ZEISS URO -PUNKTAL Op bezoek bij een aanstaand jubilaresse. AGENDA. DINSDX'G 31 TANUART 1939 HAxRT:EM*S DAGBEAD 9 Mej. H. de Kruyff 25 jaar spraakleerares. ..Dit is m'n éérste interview", zei de gemeen telijke spraakleerares, mej. H. de Kruyff. ,,'t. Mijne óók!" We lachen beiden om die prettige toevallig heid en dan „start" ik met no. 1 van mijn vragenlijstje. Eeriijk gezegd: dat vraag- en antwoordspelletje wordt al gauw afgeschaft! We negeeren ten éénenmale „een gesprek in vorm", rommelen gezellig rond in herinne ringen en gebeurtenissen uit het nu bijna zil veren verleden en zoo ordende ik den volgen den dag met werkelijk genoegen de verras sende stof voor onderstaand artikeltje. Ter inleiding van ons vraaggesprek luidde mijn eerste vraag aan de jubilaresse, hoe zij tot de studie voor spraakleerares is gekomen. „Wij waren thuis met z'n achten, drie jongens en vijf meisjes. Mijn vader zei altijd: ..Denk erom. geen vijf naaimandjes op tafel". Nadat ik de meisjes H.B.S. in Amsterdam had afgeloopen, nam ik om gezondheidsredenen van mijn moeder thuis de huishouding waar. Mej. H. de Kruyff. Maar mijn verlangen ging uit naar andere bezigheden. Ik hield veel van muziek en de clamatie, en nam in dien tijd zanglessen bij Anke Schierbeek. Zoo zocht ik naar een stu dierichting, die hiermede eenigszins verband hield. Voor alles wilde ik een beroep kiezen, dat in staat, zou zijn mij voldoening te geven in het leven. Bij Fernanda Nieuwenkamp, toentertijd een vooraanstaande figuur als spraakleerares, begon ik mijn studie. Bij professor Barge volgde ik lessen in ana tomie en ging daarna naar Berlijn, waar ik mijn studie aanvulde onder leiding van dr. Kirchberg, specialist in ademgymnastiek en massage. Op 1 Februari 1914 vestigde ik mij te Haar lem voor spraak- en stembehandeling, liplezen en ademgymnastiek. Op 1 September 1919 werd ik benoemd tot gemeentelijk spraakleerares hier ter stede, een functie, die vóórdien nog niet bestond. In ver band hiermee noem ik met erkentelijkheid den naam van de toenmalige schoolarts mevr. J. op 't Evnde-Stolp. Zij voelde veel voor ver betering en behandeling van spraakgebrekki- ge kinderen en het leeren liplezen voor slecht- hoorenden. Nadat tot invoering van dit onderwijs door de gemeente was besloten, werd voor dit doel een lokaliteit in „De Doelen" beschikbaar ge steld. Tweemaa: per week wordt hier in de ochtenduren dezelfde groep kinderen behan deld die stotteren, stamelen, hoorend stom zijn of een gespleten gehemelte hebben. Toen de gemeente Schoten als Haarlem- Noord bij Haarlem kwam. moesten daaraan twee ochtenden voor dit onderwijs worden af gestaan". De resultaten van het spreekonderwijs „Hoe zijn de resultaten van dit onderwijs en hoe vinden de kinderen het zélf?" „Kijk eens", zegt-mijn gastvrouw, „bij dit onderwijs is het moeilijk over bepaalde resul taten te spreken. Stotteren bijv. is een psy chische kwestie, en als zoodanig hangen hier mee allerlei factoren samen, die buiten het onderwijs vallen. Stamelen daarentegen is altijd te genezen. Met krachtige medewerking van de hoofden en het onderwijzend personeel der verschillende scholen, openbare en bijzon dere, worden dus' groote algemeene belangen gediend. Dit ochtendonderwijs wordt óók nog gegeven aan kinderen der buitengewone lagere school „Buitenrust". Wat betreft het antwoord op de laatste vraag: in den regel komen de kinderen graag. De stotteraars zijn in 't begin meestal wat angstig en schuw. Maar hoe héérlijk is 't dan, als ze na verloop van tijd uit eigen bewe ging aan mij vragen, om een verhaaltje voor de klas te mogen vertellen. Jaren geleden heb ik in de Gem. Concert zaal eens een lezing met demonstratie gehou den. Met eenige van mijn leerlingen stot teraars had ik een tooneelstukje ingestu deerd, dat zij dien middag met groote animo hebben opgevoerd. Ze brachten 't er werkelijk prachtig af!" En terwijl mijn gastvrouw een oogenblik in gedachten schijnt verzonken, voel ik groote bewondering voor de energie en onderne mingsgeest. die noodig zijn om een dergelijk plan ten uitvoer te brengen, en ik zeg dit mijn gastvrouw onomwonden, Hygiënisch spreken. Dan heb ik weer een volgende vraag: „Voor het beroep van spraakleerares moet men wel over een onuitputtelijk geduld be schikken, is het niet?" „Een goede dosis geduld èn natuurlijk liefde en toewijding, want dan pas ben Je in staat om de dikwijls gróóte moeilijkheden te over winnen. Het stotteren bijv. kan erpstig het zelfvertrouwen ondermijnen en tot een min derwaardigheidscomplex lelden. Tenslotte moet de soraakleerares ook psychologisch in zicht bezitten, zelfbeheerschlng en vooral ook rustig evenwicht en concentratie tegenover den leerling. Vóór alles moet er wederzijdsch vertrouwen zijn in het uiteindelijk goede re sultaat. Tegenover twijfel of gevoelens i-an onmacht dient zij telkens weer een geest van zelfvertrouwen aan te kweeken. Hoewel ik in de afgeloopen jaren ook meer malen patiënten heb behandeld met ademha lingsstoringen e. d. ligt het accent van mijn beroep toch op de behandeling van spraakge breken. Hiertoe behoort ook het z.g. hygiënisch spreken. ,Wat verstaat men daar eigenlijk onder?" vraag ik, mij ietwat schamend over mijn on deskundigheid. ,Het hygiënisch spreken is voor menschen, die spoedig heesch of moe worden door ver keerd stemgebruik. Een véél voorkomende fout is bijv. het te veel achter in de keel spre ken. Onder hen. wier beroep meebrengt dat zij veel in 't openbaar moeten spreken, telde mijn praktijk verscheidene leerlingen. „Zou ik de vraag mogen stellen, hoe de ver houding is tot de plaatselijke autoriteiten en de medici?" „Zeker mag die vraag worden gedaan. Ik kan daarop gerust antwoorden ,dat die ver standhouding goed is. Met de tegenwoordige schoolarts mevr. M. Hazevoet-Renout werk ik bijzonder prettig. Ook van de Haarlemsche doktoren meer in 't bijzonder de keelspe- cialisten heb ik in de afgeloopen jaren me dewerking mogen ondervinden. Ook van el ders worden soms patiënten ter behandeling naar mij toegestuurd". Uit de praktijk. Dit brengt mij als vanzelf tot de vraag of zich bijzondere interessante of treffende ge vallen in deze 25-jarige praktijk hebben voor gedaan. ,Oja", beaamt mijn gastvrouw dadelijk, „ik heb verschillende belangwekkende gevallen behandeld. Zoo bracht een moeder eens haar kindje bij me. Het bleek nergens zijn aan dacht bij te kunnen bepalen, liep van de tafel naar 't raam. zwierf dan weer doelloos door de kamer, en kéék niet eens naar me. Alleen neu riede 't in zichzelf telkens dat wijsje van Zandvoort aan de Zee en toonde een uitge sproken belangstelling voor mijn piano. Dit bracht mij op de gedachte om via de mu ziek de aandacht van dit kind te boeien en zie': op dat wijsje van Zandvoort aan de Zee heb ik hem spreken geleerd. Toen we zoover gevorderd waren dat hij duidelijk ma-ma kon zeggen, was zijn pleegmoeder, die dit toevallig juist in de wachtkamer hoorde, overgelukkig van vreugde. Een ander geval was dat, waarbij een moe der met haar eenig kindje bij mij kwam, dat voor doofstom verklaard was. Door enkele proeven bleek mij echter, dat 't kind niet doofstom, alleen buitengewoon doof was. Het maakt een groot verschil uit, of iemand nog iets of heelemaal niets kan hooren, om in staat te zijn eenig begrip omtrent de natuurlijke toonhoogte voor 't spreken te hebben. Niet alleen slaagde ik er in dit jongetje door liplezen goed te leeren spreken, doch het werd zelfs mogelijk, hem gedurende eenige maanden onderwijs op de gewone lagere school te laten volgen. Bij een hoorend-stom meisje, dat zéér in telligent en leergierig was, slaagde ik erin, haar volgens een bepaalde methode in een paar weken het lezen te leeren. Natuurlijk spelen in dergelijke gevallen de medewerking van de ouders en de heele sfeer in een gezin een uiterst belangrijke rol. Meermalen heb ik lipleescursussen in club verband gegeven. Dat was altijd heel aardig en animeerend en gaf soms aanleiding tot, groote vroolijkheld. De gevallen, waarin lip lezen ware uitkomst bracht zijn vele en veler lei. Dit ondervond een motorriider die door een ernstig motor-ongeluk volkomen doof werd. Typeerend is ook het geval van een dooven jongeman, die zijn onderwijzersexamen wilde afleggen. Alles verliep vlot. totdat een der examinatoren een sigaar begon te rooken Toen moest de jongeman bekennen niet te kunnen antwoorden, omdat hij niet meer kon liplezen. Algemeene verbazing, want niemand der examinatoren had ook maar éénig ver moeden van dit gebrek gehad. Het liplezen vergt van den leerling een sterke concentratie, en tevens een goed com binatie- en doorzettingsvermogen". „En wat het van de leerares vergt hoop lk in mijn jubileum-artikeltje een beetje duide lijk te mogen maken", vulde ik aan. Velen met mij zal het bekend zijn, dat mijn gastvrouw naast haar veeleischende beroeps bezigheden een in daden omgezette belang stelling heeft voor het sociale leven en voor de vredeszaak. loge het haar nog vele jaren gegeven zijn haar beste krachten te geven aan het beroep dat zij ééns, vijf en twintig jaren geleden, bo ven andere beroepen heeft uitverkoren. En moge 1 Februari voor de jubilaresse een dag worden, die met zilveren letters in haar her innering staat geschreven. B. KRUGER—SMITS PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 1 FEBRUARI 1939. Programma I: Jaarsveld. Programma II: Hilversum I en II. Programma III: 3.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio 9.30 Radio P.T.T Nord. 5.90 Pauze of diversen. 10.00 Parijs Radio. 10.40 Radio P T. T.-Nord 12.35 Ned. Brussel. 2.20 Danmavks Radio of Diversen. 2.40 Radio P. T. T. Nord. 3.20 Keulen. 4.35 Pauze. 4.40 London Regio nal. 5.20 Ned. Brussel. 6.05 Fransch Brus sel. 6.20 London Regional. 6.45 Parijs Radio. 7.00 Pauze. 7.05 Fransch Brussel. 7.20 Ned Brussel. 7.50 Parijs Radio. 8.20 Keulen. 10.20 Ned. Brussel. 11.20 Keulen. Programma IV- 8.00 Ned Brussel. 9.20 Di versen of gramofoonmuzlek. 10.35 London Regional. 11.50 Droitwich 2.00 London Regio nal. 4.20 Droitwich. 8.05 Pauze. 8.10 London Regional 8.35 Droitwich. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. Tiger Rag, Nat Gonella. 2. To night waltz, Billy Reid. 3. The Snoop, The Six Swingers. 4. Limehouse Blues, The Krakajax. 5. La Sitiera, rumba, Cuban Boys. 6. Sweet as a song, Phil. Green. 7. My tango dream, Geraldo. 8. Sympathy waltz, L. P. A. Band. 9. Highland Swing. Henry Hall. 10 Why am I blue, slow fox, Billy Cotton. 11. Nagasaki. Nat Gonella. 12. love me my loved one, Billy Reid. 13. So you left me for the leader of a swing- band The Six Swingers. 14. If Harlem came to Mayfair, The Krakajax 15. Sin-ti, rumba, Cuban Boys. 16 How dja* like to love me. Phil Green. 17. Japanese Sandman. Joe Daniels 18. Georgia Medley. Nat Gonella. 19. Silver in the sage. Henry Hall. 20. The man from Harlem, Billy Cotton. 8.0012.00 Diversen. T eraardebestelling B. J. Couvée Jr. Gistermiddag werd op de begraafplaats „Het Groene Kerkje" te Oegstgeest ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer B. J. Couvée Jr., te Heemstede. De overledene was oprichter en jaren lang directeur van de papierindustrie v/h Couvée en Meyer te Amsterdam, tevens was hij eerelid van de Kon. Ned. Zeil- en Roei- vereeniging en oprichter en eerelid van de roei- en zeil ver eeniging „Het Spaarne". Op de begraafplaats waren o.m. aanwezig, de heer C. W. Tekenbroek, directeur van de papierfabriek v/h Couvée en Meyer en mr. J. G. Steneker, secretaris van de Ver. van Cartonnage fabri kanten. Voorts merkten we op de heeren Ernst Crone en W. Jongejan, namens de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging. Uit Haarlem waren ojn. gekomen de heeren G. M. Bats, J. de Breuk Lzn., mr. P. Führi Snethlage, H. Meyer en R. W. P. Peereboom. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer C. W. Tekenbroek, die den overledene schetste als een ijverig en nauwgezet directeur, die. ook nadat hij zich uit de zaken had terug getrokken, tot zijn dood toe nog levendige belangstelling bleef vertoonen in het bedrijf. Mr. J. G. Steneker, sprekende namens de Ver. van Cartonnagefabrikanten noemde den over ledene een man met een zonnig karakter, die altijd in de vergaderingen een vertrouwelijke, aangename sfeer wist te scheppen. Door den heer R. Peereboom, die namens „Het Spaarne" sprak, werd de overledene geteekend als „every inch a gentleman", die de hoogste sportopvattingen huldigde en ook bij het klimmen der jaren onverminderde belang stelling bleef betoonen voor de roeisport. De heer Peereboom herinnerde er aan, dat de heer Couvée een der oprichters van „Het Spaarne" was en een der belangrijkste eere leden. Zijn groote vriendschapen belangstelling voor de jeugd zullen bij „Het Spaarne" in dankbare herinnering blijven. De heer Ernst Crone sprekende namens de „Koninklijke" schetste den overledene als een man met een aangenaam karakter, die de jongeren be zielde door zijn ijver en enthousiasme. Even als de andere sprekers richtte hij zich met woorden van hartelijke deelneming tot de aanwezige weduwe en dochter van den over ledene. Nadat nog een intieme vriend eenige waar- deerende woorden had gesproken en een broer van den overledene voor de belangstel ling had bedankt, werd de kist in de groeve neergelaten. LEGER DES HEILS. Op Woensdag 1 en Donderdag 2 Februari worden er in het Leger des Heils in de Schagchelstraat bijzondere samenkomsten gehouden: „Twee dagen van Toewijding en gebed". Deze samenkomsten staan onder leiding van kolonel Haman, Maatschappelijk secre taresse van Nederland, bijgestaan door kapi tein H Lahuis, den divisie jongelieden se cretaris der Centraal Nederland-divisie. De korpsen Haarlem L en II IJmuiden en Beverwijk zullen vereenigd zijn. De samen komsten worden alsvolgt gehouden. Woens dag namiddag 3 uur en des '■avonds acht uur. Donderdag des morgens 10 uur, des namid dags 3 uur en des avonds 8 uur. Deze samenkomsten hebben ten doel ver dieping van geestelijk leven en een vereenigd gebed voor het behoud van deze arme wereld welke bloedt uit duizend wonden. FEESTAVOND HAARL. RAOECLUB „EXCELSIOR". Bovengenoemde vereeniging hield in het gebouw „Olympia" een feestavond voor haar leden en donateurs. Er werd door de laatsten een aardig tooneelstukje opgevoerd. De heer L. Peele. humorist-conferencier, had veel succes evenals een imitateur: deze bleek een zeer goede zanger te zijn. Na afloop was er een ge zellig bal met attracties. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) U bent ernaast, wanneer U denkt, dat dat alleen is weggelegd voor menschen met „goede" oogen. Ook U kunt gemakkelijk lezen en werken bij kunstlichtals U maar Zeiss URO-Punktal glazen in Uw bril heeft. Bij deze glazen worden de ultra-roode .warmtestralen tegenge houden, - U ondervindt het kunst licht als helder daglicht! U kent geen „oogvermoeidheid" meer en U ziet scherp en ongedwongen (Draag er een Zeiss Perivist bril bij de bekende mooie „Ruimzichtbril"!) Verkrijgbaar bij den vakopticien. Vraagt hem, of Zeiss Ikon N. V., Heeren gracht 489, Amsterdam, het interessante URO-Punktal prospectus No 6 beschermt Uw oogen! (Adv. Ingez. MedJ LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING TOT EN MET 5 FEBRUARI 1939. Nederlandsch Indië, zeepost via Amsterdam per m.s. Poelau Roebiah 3 Febr. gewone stukken 3.25; mail via Marseille per m.s. Indrapoera 2 Febr. gew. st. 3.25; luchtpost AmsterdamBan doeng 2, 4 Febr. gew. st. 2,15. Suriname, mail via Amsterdam 3 Febr. gew. st. 3.25; luchtpost DuitschlandZ. Amerika 1 Febr. gew. st. 10.40; luchtpost Frankrijk 4 Febr. gew. st. 10.40. Aruba, Bonaire, Curagao, zeepost via Amsterdam 3 Febr. gewone stukken 3.25; mail via Cherbourg 3 Febr. gew. st. 19.10. Ver. Staten v. Amerika, Canada, Mexico, Cuba, Ecuador via Cherbourg 3 Febr. gew. st. 19.10; via Rotterdam 4 Febr. gew. st. 6. Argentinië, Chili, Uruguay via Lissabon 4 Febr. gew. st. 16.45. Brazilië ,via Londen 3 Febr. gew. st. 6. Pernambuco Bahia, via Lissabon 3 Febr. gew. st. 16.45. Luchtpost als Suriname. China, Hongkong. Japan, via Siberië 3 Febr. gew. st. 8.30; luchtpost AmsterdamBangkok Hongkong 2, 4 Febr. gew. st. 2.15. Philip, eil. en Mantsjoerije, via Siberië 3 Febr. gew. st. 8.30; luchtpost als China 2 Febr. gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië) via IstanbulDamaskus 1, 3 Febr. gew. st. 3.25. Luchtpost als China. Palestina, via Marseille 2 Febr. gew. st. 3.25 via IstanbulAleppo 2, 4 Febr. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Britsch Indië en Birma, via Marseille 2 Febr. gew. st. 10. Luchtpost als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille 2 Febr. gew. st. 3.25, via Napels 3 Febr. gew. st. 10. Luchtpost als Ned. Indië. Siam, Penang, Singapore, via Marseille 2 Febr. gew. st. 3.25. Luchtpost als Ned. Indië. Egypte, via Marseille 2 Febr. gew. st. 3.25; via Piraeus 3 Febr. gew. st. 22.30; via Istanbul- Aleppo 4 Febr. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Oost Afrika, via Marseille 1 Febr. gew. st. 2.15; via Marseille/Aden 2 Febr. gew. st. 10. via Marseille 4 Febr. gew. st. 2.15. Luchtpost als Z. Afrika. Z. Afrika, via Southampton 1 Febr. gew. st. 1645; via Dover 3 Febr. gew. st. 6.luchtpost LondenKaapstad 1, 3 Febr. gew. st. 7. Australische Statenbond, via ToulonNapels 3 Febr. gew. st. 10.luchtpost Amsterdam BandoengSydney 1, 2 Febr. gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via CherbourgVancouver 3 Febr. gew. st. 19.10. Luchtpost als Australië. INSPECTIE DER DIRECTE BELASTINGEN. Bij beschikking van den minister van Finan ciën, is de inspecteur der directe belastingen, enz. P. U. Rijpma. toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen te >'s-Herto- genbosch verplaatst naar Haarlem en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie dier middelen aldaar. De Loge „Plaats voor Allen" No. 61 van de I. O. G. T. hield Maandagavond in het gebouw Wolstraat 7 een receptie. Eenige bestuursleden cn afgevaardigden van andere loges in de bloemen. Geheel links de heer C. M. J. Neeteson. secretaris; in het midden Mevrouw C. BruynPet, voorzitter naast haar de heer Th. Groenendaal, penningmeester. EXAMENS. Acad. Opleiding Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het cand.-ex. klassieke letteren mej. H .M. van der Stempel en de heer A. Prins. KORPS MOTORDIENST. In 1939 zullen bij het Korps motordienst voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen 124 dienstplichtige,, onderofficieren komen 124 dienstplichtige korporaals en sol daten van de lichtingen 1929, 1933 en 1934. Op 1 Februari a.s. zal de le compagnie van het Korps motordienst een marschoefe- ning houden naar Bergen op Zoom en aldaar oefenen met infanteriekorpsen uit het Weste lijk gedeelte van Noord-Brabant. De compag nie keert in den morgen van 4 Februari te Haarlem terug. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Het comité, dat bovengenoemde bijeen komsten, die eiken Donderdagavond in de Kerk der Broedergemeente aan de Parklaan No. 34 worden gehouden, organiseert, deelt mede, dat het programma voor de maand Februari als volgt is samengesteldDonderdag 2 Februari de heer J. Sevensma, evangelist te Amsterdam; 9 Februari de heer K. Rozen dal, evangelist te 's Gravenhage; 16 Februari evangelist J. Kits, leider der „Openlucht- Evangelisatie", Zeist; 23 Februari Ds. B. E. J. Bik, Luthersch predikant te Amsterdam. ALG. VEREENIGING VAN NED. RES. OFFICIEREN. Op Vrijdag 3 Februari zal de Kolonel A. de Vries, Commandant der VlIIe Infanterie Bri gade te Amersfoort, voor bovengenoemde Ver eeniging een lezing houden in Hotel Lion d'Or over het onderwerp: „Moreel, de beste uit rusting voor den strijd". Alle in Haarlem en omstreken wonende Res. Officieren zijn uitgenoodigd deze lezing bij te wonen. Heden: DINSDAG 31 JANUARI Doopsgezinde Kerk, Groote Houtstraat 43: Concert Doopsgezind Zangkoor, 8.15 uur. Kerk Broedergemeente, Parklaan 34: Lezing W. J. Oehler, 8.15 uur. De Nijverheid: Psychometrische seance, 8.15 u. Palace Familie Cinema: „Dybuk" en „Jimmy erft een dollar", 2.en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De big van het vreem denlegioen". Op het tooneel: Okito 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Tarakanova", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Professorwat ben je begonnen! 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De Kruistochten" en „Amor op de ranch" „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23. Tentoonstel ling werk W. Oepts. 105 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. WOENSDAG 1 FEBRUARI Stadsschouwburg: Eerste voordrachtavond van leerlingen van de Maatschappij tot bev. der toonkunst afd. Haarlem. Prinsenhof: Raadsvergadering. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23. Tentoonstel- ic werk W Oepts 10 5 uur Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10