tATAT Barcelona, Voorloopig geen bebouwing van Midden-Damterrein. ECHTE WALES ANTHRACIET WITTOP KONING AGENDA. YEMENIETEN-BALLET. DOX PERDAG 26 JANUARI 1939 HA ARE EM'S DAGBEAD 2 Voordracht van B.en W. van Amsterdam aangehouden. Credief voor een spoorweg' tentoonstelling. Op de agenda van de Woensdagmiddag ge- houden vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam, welke thans weer onder leiding stond van burgemeester dr. W. de Vlugt, die van zijn vacantie is teruggekeerd, kwam p.m. voor een voordracht van B. en W. inzake de bebou wing van het midden-Damterrein. Zooals men weet, stelden B. en W. voor het terrein tusschen den Dam, den Visschersdam, de Warmoesstraat en den Vijgendam voor vierhonderdduizend gul den te verkoopen aan de N.V. Assurantie Maat schappij „De Nederlanden van 1845", welke maatschappij op dit terrein een gebouw wil stichten bestemd voor kantoor, café-restaurant en winkel. Tegen deze voordracht waren van verschei dene zijden, in het bijzonder van architecten groepen, ernstige bezwaren ingebracht. Mede in verband hiermede en over eenkomstig den wensch van den raad deelde burgemeester bij den aanvang der vergadering mede, dat hij voor stelde, deze voordracht aan te houden tot de volgende raadsvergadering. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stem ming ging de raad hiermede accoord. f 125.000 voor Spoorweg- tentoonstelling. De gemeenteraad heeft goedgekeurd de voor dracht van B. en W. tot het beschikbaar stellen van een crediet van ten hoogste f 125.000 voor het doen inrichten van de Spoorwegtentoonstel ling 18391939, welke zal worden onderge bracht in een op het terrein van het voormalig Paleis voor Volksvlijt aan het Frederiksplein te plaatsen tentoonstellingshal. Voorts werd een plan van uitbreiding vastge steld voor de gronden, gelegen ten zuiden van de Rivierenlaan, tusschen het verlengde van de Waalstraat en het verlengde van het Wester- scheldeplein en werden de bebouwings-voor- schriften voor die gronden vastgesteld. In verband met deze voordracht dienden de heeren Dingemans, Boissevain, Ter Haar en Van Harteveld een voorstel in, waarin zij het college uitnoodigen, ten aanzien van het plan de mo gelijkheid te scheppen aan de erfpachtvoorwaar- den het recht te verbinden, gronden te koopen. Dit voorstel werd voor prae-adviezen in han den van B. en W. gesteld. Vacature prof. Zeeman. Ten aanzien van de vacature prof. dr. P. Zee man, aan de gemeente-universiteit van Amster dam, deelde de voorzitter nog mede, dat cura toren aan prof. L. A. Goudsmit, hoogleeraar aan een universiteit in de Vereenigde Staten, hebben gevraagd of deze zich een benoeming zou laten welgevallen. Dezer dagen heeft prof. Goudsmit echter la ten weten, dat hij een eventueele benoeming tot zijn spijt niet zal kunnen aanvaarden. Twee nieuwe hoogleeraren. Met algemeene stemmen werden benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in het Arbeidsrecht aan de gemeente-universiteit van Amsterdam mr. M. G. Levenbach, thans lector aan deze hoogeschool en tot buitengewoon hoogleeraar in de experimenteele en technische natuurkunde en de medische propaedeuse dr. A. 3VL F. J. Mi- chels, thans eveneens lector aan de universiteit Met 44 van de 45 stemmen werd in de vaca ture W. N. van de Pol tot havenmeester be noemd de heer B. de Vries, onder-havenmeester plaatsvervangend havenmeester te Amsterdam. Eén stem was blanco. Oude mishandelingszaak. o.a. a 2.35 2.— 1.50 afm. afm. 20 35 12 20 afm. 8/15 per 70 K.G. HARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100 (Adv. Ingez. Med.) DONDERDAG 26 JANUARI. Gebouw Protestantenbond: Nederlandsche ge luidsfilm „De laatste dagen van een eiland" 8 u. Stadsschouwburg: Wim Kan met zijn 7 Joffers. 8.15 uur. Statenzaal Prinsenhof, Gemeenteraadsverga dering, 1.30 uur. Palace Familie Cinema: „Golddiggers in Paris" en „Het geheim van den vuurtoren", 2.en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Vier dochters". Op hei tooneel: De 5 Kemmy's, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Alarm in de Middelland- sche Zee" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „In geheimen dienst" 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Chineesch goud" en „De roos van de Rancho" Moviac Theater: „Dik Trom", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Teyler Musqum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur Heemstede: Protestantenbond: Voorlich tingsavond Ver. v. Fac. Lijkverbranding, 8 uur. VRIJDAG 27 JANUARI Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat: Voor dracht B. v. d. Meer over Psycho-Synthese, 8.15 uur. Statenzaal Prinsenhof: Gemeenteraad 's mid dags en 's avonds. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds Een monteur aangehouden. De Haarlemsche recherche heeft Woensdag morgen aangehouden een 24-jarigen monteur uit Haarlem, die er van verdacht wordt, op 17 Februari 1934 zijn stiefvader, den 39-jarigen J., zwaar te hebben mishandeld, door hem met een hamer een slag op het hoofd te ge ven. Tengevolge van deze mishandeling wordt J. thans in een inrichting voor lijders aan val lende ziekte verpleegd. Destijds was men van meening. dat hij gewond was bij een val van de trap in zijn woning aan de Beeksteeg. Nu wordt echter aan mishandeling gedacht. De monteur, die ontkent, is in verzekerde bewa ring gesteld. De politie zet het onderzoek voort. CULTUREELE TREKKERS-AVONDEN. De afdeeling Haarlem van den Ned. Trek- kers-Bond heeft het initiatief genomen tot het organiseeren van een aantal Cultureele avonden, toegankelijk voor alle trekkers in Haarlem en Omstreken. In November van het vorige jaar werd de serie geopend met een avond over „Oud-Haarlem", en aange moedigd door het succes hiervan heeft het bestuur van den Trekkers-Bond besloten met het houden van dergelijke avonden door te gaan. Zoo zal op Zaterdagavond 28 Januari a.s. te acht uur in de J. H. „Jan Gijzen" een tweede voordracht met lichtbeelden houden worden, ditmaal over het >rHoog oven Bedrijf" te Velsen. Na de pauze voeren trekkers een paar aardige korte schetsen op. en de avond wordt besloten met gemeen schappelijk Volksdansen. SYNAGOGEDIENSTEN. NEDERL. ISRAcL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 4.15 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.25 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag 's avonds te 7 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Tal moed Torah, worden verricht in het Ge meentegebouw. Lange Wijngaardstraat 14. De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. A. G. P. VOS f Alhier is Dinsdag na een korte ongesteldheid overleden, in den ouderdom van 50 jaar, de heer A. G. P. Vos, voorzitter van de Coöp. Woning- bouwvereeniging „Eigen Woning". De heer Vos heelt genoemde functie met groo- ten ijver en toewijding gedurende ruim 14 jaar vervuld en was ook secretaris van 't Ziekenfonds „Helpt Elkander". De teraardebestelling zal plaats vinden Vrijdag 27 Januari a.s. te 11 uur, op de Alg. Begraaf plaats aan den Vergierdeweg. PLOTSELINGE DOOD. Een 67-jarige dame is Woensdagavond half zeven in de Pijlslaan plotseling onwel ge worden. Zij hield zich aan een boom vast. Een taxi-chauffeur, die daar passeerde, heeft de dame, omdat zij niet kon zeggen waar zij woonde, met zijn wagen naar het Diacones- senhuis vervoerd, waar zij bij aankomst over leden bleek te zijn. vermoedelijk tengevolge van een hartverlamming. ONVOORZICHTIG DEN WEG OVERGESTOKEN. Woensdagavond hailf zes wilde een 57- jarige dame, die uit de Hazepaterslaan kwam, hardloopend de Dreef oversteken om trachten een tram uit de richting Heemstede te halen. Op dat oogenblik naderde met matige snelheid, geheel rechts van den weg, een personenauto, waarvan de bestuurder de dame plotseling op korten afstand vóór zijn wagen zag. Hij trachtte nog door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen, maar dit mocht niet gelukken. De dame kreeg een lichten duw. waardoor zij struikelde; met een bloedende hoofdwond viel zij op den weg Nadat zij door een lid van den Ongevallen- dienst, die in de tram zat, was verbonden, werd zij per ziekenauto naar het Diacones- senhuis vervoerd, waar zij is opgenomen. Zij kreeg ook een lichte hersenschudding. Haar toestand is niet ernstig. De remmen van de auto bleken in orde te zijn. Het ongeluk is aan eigen onvoorzichtigheid te wijten. NIET WEIFELEN BIJ OVERSTEKEN. De 61-jarige voetganger J. W. wilde Woens dagmiddag twee uur op den hoek Schoter- singel-Ostadestraat den rijweg oversteken. Toen hij een wielrijder zag naderen, weifelde hij en liep op het laatste oogenblik terug waardoor hij door den wielrijder aangereden werd. De voetganger viel en kreeg een her senschudding. Door leden van den Onge- vallendienst werd hij behandeld, waarna hij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis werd vervoerd, Er bestaat geen levensgevaar. Aan getuigen, die nog niet door de politie ge hoord werden, wordt verzocht zich voor het verstrekken van inlichtingen aan het Politie bureau Smcdestraat te willen aanmelden. D. TEEKENS t Op 71-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer D. Teekens. oud-referendaris van de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. De heer Teekens woonde eenige malen te Haarlem ook van 1933, na zijn pensionnee- ring, tot zijn overlijden en was een bekende figuur op de schietbanen. Hij nam aan vele plaatselijke en nationale schietconcoursen deel en was lid van de Vereen. „Voor Vader land en Koning", (vroeger de Vereen, tot ver hooging van 's lands weerbaarheid, waarbij hij luitenant was). Hij is 53 Jaar lid geweest van deze vereeniging en tot zijn overlijden vele jaren voorzitter. De heer Teekens was ook een bekend scher mer en behaalde bij dezen tak van sport veel succes. Tijdens zijn verblijf te Amsterdam was hij onder-hopman van de Vrijw. Burgerwacht, belast met de opleiding der schutters. De overledene was officier in de Orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling heeft plaats Vrijdag ochtend a.s. te Westerveld, na aankomst van trein 11.40 Verwachting geldig van hedenavond tot mor- genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Betrokken tot zwaar bewolkt, met plaatselijk nog eenige regen of natte sneeuw, vooral in het noorden van het land. Lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. Meest matige Oostelijke tot Zuidelijken wind. StormwaarschuioingsdienstHedenmor gen werd geseind aan alle posten: „Stormsein neerhalen". De iveerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Weer Wind: Den Helder: Vlissingen De Bilt: Groningen: Maastricht: betrokken betrokken lichte regen betrokken zwaar bewolkt krachtig O matig ZZO matig O krachtig ONO matig Z Temperat. in gr, C.: Minimum hedennacht in gr. C, Neersl. af gel, etmaal in m.M.: Den Helder: 3 3 Vlissingen: 4 2 6 De Bilt: 2 2 2 Groningen1 1 Maastricht: 4 4 THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 42 F. Laagste hedennacht 38 F. Hoogste heden 38 F. De depressie, welke gistermorgen voor den ingang van het Engelsche Kanaal lag, werd aanmerkelijk dieper. Zij trok eerst oostwaarts, daarbij het Engelsche Kanaal vrijwel volgend, doch sedert gisteravond verandert zij weinig meer van plaats. Het centrum blijft thans vrijwel midden over het Kanaal liggen. Geheel West-Europa verkeert onder invloed van deze ressïe. Het weer is betrokken, met aan den voorkant regen of natte sneeuw. De wind krachten zijn over het algemeen afgenomen, alleen aan de achterzijde, in de omgeving van Brest en Seilly, waaien nog stormachtige win den. Over Noord-Scandinavië kwam een ge bied van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling. De temperatuur is er zeer aanzienlijk gedaald. Plaatselijk komt meer dan dertig graden vorst voor. Op IJsland daalt thans de luchtdruk weer. De kern van hoogen luchtdruk, welke hier gisteren lag, trok naar het zuiden en ligt thans op den Atlantischen Oceaan. In vrijwel je heel Scandinavië is de temperatuur onder iet vriespunt, voorts komt ook in Noord- Duitschland, Midden- en Oost-Europa nog lichte vorst voor. Op IJsland, in Schotland, Zuid-Engeland, Noord-Frankrijk en Noord-Scandinavië is de temperatuur onder normaal, overigens is zij er meest boven. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 745 m.M. Stand van gister 753 m.M. Neiging: Vooruit. Opeave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 6.45 uur; n.m. 19.04 uur. Strand berijdbaar van 11.45—17.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Inbrekers slaan grooten slag. Voor duizenden guldens in Haagsche juwelierszaak gestolen. 's GRAVENHAGE 26 Januari. Tus schen middernacht en 8 uur hedenoch tend is ingebroken in „Het Gouden Molentje", een winkel voor den inkoop en verkoop van goud, zilver en juwee- len, waarvan de heer G. Merkle eigenaar is en die gevestigd is op het Spui 167 a. Naar voorloopige, ruwe schatting bestaat de buit uit gouden voorwerpen ter waarde van f 50.000. De inbrekers het zijn er minstens twee ge weest liebben hun werk bijzonder handig ge daan. Zij hebben drie ladders gestolen uit een schuurtje in den tuin van de kosterij van de nieuwe kerk. De koster woont eenige huizen van „Het Gouden molentje" al'. Met behulp van deze ladders hebben zij een tocht gemaakt over daken en platen, waarna zij zich van het dak van de juweleirszaak af naar beneden hebben laten zakken. Alles wat van goud was hebben de dieven meegenomen: gouden taschjes, horloges, met briljanten bezette ringen en armbanden. Een van deze armbanden, die in de etalage lag kost te f 3500. Al het aanwezige zilver, waaronder 9 baren, die op het bureau van den heer Merkle lagen, hebben de inbrekers versmaad. De heer Merkle is verzekerd tegen inbraak Uitspraken van de Rechtbank. Haarlemsche autohandelaar opge licht. Een 26-jarige vliegenier uit Amstelveen had een Haarlemschen autohandelaar voor f 4500 opgelicht door hem te vertellen, dat hij een opdracht had om een ambulancevliegtuig aan een Franschman te verkoopen. De Officier eischte 8 maanden gevangenis straf waarvan 5 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Door de Rechtbank werd de vliegenier tot een gevangenisstraf van 12 maanden met maanden voorwaardelijk veroordeeld. Kleinbedrijf over- Vestigingswet treden? Veertien dagen geleden vroeg de Officier vrijspraak voor een 36-jarigen Haarlemschen winkelier, die een zaak in vulpennen, vulpot- looden en vulpeninkt had geopend in de Groote Houstraat zonder een vergunning te hebben in verband met de Vestigingswet Kleinbedrijf voor Kantoorbehoeften. Deze ver gunning werd den winkelier eerst toegezegd en later weer geweigerd. In zijn requisitoir zei de officier o.m., dat in de ministerieele be schikking uitdrukkelijk staat: verscheiden heid van soort, kwaliteit en afmetingen van elk artikel. Maar dat staat niet in de dag vaarding. Ook de verdediger Jhr. mr. Bas Backer drong op vrijspraak aan. De verdachte werd door de Rechtbank vrij gesproken. ARROND. RECHTBANK. Haarlemsche Postambtenaar nam geld uit postzegelkas. Ongeveer 170 verduisterd. In de maanden October en November 1938 had een assistent 1ste klasse der Posterijen te Haarlem enkele bedragen uit de postzegelkas genomen tot een totaal bedrag van f 170. De verdachte had twee kassen onder zijn be heer: de postzegelkas en de pasmuntkas. Reeds in October had hij een dag voor de controle een tekort van f 160. Een vriend, had hem toen echter uit de moeilijkheden geholpen. Op 23 No- ember één dag voor de kascontrole was er weer een aanzienlijk tekort. De assistent had toen oor f 180 rentezegels besteld met het doel, die eerst na de kascontrole te betalen. Er bleek ech ter toen nog een tekort te zijn van f 68.07. Waar dit geld gebleven was kon de verdachte niet zeggen. Hij had dit niet uit de kas genomen. Een adjunct-commies der Posterijen had het tekort geconstateerd. De waarnemend directeur van het Postkantoor deelde mede, dat het wel mogelijk was dat er een tekort van f 68.07 in de kas was ofschoon dit gelukkig niet veel voor komt. Het staat vast, dat de verdachte geldsbedragen heeft weggenomen, die toebehoorden aan den Staat der Nederlanden. Een postambtenaar moet absoluut betrouwbaar zijn anders deugt hij niet. De verdachte hield veel van uitgaan en leidde een lichtzinnig leven. Het feit is zeer ernstig. Aanvankelijk heeft hij alles halsstarrig ontkend, doch later heeft hij op aandringen van zijn ver dediger een bekentenis afgelegd. Voor een ge heel voorwaardelijke veroordeeling is geen aan leiding. De Officier eischte tenslotte 8 maanden gevangenisstraf waarvan 5 maanden voorwaar delijk. De verdediger mr. H. O. Drilsma vond het re- classeeringsrapport zeker niet ongunstig. Als de erdachte een geheel voorwaardelijke straf krijgt dan is er nog een kans, dat hij weer bij de Posterijen in dienst wordt genomen. Geeft hem die kans om onder flinke leiding een nieuw leven te beginnen, zoo besloot pleiter. Uitspraak 9 Februari. U VOELT ZICH THUIS IN DE MODELHUIZEN MAURICIALAAN 25 27 - OVERVEEN Vrije bezichtiging van 14 tot 17 uur. STOUTENBEEK-BEVERWIJK (Adv. Ingez. Med.) WIE ZAG DEZE AANRIJDING? Zaterdagavond tien minuten over acht werd op 't Kennemerplein een voetganger door een personenauto aangereden. De voetganger wordt thans in een ziekenhuis verpleegd. De politie verzoekt aan hen, die deze aanrijding gezien hebben, zich voor het verstrekken van inlichtingen aan het Politiebureau Smede- straat te willen aanmelden. BEDRIJF VAN FORD TE GEOPEND. ROTTERDAM Gisteravond heeft Rotterdam's burge meester, mr. P. J. Oud. in tegenwoordigheid van talrijke belangstellenden uit de zaken wereld het vierde Ford-automobielbedrijf in Rotterdam, dat gevestigd is aan den Oude- dijk 169—175, officieel geopend. De leidster van het „Yemenieten-ballet" Rina Nikova is een Russin, maar de kunst van deze 6 meisjes uit Yemen want meer leden telt dit „ballet" niet is zuiver Oostersch. Deze meisjes dansen, zingen en spelen tafereel tjes uit het Arabische en vooral het Joodsche volksleven en wij zouden van louter folklore kunnen spreken, wanneer zij ook niet beelden opriepen, die hun oorsprong vinden in den Bij bel. Een „ballet" kan men het dus eigenlijk niet noemen, al wordt er dan ook door deze meisjes gedanst. De pantomime „Comedianten op Straat" bijvoorbeeld, tooneelspelers, die op een Oos- tersche markt trachten enkele piasters te ver dienen herinnerde even aan Der Leierkasten van Jushny's Blauwe Vogel, en de verbeelding van Psalm 137 „Wij zaten aan de Wateren van Babyion en wij weenden bij de herinnering aan Zion" met dien diep-weemoedigen klaag zang, gaf wel prachtige plastiek te zien, maar was toch meer een opeenvolging van tableaux vivants dan ballet. Een avond, die meer boeide dan ontroering schonk. Het folkloristisch element hield ons vast. omdat wij hoewel, als Westerlingen uit den aard er weinig mee bekend het als heel zui ver aanvoelden. Het was dikwijls heel frisch zooals in de eerste nummers, waarin wij de meisjes bezig zagen aan het malen van meel en bakken van brood en zij een herdersdans een soort stokkendans uitvoerden soms vol poëzie, zooals in Kookie, de scène aan de bron, en in „den Vooravond van een bruiloft in Yemen", waarin de bruid met zoo veel teerheid wordt omringd en dan weer vol weemoed, zoo als in den Zang van de Woestijn, De Zonen van den Profeet en vooral in Psalm 137, waarin wij de eeuwige klacht der Joden aan den klaagmuur in Jeruzalem hooren, zooals wij die ook eens hoorden in die onvergetelijke uitvoering van ,Der ewige Jude" door het Habima-Theater. Er was een groote afwisseling in het pro gramma. Welle een verschil bijvoorbeeld de „Trance", die in haar hevige opwinding extase zuiver Arabisch was zoo precies heb ik eens Arabieren bij het einde van de Vasten maand in Noord Afrika Bougie zien dan sen en in Debke, een volksdans, die zoo door A. J. Cers zelfs in dezelfde costuums zou kunnen worden gedanst als een dans uit het Noorden. „In de Harem" was weer voornamelijk „ta bleau", 'n beetje op het effect berekend, maar mooi van gebaar voornamelijk in de arm bewegingen kleurrijk en bont van costuum; de ,3Ü'bclsche scène" waarin Elisar Rebecca ontmoet aan de bron een gespeeld en gezongen Bijbelsch tafereel, de Hora, een Palestynsche volksdans, van sterk elan en jeugdige frisch- heid. Bijna alle dansen en tafereelen werden bege leid door voor ons Westerlingen min of meer monotoon klinkenden zang, in steeds terugkee- rende zelfde melodieën en deze zang, verhoog de ontegenzeggelijk het effect, omdat die zoo ge heel bij deze scènes paste. Dit zelfde kunnen wij ook zeggen van de doorgaans zeer karak teristieke en kleurige costuums. Onze Schouwburg was verre van vol, maar het pu bliek, dat gekomen was. toonde zich 2eer dank baar. En zelden zagen wij danseressen zoo gul in hun da capo's als deze Yemenieter meisjes. J. B. SCHUIL. een belangrijke haven en industriestad. Ongeveer zoo groot als Amsterdam. i ARCELONA is de -belangrijk ste haven- en industriestad van Spanje, een sterke vesting, en op de hoofdstad Madrid na dc rijk ste plaats van het land. B De grootte zou men kunnen vergelijken met die van Amsterdam. Het inwonersaantal bedraagt 775.-000. De stad is amphitheaters- ge wijs gebouwd om een diepe baai der Mid- dellandsche Zee, bij den mond van de Llo- bregat. De omgeving is een vruchtbare vlakte met tal van buitenverblijven (z.g. torres). De be langrijkste tak van nijverheid is de katoen industrie met haar spinnerijen, weverijen en drukkerijen. Voorts zijn er zijdeweverijen, fabrieken van lakens, sjaals, meubelstoffen, linnen, kant, machines, wapens glas- en aardewerk, chocolade, schoenen enz. De stad telt ook scheepswerven, gieterijen en een che mische industrie. De moderne zeehaven is beschermd door twee pieren. De stad wordt beschermd door het fort Mon- juich (Mons Jovis) dat op een 191 M. hoogen berg ligt. Barcelona bestaat uit de oude stad, welke in 1868 door wallen omgeven werd. de nieuwe stad en de havenstad. De mooiste straat is de Rambla, 1200 M. lang en 33 a 45 M. breed. Op de Plaza de la Paz verheft zich het in 1888 onthulde standbeeld van Colombus. Een breede kade, de Pasea de Colon, leidt langs de haven. Het prachtige stadspark beslaat een oppervlakte van 31 H.A. en werd aangelegd op de plaats waar eens de door Philips V ge bouwde citadel stond. Er zijn 84 kerken, o.a. de Gothische Kathedraal (die van 1298 tot 1448 gebouwd werd), de Santa Maria del Mar (1329 1384) en de San Pablo del Campo. Groote gebouwen zijn het paleis der Konin gen van Ara-gon. uit de dertiende eeuw da teerend, met bijgebouwen uit den tijd van Karei V, het paleis van den kapitein-generaal van den bisschop, het gebouw der provinciale staten, het paleis van justitie, het oude pa leis der familie Aiva, het stadhuis en de Aka- demie. De Universiteit werd in 1430 gesticht en beschikt over 5 faculteiten. In den loop der eeuwen vele keeren belegerd. De stad zou omstreeks 300 jaar v. Chr. door Hamilcar, den vader van Hannibal, gesticht geworden zijn en van hem ter eere van zijn eigen geslacht naam Barcas den naam Barclno heb ben gekregen. Het wordt echter geloofwaar diger geacht dat de stad ontstaan ls uit een nederzetting van de Keltiberiers. De stad werd. in den loop der eeuwen vele malen -belegerd. In 415 werd zij door Athaulf, koning der West- Goten veroverd. In 713 maakten de Mooren zich er. van meester. In 801 werd de stad aan Karei de Groote onderworpen. De Mohame- danen hadden de stad van 914—986 in hun bezit. In 1150 kwam de stad aan Aragon. In 1640 onderwier-p Barcelona zich aan Frankrijk, doch werd na een beleg van 15 maanden in 1652 door Philips IV heroverd. In 1705 en ln 1713 werd de stad door de Franschen belegerd; in 1713 werd 1V2 jaar stand gehouden. In 1809 veroverden de Franschen de stad en hielden haar tot 1814 bezet. Barcelona heeft een groot aandeel gehad in de vroegere Spaansche burgeroorlogen. Ver scheidene malen brak in de stad oproer uit. Met de uitroeping van de republiek ln 1931 kreeg Calalonië 'n zekere mate van autonomie en werd Barcelona de hoofdstad. Na het uit breken van den burgeroorlog werden autono- mische rechten volledig aan Catalonië toege wezen. 'CUEEIV LTUMNEENs HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk (uitr.) 22 te Lorenzo Marques. Boschfontein (thuisr.) 24 van Dakar. Meliskerk 25 v. Amsterdam te Vlaardingen. Bloemfontein (uitr.) 25 te Antwerpen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Delftdijk Vancouver n. Rott. 25 te Liverpool verwacht. Naren ta Vancouver n. Rott. 24 te Londen. Burgerdijk N.-Orleans n. Rott. 23 v. Tampico Damsterdijk Rott, n, Vancouver 24 v. Lnd. Lochgoil Vancouver n. Rott. 24 te Londen. Bilderdijk 23 v. N.-Orleans n. Rott. Lochkatrine, Rott. n. Vancouver 24 v. Victo ria (B. C.) Volendam 25 v. New-York te Rotterdam. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Gaasterkerk (uitreis) 25 te Antwerpen. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (uitr.) p. 25 Perim. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk 25 van Japan te Rotterdam. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Venus 25 van Izmir te Stamboul. Stuyvesant, Amst,. n. W.-Indië 24 v. Dover. Oberon 25 v. Amsterdam n. Pto Colombia. Ajax 25 v. Amsterdam n. Hamburg. Amor 23 van West-Indië te New-York. Baarn, Chili n, Amsterdam 22 van Callao. Alkmaar 23 van Arica naar Mollendo. Aurora 24 van Catania naar Messina. Breda 25 v. Antwerpen te Amsterdam. Iris 24 van Vlgo te Oporto. Orestes Haifa n. Rott. p. 25 (8 v.) Lydd. Stella, Constantza n. Amst. 24 van Algiers. MEYER EN CO'S SCHEEPV. MIJ. Hector 25 v. Japan te Rotterdam. Diomea Japan n. Rott. vla Londen p. 25 Wight vertr. 30 van Londen. Eumaeus, Rott. n. Japan 23 v. Penang. Bendoran. Dairen n. Rott. 24 v Pt. Said. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera 25 van Rotterdam n. Batavia. Kertosono (thuisr.) 24 v. Singapore. Kota Inten (uitr.) p. 25 Kaap del Armi. Sitoebondo (thuisr.) 25 te Triest. Sibajak 25 v. Batavia n. Rott. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens (thuisr.) 25 v. Colombo. Poelau Tello (uitr.) p. 24 Dungeness. Johan de Witt (uitr.) 25 v. Algiers. Marnix, 25 v. Batavia te Amsterdam. Poelau Laut (thuisr.) 25 te Londen. WIJK LIJN. Beverwijk 25 v Rott, n. Mytilene. HALCYONLIJN. Stad Amsterdam Immingham n. Alexandria p. 24 Ffawle Point.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2