Haarlem's Dagblad Toezegging van Franco Thans een conferentie van vier; Morgen radiorede Barcelona De Raad Begroot. Robot. aan Engeland? Wensch van Mussolini 1 DE AARDBEVING IN CHILI. De 100.000 er uit van H. M. de Koningin. bezet zonder tegenstand Ochtendbeurs Amsterdam Hef belangrijkste 56e Jaargang No. 17056 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Aigem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 26 Januari 1939 Abonnementen pel week f 0.25 p, maand f 1.10. pei 3 maan tien I 3.25. franco per post f3.55 losse nummers 6 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Kegelabonoeiuenlstorieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Woensdagmiddag heeft de Haarlemsche ge meenteraad de begrootingsdebatten ingezet. Een reeks sprekers voerde bij de algemeene beschouwingen het woord en deed dit niet in zeer opgewekten toon. Kon het anders? De tijden zijn er allerminst naar en op de vroed schap drukken niet alleen de trieste omstan digheden van een groote werkloosheid en van de tallooze bezuinigingen en besnoeiingen, die het gemeentebeheer heeft moeten ondergaan, maar ook de beperkingen die aan 's Raads be voegdheid zijn opgelegd. Inderdaad zijn hoo- gere instanties in den loop der jaren een zoo scherpe controle op het financiëele gemeente beleid gaan toepassen, hebben zij zooveel voor waarden aan uitkeeringen verbonden en grij pen zij zoo vaak in, dat er van de gemeente lijke autonomie in ons land niet veel meer over is. Er komt nog bij dat nieuwe belasting maatregelen van staatswege ons boven het hoofd hangen. Weliswaar is het nog zeer on zeker of de voorstellen van minister de Wilde door de Staten-Generaal zullen worden aan genomen en zal die onzekerheid blijkens de jongste mededeelingen van onzen Haagschen correspondent nog wel een paar maanden voortduren. Maar Haarlem is zoo dicht bij de grens der „noodlijdendheid", dat het de mo gelijkheid van een nieuwe gemeentelijke in komstenbelasting, tot welker heffing Den Haag volgens de aanhangige voorstellen zou kunnen dwingen als die grens bereikt was, wel met groote bezorgdheid moet beschouwen. Im mers, tegenover de randgemeenten moet ver dere verhooging van belasting wel als een zeer riskante zaak, feitelijk als een onmogelijkheid, worden gezien. En kan de bevolking nog meer dragen? De leider van de rechtsche raadsfractie, mr. Bijvoet, die den nadruk legde op de onzeker heid van den toestand, zei ronduit: neen. Wij moeten de belastingschroef niet zoo aan draaien dat men alleen voor den fiscus moet werken. Eigenlijk is dit het hoofdpunt dat de finan ciëele beschouwingen beheerscht. Maar zoo als bekend is worden algemeene beschou wingen bij gemeentebegrootingen allerminst beperkt tot de financiën en krijgt men, be halve politieke overzichten, ook nog steêvast heele lijsten van desiderata van den meest uiteenloopenden aard te hooren. Wie daar een volledigen indruk van wil hebben verwijs ik naar ons uitvoerig verslag in dit nummer. De eerste sprekers begonnen er dadelijk mee. De heer Noordhoff, de fractieleider der S. D. A. P., die ook al had opgemerkt dat de reser ves van den kleinen man in Haarlem zijn uit geput, pleitte bijvoorbeeld voor de zaak van Haarlem's Bloei en deed een voorstel om de subsidie aan die instelling van 2500 tot 4000 te verhoogen. En hij bracht nieuwe projecten ter sprake: een vuilverbrandings-inrichting en een groentehal. Hier klonk een optimisti scher toon omdat nu algemeen wordt Ingezien dat het uitvoeren van groote werken noodig is. Natuurlijk vestigde de heer Noordhoff de aan dacht op het plan-Westhoff. Hij pleitte voor samenwerking met andere gemeenten en zei dat het zoo niet langer gaat met de werkloos heid. Zijn „Staatscommissie voor conjunctuur- politiek" scheen mij een niet-gemeentelijke zaak toe die overigens den indruk zou wekken, de voornaamste taak van de Staten-Generaal te willen overnemen. De heer Noordhoff wil een andere samen stelling van het college van B. en W.: twee S. D. A. P.'ers en twee Katholieken. Maar mr. Bijvoet ging er niet op in, herinnerde eraan dat wij vlak voor de verkiezingen staan en vond het niet eerbiedig jegens den kiezer nu over zulke dingen te praten. De A.R. woordvoerder, notaris Wolzak, vond dat het Rijk niet verweten mocht worden dat Haarlem's financiën er slecht voorstaan en verweet deze stelling aan den heer Noordhoff. En hij wou B. en W. zuiniger zien optreden. In '39 zal er 47000 meer aan salarissen moe ten worden uitgegeven en er is toch geen nieuw personeel aangesteld. Voor de Rijks controle op de gemeentefinanciën nam de heer Wolzak het met eenige geestdrift op; Den Haag vond in hem een waarlijk pleitbe zorger. De heer Visser (C.H.) achtte de kosten van den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon te hoog: de salarissen van het personeel zijn de laatste jaren zeer omhoog gegaan. In vier jaar stegen de uitgaven met niet minder dan 70 pCt., en dat ondanks een kleine daling van het aantal werkloozen. Evenals hij wou ook mevrouw Scheltema- Conradi (Lib.) de noodlijdendheid van Haar lem met alle mogelijke middelen trachten te voorkomen. En zij vroeg een onderzoek naar den omvang van de uitgaven voor Armenzorg Mr. van Dam (VJD.) pleitte voor voortge zette uitvoering van openbare werken al wor den de oorzaken der werkloosheid daarmee niet bestreden en al is het hem niet duidelijk dat daardoor koopkracht geschapen zou kun nen worden. Hij wilde gaarne iets doen voor werklooze kunstenaarshier klonk op nieuw een stem voor de bevordering van cul- tureele belangen, waarvoor mr. Bijvoet ook in warme bewoordingen gepleit had, daarbij het belang der geheele bevolking in het geding brengend. In de avondzitting gaf de heer Westerveld (S. D. A. P.) een uitvoerige financiëele be schouwing waarin hij zeer vele punten aan roerde, kwam evenals in de middagzitting herhaaldelijk de voorgestelde subsidie van (Een ingenieur in het Engelsche stadje Kettering heeft een me- chanischen mensch geconstrueerd, die kan wandelen, rooken en zelfs praten en waarmee hij geregeld aan den wandel gaat.) Al sedert eeuwen heeft de mensch Getracht zichzelve na te maken, Geleid door eerzucht en den wensch, Om langs dien weg tot roem te raken. Het spreekt vanzelf dat onze tijd, Met de techniek zoo hoog gestegen. De constructeurs wel zeer verleidt, Om iets op dit gebied te plegen. Een ingenieur te Kettering, Een stadje in de buurt van Londen, Heeft nu weer zoo'n mechanisch ding, Zoo'n robot-kunstwerk, uitgevonden, 't Is een vernuftig apparaat. Waarmee hij wandelt door de straten, Dat hij een pijpje rooken laat En dat hij zelfs kan laten praten. 't Is een onschuldig soort bedrijf, Een kunstwerk ook van hooge orde, Maar 't blijft een dood mechanisch lijf. Dat nimmer echt een mensch kan worden. De echte mensch van dezen tijd Blijft ver boven die pop verheven. Omdat hij denkt en voelt en lijdt In 't hem op aard vergunde leven. Maar tegenwoordig krijgt zijn geest, Zooveel benauwends mee te maken, Dat men niet zonder reden vreest, Dat hij wel afgestompt moet raken. De mensch geniet in 't aardsch bestel, Het leven van de hoogste orde, Hij kan, die waarborg is er wel. Nooit tot een echte robot worden. Doch als hij slechts een eindje maar, Op dien terugweg dreigt te raken, Dan is het al een groot gevaar, Waarvoor hij krachtig dient te waken 1000 aan de Burgerwacht ter sprake de partij verdeeling hieromtrent bleek gelijk aan die van de vorige jaren sprak de heer Weustink (R.-K.) breedvoerig over te weinig R.-K. geschriften in de Openbare Leeszaal en betoogde mr. Drilsma (S. D. A. P.) tegenover mr. Bijvoet, die zich verzet had tegen de aan wezigheid van het blad „De Vrijdenker" in de leeszaal„Wij respecteeren de opvattingen van de R.-K., maar de R.-Ki moeten nu ook eens de gedachten van anderen respectee- ren. De R.-K. decreteeren eerst wat zedelijk is en alles wat daarvan afwijkt wordt als afkeurenswaardig bestempeld. Dat is een verkeei^d beginsel." Indien ons verdere discussies op dit chapiter te wachten staan zullen de Haarlemsche be grootingsdebatten buitengewoon lang worden zonder dat dit deel de begrooting raakt. Vanmiddag zette de Raad de algemeene be schouwingen voort. R. P. Terugtrekking van alle buitenlandsche vrijwil ligers, na vorming van een nieuwe voorloopige regeering. PARIJS. 26 Januari (Havas.) De continentale editie van de Daily Mail meldt: „Men meent te weten, dat eerlang onderhandelingen van het grootste belang voor de toekomst van Spanje en de positie der Italiaansche en Duitsche vrijwilligers zullen worden geopend. Franco heeft, door bemiddeling van den hertog van Alva, die zich te Lon den bevindt, aan de Britsche regeering te verstaan gegeven, dat hij zelf de noodige stappen zou ondernemen om de terugtrekking te verkrijgen van alle buitenlandsche vrijwilligers uit zijn land, wanneer hij een voorloopige regeering zal kunnen vestigen, welke door drie vierden der bevolking zal worden aanvaard. Men denkt, dat hij deze regeering zal kunnen vestigen na de bezetting van Barcelona, dat zijn hoofdstad zal worden. De onderhandelingen er over ver- keeren nog in een beginstadium, doch men geeft te verstaan, dat Engeland, op zijn beurt, zich zal moeten ver plichten een zekere hoeveelheid grond stoffen te verschaffen, zooals wol, katoen, en andere producten, welke onmisbaar zijn voor de Spaansche in dustrie, zoomede kapitaal voor de ontwikkeling van Spanje. LONDEN, 26 Januari (Havas). De correspondent van de „Daily Mail" te Rome meldt aan zijn blad: „Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Mussolini, direct na den val van Barcelona, een conferentie-van-vier zou willen bijeenroepen. Hij zou wenschen, dat vertegenwoordigers van Engeland, Frank rijk, Duitschland en Italië de volgende drie punten inzake Spanje zouden bespreken 1. Spanje te sparen voor verder bloedvergieten, 2. De positie van het Spaansche volk te bepalen, in overeenstem ming met Duitschland en Italië, die Franco hebben geholpen, 3. Te bewerken, dat de vier mogendheden zich verplichten de wederinstelling te verhinderen van een regeering der commu nisten of van het Volksfront in Catalonië of bij Madrid. Het land heeft meermalen der gelijke rampen ondervonden. Aardschokken zijn er veel vuldig. De eerste berichten omtrent de aardbeving in Chili maakten melding van een honderdtal slachtoffers. Later is evenwel gebleken dat dit een van de groote rampen geworden is die in het algemeen eens in de dertig jaar Chili teis teren. Vanmorgen worden al vijftienduizend dooden gemeld; omtrent het aantal gewonden zijn er nog geen opgaven en men moet wel aan nemen dat het getal 15000 niet meer dan een globale schatting is. De verwoestingen in en kele kleine steden zijn geweldig; het is dus be grijpelijk dat daar groote verwarring heerscht en dat nauwkeurige gegevens omtrent den om vang van de ramp nog niet zijn vastgesteld. Chili is een groot land, meer dan twintig maal zoo groot als Nederland. Het telt maar 4!4 mil- lioen inwoners, dus zoo ongeveer de helft van onze bevolking en dat komt uit op een bevol kingsdichtheid van 6 inwoners per vierkanten kilometer. Maar dit statistische cijfer is bedrie- gelijk, want groote deelen van het land, in het Noorden en Zuiden, zijn vrijwel geheel onbe woond en er zijn verscheidene groote steden waarvan de hoofdstad Santiago de Chile, met een millioen inwoners, en Valparaiso, met onge veer 200.000, de belangrijkste zijn. Volgens de eerste berichten zijn deze groote centra niet ern stig getroffen, hetgeen een geluk mag heeten. Want dit zijn moderne steden gelijk de Europee- sche, met vele hooge gebouwen van steen en beton en smalle straten in het centrum. Chili is een sterk vulcanisch gebied en men is er aan aardschokken gewend. In de landstaal, het Spaansch, heet een aardbeving terremoto en een aardschok temblore. Van iemand die kort geleden van een verblijf in het land terugkeer de vernamen wij het een en ander omtrent die „temblores", waarom de bevolking zich even weinig schijnt te bekommeren als wij Nederlan ders ons aantrekken van het feit dat een groot deel van ons land beneden het zee-oppervlak ligt en dijkdoorbraken tot de blijvende mogelijk heden behooren. Wel is het aantal houten huizen in Chili groot. In de kleine steden, in de dorpen en daarbuiten zijn de meeste huizen nog van hout. Natuurlijk zijn die veiliger dan steenen structuren, maar bij dichte bebouwing leveren zij een veel grooter brandgevaar op. Blijkbaar heeft men in den mo dernen stadsbouw de houten huizen dan ook op grond van deze overweging opgegeven. Wel zjjn de moderne stadswijken het blijkt ook uit de foto's zeer ruim aangelegd. Volgens een bericht, via New-York ontvan gen, zouden 10.000 van de 15.000 dooden geval len zijn in het stadje Chilian. Dat telt maar •10.000 zielen en moet dus wel 'grootendeels ver woest zijn. Het ligt in het binnenland, tegen de Cordilleras (Andes) aan en is bekend door de op eenigen afstand gelegen warme bronnen. Het is geen moderne stad; vele huizen zijn op z'n Spaansch rondom een binnenplaats met galerij (patio) gebouwd. De stad Concepcion met haar havenplaats Talcahuano blijkt ook zwaar te zijn getroffen. Santiago en Concepcion herbergen de beide Chi- leensche universiteiten. De haven van Talca huano, dat verwoest zou zijn de vlootbasis is zwaar beschadigd is indertijd door een Ne- derlandschen ingenieur, den bekenden Delft- schen hoogleeraar prof. ir. Kraus, die ook in Chili colleges heeft gegeven, gebouwd. Concepcion heeft, zooals uit de Chileensche historie blijkt, in het verleden meermalen zwaar geleden van aardbevingen. In 1751 verdween de oorspronkelijke stad bij een terremoto geheel in zee. Het later gebouwde Nieuw-Concepcion werd evenwel ook herhaaldelijk geteisterd. De stadgenóote die onlangs Chili nog doorge reisd had vertelde ons dat zij gedurende haar verblijf van ruim acht maanden in het land driemaal aardschokken had waargenomen. Tweemaal gebeurde dat toen zij in steden ver toefde; eenmaal in Valparaiso, gaf het een ge waarwording „alsof er spanning in de muren kwam" en toen werd het geval ook „zelfs in de kranten vermeld", wat overigens volstrekt geen regel is. De andere aardschok had slechts den indruk gewekt of, midden in den nacht, een trein vlakbij voorbij reed en alles deed trillen. In het Noordelijk gelegen plaatsje Coquimbci had men nu onlangs vierenveertig aardschokken waargenomen in éen jaar tiids. De hoofdprijs der Staatsloterij, de 100.000 gulden, is heden gevallen op nummer 19239. H.M. de Koningin zal morgen, Vrijdag 27 Januari, om "12.45 uur voor de radio spreken, met als onderwerp: „Onze taak in deze dagen, in ver band met de morecle en geestelijke herbewapening". Verspreiding door luidsprekers te Ierseke. Gezien het groote nationale belang van deze rede worden door den burge meester van Ierseke maatregelen ge troffen, opdat ieder in die gemeente door middel van luidsprekers in de ge legenheid wordt gesteld, daarnaar te luisteren. Blik op de hoofdstad van Chili, Santiago. Het woord is aan Sirius Met reclame maakt men naam, en dan maakt men met den naam reclame. BURGOS, 26 Januari (Reuter.) De troepen van Franco hebben Barcelona zonder tegenstand bezet. (Voor nadere bijzonderheden omtrent den strijd om Barcelona zie men pag. 5.) Een beschrijving van de stad Barcelona vindt men op pag. 2. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 294—6—7 H.V.A. 393—6—6»,2 Amst. Rubber 1856 Philips 177—9 AKTT 32 Beth. Steel 46^45'87 U.S. Steel 41V2—7 8—2»/2 Republic. Steel 13H4. Anaconda 20 V27/8 Shell 9V2—7/16 Fokker 325. Unilever 1201 Werkverschaffing bij Hout en Plantsoenen. Tewerkgeslclden maken aanspraak op 3 uur loon. Bij de intreding van de plotseling zoo sterke vorst, werden de terwekgestelden bij Hout en Plantsoenen, nadat zij ruim drie uur aan den arbeid waren geweest, naar huis gezonden en roesten en zouden zij zich als vorst-werkloozen bij de stempellokalen aanmelden, waarna zij des Zaterdags daaraan volgende het gewone wekelijksche steunbedrag uitgekeerd kregen. Tot hun teleurstelling is evenwel de drie uur arbeid niet uitbetaald, terwijl zij op hun ver zoek hieromtrent een weigerend antwoord hebben ontvangen. Betrokken hebben thans zich tot hun organisaties gewend om alsnog uitbetaling van de gemeente te doen vorderen. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Eerste dag van de algemeene beschouwingen In den Ilaarlemschen Raad over de be grooting 1939. De soc. dein. fractie acht het gcwenscht dat het nieuwe college van B. en W. bestaan zal uit 2 R. K. en 2 S. D. 6 en 7 BINNENLAND. De Koningin houdt morgen een radiorede. 1 De H. A. L. keert weer 5 pet. dividend uit. 2 De voordracht inzake bebouwing van het Midden-Damterrcin is gisteren niet door den Amsterdamschen raad behandeld. 2 Op de Oosterschclde is een Belgisch Rijn- schip vergaan. 3 Het Anthoni van Leeuwenhoekhuis te Am sterdam heeft een röntgeninstaliatie van 1.000.000 volt gekregen. 3 BUITENLAND. Barcelona is volgens een bericht uit Burgos zonder tegenstand bezet. 1 DE TROEPEN VAN FRANCO HEBBEN HEDEN BARCELONA BEZET. 5 De troepen van Franco hebben eenige voor steden van Barcelona bezet. 5 De aardbevingsramp in Chili heeft volgens officieuze schattingen 15.000 slachtoffers geëischt. 5 De Fransche regeering plaatst groote vlieg tuigorders in Amerika. 5 SPORT. Joe Louis wint in de eerste ronde van John Lewis. 4 ARTIKELEN, enz. R. P.: De Raad begroot. j J. B. Schuil over het Yemenieten-ballet 2 L. S.: Wintersche bloemen 3 K. de Jong: Ledenconcert der H. O. V. onder leiding van K. de Rook. 4 v. H.: Herman Smlt's Poppenspel. 4 Voor de Vrouw. u Jhr. dr. J. C. Mollrrus: De Nederlandsch-In- dischc in- en uitvoer. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op Q

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1