doet je qoed! AGENDA. H A A R E E M'S DAGBtAD 4 De heer E. H. Krelage 70 jaar. Welgeslaagd tussclienbal Dansacadeinie Martin. streek de tijd en voor men het wist was men aan de laatste promenade toe, die natuurlijk eindigde met een huldiging van de balleiders. Een huldiging die meer dan verdiend was. Jubileum bij de politie. Verecniging „De Haarlemsche Manége". Progr. I Jaarsveld. Progr. II Hilversum I en n. Progr. m: Keulen 8.— Parijs Radio 9.20. Radio P.T.T. Nord 9.30, Parijs Radio 11.20. Ned. Brussel 12.35. Diversen iMotala of Dan- marks Radio) 2.20, Radio P.T.T. Nord ca. 2.40 Keulen 3.20. Ned. Brussel 5.20, London Re gional ca. 6.50, Ned. Brussel 7.20, Keulen 7.50. Prc.gr. IV: Ned. Brussel 8.Diversen 9.20, London Regional 10.35. Droitwich 1.20, Lon don Regional 2.20, Droitwich 4.20. Pauze 6.45 Fransch Brussel 6.50, Droitwich 7.20, Parijs Radio 7.50, Droitwich 8.20. London Regional 9.45. Pauze 10.Droitwich 10.05. Progr. V: 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatencomcert. Vroolijke feestavond. 1. Wilhelmus. Harmonieorkest. 2. Welkom Koningskind. Carl Woitschach. 3. Hollandsche Potpourri, Kovas Lajos en Bob Scholte. 4. Taptoe der Kon. Ned. Marine, Kon. Ned. Marinekapel. 5. Waidmannshell, Carl. Woitschach. 6. Het Vogellied. Avro's Kinderkoor. 7. Neerlandita. Harmonieorkest. 8. Festivalia. Grand Massed Brass Band. 9. Sousa's Triumphal Marsch, Vancouver Boys. 10. Wij brengen u, The Two Cavellis. 11. Defileermarsch. Kon. Ned. Marinekapel. 12. Triumph Silva Ducis, Carl Woitschach. 13. The vanished army. Vancouver Boys. 14. Lippe Detmoid, Carl Woitschach. 15. Kleppermarsch. Avro's Kinderkoor. 16. Prins Bernhard Marsch. Harmonieorkest. 17. Wien Neerlandsch Bleed, Harmoniekapel. 8.0012.00 Diversen- Druk bezochte receptie. Zooals gemeld, hield de heer E. H. Krelage, oud-voorzitter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur en eere-voorzitter dier vereeniging, Zaterdagmiddag in de groote bestuurskamer van het Krelagehuis aan de Leidschevaait receptie ter gelegenheid van zijn 70en verjaardag. Deze receptie was zeer druk bezocht. De Commissaris der Koningin mr. dr A. baron Röell en bar.esse Röellde Vos van Steenwijk, kwamen den jubilaris gelukwenschende ge meentesecretaris, mr. Th. A. Wesstra vertegen woordigde het gemeentebestuur. (De burge meester was door uitstedigheid verhinderd). En voorts kwamen o.a. hun opwachting ma ken: het dagelijksch bestuur van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, dr. A. J. Verhage en de heeren H. J. Voors en P. F. Seignette; be stuursleden der af deelingen Haarlem. Benne- broek—Vogelenzang van de Alg. Vereen.; de heeren A. J. Arentshorst. mr. M. van Toulon van der Koog en mr. F. J. D. Theysse, namens den Bond van Bloembollenhandelaren; de heer B. Ruys, uit Dedemsvaart, namens de Ned. Tuinbouw-Handelsvereeniging; de hee ren J. J. Swens, voorzitter, jhr. dr. J. C. Mol- lerus, secretaris en mr. J. Verheus adj. secre taris van de Kamer van Koophandel en Fa brieken in dit district en de heer C. ten Boom oudste lid dier Kamer; ir. J. Telders en de heer F. Went, voorzitter en secretaris van het departement Haarlem der Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel en prof. dr. E. van Slogte- ren, directeur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse. Verder de heeren: J. L. en J. C. Tadema; H. M. van Bemmelen; mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, oud-lid der Eerste Kamer; mr. dr. W. P. Vis; jhr. F. Teding van Berkhout Sr. en jhr. F. Teding van Berkhout Jr.. G. D. Grata- ma. directeur van het Frans Halsmuseum; dr. C. Spoelder, rector van het Sted. Gymnasium; dr. A. H. Haentjens, Rem. predikant; ds. H. E. Beker, Ned. Herv. predikant: jhr. mr. J. E. Strick van Linschoten, vice-president der Arr. Rechtbank; Ph. A. Mees. directeur-hoofd redacteur der Opr. Haarl. Courant; R. Peere boom. directeur-hoofdredacteur van Haarlem's Dagblad; B. F. Enschedé, J. J. Ochtman, H. van Borssum Buisman, conservator van Tey- lers Stichting; J. Tideman, voorzitter der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap": dr. D. L. Uyttenboogaart, ir. W. G. C. Gelinck, oud- hoofdingenieur-directeur van den Rijkswater staat te Haarlem; ir. C. Wolterbeek, hoofd- Coiicertgcbouw voller dan ooit. Dat is het. merkwaardige van de bals van Martin je kent ze al jaren en toch zijn ze elk jaar anders. Nog aardiger en nog beter dan het vorige jaar. Die verandering komt echter niet door de sfeer die is onveranderd beschaafd. En eigenlijk is het ook de stemming niet. want wie maakte ooit een bal mee van de N.V. Dansacademie J. G. Martin en Zonen, om hel maar eens deftig te zeggen, en amu seerde zich niet kostelijk? Is het dan de vertrouwde Concertgebouwzaal. die zoo veranderd was? Zeker, ze was verlicht met aardige lampekapjes, maar och, dat zijn we zoo gewend: aan de aankleeding wordt bij de bals van Martin altijd veel zorg besteed. Nee. ik geloof veeleer, dat het de gebroeders Martin zélf zijn, die steeds weer voor nieuwe attracties en verrassingen zorgen. En daar hebben we Zaterdagavond bij het tusschenbal weer van kunnen genieten. Zelden was de dansvloer voller en dat er toch nog gelegen heid was behoorlijk de kunst van Terpsichore te dienen is voor een belangrijk deel aan de Gebroeders Martin te danken, die en het is water naar de zee brengen om het neer te schrijven balleiders par excellence zijn. Er waren weer verschillende intermezzi en vooral de Pierrot- en Pierrettedans verdient extra vermelding. Na afloop werden aan een der heeren Martin en aan den pianist bloe men aangeboden en ze waren welverdiend. Eenige oogenblikken daarna was de halve zaal het waren de heeren getooid met een groote chrysanth en al waren ze dan niet echt, mooi waren ze toch. Aan de promenade kwam ditmaal schier geen einde en de tallooze vlag getjes, die ter eere van de heeren Martin in de lucht werden gestoken vormden een waar dig slot van het eerste gedeelte van den avond. Doch ook na de pauze weerden de „Grasshop pers" o:l:v: Cor Perez en „George Pickard" ol.v. G. Hille #deze bands verzorgden de dansmuziek zich uitstekend. „The Palace Glide" heet een dier nieuwe dansen, die voor hen voor wie de dansschool reeds een zoete herinnering is. nog vele geheimen bevat. Dat hinderde echter niets. Bij de „Fransche wals" kregen ook de ouderen, onder wie vele cuders. de gelegenheid nog eens hun, zij het ietwat onwillige, beenen op den dansvloer te wagen en zij brachten het er over het algemeen lang niet slecht af. De lichteffecten bij de tango deden de aardige avondjurken der meisjes nog mooier lijken dan ze al waren, zoodat ook dit onderdeel naar wensch verliep. Zoo ver- HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Aan de leden, aangesloten bij den Ongeval- lendienst wordt medegedeeld, dat in verband met de ziekte van den heer Haase het zuur stofapparaat gestationeerd is op het politie bureau Smedestraat. AANVULLING RA/kDSAGENDA. Het ligt in het voornemen van 's Raads voor zitter in de tegen lFebr. a.s. aangekondigde vergadering van den Gemeenteraad, voordat cie behandeling der ontwerp-begrooting der gemeente voor 1939 wordt voortgezet, alsnog aan de orde te stellen de navolgende punten: 1. Balans, enz. over 1937 woningstichting ..Het Oosten". 2. Aanvaarding legaat. 3. Verkoop grond: a. TesseLschadestraat (N.V. „Vondelkwar tier"). b. Parklaan (N.V. Polygoon). c. Planetenlaan (A. Winnubst). 4. Verzoeken om ontheffing schoolgeld. Benoemingen a. 2 leden Commissie van Toezicht op de Stadsbibliotheek en Leeszaal. b. 5 leden Commissie inzake Lichamelijke Opvoeding. c. Tijdelijk leeraar H.B.S. A met 5-jar. cur sus. d. onderwijzer (es) Montessorischool. FEESTAVOND „CEBUTO". Door de firma Jac. Heemskerk, Houtplein 34, het bekende Auto-reisbureau „Cebuto" werd ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Autobuslijn Noordwijk aan Zee Haarlem, dezer dagen aan het personeel een feestavond aangeboden. Namens 't personeel werd de heer Heemskerk gehuldigd voor zijn prettige leiding. Steeds worden door hem nieuwe objecten in studie genomen. De capaciteit van het wagenpark is in de afgeloopen periode van 14 plaatsen gestegen tot 500 plaatsen. De heer Heemskerk bedankte en vroeg ook voor de toekomst dezelfde spontane mede werking. Een conferencier en een strijkje zorgden verder voor het welslagen van den avond. Op 9 Februari hoopt de heer J. M. van der Zande den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden bij de politie in dienst trad. Hij begon zijn loopbaan als agent van politie te Enschedé. Met ingang van 1 Februari 1917 werd hij benoemd tot gemeenteveldwachter te Haarlemmerliede c.a. Toen op 1 Mei 1927 een gedeelte van Haarlemmerliede door an nexatie bij Haarlem kwam, ging ook de heer Van der Zande naar Haarlem over. Hij kreeg zijn standplaats in het gedeelte van Overveen, dat vroeger tot Bloemendaal be hoorde en verricht daar ook thans nog zijn po litiediensten. De jubilaris zal op 9 Februari met vacantie uitstedig zijn.. „Turnlust". Zaterdag bood „Turnlust" zijn leden, dona teurs en genoodigden een bonten feestavond in de Kroonzaal van café-restaurant Brinkmann aan. De voorzitter der feestcommissie, de heer J. van Leeuwen opende dezen avond met een har telijk welkom. De musici, conférencier en de spe lenden hebben uitstekend him best gedaan. Enkele nummers willen wij even noemen, nl. „De droom van den opiumschuiver", waarbij zes dames een goed verzorgden dans uitvoerden op „Traumerei" muziek van Schumann. Verder het optreden van de senior-dames met een mooi propaganda-stuk j e Conférencier was Jack Funny; de begeleiding was van Roemers Band, die ook het bal leidde. Deze vereeniging had Zaterdagmiddag jl. een cross country op haar programma, die op Ma- rïënbosch werd verreden. Behoorlijk weer en veertien ruiters deden dezen wedstrijd slagen. In het parcours kwamen voor slooten andere na tuurlijke hindernissen en hekken die zeer moei lijk bleken te zijn. Wegens ontstentenis van den voorzitter werd het woord gevoerd door den heer W. C. Doyer, die den eigenaar van Mariën- bosch dank bracht voor het afstaan van het mooie terrein. Spreker reikte daarna de prijzen uit. Winnares van den beker in afd. A was mevr. Wijnberg met Welcome, tijd 5 minuten 25 se conden; deze amazone is de eerste dame van de vereeniging „De Haarlemsche Manége", die be slag legt op een cross-beker; 2de D. Lageman met Erica in 5.46. 3de Dr. H. Eysvogel met Ro- serea in 6.16. Hors concours, R. A. G. Davidson met Bruintje in 4.22. No. 1 in afd. B was P. Meerburg met Nico in 4.12: 2de J. v. Leeuwen met Sonia in 4.30. 3de A. van Wijk met Anton in 6.14, 4de W. M. Fok ker met Tonney in 6.35. (UN/T IN IlITIKIh Heden: ingenieur van den Rijkswaterstaat, alhier; dr J. D. Bierens de Haan, de heer J. A. E. Ver kade uit Zaandam en de heer E. W. Brokmeier. uit Zandvoort. Telegrafische gelukwenschen waren o.a. in gekomen van het Hollandsch Bloembollen- kweekersgenootschap en den Haarl. Journa listenkring. Vele bloemstukken waren ingekomen waar bij een zeer fraai en groot bloemstuk van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. Jubileumbal Dansschool Fortgens. _j (Adv. Ingez. Med.) Ter viering van het 15-jarig bestaan van de Dansschool Fortgens werd Zaterdagavond in café-restaurant „Dreefzicht" een jubi'eumbal gehouden voor leerlingen en introducé's. De jubileerende leeraar werd op dezen avond, nadat hij en zijn echtgenoote onder vroolijke muziek van „The Five Musical Luna tics" hun entree hadden gemaakt en door een lange haag van danslustigen de zaal rondge gaan waren, o.a. door een der leerlingen, die hem als geschenk van alle leerlingen een haard aanbood, en door den dansleeraar Th. Donkerloo namens de Haar.émsche collega's, toegesproken. De heer Fortgens dankte allen voor de groote belangstelling die hij bij zijn jubileum had mogen ondervinden, waarbij hij ook zijn as sistente mej. Tichelaar, in de hulde liet dee- len en haar tevens bloemen aanbood. Het bal had een zeer gezellig verloop. „The Five Musical Lunatics" zorgden voor goede dansmuziek; de groote promenade, waarvoor de danslustigen werden uitgedost met matro zenmutsen en -kragen, de Lambeth Walk en de Palace Glide waren vroolijke onderbrekin gen. De noodige afwisseling ontbrak overigens niet. Daar zorgden „The Four Black Tramps" voor. vier jongelieden die, als negers ge schminkt, met begeleiding van guitaar op uitstekende wijze eenige bekende nummers ten gehoore brachten. Hun succes was zoo groot, dat de aanwezigen hun een ovatie brachten, en zij niet minder dan drie extra-nummers moesten geven. Verder trad nog een acroba ten-trio op, dat óp fraaie en beheerschte wijze een aantal proeven van hun acrobatisch kun nen te zien gaf, en eveneens met een gul applaus beloond werd. De heer Fortgens kan op een succesvol bal terugzien, dat een waardige viering van zijn jubileum was. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 31 JANUARI 1939. De eeae zaal was nog weer mooier dan de andere. Er heersebte U mooi leek alles. Eindelijk kwamen ze in het slaapvertrek. Gerda een pracht en praal, dat men er haast beduusd van werd, too keek eens naar boven. Met plafond geleek wel een palmboom met bladeren van glas, uiterst kostbaar glas. MUZIEK. HAARLEMSCHE ORKEST-VEREEN ICING Zondagnamiddagconcert. De eerste zich over drie ochtenden uitstrek kende periode van Klaas de Rook's samen werking met ons orkest leverde Woensdag avond'in een van degelijk inzicht getuigende en grondig voorbereide vertolking van Brahms' Derde Symphonie een gewichtig resultaat, dat terecht algemeene waardeering vond. De oogst der tweede even lange periode was minder rijk en minder verrassend. De voorbereiding van Weber's „Euryanthe-Ouverture en Mo zart's Vioolconcert in A gr. t„ werken, die reeds vaak op de programma's der H.O.V. te vinden geweest zijn behoeft voor een gast- dirigent geen bijzonder lastige of tijdroovende taak geacht te worden; de herhaling van Brahms' Symphonie evenmin. Gaarne hadden we op het Zondagmiddagprogramma eens iets nieuws of ongewoons gezien, of althans iets, dat gelegenheid gaf om op het talent van Klaas de Rook een breederen blik te krijgen. Maar hij hield zich bij oudere en bekende werken, en bovendien gunden zijn programma's ons geen kijk op zijn standpunt ten opzichte van de Slavische, de nieuwere Fransche of de Spaansche muziek. In hoofdzaak bleven we, wat zijn vertolkingen betreft, in Duitsche richting georiënteerd; de vermoedelijk door Felix Mottl bewerkte Suite van Rameau bracht daar Woensdagavond slechts een gedeeltelijke wijziging in. In de voordracht der „Euryanthe"-ouverture was Zondagmiddag eigenlijk alleen het prach tig door de strijkers gespeelde pianissimo- gedeelte opmerkelijk, en het was zeer jammer dat op het balkon het aandachtig luisteren gestoord werd door een paar laatkomenden, die niet de wellevendheid hadden om met het innemen van zitplaateen tot het aanbreken van een geschikter oogenblik te wachten. De herhaling van Mozart's Vioolconcert, welks vertolking door onzen concertmeester Gijs Beths op het concert van 20 Januari 1.1. ik niet kon bijwonen, deed me veel genoegen. Weliswaar was de begeleiding nu in handen van een anderen dirigent, maar dit beteekende geen nadeel voor den solist, want De Rook had reeds Woensdagavond blijk gegeven een uit stekend volgzaam begeleider te zijn en dat toonde hij nu bij het vioolconcert van Mozart eveneens. Beths speelde dus ongehinderd en bevestigdes den indruk die ik omtrent zijn violistische capaciteiten bij zijn voordracht van de vioolsolo in het „Benedictus" van Beetho ven's Missa solemnis gekregen had. Alles klonk uitstekend; zijn spel was zuiver en goed in stijl. De groote lijnen der interpretatie van Brahms* Derde Symphonie waren dezelfde als Woens dagavond, maar de uitwerking er van door het orkest was nu minder goed dan de eerste maal. De onderlinge stemming liet bij de blaasinstrumenten nu meermalen te wenschen over; vooral het begin van het Andante leed daaronder. En over het geheel genomen was de helderheid der détails ditmaal lang niet zoo groot als bij de eerste auditie. Het is ech ter geen ongewoon verschijnsel dat bij een tweede uitvoering de spanning wat verslapt blijkt te zijn. Toch is deze Symphonie ook Zondag zeer „ingeslagen". Men heeft althans dirigent en orkest niet minder warm gehul digd dan men voor de pauze den solist Gijs Behts gedaan had. Dat mag voor Klaas de Rook een groote voldoening zijn. K. DE JONG. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. In het midden van het vertrek hingen twee bedden aan een gouden stengel, 't Waren net twee lelies. Het eene bed was wit. Daarin 3liep de prinses; het andere bed was rood. Hierin moest Karei dus slapen. Gerda boog één van de roode bladeren opzij en zij zag een bruinen hals. „Ja, dat was Karei." Zij riep zijn naam neel hard, hield de lamp vlak bij hem. Daar suisden de droomen te paard terug in het vertrek. De slaper werd wakker en draaide zijn hoofd om. Hij wasKarei niet! MAANDAG 30 JANUARI Stadsschouwburg: Gezelschap Saalborn-Par- ser; „Meneer Schlögl", (voor Nieuwen HaarL Kunstkring), 8.30 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Demonstratieve vergadering Haarl. Bestuurdersbond, 8 uur. Palace Familie Cinema: „Dybuk" en „Jimmy erft een dollar", 2.en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De big van het vreem denlegioen". Op het tooneel: Okito 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Tarakanova", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Professorwat ben je begonnen! 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De Kruistochten" en „Amor op de ranch" „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23. Tentoonstel ling werk W. Oepts. 105 uur. DINSDAG 31 JANUARI Alleen zijn hals leek op dien van Karei. De prins was nog jong en knap. Achter de glanzend witte bladeren van haar bed kwam nu ook de prinses, wakker geworden door Gerda's roepen, kijken. de hulp van de kraaien Zij vroeg wat er aan de hand was. Gerda begon te schreien. Maai toen de prinses opnieuw vroeg, wat zij wilde, vertelde zij snikkend, alles wat er, sinds de verdwijning van Karei was gebeurd. En ook vergat zjj niet te vermelden. (Wordt vervolgd). Doopsgezinde Kerk. Groote Houtstraat 43: Concert Doopsgezind Zangkoor, 8.15 uur. Kerk Broedergemeente, Parklaan 34: Lezing W. J. Oehler, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds Teyler Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's. Schotersïngel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23. Tentoonstel ling werk W. Oepts. 105 uur. -

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6