ECHTE WALES ANTHRAC1ET WITTOP KONING Wefees WEERBERICHT térét Belangwekkende Nieuwe aardschokken in Chili. MANGELMEISJE, Nette handige jongen flÏNSDAG 31 JANUARI 1939 HA" ART: EM'S DAGBEAD ^KIN/T IN IIIIIRIN^ HET TOONEEL GEZELSCHAP SAALBORN-PARSER. Meneer Schlögl. In Saalborn zie ik telkens weer Royaarcis terug. Hij heeft van al Royaards' vroegere medewerkers wel het meest van zijn leermees ter meegekregen. Saalborn is spontaner en zijn spel is minder bestudeerd dan dat van Royaards was, maar hij heeft in zoo'n rol als meneer Schlögl van die gebaartjes, die sterk aan zijn grooten leermeester in sommige rollen herinneren. En wat de voornaamste over eenkomst is hij vult ook geheel het tooneel met zijn breed, levendig spel, dat geen moment verslapt en hij weet zijn tekst even raak en geestig te lanceeren. Wat zou zoo'n blijspelletje als Meneer Schlögl zonder Saalborn zijn, vroeg ik mij bij de voorstelling herhaaldelijk af. Hij vult het al door met zijn uitbundig spel en geeft er het leven aan. Jan Musch zou dezen kassier, die tot de ont dekking komt, dat men met een kwartier van oneerlijkheid soms verder komt dan met een kwarteeuw van punctueele trouw, weer heel an ders waarschijnlijk fijner en minder bruyant dan Saalborn spelen, maar hij zou ook niet die vaart aan heel de voorstelling geven. Wie meneer Schlögl is? Hij is 25 jaar kassier geweest aan de Hüttelsdorfer Bank. Al die jaren heeft er nooit één Grosche aan de cassa gemankeerd. Meneer Schlögl Is de accuratesse zelf, maar heel ver hebben al die deugden hem niet gebracht. Hij is nog altijd dezelfde hongerlijder als toen hij 25 jaar geleden aan de Bank kwam. Totdat meneer Schlögl de oogen open gaan, wanneer hij juist op zijn zilveren jubileum aan den dijk wordt gezet, hij en zijn trouwe vriendin Mélanie. Waarvoor heeft hem al die eerlijkheid gediend, als hij toch altijd de arme sukkelaar moest blijven. Meneer Schlögl zal het daarom eens over een anderen boeg gooien en als hij in de vergadering van com missarissen verschijnt, vertelt hij met een glunder gezicht, dat hij over de 100.000 schil ling in de kas te kort heeft. En Schlögl doet de ontdekking, dat hij met oneerlijkheid veel ver der komt dan met eerlijkheid, want de com missarissen doen alles om het reserve-potje van 50.000 Schilling, dat Schlögl zegt ergens verstopt te hebben, in handen te krijgen. Met dat reserve-potje heeft meneer Schlögl de commissarissen in zijn macht, zoo zeer zelfs, dat hij binnen een kwartier meer bereikt dan met zijn 25 jaar trouwen, eerlijken arbeid. Als een Sinterklaas deelt hij goede gaven uit aan het personeel en ook zich zelf vergeet hij niet en pas wanneer hij alles op de Bank recht heeft gezet, komt het reservepotje en zelfs het heele tekort op tafel. Want meneer Schlögl Is waar wij geen oogenblik aan twijfelden dezeifde eerlijke man als 25 jaar geleden en heeft het alleen maar voor de variatie met de oneerlijkheid geprobeerd. Men moet dit stuk van Alexander Far ago nemen voor wat "het is: meer klucht dan blij spel, meer caricatuur dan werkelijkheid. Maar toch is er een ondergrond van waarheid in en dat geeft er zijn waarde aan. En „meneer Schlögl" is een rol voor een karakterspeler van sterke komische kracht, zooals Saalborn heel den avond overtuigend bewijst. Meneer Schlögl beheerscht dit stuk zooais Saalborn de voorstelling. Wij letten eigenlijk alleen op hem, al zagen wij dan ook eenige aardig gespeelde types, zooals den rechtskun digen adviseur van Ezerman en den aandeel houder van Hans Kaart. Drie avonden achtereen waarvan twee voor den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring speelt Saalborn in Haarlem dezen braven kassier en behaalt er een groot persoonlijk succes meee. Hij toont zich ook in deze rol een karakterspeler van groot foriflaat. J. B SCHUIL. 2.35 2.— 1.50 afm. 20/35 afm. 12/20 afm. 8/15 per 70 K.G. HARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100 (Adv. Ingez. Med.) Chr. Gemengd Koor „Haarlem" Dit koor gaat stil zijn weg naar hen die de schoonheid zoo zeer van noode hebben, nu de buitenwereld zich achter hen sloot: de zieken zoekt het op, en de gevangenen; de verpleeg den van Bethesda Sarepta; en de jonge bewo ners van de .Xichthoeve". En voor de laatsten, zoogoed als voor de eersten, heeft het een eigen programma. Leutige liedjes voor kleuters, zangen van schoonheid vobr de eenzamen. Palestrina Josquin de Prés en Bach weerklinken in dè stille gangen naast de ziekenzaal, en stil, zooals het is gekomen, gaat het koor weer heen. Ook de gevangenen krijgen nu en dan de gelegen heid. hen te hooren, de zangers en zangeressen, met hun artistieken leider E .van Zoest. Hier in de gevangenis vooral is het. dat het koor zingt met heel bijzondere toewijding, want dit zijn de luisteraars ,die in hun beklemmende afzonde ring plotseling de muziek leerden verstaan Thans gaf het een concert in de Westerkapel. Leidsche straat; een concert voor gewone men- schen, die wegstappen uit hun dagelijksch doen om even naar dit koor te luisteren. Maar de toewijding was er evenzeer. De intense con centratie van dit koor en van zijn leider is treffend. „Et incarnatus est", op dezen tekst kwamen de antieke zangen en tegenzangen aan gedreven, de canons, de fugatische inzetten en de reine harmonieën. En dadelijk wisten we 't: dit koor had het volste recht Palestrina te zin gen, en Josquin de Pres. Hier was concentratie op den zin van 't gezongen woord; op den loop der stemmen; op den klank; den samenzang. En op den stijl. Want bij Antonio Lotti wiens kunst van veel lateren tijd is, was het terecht het tegenover elkaar stellen der koorpartijen: alt en tenor zetten in, in het Sanctus; sopraan en bas doen dan opeens het machtig klankbeeld ont staan, dat men bij de ouderen niet kent, maar dat hier ,bij Lotti, een eigen bekoring heeft. Opmerkelijk is ook 't groote vertrouwen, dat de leider heeft in zijn zangerschaar. Scandelli's „Canzone napolitana", waar de stemmen her haaldelijk een tel na elkaar inzetten, en dat den indruk wekt alsof het veel meer dan vierstem mig is gezet, ging zonder de minste hapering. Alleen het ,.tan tan daridon" mocht wat minder metrisch. Hoe pittig ook waren de oude zangen w.o. het geestige ,,'t Haesken", en hoe mooi werd het schoon dichtwerk Dirk Raph. Camphuysen weergegeven. En de beide zangen van Brahms! Het geheel Vond zijn bekroning in het schoonste der Bachkoralen, uit de Johannespassion. Vóórdat de voorzitter van het koor, de heer Van Djjk (die ook den avond had geopend en dien op de gebruikelijke wijze sloot met gebed) een beroep op de aanwezigen deed om het koor te steunen met stemmcnmateriaal, had ik reeds bij mezelf de wenschelijkheid gezien, de tenor partij (die over heel goede stemmen beschikt) nog te versterken. Na dit bijzonder geslaagde concert zal dit ook wel gebeuren, omdat het een vreugde moet zijn, in een zoo goed geschoold koor te mogen zingen. Eenige sololiederen werden door mevr. M. van DijkPloeg verdienstelijk ten gehoore gebracht. De organist Piet Halsema speelde Bach's Fan tasia in G; op dit orgel komt het snelle passage- werk niet tot zijn recht: wel echter het midden deel, waar 't zeer goed aanpassend pedaal 't geheel mooi afrondt. Daarom voldeed Halsema's compositie over Psalm 150 ook veel beter, hoe wel hij hier werd gehandicapt door 't gemis van een bovenmanuaal: de toetsen zijn er wel, maar 't geheel wacht op den milden gever, die het pijpwerk zal bekostigen. G. J. KALT. MUZIEK. KUNSTKRING HEEMSTEDE Liederenavond. Het programma, tevens tekstboek van den Maandagavond in het gebouw van den Ned. Protestantenbond te Heemstede gegeven lie deren-avond was zoowel door zijn vorm als door zijn inhoud merkwaardig. De vorm van het menigvuldig gevouwen stuk papier was oorzaak dat men om de teksten te kunnen volgen voor de keus gesteld werd om óf het als een krant uitgespreid vóór zich te houden tot groot ongerief voor zijn naaste, óf wel tusschen de vouwtjes heen en weer te zoeken naar de opvolging. Ik heb geprobeerd er een soort legpuzzle van te maken na het in stukjes verdeeld te hebben, maar toen bleek de puzzle volstrekt onoplosbaar. Zou het niet mogelijk zijn aan dat programma den vorm van een gewoon en behoorlijk boekje te geven? De ge legenheid om de advertenties onder de tek sten te plaatsen en zoo de aandacht des lezers te verdeelen tusschen een tekst van Goethe en roomboter of tusschen een avondster en da meskousen zou immers onverminderd blijven bestaan. De inhoud mocht belangstelling wekken om dat de zanger Laurens Bogtman en de pianist De Nobel voor hun liederenavond een aantal nieuwe, weinig bekende of althans weinig uit gevoerde werken hadden gekozen. Alleen Debussy's Trois Ballades de Fran?ois Villon en Schuberts Aus Heliopolis kan ik me herinneren reeds vroeger op concerten te Haarlem ge hoord te hebben. Drie prachtige, geniale liederen van Schu bert openden den avond. De vertolking van „Wehmut" maak veel indruk. Welk een cli max in deze muziek! De voordracht van „Aus Heliopolis" was aanmerkelijk zwakker en voor al in de eerste strofe vlak. „Seligkeit" werd me wat te zwaarwichtig gegeven. Met Hugo Wolf's „Harfenspieler" kwam een grauwe somberheid die trots het voor het zaaltje veel te groote geluidsvolume bij het ff in het tweede lied tot eentonigheid werd. Van de vier zangstukken „liederen" durf ik ze nauwelijks te noemen van Ernst Krenck bracht het aardige eerste, „Motiv" een welkome verfrissching. Het thema van ..Unser Wein" herinnerde me aan het alternatief in het Andante van Tschaikowsky's Vierde Sym- phonie. „Rückblick" en „Friedhof im Gebirgs- dorf' bleken hoofdzakelijk bittere ironie te bevatten. De vertolking van Debussy's „Ballades" kon alleen wat de derde, de „Ballade des femmes de Paris", betreft, mijn belangstelling wekken De uitmuntende uitvoering der moeilijke pia nopartij trok daarbij zeer de aandacht. Bading's toonzettingen van gedichten van Jan Engelman zijn me volkomen onbegrijpelijk gebleven. Uit zuiver muzikaal oogpunt vind ik ze ongenietbaar: verband tusschen tekst en muziek kon ik niet ontdekken. De teksten zelf zijn trouwens ook vrij problematisch. Ook het verband tusschen Piet Ketting's muziek en Shakespeare's Sonetten is niet ge makkelijk te vinden, maar Ketting's muziek is ten minste veel kleuriger dan die van Ba- dings en zijn pianopartijen zijn veel beter voor het instrument geschreven. Een nieuwe verfrissching kwam aan het slot van den avond met „Wolkenspiele" van den oude Julius Röntgen. Dat was geestige muziek, volstrekt niet ouderwetsch, hoor, maar tintelend en welluidend. „Rückblick": het grootste gedeelte van dezen liederavond was even somber als de tegen woordige internationale toestand. En als ik me nu afvraag of Laurens Bogt man zich als een liederzanger bij uitnemend heid ontpopt heeft, dan kan ik die vraag niet toestemmend beantwoorden. We hebben hem meermalen in oratoriums en dergelijke werken als een uitstekende kracht kunnen waardee- ren. Zijn stemmiddelen zijn machtig, goed- ontwikkeld en mooi. Maar voor het geven van een liederenavond toonde hij niet de noodige scherpte en verscheidenheid van dictie en voordracht, niet genoeg levendigheid van tem perament. Hij zong alles zoo breed uit en zoo zwaar, ook dan als lichtheid en een soort van rhythmisch en melodisch spreekzingen meer gewenscht mocht schijnen. In vocaal opzicht gaf zijn zang natuurlijk wel veel dat zonder voorbehoud te prijzen was. Felix de Nobel secondeerde den zanger op de uitmuntende wijze, die we van hem ge wend. Zijn verzorgd klavierspel had zeker nog mooier kunnen klinken als hij over een beter instrument had kunnen beschikken. Het mopsje met het gecoupeerde staartje, dat nu op het podium stond, kan op den naam „vleu gel" nauwelijks aanspraak maken. De beide uitvoerenden hadden veel bijval en toonden zich daarvoor erkentelijk door het uitroeren van een lied van Wolf als toegift. K. DE JONG. SERENADE GOUDEN ECHTPAAR. Maandagavond bracht de R.K. Harmonie ..St.. Caecilia" onder leiding van den heer B. Odijk en onder groote belangstelling een serenade aan het gouden echtpaar G. van 't Hul en A. van 't Hul—Brouwer in de Jeugd herberg „Jan Gijzen" te Haarlem-Noord. Na de opstelling bij het repetitiegebouw wandelde het korps onder vroolijke marsch- muziek naar de Jeugdherberg, waar eenige nummers ten gehoore werden gebracht. Na eenige oogenbUkken van gezellig samenzijn vertrok het gezelschap. Voor het gouden paar was het een onver getelijke avond. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Voor de afdeeling Haarlem van de Evangeli sche Maatschappij spreekt Donderdagavond in de Rem. Kerk de Secretaris van het Hoofdbe stuur. ds. H.H. Dorgelo. over: „Anti-Kruis - Crucifix - of.... Hèt Kruis?!" GR. HOUTSTRAAT 1éé, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur Voor Noord-Holland, Friesland. Gronin- Voor de overige provinciesDes nachts lichte vorst, temperatuur om het vries puntoverdag. tijdelijk toenemende be wolking. droog weer, zwakke verander- Voor de overige provincies: Des nechts lichte vorst, temperatuur om het vries punt overdag, gedeeltelijk bewolkt droog weer. zwakke tot matige .Oostelijke? wind. weer. zwakke tot matigen Oostelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 36 F. Laagste hedennacht 34 F. Hoogste heden 34 F. Het gebied van hoogen luchtdruk tusschen IJsland en Schotland verplaatste zich iets naar het Noorden en nam wat in beteekenis af. Ook de uitlooper, welke gisteren tot over den Bal kan reikte, trok zich iets terug en reikt nu on geveer tot Weenen, In dit hooge drukgebied heerscht rustig weer, met voor zoover be treft het vasteland van West-Europa meest licht bewolkte lucht. Over de Poolzee, bij Spitsbergen ligt een diepe depressie, welke haar invloed over geheel Scandinavië doet gevoelen. De bewolking is hier zwaar, met plaatselijk regen of sneeuw, het waait er matig tot krachtig uit het Westen. Het restant van ce depressie over de Golf van Biscaye heeft zich opgevuld, over Zuid-Italië ligt nog een lagedrukgebied, hetgeen echter niet veel meer beteekent Ook in Frankrijk is de lucht nu op geklaard en de wind tot matig of zwak afge nomen, alleen in Bretagne en op het Zuiden van de Britsehe eilanden waait nog een krach tige Zuidoostelijke wind. Op den geheelen At- lantischen Oceaan afgezien van den hoo gen druk tusschen IJsland en de Noorsche kust is de luchtdruk laag. met verschillende de- pressiekemen, welke echter voorioopig nog geen invloed op het weer in onze omgeving zullen uitoefenen. Het vorstgebied breidde zich wel wat uit. doch de vorst werd niet strenger. Nergens in West-Europa komt meer dan lichte vorst voor. Op de Britsehe eilanden is de tem peratuur nergens onder het vriespunt. In Scandinavië is de vorst licht tot matig, de temperatuur is hier nog boven normaal. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 765 m.M. Stand van gister 764 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m.uur; n.m. 12.11 uur. Strand berijdbaar van 5.0010.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Woonwagenbewoonsters passen wisseltruc toe. Zij slaagden er in eenige winkeliers op te lichten. Twee woonwagenbewoonsters uit Haarlem resp. ongeveer 50 en 20 jaar oud. brachten dc laatste dagen geregeld per autobus een bezoek aan IJmuiden. Zij hadden een hoeveelheid stof fen bij zich, quasi om die aan den man te bren gen; vermoedelijk dienden zij hoofdzakelijk om terrein te verkennen of een aanleiding te zoeken om de winkels binnen te gaan. Bij het doen van eenige inkoopen hebben zij bij winkeliers hier ter plaatse de bekende wis seltruc in practijk gebracht en dit met succes, want zij slaagden er inderdaad in eenige win keliers geld afhandig te maken. Door telkens haar bestelling te veranderen wisten zij een winkelier in verwarring te brengen en te be stelen .terwijl zij het elders zóó aanlegden, dat zij den winkelier noopten zijn winkel even te verlaten. Zij maakten dan van diens afwezigheid gebruik haar slag te slaan. Eén winkelier miste drie gulden ,bij een an dere zagen zij zelfs kans zich een bedrag van f22 toe te eigenen, De 20-jarige vrouw is gisteren in de Kenne- merlaan gearresteerd. De oude vrouw wordt nog gezocht. De commisasris van politie verzoekt denge nen die inlichtingen kunnen geven, of die ook met een bezoek van de dames werden vereerd, zich te melden aan het commissariaat van politie. Haarlem vlasrt. Het carillon van de Groote Kerk brengt vaderlandsche liederen ten gehoore. Vandaag is ons Prinsesje jarig. Beatrix wordt één. En ter eere van dit feest is Haar lem in vlaggentooi gestoken. Van de officieele en van particuliere gebouwen waaien de dun doeken. Vlaggetjes wapperen ook van de trams en bussen, en de paarden van de be kende Van Gend en Loos-wagens dragen Oranjestrikken aan het hcofd. Op tal van manieren geeft de Haarlemsche bevolking uiting van de vreugde over den verjaardag van ons Prinsesje Beatrix. Op het carillon van de Groote Kerk worden vaderlandsche liederen gespeeld. Hedenavond zijn er verscheidene feestavon den. De Chr. Harmonievereeniging „Sursum" geeft in de groote zaal van hotel Vreeburg in Bloemendaal een muziekuitvoering. De Oranjevereeniging Haarlem Zuid-West Prinses Beatrix-vereeniging) organiseert in het gebouw Pijlslaan 99 een feestavond. In het H.K B.-gebouw is een Oranje-bal. Grootmeesteres van de Koningin. Mevr. C. M. baronesse van Tnyll van Serooskerken benoemd. 'sGRAVENHAGE 31 Januari. H. M. de Koningin heeft met ingang van 1 Februari 1939 bcneomd tot grootmeesteres van H. M .de Ko ningin. mevrouw C. M. Baronesse van Tnyll van Serooskerken ,geboren jonkvrouwe Boreel Jonge vrouw in brand geraakt Met brandende kleeren over straat gerend. Levensgevaarlijk gewond. Doordat zij zich te dicht bij een fel branden de kachel begaf vatten Maandagavond de klee ren van de 20-jarige L. Murcyv. d. Linden, die alleen thuis was in haar woning op de eerste verdieping van pand 51 aan den Feijenoorddijk te Rotterdam vlam. Zij rende met de brandende kleeren naar boven naar de buren, die een deken over haar heen gooiden. Voordat dezen er even wel in geslaagd waren de vlammen te dooven, rende de vrouw de trap weer af, de straat op, waarna zij bij haar schoonvader die in pand 63 aan denzelfden dijk woont, naar binnen liep, daar zakte zij ineen en verloor het bewustzijn Haar kleeren waren toen reeds totaal verbrand en de resten werden zoowel in beide huizen als op straat gevonden. Met zeer ernstige brandwonden over dekt werd de vrouw overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar zij in hoogst zorgwekkenden toestand werd opgenomen. Bij aankomst bleek zelfs, dat verschillende ledematen reeds verkoold waren. In de woning is geen brand ontstaan, een kindje van drie maanden, dat in een wiegje in dezelfde kamer lag, werd daar ongedeerd te ruggevonden. HET BESLAG OP DE PERS VAN IIET NATIONALE DAGBLAD Naar wij vernemen, zijn de voornaamste over wegingen van de Haagsche rechtbank bij het be velen van de opheffing van het beslag op de pers van het Nationale Dagblad deze geweest, dat de pers geen eigendom is van den verdachte en daarom niet verbeurd zou kunnen worden verklaard; dat voorts het beslag niet leiden zal tot het aan den dag brengen van de waarheid in de beleedigingszaak, en dat ook niet verwacht wordt, dat de rechter grond zal vinden om ver nietiging of onbruikbaarmaking van de pers te bevelen. Naar het oordeel der rechtbank doet geen van de drie in art. 94 van het wetboek van strafvordering genoemde^ gevallen zich ten op zichte van deze pers voor. U VOELT ZICH THUIS IN DE MODELHUIZEN MAURICIALAAN 25-27 - OVERVEEN Vrije bezichtiging van 14 tot 17 uur. STOUTENBEEK-BEVERWIJK (Adv. Ingez. Med.) De Duitsche dienstboden. Er zijn er in deze dagen ongeveer 100 uit Haarlem en omstreken vertrokken. Toen eenige maanden geleden de Telegraaf met de stellige mededeeling kwam dat met 1 Februari 1939 alle Duitsche dienstboden naar haar vaderland moesten terugkeeren, hebben wij op grond van informaties verklaard, dat de juistheid daarvan sterk in twijfel getrokken moest worden. Officieele Duitsche instanties verklaarden dat wel kon worden aangenomen dat met 1 Februari 1939 een klein gedeelte moest terugkeeren, maar dat het nog wel eenigen tijd zou duren voor het tot een algeheelen te rugkeer zou komen. Morgen is het 1 Februari. Het blijkt nu dat er uit Haarlem in de laatste weken ongeveer 40 Duitsche dienstboden vertrokken zijn of morgen zullen vertrekken, en uit Heemstede en Bloe mendaal elk eenige tientallen. Bij elkaar dus ongeveer 100. Zooals men weet wordt het totaal van de Duitsche dienstboden in Haarlem en omstreken op ongeveer 1500 geschat. Het is nog niet bekend wanneer er nog meer Duitsche dienstboden zullen vertrekken, wel is zeker, dat de geldigheidsduur van de pas van verschillende meisjes door de Duitsche autori teiten is verkort. inzending van Dr. De Mol. Op wereld tentoonstelling te New- York. Dezer dagen is te Haarlem in rest. Lion d'Or de algemeene jaarvergadering gehouden van de Ned. Ver tot bevordering der wetenschappe lijke veredeling van Siergewassen (Neversie). Op deze vergadering heeft dr. W. E. de Mol ver schillende mededeelingen gedaan over de in zending, die hij op de wereldtentoonstelling in New York zal verzorgen. Zooals men weet is dr. de Mol door de wetenschappelijke commissie van deze wereldtentoonstelling uitgenoodigd om een stand te New York in te richten. De inzending zal zich beperken tot transparanten, diaposi tieven envan gebakken klei vervaardigde bloemen. Tegen den wand worden de diaposi tieven (foto's op glas) geplaatst waaruit men de proeven tot veredeling van den spleetkroon- narcis zal kunnen zien. Verder zal men den oer vorm der hyacint de Hyacinthus Orientalis uit Mesopotamië, die men in den Hortus Bulbo- rum te Limmen de demonstratietuin van Neversie kweekt, kunnen bewonderen naast de grootste en fraaiste hyacint, die op het oogen blik in Holland gekweekt wordt. Daarbij komt dan het onderschrift: „Wat Holland er in drie eeuwen van gemaakt heeft." Eveneens zal men kunnen zien hoe de kleur verandering van de hyacint is onder invloed van röntgenstralen. Door middel van micro foto's van de stuifmeelkorrels zal men de be teekenis van het chromosomen-onderzoek voor de veredeling der gewassen kunnen consta- teeren. Verder zullen eenige bijzondere collec ties van bloemafwijkingen zooals tulpen met vrouwelijk geworden meeldraden, zoodat men tulpen kan telen met drie, vijf, ja zelfs negen bloemen aan een steel, de inzending comple- teeren. Zooals de voorzitter der vereeniging de heer G. Melchers mededeelde, ligt het in de be doeling de inzending na terugkomst uit Amerika onder te brengen in het Bloembollenmuseum te Limmen. Eertijds zal hier ook het laboratorium van dr. de Mol worden gevestigd. Doch dat is voorioopig nog toekomstmuziek. Het stadje Coronel ernstig getroffen. SANTIAGO, (Chili), 30 Januari. De nieuwe aardschokken, die zich, ge lijk gemeld, Zondagavond in Chili hebben voorgedaan, waren, blijkens verschillende berichten zóó krachtig, dat men vreest met een nieuwe ramp in het toch reeds zoo zwaar getroffen land te deen te hebben. Reeds wordt vernomen, dat Zondagavond alle huizen en gebouwen in het stadje Co ronel zijn ingestort en dat ook te Chilian de aardbeving sterk gevoeld is. Voor zoover bekend, zijn er te Chilian geen nieuwe slachtoffers te betreuren, daar de nog ach tergebleven inwoners uit voorzorg onder den open hemel sliepen. Niettemin is men wat de andere palatsen betreft, verre van gerust, vooral omdat de verbindingen nog gebrekkig zijn. In weerwil van de talrijke hulpacties, die reeds verscheidene dagen in het getroffen land aan het werk zijn, is het in Zuid-Chili nog een chaos. Het verkeer over de auto wegen tusschen de verschillende steden wordt nog steeds door tal van puinhoopen belem merd, terwijl oök het treinverkeer op ver scheidene punten nog onmogelijk is. De sol daten, die aan het opruimingswerk deel nemen, moeten zich thans van gasmaskers bedienen daar tal van lijken nog steeds niet begraven zijn. Het ministerie van Binnen- landsche Zaken heeft besloten de voornaam ste ambtenaren in het getroffen gebied te plaatsen, opdat men zoo spoedig mogelijk ter plaatse de plannen zal kunnen bestudeeren die voor den wederopbouw van de getroffen steden zullen worden opgesteld. Het parle ment is voorts in buitengewone zitting bijeen geroepen, ten einde bijzondere maatregelen te nemen voor het verleenen van hulp aan de getroffen bevolking. De regeering zou voor nemens zijn, een nieuwe leening uit te schrij ven, terwijl van financieele kringen het voor stel is gekomen, de betaling van buitenland- sche schulden voor den tijd van drie jaar stop te zetten. (United Press). De „Midza" in Haarlem. Combinatie van particuliere winkeliers wil o.a. het koopen in eigen stad bevorderen. De z.g.n. „Midza" combinatie doet thans ook haar intrede in Haarlem. Een combinatie van particuliere winkeliers in onze stad volgt het voorbeeld van Beverwijk, Leiden, Hilversum en Rotterdam, en zal met ingang van 1 Fe bruari hier ter stede een reclamesysteem in voeren, dat o.a. tot doel heeft te bevorderen, dat de Haarlemsche bevolking in eigen stad koopt en ook de contante betaling aan te moedigen. Alle winkeliers, die aan deze combinatie deelnemen, geven bij contanten aankoop aan het publiek bonnen. Deze bonnen kunnen verzameld en wekelijks ingezonden worden. De hoogste inzenders krij gen dan waardebonnen. En voor deze bon nen kunnen in aangesloten winkels wille- keux-ig welke aankoopen verricht worden. Het bonsysteem Is zoodanig dat zoowel men- schen die groote aankoopen verrichten, als zij die kleine inkoopen doen, kansen op prijzen hebben. Indien men een bepaalde week niet voor een prijs in aanmerking komt worden de ingezonden bonnen geretourneerd en kan ben met deze weer een volgend week deel nemen. Met ingang van 1 Februari kan men aan stonds in ongeveer 100 Haarlemsche winkels deze waardebons bij contanten aankoop ver krijgen. De bedoeling van dit Midza-systeem is. de contante aankoopen aan te moedigen en te vens te bevorderen dat het Haarlemsche pu bliek in eigen stad koopt. Om het publiek ge legenheid te geven om bonnen te verzamelen vindt de eerste uitreiking van waardebons over 3 weken plaats. Het is de bedoeling om deze uitreiking daarna, wekelijks te laten geschieden. Het secretariaat van de Midza- combinatie is gevestigd: Lange Veerstraat 36 rood. Mevr. Kruyshoop, Pentidl. 8, bij halte tram Bentveld, vraagt wegens ziekte ZELFST. 2e MEISJE v. g. g. v., boven 18 j., zw. en kat. dragen. Telef. 26380. Voor direct gevraagd: FLINKE DAGDIENSTB. van 8—8. Sal. 7.50. Noorder Stationsweg 5, Bloemendaal. H.H. KAPPERS. Net meisje. 25 j., wenscht gron dig onderricht in het Dameskap- pen. Br. met cond. no. 831 bur. van dit blad Per 15 Februari of 1 Maart ge vraagd een flink zelfstandig Werkmeisje en een net TWEEDE MEISJE, goed k. werken en tafeldienen, katoen en zwart dragend, v. g. g. v. Br. no. 838 bur. v. d. blad meisje voor de plaktafel en aank. meisje voor 4 dagen per week gevr. WASSCHERIJ DE HOOP, Amsterd.vaart 48-50. HUWELIJK. Net meisje z. kennism. m. jonge man. pl.m. 25-30 jaar. Br. met foto no. 828 bur. van dit blad gevr., leeft. 15-16 j. Levensmid- delenbedr. HOES, Voorduinstr.36 GEVR.: PRIMA KRACHT voor leiding huiswerk, jongen le klas H B.S.. speciaal Wiskunde en Duitsch. Br. no. 836 bur. van dit blad

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2