EOMMBSffl |De fr?eeiiwkot)ingio| Export van Bloembollen HAARLEM'S DAGBLAD A Lezing <lr. G. H. Kurtz. Over archiefwerk. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Ned. Ver. voor Vrouwenbelangen en gelijk Staatsburgerschap organiseerde dezen winter eenige theemiddagen of -avonden, waarop werd gesproken over een actueel of om ande re redenen belangwekkend onderwerp. Een dezer avonden had de 3de van deze bijeen komsten plaats in het gemeentelijk archief, Jansstraat 39. De stadsarchivaris Dr G. H. Kurtz gaf op heldere en tevens boeiende wijze een uiteenzetting, aangaande haar werk op het archief. Na een definitie te hebben gege ven van wat een archief eigenlijk is en welke stukken wèl en welke niet tot het archief als zoodanig moeten worden gerekend, gaf zij den aanwezigen een inzicht in de groote hoe veelheid en verscheidenheid van interessante stukken die een archief als 't Haarlemsche waarvan de oudste stukken dateeren van 1245 zooals bevat. Zoo vindt men daarin terug bijv. de aan stelling van Lieven de Key tot „stadstim merman", het bedrag van de toelage, die Frans Hals en later zijn weduwe van de stad ontvingen en den prijs van het glas (raam) door de stad aan Gouda geschonken en ver vaardigd door Willem Thybaut. Behalve het eigenlijke stadsarchief bevat het Haarlemsche ook overgegane archieven (kloosters, gilden, enz.), geschonken archie ven (rederijkerskamers) tooneelclubs enz. en archieven in bruikleen (bijv. van kerkgenoot schappen, St.-Elisabeth's Gasthuis en van het Rijk b.v. de notarieele archieven). Het nut van het archief is drieledig. Ten eerste heeft het practische waarde, wanneer bijv. moet worden nagegaan, wie een be paalde brug moet onderhouden; of iemand het recht heeft op een achteruitgang van zijn huis enz. Dan is er het gebruik voor genea logische onderzoekingen ierfenissen,( afstam mingen, enz.) En ten derde heeft het archief waarde voor wetenschappelijk onderzoek. Het archief is vooral voor de geschiedenis wel de meest onpartijdige bron. Het werk van de archief ambtenaren be staat vooral uit: het geven van hulp bij het zoeken van stukken en het ontcijferen van het vaak zeer onduidelijk oud-schrift. Verder het maken van inventarissen van de archie ven, een wetenschap op zichzelf, die natuurlijk in geen enkel opzicht is te vergelijken met het catalogiseeren in 'n bibliotheek. Na deze inleiding volgde een geanimeerde gedachtenwisseling. Dr. Kurtz toonde daarna de practisch en modern ingerichte, drie verdiepingen hooge archiefruimte. Deze bestaat uit een groote betonnen kubus, die a.h.w. midden in de oude St.-Janskerk is neergezet en daarvan onge veer de helft in beslag neemt. Alles is hier beton en staal en er zijn branddeuren, zoodat brandgevaar tot een minimumbeperkt blijft. In 1936 werd het archief van het stadhuis en de Groote Kerk naar hier overgebracht. Er waren 20 vrachtwagens, hóóg opgestapeld met 60 a 80 kisten noodig om een en ander te vervoeren. Dé presidente, mevr. Noordhofde Vries., bood na afloop dr. Kurtz bloemen aan en dankte namens de aanwezigen voor de boeien de en leerrijke inleiding. NEDERLANDSCHE JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE. Zaterdagavond j.l. hield de heer Wim Mar gadant voor de leden der N. J. N. afdeeling Haarlem een lezing over „Mossen" in het ge bouw der H. J. M. V. Na een algemeen overzicht werden de voor naamste kenmerken van blad- en levermos sen behandeld, verduidelijkt door teekeningen en levend materiaal. Hierna besprak de heer Margadant de voortplanting door middel van sporen, die. evenals die van varens, soms zeer hoog stij gen. Momenteel bevindt zich bijv. in de Leidsche hortus een 20 c.M. hooge varen, op gekweekt uit een spore op 5000 M. hoogte door een vliegmachine in een buisje opgevangen. Na de pauze behandelde spr. de mossen van onze duinen, die daar vooral in den win tertijd in groote verscheidenheid aanwe zig zijn. Speciaal de duinen van den zeereep mogen zich in 'n grooten soortenrijkdom ver heugen. Het is jammer dat nog niet alle in Neder land gevonden mossen een Nederlandschen naam hebben. Gelukkig is al veel verbeterd met het verschijnen van de mossentabel van Huib de Miranda, bij welker samenstelling ook de heer Margadant zijn medewerking ver leende. Na afloop behandelde spreker nog de vele vragen hem door verschillende leden ge daan. Met een kort woord' bedankte de voor zitter der afdeeling, de heer Kees Deelder, spreker voor deze interessante en leerzame lezing. FILMAVOND OVER SPANJE. De Haarlemsche sub-commissie van de Com missie „Hulp aan Spanje", bericht ons dat op Maandag 6 Februari 's avonds 8 uur, een Spanje- filmvoorstelling wordt gegeven in het Gemeen telijk Concertgebouw. De Haarlemsche Arb. Zangvereeniging „De Stem des Volks", zal haar belanglooze medewer king verleenen. De film „De oyerwinning van 't leven" schil dert het leed maar ook de vreugde van het Spaansche volk. Op denzelfden avond zullen nog meer Spanje- films vertoond worden en een onlangs uit Span je teruggekeerde verpleegster zal een korte be schouwing geven over het leven het Spaansche volk. OPMERKINGEN VAN LEZERS. OVER HOFFELIJKHEID. Een lezeres maakt er aanmerking op, dat op de bij haar belastingbiljet ingesioten enveloppe voor de terugzending, als gedrukt adres staat: Aan den Heer Inspecteur enz., terwijl op de enveloppe, waarin zij het biljet ontving, staat „Weduwe X". Wanneer men van het publiek hoffelijkheid tegenover den Inspecteur eischt, aldus onze abonnée. moet ook tegenover het publiek de beleefdheid in acht worden genomen en op de adressen worden getikt: Mevrouw Weduwe X". De Duitsche dienstboden. Voorts vestigt dezelfde lezeres er onze aan dacht op. dat bij velen in Duitschland blijk baar in 't geheel niet bekend is, dat Duitsch land zijn vrouwelijke werkkrachten in het bui tenland terugroept. Tot haar verwondering werd haar uit Duitschland door familie van haar dienstbode (die ziek was en wier pas moest verlengd worden, waarover correspon dentie werd gevoerd) geschreven, dat men van een terugroeping niets wist. dat deze maatregel dus blijkbaar van Nederland uitging en me vrouw zich dus maar moest wenden tot den Hollandschcn (zoo stond" er) consul. Voor den Politierechter. EEN RECALCITRANTE STOKER Er zijn rare kostgangers op deze wereld. En de 30-jarige stoker, die in het verdachtenbankje voor den politierechter verscheen mocht zich daartoe veilig rekenen. Zijn gedrag in den nacht van 15 op 16 December was ten minste al zeer zonderling. Allereerst begon hij met 10 glazen bier te drinken, die blijkbaar slecht vielen, want op de Wilsonsbrug werd hij plotseling zeer kwaad op een hem naderende auto. Waarom, zal wel altijd een duister geheim blijven. Maar het feit was er in ieder geval en het manifesteer de zich in het gooien van een fiets vlak voor de auto. De beduusde chauffeur kon ternauwernood remmen en toen hij uit zijn wagen stapte om naar de reden van dezen even gevaarlijke als spontane daad te vragen kreeg hij als antwoord een ï-egen van vuistslagen in zijn gezicht. De stoker keerde zich vervolgens tegen de auto en trapte zoolang tegen het linker portier, dat daar eenige deuken inkwamen. Doch ziede ge rechtigheid naderde in den vorm van twee poli tiedienaren, die den sterk wedersti-evenden sto ker meenamen. Dit was echter niet naar zijn zin. „Ik wil 'n dokter hebben," riep hij luidkeels, waarom hij dien noodig meende te hebben is evenzeer een tweede onopgelost raadsel want niet hij doch de automobilist had meer behoefte aan geneeskundigen bijstand. Onze Haarlem sche politiebeambten zijn echter niet alleen ijve rig, zij zijn ook zeer ter snede en zoo werd den stoker geantwoord: „We zullen wel een veearts halen,", wat gezien 's mans toestand nog zoo gek niet was. Dit gezegde werkte echter als de roode lap eens Spaanschen toreadors op de nu wel weg gebombardeerde Spaansche stieren en de stoker werd zoo nijdig, dat hij den agent finaal voor den grond sloeg. Na veel moeite bereikte men eindelijk het politiebureau en daar voegde hij den agent nog de liefelijke belofte toe: Binnen drie maanden krijg je den kogel. De officier somde in zijn requisitoir de misda den op waaraan de recalcitrante stoker zich had schuldig gemaakt en het was een respectabel lijstje. Mishandeling, beschadiging, wederspan- nigheid en mishandeling van een ambtenaar in functie waren wel de voornaamste feiten. Het ergst vond de Officier echter het onbesuisde gooien van de fiets voor den auto. Daarvan had den de grootste ongelukken kunnen komen. Zes weken luidde de eisch. De verdachte verdedigde zich niet erg gelukkig want hij begon met te zegen dat hij bij wijze van spreken wel 40 glazen bier op kon zonder dronken te worden en men kon eruit opmaken dat het zijn eer te na was, dat die 10 onnoozele glaasjes hem de das om hadden gedaan. Bovendien vertelde hij, dat zijn vader, moeder, broers en zusters allemaal een zwaar hoofd hadden, waarmee hij waar schijnlijk te kennen wilde geven dat de drank niet de hoofdschuldige was. Daarover verschilde de politierechter met hem van meening. Alleen het overmatige drankgebruik verklaart deze vreemde handelingen. Daarom gaf hij den sto ker drie weken de gelegenheid om zich op Rijks-, kosten wat te ontwennen aan zijn rantsoen bier. Het „zware" hoofd wordt dan hopelijk wat lichter. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Medj JUBILEUM MEJ. II. DE KRUIJFF. Men schrijft ons: Het zal 1 Februari 20 jaar geleden zijn. dat mej. H. de Kruijff als spraakleerares bij de gemeente werd aangesteld, na reeds 5 jaren als particulier dit beroep te hebben uitge oefend. Het zal zeker velen een genoegen zijn, de zen dag niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Immers door haar medeleven met haar leerlingen in het voor hen zoo hinderlijke ge brek, is zij voor velen van hen een zegen ge weest. PERSONALIA. In plaats van wijlen ds. C. J. v. Paassen is benoemd tot secretaris van het Prov. kerk bestuur van Noord-Holland Ds. P. W. Foeken. Ned. Herv. predikant hier ter stede. CENTRAAL COMITé VOOR WERKLOOZEN. Vak- en Ontwikkelingscursussen. Donderdag 26 Januari a.s. zullen voor de deelnemers van bovengenoemde cursussen in het gebouw St. Bavo, Smedestraat 23 worden vertoond de nieuwe geluids-smalfilms: 1 Ford in het dagelijksch werk 2 River Rouge Plant (productie film). 3 Het vervaardigen van Veiligheidsglas. Deze avond wordt geheel belangeloos georga niseerd door de directie van de Ned. Fordfa briek. „DE LAATSTE DAGEN VAN EEN EILAND". De Ned. Christ. Filmcentrale heeft den laat- sten tijd nieuwe wegen betreden. Dit was mo gelijk, doordat de heer G. B. H. Niestadt, die vorig jaar o.m. de Dik-Trom film bracht, als di recteur optrad. Onder zijn leiding is vervaar digd de groote geluidsfilm „De laatste dagen van een eiland" naar den roman „Aan dood water" van K. Norel, waarin de drooglegging van de Zuiderzee wordt weergegeven in de lotgevallen van een Urker-familie. Deze film, die voor korten tijd haar pre mière te Amsterdam draaide zal Donderdag 26 Januari in het gebouw van den Protestanten bond vertoond worden. Het Nationale werk van de droogmaking der Zuiderzee wordt in deze geluidsfilm, die geheel in Nederland vervaardigd werd, op suggestieve wijze weergegeven, terwijl ook de typische Ur- ker-gebruiken er bijzonder goed in uitkomen. Het geheel heeft bovendien, door den geko zen verhaalvorm, een spannend karakter. A. B. C. CABARET. Het A.B-C. Cabaret zal op 'Donderdag 26 Ja nuari a.s. in den Haarlemschen Stadsschouw burg tegen populaire prijzen de laatste op voering in di't seizoen komen geven van de cabaret-revue „Wim Kan met zijn 7 joffers", auteurs Martie Verdenius, Wim Kan, A. Viru- ly, Kurt Bry. composities Han Beuker, mede werkenden Corry Vonk, Tilly Perin-Bouw- meester. Lizzy Valesco, Irene Getrey, An Sten, Wim Kan, Han Beuker, Wouter Denijs en als gast de bekende voordrachtskunstenares Dora Gerson. EXAMENS INSTITUUT PONT Voor de openbare examens in machineschrij- ven en stenografie, afgenomen door het Cen traal Bureau Instituut Pont te 's Gravenhage. slaagden de volgende candidaten, allen opgeleid door het Instituut Pont, alhier. Machineschrijven: de dames van Apeldoorn. Brantsma, van Brederode, Dujardin, van Dijk, van Egmont, Feenstra, Folkerts, Habben Jansen, van der Horst, de Jong, Kiebert, C. R. Kruyt. H. J. Kruyt, Tameling, Jkvr, Teding van Berk hout, Toeset, Wouters, Zwaneveld en de heeren Bekkering, van Dalen, Fortgens, Vlaanderen, Warmerdam. Stenografie: de dames van Brederode. Datema, Dujardin, van Dijk, van Egmont. Folkerts, van der Horst, Hosper, Kiebert, C. R. Kruyt, H. J. Kruyt. Voor de Najaarsexamens Mercurius, Vereenl- ging van Leeraren, L. I. T. E. H. en Pont in Boekhouden en Handelscorrespondentie slaagden de volgende candidaten, eveneens allen opgeleid door het Instituut Pont te Haarlem. Boekhouden c.a.: de dames Nelissen, Stam mes en van der Sluys en de heeren Jongejans, Vettewinkel en van Wylick. Handelscorrespondentie (Duitsch, Fransch, .Engelsch en Nederlandsch): de dames Blom, Pondman, Radsma en de heeren Buning, Jonge jans, King, Mandema, Postema, Roosjen, Wam- steeker, van Wylick. Copyright P.I.B. 80* 6 Copenhogen Buiten op straat, ja, dan konden zij praten ais de besten, maar zoo gauw als zij de slotpoort door waren en de wacht, in haar zilveren costuum, zagen staan, benevens de dienaren op de trappen, in hun met goud geborduurde gewaden, om tenslotte in de schit terende zalen te komen, dan werden zjj allemaal zenuwachtig. En wanneer zij voor de prinses, die op haar troon zat, stonden, dan konden zij geen woord meer uitbrengen. Alleen 't laatste woord dat de prinses sprak, wisten zij te herhalen. Maar het was niet de bedoeling van de prinses om dat nog eens te hooren. Het was net, of de menschen, zoodra zij in het paleis waren, in slaap sukkelden. Totdat zij weer buiten waren, dan konden zij hun mondje weer roeren. Den eersten dag reeds had zich een lange, lange rij van wachtende mannen gevormd: z\j stonden van de stadspoort tot aan het paleis te wachten, totdat zij aan de beurt waren. Ik ben er zelf ook wezen kijken", zei de kraai. „Ze hadden allemaal nonger en dorst gekregen, maar in het paleis kregen ze zelfs geen glas water. En zij, die zoo verstandig waren geweest om brood mede te nemen, voelden er niets voor, dit met hun buurman te deelen. Die dachten: „Laat de anderen mnm honger lijden, dan neemt de prinses hen niet!" „Maar", zoo vie Gerda de kraai in de rede, „ik hoor nog steeds niets over Karei. Was hij dan bij die mannen? (Wordt vervolgd.; vertoont over het algemeen gunstig beeld. Cijfers geven echter geflatteerden indruk. In het „Weekblad voor Bloembollencultuur" vinden we de volgende conclusies over de eindcijfers van den export van bloembollen in 1938. Men moet echter bedenken, dat door den besten (tulpen)oogst het gewichtcijfer een belangrijk te gunstige voorstelling geeft. Daar de oogst vorige jaren slecht en dit jaar extra best was, is er 'geen sprake van, dat de uit voer in feite zou zijn toegenomen in de ver houding 4:5, zooals de cijfers zouden doen ver moeden. Men zou er een slag naar moeten slaan, om de feitelijke verhouding uit te druk ken, in elk geval is deze niet zóó, als de export cijfers die nu eenmaal in K.G. luiden op het eerste gezicht doen vermoeden. Ten aanzien van het waardecijfer komt hier nog een andere factor bij. Door het groote aanbod daalden de prijzen; de waardenorm aan de hand waarvan dit waardecijfer bere ken wordt, doordat de dit jaar op zichzelf dus reeds te hooge K.C.-cijfers ermede vermenig vuldigd worden, was daardoor óók te hoog. Bij het beoordeelen der cijfers zal men hiermede terdege rekening houden. Bezien wij nu eerst de groep Noord-Amerika dan blijkt, dat de export daarheen in K.G. wel is gestegen, maar toch niet in dezelfde verhou ding als de totaalexport. De export naar Ca nada is pracrisch zelfs in k.g. gerekend! gelijk gebleven; die naar de Vereen. Staten is wat gestegen. Volgend jaar zal de export van narcissen naar de Vereen. Staten mogelijk worden en afgewacht moet worden welke wijzigingen in onzen export daarvan het gevolg zullen zijn. De groep Engeland heeft de export van bloembollen erheen zien stijgen in een ver houding die nog gunstiger is dan de toeneming van den totaalexport. De afschaffing der buitenlandsche mini mumprijzen heeft er speciaal voor dit afzet gebied zonder twijfel toe meegewerkt, dat Engeland weer meer bollen heeft gekocht. Maar ruim 6 millioen k.g. méér, alléén voor Engeland, bij een export vorig jaar van haast 22 millioen k.g. is toch wel een, uit dit ge zichtspunt bezien, wat beangstigende stijging. Engeland alleen heeft dit jaar 53.7 pCt. af genomen De export naar Duitschland is weinig ge stegen. Maar uit deze cijfers blijkt wel, welk een te gunstige voorstelling deze k.g.-cijfers geven. Want bij een kleiner contingent is in deze statistiek het k.g.-cijfer nog gestegen, en het waardecijfer voor Duitschland zelf maar iets gedaald: de verhouding is blijkens het con tingent veel ongunstiger! Hongarije heeft wat meer afgenomen, maar Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije minder, wat niemand zal bevreem den, die zich het afgeloopen jaar voor den geest roept! Onze export naar Duitschland is een kwes tie van contingentstoewijzing geworden. Ook de export naar de Fransche landen groep, is, in k.g. gerekend, behoorlijk toege nomen. Hiertoe heeft weinig bijgedragen de export naar Frankrijk zelf, dat een moeilijk jaar achter den rug heeft: de export naar België en Zwitserland is echter naar verhou ding meer toegenomen. Dat een land als Zuid- Slavië van 15 op 20 duizend k.g. is gekomen, is misschien een teeken dat, als Centraal- Europa eens tot rust komt, de export daar heen weer belangrijk zou kunnen worden op gevoerd. Polen, Estland en Lithauen hebben belang rijk meer afgenomen dit jaar. Zweden, Noorwegen, Denemarken, Finland het zijn alle vier landen, waarheen de expdfc! is toegenomen in een mate, die de totaalcij fers doen vermoeden. Finland is momenteel een niet veel minder belangrijke afnemer dan Denemarken: de economische verhoudingen in dit merkwaar dige land zijn bovendien volkomen gezond. En dan ten slotte de groep „Diversen", die tot verheugende conclusies voert. Afrika, Zuid-Amerika en Australië hebben dit jaar belangrijk meer afgenomen dan vorig jaar, een resultaat, dat in de eerste plaats te dan ken is aan de voorlichting van onze weten schappelijke onderzoekers. Tenslotte geven wij hier nog de uitvoercij- fers voor de verschillende groepen. De tus- schen haakjes geplaatste cijfers zijn die van 1937. Groep Noord-Amerika. Gewicht: 8.225.645 kg. (7.641.794). Waarde: 5.076.687 (5.042.078). Groep Engeland: Gewicht: 28.278.862 kg. (22.104.820). Waarde 16.725.502 (14.113.695). Groep Duitschland. Gewicht 4.324.826 kg. (4.232.604). Waarde: 2.674.313 (2.917.335). Groep Frankrijk. Gewicht 4.186.549 kg. (3.646.402). Waarde 2.461.391 (2.339.936). Groep Rusland. Gewicht: 352.037 kg. (285.118) Waasde f 220.981 <194.551). Groep Zweden. Gewicht: 5.882.520 kg. (4.617.340). Waarde f 3.616.743 (3.069.025). Groep Diversen (Azië, Afrika. Zuid-Amerika en Australië). Gewicht: 917.032 kg. (598.581). Waarde f 550.607 (398.294). Totaal. Gewicht: 52.168.47 kg. (43.126.659). Waarde: 31.326.124 (28.074.914). GELOOF EN WETENSCHAP. De twaalfde bijeenkomst in dit seizoen van de ver. „Geloof en Wetenschap' wordt Vrij dagavond 27 Januari in den Stadsschouwburg gehouden. De Nederlandsche Tooneelgroep uit Deventer zal opvoeren' ,.Een schoon avon tuur", comedie in drie bedrijven door G. A. de Caillaret, Robert de Fiers en Et. Rey. FEESTAVOND NED. TOONKUNSTENAARS- BOND. De afd. Haarlem van den Ned. Toonkunste- naarsbond geeft Dinsdag 24 Januari een feestavond in ..La Gaité", Raaks, ten bate van het Ondersteuningsfonds voor behoeftige musici, met welwillende medewerking van verschillen de artisten en 2 orkesten onder leiding van Cor Speets. Het bal wordt geleid, door den heer Schroder. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Jaarvergadering. Vrijdag 20 Januari j.l. werd alhier de jaar lijksche algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging ..Weldadigheid naar Vermo gen". In deze vergadering werden het jaarverslag van den secretaris en de rekening en verant woording van den penningmeester over het vereenigingsjaar 1937—1938 vastgesteld. Als bestuursleden werden herkozen mevr. W. L. van IJsendijk—Metelerkamp, jonkvr. J. Scho- rer en de heeren S. Crommelin. J. Wildschut, J. C. Dirks, R. Haverschmidt. H. Hylkema. J. J. Verstege, B. Rijkens en H. J. M. Bartels, terwijh de heer W. Badon Ghyben als nieuw bestuurslid is toegetreden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6