'Poet ik tl 'n Knoop er in! GOLD 1TAR (ha<t ZATERDAG 4 FEBRUARI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Is het Engelsche ijshockey-team kansloos voor het Euro- peesche kampioenschap? Zuid-Wales gaat honkballen volgens de Amerikaansche regelsDemonstratie-matches door Yankees Warwick Armstrong hersteld De prestaties der Engelschen in Zuid-AfrikaDe tien beste Fransche sportmen vereenigd Voetbaiproblemen. In Engelsche ijshockey-kringen is men zeer pessimistisch gestemd ten opzichte van de kansen der nationale ploeg in het wereld kampioenschap, dat binnenkort in Zwitser land zal worden verspeeld. Men is van mee ning, dat het jaren geleden is, sinds Engeland een zoo zwak team heeft moeten afvaardigen als ditmaal het geval is en men rekent dan ook niet op eenïg succes van beteekenis. Men heeft slechts de beschikking over drie spelers van internationale klasse en dit drie tal wordt nog als veteranen beschouwd. De rest van de ploeg bestaat uit leden van clubs uit de London-Provincial League en de 16- jarige Greene, die voor de Wembley Terriers uitkomt is de speler met de meeste toekomst. Zijn keuze was weliswaar een verrassing, maar men kan zich daarmede toch wel vereenigen. Het wekt echter verwondering, dat ervaren krachten als Archer, Stinchcombe, Davey, Chappell en Stapleford niet zijn uitgenoodigd, want vooral eerstgenoemde, die in alle moge lijke landen, behalve juist in Zwitserland ijs hockey heeft gespeeld, is in staat de beste amataur-teams van de wereld goed partij te geven. Het ziet er niet naar uit, dat deze Engelsche ploeg er in zal slagen, den Europeeschen titel met succes te verdedigen, want in een oefen wedstrijd tegen de Greyhound Racers scoorden laatstgenoemden niet minder dan 24 goals. f succes in een of meer matches, die, wat be langrijkheid en de kracht van de tegenpartij betreft, niet vergeleken kunnen worden met een toetswedstrijd. Een Fransch blad heeft eenigen tijd geleden het initiatief genomen om telken jare de tien beste vertegenwoordigers van de sport in Frankrijk op een hun aangeboden feestdag tezamen te brengen. Op die wijze hoopt het blad een wederkeerige belangstelling voor de verschillende takken van sport en een alge- meene onderlinge waardeering te kweeken. Ditmaal waren uitgenoodigd: Destremeau (tennis), in plaats van Borotra, die verhin derd was, Dupuy (motorboot-racen), Joye (hardloopen), Pécheux (schermen). Tenet (boksen). Cornet (wandelen), Mattier (voet bal). Desclaux (rugby). Maye (wielrennen) en Dreyfus (automobilisme). Het lijkt ons een idee, dat ook in ons land met succes zou kunnen worden nagevolgd. De oplossingen van de spelregel-problemen van vorige week luiden als volgt: Wanneeer een scheidsrechter na een zware overtreding van ver af geconstateerd te heb ben. den verkeerden speler het veld uit stuurt en daarna door de beide (neutrale) grens rechters op zijn fout wordt gewezen, kan hij, hoe vreemd dat ook moge schijnen, die fout niet herstellen. Onder geen enkele voorwaarde kan een re feree een speler, dien hij van het veld heeft gestuurd, weer terug roepen. De speler komt automatisch voor de commissie voor het on derzoeken van strafzaken in zijn district. Het tweede probleem is meer een mogelijk heid dan een waarschijnlijk en het werd hier alleen te berde gebracht om op die mogelijk heid de aandacht te vestigen. Een doelverdediger mag inderdaad den bal buiten het strafschopgebied met de handen aanraken, zonder dat hij een overtreding be gaat, wanneer hij zich om de een of andere bizondere reden met het ingooien van het leder belast. Het is ietwat ver gezocht, maar daarom niet minder waar. Ook de wintersport kan het niet altijd meer stellen buiten sensaties, die met het sport- begrip niets te maken hebben. Bij wedstrijden te Quebec in Canada sprong Paul Gastrein op skis door een brandenden hoepel. In Zuid-Wales is men van plan, honkbal volgens de Amerikaansche regels te gaan spe len en een vertegenwoordiger van het bestuur van de National Baseball Association, de bond, die de leiding heeft van het moderne honkbal in verschillende streken van Engeland 'Lon den, Manchester, Birmingham en Yorkshire) zal een en ander organiseeren. Deze Bond werd in 1933 met 33 clubs opgericht en het be stuur heeft niet over de verbreiding van het spel te klagen, zoodat het er naar uit ziet, dat het oudërwetsche honkbal, gelijk dat sedert meer dan 50 jaar in Wales wordt beoefend, zijn langsten tijd heeft gehad en grondig zal wor den herzien. De belangstelling, die blijkt uit de op een rondvraag aan de athletiekclubs in Wales in gekomen antwoorden, geeft het bestuur moed, de propaganda krachtig aan te pakken en tot dit doel wil men -in den komenden zomer ver schillende eerste klasse Amerikaansche clubs exhibition-matches in Cardiff en omstreken laten spelen. Bovendien zullen actie-films van de beste Yankee-honkballers ter vertooning in clubgebouwen worden beschikbaar gesteld. Wellicht zou de Nederlandsche Honkbal Bond van de overkomst der Amerikanen naar Engeland kunrien profiteeren om ook in ons land enkele demonstratie-partijen te organi seeren. De vroegere aanvoerder van het Australische cricket-testteam, de 59-jarige Warwick Arm strong, die geruimen tijd ernstig ziek is ge weest, is thans weer hersteld. Ondanks zijn zwaar postuur en grooten omvang (zijn ge wicht is door zijn ziekte van 132 tot 107 kilo verminderd) was Armstrong op zijn hoogte punt een der meest succesvolle spelers van zijn tijd. Het Australische elftal speelde onder zijn leiding twee testseries zonder te worden ver slagen en de acht achtereenvolgende overwin ningen vormen een record. Hij is ook de eenige „bezoekende" speler, die in Engeland in één seizoen 2000 runs scoorde en 100 wickets nam. Gedurende zijn loopbaan maakte hij 17.000 runs en veroverde hij 900 wickets. Na de derde testmatch in Zuid-Afrika, "dus na 12 van de 19 door de Engelschen op dezen tour te spelen wedstrijden, kunnen hun meest vooraanstaande prestaties in de volgende cijfers worden samen gevat: Batten: innings n.o. runs hs. gem. Paynter 10 0 1020 243 102.— Hammond 12 0 833 181 69.41 Yardley 9 1 540 182 n.o. 67.50 Hutton 13 0 806 202 62.— Ames 9 2 419 115 59.85 Dan volgden Bartlett met 330 runs en een gemiddelde van 55, Valentine met 486 en 54 en Gibb met 449 en 48.88. Bowlen: overs maidens runs wickets gem. Verity 270.2 90 598 43 13.90 Wilkinson 189.4 26 650 34 19.11 Fames 143,2 33 784 34 23.05 Edrlch H4.4 13 386 17 23.70 Goddard 267 65 686 26 26.38 Voorts Perks met 13 wickets, die 30.69 runs per stuk hebben gekost en Wright, die 32 slachtoffers maakte tegen den prijs van 30.46 runs per wicket. Feitelijk geven bovenstaande lijstjes niet de werkelijke waarde der geleverde prestaties weer, want enkele spelers hebben hun gemid delde voor een groot deel te danken aan hun VOETBAL. De wedstrijden van den inhaal- Zondag. Voor morgen is, zooals onze lezers weten, een zoogenaamd inhaal-programma vastge steld. De bedoeling daarvan is, om het aan tal gespeelde wedstrijden der clubs zooveel, mogelijk gelijk te maken. Een loffelijk streven dus. Daarom was het wel vreemd, dat de com petitieleider voor Afdeeling I den wedstrijd XerxesSparta heeft ingelascht, want in die afdeeling hebben alle clubs dertien wedstrij den gespeeld. Dit is dan ook de oorzaak ge weest, dat het bestuur van R.F.C., welke ver- eeniging wél een achterstand heeft en die zich op eigen terrein een wedstrijd tegen D.H.C. zag toegewezen, bij den K.N.V.B. heeft geprotesteerd tegen het inlasschen van XerxesSparta. Het wilde (om gemakkelijk te gissen redenen) in Rotterdam het rijk a'.leen hebben, anders zou R.F.C. slechts voor een handjevol toeschouwers hebben gespeeld, want het terrein van Xerxes zou voor deze belang rijke plaatselijke ontmoeting stellig uitver kocht zijn geweest. Het protest van R.F.C. heeft succes gehad, zoodat het zeldzame geval zich voordoet, dat een ingelaschte wedstrijd weer is uitgesteld. Voor onze eerste-klassers, die j.l. Zondag alle drie zoo hevig teleurgesteld hebben, is nu slechts één ontmoeting op het programma ge zet. namelijk V.U.C.—V.S.V. Deze is vooral voor eerstgenoemde van heel veel belang, want als zij wint, dan is zij nog slechts één punt op Feijenoord ten achter. Een ongekende weelde voor deze Haagsche club, die zoo vaak in degradatiegevaar heeft verkeerd. Maar zoo ver is het nog niet, want V.S.V. is er óók nog! We zien er haar, nu zij zich na haar neder laag van j.l. Zondag zal willen rehabiliteeren, best voor aan dat zij in staat is, roet in het Haagsche diner te gooien. De belangstelling voor dezen wedstrijd zal dan ook wel heel groot wezen. R.C.H. krijgt morgen ook gelegenheid, haar achterstand, tenminste wat het aantal ge speelde wedstrijden betreft, in te halen. In punten-aantal behoeft de Racing niets in te halen, want zij heeft Zondag wel op een zeer bijzonder fraaie wijze de leiding genomen, die zij alleen kwijt raakt, als zij morgen in het Heemsteedsche Sportpark van O.S.V. zou ver liezen, want dan komt E.D.O. weer op de be geerde plaats. Maar wie zou nu, lettende op den huidigen stand van zaken, een nederlaag voor R.C.H. durven voorspellen? Als de vorst het spelen niet verhindert, waar wel eenige kans op bestaat, dan zal het zeer zeker op het R.C.H.-terrein gezellig vol zijn. Voor morgen is ook ingelascht de wedstrijd KinheimZ.V.V., wat men in de Wijk wel pret tig zal vinden, want daar brengt men niet gaarne een Zondag zonder voetbal door. Hoe wel er voor Kinheim niet veel hoop op het kampioenschap of vrees voor degradatie zal bestaan, is deze wedstrijd toch belangrijk, want bij een overwinning krijgt Z.V.V nog een heel behoorlijke kans op de eerste plaats. De eerste ontmoeting tusschen deze twee partijen eindigde met een 1—1 gelijk spel. We gelooven dat nu Kinheim winnen zal. Beverwijk gaat een uitstapje naar Hoorn maken, om te probeeren weer een 4—2 over winning tegen Hollandia te behalen, waarmee ze vrijwel in veiligheid zal zijn. Daar zal het wel op uitloopen. Schoten kan in het nog resteerende deel van het seizoen verder alles rustig doen, want zij heeft geen belang bij eerste of laatste plaats. Mogen speelt zij den uitwedstrijd tegen T.I.W. die reeds eerder de kracht van Schoten moest ondervinden. Dit zal ook wel het resultaat van den wedstrijd van morgen zijn. De Spaarnevogels zullen vermoedelijk twee punten aan Verkade gaan ontnemen. Zilver meeuwen en V.V.B. gaan met elkaar uitmaken, wie voorloopig op de tiende plaats moet blij ven staan; we hopen dat de jongens van de Hoogovens voor die ..eer" zullen bedanken. Halfweg, die den laatsten tijd telkens haar supporters op een overwinning onthaalt, stuurt ook nu Z.R.C. met een nederlaag naar huis toe. H.F.C. gebruikt haar vrijen Zondag met het spelen van een nuttigen oefenwedstrijd op het terrein aan de Spanjaardslaan tegen D.F.C., die eveneens niet rusten mag. In Beverwijk wordt de reeds eerder uitge stelde jubileumwedstrijd van De Kennemers tegen Haarlem gespeeld. De kampioenskansen van H.V.V. en U.V.V, Vele pessimisten zijn tegenwoordig nogal eens geneigd, te beweren dat alle oude clubs, die het voetbalspel zoo populair gemaakt hebben, gedoemd zijn van het tooneel te ver dwijnen. Gelukkig zijn de bewijzen er om dit te logenstraffen en we weigeren vooralsnog ook te gelooven. dat dit bijvoorbeeld met H.F.C. het geval zou zijn. Het oude H.V.V., de ..groote Haagsche" heeft weer een schitterende kans om kam pioen van haar afdeeling te worden. De oude leeuw van Wassenaar laat zijn tanden weer geducht zien, wat uit onderstaande ranglijst blijkt: gesp. gew. gel. verl. pt. v.t. gem. H.V.V. 11 8 2 1 18 32—15 1,~" U.V.V. 12 9 0 3 18 46—23 1.50 O.D.S. 12 7 3 2 17 38—22 1.41 Velox 12 7 2 3 16 28—16 1.33 Gouda 13 4 4 5 12 27—31 0.92 U.V.S. 10 4 1 5 9 18—26 0.90 B.M.T. 12 4 2 6 10 17—26 0.83 Overmaas 13 4 2 7 10 21—26 0.76 Quick 12 1 3 8 5 14—33 0.41 B.E.C. 13 2 1 10 5 20—43 0.38 Maar uit deze cijfers zien onze lezers ook, dat de kansen van U.V.V. eveneens bijzonder fraai zijn, evenals van O.D.S., toevallig alle drie oud-eerste-klassers. Morgen hebben H.V.V. en U.V.V. beide een thuiswedstrijd, resp. tegen U.V.S. en Quick. Het is aan te nemen, dat ze beide winnen. DAMES-HOCKEY. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Eerste klasse: B.D.H.C.H.O.C. H.D.M.—Rood Wit. AmsterdamH.H.IJ.C. Gooi—Hilversum. Overgangsklasse B.D.H.C. n—Leiden B.H.V.—Rood Wit n. Amsterdam EtTogo. Tweede klasse A: VictoriaHurley. O.K.de Staart. H.C.M.—Gooi H. Tweede klasse B: AmersfoortBe Fair. H.D.M. II—Schaerweyde. H.H.IJ.C. II—Gooi in. Derde klasse B: H.B.S.—Zandvoort. Leiden ECRood Wit III. Derde klasse C: Gooi IV—B.D.H.C. Hl. Amsterdam IVLaren. Amsterdam VBe Fair II. Vierde klasse E; Rood Wit IV—B.D.H.C. VI. H.B S. IIStrawberries II. B.D.H.C. VIIZandvoort II. WANDELSPORT. Wij vernemen dat de Chr. Wandelsport- vereeniging die 1 Februari j.I. is opgericht, den naam draagt van Chr. Wandelsportver- eeniging „Voorhout". Het secretariaat is gevestigd Bloemhof straat 10, Haarlem. Er zijn nu camera's die 600 opnamen pei econde makend.w.z. een honderdduizendsl seconde per belichting en tusschen de opnamen telkens een pauze van een honderdste secon de. Zoo werd deze zeer merkioaardige foto gemaakt van een golfslag uitgevoerd door den vermaarden Amerikaansche speler Bobby Jones. Door deze foto kon men berekenen, dat de bal een beginsnelheid moest hebben van 65 Meter per seconde of 234 KJ1. per uur. Goed zoo, die knoop! Hij her innert hem er aan, dat zijn pakje Niemeijer's Gold Star Shag weldra leeg zal zijn. Doe dus verstandig, zorg nu meteen voor een nieuw pakje van die geurige, geweldig zachte GOLD STAR Shag! 'n Extra tractatie: Gold Star de Luxe 12 ct. (Adv. Tngez. Med.) Wereldkampioenschap ijshockey Nederlandsche ijshockeyploeg weert zich dapper. Trail Smoke Eaters echter te sterk Bij de wedstrijden om het Europeesche en het wereldkampioenschap verloor de Neder landsche ploeg van de Trail Smoke Eaters met 80. Deze wedstrijd werd te Bazel gespeeld. De resultaten der drie speeltijden waren resp. 1—0, 4—0 en 3—0. Indien men de zware nederlagen van joe go-Slavië, Finland en Letland in oogenschouw neemt. resp. 240. 121 en 120 dan is het duidelijk, dat de Nederlandsche ploeg tegen de als aanstaande wereldkampioenen gedood verfde Canadeezen geen slecht figuur heeft geslagen. De Smoke Eaters hebben voor hun deelneming aan de wereldkampioenschappen 23 wedstrijden in Europa gespeeld. Deze 23 wedstrijden hebben zij alle gewonnen met de totale doelcijfers van 15119. Een respectabel getal, ongetwijfeld. Het merkwaardige feit deed zich voor, dat de Canadeezen in het eerste gedeelte van de ontmoeting tegen Nederland de grootste moeite hadden door in het doel weerde zich voortreffelijk en het onze verdediging te komen. Vooral Gerritsen 6000 man talrijke publiek moedigde enthou siast het spel van onze landgenooten aan. In de eerste periode kon alleen Morris scoren en helaas geraakte deelman Gerritsen bij een der Canadeesche aanvallen geblesseerd waardoor hij in het verdere verloop gehandi capt was, al was de verwonding van niet ern stigen aard. In den tweeden speeltijd gaven de Cana deezen alles, geprikkeld als zij waren door het hardnekkig verdedigen van onze pleeg. De score moest en zou in de dubbele cijfers oiopen. Maar zoover is het niet gekomen. Het tweede Canadeesche doelpunt werd via een stok van een der Nederlanders gemaakt, ter wijl vervolgens Dame en Morris en tenslotte Kowcinak voor goals zorgdroegen. In de derde spelperiode voegden Benoit. Morris en Kowcinak neg drie doelpunten aan het totaal toe, zoodat de eindstand 8—0 werd. Te Zürich won Zwitserland zonder moeite van Letland waarbij C. Cattini niet minder dan zes doelpunten maakte. Het eindresultaat werd 120 (50, 30 40). Tsjecho-Slowakije won met 240 van Joego-Slavië en Duitschland met 121 van Finland. De Vereenigde Staten sloegen de Italianen met 50 en tenslotte moest België met 81 de meerderheid van Hongarije er kennen. SCHAKEN. LILIENTHAL THANS RUS. De bekende schaakmeester Lilienthal heeft zich tot Rus lten naturaliseeren. In een interview verklaarde de gewezen Hongaar, dat hij binnenkort voor Sovet-Rus- land in een tournooi hoept uit te komen. WTELRIJDEN. R.K. WIELRENNERSVEREENIGING „ACHILLES". Zondag a.s. maakt bovengenoemde Vereeni- ging een aanvang met de Wintercompetitie, die zal bestaan uit 4 ritten, over afstanden van; A- en B-klasse 5. 20 10 en 60 K.M Juniores 5. 10. 20 en 40 K M. Als eerste rit zal gereden worden 20 K.M. voor alle categorieën. Vertrek 10 uur van 't Houtplein. SKI-SPORT. Geen Nederlandsche deelnemers naar Zakopane. Aan de F. I. S.-wereldkampioenschappën, welke van 11 tot 18 Februari a.s. te Zakopane (Polen) worden gehouden, zullen dit jaar geen Nederlandsche loopers deelnemen. Kees Kerdel heeft, naar men zich zal herinneren, bij de trai ning voor de Nederlandsche kampioenschappen zijn enkel geblesseerd en het risico was te groot om in die omstandigheden met eenige kans op succes op de wereldkampioenschappen uit te komen. Onze andere looper, de Nederlandsche kam pioen Jan Boon, zou dan alleen moeten uitko men en ook dit achtte de Nederlandsche Ski- bond uit het oogpunt van verzorging te be zwaarlijk. Wat de Nederlandsche dames betreft, zou alleen freule Schimmelpenninck van der Oye in aanmerking komen, doch hoewel haar tech niek weer op het vroegere peil is gebracht, is haar wedstrijdroutine nog niet voldoende om een uitzending te rechtvaardigen. Nederland zal dus dit jaar bij de F. I. S.-kam- pioenschappen verstek laten gaan. HANDBAL. HANDBALPROGRAMMA VOOR ZONDAG. lc klasse West. (Dames) RapiditasCarna 3 uur TurnoConcordia 3.15 A. D. A.Simson 1 Kracht Vr.—D. O. S. 2 Tweede klasse OlympiaLijnden 11.15 O. S. S.Zaanland 9.45 Rapiditas IIConcordia II 2 Eerste klasse (Heeren) LijndenD. O. S. 2 TurnoConcordia 2 NilocOlympia 3 Tweede klasse. Lijnden IIAalsmeer II 10.30 O. S. S.Zaanland 10.45 AchillesCone. Z. 10 Olympia II ACone. II H 10.45 Het damesprogramma geeft zoowel wat be treft de bezetting van de bovenste plaats als de onderste op de ranglijst, eenige zeer belangrijke wedstrijden te zien, welke A. D. A. wel eens van de eerste plaats kunnen brengen. Vooral Rapi ditas en Concordia maken ook al door minder goede resultaten van Zeeburg een serieuze kans, wellicht zal de strijd nog tusschen de beide Haarlemsche clubs gaan. Rapiditas ontvangt Zondag de degradatiecandidaat Carna waarvan zeker gewonnen kan worden. Concordia gaat een zeer lastigen uitwedstrijd tegemoet tegen Turno. A. D. A. zal haar superioriteit moeten bewijzen tegen Simson., een voorspelling is hier heel ge waagd, daar o.i. beide clubs evenveel kans maken. Het Heerenprogramma vermeldt eenige min der belangrijke wedstrijden. Lijnden ontvangt een gelijkwaardigen tegenstander in D.O.S., ter wijl Olympia het Niloc nog wel lastig kan maken, Niloc heeft dezen wedstrijd tegen het momenteel goed spelende Olympia nog niet gewonnen. Concordia dat de punten best kan gebruiken om aan het degradatiegevaar te ontkomen, kan, indien geheel volledig, een kleine overwinning behalen op Turno. Bij de tweede klasse dames verwachten wfj een derde overwinning in successie van de Rapiditas reserves thans op de reserves van Concordia, O. S. S. zal er eveneens wel in sla gen aan Zaanland een nederlaag te bezorgen. De belangrijkste heerenwedstrijden zijn: Lijn den II—Aalsmeer II en AchillesConcordia Z., daar de strijd om de leiding tusschen Concordia Z. en Aalsmeer II gaat. Concordia maakt een goede kans om beide punten uit Aalsmeer me« te nemen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10