Smffef Zmt Massa-ontslag arbeiders Zaandam krijgt gas van Hoogovens. Op welke wijze Onderwijsvernieuwing te bereiken? „Huize Waterland" wordt museum. DE NEDERLANDSCHE LUCHTMACHT. Eerste Kamer bewondert autobus noodwetje met erg MAA NDAG 30 JANUARI '1939 HAARIEM'S DAGBEAD 3 van Nederlandsche in Duitschland Zaterdagmiddag is aan ongeveer de helft der Nederlandsche arbeiders van de spinnerij „Eilermark" te Gro- nau schriftelijk medegedeeld, dat de directie zich tot haar leedwezen ge noodzaakt ziet, hen met ingang van 1 Februari a.s. te ontslaan, daar alle pogingen van de directie, om de oude deviezen-regeling gehandhaafd te doen blijven, hebben gefaald. Een der gelijk ontslag is ook op verschillende andere fabrieken bekend gemaakt, o.a. van die der firma Niehüs Dütting te Nordhorn. Men krijgt den indruk, dat ongeveer de helft van de Nederland sche arbeiders nog aan het werk kan blijven. Er wordt nog steeds bij de betrokkenen op aangedrongen in Duitschland te gaan wonen. In de fabriek „Busjnaate" van de fa. B. Rave en Co. te Nordhorn is vijftig pCt. der Neder landsche arbeiders mondeling met ingang van 1 Februari opgezegd. Nog op Donderdag Januari hadden de Nederlanders een briefje ontvangen, waarin de firma verklaarde, dat zij niet ongerust behoefden te zijn, want dat de firma nog tot 31 Maart verlof had met hen op dezelfde wijze door te werken. Te Nordhorn werken ongeveer vijfhonderd Nederlanders, van wie 68 bij Rave en Co. en de overigen bij Niehüs Dütting. In deze plaats vallen ongeveer 250 ontslagen. Te Gronau zijn ongeveer 250 Nederlandsche textielarbeiders ontslagen. Zij vormen 50 tot 55 pCt. van de Nederlanders, die bij de fa. G. van Delden, bij de fabriek Jannink, bij Jor- daan en bij Stroink werken. Het aantal door ontslag getroffenen be draagt te Losser en Overdinkel driehonderd, te Denekamp en omgeving twee honderd. Ook in andere takken van nijverheid hebben in Duitschland werkende Nederlanders om dezelfde reden ontslag gekregen. TELEFOON 15013 Haarlem, Bloemendaal I,I 'I1.1 I II ILI !i -li (Adv. Ingez. Med.) Contract voor 2 a 4 millioen M3. p. jaar. Naar wij vernemen heeft de raad der gemeente Zaandam het dagelijksch bestuur gemachtigd tot het sluiten van een contract met Hoogovens voor het leveren van jaarlijks van 2 tot 4 millioen kub. meter gas. Het contract geldt voor den duur van 12 jaren. De -prijs zal niet hooger zijn dan de kostprijs van het in de gasfabriek der gemeente gefabriceerde gas. Bijna 2% ton voor de jeugd bijeengebracht. Verkoop van Weldadiglieidspostzegels zeer goed geslaagd. De Centrale Propagandacommissie voor den Weldadigheidspostzegel, orgaan van den Ne- aerlandschen Bond tot Kinderbescherming, belegde Zaterdag een bijeenkomst in de Industrieele Club aan het Vreeburg te Utrecht. Op deze bijeenkomst werd verslag uitge bracht omtrent de laatste uitgifte der kinder zegels en kinderbriefkaarten, waartoe voor de eerste maal sinds het jarenlange bestaan alle plaatselijke comités waren uitgenoodigd. Blijkens de voorloopige opgaven van het hoofdbestuur der P.T.T., aldus deelde jkvr. mr. M. J. E. B. Al ting von Geusau mede, hebben de postzegels ruim f 181.500 boven de frankeerwaarde opgebracht dat is ruim f 5000 meer dan verleden jaar. Dit resultaat is bevredigend, te meer daar in enkele belangrijke plaatsen geen vooruit gang, doch zelfs eenigen teruggang moest worden ondervonden. De opbrengst der prentbriefkaarten zal, naar de voorloopige gegevens, zijn te ramen op f 45.000 dat is eveneens f 5000 meer dan ver leden jaar. Er zijn in omloop geweest ongeveer 114.000 series Pieck, 88.000 kerstgroeten en 144.000 wintermorgens. Bovendien nog een 10 a 15.000 oude losse kaarten. In aanmerking nemende, dat er veel kerst groeten en weinig series Pieck zijn teruggeko men, zal de opbrengst niet ver van f 45.000 zijn. Op of omstreeks 10 December verscheen, evenals vorige jaren, de prijsvraag in de bla den, onder den titel: „De ronde door Ne derland". Uit dit onderdeel van de Decemberactie is nog ruim f 10.000 te verwachten. Evenals verleden jaar heeft de A.V.R.O. een groote luisterwedstrijd georganiseerd op den Eersten Kerstdag. Aan de hand van de gegevens van verleden Jaar is een extra bate van f 8000 hieruit te wachten. De gezamenlijke baten zullen, in aanmer king nemende giften en renten, ongeveer f 246.000 bedragen. Besloten werd een telegrafische dankbetui ging te zenden aan den directeur-generaal der P.T.T. om het personeel van de P. T. T. op deze wijze dank te brengen voor de medewerking en steun bij de prachtige actie ondervonden. Op de receptie, Zaterdagmiddag in het Krelagehuis gehouden ter gelegenheid van den 70en verjaardag van den heer E. H. Krelage, wenscht mr. dr. A. baron Röell, Commissaris der Koningin in dit gewest, den heer Krelage (rechts) geluk. Links: mevr. bar.esse Röellbar.esse De Vos van Steenwijk. Nieuwe geest bij de onderwijzers noodig" Anders geven kleinere klassen niets, aldus de heer L. Welling. Voor de leden van de afdeeling Amsterdam van de vereeniging voor paedagogiek heeft de heer L. Welling, hoofdinspecteur in de 3de hoofdinspectie van het lager onderwijs, een voordracht gehouden over: „Op welke wijze onderwijsvernieuwing?" Spr. betoogde dat hij en zijn staf gezamen lijk een onderzoek hebben ingesield naar de wijze van lesgeven aan verschillende scholen en de resultaten daarvan. Elke inspecteur had tot nu toe zijn eigen zienswijze en werkte vol gens eigen inzichten. Toch hadden allen in den regel dezelfde klachten over het onder wijs. Om deze klachten om te zetten in daden was eensgezindheid noodig en nauwer contact tusschen inspectie en onderwijzend personeel. Daarom wer den inspectievergaderingen georgani seerd. Het belangrijkste resultaat der besprekingen was, dat men het er over eens was, dat er een nieuwe geest hij de onderwijzers noodig is. Als die niet komt, zoo zette spr. uiteen, geeft alle onderwijshervorming niets. Men werkt thans zonder bezinning, doch in sleur gaat men oude paden. Men is zelf niet tevreden over de re sultaten, doch legt zich er bij neer. Elk initiatief ontbreekt. Dit moet het eerst veranderen. De leerstofbehandeling moet veranderen De leerlingen moeten zelf meer werken; hun geestelijke activiteit moet ruimer baan krijgen. Voorts moet de leerstof zelf herzien worden in dien zin, dat zij aangepast wordt aan de capaciteiten der verschillende leerlingen. Daarom: differentiatie na het 4e leerjaar. „Taal" zal dan hoofdvak moeten zijn op de heele school, want „taal" is het hoofdmiddel voor de ontwikkeling van den geest. En dan „taal" niet hoofd zakelijk als spelling, maar als middel tot gedachtenvorming. Veel gelegenheid geven tot spreken en schrijven. De doodsche rust uit de klas ver dwijnt dan, maar dit kan slechts een zegen zijn. Onderwijshervorming, zoo ging spr. ver der, moet geleidelijk gaan. Met radicale her vormingen wekt men te grooten weerstand bij een corps van 32000 leerkrachten. Het werk moet netjes zijn. doch men moet niet bij alles schoonschrift eischen. Dat is energie- en tijdverspilling. Een vlot „verkeers- schrift" is voldoende. Dan komt tijd vrij voor „taalgebruik" en werkelijke ..rekenactiviteit". Bij aardrijkskunde geen onnoodige namen instampen, maar atlassen leeren gebruiken. Bij het debat kwam tot uiting hoe zeer men het Noorden van het land benijdt om zijn goede verstandhouding tusschen inspectie en onderwijzend personeel. Kleine klassen achtte de spreker ook belangrijk, doch als niet eerst de onderwijzer verandert, geven kleinere klassen niets. De zelfgenoeg zaamheid moet verdwijnen. Tenslotte zette hij uiteen, dat de ouders opgevoed moeten worden om de functie van de school beter te lee ren begrijpen. PRINS BERNHARD BIJ DE VERTOONING VAN EEN K. L. M.-FILM. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Zaterdag morgen in het Passagetheater te 's-Graven- hage een speciale vertooning bijgewoond van de film „Wings Across the World". Deze film is langs de Indië-route van de K.L.M. opgeno men door den Engelschman Rankin en kort eleden gereed gekomen. Zij geeft een goed beeld van de Oosiersche landen, met hun folkloristische bijzonderheden. Te half twaalf werd Prins Bernhard in het theater ontvangen door de heeren Plesman.- Martin, Slotemaker en van Hoogenhuyze van de K.L.M. De vertooning van de film, welke de Prins zeer op prijs stelde, duurde ongeveer drie kwartier Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zal „Huize Waterland", het vroegere buiten van wijlen mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, worden ingericht als museum en als zoodanig voor het publiek worden opengesteld. Noodlottig schot hagel. Veehouder wondt zijn zoontje doodelijk. Toen Zaterdagmiddag de ongeveer 45-jarige R. Noot, veehouder, wonende aan den Rijks weg in de Koegras, in gezelschap van zijn zevenjarig zoontje op zijn erf op jacht was naar een bunzing, ging op eens het geladen geweer af. De lading hagel kwam in het lichaam van den knaap terecht.In hoogst ern- stigen toestand werd de jongen met een bran card van het vliegveld ,De Kooy" naar het St.-Liduina-ziekenhuis in den Helder overge bracht, waar terstond operatief werd ingegre pen. Dit mocht echter niet meer baten. Kor ten tijd later is de jongen overleden. De tragiek van het noodlottig gebeuren wordt nog verhoogd door het feit, dat de vee houder zeer onlangs zijn vrouw heeft verlo ren. R. A. M. GRIPPELIXG. Op 82-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer R. A. M. Grippeling, iemand die in vroeger jaren veel invloed heeft gehad op het leven in onze stad. De heer Grippeling leidde indertijd de Haar- lemsche afdeeling van den graan- en meelhan- del Grippeling en Verkley. Na het overlijden van den heer J. Verkley werd de geheele zaak naar Amsterdam overgebracht, waarna de heer Grippeling tot gedelegeerd commissaris werd benoemd. Ook was de heer Grippeling commis saris van de N.V. café-restaurant „Die Port von Cleve' te Amsterdam. Verder is de naam van den heer Grippeling in onze stad bekend geworden door zijn exploi tatie van de gronden in het Haarlemmerhout en het Zuiderhoutpark; hij was directeur van de beide Naaml. Vennootschappen, die deze ex ploitatie ter hand hadden genomen. Eerst heeft hij de door hem aangekochte buitenplaats „Oos terhout", nadat een deel der omliggende gron den in exploitatie was gebracht, zelf bewoond; de verkoop van dit buiten was zijn laatste ex ploitatie. Daarna trok hij zich terug uit het open bare leven en ging de villa „Singapore" in de Oosterhoutlaan bewonen, waarvan hij een fraai uitzicht had op de gronden van „Oosterhout" en het hem zoo lief geworden Zuider Buiten Spaarne. Toen de heer Grippeling op 18 Augustus 1936 zijn 80en verjaardag vierde, ontving hij van tal van zijden hartelijke bewijzen van belangstel ling. R. A. M. Grippeling. Ook heeft de heer Grippeling zich indertijd veel moeite gegeven voor den aanleg van een tramlijn door het Haarlemmerhoutpark. De begrafenis zal plaats hebben Woensdag Februari te 10.45 uur, op het kerkhof St. Bar bara, Haarlem-N. Aankoop van Duitsche vliegtuigen. EEN MACHINE VAN HET TYPE FW. „WEIIIE". Naar wij reeds hebben bericht, heeft onze De fensie voor de Luchtvaart-Brigade enkele twee motorige Focke Wulf vliegtuigen van het t ype Fw. 58 „Weihe" bij de fabriek te Bremen be steld. Dit bericht heeft in vakkringen weinig opzien gebaard, omdat het reeds langen tijd bekend was, dat men zoekende was naar een twee mo- torig vliegtuig, waarop men piloten, die later voor het zware twee motorige materieel bestemd zouden zijn, de opleiding kon geven. Enkele Ne derlandsche fabrieken o.a. Koolhoven, hebben getracht de order in eigen land te houden, doch men moest hiervoor een speciaal prototype ont wikkelen. hetgeen én veel tijd kost én buitenge woon kostbaar is. Daar het hier om een betrek kelijk kleine bestelling gaat, heeft men aan een reeds beproefd type de voorkeur gegeven. De Focke Wulf „Weihe" is reeds anderhalf jaar bij de Duitsche luchtmacht in gebruik. Het is een twee-motorige laagdekker van gemengde con structie. dat wil zeggen de neus is van duro-al- luminium, de vleugels en staart zijn volgens het bekende principe gebouwd. Het toestel is uitge rust met 2 Argus motoren van 240 P.K. elk. De levering zal binnen zeer korten tijd plaats kun nen vinden. De Focke Wulf fabrieken in Bremen zijn één van Duitschland's grootste vliegtuigfabrieken. Zij produceeren o.a. de bekende Condors, het vier-motorige verkeersvliegtuig. dat verleden jaar non-stop van Berlijn naar New-York en te rug vloog, alsmede een groot aantal militaire vo gels van diverse pluimage. DE TEWATERLATING VAN DEN VOOR RUSLAND BESTEMDEN BAGGER MOLEN. In ons blad van Zaterdag j.l. meldden wij dat er op dien dag om half één van de Werf Conrad een voor Rusland bestemde baggermolen van stapel zou loopen. Deze stapelloop vond op het vastgestelde uur plaats en verliep vlot. Er hadden zich op het terrein van de Werf vele belangstellenden vereenigd. De stapelloop geschiedde nochtans zonder eenig ceremonieel. DE MAN DIE 'T MOET BETALEN denkt er andtrs over hii kiest het beste voor zijn geld voet 6etm kondsiafi! HAARLEM - Telef. 10070 (Adv. Ingez. Med.) Evenmin als het optreden der regeering Nadere inlichtingen gevraagd Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot aanvul ling en wijziging van de afdeelingen 9 en 10 der wet van 29 November 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven hebben verschei dene leden uiting gegeven aan hun teleurstel ling over het beleid der regeering ten opzich te van het vervoerwezen. Sedert jaren treft, dus betoogden zij, op dit in het economische leven zoo uiterst kwetsbare gebied een verregaand gemis aan de zoozeer gewenschte orde en regelmaat. Wat inzonderheid de aangelegenheid betreft die tot de indiening van dit wetsontwerp heeft geleid, betreurden deze leden ten zeerste dat de regeering de uitspraak van den Hoogen Raad in het laatste proefproces niet heeft af gewacht en in stede daarvan was overgegaan tot het nemen vt\n allerlei drastische maat regelen, waarvan de wettigheid op zijn minst genomen zeer twijfelachtig was. Dat op het gebied door dit wetsontwerp be streken, zooveel moeilijkheden zijn gerezen is huns inziens o.a. een gevolg hiervan, dat niet zelden wordt overgegaan tot het ontwer pen van wetten, die beoogen een groote rege lingsvrijheid aan de kroon te geven, zonder dat te voren de strekking van de te nemen maatregelen nauwkeurig wordt overwogen. Deze leden konden geen bewonde ring hebben voor het beleid der re geering op dit stuk, welk beleid huns inziens op onbekwaamheid of on macht duidt. Op normale wijze had, dus betoogden zij, de aangelegenheid, welke het hier geldt, reeds jaren ge leden kunnen zijn geregeld. Bovendien mag huns inziens de vraag wor den gesteld, of de oplossing, welke het. wets ontwerp, zooals het daar thans ligt, biedt, doeltreffend is. De behandeling in de Tweede Kamer geeft dus betooeden deze leden, ge- reede aanleiding tot twijfel. De aanvaarding van het eerste amendement-Diepenhorst c.s. toch heeft de oorspronkelijke voordracht ge heel van karakter veranderd, zoodat ontbreekt de zekerheid, dat de voorgestelde regeling in haar huidige redactie een definitiefe oplos sing inhoudt tegen het zonder vergunning rij den met autobussen. Die regeling staat, naar de meening van de hier aan het woord zijnde leden, zelfs vierkant teeenover datgene, wat de regeering aanvankelijk heeft gewenscht. De leden, hier aan het woord, achtten het zeer gewenscht. dat. de regeering duidelijk zou omschrijven, welke beteekenis aan het oor spronkelijk ingediende, welke aan het nadien gewijzigde wetsontwerp moet worden toege kend. en dat zij zou mededeelen. of tenuit voerlegging van de regeling in hare huidige redactie staking van de wilde-busdiensten in derdaad tot gevolg zal hebben. Verscheidene leden die hun defin't.ief oer deel over dit wetsontwerp zouden laten af hangen van de beantwoording van de vraag, of de thans voorgestelde regeling tegelijk een voldoende oplossing zal brengen ter bestrij ding van de naar hun oordeel met elke orde spottende wilde autobusdiensten, gaven als hun meening te kennen, dat de regeering op wel wat al te simplistische wijze de oplossing heeft gezocht door de wet in overeenstemming te brengen met de bepalingen van het op die wet gegronde reglement autovervoer personen. Andere leden spraken hun voldoening uit over het wetsontwerp, zooals het nu luidt. Rangeerder doodgereden. Zaterdagmorgen is op het rangeerterrein van het Centraal Station te Utrecht een ern stig ongeluk gebeurd waarbij de rangeerder van der Linden uit Utrecht het slachtoffer is geworden. Drie rangeerders waren op een lossen loco motief gesprongen, om zich van het eene ge deelte van het rangeerterrein naar het an dere te begeven. Bij het passeeren van een wissel verloor een der mannen het evenwicht, sloeg van de machine en raakte onder de achterste wielen. De man werd op slag ge dood. De beide andere rangeerders waren zoozeer onder den indruk, dat zij met een auto naar hun woning moesten worden vervoerd. BEV

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5