1 Woningtoestanden te Heemstede. Nieuwe Uitgaven MAANDAG 23 JANUARI Ï939 H A" 'X R C E M'S D A G B E A D ri UIT DE OMSTREKEN IJMUIDEN Ds. Zwiep ontving een beroep. Ds. A. Zwiep, predikant bij de Chr. Gerefor meerde gemeente alhier ontving een beroep van de Chr. Geref. Gemeente te Zwaagwest- einde. RECORDVANGST VAN DUITSCHEN STOOM TRAWLER. De Duitsche stoomtrawler Jan Mayen kwam onlangs in Wesermünde van een reis van 20 dagen naar de Barentszee terug met niet min der dan 5000 centenaars (250 ton) visch en 70 vaten traan. Dit is de grootste reis, die ooit door een Duitschen trawler werd ge maakt. Verwachte vischaanvoer. Thulsstoomende voor de Dinsdagmarkt: Rotterdam IJM 112. Vangst: 140 m. schel- visch, 140 braadschelvisch, 30 m. radio, 65 m. gul, kabeljauw en blanke koolvisch, 15 m. varia, 10 m. platvisch, totaal 400 m., benevens 220 stuks stijve kabeljauw. MARKTBERICHT IJMUIDEN (Versche visch). IJmuiden, 23 Januari 1938 (A.N.P.) Tarbot 13692 ct. per kg. Tong 8260 ct. per kg. Heilbot 12064 ct. per kg. Griet f 30f 14 per 50 kg. Groote schol f 10f 7.90 idem. Middel schol f 12—f 9.50 idem. Zetschol f 16f 15.50 idem. Kleinschol f 16f 9 idem. Bot f 11.50—f 11 idem. Schar f 14f 6.50 idem. Tongschar f 28f 26 idem. Poontjes f 8.50f 7 idem. Groote schelvisch f 17f 11.50 idem. Middelschelvisch f 16f 10 idem. Kleinmiddel schelvisch f 13.50f 8.50 idem. Kleine gul f 11f 8.20 idem. Groote gul f 11.50f 8 idem. Kleine gul f 9f 4.60 idem. Wijting f 6f 2.50 idem. Makreel f 7f 6.40 idem. Versche haring f 3.15f 1.95 idem. Kabeljauw f 50f 26 per 125 kg. Vleet f 1.90f 0.55 per stuk. Leng f 1.90f 0.50 per stuk. Koolvisch f 0.65f 0.10 per stuk. Rog f 14.50f 12 per koop. PRIJZEN VISCH UIT DE WITTE ZEE. Groote schelvisch f 5.70f 3.20. Middel schelvisch f 5.60f 4.60. Kleine middel schelvisch f 6.20f 5.00. Kleine schelvisch f 6.20f 6.00. Groote gullen f 5.60f 2.60. Kleine gullen f 3.60f 2.70. Schar f 4.90. Baars f 6.50. Heilbot f 11.50—f 10.00. Alles per 50 kg. Kabeljauw f 12.50—f 9.50 per 125 kg Wolf f 20f 18 per 125 kg. BESOMMINGEN. Manden TRAWLERS: 425 f 3090 145 Vios IJM 102 t 2220 490 En Avant IJM. (8 f 3120 480 Prinses Beatrix IJM 117 f 3620 180 Bloemendaal IJM 71 f 1650 400 Bergen IJM 26 f 3120 1030 Gerberdina Johanna IJM. 38 f 4100 145 Zeeleeuw IJM 29 f 1950 110 Raaf IJM. 432 i 2110 130 Jenny Elsa IJM. 88 1 2120 SANTPOORT y.P.R.O.-AVOND. Zaterdagavond organiseerde de V.P.R.O. een propaganda-avond in het Verenigings gebouw der Ned. Herv. Gemeente. De avcaid werd geopend door ds. R. H. Ol- deman, die in zijn inleiding o.m. wees op den goeden naam. welken de V.P.R.O. heeft. Hierna sprak ds. G. H. Moll van Charante uit Haarlem. Spreker begon met te verklaren met groote vreugde een propaganda-woord voor den V.P.R.O. te willen spreken, omdat hij persoonlijk veel aan dezen omroep te dan ken heeft. Maar naast hem hebben nog honderden anderen veel aan den omroep der Vrijzin nigen te danken. Met verschillende voorbeel den toonde spr. aan, welk een kracht honder den ouderen en zieken door den Vrijzinnigen Omroep ontvangen hebben. Tenslotte wees spreker trots op het mooie werk, dat de VP.R.O. verricht met zijn mor genwijding. Het is zoo heerlijk, dat men te midden van het drukke leven op deze wijze gelegenheid heeft des morgens een oogenblik met God alleen te zijn. Spr. hoopte tenslotte, dat de vrijzinnigen neg meer dan thans het geval is. de waarde van hun omroep zullen gaan beseffen. Dan zal de VPJt.O. in de gelegenheid gesteld wor den nog meer zegen te verspreiden. Hierna sprak ds. Boeke nog een kort woord. Na dezen spreker werd de V-P.R.O.-film afgedraaid, die een duidelijk beeld gaf van het bedrijf van dezen omroep. CONCERT „GRESCENDO". Het mag een opmerkelijk verschijnsel heeten dat Spaarndam, dat nota bene twee flinke muziekkorpsen in z'n midden heeft, geen zaal bezit, waarin deze korpsen een concert kunnen geven. Daardoor zijn zij aangewezen op Santpoort en zoo kwam het, dat Zaterdag avond in ,,De Weyman" Spaarndam's Fan fare-corps „Crescendo" onder leiding van den heer F. A. Dekker een concert gaf voor zijn donateurs. De bezetting mag niet overgroot wezen, de partijen zijn evenwichtig bezet en zoowel bij het hooge als het lage koper zitten uit nemende krachten. Voeg daarbij, dat de diri gent uiterst beschaafd liet musiceeren, dan volgt hieruit dat de fanfare-muziek zelfs in de forti's heel goed in deze zaal te genieter was. „Crescendo" opende met de Feest Jubileum- marsch van Blankenburg een geschenk van het fanfarekorps „Wilhelmina" ter gelegen heid van het 20-jarig jubileum van Crescen do, in 1938. Hij vormde een goeden inzet van den avond. Die goede indruk werd aanstonds versterkt in de ouverture „Die beiden Blinden'", van Mekul. Van de overige nummers noemen we nog Sigurd Jorsaffar van Grieg. Besloten wero de „Great Little Army", OVERVEEN CONCERT EUPHONIA Zondagavond gaf de R.K. Harmonie „Eupho- nia" onder leiding van den heer J. W. Lefebre een concert in de zaal van Domi aan 't Zand- voorterpad. Door Euphonia werden voor de pauze zeven nummers ten gehoore gebracht. Wel was de zaal niet geheel bezet, maar de opkomst was alleszins bevredigend. Na de pittig gespeelde openlngsmarsch „Steeds-Voorwaarts" van M. Bolderdijk, nam de voorzitter het woord om allen welkom te heeten en om te bedanken voor den ondervon den financiëelen steun in het afgeloopen jaar. Verder riep spr. de clementie in van de aan wezigen, omdat de bespelers van drie belang rijke instrumenten door ziekte niet aanwezig konden zijn. Het was duidelijk dat de muzikanten zelf dit gemis door groote toewijding zooveel mo gelijk wilden vergoeden. Dit bleek bij de moeilijke ouverture „De Gracieuse" van Ph. S. Vlessing en de pittig ge speelde Liefdesparade van Hans Schmid. Uitstekend gespeeld was de fantasie uit de operette „De Groothertogin van Gerolstein" van Offenbach, waarbij vooral een pluimpje toekomt aan den s-klarinettist. Het applaus was hier allerhartelijkst. Met de bekende Marschpotpourri „Voor- waarts-marsch" van W. Ciere, de wals Zigeu nerliefde van Frans Léhar en de Roosendaal- sche Festival-marsch van A. Somers was het zeer goed geslaagde muzikale gedeelte van den avond afgeloopen. Voor de werklooze leden van den RK. Volks bond werd een collecte gehouden. De goochelkunstenaar Larette bleek zooveel aantrekkingskracht uit te oefenen, dat de zaal tot de laatste plaats bezet was. Anderhalf uur lang wist de handige goochelaar zijn pu bliek te boeien en de lachsalvo's waren niet van de lucht. Hoepels, sigaren, cigaretten, doeken, knoo- pen, kaarten, eieren, muntstukken enz. sche nen heel andere eigenschappen te krijgen en het stemde een beetje kregelig, dat de oplos sing van de vertoonde raadselen in het duis ter bleef. De heer Larette had een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Een gezellig bal besloot dezen mooien avond. ZANDVOORT OPVOERING DOOR „OP HOOP VAN ZEGEN". Zaterdagavond voerde de tooneelvereeni- ging „Op Hoop van Zegen" in gebouw Mono- pole op: „Sonja", tooneelstuk in drie bedrijven van Jan Fabricius. Het sobere decor, dat in alle drie bedrijven onveranderd kon blijven, en de aankleeding van het tooneel zagen er keurig uit. Ook aan de kleeding was, op een enkele uitzondering na, alle zorg besteed. De leiding was in handen van den heer Hendriks, wien hiervoor zeker een woord van lof toekomt, al had hij iets meeer aandacht kunnen schenken aan het Indisch accent, vooral van de dames. Van de medespelenden noemen we in de eerste plaats mej. R. Kromhout, die de moei lijke rol van Sonja vervulde. Door haar ge voelige en gave spel wist zij de aanwezigen meermalen te ontroeren. Te meer viel dit te bewonderen, omdat zij voor de eerste maal van haar leven op de planken stond. In de tweede plaats noemen we de nog jeug dige Arie Herfst, die de rol van Njo op vlotte en echt kinderlijke wijze speelde. Ook 't spel van mej. Molenaar en den heer P. Herfst was zeer goed; terwijl de heeren A. Bos, A. Paap en A. Jacobs eveneens het hunne bij droegen tot het groote succes van het geheel Aan dezen avond werd medewerking ver leend door de „Stem des Volks" onder leiding van den heer J. Post. Voor de pauze werd gezongen „Aan de strij ders", Oud-Hollandsch Meilied, „Nooit meer oorlog" en „Vaandellied". Na de pauze bracht het koor ten gehoore Eens en Morgenrood.. Na afloop van de voorstelling bleven de aan wezigen nog eenigen tijd bijeen onder het zingen van allerlei bekende liedjes waarbij de heer Levie op de piano begeleidde en de heer A. Molenaar dirigeerde. VERLICHTING DEFECT. Door een defect in de leiding van de straat verlichting was een groot deel van Zuid-Zand- voort Zondagavond in het duister gehuld. De huisverlichting bleef gelukkig branden. SCHOLEN VRIJ OP DEN VERJAARDAG VAN PRINSES BEATRIX. In overleg met den Inspecteur van het Lager Onderwijs hebben B. en W. van Zandvoort be sloten, de leerlingen van alle scholen vrij te geven op Dinsdag 31 Januari, den verjaardag van ons klein prinsesje Beatrix. MUZIEKKAPEL ZANDVOORT Zaterdagavond gaf de Muziekkapel Zandvoort onder leiding van Reynier van 't Hoff in Groot- Badhuis haar jaarlijksche winter-concert. De heer C. Beekhuis, die de aanwezigen welkom heette, deelde bij deze gelegenheid tevens mede, dat de heer D. Koper, die ongeveer 40 jaren zijn beste krachten voor de vereeniging had gegeven, door het bestuur benoemd was tot eerelid. Dit was het eerste concert, dat de Muziekka pel in de verbouwde concertzaal van Gr. Bad huis gaf. Vooral La reine Maud van Louis Boyer en Oreste, dramatisch openingsstuk van Sam Vles sing, werden uitstekend gespeeld. Ook Conquelicots et Bluets, wals van A. Go- vaert en C'est le moment van Eenhaes kregen een uitstekende vertolking. Van Contes et Légendes, fantasie humoristique, an A. Govaert kwam het humoristische te wei nig uit. De openingsmarsch Au pays de la Meuse van P. J. Wiest en de slotmarsch Marche du Héros an Horatio Nicholls werden frisch en pittig ge speeld. De tooneelvereeniging „de Schakel" verleen de haar medewerking aan dezen avond door de opvoering van „Millionair tegen wil en dank" blijspel in drie bedrijven. Uit de lachsalvo's die telkens opklonken en het applaus na ieder bedrijf, viel wel op te ma ken, dat dit aardig blijspel in den smaak viel van het publek. HEEMSTEDE HEEMSKERK BLOEMBOLLENCULTUUR. - Woensdagavond houdt de afdeeling Heem.- kerk van Bloembollencultuur haar jaarvei gadering in café „Flora", B.enW. achten vergrooting aantal arbeiderswoningen onnoodig. Toch wel bereid mede werking te verleenen. B. en W. hebben in een uitvoerige nota aan den gemeenteraad hun zienswijze inzake den arbeiderswoningbouw in de gemeente uit ééngezet. Zij schrijven: In de raadsvergadering 'van 25 Januari 1938 werd door ons college toegezegd het vraaj stuk van verbetering der woningtoestanden in deze gemeente te zullen behandelen ln de Commissie voor Openbare Werken. Overeen komstig deze toezegging heeft genoemde aan gelegenheid volgens mededeeling van den voorzitter der commissie in verscheidene ver gaderingen van de commissie voor Openbare Werken, welke in 1938 werden gehouden een punt van ernstige bespreking uitgemaakt. De algemeene indruk is, dat de woning toestanden in deze gemeente geenszins slecht zijn en dat Heemstede ook op dit gebied de vergelijking met andere gemeenten glansrijk kan doorstaan. Wel zijn nog enkele minder geschikte woningen aanwezig. Wij hebben hierbij het oog op een 15-tal ouderwetsche niet aan de gebruikelijke eischen voldoende, maar nog wel te verbeteren woningen aan de Molenwerfslaan; een drietal woningen aan den Voorweg en een tweetal inpandige wo ningen aan de Kerklaan, die binnen afzien- baren tijd voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking komen. Van genoemde 15 wo ningen aa nde Molenwerfslaan zullen binnen kort 6 woningen, die door nieuwe zijn vervan gen, worden afgebroken, terwijl 4 woningen zeer spoedig door den eigenaar grondig zul len worden verbeterd. Behalve deze verbete ringen zijn in de laatste 15 jaren ongeveer 90 krotwiningen opgeruimd, terwijl in ruim 25 jaren 397 nieuwe arbeiderswoningen zijn gebouwd. De verbeteringen van in minder goeden toestand verkeerende woningen behoudt voortdurend onze aandacht, terwijl ook steeds wordt nagegaan, welke woningen voor onbe woonbaarverklaring in aanmerking komen. Met de uitbreiding van het aantal arbeiders woningen moet evenwel groote voorzichtigheid worden betracht. Het is 'een bekend feit, dat de ontwikkeling van een plaats afhankelijk is van de bestaansmogelijkheden, welke zoo'n plaats, als onderdeel van een groot geheel biedt. Heemstede nu, ontleent haar beteekenis in Kennemerland niet aan de werkgelegen heid, welke hier voor arbeiders zou zijn te vinden, maar aan haar reputatie als vesti gingsplaats voor welgestelden en den gegoe den middenstand. Deze gemeente biedt hoe langer hoe minder werkgelegenheid: de land en tuinbouw en de industrie verdwijnen meer en meer. In verband hiermede bestaat dan ook geen aanleiding, over te gaan tot ver grooting van het aantal arbeiderswoningen. Te minder reden bestaat daartoe nu uit een onderzoek is gebleken, dat van een gedeelte der gemeente 662 alhier wonende arbeiders 235'hun werk buiten de gemeente hebben, terwijl een nauwkeurig onderzoek heeft uitge wezen, dat slechts 122 arbeiders, die elders wonen, in Heemstede werken. Een en ander toont duidelijk aan, dat uitbreiding van het aantal woningen voor onze Heemstedesche ahbeiders niet noodig is. Wij zijn niettemin bereid onze medewerking te verleenen voor den bouw van enkele nieuwe arbeiderswoningen, en wel: le. voor vervanging van onbewoonbaar te verklaren woningen; 2e. ten behoeve van alhier wonende en wer kende trouwlustigen; 3e. voor ouden van dagen en voor enkele groote gezinnen. Het is ons bekend, dat plannen voor den bouw van een 12-tal woningen bij een be staande woningvereeniging in voorbereiding zijn. Indien in de toekomst mocht blijken, dat het noodzakelijk is nog meer woningen te bouwen, zou nog een 16-tal woningen gesticht kunnen worden op een terrein Oostelijk van den Glipperweg. Het bouwen van goedkoope arbeiderswonin gen om menschen, die een voor hun inkomen te duur huis bewonen, in de gelegenheid te stellen te verhuizen, Is naar onze meening niet aan te bevelen. De ondervinding toch heeft geleerd, dat de woning, welke verlaten wordt in den regel zeer spoedig door een werklooze van elders wordt betrokken. De goede steunregeling voor de werkloozen, welke de gemeente bezit, schijnt ook hierbij haar invloed te doen gelden. Overwogen is of maatregelen genomen zou den kunnen worden genomen ter tegemoetko ming van hen. die een coor hun inkomen te hooge huur betalen. Hierbij is gedacht aan inwoners, die hier hun werk hebben, reeds een paar jaar hier wonen en er niet in geslaagd zijn een hun passende woning te vinden en geen hoog huurbedrag kunnen betalen. Deze bijslag zou bovendien tijdelijk moeten zijn en naarmate het aantal van dergelijke bewoners afneemt ook voor de gemeente minder kasten met zich brengen.. Bij dezen gedachtengang stelden wij ons voor, dat nieuwe bijslagen niet zullen worden verleend aan nieuwe inwoners. Wan- keer een tijdelijke huur-bijslagregeling zou worden ingevoerd op de wijze als voor de werkloozen geldt, zou dat evenwel een be langrijk bedrag uit de gemeentekas vorde ren. Wanneer wij uitgaan van het aantal van 662 arbeidersgezinnen, waarover zich het on derzoek heeft uitgestrekt, blijkt, dat 83 ge zinnen hiervan behoorden tot de categorie van gemeentewerklieden van Heemstede en Amsterdam. Er blijven 579 gezinnen van ar beiders over, die in het particulier bedrijf hun werk dienen te vinden. In de periode waar over gemeld onderzoek liep. werden 308 per sonen ondersteund, waarvan 230 huurbijslag ontvingen tot een totaal bedrag van f 268 75 per week. Aangezien in de 303 on dersteunden ook kostgangers zijn opgenomen stellen wij het aantal ondersteunden gehuw den op 300. De gemiddelde huurbijslag over het aantal ondersteunden bedroeg dus onge veer f 0.90. Van de 579 gezinnen zijn dus reeds 300 gezinnen, die voor toekenning van huurbijslag in aanmerking komen. Er blij ven dan nog 279 gezinnen over, waarvan ver schillende een naar verhouding van hun in komen te hooge huur verwonen. Wanneer nu een zelfde huurbijslag zou worden toegekend als aan de werkloozen, zou wanneer ook het "middelde van f 0.90 als maatstaf wordt ge nomen. per week moeten worden betaald 279 x f 0.90 of f 244, dus per jaar f 12.893. Tenslotte deelen wij u mede, dat nog een onderzoek gaande is naar de bij de woning vereeniging ingekomen aanvragen om een woning, alsmede naar de motieven van die verzoeken. EEN BOTSING OP DEN CRUQUIUSWEG. Zaterdagavond reed de scharenslijper E. H. M. die met een woonwagen staat in het woonkamp te Heemstede, met zijn onverlichten wagen uit de Haarlemmermeer in de richting Heemstede. Eveneens uit die richting naderde een 3-wie- lige motorbakfiets, bestuurd door G. W. P.. uit Haarlemmermeer in de bak waren zijn ouders gezeten. Doordat er op het einde van den weg tus- schen de Javalaan en de brug geen verlichting is, reed P. met volle vaart op den scharenslijper in. Deze werd tegen den grond gesmakt en be kwam een schouder ontwrichting. Na eerst door Dr. Layendecker verbonden te zijn, werd hij ter verdere behandeling per taxi naar het Diakonessenhuis te Haarlem overge bracht. Hoewel ook de bakfiets omsloeg, kwamen de inzittenden met den schrik vrij. De scharenslijperswagen werd nog al bescha digd. HILLEGOM EEN LEEKENSPEL. Zondagavond had in Hotel Flora de opvoe ring plaats van het merkwaardige leekenspe] van Henri Ghéon „De klucht van den gestrafte met den Koorde" in de vertaling van Wies Moens, gespeeld door „De Treffers" onderaf- deeling der St. Josephs Gezellen. De zaal was uitstekend bezet. Alle rollen werden uitstekend gespeeld. De rechter was een kostelijke parodie op de recht spraak met zijn onafscheidelijke gendarme, zoo ook de vader en de Spaansche waard en waardin Escamillo en Carmen. Een speciaal woord van waardeering aan den heer Lieverse voor zijn schitterende vertolking van den „simpele", ook in het laatste bedrijf als gehangene. De regis seur Biekmann had alle eer van zijn arbeid met dit moeilijke stuk. HAARLEMMERMEER OPWEKKINGSSAMENKOMST. In het Jeugdgebouw wordt hedenavond een opwekkingssamenkomst gehouden, waar de heer J. Sevensma uit Amsterdam zal komen spreken VIJFHUIZEN VERDUISTERD. Vijfhuizen heeft thans ook haar beurt ge kregen en is geheel verduisterd. In café Clercq kwamen des avonds de vrijwilligers bijeen om nogmaals den controledienst voor te be reiden. Om acht uur gaf de sirene het sein van luchtaanval waarop onmiddellijk de straatverlichting doofde en het dorp in donker werd gezet. De hulppolitie en de controledienst deden hun plicht en controleerden de verduistering in tegenwoordigheid van het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst den heer W. Slob. Om half tien luidden de klokken ten teeken dat het gevaar verdwenen was. Rapporten maakten uit dat de eerste ver duistering goed slaagde, waarvoor de heer Slob in het bijzonder den vakleider, den heer Langhout, bedankte. (Is reeds in een deel eener vorige opiaas opgenomen.) Regeling van de paardenfokkerij. In de memorie van antwoord betreffende het wetsontwerp, houdende nieuwe bepalingen tol regeling van de paardenfokkerij stelt de minis ter van economische zaken met genoegen vas- dat de hoofdbeginselen, welke in dit wetsontwerp zijn neergelegd, in zoo ruime mate instemming hebben gevonden en dat in het bijzonder de voorgestelde inperking van dat deel van de rijksbemoeiïngen met de paardenfokkerij, da' het verrichten der hengstenkeuring betreft, is toegejuicht. Een van de meest aanlokkelijke gevolgen van de voorgestelde algemeene gelding der goed keuringen is hierin gelegen, dat de behoefte tot samenwerking tusschen de verschillende groe peeringen er door vergroot wordt. Redenen om bij de verdeeling van het sub sidie, waarmede toch de bevordering van de paardenfokkerij, als zijnde in eerste instantie een landbouwbelang, wordt beoogd, rekening te houden met het bedrag, dat door het departe ment van defensie beschikbaar wordt gesteld voor het doel, dat bijzonderlijk door dat depar tement wordt nagestreefd, acht de minister niel aanwezig. Inderdaad kan zich bij de voorgestelde redac tie der artikelen 7, 14 en 17 van dit ontwerp het geval voordoen, dat een hengst van meer dan 2V2 jaar niet mag worden gehouden te zamen op hetzelfde erf met een goedgekeurden hengs;. omdat de eerstbedoelde nog niet kon worde^ goedgekeurd. Hoewel de minister van meening is, dat in de practijk deze situatie slechts zel den aanwezig zal zyn, daar verschillende stam- boekvereenigingen tweemaal per jaar keurin gen houden, heeft hij toch gezocht naar eer middel om aan dat bezwaar te gemoet te komen Hij ziet hier de oplossing gelegen door in dt artikelen 14 en 17 in plaats van „hengsten vai. twee en een half jaar of ouder" te lezen „hengsten". Ten gevolge hiervan zal dus de be paling van den jongs ten leeftijd aan de stam- boekvereeniging zelf zijn overgelaten. Verzoek om gratie voor de veroordeelden tijdens de staking in Frankrijk. De radicaal-socialistische fractie heeft een voorstel van wet ingediend, waarbij de Fransche regeering wordt gemachtigd amnestie te ver leenen aan hen, die veroordeeld zijn voor zekere delicten, welke zijn gepleegd ter gelegenheid van de stakingen, in het bijzonder tijdens de alge meene staking van verleden jaar. Tijdens de vergadering herinnerde de minister van justitie eraan, dat de regeering bereid was welwillendheid ten aanzien van sommige stakers te betrachten, doch dat zij zich verzette tegen een algemeene amnestie, waardoor zij. die ern stige misdrijven hebben begaan, vrijuit zou den gaan. WIN KELIERS V EREENIG ING „GENERAAL CRONJSTRAAT" De Winkeliersvereniging „Generaal Cronjé- straat" hield haar jaarvergadering, onder leiding van den heer H. Drupsteen, die in zijn openingswoord constateerde, dat het een succesvol jaar voor de Vereeniging was ge weest. Met vertrouwen kan 1939 tegemoet gezien worden. De uitgebreide jaarverslagen van den secretaris en de penningmeester werden goedgekeurd. Er is een groot batig saldo. Voorzitter, penningmeester en commissa ris. die periodiek moesten aftreden, werden herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Muhlhaus werd ge kozen de heer Sanders. Het vocrstel van het bestuur tot wijziging van de contributie werd aangehouden tot de volgende vergade ring. Met algemeene stemmen werd aangenomen het vorostel van het bestuur tot het orga- niseeren van een intiemen feestavond. Uitvoerig werd gedebattered over de opge richte M. I. D. Z. A.-combinatie en de voor zitter gaf de verzekering dat het bestuur deze zaak terdege onder de oogen zal zien en haar maatregelen zal nemen en zoo spoedig moge lijk weder een ledenvergadering hierover zal beleggen. Beier tweemaal ter dood veroordeeld. Te Cham in Oost-Beieren is, naar Reuter meldt, een zestigjarige man op grond van de nieuwe nationaal-socialistische strafwet, waar bij poging tot moord even streng gestraft kan worden als moord, twee maal ter dood veroor deeld. Naar gemeld wordt, achtte men de preeken van een predikant, Kolmmer genaamd, die een uiterst gespannen atmosfeer zouden hebben gewekt, de eenige verklaring voor het feit, dat de veroordeelde gewelddadige aanvallen ondernomen had op nationaal socialistische functionarissen. De beklaagde was er van be schuldigd in Juli 1937 en Februari 1938 aan vallen te hebben gedaan op den leider der plaatselijke nationaal socialistische organisa tie, op den plaatselijken S.A.-leider zoowel als op den dorpspolitie-agent in Tembling nabij Cham. Een 57-jarige man. die van medeplich tigheid beschuldigd was, is veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. J1ARVERGADERING VAN DE SPEELTUIN- TUINVEREENIGING „MEERLEBOSCH" Op de jaarvergadering van de speeltuinver- eeniging „Meerlebosch" werd het jaarverslag van den secretaris en van den penningmeester, goedgekeurd. VRIJZ. DEMOCRATISCHE VROUWENCLUB. Donderdag vergaderde de afdeeling Haar lem. Bloemendaal en Heemstede van de Vrijz. Democratische Vrouwenclub. De mededeelingen gaven aanleiding tot een aangename gedachtenwisseling. Besloten werd voortaan eiken tweeden Vrijdag van de maand bijeen te komen. De secretaresse mevr. J. M. GeertsGovers bracht een uitvoerig jaarverslag uit. Dit gaf een goed beeld van het werk der club in het afgeloopen jaar. Tot presidente werd gekozen mevr. mr. E v EekThiel. Mevr. GeertsGovers bracht ln een hartelijk speechje de aftredende presi dente, mevr. C. Stemler—TJaden, een woord van dank en prees haar werk voor den V.D.B en tevens voor verschillende comités, o.a. Kin dervoeding. De volgende buitengewone vergadering zal worden gehouden in Hotel Lion d'Or. De heer E. Geerts zal dan spreken over het Buitengewoon Onderwijs. Bij de Uitgevers Mij. A. E. E. Kluwer te Deventer is deel I verschenen van „Neder- landsche taal en Handelscorrespondentie voor den Middenstand", door A. R. van Bavel en J. Traast (Correctieboek en werkblok). Bij den uitgever J. M. Meulenhoff te Amsterdam is in de serie „Les meilleurs auteurs Francais" verschenen: „Le dröle" door Francois Mauriac. In de serie „Ma premiere collection" is verschenen „Dache", perruquier des Zouaves" door Paul Sémant. In de serie „Meine erste Sammlung" ver scheen „Traudl fcommt zum Rundfunk" van Franz Bauer. Verder is van denzelfden uit gever uitgekomen „Querschnitt durch die Deut sche Prosa der Gegenwart". Bij de N V. Bosch en Keuning te Baarn is het 7de Elckerlyc-boekje verschenen: „Zon derlinge zielen", door Sjoerd Leiker. Prof. Dr. C. A. Mennicke onderneemt in zijn beek „Moderne psychologie" een poging tot synthese. Het werk is uitgekomen bij de Wereld bibliotheek te Amsterdam. Bij de uitgeversmij. W. de Haan te Utrecht verscheen „Naar wijder horizont", een boek over de ziekten van dezen tijd en hun genezing door een vernieuwde democra tie, door Dr. H. Faber, ondervoorzitter van „Eenheid door democratie", ingeleid door Prof. W. Schermerhorn. Bij den uitgever J. Philip Kruseman te Den Haag verschenen „Door Nancy's invloed" door Emilie Loring (verklaring C. Dumolin— Goedkoop). „Kogel of ströp" door E. B. Mann (vertaling Ad. Vorstman) ..Sharon" door Helen Topping Miller (vertaling Jeanne de Kruyff). ..Diana's liefde" door Edison Mar shall (vertaling Ad. Vorstman) en „Als liefde wijkt" door Mayne Greig (vertaling C. Kroe- sen) Bij de N.V. Arbeiderspers te Amsterdam is no. 16 verschenen van de practische gids voor medische en hygiënische vraagstukken: „Het hart. de normale functie en de meest voorko mende stoornissen" door Dr. P. Formijne, spe cialist te Amsterdam. Bij bij uitgeverij G. F. Callenbach N.V. te Nijkerk is een Nederlandsche uitgave versche nen van ..Martin Niemöller, wie hij is en wat hij belijdt". Oorspronkelijk verscheen dit werk in Zwitserland. De vertaling Is van Ds. K. H. Kroon. Het boekje herinnert eraan dat het 1 Juli '38 een jaar geleden was dat Martin Nie möller gevangen genomen werd. Het boekje wil met voorbeelden aantoonen waarom het Niemöller gaat. Bij dezelfde uitgeverij ver scheen en zij loofden God", een verza meling van getuigenissen van Protestantsche predikanten en leeken in het tegenwoordige Duitschland. geschreven ln het concentratie kamp. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 21 Januari. Bevallen 18 Januari: G. Andrea—Joosten, d.; 20 Januari: D. J. Schoemakers—Wieringa, d.; C. ModdermanHoogewerf ,z.; W. de Jong Grauwelman, d.; 21 Januari: M. v. d. Velde Wanslnck, d. Overleden 18 Januari; S. P. van Maren, 77 J.. Ged. Voldersgracht: 19 W. C. de Groot, 60 j., Marnixstraat; J. Dijkman—Schraverus, 74 j., Amsterdamschevaart; 20 Januari: P. m. Hageman—van Duijn, 69 j„ Glasblazerstraat; J. J. Hoomans, 70 j.. Sophlastraat; M. Plan- tjéWellema. 79 j.. Korte Spaarne; D. Hoog straten. 74 j„ 2e Hoogerwoerddwarsstraat; 21 Januari: A. Prins, 79 Delftstraat

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7