naa*t<^ DINSDAG 31 JANUARI 1939 H A"A R t E M'S DAGBIAD 4 'AjVKNoeïJ erham^J Jli ■"•eoiscr 4VVANen ^AHEHBE® ""ENTfc C0H5EPV* ^auiU-0' .K Al. Haarlemsclie Gemeenteraad. Het ligt in het voornemen van den burge meester van Haarlem in de Woensdag 1 Februari te houden raadsvergadering, vóór dat de behandeling der ontwerp-begrooting der gemeente voor 1939 wordt voortgezet, als nog aan de orde te stellen de navolgende punten: 1. Balans, enz. over 1937 woningstichting „Het Oosten". 2. Aanvaarding legaat van f 100 van mej. E. G. Esschauzier te Haarlem geschonken aan Maatschappelijk Hulpbetoon. 3. Verkoop van grond: a. Tesselschadestraat (N.V. „Vondelkwar tier". b. Parklaan (N.V. Polygoon). c. Planetenlaan (A. Winnubst). 4. verzoeken om ontheffing van school geld. 5. Benoemingen: a. 2 leden Commissie van Toezicht op de Stadsbibliotheek en Leeszaal. b. 5 leden Commissie inzake Lichamelijke Opvoeding. c. tijdelijk leeraar H.B.S. A met 5 jarigev cursus. d. onderwijzer (es) Montessorischo ol. Demonstratieve vergadering H. B. B. Voor werkverruiming en strijd tegen de werkloosheid. Maandagavond werd in de groote Gemeente lijke Concertzaal een demonstratieve vergade ring gehouden voor werkverruiming en strijd tegen de werkloosheid. Als spreker trad op de heer H. Lindeman, se cretaris van het N.V.V. De voorzitter, de heer A. Mars, deelde in zijn openingswoord mede, dat verschillende derge lijke vergaderingen in het geheele land zullen worden gehouden. Het N.V.V. zal alles doen wat het kan ter bestrijding van de werkloosheid. Ook voor de overheid is het een moeilijke tijd: haar zorgen, ook voor de werkloozen zijn vrij groot. Maar toch zal werkloosheidsz org moeten ver vangen worden door w e rk. De heer Lindeman begon met in zijn inleiding te zeggen, dat uit het rapport-Westhoff er over vloed van werk is: voor 140.000 man gedurende 10 jaren, in cultuur-technische werkzaamhe denals wat dat rapport wil dan ook maar wordt uitgevoerd. Wat in het Plan van den Ar beid werd gezegd is juist geweest, dat blijkt nu uit het rapport-Westhoff, dat een officieel re- geeringsrapport is. De werken zijn er wel, al heeft de regeering en al heeft vooral dr. Colijn, er steeds aan getwijfeld. Deze twijfel is ook oor zaak geweest, dat het Werkfonds niet aan de verwachtingen heeft beantwoord. Het N.V.V. heeft tenslotte gezegd: de vraag of er werk genoeg is voor nog een paar honderd duizend werkloozen, moet nu eens definitief be antwoord worden. Het N.V.V. heeft toen zijn eigen inventarisatie-rapport opgemaakt, het z.g. „Blauwe Boek". Dit rapport was uit den aard der zaak onvolledig maar toonde toch aan, dat er in Nederland voor een milliard noodzakelijk cultuur-technisch werk lag te wachten. Dadelijk na het verschijnen van dit rapport zette de regeering zijn eigen deskundigen aan het werk. Het resultaat is het rapport van ir. Westhoff. Er worden no£ méér cultuurtechnische werken in genoemd dan in 't Blauwe Boek; ont ginningen, bodemverbetering, drooglegging van moerassen enz. Alles werk van groote produc tieve beteekenis, zij zullen maken dat de Neder- landsche bodem aan moderne eischen voldoet en zij zullen dus economisch verantwoord zijn. Wat het uitvoeren van dergelijke werken beteekent is bijvoorbeeld gebleken in Ambt Hardenberg en bij de polders in de buurt van Dordrecht. Nieuwe vruchtbare streken zijn daar ontstaan, waar talloos velen blijvend werk A-inden. Belangrijk is ook dat volgens het rapport- Westhoff de loonen zullen worden geregeld in overleg met de organisaties en door collectieve contracten. Een der ingenieurs van het Werkfonds heeft ook een opdracht van de regeering gekregen, om te onderzoeken wat er nog aan werkverruiming te doen zal zijn. Dit rapport is wel gereed, maar nog niet in druk verschenen. Waarschijnlijk heeft de regeering bezwarep tegen de verschij ning, omdat het nóg meer dan het rapport-West hoff de juistheid van het Plan van den Arbeid aantoont. Want ook op het gebied van de werk verruiming is er overvloed van werk. Dat de regeering dit niet wist, plaatst haar wel in een eigenaardig licht. Zij en vooral dr. Colijn had dit behooren te weten. De regeering gaat nu eindelijk beginnen, „nu zij er niet meer onder uit kan". Geëischt mag worden van de regee ring, dat zij erkent, zich vergist te hebben. Hoe zal nu het rapport-Westhoff worden uit gevoerd? Er is kans, dat het zóó van alle kanten en door tal van instanties zal worden bekeken, dat de zaak toch nog op de lange baan wordt geschoven. Spr. is er niet zeker van dat de regeering het rapport met kracht, geestdrift en energie zal uitvoeren. Speciaal in den leider der regeering heeft spr. in dit opzicht niet veel vertrouwen. En dit zou zeer te betreuren zijn, want er is al een ge vaarlijke mentaliteit onder zeer vele werkloo zen, een gevoel van onverschilligheid, minder waardigheid en vijandigheid. Het N.V.V. en de S.D.A.P. zien dit in en zijn daarom een sterke agitatie voor strijd tegen werkloosheid en voor werkverruiming, begonnen. Spr. behandelde verder de critïek die, ook van arbeiderszijde, op het plan-Westhoff is uitge oefend. Gevreesd is, dat er een te véél aan cul tuurgrond zal komen; deskundigen hebben aan getoond, dat die vrees ongegrond is. Bovendien zullen de prijzen van den cultuurgrond vermin deren, als er méér van komt. Er bestaat in Ne derland een hónger naar cultuurgrond. Er zijn groote streken in Friesland, in Drente, in Over- ijsel, waar de arbeider bijna nooit groente eet! Het is bovendien noodig dat onze landbouwpro ducten zoo goedkoop mogelijk worden, anders zal Nederland zijn plaats op de markt niet kun nen handhaven. Daarom spreekt het rapport ook van herontginning, dat wil zeggen verbetering van de kwaliteit van den bodem, want de bo dem is een belangrijk productie-apparaat. Hier ligt een prachtig stuk productieve arbeid. Tenslotte: het plan-Westhoff zal alleen in snel tempo kunnen worden uitgevoerd, wanneer het wordt opgedragen aan een voor dit doel te stich ten N.V. Anders zal er niets van terecht komen. Het geheele volk moet er achter staan met zijn geestdrift, zijn energie en zijn geld. En er moet een regeering komen, die het wil uitvoeren, an ders moet worden gezorgd, dat die regeering verdwijnt. Er moét een eind komen aan de half slachtigheid, die tot nu toe de regeering heeft getoond. Op 2en Paaschdag. 10 April, zal met dit doel in Den Haag een groote nationale betooging worden gehouden. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Aanwinsten in het filiaal. In het filiaal „Huis te Zaanen" van de Stads bibliotheek en leeszaal, zijn de volgende aan winsten ter beschikking gekomen: TECHNISCHE WETENSCHAPPEN: GESTEL Jr., van. Kleine reparaties....? Die knapt u to.ch zélf op? JUBILEUM-nr. van de mededeelingen van Smit Co.'s transformatorenfabriek te Nij megen. YATES. De jonge electricien; proeven met zelfgemaakte electrische toestelletjes. GESCHIEDENIS: FEITH e.a. Wilhelmina regina; Nederland gedurende 40 jaren. MERESCHKOWSKIJ. Napoleon de mensch. RULLMANN. Abraham Kuyper. NEDERLANDSCHE EN IN HET NEDER- LANDSCH VERT. ROMANS: BAKKER, Piet. Vrouw aan boord. HILST, Van der. Toja Tirta; heilig water; roman van een Baliër. NAEFF, Top. De dochter. NES-U1LKENS, Van. Nieuwe paden; ver volg op „Eerwaarde". NOREL. Aan dood water; de laatste dagen van een eiland. (Chr.) PETERSEN. De straat der sandalenmakers. STREUVELS. De oogst. £NGELSCH ROMANS: BROMFIELD. The farm. LONDON. The road. WELLS. The first men in the moon. Direct hierna deed zij haar oogen dicht en sliep in. Daar kwamen alle droomen al weer aangevlogen. Zij zagen er uit als engelen. En zij trokken een slede voort, waarop Karei zat. Hij knikte tegen „Lieve schipper haal mij over Wat gedaan zou kunnen worden voor de woonschepenhaven. Een bewoner van den Spaarndamscheweg schrijft ons: „In den Waarderpolder aan het Noorder Spaarne tegenover de Transvaalstraat liggen in de woonschuithaven vele woonscheepjes, waar de bewoners overdag voor geringe kosten met een motorbootje, dat den geheelen dag heen en weer vaart, over het Spaarne gezet worden. Na 's avonds 7 uur vaart dit bootje evenwel niet meer. De bewoners der scheepjes, die na 7 uur uit de stad naar „huis" moeten, zijn dan genood zaakt, door roepen (schreeuwen) de aandacht te trekken van hun familieleden, die hen dan per roeibootje komen halen. Dit roepen is vooral bij Oosten- of Noord- Oostenwind niet te hooren. Dan staan zij dik wijls een kwartier, ja zelfs een half uur, te kleumen van kou, of doornat van regen, te wachten voordat ze gehoord worden, wat voor waar geen pretje is. Zou van gemeentewege daaraan iets gedaan kunnen worden, door bijvoorbeeld bij de Trans vaalstraat een klein houten wachthuisje of af dakje met een bel te plaatsen? Hierdoor zou voor de woonschuitbewoners in een groote behoefte voorzien zijn". EERVOLLE ONDERSCHEIDING VOOR DEN HEER DIJK SEN. Bij K. B. van 24 Januari 1939 is aan den heer L. Dijksen, vice-consul van Zweden te IJmuiden. wonende te Santpoort, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis 1ste klasse der orde van Wasa van Zweden. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Bij K. B. van 12 Januari 1939 is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille, in zilver, aan J. van Diest, wonende te Sassenheim, meesterknecht bij de firma L. On derwater en Zoon te Lisse. Vorstelijke vrouwen uit Nederland's Historie. Ter gelegenheid van den eersten verjaardag van H. K. H. Prinses Beatrix is bij de N.V. Elec trische Drukkerij v. h. Drukkerij Levison te Den Haag een boekje verschenen „Vorstelijke Vrouwen uit Nederland's Historie", dat portret ten bevat van de meest op den voorgrond tre dende vorstinnen uit het Huis van Oranje. Het eerste portret is dat van Juliana van Stolberg en het laatste hoe kan het anders? dat van Prinses Beatrix op den arm van Haar Moeder. De keuze der portretten geschiedde door mr. dr. F. J. Duparc. Elk der in het boekje afge beelde portretten werd bovendien door hem van een kort bijschrift voorzien. Het is een aantrek kelijk boekje geworden, dat zeer fraaie portret ten bevat. Nieuw programma Volks universiteit. Zeer belangwekkende cursussen. Het wordt tijd wederom iets te zeggen over het nieuwe programma van de Volksuniversiteit. Laat ons hopen, dat een iets gunstiger algemeene toestand in vergelijking met die van September jl. ten gevolge zal hebben, dat het Haarlemsche publiek een dankbaar gebruik zal maken van de aantrekkelijke cursussen en lezingen, die het be stuur op dat programma heeft geplaatst. Noemen wij allereerst den Greshoff-cursus. die ditmaal uit een vertooning (met toelichting!) van aardrijkskundige films bestaat onder den verzamelnaam „Van Reizen en Trekken". Twee Maandagavonden over Tsjecho-Slowakije, twee over Marokko, twee over West-Amerika. Wel ver van honk dus, maar wij vermoeden, dat de Haarlemsche-onderwijzers en anderen die deze lezingen in grooten getale plegen te bezoeken, er daarom niet minder belangstelling voor zullen gevoelen. Over de Dinsdagavonden „Nederland en de Joden" bestaande uit een lezing van dr. Bierens de Haan over Spinoza, een van prof. Huib Luns over Rembrandt en de Joden, mej. Kluit over Da Costa en dr. Garmt Stuiveling over Joodsche figuren in de moderne Nederland- sche letterkunde werd op deze plaats rekds eerder de aandacht gevestigd. Onnoodig te zeg gen, dat deze lezingen buiten alle politiek staan en slechts bedoelen op objectieve wijze de ac- tueele vraag te onderzoeken, wat eenige figu ren van Joodschen stam hebben bijgedragen tot de Nederlandsche cultuur. Vermelden wij van de cursussen, die de vol gende week beginnen, nog enkel „Hygiëne voor de vrouw" door de bekende vrouwenarts mej. dr. F. C. v. Hasselt (Vrijdagavond). Een woord van aanbeveling is overbodig. Wij hebben altijd den indruk gehad, dat mej. Van Hasselt door dit soort van lessen, die telkens na een periode van een vijftal jaren herhaald worden en die dan door tal van vrouwen en meisjes worden be zocht, veel nut sticht. En tenslotte een vervolg cursus Zweedsche taal door mej. dra. H. A. Goethart. Voor leden en cursisten van de V. U. zal Za terdagavond 18 of 25 Februari nog een extra filmavond worden gehouden in het gebouw van den Nederlandschen Protestantenbond. Bijzon derheden over dezen avond, waarop films van den Rotterdamschen Lloyd zullen worden ge draaid, zullen nog nader worden bekend ge maakt. INSTITUUT „MERCURIÜS". Bij de aan het Instituut „Mercurius" aan het Houtplein, alhier, gehouden examens in machi- neschrijven zijn geslaagd: de dames: B. Bruins te Heemstede (45 lett. gr. p. minuut), E. Kreij- ger te Haarlem (55 lgr.). E. A. van Kalmthout tc Haarlem (55 lgr.), en W. Keijser te Heemstede (50 lgr.) en de heeren: A. A. Drenth te Haar lem (50 lgr.), H. J. Sombroek te Haarlem (45 lgr.), F. Snuijff te Zandvoort (55 lgr.), H. H. Lok te Haarlem (45 lgr.) en A. J. P. de Loor te Haarlem (50 lgr.) „Willen wij jullie de vrijheid geven?" zoo vroeg de prinses, „of willen jullie liever een aanstelling als hofkraaien, met alles wat er van de keuken afvalt?" De twee kraaien bogen als knipmessen en vroegen om een aanstelling als hofkraaien. Zij dachten aan den ouden dag, welke zij nu immers zonder zorg zouden zien komen. De prins stond zijn eigen bed aan Gerda af. Meer kon hij op dat oogenblik niet doen. Zij vouwde haai- handen en dacht: „Wat zijn de menschen en dieren toch goed voor me." haar. zooals hij vroeger ook altijd deed. Helaas't was maar een droom, een droom, waarvan niets overbleef, toen Gerda eindelijk wakker werd! (Wordt vervolgd) Med.) Loge „Plaats voor Allen" 25 jaar. Druk bezochte receptie. Ter gelegenheid van het 25-jarig- bestaan der Lc-ge „Plaats voor Allen" No. 61, van de Internationale Orde van Goede Tempelieren" hield 't bestuur Maandagavond van half acht tot tien uur receptie in het gebouw der I. O. G. T. aan de Wolstraat 7. Velen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om het bestuur gelukwenschen aan te bieden. De aanwezigen werden verwelkomd door de voorzitster der Loge, Mevrouw C. BruynPet. Zij verheugde zich over de groote opkomst, vooral ook van de afgevaardigden der Groot- Loge en van de oud-leden. Zij herinnerde er aan, dat op dezen avond alleen receptie zou worden gehouden, maar dat 't zilveren feest op l April met een „bonten avond" in Hotel „De Leeuwerik" gevierd zal worden. Zij dankte voor de welluidende medewerking van het Mannenkwartet Orpheus" en van het Mu- ziekensembie Nibbering. Hartelijke gelukwenschen worden aange boden door Zuster A. Arriëns namens de Groot-Loge; door den A. Meilink namens de Districtsloge „De Wachter" uit Amsterdam; door den heer N. J. Sondorp namens de Hulp- districtsloge te Haarlem; verder door afge vaardigden van de Loge „Nuttig voor Allen" te Heemstede; van de vier Haarlemsche Loges „Naastenliefde", „Excelsior", Haarlem" en „Door Eendracht Sterk"; van de Loges „Wils kracht" en „Voor allen plaats" uit Den Haag; door den heer P. Kion, adjunct-directeur van het Medisch Consultatiebureau voor Alcoho lisme te Haarlem. De meeste gelukwenschen gingen van fraaie bloemen gepaard. Verder kwamen vele oud leden en belangstellenden. Het Mannenkwartet „Orpheus" zong on der leiding van den diricteur, den heer Nico de Zwager eenige liederen, waarmee het veel succes had. Een der leden van dit kwartet schetste den bloei er van en herinnerde er aan, dat het nu al drie jaar bestaat en dat het steeds gaarne bereid is, bijeenkomsten van deze Loges belangeloos met zang op te luisteren. De voorzitster beantwoordde alle sprekers. Ook de medewerking van het Ensemble Nibbering werd ten zeerste gewaardeerd. Om de kosten der viering van het zilve ren fest zoovele mogelijk te dekken, is een groote verloting georganiseerd, waarvan de trekking op den feestavond van 1 April zal plaats hebben. Onder de aanwezigen was ook de nestor van de jubileerende Loge, de 74-jarige heer W. K. Petri, die altijd trouw de bijeenkomsten bezoekt. Na de receptie bleven de leden en genoodig- den nog eenigen tijd gezellig bijeen. Operette avond. Van het Kinderkoor „De Kleine Stem". Maandagavond gaf het Haarlemsche kin derkoor „De Kleine Stem" een operette-uit voering in het gebouw St.-Bavo, zulks ten bate van het Joodsche vluchtelingencomité, onder leiding van den dirigent J. Post, die mondeling een korte inleiding tot het eerste stuk „Als kinderen slapen" gaf, werd het een alleraar digste uitvoering, waarvan jong en oud in de zaal genoot. Aan de vleugel begeleidde mej. Alie Reyer de meisjesstemmen op lofwaardige wijze. „Als de kinderen slapen" werd door koor A. ten tooneele gebracht. Het was de geschiedenis van poppen, die klokslag 12 tot leven komen. Drie groote poppen zaten om 'n tafeltje en langs den wand zaten een heele rij kleintjes, precies als in een echte poppenkamer. Allemaal kwamen ze tot leven; ze bewogen, dansten en zongen dat het een lust was. Eén groote had de leiding en dit meiske zong allerleukst, vlot en duide lijk. Eenige opgesloten poppekinderen werden bevrijd en toen kwam er een heele troep sol daatjes in kleurige pakjes en met wapperende vlagjes op bezoek. En zij hielpen de poppen om een kast open te trekken en daar eenige vriendjes en vriendinnetjes uit te bevrijden. Een duveltje in een felroode mantel verscheen ook nog ten tooneele, en hij- bleek heel wat lieflijker dan men zou verwachten; hij repa reerde den gebroken arm van een pop en won daarmee aller harten. Door allen, ook door het duveltje en niet, te vergeten de ouderwetsche pop, die over een heel fijn stemmetje beschik te. werd allerleukst gezongen en gedanst. Na de pauze werd „Roza de schoone slaap ster" door koor B. waarin een klasse oudere meisjes optraden, opgevoerd. De dans van de goede feeën in het bosch was werkelijk sprook jesachtig. En hoe aardig deden de costumes In de scène van de doop van het jonge prin sesje aan! De schijnwerpers zorgden zoo nu en dan voor droomerlg gekleurd licht, dat het schouwspel nog fantastischer maakte. De stemmen van de grootere meisjes waren dui delijk: het was prettig om er naar te luiste ren. De menschen in de zaal gaven dan ook duidelijk uiting van hun tevredenheid. Het werd al met al een zeer geslaagde avond. „Arm, arm kind", zeiden de prinses en de prins, toen Gerda M niet boos waren over de verstoring van hun nachtrust. Alleen uitverteld was. Zij prezen de kraaien en zeiden, dat ze heelemaal zij moesten zoo iets toch niet meer doen. Overigens moesten de kraaien toch beloond worden voor hun hulp. 'Copyright P. I, B. Box 6 Cop«nhog«n

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6