjalmar Schacht zelf is zijn ontheffing uit zijn ambt dan ook als een vol komen verrassing gekomen. En bijzonder groot was wel de verbazing van den Amerikaan Rublee, die namens het Internationale Comité voor de Joodsche vluchtelingen met Sohacht aan het onderhandelen was over de finan ciëele regeling der emigratie en die plotseling de mededeeling kreeg dat de onderhandelingen werden afgebroken. Hetgeen bij de Duitsche Joden natuurlijk weer nieuwe ontsteltenis ge wekt heeft. Temidden van de tallooze geruchten en ver onderstellingen die omtrent de nieuwe Duitsche economische politiek worden geuit valt de be wering op. dat dr. Funk een verruiming van de credietpolitiek zou voorstaan terwijl de minis ter van Financiën, Schwerin van Krosigk, pas nog in een rede de verklaring heeft afgelegd dat van credietverruiming wegens het beëindi gen van de werkloosheid verder geen sprake kon zijn. Dit teekent wel den toestand, die blijkbaar plotseling in een geheel nieuwe phase is getreden, waarop zelfs de naast-belangheb benden niet verdacht waren. Men zal even moeten afwachten wat nu gaat geschieden. Als symptoom van den Duitschen economischen toestand is het gebeurde niet moedgevend, om dat de in Europa heerschende gevaren veeleer vergroot zouden worden door een financieele crisis in Duitschland. Men vraagt zich opnieuw af hoe lang die nog zal kunnen worden ver meden. R. P. Stakingsbeweging in Birma breidt zich uit. Gewapende macht ter bescherming der oliemaatschappijen opgeroepen. RANGOON, 21 Jan. Ten gevolge van de sta kingen is de petroleumindustrie practisch lam gelegd. Om 12 uur hebben de werknemers bij de Syrian Raffinadery van de Burmeensche Petro leum Maatschappij het werk neergelegd met het gevolg, dat de geheele raffinaderij moest wor den gesloten. Daarop verlieten de werknemers bij de British Burmah Petroleum Company eveneens hun werk, zoodat ook deze onderneming stil gezet werd. Thans is de Indo Burmah Oil fields de eenige groote maatschappij op dat ge bied, die nog werkt, maar men verwacht, dat ook daar elk moment de staking zal uitbreken. De gewapende macht is ter bescherming van de bezittingen der maatschappijen op de been ge bracht. (United Press) (Te Parijs is bij een feestmaaltijd een vleeschschotel opgediend, die kunstig was opgemaakt in den vorm van een dameshoed.) De menschen, aan dien Franschen disch gezeten, Hebben waarschijnlijk dit gerecht begroet, Al zuchtend: heb je 't ooit zoo zout gegeten, Dat 's vleesch noch visch, dat is een dameshoed. Maar ik zou willen weten, welke normen, Tot de herkenning hen hebben geleid, Een dameshoed toont zich in alle vormen, In dezen vreemden dameshoedentijd. Je vraagt je af: wat heeft den kok bewogen, Tot zoo'n vermomming, zweefde hem wellicht Een soort gehakt-balcostumé voor oogen. Dat hij die spijs zoo vreemd heeft aangericht? Of waren zij, die om de tafel zaten. Soms allen in het dameshoedenvak, Zoodat er in den schotel, dien zij aten, Een soort symbolische bedoeling stak? Ik vind het altijd zonde van de spijzen, Die men tot zooiets etensvreemd vermomt. Omdat het op de een of andre wijze, Den smaak toch zeker niet ten goede komt. Maar bovendien lijkt er gevaar te vreezen, Wanneer een hoedontwerpster hiervan hoort, Ik vrees, dat het weieens zou kunnen wezen. Dat dit als inspiratie haar bekoort. Zij stelt zich voor in haar ontwerpsterwoede, Hoe zulk een vleeschschotel als hoed het doet, De mode moog' de vrouw ervoor behoeden, Dat zij naar dit model nog wordt behoed. P. GASUS. Strafzaken, dagvaarding, contract enz. faillissement, huur, request en advies. JACOB1JNESTRAAT 10 Kantoor 9—5 7—8 Adviseur van diverse Ned. Bonden. (Adv. tngez Med.) CENTRALE RADIO ONTVANGST Niet alleen de eigen zender Maar ook die uit 't buitenland, Hebt U met Centrale Radio Zoo te zeggen: in Uw hand. HAARLEM TELEFOON 10010. Adv tngez Mea./ MODERNE WONINGEN TE HUUR. over de nieuwe brug aan de Delftlaan, DIRECT BI.T Station Bloe mendaal, bevatt. 7 kam., koelkast, vanaf 38.Grootere typen met centr. verw. 55.—. IDEAAL WONEN VOOR FOREN SEN. U kunt nu huren voor het ko mende voorjaar. Bevr.: S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90 Telefoon 16373. (Adv tngez Med i Faroek khalief van den Islam. „Vereenigd Arabisch front" onder Egyptische leiding? KAIRO. 20 Januari. (Reuter). Koning Faroek heeft vandaag sensatie veroorzaakt door in de Quosoem mos kee de plaats van den Imam in te ne men en voor te gaan in gebed. Na af loop werd hij door de menigte toege juicht als khalief van den Islam. Het optreden van Faroek geschiedde in tegen woordigheid van een aantal Arabische leiders, onder wie mir Emir Seif el Isla Hoessein van Yemen en Emir Feisal van Saoedië Arabië. Het wordt in de Arabische kringen welke de nood zakelijkheid gevoelen van een gezamenlijk stre ven naar vereeniging van den Islam, toegejuicht. De algemeene gevoelens hier zijn, dat Egypte de leiding op zich behoort te'nemen van een „ver eenigd Arabisch front". Faroek's optreden wordt opgevat als een teeken. dat hij een dergelijke leiding op zich wil nemen, terwijl het duidelijk bleek uit de houding van de Arabische leiders bij de ochtendgebeden, dat de koning als volks leider zal worden aanvaard. Belgische kabinet gereorganiseerd Samenstelling gepubliceerd. BRUSSEL 20 Januari. De hervorming van hel kabinet is gereed. De nieuwe ministerlijst ziet er als volgt uit: Premier zonder portefeuille: Spaak, socialis tisch afgevaardigde. Openbare werken: Balthazar, socialistisch afgevaardigde. Arbeid en sociale voorzieningen: Delattre. socialistisch afgevaardigde. Binnenlandsche zaken: Merlot, socialistisch afgevaardigde. Economische zaken: Bernich, soc. senator. Buitenlandsche zaken: P. Jansson, liberaal, extra-parlementair. Openbaar onderwijs: Dierckx, lib. senator. Volksgezondheid: Jenissen, lib. afgevaardigde Transportwezen, Marck, Chr. dem. afgev. Koloniën: De Vleeshauwer, kath. afgev. Landsverdediging: generaal Denis, extra parlementair. Justitie: Van Dievoet, extra-parlementair katholiek Financiën: A. E. Janssen, extra-parlementair katholiek. Landbouw en middenstand: d' Aspermont Lynden. De eerste kabinetsraad zal Maandag a.s. wor den gehouden. VRAAGT UWEN LEVERANCIER STEEDS DE FIJNSTE KWALITEITEN (Adv. ingez. Med.) HET DEPoT VAN PHILIPS TE BLOEMEND AAL. In Eindhoven gebrek aan kantoorruimte. Naar aanleiding van het bericht in ons vorig nummer, dat ongeveer vijftig man per soneel van de N.V. Philips te Eindhoven naar Bloemendaal moeten verhuizen in verband met het feit, dat de N.V. aldaar een depót wil vestigen, hebben we ons tot deze N.V. om na dere inlichtingen gewend. Ons werd medege deeld, dat het gerucht, als zou deze vestiging in verband staan met een decentralisatie, waardoor in Eindhoven eenige ongerustheid zou heerschen, onjuist is. Het komt eenvoudig hierop neer, dat in Eindhoven een gebrek aan kantoorruimte is ontstaan, waardoor kostbare fabrieksruimte voor dit doel in gebruik moest v, irden genomen. Dit kon zoo niet langer doorgaan. Daarom is besloten, een gedeelte van de Hollandsche administratie naar Bloe mendaal te verplaatsen, waar het in het P. E. N.-gebouw zal worden ondergebracht. Ver wacht wordt dat ongeveer vijftig man perso neel, bestaande uit gezinshoofden en jonge lieden, op korten termijn naar Bloemendaal verplaatst zal worden. Op onze vraag, waarom de gemeente Bloe mendaal hiervoor gekozen is, werd geantwoord omdat die gemeente centraal gelegen is, er rustig gewerkt kan worden en omdat er goede woningen staan. Geen goede verstandhouding meer tusschen Italianen en Span jaarden? Incident hij het binnenrukken van Tarragona. PARIJS21 Januari (Havas). Piétri schrijft in „Le Jour": Tusschen het Spaansche volk en leger en dc Italiaansche legioenen vlot het niet meer. Alle inlichtingen daaromtrent stemmen overeen. Er heerscht geen hartelijkheid tusschen Italianen en Spanjaarden, doch voortdurende animositeit. Bovendien heeft een recent incident de Span jaarden diep gegriefd. Navarraansche kolonnes stond op het punt plechtig Tarragona binnen te trekken, toen ge motoriseerde Italiaansche eenheden onverwachts vertrokken en om een overwinning te exploi- teeren, welke niet de hunne was, als eersten de stad binnendrongen. De „Petit Parisien" meldt naar aanleiding vat- dit incident bij Tarragona uit St. Jean de Luz dat de Requetes aan deze aanmatiging met de wapenen in de hand weerstand boden. Er ont stond een klein gevecht bij de stadspoorten tus schen Italianen en Spanjaarden. De Requetes, die intusschen den staf van Franco hadden ge waarschuwd, trokken tot groote teleurstelling der Italianen als eersten de stad binnen. Nieuwe orde in Oost-Azië nood zakelijk voor den wereldvrede" Japan zal de deur in China niet sluiten, verklaart minister Arita. TOKIO. 21 Jan. Bij de opening van den Rijksdag, welke Zaterdagmorgen om 10 uur plaatselijke tijd bijeenkwam, heeft Arita een belangrijke rede gehouden. „Wat de Chineesche kwestie betreft", zoo zeide hij: „het is onze vaste overtuiging, dat de vestiging der nieuwe orde niet alleen vol strekt noodzakelijk is voor het bestaan en de gezonde ontwikkeling van Japan, Mandsjoe- kwo en China, doch bovendien bevorderlijk voor den werkelijken vrede en het welzijn van de geheele wereld. Japan heeft niet het plan de deur in China te sluiten voor anderen. Natuurlijk zal het noodzakelijk zijn bepaalde beperkingen en voorschriften op te leggen in de zones, die een vitaal belang vertegenwoordigen voor de na tionale verdediging en de economische ont wikkeling der drie landen, doch deze zullen tot een minimum worden beperkt. Wat betreft den aanvoer van wapens langs Fransen Indo-China en andere landen, kan ik verklaren dat de Japansche regeering de aandacht van de betrokken regeeringen daar op heeft gevestigd en dat zij zoo noodig voor nemens is de noodzakelijke maatregelen te nemen. Gelukkig is gebleken 'dat het Ja- pansch-Italiaansch-Duitsche verbond tot be strijding van de communistische internatio nale een werkzaam middel is. tot een zekeren graad, tegen de destructieve operaties van de komintern. De betrekkingen met de Sovjet Unie zijn zeer gespannen. Wij hopen en verwachten, dat de betrokken mogendheden de ware be doelingen van Japan begrijpen en verdere actieve medewerking verleenen bij dén bouw van de nieuwe orde in Oost-Azië. (United Press.) Het aftreden van dr. Schacht. „De financieele navigator verlaat het Duitsche schip". (Zie ook pag, 5.) LONDEN. 21 Jan. De „Financial News" wijdt een hoofdartikel aan het aftreden van dr. Schacht als president van het directorium der Rijksbank. Het blad schrijft: Er is een zekere gelijkheid in de richting der ontwikke lingen in het nationaal-socialistische Duitsch land en die in het communistische Rusland in de eerste jaren van het regime. TeBerlijn, zoo wel als te Moskou, werden deskundigen voor eenigen tijd geduld, zelfs hoewel zij verdacht worden gevoelens van afkeuring te koesteren jegens het regime Sommigen werd zelfs toe gestaan tijdelijk vooraanstaande plaatsen in te nemen, doch vroeger of later verdwenen zij van het officieele tooneel. Dit is nu gebeurd met dr. Schacht. Hoewel hij het nationaal- socialistische regime trouw *en met groote bekwaamheid heeft gediend, is algemeen be kend. dat hij nimmer tot het nationaal-socia listische geloof werd bekeerd. Er is alle reden te gelooven, dat Hitier den stuurman veel te vroeg heeft laten vallen, daar het rijk buitengewoon moeilijke wateren voor den boeg heeft en niemand over is geble ven met de bekwaamheden van dr. Schacht als financieel navigator. De reden waarom desondanks Hitier verko zen heeft van zijn diensten af te zien is onge twijfeld. dat de Führer aan de politiek door meer extremistische adviseurs de voorkeur heeft gegeven. Vermoedelijk zal het ontslag van dr. Schacht worden gevolgd door een aantal radicale economische en financieele maatregelen. Fransche meeningen. PARIJS.. 21 Januari (Havas). De Fran sche bladen bespreken uitvoerig de financieele situatie in Duitschland. Le Journal schrijft: Het vertrek van Schacht beteekent, dat het rijk met de finan cieele orthodoxie breekt om zich te werpen in een stelsel van manipulatie en overmatige uit breiding van het crediet zonder dekking." Petit Parisien verklaart: Indien, ondanks alles, het regime niet de elementaire wetten der financieele techniek wil verwaarloozen en riskeeren in het binnenland de stabiliteit van de mark in gevaar te brengen, zal het, in dien het definitief afziet van belasting ver hoogingen. besnoeiingen der uitgaven op groo te schaal onder oogen moetein zien. Deze laat ste oplossing echter zou medebrengen, dat het rijk er in toestemt zijn militaire voorberei dingen te remmen en afziet van grootsche en kostbare betoogingen van zijn dynamisme." Versterking van handel en industrie. BERLIJN, 21 Januari (Reuter). Reuter verneemt, dat een der eerste maatregelen na het vertrek van Schacht van de Rijksbank schijnt te zijn te werken aan een versterking van den Duitschen handel en in dustrie. Reuter verneemt vorots, dat het in het voornemen der regeering iigt de Duitsche industrie financieel zoo krachtig te maken, adt zij o pde wereldmarkt vrijer zal kunnen concurreeren. Het is nog niet bekend welke stappen de regeering waarschijnlijk zal nemen. In som mige kringen gelooft men, dat de industrie zal worden gemachtigd leeningen op te ne men tot een bedrag dat de twee milliard niet te boven gaat en dat banken, spaarbanken en verzekeringsmaatschappijen te dien einde hun aandeel zullen moeten bijdragen. De Duitsche duikbootvloot. Duitsche nota wordt te Londen bestudeerd. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat het antwoord van de Duitsche regeering inzake den bouw van onderzeeërs te Londen is ontvan gen en bestudeerd wordt. Bij de onlangs gehouden besprekingen, waar in de Britsche regeering op de hoogte werd ge steld van het besluit van de Duitsche regeering het tonnage aan onderzeeërs te vergrooten, is tevens medegedeeld, dat Duitschland het kaliber van het geschut van de beide kruisers van 10.00(1 ton, welke gebouwd worden, wenscht te verhoo- gen van 6 tot 8 duim. Duitschland heeft het recht op vijf kruisers met geschut van 8 duim. doch het had er vrijwillig in toegestemd slechts drie van deze kruisers te bouwen. Na de ontdekking der samen zwering in San Salvador. Tal van arrestaties zouden verricht zijn. De New York Times bericht uit Colon (Panama) dat volgens nog niet bevestig de berichten in San Salvador 25 officie ren en 60 burgers zouden zy'n gearres teerd bij de dezer dagen bekènd gewor den poging op te staan tegen de regee ring van generaal Maximiliano Hernan dez Martinez. Jose Asencio Menendez, de vroegere staatsse cretaris van het ministerie van oorlog, zou be waakt worden en generaal Enrique Leitzelar zou naar Nicaragua zijn gedeporteerd. Het blad voegt hier aan toe, dat kolonel Felipe Calleron zich in zijn huis verschanst zou hebben en verzet zou bieden tegen de politie welke hem moet arresteeren. Het blad verneemt verder uit San Salvador dat het persbureau der regeering een communi qué heeft gepubliceerd, waarin wordt verklaard dat president Hernandez Martinez onlangs niet werd herkozen, doch dat het congres een nieuw constitutioneel regime had ingesteld en het man daat van Martinez voor den duur van zes jaar had verlengd. Het woord is aan Bellaar Spruyt: Lichaamsoefeningen zijn wel niet het eenige, maar toch icellicht het krachtigste middel om te kunnen willen. Polen wijst 500 Tsjechen uit. Antwoord op „terreurdaden". TESCHEN. 20 Jan. (P.A.T.) In het district Tëschen hebben Tsjechische miliciens op 18 Ja nuari nabij Lvznice een patrouille van de douane aangevallen en twee politiebeambten gewond. Op 20 Januari hebben zij te Ligota Gorna een handgranaat geworpen naar een in het bosch ge legen huis en een van de daar gelegerde sol daten gewond. In verband met deze daden van ter reur, aldus het Poolsche telegraafagent- schap, hebben de Poolsche autoriteiten 500 ongewenschte Tsjechische burgers uit de districten Frysztat en Teschen uit gewezen. Stadhuisbouw te Eindhoven. Ook Prof. Tr H. Th. Zwiers uitgenoodigd zijn plannen uit te werken. In aansluiting op het op 10 Januari j.l. ge publiceerde bericht betreffende de openbare prijsvraag voor den stadhuisbouw te Eindhoven deelt het gemeentebestuur van Eindhoven mede, dat de navolgende architecten zijn uitgenoodigd om hun plannen nader uit te werken: Ir. .T den Boer b. i architect te Vught, Ir. J. v. d. Laan, bouwkundig ingenieur te Leiden, C. van Moorsel, architect te Voorburg, Prof. Ir. H. Th. Zwiers, bouwkundig ingenieur, architect te Haarlem. heeft een verdienden roep van netheid. Zij haat vlekken. Daarom hoort het boekje VLEKKEN, door C. Hoolng (uitgave Haarlem's Dagblad) in haar huis. Wanneer U even bij ons kan toor Groote Houtstraat 93 en bijkantoor Soendaplein 37 binnenloopt, krijgt U dit wapen tegen vlekken mee voor 10 ct. HEDEN- 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. De grondeigenaars die bezwaar hadden tegen de intrekking van eenige details van het Haarlemsche uitbreidingsplan, zijn door de Kroon in het gelijk gesteld. Bioseopen. BINNENLAND. De Eerste Kamer prijst minister van Dijk's beleid. Tweede Kamerleden kunnen zich vereenigen met den bouw van een walser!) bij de Hoogovens. 3 Er komt een militair vliegveld bü Katwijk 3 BUITENLAND. In officieuse Duitsche kringen wordt ontkend dat geschillen tusschen Rijksbankpresidium en regeering oorzaak waren van het heen gaan van Schacht. 5 Franco's troepen hebben gisteren Igualada genomen. Tusschen Ulster en Londen zullen besprekin gen over de bomaanslagen worden ge voerd. In de Fransche Kamer is het gisteren zeer rumoerig toegegaan. 5 SPORT. Sport in 't Kort. 6 Engeland zet de derde testmatch tegen Zuid- Afrika goed in. 6 ARTIKELEN enz. R. F.: Schacht's heengaan. 1 Van onzen Parijschen correspondent: Non- interventic-perikelen in Frankrijk. 2 Van onzen Berlijnsehen correspondent: Kleine potentaten in het Derde Rijk. 5 1. II. de Bois: Litteraire Kantteckeningen. 7 M. S. v. G.: Een bezoek aan Huize Boldershof. 7 Financieel Economisch Weekoverzicht: De internationale economische warboel. 9 B. K.: Wat doet U in uw vrijen tijd? 11 J. H. de Bois: Tentoonstelling in Teyler. 11 K. de Jong: Ledenconcert der H. O. V. 11 K. de Jong: Feestconcert „Electrisch Mate rieel". li R Schuil: Voordrachtavond Nell Knoop 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op ij

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1