BOODSCHAP Meisje Fritz Hirsch Operette Expositie Oepts aan Prinses Beatrix. Prima Verkoopster flinke jongen M A A N D A G 30 J A N U A R I 1939 H A A R t E M'S DAGBEAD 2 Hot vertrek «Ier Duitsehe dienstboden. Over een plicht van de huisvrouwen. Het bestuur der afd. Haarlem van de Nederl. Vereen, van Huisvrouwen schrijft ons: De eerste Februari nadert. De fatale datum, waarop de Duitsche miesjes, die jarenlang in onze huishoudingen werkzaam zijn geweest, moeten uittrekken, en hun plaats open laten voor Hollandsche krachten. Heel wat jammer klachten zijn hierover geuit heel wat huis vrouwen zien met zorg dien eersten Februari naderen. Toch past naast deze bezorgdheid een opge wekte toon. Want, hoe groot het gemis een oogenblik mag zijn, toch moet een ieder inzien hoeveel juister het is, dat een volk zijn eigen krachten gebruikt, vooral voor een zoo belang rijk onderdeel van de volkshuishouding als de verzorging van het gezin. En is het niet voor ons huisvrouwen een mooie plicht te zorgen, dat op den duur geen enkel gezin meer op de Duit sche hulpen treuren zal dat wij zoo snel mo gelijk zorgen, dat de nieuwe meisjes die door minister Romme's besluit de huishoudingen bo xen fabrieken gaan uitkiezen, ook werkelijk bruikbare handige meisjes worden? Laten wij huisvrouwen gebruik maken van de uitsteken de inrichtingen, die ons land en onze stad kent, waar de meisjes in avbnd- of middagcursussen kunnen leeren wat haar ontbreekt aan kennis in koken, naaien, wasschen .strijken, tafeldie nen en omgangsvormen, hygiëne en kinderver zorging. Laten wij niet zuinig zijn, maar van het begin af zorgen, dat het meisje dat wij aannemen, gaat beseffen dat huishoudelijk werk verstand en overleg en scholing eischt. De kos ten en de tijd, in de eerste maanden daar aan besteed, zullen de huisvrouwen, het meisje én onze volksontwikkeling ten goede komen. Stelt U dus huisvrouwen van Haarlem, vóór U met uw nieuwe meisje uw afspraken maakt over vrijen tijd, loon enz. op de hoogte van de cursussen aan de Industrie- en Huishoudscholen hier ter stede, van K. en O. en raadpleegt het door de Ned. Vereen, van huisvrouwen samen gestelde boekje „Nuttig en Noodig" voor de huis vrouw als werkgeefster. Ziet toe. dat het nieuwe personeel ook goed personeel worde. Concert Vox Humana. Voor een goed bezette zaal heeft de Chr. Ge mengde Zangvereeniging „Vox Humana" één de zer avonden in 't Ned. Herv. Vereenigingsgebouw te Beverwijk een concert met medewerking van mevr. Willy Dijkstra-Sipkes, sopraan, mevr. A. v. d. Heyde-Dierx, begeleiding en den heer H. Oostewaal, clarinet, gegeven. Het koor, dat onder leiding staat van den heer C. J. Potgieser, zong uitstekend muzikaal met fraaie kleurschakeeringen. Mevr. v. d. Heyde-Dierx begeleidde de com posities op keurige wijze aan den vleugel. Mevr. Dijkstra zong een Ax-ia van J. S. Bach, geschreven voor sopraan, hobo-d'amour en bege leiding. De heer Oostewaal vertolkte de hobopartij op de clarinet. Hij deed het muzikaal en met een mooi, fluweelig geluidstimbre. De soliste, die wij nog niet eerder in Beverwijk hoorden, zong gemakkelijk en met goede intonatie. De stem leek ons niet gi'ooL Schubert, waarvan zij „Der Berghirt auf den Felsen" zong, ligt haar beter dan Bach. De cla rinettist speelde hierin zijn partij zeer mooi ter wijl de heer Potgieser aan den vleugel voor een fraaie omlijsting zorgde. Mevr. Dijkstra vertolkte zeer goed, ook tech nisch goed gezongen, „Halleluja" van W. A. Mozart, waarbij de heer Potgieser de piano partij vertolkte. Het programma werd besloten met vier lie deren uit „Die Jahreszeiten" van Haydn, bege leid door mevr. v. d. Heyde-Dierx. op een wijze, die nog eens het juiste licht wierp op haar ca paciteiten. Mevr. Dijkstra deed op keurige wijze het solistische werk. Aan den avond werkte ook een meisjeskoor mee CENTRAAL COMITé VOOR W'ERKLOOZEN. Lezing „Het Nederlandsche Spoorweg bedrijf". Woensdag 1 Februari zal de heer G. van Seumeren, van de Commercieele afdeeling der Ned. Spoorwegen te Utrecht, in het gebouw der School een inleiding houden over de ont wikkeling van het Nederlandsche Spoorweg wezen. De lezing wordt gehouden met een groot aantal lichtbeelden en een muzikale illustra tie. FEESTAVOND ORANJEVEREENIGING. De Oranjevereeniging Haai'lem Zuid-West (Prinses Beatrix Vereeniging) geeft Dinsdag avond 31 Januari een feestavond in het ge bouw Pijlslaan 99. „Es war einmal ein Walzer" Als ik dit verslag begin met te zeggen: dat de Stadsschouwburg Zaterdagavond bij de vooi-stelling van het Fritz Hirsch-gezelschap zoo goed als uitverkocht was; dat er vroolijk- heid heerschte aan beide kanten van den or kestbak: dat vele „open doekjes" den gang der voorstelling voor een wijle onderbroken hebben; dat de pracht en de verzorgdheid der costumes een lust voor de oogen waren; dat de décors tal van aardige vondsten toonden: dat het speeltempo vlot, de regie prima was; dat Fritz Hirsch Hollandsch gesproken en Hans Liechtenstein alle muziek, voor en ach ter het voetlicht, uit het hoofd gedirigeerd heeft, dan vermeldt dit begin eigenlijk niets dan belevenissen, die we zoo allengskens als vanzelfsprekend hebben leeren beschouwen en die ik dan ook alleen nog maar eens opsom, omdat het altijd weer aangenaam is prettige dingen in een courant te kunnen schrijven. Gelukkig maar, dat de medewerkers der afdee ling „Kunst" daar ten minste nog wel eens aanleiding toe hebben, vooral nu de afdeeling „Buitenlandsch Nieuws" er zoo weinig stof voor levert! Alle muizenissen en beslommeringen kan men op zoo'n Fritz Hirsch-avond voor eenige uren vergeten. Dat zijn we gewend. Maar niet elke Fritz Hirsch-avond geeft den muziekver- slaggever zooveel reden tot tevredenheid als de opvoering van „Es war einmal ein Walzer!' gedaan heeft. Deze operette was nu eens wat meer dan een klucht met enkele triviale mu zikale invoegsels: de muzikale illustratie nam, ook in den vorm van melodrama, een belang rijke plaats bij deze operette in. En de muziek van Leo Ascher moge nu grootendeels niet uitmunten door groote oorspronkelijkheid: zij is vlot gecomponeerd, bijna voortdurend be schaafd en niet opdringerig georkestreerd en bevat enkele verrassende en zelfs mooie mo menten, vooral in no. 6 (Frühling im Wiener wald) en in de finales van het eerste en var. het tweede bedrijf. Bovendien had de dirigent Hans Liechtenstein gezorgd voor een muzika- len inlasch naar den trant der vroegere quodlibets: een uit allerlei fragmenten uit opera's van Mozart, Beethoven, Verdi, Meyer beer, Bizet. Wagner en Puccini samengesteld en van verbindenden tekst voorzien inter mezzo. dat de handeling in het tweede bedxïjf voor eenige oogenblikken afwisselde. Zeer schoon was het toen Fritz Hirsch Sarastro's aria „In diesen heil'gen Hallen" zong en ook toen hij een oogenblik later als Wotan optre dend met z'n bezemsteel naar een op een stoel geplaatste brandende kaars wees en, met een vonkend Japansch sterretje in de hand. zong „Wer meines Speeres Spitze fürchtet. durch- schreite dieses Feuer nie!". Maar het toppunt van vermakelijkheid was het ensemblestuk. dat als maar zingend den „reizenden Page" snoodelijk liet verdrinken, tot deze zélf door een wonder gered ten tooneele verscheen Er is dezen avond door meerdere leden van het gezelschap goed ja zelfs uitstekend ge zongen. Ik behoef niet eens het schitterend duet van Hirsch en Paul Harden met zijn smeltende tertsengangen te vermelden, maar wat Erica Druzovic in de partij van Franzl Grinzinger vocaal gepresteerd heeft ging ver boven het gewone operette-peil uit. Ook Egon Karter en Ruth Rhoden zongen hun partijen zeer goed. De vondsten en inlasschen van Hirsch zelf wil ik niet alle verklappen. Die de voorstelling bijwoonden hebben ze fcehoord en toegejuicht; die er niet waren en er zich. om zouden willen" vermaken, moeten m'aaf een petitie tot den impresario Hugo Helm richten om de voorstelling te gelegener tijd te Haar lem te herhalen. Maar ik wil Fritz Hirsch wel een pluim op den hoed steken voor zijn vorderingen in hel spreken onzer taal en voor zijn trouvaille die aan het slot van het laatste bedrijf den reu- zenwaaier met de bloëmenmotieven vertoon de met de aan elke bloem ontleende - gelufe- wenschen, waarbij de orkestdirigent de zijne, eveneens in 't Nederlandsch voegde. Mogen zij vervuld worden, voor hen en voor ons allen K. DE JONG De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: VLAG GEN DRIVE KEN NEMER BRIDGE CLUB. Een felle, doch vredige kamp is Zaterdag avond in café „Boekenrode" weer aan de bridge-tafels gestreden. Haar traditie getrouw had de Kennemer Bridge Club haar aanhan gers weer eens opgeroepen voor een drive en zooals steeds werd er weer waardig om de punten gestreden. In afwijking met het gebruikelijke Scheve- ningsche systeem, was er nu eens een vlaggen- wedstrijd van gemaakt. Dit is een wilde drive, waarbij gespeeld wordt, zooals in de huiska mer. Aan elke tafel mochten maximum 8 spellen gespeeld worden. Het koppel, dat aan die tafel dan het hoogst aantal punten ver zameld had, kreeg een vlag en bij het vast stellen van den uitslag was het aantal vlag gen de richtsnoer. Er waren 56 deelnemers, dus veertien tafels, waaraan vijf ronden gespeeld zijn. De wed strijd was te 12 uur afgeloopen. Slechts aan één koppel is het gelukt, het maximum aantal vlaggen te verkrijgen. En of het nu aan een groote mate van onbeschei denheid te wijten is, of om aan zijn volgelingen eens te laten zien, hoe het nu wel moet, een feit is het, dat dit resultaat door den voor zitter van de club, den heer Job Göbel en diens partner mevr. Van Dijk werd behaald De leiding van den wedstrijd berustte dit maal bij den secretaris der vereeniging, den heer Schaap, aan wien een woord van hulde werd gebracht. De uitslag luidde als volgt: le prijs mevr. Van Dijk en de heer Göbel 5 vlaggen en 3390 punten; 2e pr. de heeren Schultsz en Lijnzaad 4 vlaggen en 5110 pnt.- 3. mevr. en de heer Verschuur 4 vlaggen en 3840 pnt.; 4. de heeren Pelt en Saarberg 4 vlaggen en 3460 pnt.; 5. mevr. en de heer Schaap 4 vlaggen en 1690 pnt.; 6. de heeren Sep en Helleman 4 vlaggen en 1440 punten. De prijzen voor slembiedingen en hoogste aantal punten in de ronden behaalden de families Dekker, Van Ebbing. Dieckman en de heeren Koeter en Van Leunen. Den Helder: helder Oost matig Vlissingenlicht bewolkt O.N.O. matig De Bilt: licht bewolkt O.N.O. matig Groningen: licht bewolkt Oost zwak Maastricht: licht bewolkt Oost zwak Den Helder: 0 0 Vlissingen: 0 0 De Bilt: —2 —2 Groningen: —2 -2 Maastricht; 1 1 in „de Kerkuil' Haarlem is Parijs niet en de Rue de Seine of de Rue Bonaparte is niet met onze Nieuwe Gracht te vergelijken, doch desondanks voelt men zich in die lichte kunstkamers des Kerk- uils, waar schaarsche meubelen en een enkel uitgezocht voorwerp juist daar staan waar ze het geraffineerdst effect sorteeren, in Fran sche sfeer, nu de schilder W. Oepts daar de resultaten van zijn- laatste twee Parijsche arbeidsjax-en heeft uitgestald. Zooals in die kunstzaaltjes der genoemde straten de jonge schilders met sympathieke openhartigheid het gansche hebben en hou den hunner jongste productie aan de open baarheid prijs geven, krabbels en schetsen die voor hen en hun studie van belang zijn argeloos vermengen met uitvoeriger en meer overwogen werd, dat ook den kunstüevenden leek zou kunnen boeien, zoo heeft de schilder Oepts hier met royale hand vertoond zoowel wat uitsluitend voor hem van belang is, als wat tegelijk voor anderen een verheuging kan zijn. Langs de wanden hangt nog al het een en ander, dat men tot de eerste categorie mag rekenen en in de portefeuilles liggen aardige, maar oppervlakkige notities naast weloverdachte. vaak fijnzinnig doorgevoerde teekeningen. Maar Haarlem is Parijs niet en het intuïtieve kunstgevoel van den Parijschen liefhebber is in ons land minder algemeen aanwezig. Het wil mij wel eens voorkomen, dat jongere kun stenaars die met Parijs dwepen, dat karakte ristiek verschil over het hoofd zien en dan door dingen te exposeeren. die voor hier nog niet „tentoonsteliingsrijp" zijn, de eigen zaak onhandig bepleiten. Het „spaar de leeken", zou in het eigen belang der artisten, hun de vies kunnen zijn. Wim Oepts, die als graficus het in. ons land reeds tot een zekere bekendheid bracht, heeft zich de laatste paar jaren weer tot het schil deren gekeerd. Wat thans van dien laatsten arbeid getoond wordt, bewijst dat hij de mu zikaliteit van een kleur, de doorzichtige wer king van het licht, kent en weet te suggeree- ren. Die beide, onafhankelijk van een bepaal de voorstelling, te doen proeven door den be schouwer, is reeds een bereiktheid, waarvoor men respect kan hebben. Men zal dat in het transparante Cezanne-achtige landschap, dat hier nr. 34 draagt, kunnen waarnemen. En niet minder trok mijn aandacht een spon- taan-zuiver geschilderd ..Straatje" met witte huizen rechts (nr. 40), dat er tegenover hangt, en uit de factuur waarvan ons een echt schilders plezier tegemoet komt. Uit de andere zaal zie ik in den geest het „Stilleventje" met vruchten etc. op een tafel. weer. dat. geheel compleet in schijnbare schetsmatigheid, het doctrinaire van Cezanne verzacht door er de Weer: Wind: Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, rvordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Temperat. in gr. C.: Minimum hedennacht gr. C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Het gebied van hoogen luchtdruk tusschen IJsland en Schotland nam nog in beteekenis toe, een uitlooper van dit gebied reikt over de Noordzee, Duitschland, Midden-Europa tot over Roemenië. Over de Poolzee ligt een zeer diepe depressie, angs de Zuidzijde hiervan passeeren verschil lende storingen over Scandinavië en Finland. Ook over Zuid-Europa is de luchtdruk laag, één kern ligt over de Golf van Biscaje deze vult zich echter thans op een tweede kern ligt over de Middellandsche Zee. In de omgeving van het Engelsche Kanaal waait het nog krachtig uit het Oosten, overi gens zijn in West-Europa de luchtdrukver- schillen over het algemeen afgenomen en ook de wind is tot matig of zwak teruggeloopen. Neerslag van beteekenis valt er nergens meer, wel is in Oost- en Zuid-Duitschland, in Zuid-Frankrijk en op de Britsche eilanden dc bewolking nog vrij zwaar. In Duitschland en onze omgeving daalde de temperatuur tot onder het vriespunt, op de Britsche eilanden en in Scandinavië is de tem peratuur over- het algemeen iets gestegen, in Scandinavië komt niet meer dan matige vorst voor, de temperatuur is hier vrij aanzienlijk boven normaal. Ook in Duitschland en Zuid-Frankrijk is de temperatuur boven normaal, in Noord-Frank rijk en onze omgeving is de temperatuur echter iets onder normaal, voor ons land gemiddeld twee graden. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur Stand van gister Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN. Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Dinsdag v.m. 10.51 uur; n.m. 23.32 uur. Strand berijdbaar van 15.0021.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. On gevallen dienst Br a n d weerkazerne Ged. Oude Gracht: 14141. 764 m.M. 760 m.M. charme van sommige moderne Belgen (Rik Wouters, Paerels) aan toe te voegen en er een hoogst aantrekkelijk schilderijtje van te ma ken. Ik weet niet of Oepts van Belgische ori gine is; ware het zoo, dan zou het uitvoerig geschilderde „Interieur" met de zittende dame voor de kachel, daarvan een onderbewuste herinnering kunnen zijn: in kleur, opzet en makelij doet het aan werk van de Brusselsche Hollanders als Oyens en Storm van 's-Grave- sande terugdenken. We deden hier en daar een greep in de om vangrijke verzameling en zouden daar gemak kelijk nog een aantal teekeningen kunnen bij voegen, die gezamenlijk bewijzen kunnen, dat in Oepts jongste werken waardevolle elemen ten steken voor een picturale ontwikkeling, zooals die ons door dezen even zuiveren als hartelijken kunstarbeid beloofd wordt. J. H. DE BOIS. De inbeslagneming van de - brochure „Regeering regeer". Wij ontvangen een schrijven van ds. P. El- dering, J. Faber, prof. dr. P. Geyl. mr. dr. G. J. v. Heuven Goedhart, M. S. Juynboll-van IJsselstein, mr. W. M. van Meurs-v. d. Berg en mej. D. G. Telders over de inbeslagneming van de brochure „Regeering regeer". Daaraan ontleenen wij het volgende: Tot voor enkele dagen kon men op de vraag: „Waarom grijpt de Justitie toch niet in wan neer een volksgroep door de nationaal-socia- listische pers in Nederland beleedigd wordt?", antwoorden: waarschijnlijk wil zij vermijden dat een vervolging door de beleedigers als propagandamiddel woxxit gebruikt. Nxï kan een dergelijk antwoord niet meer gegeven worden, want de Justitie heeft ingegrepen en een bro chure over het anti-semitisme in beslag ge nomen. Maar het gaat hier om de brochure van drs. G. van den Burg „Regeering regeer!", waarin een onderzoek wordt ingesteld naar den omvang van de beleedigende anti-semi- tiscjie uitingen in de Nederlandsche nationaal- socialistische pers. Aan de regeering wordt toegeroepen: „Handhaaf de wetten die onze democratische instellingen beschermen, strijd tegen den vloek van den rassenhaat!" De schrijver heeft de redacteuren van „de Misthoorn", een blad waarin bij voortduring Nederlandsche volksgroepen opzettelijk wor den beleedigd, misdadigers genoemd. Hij meent deze uitdrukking te mogen gebruiker, daar de wet de werkzaamheid van de Mist hoornredactie een misdrijf tegen de openbare orde acht, terwijl zij tevens een vergrijp vormt tegen de Nederlandsche beschaving, de goede zeden en de Geboden Gods. De twee redacteuren van „de Misthoorn' hebben hierop een aanklacht wegens belee- diging tegen drs. Van den Burg ingediend, met het gevolg, dat „Regeering regeer!" door de Justitie in beslag genomen is. Niet de Misthoorn, niet de N.S.B.-pers, niet de in Duitschland uitgegeven anti-semitische pam fletten, die in Nederland worden verspreid, geven onze Justitie aanleiding tot activiteit, maar wel doet dat het geschrift van een democraat. Wie de beoordeeling van deze brochure in de dagbladpers heeft gelezen, weet hoezeer zij gewaardeerd werd. Dit is meten met twee maten. Wij moeten hiertegen protesteeren en stellen de vraag: Waarom grijpt de Justitie wél in bij veronderstelde beleediging van twee personen (redacteuren van de Misthoorn) en niet bij de vrijwel algemeen erkende beleediging van een volksgroep? Televisie in nieuwe banen. Een uitvinding van H. J. Krusemeyer te Bloemendaal. In het orgaan van de Ned. Vereeniging voor internationaal radio-amateurisme wordt mede gedeeld, dat het den heer H. J. Krusemeyer te Bloemendaal, student in de wis- en natuurkunde te Leiden, gelukt is, een zend- en ontvang- systeem voor televisie te ontwerpen, waarbij de in beslag genomen frequentieband bij dezelfde rastel-fijnheid aanzienlijk kleiner is dan bij de' tot nu toe gebezigde systemen. Daar het verkleinen van de door een televisie zender in beslag genomen frequentieband de eenige mogelijkheid biedt om fijnrastertelevisie op langere golflengten zonder storing van ander draadloos telegrafie- en-telefonieverkeer te ver wezenlijken, is reeds lang gezocht naar een systeeem. dat met een kleinere bandbreedte zou kunnen toekomen. Een der hoofdkenmerken van het door den heer Krusemeyer ontworpen systeem (dat phase- selectief zend- en ontvangsysteem genoemd wordt) is dat aan den ontvangkant voor het scheiden van twee inkomende signalen niet alleen gebruik gemaakt wordt van de frequen- tie-verschillen der Foui-ier-componenten dier signalen, maar ook van de phaserelaties van die componenten. Hierdoor is het mogelijk signalen waarvan de Fourierspectra elkaar geheel of ge deeltelijk overlappen en welke gelijktijdig wor den ontvangen, aan den ontvangkant te schei den, hetgeen met behulp van afgestemde krin gen alléén niet mogelijk is. De door het nieuwe systeem vereischte bandbreedte maakt het mo gelijk, bij dezelfde rasterfijnheid als bij de mo derne fijnrastertelevisiezenders op golflengten boven 20 M. te zenden zonder storing van ander verkeer. Tengevolge van een en ander heeft een televisiezender niet meer dc beperkte werkingsfeer van 50 K.M., zoodat men met één zender toekomt waar men vroeger een zeer groot aan tal zenders moest bezigen. Door de aanzienlijk geringere bandbreedte is de grootte van het frequentiegebied. waarin de ontvanger lineair moet versterken, ook aan zienlijk kleiner, tengevolge waarvan de effecti viteit van den ontvanger sterk wordt verhoogd. Een en ander komt tot uitdrukking in den prijs en afmetingen van den ontvanger. Daar de ont vanger uitgerust is met een mechanisch-optiscb systeem, waarbij door samenwerking van ultra- sonore trillingen met lucht het beeld verkregen wordt, is de helderheid van dit beeld veel groo- ter dan bij gebruik van kathodesti-aalbuizen. De Burgerwacht te Haarlem. Sedert een paar weken worden, zulks in overleg met den directeur van den Genees kundigen en Gezondheidsdienst, arts W. B. Smit, alle, bij de Burgewacht ingedeelde da mes-leden door, en onder leiding van den gar- nizoens arts dr. A. R. Jonkhoff, opgeleid voor het diploma E. H. B. O. Het behoeft geen betoog, dat in tijden van oorlog en daaraan verbonden luchtgevaar. de hulp van geschoold, geneeskundig personeel niet kan worden gemist. Zij, die zich daarom in de toêkomst be schikbaar stellen, om de behulpzame hand te bieden aan hen, die dan de leiding van den Geneeskundigen Diens in handen heeft, die nen zich echter voor te bereiden op die, vrij willig op zich te nemen, taak. Bij de Haarlemsche Burgerwacht bestaat gelegenheid onder deskundige leiding, daar voor te worden opgeleid, aan welke opleiding geen kosten zijn verbonden. (Inlichtingen wor den verstrekt op het bureau Inf. Kazerne Koudenhorn)Ook op dit gebied kan een bur- gerwacht nuttig werk verrichten. Zij is een plaatselijke vereeniging, die het wettige gezag steunt indien de burgemeester die hulp noodig oordeelt en daartoe de Bur gerwacht oproept. Dit in antwoord op mr. L. G. van Dam, die in de Raadszitting van Woensdag zei, dat de Burgerwacht wel kan worden gemist, daar de Bijzondere Vrijwillige Landstorm in tij den van nood de Politie voldoende kan bij- N.b. de B. V. L„ welke een landelijke orga- der Nederlandsche jongeren Ter gelegenheid van den eersten verjaardag der Prinses. De ondergeteekende jeugdox-ganisaties zullen de volgende boodschap aanbieden aan H.K.H. Prinses Beatrix op haar eersten verjaardag. „Op dezen dag, waarop het geheele Nederland sche Volk vol vreugde den eersten verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix mag vieren, willen de ondex-staande jeugdox-ganisaties gezamenlijk op deze wijze hun gevoelens tot uitdrukking brengen. In de eerste plaats bieden wij onze Prinses, de hoop van ons Vaderland, Hare Koninklijke Ouders en Hare Koninklijke Grootmoedex-, onze eex-biedige gelukwenschen aan bij het ingaan van haar tweede levensjaar. Mogen ook in komende jaren, evenals tot dusver, voorspoed en gezond heid haar deel zijn, zoodat wij haar in ongestoord geluk mogen zien opgroeien, als draagster van de gi-oote ti-adities van haar Huis. Op dezen vreugdedag, willen wij bovendien, als zonen en dochteren van een klein volk, onze stemmen verheffen en in donkere tijden getuigen van- onze vastberadenheid om de tradities van vrijheid en verdraagzaamheid, waardoor ons volk de eeuwen door geëerd werd, naar ons beste vermogen mee te helpen liooglxouden. Diep onder den indruk van de dreigende ver nietiging van eeuwenoude waarde willen wij ons aangorden om ter wille van gerechtigheid en trouw moedig te blijven streven naar broeder schap en naastenliefde. H.M. de Koningin, de Grootmoeder van onze jarige Px-inses, sprak op 31 Augustus j.l. in het bijzonder tot de jongeren, dat zij vertrouwen had in de bereidwilligheid, den ernst en geest- drift die het jongere geslacht bezielen voor de groote taak die het wacht. Deze woorden willen wij in ons hart schrijven. Getrouw aan dezen oproep die opnieuw tot ons kwam in de woor den door Hare Majesteit op 27 Januari j.l. ge sproken willen wij vasthouden aan de hoogste en heiligste goedex-en, die door de eeuwen heen het onvervreemdbaar eigendom van ons volk zijn geweest en een hechten bodem vormen waarop een betere toekomst kan verrijzen. Wij willen, met onze jarige Prinses, deze goederen als ons erfdeel bewaren!" Amsterdamsche Maatschappij voor Jonge mannen. Ax-beiders Jeugdcentrale. Bond voor Gereforméerde Jeugdorganisatie. Centraal Instituut voor Christelijk Socialen Arbeid. Federatie van Christelijke Jeugdcentrales. Federatie van Christ. Vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes. Federatie van Christelijk Historisch Jongeren groepen. Jeugdluchtvaartorganisatie van de K.N.V.V.L. Jongelieden Christen Geheel-onthoudersbond. Leger des Heils, Jeugddepartement. Nationaal Jopgeren Verbond. N. C. J. G. O. V. „De Schakel". Nederl. Christen-Studenten Vereeniging. Nederlandsche Kinderbond. Nederl. Luthex-sche Jongelingsbond. Ned. Luthersche Meisjesbond. Het Ned. Padvindstersgilde, afd. Amsterdam. Ned. Unie van Speeltuin-organisaties. Ons Huis. Reinilda-stichting. School voor Maatschappelijk Werk. Vereeniging Beis Jisroeil. Vereeniging „Ernst, Nut, Ontspanning". Vrijzinnig Christelijke Jeugdcentrale. nisatie is, die bij mobilisatie wordt opgehe ven! Juist dan, als het leger is gemobiliseerd, en de Politie hulp noodig heeft, bij onlusten, luchtgevaar, enz. zal de Burgerwacht moe ten worden ingeschakeld welke dus nuttig en noodig is, voor het welzijn van de geheele burgerij. DE COMMANDANT DER BURGERWACHT. Als u tóch iets moet verliezer En u hebt't voor't kiezen Offert liever dan een uur y*/ Dan uw verd'rèn levensduur! gevr., v. d. en n. Julianalaan 300 Gevraagd zelfst. TWEEDE-MEISJE zwart en katoen dragend. V. g. g. v. Loon 30 p. m. Br. no. 3109 Wensing's Adv.Bur., Haarlem. Gevraagd voor 1 Maart DE GROOT N.V. Kleerm.naai- stersfourniturenhandel. Groote Houtstraat 98. Fabriekskantoor vraagt voor direct meisje voor kantoorwei'kzaamheden. goed kunnende typen. Net hand schrift vereischt Leeftijd tot 18 jaar. Br. xio. 825 bur. van dit bl. MEUBELMAKER GEVR. 18—20 jaar. Kolk's Meubelmaga zijn, Pres. Krugerstraat 60. IJmuiden. NETTE JONGEN gevraagd, voor loopwerk, niet ouder dan 16 jaar. Aanmelding van 8—17 uur Ripperdapark 41, WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn daar de bezorgers op Donderdag moeten atrekenen. DE ADMINISTRATIE. Gevraagd nette als wijk'oediende. Glerum's Le vensmiddelenhuis Jan v. Goyen- straat 21, Heemstede N.V. Electrische App. Mij., filiaal Haarlem, vraagt een zeer actief Colporteur Vast salaris io per week, plus provisie en premie. Aanmelden: Maandagavond 5-6 uur Jansweg Haarlem. Te koop wegens vertrek dameskapsalon geheele inventaris. Br. no. 826 bur. van dit blad Huwelijk Jongeman met vaste betrekking, 3(1 jaar, zoekt kennismaking met net Duitsch meisje. Br., liefst m. foto '(worden op eerewooi'd terug gez.) no. 829 bur. van dit blad Te huur op eersten stand, dicht bij station GROOTE GESTOFF. SUITE parterre m. vr. keuken en zonn. tuin, f 40 p. m. Br. no. 827 bur. van dit blad HAARLEMSE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL VOORHELMSTRAAT 25 b. d. KI. Houtweg. AANGIFTE voor de AVONDCURSUSSEN in Koken Fijne keuken Wasbehandeling Huishoudelijk wex-k Tafeldekken en -dienen Stofversieren Costuumnaaien Verstellen en lingerienaaien Costuumknippen Kinderverzorging en Kinderhandenarbeid. Tevens inschrijving voor de middagcursus voor meisjes van 1416 jaar. Aangifte zo spoedig mogelijk. Spreekuur MAANDAGMORGEN 10—12, WOENSDAG AVOND 79 uur. De Directrice D. VAN DE WAAL.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2