De Sterrit naar Monte Carlo. rMIJN K1JK De derde Testmatch Zuid-Afrika—Engeland 7 OP HET SPEL Nederland-Hongarije ie Rotterdam CRICKET Een beslissing in zicht Hammond sluit de eerste innings op 4694 Een dubbele century van Paynter Zuid-Afrika faalt en scoort slechts 103 in de lste innings DE 2de dag van de derde testmatch Zuid- AfrikaEngeland heeft een verrassend resultaat opgeleverd. Hammond en Payn ter vervolgden bij een stand van 3732 op een perfect wicket de lste innings van Engeland. Op den eersten bal die de Engelsche captain Van Gordon kreeg bracht Hammond zijn totaal van 99 op 103 en even later had Paynter in deze innings 200 runs achter zijn naam. Er werd door beide batsmen zeer snel gescoord. Ham mond had in 10 minuten 21 runs bijeen. In zijn poging om het spel te forceeren wordt Hammond van een mislukten slag fraai door Mitchell in de slips gevangen. Paynter breekt Hobb's record (211 in 1924) op Lord's tegen Zuid-Afrika ge maakt) en ook dat van Nourse (231 in 1936 te gen Australië in Zuid-Afrika gemaakt). Ames legt er eveneens geducht het hout op. In 55 minuten is het totaal tot 469 opgevoerd. Davies ging in 2 overs voor 27. Wanneer dan Paynter voor een schitterende 243 in de slips gevangen wordt sluit Hammond de innings. Ames bleef met een snelle 27 not out. Mitchell en v. d. Bijl openen dan de innings voor Zuid-Afrika op het bowlen van Fames en Hammond. Na 2 overs geeft Hammond den bal aan Verity over. In de 40 minuten vóór de lunchpauze wijst niets op de collapse die daar na volgt. Het wicket is even goed als op den eersten dag. Het Zuid Afrikaansche openings- paar brengt het door solied spel tot 60 runs Edrich is de zesde bowler die door Hammond aangezet wordt. De jonge Engelschman laat een snelle bal los, die Mitchell schijnbaar verrast, want hij raakt hem even en Ames laat de kans niet onbenut. Rowan komt nu in en hij roept v. d. Bijl voor een zeer korte run op. Laatstge noemde is niet snel genoeg weg en gaat run out. Farnes is snel en onderhoudt een goede lengte. Nourse wordt zonder een run gescoord te hebben door Hammond gevangen. De Engelsche cap tain leidt zijn aanval met meesterschap. Wright wordt op Rowan losgelaten en met succes want de slowbowler krijgt Rowan spoedig l.b.w., ge volgd door een 2de succes, als een goede bal Viljoen te machtig is en Hammond zijn 2de vang doet. Van 642 is het 675 geworden. Dalton en Wade houden eenigen tijd stand. Dal- ton's wicket valt op een yorker van Wilkinson en Langton heeft aan één bal genoeg. Bij de theepauze zijn er zeven wickets neer voor 87 runs. Wade en Melville worden daarna ook spoedig gescheiden want een hooge éénhand- schen van Hammond maakt ook een einde aan Wade's innings. Het pleit is nu spoedig be slecht. Op 103 valt het laatste wicket. De in vorm zijnde aanval der Engelschen werd door perfect fielden gesteund. Met een achterstand van 366 runs begonnen Mitchell en v. d. Bijl aan de 2de innings van Zuid Afrika, doch vóór het einde v. d. speel tijd slaagde Verity erin v. d. Bijl's wicket voor 13 runs te nemen. Mitchell liet schitterend bat ten zien, zijn beste innings in deze testserie. Met 731, waarvan Mitch el 53 en Rowan 7 not out en nog 2 speeldagen voor den boeg is Engeland op weg naar de eerste overwinning. De volledige scores luiden: Engeland lste innings. Hutton l.b.w. b. Gordon 31 P. A. Gibb c. Wade b. Davies 38 Paynter c. Melville b. Langton 243 W. R. Hammond c. Mitchell b. Gordon 120 Ames not out 27 Extra's 10 Edrich, B. H. Valentine Verity, Wright, Wilkinson en K. Farnes did not bat (gesloten) 469—4 O. M. R. W Davies 15 0 107 1 Langton 27 0 106 1 Gordon 32 0 127 2 Mitchell 8 0 45 0 Dalton 11 0 74 0 Zuid-Afrika lste innings. Mitchell c. Ames b. Edrich 30 v. d. Bij run out 28 Rowan l.b.w. b. Wright Nourse c. Hammond b Farnes 0 Viljoen c. Hammond b. Wright 2 Dalton b. Wilkinson 12 Wade c Hammond b Farnes 14 Melville not out 5 Langton c Hutton b Farnes 1 Davies l.b.w. Wilkinson 2 extra's 5 103 O. M. R. W. K. Farnes 13 1 29 4 W. R. Hammond 2 1 2 0 Verity 8 4 9 0 Wright 12 1 36 2 Wilkinson 6 5/t 2 12 2 Edrich 4 0 10 1 Zuid-Afrika 2de innings, Mitchell not out 53 v. d. Bijl b Virity 13 Rowan not out 73—1 IJSHOCKEY De Europeesche en Wereldkam pioenschappen in Zwitserland. Op een bestuursbijeenkomst van de Interna tionale IJshockey Liga te Brussel vond de loting plaats voor de Europeesche en Wereldkampioen schappen, welke van 312 Februari a.s. te Bazel en Zurich worden gespeeld. De loting wees uit, dat Nederland in groep e kwam met Canada en Polen. Bakker Schut heeft goede' kans voor derde plaats. Een kleine 100 van de 121 gestarte rijders- en rijdstersequipes zijn Zaterdagmiddag gearriveerd aan de finish van een der minst zware sterrit- ten naar Monte Carlo, welke in de laatste jaren zijn gehouden. Van de 27 Nederlandsche equipes zijn er 23 aangekomen, over het algemeen in zeer fris- sche conditie. Behalve de equipe Polak en het team Spren- ger van Eyk-Paulen de laatsten hadden te Weenen moeilijkheden met de lichtinstallatie heeft ook het Nederlandsche paar Kruit-van Kampen moeten opgeven, na de controle te Reims. De dames-equipe van mevr. Muller-Leufkens arriveerde met eenige uren vertraging, doch in goeden welstand in Monaco, na eveneens in Dyon reeds te laat te zijn geweest. Alle overige Nederlanders hebben, het bergtraject noodzake lijkerwijs buiten beschouwing gelaten, een straf- puntvrij partcours gereden, hetgeen uit den aard der zaak, vooral van de verst komenden, I. C. Gatsonides-Barendregt en Cornelius-Buyze uit Athene, jkvr. van Vredenbruch-mej. van Stoc- kum, Bakker Schut-Nortier en Stemerdink- Keizer uit Tallinn en Mutsearts-Kouwenberg en mr. Sanders-Smits uit Palermo een fraaie pres tatie is, ook al hebben dan de meeste van hun concurrenten hetzelfde geleverd. De tweede klassementsproef, in den vorm van een acceleratie-rem en terugzetproef over 300 Meter op den boulevard langs de haven, had een zoodanig verloop dat Bakker Schut met zijn Ford een goede kans maakt op de derde plaats in het algemeen klassement. Hij was namelijk met 25.5 sec. de snelste van alle rijders, onge acht startplaats of nationaliteit. Door zijn ver trek uit Tallinn heeft hij een handicap van twee routepunten ten opzichte van het deelnemers contingent uit Athene. Hiervan gaan thans Tre- voux (Frankrijk) met Hotchkiss en Paul (Frank rijk) met Delahaye, beiden met een tijd van 25.8 sec. precies gelijk aan den kop. De Engelschman Whalley met Ford, de Franschman Joullie-Duclos met Matford staan momenteel resp. 4e en 5e, waarna Gatsonides- Barendregt met Ford, tezamen met lord Waleran met Humber aspiraties hebben voor de 6e plaats. Mutsaerts-Kouwenberg maken een kans op de achtste, van der Hoek-Ton, eveneens met Ford op de elfde plaats. In den strijd om den specialen dames-prijs, de coupe des dames, is de situatie zoo, dat jkvr. van Vredenburch met Ford slechts mme. Simon met Hotchkiss, gestart uit Athene, boven zich heeft. Uit den aard der zaak kan nu de derde klasse mentsproef van Maandag op een geheim gehou den bergtraject in de nabijheid van Monte Carlo dezen voorloopigen stand nog ingrijpend wijzi gen. DAMES-HOCKEY Selectiewedstrijden van den Nederl. Dames-Hockey Bond. Zondag werden op het terrein van de Gooische Hockey Club te Êussum selectie-wedstrijden van den Nederlandschen Dames Hockey Bond gespeeld. Er waren vier elftallen opgesteld, die elkaar elk eenmaal in een wedstrijd van een half uur ontmoetten. De gure wind maakte het verblijf op het zeer open gelegen terrein niet aangenaam en de pu blieke belangstelling was dan ook gering. Toch was er wel goed spel te aanschouwen; alleen in den aanvang was het verband nog wat zoek, daar de speelsters aan elkaar moesten wennen. Tegen het einde van de wedstrijden zakte het tempo iets, daar de vermoeidheid zich deed gelden. De uitslagen luiden als volgt: A—C 1—0 B—D 0—2 B—A 2—5 C—D 1—2 D—A 2—2 B—C 0—2 Elftal A heeft de beste resultaten behaald, namelijk een score van 84 uit twee gewonnen partijen en een gelijk spel; ook elftal D heeft zich goed geweerd door twee wedstrijden te winnen en een gelijk te spelen met 6 doelpunten voor en 3 tegen. In elftal A was mej. Tellegen het best op dreef; zij nam in totaal 4 doelpunten voor haar rekening. Ook mej. Mies van der Zou we was hier een goede kracht; zij scoorde twee doel punten. In elftal B wist mej. T. Goeting drie maal het doel van de tegenpartij te vinden, ter wijl in team C mej. Grampré Molière met twee doelpunten het meeste succes had. Voorts dienen vermeld te worden: mej. Rollin Couquerque, die een paar uitstekende wedstrij den speelde; mej. Andreas, die het weinige dat zij te doen kreeg, goed volbracht, evenals haar collega Ubbink in het C-doel. Voorts van de half speelsters de dames Vreede (na een ietwat on wennig en aarzelend begin), De Vletter, J. Goeting, De Voogt, T. Broese van Groenou en De Marez Oyens, die ieder volkomen tegen de verschillende voorhoedespeelsters opgewassen waren. Van de voorhoedespeelsters traden, behalve de reeds genoemden, het meest op den voor grond: de dames Cremer (vooral in den laatsten wedstrijd), Exalto, Garrels, Bosch, Kruize en mevr. De RuiterHofland (die weder de stick ter hand heeft genomen en weinig aan snel heid heeft ingeboet). Aan de elftal-commissie is thans de taak om uit deze speelsters het Nederlandsch elftal en het B-team samen te stellen. RANGLIJSTJES. OVERGANGSKLASSE: gesp gew.gel.verl.pnt. v.-t.gem. Togo 8 5 1 2 11 30—11 1.38 B. H. V. 8 3 4 1 10 22—17 1.25 Leiden 8 4 2 2 10 20—20 1.25 B. D. H. C. II 10 5 1 4 11 18—18 1.10 Amsterdam II 9 3 1 5 7 24—22 0.78 Kieviten 10 3 1 6 7 17—37 0.70 Rood Wit II 9 2 2 5 6 19—25 0.67 DOOR CRITICUS D.I.O.-HALFWEC De handicap van het moeten uitkomen met een viertal invallers bleek voor D.I.O., gezien haar spel vóór de pauze en gedurende het eerste ge deelte van de tweede helft niet onoverkomelijk, maar het gebrek aan zelfvertrouwen het ge volg van de hekkesluiters-positie op de rang lijst was de oorzaak van een even onver wachte als onnoodige nederlaag. Onverwacht, omdat de thuisclub vele en de beste scoringkansen had gehad en een half urn- voor het einde met 20 vóór stond, onnoodig, omdat de voorhoede van Halfweg, met uitzon dering van K. Tienstra, het spel op dit zware en gladde veld voortdurend te kort hield, waar door de D.I.O.-verdediging steeds weer gelegen heid kreeg om in te grijpen. Zoodra echter de bezoekers door een defen sieve fout der rood-witten het aanvallen van den buitenspeler door halfback en back tegelijk een ietwat fortuinlijk tegenpunt hadden ge scoord (een goal, die wegens aanvallen van den doelverdediger door menigen arbiter zou zijn afgekeurd), raakte D.I.O. de kluts kwijt, de ze nuwen kregen de overhand en de vrees voor de zooveelste nedei-laag deed backs, halfbacks en binnenvoorwaartsen een zoo afwachtende en teruggetrokken houding voor het eigen doel aan nemen, dat Halfweg van de verwarring ge bruik kon maken. De roodzwarten, de kans op de zege voelend, gooiden er toen terecht een schepje op en het waren in deze periode vooral de gebroeders Tienstra, linksbuiten van Aalst en de spil Zoe- teman, die door hun energie en enthousiasme veel tot het uiteindelijk resultaat hebben bij gedragen. De geregeld vrij staande buitenspelers werden toen meer in het spel getrokken en het doel der thuisclub kwam onder hoogen druk. Men mag het den jeugdigen invaller-kanthalfs van D.I.O. wegens hun gebrek aan routine niet euvel dui den, dat zij zich ten opzichte van de vijandelijke vleugelvoorwaartsen niet gunstiger opstelden, doch in deze tekortkoming, alsmede in de ge ringe mate van steun, die zij den eigen aanval verleenden, lag de oorsprong van het gemis aan balans in hun team. De spil van der Ham heeft hard gewerkt, maar zijn wegspelen was onzui ver en het aangeven naar de voorhoede te hoog en te ver. Keeper Biesbrouck is nog steeds zijn plaats waard; hij verrichtte in de modder voor het doel eenige fraaie en moeilijke saves en ook zijn uitloopen getuigde van overleg. Slechts het om spelen van een inloopenden tegenstander door den bal over diens hoofd te gooien en dan weer op te vangen, moet worden afgekeurd, omdat een doelman dan de controle over het leder ver liest en hij dit door uitglijden of een andere on willekeurige oorzaak kan kwijt raken. De backs Zwart, en vooral Elzinga, wiens wegwerken veel beter was. hebben stug verdedigd, al liet hun opstellen te dicht voor het doel soms te wen- schen over. Ook dienen zij bij het moment van aanvallen van een tegenstander niet te aarzelen. In de voorhoede toonde de jeugdige, flink uit de kluiten gewassen Veldhoven zich op de mid denvoorplaats een veelbelovend speler: meer dere malen koos hij met veel overleg de vrije positie; zijn spelverdeelen op de vleugels viel vaak te loven en zijn balcontrole dient, gezien het zware terrein, te worden geroemd. Zijn schieten echter is te haastig: hij gunt zich geen tijd om te kijken en te richten, terwijl een schot met den buitenkant van den voet. wanneer hij schuin voor het doel staat en hij dus den glad- Links Het hockey-elftal van H. B. S. V. I. n. r., eerste rij: v. d. Boom, v. d. Borgh, v. d. Kasteele. Tweede rij Bleeker, Schalekamp. Rol. Derde rij: Koppen, Out. Oosterveld, Erkelens, Langerijs. Rechts Het hockey-elftal van B. M. H. C. III. V. 1. n. r., eerste rij: v. Olphen, Ru- bach, Goeting. Tweede rij: v. Ulzen, Huyer, Land. Derde rij: Anspach, v. d. Zouwe, v. Panhuis, Reynders. Van Löben Seis. den bal min of meer moet omhalen, geen kans op succes biedt. Ook de beide buitenspelers Ko nijnenburg en Wildschut hebben goed gespeeld: eerstgenoemde maakte twee fraaie goals, doch hij zou veel meer van zijn groote snelheid kun nen profiteeren, als hij niet steeds te ver van zijn lijn stond en dan genoodzaakt wordt, ten einde den bal te achterhalen, met het leder naar de hoekvlag te loopen, alvorens te kunnen voorzetten. Wildschut moet speciaal aandacht besteden aan het nemen van corners, al had hij het ditmaal met dén zwaren," glibberigen bal niet gemakkelijk. Poelgeest en de Nieuwe heb ik wel eens over tuigender zjen spelen, zij bleven naar mijn smaak te veel achter en hielden den bal te lang bij zich. In het elftal van Halfweg heeft de spil Zoe- teman een enorme hoeveelheid werk verzet en zijn uithoudingsvermogen viel te bewonderen. Hoewel hij zich dikwijls uitstekend opstelt en goed kopt, zou zijn arbeid ongetwijfeld produc tiever zijn, indien hij het leder met den voet even zuiver kon plaatsen als met het hoofd. De gelegenheid daartoe is vooral met vrije ballen grooter, immers dan kan men het leder eerst stoppen en dan plaatsen in stede van lukraak te trappen. Ook doelman Terneuzen heeft zich onderscheiden; zijn eenige fout is, dat hij zich bij voorzetten te vaak in den „voorsten" doel- hoek opstelt, wat hem bij het tweede doelpunt noodlottig werd. Over de gebroeders Tienstra en over Van Aalst heb ik hierboven al het een en ander ge zegd; laatstgenoemde moet als linksbuiten niet trachten, een tegenstander tweemaal te passee- ren, waardoor het voordeel van zijn snelheid verloren gaat. Middenvoor Jonker zal op den vleugel m.i. meer succes hebben dan als aan valsleider, zijn winnend doelpunt is daar een bewijs van, mogelijk is hij ook als kanthalf zijn plaats waard. De linksbinnen L. Visser toonde aardige balcontrole, doch hij houdt het spel veel te kort, terwijl tenslotte de beide backs van der Linden en C. Tienstra een goede lengte trapten, doch zich veel te dicht naast elkander opstelden en te lang treuzelden met wegwerken. D.T.O.. is zeer onfortuinlijk geweest, maar Halfweg heeft de haar geboden kans benut. CRITICUS. Links Het D. I. O.-elftal. V. I .n. r. eerste rij: Elzinga, Biesbrouck, Zwart. Tweede rij: Oliedam, v. d. Ham, Huel. Derde rij: Wildschut, Poelgeest, Veldhoven, Nieuwe, Konijnenburg. Rechts Het elftal van Halfweg. V. 1. n. r. eerste rij: v. d. Linden, Terneuzen, C. Tienstra. Tweed erij: Bullendieck, Zoeteman, v. Huizen. Derde rij: K. Visser, K. Tienstra, Jonker, L. Visser v. Aalst. Zie daar dien jongen man eens balanceeren, Ik doe hem van mijn leven dat niet na, 't Kost mij al heel wat last te manoeuvreeren. Wanneer ik doodgewoon op schaatsen sta. Hij heeft wat extra moeilijks uitgevonden, Dat simpel rijden is hem veel te min, Dus heeft hij er nog stelten aangebonden, Nou vraag ik u voordat ik dat begin.... Je hebt dat niet alleen niet zóó te pakken, Maar ik kan rillen als ik maar besef, Hoe je van zulk een hoogte neer kunt smakken, Wanneer je faalt genade, wat een lef! Er zijn toch menschen, die zijn nooit tevreden, Ik doe graag mee met schaatsenrijderspret. Maar ik verklaar, dat sinds ik heb gereden, 'k Mezelf nog nooit op stelten heb gezet. P. GASUS. VOETBAL. Naar wij vernemen zal op Zondag 26 Februari in het Feijenoordstadion te Rotterdam een voetbal-landen- wedstrijd tusschen Nederland en Hongarije worden gespeeld.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9