AGENDA. Tiepost fa4thuis Doe MEEAAH 06 (jELÜKSMCE 193$ Degraven en gravinnen van Holland. HA'AREEM'S DAGBEAD 7, De karakteristiek van hel Bollenland. Ds. W. G. Krijkamp over de vette en de magere jaren. Onder de redactie van Dr. S. F. H. J. Ber- 'kelbach van der Sprenkel. Mr. N. Stuf kens en Ds. H. C. Touw, verscheen (bij den uitgever G. F. Callentoach te Nijkerk) „Kerk e-w e r k" een bundel beschrijvingen van den arbeid der Ned. Hervormde Kerk in stad en land. Ver schillende personen die de bevolking van een streek goed kennen, vertellen daarvan de eigenaardigheden. Zeer interessante dingen lezen wij in het hoofdstuk „In de bollenstreek" van Ds. W. G. Krijkamp, pred. der Ned. Herv. Kerk te Sas- senheim. Groote steden hebben hun eigen karakteristiek. „In Amsterdam vestigden zich al de onrustige en bewegelijke geesten, die door den lust tot reizen en handeldrijven bezeten waren; den Haag werd de stad van de politiek en de mondaniteit. En Haarlem: welken kant ging men hier uit? Zij had in Leiden sa voisine en in Amsterdam sa reine. Leiden werd de stad der wetenschap en Am sterdam was handelscentrum. Noch het eene ncch het andere spoor werd door Haarlem gevolgd. Zij werd de tuinstad, de stad van boomen en planten en vooral van bloemen. De stad van den goeden smaak, van muziek en schilderkunst, voor alles de stad van den Hout. Als men het kon zeggen, dat Haarlem de geheele bollenstreek beheerschte, dan was tevens de karakteristiek verkregen van het geheel". Uitvoerig beschrijft ds. Krijkamp daarna de bevolking van de bollenstreek. Maar niet minder vindt ge hier den geest der groote steden: de zin voor reizen en den handel is dit landsvolk ingeboren en ook de trek naar het mondaine wordt hier niet ge mist. De streek tusschen Haarlem en Leiden heeft iets eigen-aardigs; al plantte men elders bollen, in menige provincie, men kreeg toch nooit het echte bollenland. Want het gaat ter kenschetsing niet alleen om het land. maar ook om de lieden. Ook hier de moeilijkheid: is dit landvolk? Kan men de mannen zoo noemen die den landarbeid ver richten, maar die ook half-industrieelen ar beid doen in de bollenschuren, waar de bloem bollen tientallen bewerkingen ondergaan? En dan de kweekers en de exporteurs, die door reizen naar aale landen vele talen spreken, iets internationaals verkrijgen en toch rasechte Hollanders blijven, wie wordt daar ook wijs uit? Die op Narcissus gelijken, den schoonen jongeling der oudheid, die slechts zichzelf liefhad. Op wien men kwaad wordt als men ziet op al het jagen naar het materieele, waardoor het hoogere verdrongen wordt. En met wien men dan wer zoo'n diep medelijden krijgt als de goden van weleer, omdat hij door ijdel verlangen werd verteerd. Ja, dan is geestelijke hulp noodig en daar wordt ook om gevraagd. Of dan zien wij hier Hyacinthos als heros, ook van buitengewone schoonheid, den lieveling van Apollo en Zephyr, van de zen en den zuidenwind. Toch door den laatste gedood, omdat de eerste den voorrang had. Zoo begunstigd en toch zoo ge plaagd. Ja, die figuur is symbolisch. Uit bloed is de bloem Hyacinth ontsproten". Vervolgens geeft de schrijver een overzicht van de kerkelijke beweging in het bollenland. In de bollenstreek staat ook de kerk. Er zijn vele kerken; variëteiten zijn aanwezig, zoo goed als op het bollenland. Eertijds waren de groote bloemisten schier allen protestant. Daarna heeft de R.K. aan invloed gewonnen. Voorts heeft de Doleantie en de Afscheiding veel aanhangers gevonden. Te Lisse vindt men een groote groep Oud-Gereformeerden, die haar oorsprong vindt in de vele Zeeuwen die vroeger daar kwamen werken. De Ned. Herv. kerk heeft in het bollenland nog een waardige plaats; groote gemeenten die sa menkomen in welonderhouden gebouwen. Zoo gaan de stammen hier des Zondags nog op, en zijn de straten alsdan zwart van de kerkgangers. Het richtingsvraagstuk der Ned. Hervormde kerk is hier van geen beteekenis: alleen wil men een rechtzinnige prediking hooren. „Kijken wij ook nog even den kerkganger na. Hij heeft iets onrustigs aan zich. Hij wordt meer gedreven, dan dat hij beheerscht leeft. In het boek van Dumas wordt een uiterst ele gant beeld van den bloemkweeker ontworpen. 100.000 gulden is te verdienen voor hem, die het eerst een zwarte tulp presenteert. Wat moeilijkheden moeten overwonnen worden! Zij worden hier beschreven in deze aardige fan tasie. Maar deze amateur slaagt, hij kómt tot zijn doel. Zoo'n hartstocht als daar beschre ven wordt houdt hier de menschen geboeid. Want het gaat niet alleen om de eer en den naam, maar allereerst om het brood. Zoo moe ten telkens nieuwe soorten „gecreëerd", het is steeds weer de één of andere mogelijke on mogelijkheid, die spanning brengt. Dit geeft geen evenwichtigheid aan het zieleleven. Het laat de menschen niet los dag en nacht, des Zondags en in de week. Men heeft het vak zeer lief, maar het gaat tenslotte om poQd en dollar. Men kan die woorden niet vaker hooren in de straten van de wereldsteden dan hier. De schommelingen van de koersen worden be spied. de gangen der politiek nauwkeurig na gegaan. In den groei van den wonderboom is er een verblijden als bij Jona van ouds, maar Heden: DINSDAG 24 JANUARI Gemeentelijke Concertzaal: Baehconeert. 8.15 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Operette Ge zelschap De Hoofdstad met „Ik wil van jou een foto", 8.15 uur. Hotel Lion d'Or: Aanbesteding. 11 uur v.m. Palace Familie Cinema: „Golddiggers in Paris" en „Het geheim van den vuurtoren", 2.en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Vier dochters". Op het tooneel: De 5 Kemmy's, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Alarm in de Middelland- sche Zee" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „In geheimen dienst' 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Chineesch goud" en „De roos van de Rancho" Moviac Theater: „Dik Trom", 2.30, 7.15 en p.la uur. Teyler Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur WOENSDAG 25 JANUARI Stadsschouwburg- Sneeuwwitje en de zeven dwergen, 2.30 uur. Rina Nikova's Yemeniten Ballet, 8.15 uur. Prinsenhof: 's middags en 's avonds Gemeen teraad. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. Vrij huur, licht en verwarming, bakker, slager, kruidenier, de kleermaker en schoenleverancier kortom cdUS Vujf OdZ f(CU>%, wanneer U deelneemt aan de „Geluksrace 1939" Wat U moet doen, staat op de kaart. Goedgekeurd bij Min. besluit 19 Dec. 1938, 2e afd. A 1238 (Adv. Inqez. Med.) de vrees voor den norm, die in een nacht dat alles vernielen kan". Vervolgens bespreekt ds. Krijkamp „de vette en de magere jaren". „Na den oorlog ging het hier met rassche schreden vooruit. Land werd verkocht voor meer dan f 30 000 per H.A., bol- lenhuizen verrezen die meer dan een ton gouds hebben gekost. Op een plekje grond groot als een tafel stond soms voor f 4000 aan bollen. Amerikaansche perspectieven waren hier: met een rijksdaalder begonnen, bracht men het tot miilionnair. Klein Monte-Carlo werd het hier geheeten, want er werd grof gespeculeerd en alles werd op het vak gezet. „Ook in dit land kwam de crisis, ja hier vooral. Mocht men elders van verliezen spre ken, hier waren het rampen. Waar eens alles vol bollen stond, zag men nu roggevelden en braakliggend land. Waren er elders ook werk- loozen, hier was werkloosheid waar wel een derde der gemeente rechtstreeks bij betrokken was. De magere jaren waren gekomen, maar hier had geen Jozef den vinger waarschuwend opgeheven en geen voorraadschuren voor zor gen in den nood. „Voor de bezitters was het een tijd. dat de geschiedenis van Job. zooals die in het eerste hoofdstuk van het Bijbelboek beschreven wordt, goeddeels actueel werd." „Er is ge klaagd over de oppervlakkigheid van deze menschen, van hun weinigje kennis van gees telijke dingen. Toch bleek dat weinigje wel echt te zijn. „Nog verschrikkelijker was de neerslag van de crisis voor onze jonge menschen. Zij waren in weelde opgevoed; er waren er die alleen groot geld kenden. Met twee jaren u.l.o. was men volleerd; de kennis der vreemde talen en van het bedrijf deed men voor een groot deel in het buitenland op. Het was alles gericht op de practijk. En zoo ging men als 18-jarige den Oceaan over. En verdiende weldra meer geld, dan een ander na jarenlange studie. En ieder jaar beter; van mislukking was geen sprake, het gezegend land gaf allen brood en welvaart. En toen kwam de ommekeer; de heertjes moes ten het land in om te werken en dat was nog te mooi; zij moesten de straat op en doolden daar rond tot aan de grenzen der vertwijfeling en wanhoop. Catechisanten beleden: men schrikt als men 21 jaar wordt. Daarvóór ver dient men nog een jongensloon, maar wee den volwassenen. En ook deze jeugd heeft een ziel en die heeft zich in de laatste jaren zeer af gepijnigd. Maar ook zij kwam troost zoeken In het aloude Evangelie. En vaak ziet men hier de kerkgebouwen gevuld met jonge menschen en zij beluisteren met aandacht het woord van berusting en van vertrouwen, dat gepredikt wordt. En ook wel jonge menschen hebben het bekend: zooals het leven was kon het niet blijven, ja zoo was het niet goed. Er was ont wrichting der huisgezinnen; de vaders vaak meer dan een half jaar buitenlands; de kin deren opgroeiend in alle vrijheid. De zonen hunkerend naar den dag om ook derwaarts heen te gaan, rond te dwalen in de wereld steden met veel geld op zak. Ja, er waren er ook verdwaald, wien niet voor oogen stond, wat thuis was geleerd, wat in de kerk was voorgehouden, om te waken en te bidden. Men was een eigen weg gegaan en sprak nu God de Heer niet door deze kastijding? .,En dan nog de crisis in het werkmansgezin. Van alle kanten waren de werklieden toege stroomd naar dit luilekkerland; hooge loonen werden er verdiend. Vrouwen en kinderen ver dienden veel geld met bollenpellen in de zo mermaanden. De algemeene welvaart was stij gende; het bleek uit alles. Vele werklieden had den zelf wat bollen; de kinderen hadden ze reeds op hun plekje grond; gaf de spaarbank lage rente, aldus verkreeg men honderd pro cent of meer. Daar viel de slag; land en hui zen daalden tot de helft der waarde en erger. De prijs der bollen was een tiende van vroeger. Het loon werd verminderd, massa-ontslag volgde. Gemor tegen de hooge heeren steeg op. Men geloofde niet dat het zoo slecht ging, al bezweek ook h.et eene handelshuis na het andere. Het waren trucs om den werkman het weinige te onthouden. Wantrouwen was het gevolg; de geest werd verbitterd. En in menig gezin, waar vroeger met God werd ge leefd en naar Zijn Woord werd gegrepen, daar was dit uit." Ds. Krijkamp vervolgt: „Wat heerlijk om in zoo'n tijd niet stelsel tegenover stelsel te plaatsen, maar met het woord Gods te komen. Te prediken, dat wanneer Gods oordeelen op aarde zijn, de volken leeren, wat recht is. Ja. er zijn afgedwaald, maar ook velen bleven trouw. Ook in dezen storm is de kerk niet weggevaagd." Rijksweg Amsterdam—Den Haag laat snelheden boven 80 K.M. niet toe. Verrassende conclusie van ambtenaar van het O. M. Snelheden boven de 80 K.M. ziin op den Rijksweg AmsterdamDen Haag verboden. Deze weg is verre van een ideale autostrada. Dit heeft de practijk uitgewezen. Wij hebben in Holland nu eenmaal geen wegen, die snelheden van 100 K.M. toelaten. Tot deze verrassende conclusie kwam de Haarlemsche ambtenaar van het O. M. gisteren in zijn requisitoir tegen een 45-jarigen Amster- damschen diamantkoopman, die op 27 Juli van het vorige jaar een autobus op den nieuwen Rijksweg wilde passeeren en toen met de bus in botsing kwam waarna hij tenslotte in de sloot terecht kwam. Door dit ongeluk heeft hij zijn oog verloren terwijl ook verschillende andere personen ernstig gewond zijn. De autobus zou althans volgens de lezing van den verdachte plotseling naar links zijn gegaan om een motorrijder te passeeren. Op deze manoeuvre had de automobilist niet gere kend en deze raakte toen de macht over zijn stuur kwijt met het vermelde noodlottige ge volg. De buschauffeur zeide, dat hij geen signaal had gehoord en wel zijn richtingaanwijzer had uitgestoken. Zijn passagiers bevestigden deze verklaring, alleen had een van hen wel een signaal gehoord. De passagiers van de auto had den geen richtingaanwijzer gezien evenmin als een getuige a décharge, die met zijn auto in de andere richting reed en het ongeluk had gezien. Hij had zell's foto's van de remsporen gemaakt en legde die over zonder dat nochtans de Amb tenaar naar hij opmerkte er meer in zag dan 'n fraaie foto van een wegdek. De ambtenaar was van meening, dat de dia mantkoopman de schuld van deze aanrijding had. Hij had nog ruimschoots gelegenheid gehad om de bus te passeeren ook al was deze iets op de linkerhelft van den weg. Verder wijdde de ambtenaar nog uit over de snelheden op den nieuwen Rijksweg en kwam tenslotte tot de reeds genoemde conclusie. Mr. Jansma vond, dat de buschauffeur de meeste schuld had. Als hij even achter den mo torrijder was gebleven was er niets gebeurd. De kantonrechter kon zich daarmee echter niet ver eenigen en veroordeelde den verdachte tot f2o boete. Hij overwoog o.m., dat de verdachte ook aan de rechterzijde van de bus had moeten kijken om te zien of er verkeer voor de bus reed. Ondragelijke pijnen bij nat weer. Rheumatische pijnen door zijn heele lichaam. De heer N. M. werd jarenlang gekweld door rheumatiek; vooral bij nat weer leed hij het meest. Maar dat is nu allemaal voorbij dank zij Kruschen. Hij schrijft ons: „Ik leed jarenlang aan rheumatiek. Bij nat of vochtig weer hield de pijn geen oogenblik op en was niet te beschrijven. Het is ki enkele ledematen begonnen, maar het duurde niet lang of de pijn zat door mijn heele lichaam. Toen ik Kruschen Salts begon te nemen, be merkte ik. dat het mij meer goed deed dan eenig ander middel, wat ik daarvoor had ge probeerd en thans ben ik geheel bevrijd van mijn pijnen, zelfs bij nat weer. Ik kan Kru schen Salts van harte aanbevelen aan ieder, die aan rheumatiek lijdt". Rheumatische pijnen zijn meestal een ge volg van een overmaat van urinezuur in het lichaam. Twee van de zes zouten in Kru schen Salts lossen het urinezuur op, terwijl andere bestanddeelen de natuur op krachtige wijze helpen, dit langs de natuurlijke kana len te verwijderen. Kruschen Salts is uitslui tend verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Xe Bremen is de nieuwe Duitsche kruiser „Seydlitz" van stapel geloopen. Deze oorlogsbodem meet 10.000 ton. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 25 JANUARI 1939. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 9.30 Radio P.T.T.-Nord. 9.50 Pauze of Diversen. 10.00 Parijs Radio. 10.40 Radio P.T.T. Nord. 12.05 Londen Regional. 12.50 Ned. Brus sel, 2.20 Danmai'ks Radio of Diversen. 2.40 Radio P. T.T. Nord. 3.20 Keulen. 4,20 London Regional. 5.20 Fransch Brussel. 5.50 Keulen. 6.20 Londen Regional. 6.45 Keulen 7.20 Ned. Brussel. 7.50 Straatsburg of diversen. 8.20 Fransch Brussel. 9.20 Keulen. 10.20 Ned. Brussel. 11.20 Danmarks Radio of diversen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen of Gramofoonmuziek, 10.35 London Regional: 12.05 Pauze: 12.10 Droitwich. 2.00 London Regional. 3.10 Droitwich. 6.40 Pauze. 6.45 London Regioial. 7.20 Droitwich. Programma V: 8.007.00 Eigen gramofoon- platenconcert. Engelsche wals en tango. 1. Would You, L.P.A.-Band. 2. Rio, Orch. Pésenti. 3. The last waltz is mine, Jack White. 4. Madonna Brunna, Eldorado's TangeBand 5. The girl in the Alice-Blue Gown, Billy Cotton. 6. Eine Nacht auf Java, A. Lutter. 7. Sweetheart let's grow old together, V. Sylvester. 8. Paris Noël, Perron a.h. Argentine's. 9. Good Night, Ted Lewis. 10. Puerto Nuevo, Canaro's Arg. Orkest. 11. It's a sin to tell a line, L.P.A.Band. 12. Un Baiser, Orch. Pésenti. 13. Sweetest song in the world, V. Sylvester. 14. Quatre Besos, Eldorado's Tango Band. 15. The Whisper Waltz, Billy Reid. 16. Ja bei Nacht, A. Lutter. 17. Marina Waltz. Debroy Somen. 18. Tango Mio, Perron a.h. Argentines. 19. Farewell Sweetheart, Robert Renard. 20. Milonga, Canaro's Arg. Orkest. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOST VERZEN DINGEN T/M. 29 JANUARI 1939. Nederlandsch Indie, zeepost via Rotterdam per m.s. Indrapoera 25 Jan. gewone stukken 2.15: mail via Genua per m.s. Johan de Witt 26 Jan. gew. st. 3.25; luchtpost Amsterdam Bandoeng 26, 28 Jan. gew. st. 2.15. Suriname, luchtpost DuitschlandZuid Ame rika 25 Jan. gew. st. 10.40; luchtpost Frankrijk Z. Amerika 28 Jan. gew. st. 10.40. Aruba, Bonaire, Curagao, zeepost via Amster dam 27 Jan. gew. st. 3.25; mail via Le Havre 27 Jan. gew. st. 19.10. Luchtpost als Suriname. Vereenigde Staten v. Amerika, Canada, Mexico, Cuba, Ecuador, via Le Havre 27 Jan. gew. st. 19.10. Ver. Staten v. Amerika, via Rotterdam 27 Jan gew. st. 19.10. Brazilië, via Amsterdam 26 Jan. gew. st. 3.25. Pernambuco, Bahia, via Lissabon 29 Jan. gew. st. 2.15. Luchtpost naar Argentinië, Brazilië, Chili en Uruguay: als Suriname. China, Hongkong en Japan, via Siberië 27 Jan. gew. st. 8.30; luchtpost AmsterdamBangkok Hongkong 26, 28 Jan. gew. st. 2.15. Philip, eilanden en Mantsjoei'ije, via Siberië 27 Jan. gew. st. 8.30; luchtpost als China 26 Jan. gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië), via IstanbulDamaskus 27 Jan. gew. st. 3.25. Luchtpost als Ned. Indie. Palestina, via Genua 26 Jan. gew. st. 3.25; via IstanbulAleppo 26, 28 Jan. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Britsen Indië en Birma, via Marseille 26 Jan. gew. st. 10. Luchtpost als Ned. Indië. Ceylon, via Genua 26 Jan. gew. st. 3.25; via Napels 27 Jan. gew. st. 19.10. Luchtpost als Ned. Indië. Siarn, Penang, Singapore, via Genua 26 Jan. gew. st. 3.25. Luchtpost als Ned. Indië. Egypte via Genua 26 Jan. gew. st. 3.25; via Piraeus 27 Jan. gew. st. 22.30; via Istanbul/ Aleppo 28 Jan. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Oost Afrika, via MarseilleAden 26 Jan. gew. st. 10.—. Luchtpost als Zuid Afrika. Zuid Afrika, via Southampton 25 Jan. gew. st. 16.45; luchtpost LondenKaapstad 27 Jan. gew. st. 7. Australië, via Marseille 26 Jan. gew. st. 10. luchtpost AmsterdamBandoengSydney 26 Jan. gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, als Australië. Luchtpost idem. LEZING DS. A. M. BERKHOFF. Donderdag 26 Januari zal ds. A. M. Berk- hoff, Vrij Evangelisch predikant te Gronin gen, in de Kerk der Broedergemeente aan de Parklaan een spreekbeurt vervullen c.p uit- noodiging van het Comité voor Opwekkings- samenkomsten. Ds. Berkhoff zal spreken over "net onderwerp: ..Wat van de Kerstboodschap neg moet vervuld worden". CREIVLATIE MR. W. H. E. VOS. Bij de crematie van Mr. W. H. E. Vos op j.l. Zaterdag te Velsen, was de Haarlemsche Weer- en Sterrekundige Kring vertegenwoordigd door de mede-bestuursleden van den over ledene de heeren Meddens en Ir. W. Badon Ghijben en door een aantal oud-bestuursleden en leden FEESTAVOND D. I. O. De voetbalvereeniging D. I. O. heeft in het gebouw „Bellevue" haar j aarlij kschen feest avond gehouden. Er werd een cabaret-programma uitgevoerd, waaraan o.a. medewerkten mej. Neuteboom (accordeon', mej. D. Wiltschut (voordracht' de heer J. H. Steenkist (zang) en de tooneel- club „D. I. O.", welke laatste een aardigen één-acter opvoerde. Verder werd er nog ge kiend. Een gezellig bal onder leiding van den heer Van der Moolen besloot het feest. Worden in het Frans Halsmuseum tentoongesteld. Maar eerst schoongemaakt! In de hal van het Haarlemsche Stadhuis hing tot voor kort een groot aantal schilde rijen voorstellend de Graven en Gravinnen van Holland, van Diederik I tot en met Maxi- miliaan van Oostenrijk. Gravuren van deze schilderijen vindt men in het bekende werk van Pieter Langendijk „de Graven van Holland, ln jaardichten be schreven". In de voorrede van dit werk wordt gezegd, dat de Carmelieten of Lieve Vrouwe Broeders op de muren van hun klooster, ge bouwd in 1249 door Heere Simon van Haar lem, Ridder, „de lyflycke gedaanten onser Graven hebben afgeschilderd met die voorlief de die deze wakkere mannen hadden om 's Landsgeschiedenis te beschrijven". Zij de den dit van Dirk I af tot Vrouwe Maria toe, met waterverf, daar de olieverf eerst later werd uitgevonden. Maar daar deze aibeeldin- gen mettertijd „door vogtigheid, afbrijzeling des muurs en onduurzaamheid der water verve verdonkerd werden", beschoten zij den muur met wagenschot en besloten ..om te be ter duurzaemheid de afbeeldsels der Prinsen op het hout en met olyverve te beschilderen. En deze zijn in den tijd van den beelden storm, dank zij de voorzorgen van het Haar lemsche gemeentebestuur, behouden ge bleven, doordat ze op het Raadhuis zijn ge borgen. Willem II en Florens V. Al dien tijd hebben de Graven en Gravin nen het Stadhuis gesierd. Door den loop der jaren zijn ze evenwel verdonkerd, zoodat er van de voorstellingen niet veel meer te zien was. Bovendien hangen de schilderijen in de hal onder slecht licht. Het gemeentebestuur heeft eenigen tijd ge leden opdracht gegeven de schilderstukken schoon te maken. Als dit werk, dat in het Frans Halsmuseum geschiedt, voltooid is, zul len de stukken tijdelijk in het Frans Hals museum tentoongesteld werden, waar zij on der beter licht ook meer tot hun recht zullen komen. Daarna zullen de Graven en Gravinnen toch weer in de hal van het Stadhuis opge hangen worden, want men meent dat zij daar in de oude Ridderzaal van het Gravelijk Pa leis het beste thuis behooren, ook al laat de verlichting te wenschen over. Het Carmelietenklooscer werd in 1270 ge bouwd op een stuk grond ten Zuiden van het Sant (Groote Markt 1 nu omgeven door Groote Houtstraat, Spekstraat, Warmoesstraat en Anegang. MAIKI EIIICIIIEN VEEMARKT. Rotterdam, 23 Januari 1939. Aanvoer. Totsal 2400, vette runderen 605, vette kalveren 208, nuchtere kalveren 15, scha pen en lammeren 921, varkens 644. Prijzen per K.G. vette koeien le kw. 70, 2e kw. 58, 3e kw. 38—48.vette ossen le kw. 66. 2e kw. 58, 3e kw. 38—48. vette kalveren le kw. 115, 2e kw. 105. 3e kw. 65—75, varkens (levend ge wicht) le kw. 48, 2e kw. 47, 3e kw. 45, scha pen le kw. 47, 2e kw. 43, 3e kw. 32, lammeren le kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 41. Prijzen per stuk: schapen le kw. 22, 2e kw. 19, 3e kw. 17, lammeren le kw. 17, 2e kw. 15, 3e kw. 12. Vette koeien en ossen, aanvoer: korter, han del sleepend. prijzen, als vor. week prima's resp. 74 en 78 cer.t. Vette kalveren, aanvoer: ruim, handel: slecht, prijzen lager. Primas tot 1.25. Schapen "en lammeren, aanvoer: grooter. han del: lui. prijzen: schapen onveranderd, le kw. lammeren iets lager dan vorige week. Varkens, aanvoer: korter, handel: zeer kalm, prijzen: moeilijk te handhaven. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam. 23 Jan. 1939. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 500 Vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 68—76, 2e kw. 5666, 3e kw. 4864 per KG. slachtgewicht. 105 Melk en kalfkoeien 180260 per stuk. 51 Vette kalveren 2e kw 5864. 3e kw. 5056 per K G. levend gewicht. 100 Nuchtere kalveren 6—10 per stuk. 56 Schapen 1422 per stuk. 556 Varkens. Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 5556. zware varkens 5455, Vette varkens 5354 per K G. Slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht. Runderen: ruime aanvoer, handel zeer kalm, in mindere soorten prijzen lager. Vette kal veren: matige aanvoer, handel sleepend en prijzen lager Nuchtere kalveren: gewone aaa- voer, handel stil en prijzen lager. Schapen; weinig aanvoer, handel slecht en dalende prij*- zen. Varkens: flinke aanvoer, handel kalm, prijzen lager en afloop slecht.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11