nvn r n ar, 26 jsnuaei 1939 H'AARtE M'S DAGBEAD UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT Zuster Brondes 40 jaar diacones. Op 1 Februari a.s. hoopt zuster Dina Brondes den dag te herdenken waarop zij 40 jaar geleden besloot diacones te worden in het Diaconessenhuis te Haarlem. Toen haar opleiding na vier jaar voltooid was werd ze uitgezonden naar Zandvoort om daar als wijkzuster haar zegenrijke werk te verrichten. Voor de toen bijna 22-jarige zus ter was dit wel een zware taak, want al telde Zandvoort in die dagen nog geen driedui zend inwoners, toch was er overvloed van werk voor haar. In het begin stond zij wel zeer vreemd tegenover het zelfstandige werk in Zandvoort en de bevolking die haar nog niet kende was weinig toeschietelijk. Het duurde evenwel niet lang of zuster Dina had aller harten gewon nen. Dag en nacht stond zij klaar voer haar patiënten en haar goede zorgen en groote toe wijding werden door ieder zeer gewaardeerd. In den loop der jaren is de achting der inwoners voor zuster Dina nog steeds ge stegen. Voor alles wordt zuster Dina geraad pleegd en men kan zich op het oogenblik niet voorstellen dat er eens een tijd zal komen dat zuster Dina niet meer zal zijn. Zij werd 20 Mei 1880 in Den Haag geboren en is dus op het oogenblik bijna 59 jaar. doch ondanks haar leeftijd doet zij haar werk nog steeds met opgewektheid en liefde. Nog dagelijks en ook bij avond, kan men haar op weg vinden naar haar zieken. Die te ver plegen, te verzorgen en te vertroosten, is haar roeping. Toch vindt zij naast deze bezigheden die zeer veel van haar tijd in beslag nemen, toch nog gelegenheid voor al lerlei ander maatschappelijk werk. Zoo is ze o.a. leidster van een naaikransje, waar aller lei gemaakt wordt voor minderbedeelden. Dp laatste weken is zij een actie begonnen voor het vervaardigen van kinderdekens, zgn. Josef- dekens. Een enkele oproep in de krant was voldoende om velen in actie te brengen. Alle resten wol werden opgezocht en tot lapjes ge breid die door zuster Dina en haar getrouwen tot dekens worden verwerkt Zoo vinden haar nijvere handen altijd iets te deen. Zoo is haar geest steeds bezig om middelen te vinden om het leed der ar men te lenigen. Zoo is haar hart altijd vol van de ellenden van anderen. Doch opge wekt gaat zij door het leven en waar haar glimlach zich vertoont is reeds een deel van het leed vergeten. Van harte hopen wij dat zij haar zegenrijk werk nog vele jaren zal mogen verrichten tot heil van de Zandvoort- sche bevolking. Haar 40-jarig jubileum zal te Haarlem worden gevierd, doch we zijn er van overtuigd, dat ze ook door de Zand- voortsche bevolking niet vergeten zal' wor den. COMMISSIE HULP AAN SPANJE. Woensdag 1 Februari wordt een Spanjè-film- avond georganiseerd in „Ons Huis". Vertoond worden de films: De overwinning van het leven (première voor Nederland) en Het hart van Spanje. Mevrouw L. Tillema-Heynen spreekt en Frans Nienhuys zal declameeren, - - - EXCELSIOR. Deaccordeon- 'en mohdaccordeönvefeénigiög* Excelsior geeft a.s. Zaterdag 'een concert in 'het- Groot-Badhuis. Ook de afdeeling accordeons zal eenige num mers ten beste,geven, terwijl de tooneèlvereeni- ging „Ons Tooneel" haar medewerking verleent door de opvoering van een één-acter, getiteld: 't Slippertje. TENTOONSTELLING VAN KINDER SPEELGOED. De vereeniging Volksonderwijs, afd. Zand voort, heeft eenigen tijd geleden besloten een tentoonstelling van zelf gemaakt kinderspeel goed te organiseeren. Deze tentoonstelling wordt gehouden omstreeks half Maart, zoodat de jeugd nog den tijd heeft het een en ander te maken. Het is niet de bedoeling, dat alleen zeer fraai afgewerkte stukken voor de tentoonstelling wor den ingeleverd. Een eenvoudig wagentje op oude kinderwagenwiëlen door een of meer jongens in elkaar gezet, heeft zeker meer kans op een prijs, dan een vakkundig uitgevoerde schemer lamp, waaraan de inzender weinig meer heeft gedaan, dan vader het gereedschap aangeven. JONGER ENBIJEENKOMST. Zaterdag 28 Januari worden in gebouw Brug straat uitgenoodigd alle jongens van 14 jaar en ouder. De bedoeling van deze bijeenkomst, belegd op verzoek van een 15-tal jongens, is te komen tot de oprichting van een jongerenclub op Vrijzin nig Christelijken grondslag. Ds. J. de Graaf, algemeen secretaris van de V.C.J.C. uit Utrecht, zal een inleiding houden. HEEMSTEDE ONTSPANNING VOOR WERKLOOZEN. Uitgaande van het Algemeene Comité tot het behartigen der belangen van werk- loozen zal op Maandag 30 Januari a.s. des middags 2 uur in het R. K. Vereenigings- gebouw aan den Heerenweg een filmmiddag worden gegeven door de stichting „De Kin dervrienden" uit Amsterdam. De te vertoonen films zijn: Peters avon turen. het Papier, het Ranchleven in Zuid- Amerika, Van tabak tot sigaar en Een bezoek aan Jeruzalem. DE STANISLAUSGROEP BIJ DEN BURGEMEESTER. De vorige week had de St.-Stanislaus ver- kennersgroep een weldadigheïasfeestavond georganiseerd ten bate van vervolgden voor geloof en ras en Woensdagavond hebben de welpen, verkenners en voortrekkers waarbij ook was de aalmoezenier kap. J. Kossen. den burgemeester het batig saldo van dezen avond overhandigd. In de raadszaal werden ze door den burge meester ontvangen. De groepsleider, de heer W. van Houten, gaf een kort overzicht van de bedoeling die aan den weldadigheidsavond ten grondslag lag Hulpvaardigheid aan anderen, aldus spr. is de grondgedachte altijd geweest van den grooten leider en stichter der padvinderij Baden Po well. En nu wij 5 jaar bestaan meenden wij ook een een groepsdaad te moeten doen. In zijn antwoord zeide de burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn het. prettig te vinden dit bedrag aan het comité over te kunnen maken. Ik ken. aldus spr. het werk der padvinderij, vind het een heerlijk werk dan jongens de ge dachte bij te brengen iets voor anderen te doen. Ik waardeer het, aldus spr.. dat hier in Heemstede een groep in het verkennersle ven voor eigen beginselen en overtuiging wil uitkomen, maar bijzonder waardeer ik het dat gij in dit groepsverband klaar wilt staan voor hen, die ook door eigen beginselen en gevoelens in •moeilijkheden zijn geraakt. De bijeenkomst werd gesloten met een Yell. De Raadsverkiezingen. Candidaten der S. D. A. P. Voor de komende gemeenteraadsverkiezing zijn door de afdeeling Heemstede van de S. D. A. P. de beide aftredende raadsleden de heeren 1 H. Disselkoen en 2 W. A. de Tello weder voor de eerste twee plaatsen candidaat gesteld. Daar naast zullen op de in te dienen lijst voorkomen: 3 P. Vorst, 4 W. J. Reynders, 5 Mej. C. Cogen- bach, 6 A. Bus, 7 Ph. Cohen, 8 A. Zonneveld, 9 K. Schneider, 10 W. Verhoef. HAARLEMMERMEER GEMEENTERAAD. De raad der gemeente Haarlemmermeer komt vandaag in vergadering bijeen ter bespreking van de volgende punten: 1. Vaststelling van de notulen van de verga dering van 27 October 1938. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Voorstel inzake de toepassing van art. 22bis van de Lager Onderwijswet 1920. 4. Voorstel tot verkoop van een perceel ge meentegrond te Hoofddorp. 5. Voorstel inzake het verleenen van conces sie voor het maken van een radio-distributie in Badhoevedorp en Zwanenburg. 6. Rondvraag. TWEETAL AUTO'S OP DEN RIJKSWEG „GESTRAND". Gisteren hebben wederom twee auto-ongeluk ken op den nieuwen Rijksweg plaats gehad. Een personenauto, bestuurd door den heer H. uit Den Haag reed in de richting Amsterdam en zou den afrit naar den Bennebroekerweg in slaan. De bestuurder nam zijn draai evenwel iets te vroeg met het gevolg, dat de wagen in den wegberm terecht kwam. 's Avonds tegen tien uur deed zich een soort gelijk geval voor bij den oprit naar het viaduct over den Kruisweg. Een Amsterdamsch automobilist op weg naar huis ontmoette even voor het viaduct een drie tal tegenliggers, alle drie met vol licht. De be stuurder werd door deze lichten verblind en ge raakte dientengevolge het goede spoor bijster en kwam eveneens in den grasberm terecht. Diep zakten de wielen weg tot aan de assen toe. Het bleek onmogelijk op eigen kracht los te komen. Passeerende automobilisten waren in beide gevallen zoo bereidwillig de auto's uit hun iso lement te verlossen. HILLECOM JAARVERGADERING ZIEKENHUISFONDS. Gisteravond hield in gebouw Patrimonium het Hilleg. Pro.t. Fonds tot bestrijding der kosten van ziekenhuisverpleging onder leiding van den heer J. O. Vermeer een goed bezochte jaarvergade ring. - v- f In zijn openingswoord merkte de voorzitter óp, dat het jaar 1938 niet ongunstig is geweest en ér is een batig saldo. Het is jammer, dat de I-Iaarlemsehe .Specialisten-Vereeniging een dus danig ingrijpend voorstel heeft gedaan inzake klinische hulp: dat dit aan het oordeel der ver gadering móet onderworpen worden. Het.jaarverslag van den secretaris meldde een vooruitgang van 86 leden, waai-door het totaal steeg tot 2546. De penningmeester sloot de ex ploitatie-rekening over 1938 met een batig saldo van f 313.11. Er werden 2484 verpleegdagen be taald met~totaal f 6675.06 plus f 530.45 voor ver voerkosten. Het reserve-kapitaal bedraagt ruim f 8000. Een zeker percentage der leden, ongeveer 40 pet., gaat voor verpleging naar Haarlemsche ziekenhuizen, betaalt daarvoor extra contribu tie of draagt deze meerdere kosten zelf. In de laagste klasse werden de patiënten daar geope reerd, enz. waarvan dan de kosten in het ver- pleeggeld waren inbegrepen. De Haarlemsche Specialisten-Vereeniging heeft nu bericht dat de leden, inkomsten dervende uit de ontvolking dere hoogere klassen door crisisomstandigheden, de bovenbedoelde patiënten niet meer gratis kunnen helpen. Zij stelt nu voor dat de zieken huisfondsen eèn bedrag storten van 50 cent per ziel of 75 cent per betalend lid. Dit komt neer op globaal f 15 per te verrichten operatie of andere klinische hulp. Mocht door een fonds, berekend tegen dit bedrag, te veel zijn gestort, dan wordt aan het einde van het jaar dit teveel terugbetaald tot een maximum van 1/4. Wanneer dit voorstel zou worden aanvaard, aldus de voorz., zou dit voor de vereenïgingen een drastische contributie-verhooging beteeke- nen, waarvan de onbillijkheid in het oog springt tegenover de overige 60 pet. der leden, die in het Leidsche ziekenhuis worden opgenomen. Naar een uitweg zoekend meent het bestuur deze gevonden te hebben door een tusschen- klasse in te stellen voor diegenen die particulier verpleegd willen worden met een contributie van f 0.12 per lid of f 0.24 per gezin per week. Aan de Haarl. Vereeniging zal dan worden voor gesteld per geval f 15 te betalen. Geld uit de algemeene kas zal niet voor deze speciale klasse mogen worden, gebruikt. Over dit belangrijke punt ontstond een uren lange discussie met het slot dat het bestuurs voorstel met algemeene stemmen werd aange nomen. Mocht de Specialisten-Vereeniging dit voorstel niet aanvaarden dan zal een buitenge wone vergadering worden bijeengeroepen om dan den toestand nader onder oogen te zien. IJMUIDEN MARKTBERICHT. (Versche visch) Tarbot 10090 ct. per KG. Tong 8370 ct. per KG. Heilbot 114—80 ct. per KG. Griet 26—14 per 50 KG. Groote schol 9.708 idem. Middel schol 11.50—10.50 idem. Zetschol 186 idem. Kleinschol 22-8.90 idem. Schar 12.50—7.40 idem Poontjes /II idem Groote schelvisch j 1613.50 idem. Middel schelvisch J 17—14.50 idem Kleine schelvisch 17—12 idem. Groote gul 14 50—11 idem. Kleine gul 135.50 'dem. Wijting 95.40 idem. Versche haring 3.20—2.60 idem. Kabeljauw 6426.50 per 125 KG Kool visch 7512 ct. per stuk. Domicilie van den Waterschout veranderd. Naar wij vernemen zal de Waterschout met ingang van 1 Februari a.s. voor aanmonste ring enz. zitting houden in het gebouw Mid denhavenstraat 42. De allerlaatste is binnen. Nadat reeds eerder de laatste Katwijksche loggers, die nog deelnamen aan de haringvis- scherij. waren binnengekomen, is dezer dagen ook de allerlaatste teruggekeerd. Het was de KW 151, die het nog eens geprobeerd had, ech ter zonder succes want het vaartuig kwam zon der vangst van de visscherij terug. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 165 Oostzee IJM 147 f 2780 160 Knikker IJM 4 f 2340 745 Vikingbank IJM 183 f 4560 161 Elie Chenevière IJM 161f 1800 Kotter: E 276 f 1760. Loggers: IJM 201 f 1340, KW 101 f 1100 Schip niet versche haring: YH 479 f 670. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Poolzee IJM 77, Evelie IJM 115, Martha IJM 165, Delft IJM 17, Walrus IJM 24, Prinses Beatrix IJM 117, Dirkje RO 53. SANTPOORT CULTUREELE FILMVOORSTELLING. Gisteravond werd in het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente wederom een cultu- reele filmvoorstelling gegeven. Eerst draaide de film „Nightlmail". Als hoofdfilm werd vertoond „Liefde en dood op Borneo". BEVERWIJK Windhandel in teeltvergunningen. 6200.voor 1 H.A. De tijd van den „dwazen windhandel" in tul penbollen ligt al eenige eeuwen achter ons, maar onwillekeurig wordt hij uit de herinnering op geroepen, wanneer men hoort van een levendi- gen handel, die tegenwoordig wordt gedreven in teeltvergunningen voor tulpen, narcissen en hyacinten. Deze teeltvergunningen, die worden afgegeven door de Nederlandsche Sierteelt-Cen trale mogen verkocht en zelfs verhuurd wor den. Gedwongen door den nood der tijden zijn vele kleine kweekers er toe overgegaan hun vergunningen te verkoopen, ook al als gevolg van de wettelijke saneeringsbepalingen, die voorschrijven, dat jaarlijks een bepaald kwan tum bloembollen ter vernietiging moet worden ingeleverd. De kleine kweekers, waaronder ook verscheidene tuinders gerekend kunnen worden, zagen hun bollenkramen steeds minder worden, omdat zij niet, zooals de gróotere kweekers dat doen, bij machte zijn de in te leveren hoeveel heden eenvoudig op de veilingen aan te koopen. Hier ligt dan ook de grondslag voor de scherpe tegenstelling in de af deelingen van de Alge meene Nederlandsche Vereeniging voor Bloem bollencultuur tusschen voor- en tegenstanders van de saneeringsmaatregelen. Men betaalt voor de teeltvergunning ongeveer f 12 voor een Rijnlandsche Roede. Dezer dagen werd een teeltvergunning voor 1 H.A. verhan deld voor de kapitale soms van f 6200. Als het zoo doorgaat zullen er in onze streek weldra geen kleine bloembollenkweekers, wier bedrijf jes al of niet gecombineerd zijn met tuinderij, meer worden gevonden. HEEMSKERK BLOEMBOLLENCULTUUR. Woensdag hield de afdeeling Heemskerk van Bloembollenncultuur haar jaarverga dering in café Henneman. Daar de voorzitter, de heer J. A. van Zanten in het buiteinland verblijft stond de vergadering onder leiding van den heer P. de Vries. Bij de opening heette de voorzitter allen welkom. Een schrijven was ingekomen van den keuringsdienst om ook de keuring op Iris sen toe te passen. Door de vergadering werd dit punt aangehouden. Vervolgens werd medegedeeld, dat aan den oud-secretaris den heer P. J. v. d. Ploef een leeslamp was aangeboden. Door den heer C. v. Duivenvoorde wordt het finan cieel verslag uitgebracht. Het boekjaar sloot met een vocrdeelig saldo van f 51. Boeken en bescheiden, gecontroleerd door de heeren P. v. Essen en G. Seignette. waren in cor recte orde bevonden. Bij de bestuursverkiezing werden de perio diek aftredende bestuursleden de heeren P. de Vries, C. v. Duivenvoorde en P. J. v. d. Ploeg bij acclamatie herbenoemd. Tot afgevaardigden naar de Alg, verga dering werden benoemd de heeren G. Seig nette en P J. v. d. Ploeg. (Is reeds in een deeJ eener vorige oplaag opgenomen De Raadsverkiezingen te Haarlem, Mevrouw MaarschallKomin aanvaardt geen candidatuur meer. Naar wij vernemen heeft mevrouw Maar- schall-Komin thans besloten geen candida tuur voor den gemeenteraad te aanvaarden Zij zal dus na de verkiezingen niet meer in den Haarlemschen raad terugkeeren. Amerika wijst Diiitsche nota van de hand. WASHINGTON 25 Jan Reuter-A N.P Het departement van buitenlandsche zaken heeft de in de Duitsche nota van 3 Januari uitgesproken bewering, dat betalingen door Duitschland op de Oostenriiksche schulden aan de Amerikaansche regeering en Ameri- kaansche burgers moeten afhangen van de Duitsch-Amerikaansche handelsbalans, van de hand gewezen. Prins Konoye uit het Japansclie kabinet. TOKIO, 25 Januari (Havas). De geruchten volgens welke Prins Konoye zou aftreden als minister zonder portefeuille worden vandaag bevestigd in een interview, dat Prins Konoye aan het dagblad „Asahi" heeft toegestaan en waarin hij verklaarde, voornemens te zijn voor het einde van de Landdagzitting te zullen af treden. De oproeping van lichting 1901 in Italië. ROME, 25 Januari. (A.N.P.) - Er wordt een officieel communiqué gepu bliceerd van den volgenden inhoud: Met ingang van 1 Februari a.s. zul len herhalingsoefeningen worden ge houden van lichting 1901 (het ge boortejaar). De eerste groep is 60.000 man sterk. Cecilia Colledge Europeesch kampioene kunstrijden. LONDEN, 25 Januari (A.NP.) In de Em- presshail te Londen werden de Europeesche kampioenschappen in het kunstrijden voor dames Dinsdagavond voortgezet met de oefe ningen naar keuze. Cecilia Colledge wist den Europeeschen titel te veroveren dank zij haar weergaloos schitterend rijden, waardoor zij Megan Taylor, die na de verplichte figuren de leiding had genomen, nog voorbijstreefde. Het resultaat luidt: 1. en Europeesch kam pioene Cecilia Colledge (Engeland) 1848,5 pun ten, 2. Megan Taylor (Engeland) 1837,4 pun ten, 3. Daphne Walker (Engeland) 1757,6 pun ten, 4. Hanne Niernberger (Duitschland) 1717,2 punten, 5. Emmy Putzinger (Duitschland) 1701,6 punten, 6. Angela Anderes (Zwitser land) 1701,9 punten, 7. Eva Nyklova (Tsjecho- Slowakije). DE WERKVERSCHAFFING EN HET PLAN-WESTHOFF. Een inleiding van den heer Meyer de Vries HET PLAN NOEMT VOOR f 375 MILLIOEN NUTTIGE WERKEN. Het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen heeft een vergadering belegd met de bij dit Verbond aangesloten hoofdbesturen van de vakbonden, waar de heer Meijer de Vries een inleiding heeft gehouden over het plan-West- hoff. Oorspronkelijk zou ir. Westhoff zelf deze inleiding houden, doch door ziekte was hij ver hinderd. Uit het verslag van de vergadering blijkt dat de spreker o.a. het volgende zeide: Waar het op aan komt. Op de Regeeringsdepartementen komt de. werkverschaffing bij de zorg voor de werkloozen bewust op de tweede plaats. Voorop staan het behoud en het verruimen van de normale werk gelegenheid. De werkloosheidsverzekering, de eerste vorm van zorg, kon door den langen duur van de werkloosheid en den grooten omvang niet vol doende helpen. Daarbij moest de steunregeling zich in sterke mate ontplooien, met als aanvul ling diverse voorzieningen zooals: levensmidde len, B-steun, spaargeldregeling etc. Al blijft er ook nog veel te verbeteren over, toch kan vol gens den heer De Vries hetgeen in ons land in dit opzicht gedaan wordt, een vergelijking met andere landen doorstaan. De spreker lichtte dit met verschillende voorbeelden toe. De werkverschaffing werd de eeuwen door als een middel beschouwd, om de werklooze arbei ders iets te laten doen. Dit was beter dan niets doen. Aanvankelijk werd nutteloos en minder waardig werk verricht. Hierin is echter verbete ring gekomen. Reeds in 1919 werden werken uitgevoerd, welke ook thans op het program staan, zooals aanleg van rioleeringen, begraaf plaatsen, havens, enz. Het aantal arbeiders, in de werkverschaffing geplaatst, is voortdurend gestegen. In de jaren 19191929 was het hoogste aantal 9700, waarbij ook jaren waren van 2600 tewerkgestelden. Uitbreiding normaal bedrijfs leven noodig. De openbare werken-politiek is niet voldoen de, om de werkloosheid geheel te doen verdwij nen. Uitbreiding van het normale bedrijfsleven is het allervoornaamste. Maatregelen van het gebied van de arbeidsspreiding zullen daarbij niet gemist kunnen worden. De bedoeling is. het aantal tewerkgestelden op 100.000 man te brengen. De beteekenis hiervan, gebaseerd op het aantal van 60.000 zooals dat nu is, kan als volgt worden weergegeven: Van 1 Juli 1937 tot einde October 1938 wer den circa 8000 werkverschaffingsobjecten goed gekeurd. Dit geeft werk voor 2.700.000 man- weken. Aan arbeidsloon zal f 48 millioen wor den betaald, plus f 22 millioen overige kosten, waarin weer f 10 millioen arbeidsloon begrepen is. Zouden deze plannen niet worden uitgevoerd, dan zou de overheid f 33 millioen moeten be talen aan werkloozensteun, waar geen econo misch voordeel mee verkregen wordt. In het rapport-Westhoff is er daarom terecht op gewe zen, dat werkverschaffing niet duurder is dan steun. Thans heeft minister Romme een schema ge maakt voor de werkloosheidsbestrijding. Naar aanleiding van dit schema heeft ir. Westhoff zijn rapport samengesteld. De opdracht luidde: zoek naar werken, waarbij groote aantallen werkloo zen kunnen worden tewerk gesteld en die blij vende werkverruiming geven. Dit zijn zooals wij uit ervaring weten, in belangrijke mate cultuur technische werken. Gebleken is, dat van elke 100 aanwezige werkloozen er 89 daarvoor ge schikt zijn. De overige 11 van de 100 zijn wel arbeiders bekwaam in hun beroep, maar niet geschikt voor zwaar grondwerk. Kunnen wij op grooter schaal dergelijke wer ken gaan uitvoeren? De heer De Vries beant woordt deze vraag bevestigend. Er zijn duizen den boerenzoons, die snakken naar een eigen „plaats". Thans koopen of huren zij deze dik werf veel te duur. In het Plan van den Arbeid en het rapport van het N.V.V. is een groot aan tal werken opgesomd. Werk voor 100.000 arbeiders gedurende 10 jaar. Ir. Westhoff komt in zijn rapport tot een be drag van f 375 millioen aan uit te voeren wer ken Een andere berekening toont weer aan. dat 100.000 arbeiders gedurende tien jaren bij cul tuur-technische werken te werk kunnen wor- ien gesteld Dit zijn alle nuttige werken. Daarbij komen nog de herontginningen van reeds vroeger (om streeks 1880) ontgonnen gebieden Ook wordt in het rapport-Westhoff becijferd, welke indirecte werkverschaffing het gevolg zal zijn van de uit te voeren objecten. Ook deze is zeer belangrijk. De spr. lichtte een en ander met cijfers toe. Luchtgevecht aan de Fransch- Spaansche grens. Projectielen op Fransch gebied terecht gekomen. PERPIGNAN. 25 Januari (Havas). Van nacht om half twee hebben twee tolbeambten, die patrouilleerden op den rijksweg bij Formi- guères, de wintersportplaats, welke op 1500 m. hoogte en op ongeveer 25 k.m. van de Spaansche grens ls gelegeh. het geronk dei- motoren van twee vliegtuigen en kort daarna ook het geknetter van machinegeweren ge hoord. Zij zagen vlammen bij Formiguères en namen hevige ontploffingen waar. Snel keer den zij naar het dorp terug, waar zij de gen darmerie waarschuwden. De gendarmen hebben ln het donker zes granaattrechters, elk van 5 tot 6 m. middellijn en ter diepte van bijna twee meter, waarge nomen, veroorzaakt door vliegtuigbommen. Twee bommen zijn in de weide en in het bosch op 500 m. van Formiguères in de buurt van het hotel teruggevonden. Men veronderstelt, dat men hier te doen heeft gehad met een luchtgevecht tusschen een toestel der regeering en een vliegtuig der opstandelingen. Naar Reuter meldt, hebben de bommen geen schade aangericht. In deze buurt staat geen Fransch lucht afweergeschut opgesteld. Bankier wesens verduistering aangehouden. LEIDEN, 25 Januari. Op last van den Officier van Justitie te 's-Gravenhage is hedenmorgen door de Leidsche politie gear resteerd en overgebracht naar Den Haag een 52-jarige bankier van een bankierskantoor aan de Hooigracht te Leiden. Dit kantoor is eenigen tijd geleden failliet verklaard, nadat de betalingen waren gestaakt. De justitie stelde onmiddellijk een onderzoek in naar de handelingen van het kantoor en dit heeft tot resultaat gehad, dat de bankier van morgen is aangehouden. Voor zoover thans bekend is, betreft het een bedrag van ongeveer f 25 000. De gedupeerden zijn meest kleine middenstanders. Levensmiddelen voor gesteunden. Haarlem krijgt de primeur van erwtensoep. Zooals men weet worden veel levensmidde len door Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem verkrijgbaar gesteld tegen lage prij zen voor werkloozen en andere gesteunden. Behalve margarine en vleesch in blik is daar den laatsten tijd tomatensoep in blik en visch bijgekomen. Er bestaat daarvoor véél lief hebberij. Gemiddeld wordt elke week 300 kg. visch verkocht en 700 a 100 blikken tomatensoep. Nu zal Haarlem ook de primeur hebben van den verkoop van erwtensoep met kluif ih blik, die de werkloozen en gesteunden kunnen krij gen voor 15 cent per blik. De regeering neemt daarmede een proef en nu is Haarlem aange wezen om het eerst aan te vangen. Binnenkort wordt met den verkoop' be gonnen. Geen wraak jegens politieke gevangenen in Spanje. LONDEN, 25 Januari. De Britsche regeering heeft van beide partijen in Spanje de verzeke ring gevraagd en verkregen, dat geen daden van wraak zullen worden gepleegd jegens politieke gevangenen. Stoffelijk overschot van mgr. Scipcl en rlr. Dollfuss opgegraven. Overgebracht naar de oorspronkelijke graven. Het D.N.B. meldt uit Weenen: Het. stoffelijk overschot van de vroegere bondskanseliers, mgr. dr. Seipel en dr. Dollfuss, dat tot nu toe voor een ieder toegankelijk was in de Seipel- Dollfuss-Gedachtnis-Kirche, is wederom over gebracht naar de oorspronkelijke graven. De overbrenging geschiedde, naar Reuter meldt, in het grootste geheim en zelfs zonder eenige religieuze plechtigheid. Het is gedaan op last van de nationaal-socialistische partij af deeling te Weenen. De kist met het stoffelijk overschot van Seipel werd overgebracht naar het centrale kerkhof van Weenen en die met het stoffelijk hulsel van Dollfuss naar het kerk hof in het dertiende district. In geen der Weensche bladen wordt omtrent dit onderwerp iets gemeld. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 25 Januari. Ondertrouwd 25 Januari: B. J. Beneker en T. F. Hofman: P. C. J. Romijn en J. de Graaff; P. van Veen en A. G Bouw: P. C. Deen en W. Geijteman; J. C. Verwer en A. van Scherpenzeel; A. W. F. Smit en H. van Schaik; B J. Hoogendoorn en M. Fennis; J. L. Schae- fer en M. Anspach: J Geurts en II. Pohorsky; G. Gnesin en R. Herskovits. Getrouwd 25 Januari: F. H. W. Hannes en G. M. T. Sanberg; J. G. A. Janssen en M. A. Loogman; J. H. Hogenes en M. A. Branden burg: W. van Oosten en L. Weber; G. Kar man en H. van Looij; J. P. Schotvangér en C. Mars;; D. Hilberrilng en J. van Veeh: A. M. Stüve en N. v. d. Waal; H. S. Weijers en C. Griebling: M. Kesseler en A. A. van Buchem; W L. Verpoortcn en A. Olof; J. M. P. Fluitsma en T. A. Willemse; F. B. A. van Item en A. H. Poen. Bevallen 22 Januari: P. C. M. Hoog—Pronk, z.; C. C. v. d. BergDeurloo. d.: M. A. S. DilKlaver, z.: P. van Wijk—Klooster, d.: 23 Januari: W. C. KrabshuisBückmann, z.: 24 Januari: J. v. d. FluitZoeters, z.; G. I. Pip polo—Venier. z.: S. v. d. Ploeg—Hotiser, d.; A. Balm - Ruijgvoorn. d.: 25 Januari: A. de Boo—v. d. Sluis, z.; A. C. Meiman—Rijnierse, d. Overleden 23 Januari: C. SlakhorstFran ken. 69 j„ Karei van Manderstraat; C. B. T. M. de Boer, 48.J., Kleverlaan; 24 Januari: W.. 2 mnd., z. v. A. W Lemmers, Kamperlaan; J. R. van Mansum. 65 J., Nieuwe Gracht; T Tappee —Gouwen. 68 j.. Ripperdapark; A. G. P. Vos. 50 j., Viersterrenstraat; D. Teekens, 71 j., Jan GUsenkade; J. J. Kleeblad, 73 j., Wïlhelmina- park; M. A., d. v. J. G. Hilbers, 30 dg., KruLs- tochtstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7