Wintersche bloemen. DONDERDAG 26 JANUARI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Samenvoeging van gemeentelijke diensten le Middelburg. In December 1937 werd wegens vermeen de fraude een gerechtelijke vervolging in gesteld tegen den directeur van den ge- meente-reinigings- en ontsmettingsdienst. te Middelburg, den heer J. F. V. In verband hiermede werd hem op 5 Januari 1938 door B. en W. van Middelburg buitengewoon verlof verleend met behoud van salaris. Op 8 April diende de zaak voor de recht bank te Middelburg, welke op 13 April d. a. v. den heer V. van de hem ten laste ge legde handelingen vrijsprak. Daarna bleef het buitengewoon verlof gehandhaafd. Woensdag heeft de gemeenteraad na lang durige geheime vergadering, zich vereenigd met het voorstel van B. en W. can in be ginsel te besluiten de diensten van gemeente werken en gemeentereiniging samen te voe gen en den heer V. met 1 Maart a-s. eer vol ontslag te verleenen onder toekenning van wachtgeld volgens de te Middelburg gel dende verordening. Twee Duitsclie deserteurs gearresteerd en weer ontvlucht. De gemeenteveldwachter te Heel (L.) heeft Dinsdag bij de grens twee uit Duitschland ge vluchte militairen aangehouden in verband met diefstal van twee rijwielen, welke daags te voren te Neer was gepleegd. De aangehou denen werden Dinsdagmiddag ter beschikking van het hoofd van de politie te Neer gesteld. Zij werden daarop in het arrestantenlokaal onder het gemeentehuis opgesloten. Toen de politie gisterochtend de mannen uit de cel wilde halen, teneinde hun een verhoor af te nemen, bleek, dat de vogels waren gevlogen. Zij hadden een gat in den muur geslagen en zijn daardoor ontvlucht. De B. I. M. gaat in Den Haag bouwen. Ontwerp van architect J. J. P. Oud uitgekozen. In een Donderdagmiddag op uitnoodiging der directie der N.V. Bataafsche Import Maat schappij (het verkoopkantoor voor Nederland van de Koninklijke Shell) gehouden bijeen komst, zijn nadere bijzonderheden medege deeld over de plannen voor den bouw van een nieuw kantoorpaleis der B.I.M. dat aan den Wassenaarscheweg zal verrijzen. Namens de directie werd eerst door de hee- ren Muller en De Bruijn een inleiding gehou den, waarin werd medegedeeld, dat de bouw commissie van de B.I.M. aan de architecten ir. G. Friedhoff, A. J. Kropholler, J. J. P. Oud en ir. D. Roosenburg een meervoudige opdracht had gegeven, waarna het ontwerp van den heer J. J. P. Oud door de directie is uitge kozen. In het gebouw is gerekend op een perso- neelbezetting van 550 man, met uitbreidings mogelijkheid tot 1200 man. De bouwmeester, de heer J. J. P. Oud, heeft vervolgens een toelichting op het kantoorge bouw gegeven, waaraan het volgende is ont leend: Het gebouw ligt op den hoek van den Wasse naarscheweg en de Floris Grijpstraat. Het hoofdgebouw is gesitueerd in de rooilijn van den Wassenaarscheweg. Het hoofdgebouw is lang en smal en telt zonder de parterreverdieping, die op 2 M. bo ven het terrein ligt, nog vier verdiepingen en een archiefverdieping. Het souterrain gaat ongeveer één meter in den grond. De verdie pingen zijn vrijwel gelijk aan de parterre- verdieping. Er is in het algemeen naar gestreefd, het gebouw aan te passen in het stadsbeeld ter plaatse, d.w.z. dat er naar gezocht is, ook hier het beeld van ruimte en groen te verkrijgen, dat in de omgeving domineert. Het gebouw is daardoor betrekkelijk hoog ontworpen, zoodat een groot gedeelte van het terrein onbebouwd kan blijven. Vooral komende vanaf den kant van het park achter het gebouw, zal men van de Floris Grijpstraat een ruime en breede groen-ontwikkeling te zien krijgen. In over eenstemming hiermede is bij de keuze van het materiaal zooveel mogelijk naar lichtheid ge streefd. Een lichte handvorm-baksteen op een plint van donkerder natuursteen zijn de hoofdelementen. Vijf jaar tegen messentrekker geëischt. In wilde woede er op los gestoken. In den avond van 10 September van het vo rig jaar, vervoegde zich aan het tehuis voor ouden van dagen te Kollum (Fr.) een 43-jarige grondwerker A. V., wonende aldaar, die in antwoord op een vraag van de moeder van het tehuis, mevrouw Van der Meer, op luiden toon naar man vroeg. Mevr. v. d. M., die uit het gedrag van den man concludeerde, dat hij niet geheel nuchter was, gaf hem den raad naar huis te gaan. Hierover ontstak de grond werker zóó in woede, dat hij zijn mes trok en de vrouw te lijf ging. Hij bracht haar drie steken toe waarvan één in de borst. Op haar hulpgeroep snelden enkele verpleegden toe. Een van hen, de bejaarde heer Prins, kwam in de nabijheid van den woesteling en kreeg eveneens een steek met het mes. Mevr. van der M. was inmiddels buiten kennis geraakt. Eerst nadat V. vertrokken was ^iurfde men de politie en een geneesheer waarschuwen. Woensdag diende deze zaak voor de recht bank te Leeuwarden. Na een uitvoerig getuigenverhoor, waarbij de feiten kwamen vast te staan, eischte de officier van Justitie die den verdachte zeer ernstig over zijn daad onderhield, een gevan genisstraf van vijf jaar. Autolampen moeten bij lucht- beschermingsoefening goed afgeschermd zijn. Op 28 October j.l. werd een luchtbescher mingsoefening en verduisteringsproef te Zeist, gehouden. Een 27-jarige expeditieknecht uit Doorn werd bekeurd omdat hij de lampen van zijn auto niet voldoende had afgeschermd en de verlichting 100 meter verder nog te zien was. De man was reeds gewaarschuwd, hij had toen blauw papier gekocht, maar het re sultaat was nog van dien aard. dat een agent te Zeist de wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen overtreden achtte. De politierechter te Utrecht veroordeelde den man tot f 15 boete. Woensdagmiddag diende de zaak in hooger beroep voor het Amsterdamsche gerechtshof, waar bevestiging van het vonnis werd ge- elscht. Belgisch Rijnschip op de Ooster- schelde vergaan Bemanning gered. Het Belgische Rijnschip „Aline", (schipper Potter) is Woensdagmiddag even na vijf uur door het stormweer op de Oosterschelde nabij Wemel- dinge overvallen en gezonken. De bemanning, bestaande uit vier personen, wist zich in de roeiboot m veiligheid te brengen en is later dooi de sleepboot „Secunda" (kapitein Volker), welke het schip sleepte, op gepikt. Het schip, dat 1298 ton groot is, was geladen met zand en op weg naar België. Het hoorde te Gent thuis. AAN BOORD VAN DE „PARKLAAN", IS ALLES WEL. De reederij R. W. Uittenbogaard, eigenares van het s.s. „Parklaan", dat zooals wij bericht hebben, op 2000 K.M. van Kaap Hatteras is hevig stormwegr beschadigd werd en hulp ge vraagd had, heeft van den kapitein van het schip, den heer M. H. de Boer, het volgende telegram ontvangen: „Onze positie op 24 Januari 14 uur Green- wichtijd isc 36 gr. 03 m. Nb. en 46 gr. 32' Wl., stoomen met 7 mijlsvaart vooruit. Sterke Wes tenwind. Het Britsche s.s. „Deerpool" blijft in onze nabijheid. Alles is wel aan bord.". Prinselijk gezin in Den Haag. HiKH. Prinses Juliana is Woensdag te 's Gravenhage voer een verblijf van eenige dagen gearriveerd. Iin den loop van den avond zijn ook Z.K.H. Prins Bernhard en Prinses Beatrix gearriveerd. Zilveren priesterfeest van mgr. prof. dr. A. Kinkel. Receptie met aanbieding van huldeblijk. De aartsbisschop van Utrecht der oud- bisschoppelijke clerezie, mgr. prof. dr. A. Rinkel, heeft Woensdagmiddag in hotel Des Pays Bas te Utrecht, ter gelegenheid van zijn 25-jarig priester-jubileum gerecipieerd. De eerste, die bij deze gelegenheid den jubileerenden aartsbisschop, die met zijn gezin en de leden van het eere- en het uit voerende comité tegen twee uur de geheel met belangstellenden gevulde zaal was bin nengekomen, toesprak, was mgr. J. H. Berends bisschop van Deventer, die de gelukwen- schen aanbood van de kerk. Mgr. Berends zeide, dat de jubilaris voor geheel de kerk hard gewerkt, zoodat de ge- heele kerk op dit oogenblik met hem mee leefde. Spr. eindigde met den wensch, dat de jubilaris nog lang en gelukkig moge leven met haar, die zijn leven zoo menigmaal ver aangenaamd en vergemakkelijkt heeft. Namens het bisdom Haarlem voerde ver volgens het woord mgr. H. T. J. van Vlijmen, bisschop van Haarlem. Deze herinnerde er aan, dat mgr. Rinkel uit dit bisdom was voortgekomen en daar ook zijn eerste her derlijke ambt had bekleed. Nu hij de hoogste plaats in de kerk heeft gekregen, ge/niet ook het bisdom weer van zijn arbeid als op pertoeziener. Voor dit alles is het bisdom hem hartelijk dankbaar. Een zilveren priester feest valt meest in de kracht van iemands leven. Zoo ook hier; spr. hoopte en wenschte dat hem nog vele jaren zouden worden ge schonken, opdat ook de kerk daarvan de vruchtein moge plukken. De heer C. A. Mittelbeck, voorzitter van het oud-katholieke ondersteuningsfonds, sprak daarna namens alle oud-katholieke vereenigingen, die van den talentrijken ar beid van mgr. Rinkel zco in hooge mate hebben geprofiteerd. Namens de Oud-roomsch-katholieke aal moezenierskamer te Utrecht bood de voor zitter, drs. J. J. Vermeulen, den aartsbis schop een inieuwen bisschopszetel aan voor de kathedraal van Sint Gertrudis te Utrecht, waarna nog de afgevaardigden van tal van vereenigingen en organisaties hun ge- lukwenschen kwamen aanbieden. Daarbij vertegenwoordigden ds. N. Blokker, remon- strantsch predikant te Utrecht, de»n oecu- menischen raad en de loco-burgemeester, wethouder H. Botterweg, met den gemeente secretaris dr. J. de Lange het gemeentebe stuur van Utrecht. Nadat mgr. Rinkel voor de hulde en de bewijzen van vriendschap had bedankt, waarbij hij mededeelde, dat hij de bestem ming van het hem geschonken huldeblijk zou bepalen in overleg met hen, op wier oordeel hij in dezein prijs stelde, waarvan hij ter zijner tijd aan de kerk mededeeling zou doen, hebben de aanwezigen in een lange rij den jubilaris en mevrouw Rinkel gecomplimenteerd. Röntgen-installatie met 1.000.000 volt spanning. Belangrijke aanwinst van het Anthoni van Leeuwenhoekhuis. Hedenmiddag is in het Anthoni van Leeu wenhoekhuis te Amsterdam de nieuwe inrich ting voor Röntgen-therapie met extreem- hooge spanningen officieel in gebruik geno men. Met deze 1.000.000 volt installatie, welke eenig is in de wereld, heeft dit instituut de beschikking gekregen over een stralenbron, welke dezelfde stralingsenergie kan opwek ken als een kilogram radium. De nieuwe Röntgen inrichting is volgens geheel nieuwe principes door de Philips Röntgen laboratoria ontworpen en gebouwd. Het Anthoni van Leeuwenhoekhuis heeft zich met deze belangrijke nieuwe aanwinst aan de spits gesteld van de modern weten schappelijke bestrijding van kwaadaardige gezwellen. Aluminiumplaat kwam uit de luclit vallen. Later bleek het van een vliegtuig afkomstig te zijn. Woensdagmiddag ongeveer één uur kwam op den Koninginneweg te Amsterdam een alu miniumplaat uit de lucht vallen, die eerst terecht kwam op het dak van een huis en van daar op straat rolde. De zeer lichte meta len plaat veroorzaakte geen schade of onge vallen. Het bleek, dat een boven de stad vliegend militair toestel, een Fokkerjager van het type D. 21. dat door de fabriek wordt ingevlogen, al vorens aan Soesterberg te worden overgedra gen, een gedeelte van de metalen beplating van een der vleugels had verloren Na terugkeer op Schiphol kon de vleugel gemakkelijk hersteld worden. Regelen voor stortings- en ophaaldiensten. Mag niet in strijd komen met de Girowet. In de Staatscourant van Donderdagavond is bekend gemaakt de beschikking van de mi nisters van binnenlandsche zaken en van financiën, welke de voorwaarden bevat waar aan een gemeentelijke stortings- en ophaal dienst moet voldoen wil hij niet vallen onder de girowet. Een dezer voorwaarden is, dat niet ter openbare kennis wordt gebracht wie bij den dienst zijn aangesloten. Zooals bekend eischt de girowet voor nieuw op te richten gemeentelijke girodiensten een door de kroon te verleenen vergunning waarin verschillende in die wet en in het gemeente- girobesluit omschreven voorwaarden o.a. betreffende de belegging van de girogelden en de aan de postchèque- en girodienst te be talen vergoeding moeten zijn opgenomen H. A. L. keert weer 5% dividend uit. Winstsaldo iets gedaald. De exploitatierekening sluit met een voor- deelig saldo van f 5.127.072 of f 309.593 meer dan in 1937. Daar wij echter dit jaar de posten avance op verkochte effecten en agio op uit gifte nieuwe aandeelen ten bedrage van res pectievelijk f 769.525 en f 435.047 missen, sluit de winst- en verliesrekening met het saldo van f 5.589.974 tegen f 6.643.388 in 1937. Wanneer wij er echter rekening mede hou den, dat de onkostenrekening in 1938 belast werd met groote, niet terugkeerende uitgaven, verbonden aan de technische en aesthetische verzorging van den bouw van de „Nieuw Am sterdam", „Noordam" en „Zaandam", bene vens een zeer groot bedrag voor propaganda en propagandamaterieel hier en in het buiten land, in verband met onze drie nieuwe sche pen, terwijl ook de kosten der inrichting van ons nieuw passagierskantoor te Rotterdam ge heel als onkosten geboekt zijn, dan is het resul taat van het achter ons liggende jaar zeer zeker bevredigend. Aan de stichting pensioenfonds 1937 der Holland-Amerika Lijn betaalden wij weder een jaarpremie vooruit. Met goedkeuring van de commissie van toezicht hebben wij besloten f 3.698.974 (v.j. f 2.572.020) af te schrijven op de vloot, waardoor deze thans voor f 21 mil- iioen te boek staat. Verder werd, in overleg met genoemde commissie, een bedrag van f 1 millioen (v.j. f 1.701.367) gebracht naar de reserve diverse belangen. Hetgeen na deze afschrijving en reservee ring overblijft stelt ons in staat voor te stel len. een dividend van 5(onv.) uit te keeren. Aan het jaarverslag van de Nederlandsch- Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij Hol landAmerika-lijn over het boekjaar 1933 ontleenen wij het volgende: De politieke omstandigheden in Europa en de economische verhoudingen hebben het totale passagiersverkeer over den Atlantischen Oceaan ongunstig beïnvloed. Desniettegen staande is mede door het in de vaart brengen van onze nieuwe schepen, ons percentage in dit totaa'. gestegen en hebben wij meer passa giersvervoer dan in 1937. Ook in het vracht verkeer konden wij ons ten volle handhaven. De receptie van mgr. prof. A. Rinkel. Ni en w-Economische Groep. Lezing van dr. ir. M. D. Dijt te Amsterdam. HAARLEM, Donderdag. Woensdag sprak in „Krasnapolsky" te Am sterdam. ar. ir. M. D. Dijt, uit Haarlem voor de Nieuw-Economische Groep. De voorzitter, de heer R. Buter, zeide in zijn openingswoord dat een gedeprimeerde stem ming religieuze, humanistische en politieke groepen bevangen heeft, waardoor zij zich terugtrekken op den burcht hunner kristallen idealen enweenen. Hoogstens komen zij er toe, verwijten te richten aan personen en klassen. Spr. citeert Geseli, „In plaats van an deren op 't hoofd te slaan, kunnen we ons eigen hoofd beter gebruiken ter doorgronding van 't monetaire probleem". De N.E.G. gaat uit van den natuurlijken rijk dom, door geen „overheidsbemoeiing" te on derdrukken: in de sfeer der productie zoeke men niet; de distributie, het geld als voertuig gebruikende, faalt. Menschen bedierven, dus menschen zullen recht moeten zetten, waarvoor kennis noodig is. Zonder revolutionaire middelen, kan deze maatschappij de soc. rechten geven, welke vereischt zijn. zonder tot de extreme ideeën van „allen gelijk" te komen. Onbeperkte pro ductie, waarvan de resultaten totale consump tie moeten zijn. is al een héél redelijke voor uitgang, en mogelijk zonder wijziging van Staatsvorm, zonder nationalisatie. De N.E.G. stelt als eisch: wat physiek mogelijk is. moet ook financieel mogelijk worden gemaakt. In koopkrachtverhooging van den consument door Nationaal Dividend en het toepassen van een „Prijskorting" ziet zij reëele mogelijk heden. Daarom kan deze kwestie buiten de sfeer van politieke harstochten blijven, en kan ieder die „economische democratie" weet te waar- deeren, als lid toetreden. Dr. Ir. M. D. Dijt sprak vervolgens over: „Hoe de monnetaire zandbank den welvaarts- stroom moet afdammen". Om een begrip te krijgen van de wanorde, zoo begon spr., waarin de economische ver houdingen, zoowel tusschen de bevolkings groepen in de nationale samenleving als tus schen de naties onderling, zijn geraakt en der halve, steunende op dit begrip, tot een rede lijke economische orde te komen, is het noo dig een inzicht te hebben in het proces van voortbrenging en verbruik, van kapitaalvor ming en vernietiging, van schulddelging en van de rol, welke het geld daarbij speelt en zou moeten spelen. Wanneer wij de vraag kun nen beantwoorden, waarom dit proces in de vorige eeuw bij een rationalisatie der voort brenging zonder al te groote schokken tot ver hooging van de volkswelvaart kon leiden, ter wijl dit nu blijkbaar niet meer het geval is, zal het ook mogelijk zijn richtlijnen voor een economische hervorming aan te geven. Bij de ontwikkeling van het economische leven in de laatste eeuw treffen dan voorna melijk: de toeneming van de bevolking als geheel; de verschuiving in den opbouw der bevolking, waarbij het aantal in de steden relatief toe- en op het land relatief afneemt; de toenemende specialisatie der voortbrenging, dus de arbeidsverdeeling; de verhooging van de koopkracht in goederen gemeten per hoofd der bevolking; de uitbreiding van den handel, zoowel binnen de grenzen van het land als tusschen de naties; de afneming van de elasti citeit van de vraag naar verschillende goede ren; de steeds grooter wordende uitslagen va,n de conjunctuur, zoowel wat betreft het prijs peil, als de productie; de relatief sterke toe neming van het schuldvolume, waardoor het vaste lastenvraagstuk hoe langer hoe belang rijker is geworden; de concentratie van het geldwezen. Een en ander heeft medegewerkt aan de huidige moeilijkheden. In de eerste plaats zijn de uitslagen van het prijspeil in dalende rich ting bij de huidige schuldenstructuur, zoowel nationaal als internationaal niet meer aan vaardbaar. Wat de schuldvraag betreft, de prijsdalingen veroorzaken op dit gebied in het huidige tijds gewricht .groote anti-sociale bezitsverschui- vingen zonder verbetering der koopkracht. De dreiging van dergelijke bezitsverschuivingen, waardoor buitenlanders hoe langer hoe meer eigendommen krijgen in debiteurstaten, is een van de redenen, waarom deze staten uit zelf behoud maatregelen moesten nemen tegen verdere „Verschuldung". Bij de gevolgde conjunctuurpolitiek trekt het de aandacht, dat vergeten blijkt te zijn dat doel van alle productie „ge- en verbruik" is en dat productie voor de samenleving als geheel middel en zeer zeker eenig middel tot ge en verbruik is. Het streven naar lager levens peil van de bevolking met het doel de pro ductiekosten aan te passen bij de wereldver houdingen houdt geen rekening met het axio ma, dat een volk werkloosheid zal kennen zoo lang het verbruik van datzelfde volk niet stijgt in harmonie met de productie mogelijkheden. Daarom is een hooger levenspeil voorwaarde voor opheffing der werkloosheid en verwerke lijking van volkswelvaart. Wanneer men in een volk, waarvan de in dividuen in zoo groot mogelijk aantal tot eigen bezit en tot eigen bestaansverantwoordelijkheid zijn gekomen en dus niet in staatssocialisme zijn heil ziet, dient de economische hervor ming aan te sluiten bij de historische ontwik keling en door redelijke bindingen tot nieuwe vrijheid te voeren. Noodig is daarvoor een sta bilisatie der prijzen van de belangrijkste goe deren met onelastische productie en onelas tische vraag (vooal agrarische grondstoffen). En waar prijs is de verhouding van een waarde van een goed tot de waarde van het geld (in onze samenleving „het goud") dient deze ver houding, die in het verloop van den tijd, hoe langer hoe losser geworden is. te worden ver stevigd. Dit bereikt men niet door het goud weg te denken of weg te werpen, doch door het goud van beheerscher van het geldwezen tot dienaar te maken, ook niet door tegen den zin der samenleving in .goederen te beperken en te vernietigen. Op de eenvoudigste wijze zou dit te bereiken zijn door de waarde van het goud aan die van belangrijke grondstoffen te koppelen en naast goudvoorraden van over heidswege goederenvoorrraden te financieren Alleen langs den weg van internationale eco nomische samenwerking is een wereldoorlog, die tot zelfvernietiging der Westersche bescha ving zou moeten leiden, te voorkomen. J. W. GOEDEN v HAARLEM, Donderdag. Op 74-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer J. W. Goeden, oud-procuratiehoxider van de Twentsche Bank, kantoor Haarlem. De heer Goeden kwam in 1878 als 14-ja rige jongen in dienst van de Comm. Ven nootschap Haar!. Bankvereeniging en klom door zijn ijver en bekwaamheid op tot kas sier en later procuratiehouder bij de Haarl. Bank. Toen in 1930 deze instelling naar de Twentsche Bank overging, bleef hij zijn func tie van procuratiehouder behouden. In 1932 ging hij met pensioen. In 1923 vierde de heer Goeden zijn gou den jubileum. Bij deze gelegenheid ontving hij de gouden medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau en tevens de gouden medaille van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Hedenmorgen heeft op het R.K. Kerkhof St.-Barbara de teraardebestelling plaats ge had. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1889. 26 Januari: Bij Kon. besluit van 22 Jan, is, met in gang van l Februari 1889, benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haar lem, ter standplaats de gemeente Haar lem, M. N. Beets, candidaat-notaris aldaar. Onze Primula's. Waar andere planten falen, zullen de pri mula's de situatie nog redden: dat is zeker. Wie weinig slag ervan heeft, een vensterbank vol bloeiende kamerplanten te houden zal waarschijnlijk met wat Primula obconica en chinensis en de fijnere malacoides toch nog een aardig kamertuintje kunnen samenstel len en werkelijk maanden lang van den bloei genieten ook. Deze primula's zijn weinig veel- eischend; ze vragen slechts goed licht, veel water en op zijn tijd laat ons zeggen: iedere veertien dagen tijdens den bloei, wat kunst mest. Wanneer we dan bovendien zorgen dat de uitgebloeide bloemen steeds worden wegge plukt, kunnen we zoodoende lang profijt van onze primula hebben. Primula malacoides komt voor in zacht-rose, zacht-lila en wit en is veel kleiner van bloem dan de beide andere. De bloempjes staan in vrij duidelijk geschei den kransen om den stengel en al zijn ze niet groot, ze komen in zoo geweldig groot aantal voor den dag dat dit kleine nadeel ruim schoots vergoed wordt al zal niet iedereen de geringe afmeting van bloemen als een na deel beschouwen, gelukkig. De plant vraagt goed licht en staat bij voorkeur koel. Primula obconica stelt dezelfde eischen; ook hier is een koel en licht plekje en geregeld kunstmest de voorwaarde om rijken bloei te verkrijgen en te houden. Het kleurengamma is wat uitgebreider dan van P. malacoides, echter moeten we de echte diepe, fluweelig- warme tinten bij P. chinensis zoeken. Ook de gekartelde bloemen zijn hier zoo bijzonder mooi. Toch ziet men deze Chineesche Primula veel minder dan de gewone obconica. Het kan gebeuren, dat uw primula zich goed thuis voelt en dan maar doorbloeit soms een jaar achtereen of langer, waarbij dan op 't laatst het blad geel en dor wordt en de bloemen hun kleur verliezen. Meestal is dit dan het moment, waarop we de plant maar weggooien. Het schijnt echter men schen, die het weten kunnen beweren het dat men P. obconica zoowel als malacoides goed kan overhouden, evenals de Chineesche. Malacoides schijnt de lastigste van de drie te zijn. Het begin is in elk geval, dat we bij het af minderen van den bloei alles afsnijden wat er nog aan stengels opzit, de plant koel zetten en het watergeven verminderen. In de zomermaanden hoort de plant buiten inge graven te staan op een beschaduwd plekje en krijgt daar dan regelmatig, maar niet te veel water. Kunstmest geven we dan tot Augustus om de drie weken, daarna niet meer tot October. We halen de plant dan binnen, verpotten haar in tuinaarde met turfmolm en wat lichte klei en plaatsen haar dan weer voor een koel en licht venster. Zoo schijnt men de primula's te kunnen overhouden; ik beken u eerlijk dat ik het nooit geprobeerd heb, maar daar deze rubriek dient om plantenliefhebbers raad te geven, durf ik deze voorschriften wel te vermelden. Hand leidingen geven ook nog allerlei aanwijzingen om Primula chinensis te zaaien, doch dit is iets waar een gewone liefhebber vast en zeker niet aan toe komt. Het overhouden van een plant is natuurlijk te probeeren en wie erin slaagt, heeft natuurlijk een aardige voldoe ning ervan. L. S. Minder faillissementen. Gunstige ommekeer na 1935. HAARLEM, Donderdag. Uit de vroeger gepubliceerde cijfers betref fende den omvang der faillissementen bleek, dat in het tijdsverloop 1932 tot en met 1936 zeer veel faillissementen in Nederland werden uitgesproken. Het jaar 1937 bracht een gun stige ommekeer: het aantal faillissementen daalde in dat jaar namelijk bijzonder sterk. In een publicatie van het Centrale Bureau voor Statistiek worden vermeld de voorloo- pige gegevens over 1938. De vermindering van het aantal faillissementen duurde voort: in 1938 werden in totaal 2.526 faillissementen uitgesproken tegen 3.125 in 1937; het over eenkomstige cijfer van 1936 bedroeg 4.405. De daling in 1937 was dus sterker dan in 1938; in eerstgenoemd jaar vermindering van 29 pet-, in 1938 19 pet. Bij raadpleging der cijfers, geplitst naar bedrijven en beroepen valt te constateeren, dat voor verscheidene groepen de cijfers voor 1938 veel gunstiger zijn. O.a. daalden de cij fers belangrijk ten aanzien van de volgende groepen: bouwbedrijven (1937 307, 1938 228.) bereiding van voedingsmiddelen (resp. 235 en 149), warenhandel (930 en 754), verkeers wezen «268 en 199). Voor de rubriek „overige faillissementen" kwam het cijfer van 929 op 768; in deze rubriek zijn begrepen de fail lissementen, ten aanzien van welke nog geen opgave omtrent bedrijf of beroep werd ge daan. Per 100.000 inwoners bedroeg het voorloo- pig cijfer der uitgesproken faillissementen in totaal 29,1 tegen resp. 51.7 en 36,3 in 1936 en 1937. Uit de specificatie naar de provin cies blijkt dat het relatieve cijfer (per 100.000 inwoners) van Noord-Holland wederom het hoogst was (in de jaren 1936, 1937 en 1938 resp. 75.3. 51.6 en 41.1) dat van Zeeland het laagst (1938 12.6). Ten aanzien van de 7 gemeenten met meer dan 100.000 inwoners wordt opgemerkt, dat- de cijfers van 1938 voor Amsterdam,'s-Gra- venhage en Groningen lager waren dan van 1937, terwijl zij voor Eindhoven, Rotterdam en Utrecht vrijwel gelijk bleven en voor Haar lem een weinig hooger waren. Voor Haarlem waren de cijfers in 1936: 80,1, in 1937: 47.6 en in 1938: 52.1. PERSONALIA Aan de Mode-academie C. P. Klaasse- van der Plaat, Kleverparkweg 78, zijn de volgende da mes geslaagd voor costumière-coupeuse: C. L. M. Frankemölle, A. E. C. Hartendorf en G. Wey- land.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5