Kleinzoon vermoordde zijn grootmoeder. Beroovmg was het plan. Subliem 6 cents. VICTOR HUGO Dolleman steekt oude vrouw dood. vanBREEMENs MAANDAG 23 JANUARI 1939 TT A A R r E M'S DAGBLAD 3 Daarna haar geld gestolen. Een afschuwelijk misdrijf is Zaterdag in het hartje van den Jordaan te Amsterdam gepleegd. Een 82-jarige vrouw is op vreese- lijke wijze in haar woning, Lindengracht 148, eerste étage, ver moord, In verband hiermede is haar 19-jarige kleinzoon gearres teerd, die aanvankelijk ontkende, dat hij den moord had gepleegd, doch na strenge ondervraging Zondag een bekentenis aflegde. Drie andere mannen zijn in verband met deze misdaad gearresteerd. Ook twee helers gearresteerd. Snel en goed werk der politie. De vrouw, die reeds jarenlang weduwe is, woonde ruim acht maanden op de kleine étage boven den grutterswinkel van J. Wildeboer. Zij was een eenzelvige vrouw, die met heel weinig menschen omging. Zij heeft één ge huwde dochter, een 42-jarige vrouw, die met haar gezin op de Palmgracht woont. Deze vrouw, de moeder van den ge arresteerden jongen, heeft Zaterdag middag om ruim half drie het afgrij selijk misdrijf ontdekt. Zij kwam' hij haar moeder op bezoek, belde, doch er werd niet opengedaan. Zij begreep er niets van en belde toen bij de buren op twee hoog. De weduwe Polder open de de deur en de dochter liep naar de achterkamer, waar zij tot haar ver bazing haar hoogbejaarde moeder gekleed op bed zag liggen. Op haar vraag of zij ziek was kreeg zij geen antwoord. Tot haar ontzetting zag zij dat de oude vrouw dood was. Op haar gezicht lag een handdoek en daaroverheen had de moordenaar want het was direct duidelijk, dat hier een misdaad was gepleegd, een kussen gelegd. De voeten van de vrouw waren met een touw gebonden. Luid gillende riep de dochter om hulp, de buurvrouw, die haar binnengelaten had en diens zoon kwamen op het geroep; „Help, help, ze hebben m'n moeder vermoord' naar beneden. Direct waarschuwde de jongen Pol der een politie-agent, die op de gewone Za- terdagmarkt, die op de Lindengracht wordt gehouden, surveilleerde. Na een kort onder zoek waarschuwde hij het bureau Marnix- straat en eenige oogenblikken later was het geheele polit'ie- en justitie-apparaat in volle werking om den laffen moordenaar van de oude vrouw op te sporen. In de woning werd een uitgebreid onder zoek ingesteld. De kamer, die netjes gemeubileerd is, ver toonde geen spoor van een worsteling. De bovenbewoners hadden geen enkel gerucht ge hoord. Ook hadden zij de huisbel van de oude vrouw niet hooren overgaan, zoodat zij niet konden zeggen of er des morgens bezoek was geweest. Twee kleinzoons verhoord. Twee kleinzoons van de oude vrouw kin deren van de dochter die het misdrijf ont dekte een veertienjarige jongen en een twintigjarige jongen, werden op het politie bureau aan een scherp verhoor onderworpen. De oudste is een negentienjarige jongen, die eenigen tijd bij zijn grootmoeder heeft inge woond, doch die thans op een kamer in de Boomstraat woont. De dochter van de vermoorde vrouw ver telde ons: „Mijn moeder was een eigenaardige vrouw. Ze was hoewel ze een goed pensioen heeft en er op de markt met het vischschoonmaken nog een aardig stuivertje bijverdiende heel erg zuinig. „Gierig" noemde de dochter haar moeder. „Zii wilde me zelfs liever niet uit de moeilijkheden helpen. Ik leende wel eens voor een paar di gen geld van haar, maar dan moest ik, om vier gulden te krijgen, een pak van m'n zoon of mijn man in onderpand ge ven. En ze wees op een pak, dat ze bij zich droeg. Dat had ik meegebracht om bij mijn eigen moeder te beleenen". In de woning van de oude vrouw werdan aanteekeningen en boekjes gevonden, waaruit bleek dat zij in de Jordaan vele klantjes had. wien zij geld leende tegen interest. De oudste kleinzoon werd na op het politie bureau uitvoerig verhoord te zijn, per auto naar de woning aan de Lindengracht terugge bracht ter confrontatie met het lijk. Hij hield echter vol onschuldig te zijn Werkloosen 40 gulden op zak. Deze kleinzoon stond niet gunstig bekend. Hij moest, volgens getuigenverklaringen, een onverschillige, ruwe jongen zijn. die liever lui dan moe was. I-Iij heeft geruimen tijd bij zijn grootmoeder ingewoond. Bij zijn arrestatie had hij ongeveer 40 in zijn zak, hoewel hij werkloos was. Voorts had hij pas 's morgens een jas uit de bank van leening gehaald. In het huis van de vermoorde vrouw is nog een bedrag van tachtig gulden gevonden, doch men vermoedde aanstonds, dat er nog een aanzienlijk hooger bedrag was geweest. De jongen ontkende tijdens de confrontatie de misdaad te hebben gepleegd. Wel gaf hij toe, dat hij Vrijdagavond nog bij zijn groot moeder. die van haar kant goed met hem op kon schieten, aangebeld heeft. Zij wilde hem toen echter niet toelaten. In de buurt ging het praatje, dat de jongen zijn grootmoeder herhaaldelijk had bedreigd. Bekentenis. Zondagmorgen heeft de jongen, de 19- jarige Frans E. echter na een langdurig ver hoor tenslotte toegegeven, dat hij den moord had gepleegd. De jongen gaf aanvankelijk de volgende lezing van het geval: Hij was Vrijdagavond aan de woning van zijn'grootmoeder gekomen met de bedoeling bij haar te eten. wat hij meermalen deed. Op zijn bellen kreeg hij echter geen gehoor. Hij liep een straatje om en kwam korten tijd later terug. Hij vond toen de deur naar de boven woning open en hij trof zijn grootmoeder in de keuken aan. Deze deed haar kleinzoon felle verwijten, dat hij haar geld had ontstolen. De jongen gaf dit toe, doch de oude vrouw was met deze bekentenis niet tevreden en zeide hem, dat zij aangifte bij de politie zou doen. De jongen wond zich steeds meer en meer op zoo verklaarde hij tegen de politie, en hij smeekte haar geen aangifte van den diefstal te doen, omdat hij anders, zooals hij het uit drukte, de „lik" in zou gaan. Zij was echter niet te vermurwen. Tijdens de woordenwisseling legde hij zijn hand op haar mond. Zij raakte toen aldus het verhaal van den jeugdigen boosdoener half bewusteloos. Vervolgens heeft hij haar op het bed neergelegd en hij duwde haar een sok, die hij toevallig in zijn zak zou hebben gehad, in den mond. Daarover heen snoerde hij een handdoek waarop hij een kussen legde Hierop heeft hij de kleeren van de vrouw on derzocht en naar zijn zeggen heeft hij uit een geldzak, dien zij op het lichaam droeg, een som van tweehonderd gulden gestolen. De politie vermoedde echter, dat het gesto len bedrag grooter was. Doel was: berooving. De kleinzoon is in den loop van den Zondag op zijn verklaringen teruggekomen. Daaruit bleek, dat hij niet naar zijn grootmoeder was gegaan om daar rustig te eten, maar dat hij wel degelijk de bedoeling had gehad om haar te berooven. Samen met een vriend, een 25-jarige werklooze man, die in de Houtrijk- straat woont, is hij naar de woning gegaan. Toen hij boven was, heeft de kleinzoon zijn grootmoeder na een woordenwisseling overmeesterd en zijn hand on haar mond gelegd. Toen heeft hij zijn 25-jarigen vriend, die beneden aan de trap was blijven staan, een seintje gegeven, dat deze ook boven kon komen. Samen hebben zij toen het afschuwelijk misdrijf vol tooid. Zij hebben de vrouw een prop in den mond geduwd en gebonden op het bed gelegd. Het bleek toen ook, dat de oorspronkelijke meening van justitie en politie inderdaad juist was. De daders hebben n.l. geen f 200, maar in totaal f 400 buitgemaakt. Het geld hebben de misdadigers samen gedeeld. De vriend is Zondagmiddag door commissaris Schreuder en eenige rechercheurs in zijn woning ge arresteerd. Nog twee arrestaties. Maar het aantal menschen dat voordeel uit dezen roofmoord heeft getrokken, bleek nog grooter te zijn. De kleinzoon had n.l. 100 aan een zijner vrienden gegeven. Welke rol deze nog in het drama heeft ge speeld en of hij precies op de hoogte van de misdaad was, staat nog niet vast. Ook deze jongen, die een baantje als loop knecht had, is gearresteerd. De laatste had zijn aandeel in de buit grootendeels in vei ligheid gebracht bij een kennis te Rotterdam Ook deze laatste is opgespoord en in zijn woonplaats gearresteerd. Deviezenregeling voor textiel arbeiders verlengd. De deviezenregeling ten aanzien van de in Nederland wonende arbeiders, die in het Duit- sche grensgebied werken, welke regeling 1 Fe bruari a.s. afloopt, is niet verlengd. In verband hiermede was op sommige Duitsche fabrieken aan de Nederlandsche arbeiders reeds ontslag aangezegd. In totaal werken pl.m. 1500 textiel arbeiders uit Twente in het Duitsche grens gebied. Op enkele fabrieken was er reeds op aan gedrongen, dat de Nederlandsche arbeiders in Duitschland zouden gaan wonen, maar de belangstelling daarvoor bleek gering te zijn. Op een der Duitsche fabrieken ontstonden reeds moeilijkheden, omdat een gedeelte van het vrouwelijk personeel, waaraan in de Twentsche textielfabrieken een groote behoefte bestaat, in Enschedé werk had gevonden. Thans is bekend geworden, dat, in afwach ting van een nader te treffen regeling, de op het oogenblik geldende deviezenregeling dooi de Duitsche regeering met een maand, dus tot 1 Maart a.s. is verlengd. (Adv. ingez. Medj Gemeenle-ontvanger van Tegelen geeft zichzelf aan. De gemeenteontvanger van Tegelen, die Maandag 16 Januari spoorloos verdween, is zich zelf ter beschikking komen stellen van den burgemeester. Hij heeft dit, zoo verklaarde hij, aanstonds na de ontdekking van de on regelmatigheid willen doen, doch uit een gevoel van schaamte heeft hij zulks niet gedurfd. Met medeneming van een betrekkelijk klein bedrag is hij toen aan het zwerven gegaan. Na eenige dagen in België te hebben rond getrokken, heeft hij zijn familie telefonisch verzocht hem op te halen. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Naar het zich voorloopig laat aanzien zal het verduisterde bedrag de vier duizend gril den niet te boven gaan. Het aangevangen ac countantsonderzoek zal nog een week in be slag nemen. De ooi-zaak van 's mans handelingen, aldus deelde de burgemeester ons nog mede, zou in hoofdzaak gezocht moeten worden in de zware financieele lasten, welke hij gedurende vele jaren had te dragen, o.a. door te duren bouw van een huis en niet in zijn levenswijze. DE LANDBOUWCRISISWET VAN TOEPAS SING OP GEWASSEN VAN DEN TUINBOUW. '-GRAVENHAGE, 21 Januari. Heden is uitgegeven: Staatsblad no. 640, besluit van 12 Jannuari 1939, houdende toepassing van de artikelen 9, 13, 13b en 14 der Landbouwcrisis- wet 1933, van het crisis-organisatiebesluit 1933 en het crisis-heffingsbesluit 1933 op gewassen van den tuinbouw (crisis-tuinbouwbesluit 1939 I (datum van inwerkingtreding 23 Januari 1939). U weet niet meer wat U rooken wilt? Naar mijn overtuiging is Victor Hugo de beste. Haar man ernstig gewond. (Adv. ingez. Medj HOOG WATER IN DUITSCHLAND. De Rijn üeett bij Koblenz de oevers onder water gezet. Ernstige misdaad te Losser. Zaterdagmiddag om ongeveer half twee is te Losser een moord aanslag gepleegd op het reeds bejaarde echtpaar De Boer in de Oldenzaalschestraat. Toen men het drama ontdekte, bleek de vrouw tengevolge van messteken reeds te zijn overleden. De man is over gebracht naar het ziekenhuis te Losser. In verband met dezen moordaanslag is in zijn woning gearresteerd de echtgenoot van een pleegdochter der slacht offers, een zekere W. Wiebier, wonende te Voswinkel. Tusschen het reeds bejaarde echtpaar en den man van de pleegdochter, bestond reeds langen tijd oneenigheid. Ook had deze man voortdurend ruzie met zijn 17-jarige dochter, die volgens verklaringen van buren het huis was uitgejaagd en bij haar grootouders on derdak vond. Haar vader beweerde tegen buitenstaanders echter steeds, dat zijn doch ter was weggelcopen. Zaterdagmiddag ongeveer een uur begaf de vader zich naar de woning van de twee oudjes met het doel zijn dochter terug te halen. Hei meisje was evenwel niet thuis. Er ontstond een woordenwisseling tusschen den vader en den 74-jarigen ouden man, wiens echtgencote die 71 jaar is, op dat moment niet in de kamer was, maar die op het rumoer naar binnen ging. De oude man sommeerde zijn schoon zoon het huis te verlaten, doch inplaats hier aan te voldoen, greep hij een broodmes, dat op tafel lag en waarmede hij als een wilde man in het rond sloeg. De gevolgen waren verschrikkelijk. De oude vrouw kreeg een diepe, gapende wonde in den rug even onder het schouderblad en een haal over het gezicht Zij had nog de kracht in een stoel te gaan zitten. Haar echtgenoot kreeg eveneens een lange, diepe messteek in den rug. Hevig bloe dend vluchtte de oude man het huis uit om te trachten hulp te halen. Hij werd opgemerkt door een overbuurman, den rijkscommies P. Bakker, die op dat moment zijn huis verliet en die oogenblikkelijk naar binnen ging, waar hij de oude vrouw stervende aantrof. Genees kundige hulp mocht niet meer baten. Haar echtgenoot werd per brancard naar het zie kenhuis in Losser vervoerd en hoewel zijn toestand aanvankelijk ernstig leek, was deze later in den middag redelijk wel. De politie heeft den dader, die naar zijn woning was teruggekeerd, gearresteerd. Andere lezing van den dader. De dader geeft intusschen een geheel andere lezing van het geval. Volgens hem zou De Boer hem met het mes te lijf zijn gegaan en had hij dezen het mes ontrukt. Zeer stellig verklaart hij, dat hij vrouw De Boer niet ge stoken heeft. Het parket uit Almelo heeft in Tentoonstelling „Maatschappij Rembrandt'9. Officieel geopend door den burgemeester. Zaterdagmiddag had in de beide zalen van Kunsthandel Leffelaar, aan den Wagenweg, de officieele opening plaats van de door de „Maatschappij Rembrandt" gehouden ten toonstelling van werken der leden: schilde rijen, aquarellen, grafische en beeldhouwwer ken. Vele belangstellenden waren aanwezig, on der wie werden opgemerkt mi', dr. A. baron Röell, commissaris der Koningin in dit ge west en bar.esse Röellde Vos van Steenwijk, de burgemeester van Haarlem dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en bar.esse de Vos van Steenwijk—van Royen en mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen. De voorzitter der Maatschappij, de heer Jan de Boer, sprak een kort inleidend woord, waarin hij de aanwezigen, in 't bijzonder de autoriteiten, welkom heette en mededeelde dat de ..Maatschappij Rembrandt" in October 1922 werd opgericht door een aantal jonge energieke schilders, met het doel Nederland sche kunst aan het Nederlandsche volk te brengen ook aan hen, die anders niet in de gelegenheid zijn, goede Nederlandsche kunst in hun bezit te krijgen. Haarlem is de eerste stad waar de Maatschappij nu buiten Am sterdam exposeert. De Maatschappij mag bogen op een snellen groei en heeft dus bewe zen haar plaats in de samenleving waard te zijn. Hierna was het woord aan den burgemeester van Haarlem, die zijn rede niet wenschte opge vat te zien als een woord van aanbeveling, daar goede wijn geen krans behoeft. Namens het ge meentebestuur sprak de burgemeester er zijn vreugde over uit, dat de Maatschappij voor haar eerste expositie buiten de hoofdstad op Haarlem het oog heeft geslagen. De Maat schappij, die een combinatie is van „produ centen en consumenten" op kunstgebied, heeft zich den naam „Rembrandt" gekozen en dit geeft vertrouwen. Want zeker zouden Neder landsche kunstenaars niet dien veelzeggenden naam gekozen hebben, als zij geen hooge eischen aan zichzelf stelden. De tijden zijn niet gunstig voor de beeldende kunsten en menigeen, die toch wel belang stelt in kunst, is niet in staat zich een kunstwerk aan te schaffen. Daarom verdienen het streven der Maatschappij en de gelegenheid, die de ten toonstelling biedt, een collectie goede kunst werken te bezichtigen, waardeering. Spr hoopte, dat deze eerste schrede te Haarlem het begin zal zijn van een triomftocht door het geheele land en verklaarde hierna, met den wensch dat de tentoonstelling zal be antwoorden aan de ideëele en materieele ver wachtingen, die men er van koestert, de expo sitie voor geopend. Vervolgens brachten mevr. Zwaardemaker (viool) en mevr. Kleyn (piano) het Largo van Ceracini en Romance Andaluca van Sarasate ten gehoore. waarna de aanwezigen ccn rond gang langs de geëxposeerde kunstwerken maakten. de woning acr slachtoffers een onderzoek in gesteld. Het lijk der vermoorde vrouw is daarna naar het R.K. ziekenhuis overgebracht. Het bleek bij doktersonderzoek, dat twee steken in den rug, die Lot in de longen waren doorgedrongen, ccn einde aan haar leven hadden gemaakt. Ook haar man is in den rug en in den arm getroffen en heeft veel bloed verloren. DOOR AUTO GEGREPEN EN ERNSTIG GEWOND. Ongeveer zes uur Zaterdagmiddag is de veertigjarige T. van G. uit Oosterbeek. ge huwd en vader van vijf kinderen, bij het oversteken van den rijweg door een uit de richting Arnhem komende personenauto ge grepen en vooral aan het hoofd zeer ernstig gewond. In emsiigen toestand is het slachtof fer in het diakonessenhuis te Arnhem opge nomen. De politie te Renkum heeft een negentien jarige leerling van de ambachtsschool te Wa- geningen gearresteerd. Hij wordt verdacht een serie inbraken in de omgeving van Renkum te hebben gepleegd. Bij een huiszoeking in zijn woning 'n groote hoeveelheid gouden en zilveren sieraden gevonden, afkomstig van deze inbraken. DE PASSAGIERS VAN DE „REIGER" VOOR DEN LAATSTEN KEER BIJEEN. Zaterdagmiddag kwamen de passagiers van de „Reiger", welke in December een vlucht naar Zuid-Afrika heeft gemaakt, voor den laatsten keer aan een lunch in hotel „Vieux Doelen" te 's-Gravenhage bijeen. De vice- president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, zat aan deze lunch aan. alsmede de gezant van de Unie van Zuid- Afrika. Z. exc. dr. H. D. van Broekhuizen. De K.L.M. was vertegenwoordigd door de heeren A. Plesman. H. Martin en mr. L. Slotemaker. Na afloop van den maaltijd werden eenige korte films vertoond, welke zijn vervaardigd door den heer en mevrouw de Bergh, die de terugreis naar Nederland hebben meegemaakt. STAAT HET MERK VAN VERTROUWEN ALS HET SYMBOOL VAN KWALITEIT EN SERVICE BRANDSTOFFEN hMwi wx Aooqehn c&fatecAewaaïM (Adv. Ingez. Medj Jachtrit van de Haarlemsclie Rij en Jachtvereeniging. Op het jacht- en wedstrijdprogramma van de Haarlemsche Rij- en Jachtvereeniging stond oorspronkelijk een cross-country op Zaterdag middag vermeld. Daar verschillende terreinen liet organiseeren van een dergelijken wedstrijd na de vorst-, sneeuw en regenperioden niet toelieten, werd besloten tot het houden van een jachtrit. Om twee uur gaf de jagermeester aan de meet bij de uitspanning „Kraantje Lek" te Overveen het sein tot vertrek na eenige bij zonderheden te hebben medegedeeld. De deel nemers begaven zich in stap langs de verharde wegen naar den Bloemendaalschen Zeeweg, waarna de eerste run werd ingezet door de dui nen in de richting van het Visscherspad. Door het Naaldenveld volgde een tweede run. Na een korte onderbreking werd de rit voortgezet door het bosch en over de weilanden van „Ma- riënbosch", waar de slooten in een vlot tempo werden gesprongen. Tot slot vond een run plaats door de van Volienhovenlaan en de van Haemstedelaan. Aan het einde bij „Kraantje Lek" richtte de jagermeester zich tot de deelnemers, waarbij hij speciaal dank bracht aan de landeigenaren, die door het beschikbaarstellen van hun ter reinen het houden van dezen geslaagden jacht rit mogelijk maakten. De heer J. A. C. Steur, voorzitter van de H. R J V.. bedankte op zijn beurt de jager- en fieldmasters voor hun organisatie. Deelnemers waren de dames Abas, Erens, Gundlach. Jiskoot. Mol en de heeren Erens 'fieldmasters van Kampen, Lammcrs, Prins 'jagermeester)Jhr. von Schmidt auf Alten- stadt, Steur Jr. en Bushoff. Roodeliike val op een perron. Op het station te Dordrecht werd Zondag ochtend omstreeks elf uur de 56-jarige slager A. Kooy. wonende in de Hendrikstraat aldaar, vermoedelijk door de groote inspanning onwel, toen hij hard het perron opliep De man viel voorover en kwam ongelukkig juist met de slaap op een op het perron staande handle van een wissel terecht. Hij werd zwaar gewond opgenomen en overleed kort daarop.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5