RENAULT NIEUWE PRIJZEN FL 1150.- fl1250.- BRINKMANN Uit Haarlem's Gemeenteraad. BERICHT VOOR DE ABONNE'S Begrooting voor 1939. KARSOTE JUVAQUATRE NOVAQUATRE- PRIMAQUATRE zlTERDAG 4 FEBRUARI 1939 HAAREEM'S DAGBEAD' TI Breedloopende discussies over werkloozen- en armenzorg. De wethouder constateerde dat er in den Raad algemeen waardeering bestaat voor de werking dezer diensten. Beschouwingen over de tarievenpolitiek der bedrijven. Hoe het met de quaestie der vuilverbranding staat? Vrijdagmiddag zette de Raad de behandeling der begrooting 1939 voort. Aan de orde was de verdere discussie over Werkloozen- en Armenzorg. De heer Wolzak (A.-R.) wees op het feit, dat, hoewel het aantal armlastigen verminderd is, het totaal der uitkeerïngen toch vermeerderd is. B. en W. hebben daarvoor in de Memorie van Antwoord een verklaring voor gegeven. Daar mee zullen wij genoegen dienen te nemen. Het gemiddelde steunbedrag te Haarlem is evenwel hoog, wij volgen op Amsterdam. B. en W. heb ben toegegeven dat er reden is deze quaestie nader te bekijken. Spreker heeft de gemeente verslagen over 1937 eens nagekeken en gezien dat in 1937 f 1.388.000 is uitgegeven, terwijl er gemiddeld 2791 werkloozen waren. Als wij het verhaal er afrekenen, is de gemiddelde steun per week f 8.78. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gaf op f 10.18. Dat klopt dus niet. Wij kunnen niet zeggen dat de steun die te Haarlem gegeven wordt, te hoog genoemd kan worden. In 1937 is aan voorschotten uitgekeerd f 59000, waarvan f 23000 is terug ontvangen. Het bedrag dat aan voorschotten gegeven is vindt spreker hoog. Kan die quaestie niet eens in de commissie van bijstand besproken worden. Maatschappelijk Hulpbetoon ondervindt dat sommige gesteunden hun inkomsten niet eerlijk opgeven. Maar dat komt in de beste kringen voor. Personen met hooge inkomens geven soms ook hun inkomen te laag op en bestelen daar door den fiscus. Spreker hoopt, dat de controle bij Maatschappelijk Hulpbetoon zóó goed zal worden, dat bedrog niet meer kan voorkomen. De heer Noordewier (communist) her innerde aan zijn schriftelijke vragen over af vloeiing van gesteunden en werkloozen van den crisisdienst naar Maatschappelijk Hulpbe toon. Spr. heeft gehoord dat dit in verschillende gevallen is uitgegaan van de gemeente, omdat ge vreesd werd, dat anders de rijkscontroleurs het toch zouden eischen. Spreker meent dat men dit had kunnen afwachten, temeer omdat de ge meente er financieel nadeel van heeft. Ook de betrokken werkloozen kregen er minder steun door. Het is verkeerd, dat de directeur van den Werkloosheidsdienst werkloozen die in steun verlaagd werden omdat zij afgevoerd waren van de werkloozenkassen, geadviseerd heeft om maar te bedanken van hun vakorganisatie om het verlies te compenseeren. De arbeiders zijn niet alleen georganiseerd omdat daaraan een verzekering tegen werkloosheid verbonden is. De heer Mars (s.d.a.p.) zei, dat eenige vak organisaties overleg gepleegd hebben met den *Werkloosheidsdienst, wat tengevolge heeft ge had, dat verzekerden niet behoefden af te vloeien naar Maatschappelijk Hulpbetoon. Het afvloeien van verschillende gesteunden van de v'èrzekering naar den crisisdienst was niet te voorkomen omdat hier een voorschrift der rëgee- ring moest wórden uitgevoerd. (Is reeds In een deel eener vorige oplaag opgenomen.) De heer Klein (r.k.) zei, dat Haarlem alles doet wat mogelijk is om het lot der werkloozen en armlastigen zoo goed mogelijk te maken. Maar de gevolgen daarvan zijn natuurlijk, dat de steunnorm ook aan den hoogen kant is Het feit, dat er bij de steunregeling geen af trek meer wordt toegepast voor de verdiensten van dochters van werkloozen als die als dienst boden werken, is in het belang der werkloozen. In vele gezinnen is het inkomen daardoor be langrijk vermeerderd. Er worden dus, mijnheer Noordewier, niet alleen de mevrouwen door ge holpen. Thans wordt overwogen ook de verdiensten van verpleegsters vrij te stellen van aftrek. De heer Visser heeft nu gezegd, dat hij bij de algemeene beschouwingen niet heeft aange drongen op verlaging van den steun der arm lastigen. Maar hij draagt zelf de schuld dat vele leden dien indruk gekregen hebben, want uit zijn rede kon geen andere conclusie getrokken worden. De heer Van der Veldt (r.k.) meende dat het plan Westhoff wel beteeken is voor Haarlem kon hebben, want het is mogelijk het aan te wenden om arbeiders uit het bloemisten- en kweekersbedrijf die te Haarlem niet meer aan het werk kunnen komen, naar elders over te brengen. De bedrijven uit Haarlem gaan weg, maar het nadeel is, dat zij hun arbeiders hier laten. Spreker vond het heel goed, dat de inkomsten van dienstboden worden vrijgelaten. Het lot der werkloozen wordt er weer door verbeterd en de meisjes kunnen nu voor zichzelf gaan zorgen. De heer Van der Winden (s.d.a.p.): het is verkeerd, dat slechts een deel der werkloozen er voordeel van heeft. De heer v. d. Veldt: u hebt gezegd, dat het een politiek is, die wel eens tot gezagsonder mijning kan leiden. Maar ik zeg uw houding leidt tot gezagsondermijning van deze regee ring. Indertijd is door uw partij ook ongerecht vaardigde critiek geoefend op de spaarregeling. De heer Peper (communist) erkende dat er wat goeds is in het laten vervallen van den af trek van dienstboden-inkomsten, want een deel der werkloozen profiteert er van. Maar het moet er toe leiden, dat daardoor ook de andere werkloozen worden opgetrokken. Ook de ver diensten van vrouwen van werkloozen als werk sters moet vrijgesteld worden. Het is zeer noodig dat zoo spoedig mogelijk een betere huisvesting wordt gegeven aan Maat schappelijk Hulpbetoon. Door de bekrompen heid der huisvesting lijdt de goede gezondheid van het personeel en dat is ten nadeel e van de gesteunden. Spreker heeft den laatsten tijd nog al eens met den directeur van Maatschappelijk Hulp betoon gesproken over klachten die bij hem in kwamen. Hij heeft de grootste waardeering voor de wijze waarop de directeur als dit kan aan die klachten tegemoet kwam. Maar het moest niet voorkomen dat er zulke klachten bij hem komen, want dat wijst er op, dat er onjuiste beslissin gen genomen worden. (De voorzitter riep spreker tot de orde toen hij eenige gevallen besprak om aan te too- nen dat personeel van Maatschappelijk Hulpbe toon wel eens minder tactvol zou zijn opge treden). De heer Peper vervolgde met te zeggen, dat de directeur eens per jaar zijn personeel toe spreekt en zegt, dat elk ambtenaar verheugd en dankbaar moet zijn dat hij aan den goeden kant van de loketten staat, maar het zou nog beter zijn als het personeel daarvan vaker door drongen werd. De heer Van Liemt (r.k.), wethouder, dankte de leden van den raad die waardeering hebben uitgesproken tegenover B. en W. en de diensten van Werkloozen- en Armenzorg. Deze diensten wonen in een glazen huisje. Ook dat werk is niet volmaakt, er kleven fouten aan. Maar men moet bedenken dat er bij die diensten zeer veel werk te doen is, zoodat in een snel tempo moet gewerkt worden. Uit de waardee ring die hier is geuit, mag wel geconstateerd worden dat men het in het algemeen eens is met den gevolgden gang van zaken. Door den steun aan kleine tuinders wordt een goed werk gedaan. Er wordt vaak op een tuin een heel jaar gewerkt terwijl de inkomsten toch geringer zijn dan werkloozensteun. Daardoor hebben nu 30 werkloozen uit Haarlem arbeid gekregen. Het is niet zoo heel erg als daardoor eens aan eenige arbeiders van de buitengemeen ten werk ontnomen wordt, want de buitenge meenten hebben nog al eens de gewoonte werk loozen op Haarlem af te schuiven. Wat de gemiddelde steun van Armenzorg betreft, is het uitgesloten dat men vergelijkingen met andere gemeenten kan maken. Ook aan die statistieken is geen waarde te hechten. B. en W. zullen overwegen of het mogelijk is voor werklooozen, die door ziekte van de steun regeling tijdelijk overgaan naar Armenzorg, in dien tijd ook te laten profiteeren van de guns tige regeling inzake het nalaten van aftrek van verdiensten van dochters als dienstboden. Er worden te Haarlem zoo min mogelijk ge steunden afgevloeid naar Armenzorg. Haarlem steekt gunstig af bij verschillende andere steden. Het is geen beleid af te wachten tot de rijks dienst met aanmerkingen komt, want „katjes" hebben altijd een ongunstige uitwerking. Het is niet te ontkennen dat de regeering in sommige gevallen soepeler tegenover de aller grootste gemeenten is dan tegenover Haarlem en andere minder-groote gemeenten. Spreker heeft wel eens gezegd: „hoe kaler hoe royaler". Maar verkeerd is het, ook al kan Haarlem er niets aan doen. De vrijstelling van de verdiensten van dienst boden bij het berekenen van het inkomen van de gezinnen der werkloozen die in de rijkssteun regeling 'zijn, komt vele werkloozen ten goede. Bovendien profiteeren er de meisjes zelf l, want die worden opgeleid tot goede huis vrouwen. Spreker begrijpt niets van de houding van den heer Visser wat zijn critiek betreft op de per soneelsuitgaven van Maatschappelijk Hulp betoon. De uitlating van den directeur van den Werkloosheidsdienst is door den heer Noorde wier geheel verkeerd uitgelegd. Het gold hier 'n werklooze die in 8 jaar niets heeft uitgevoerd. De heer Wolzak sprak over de voorschotten van 1937. Toen was f 59.000 aan voorschotten gegeven, waarvan f23.000 is teruggekomen. Maar over 1938 is slechts f 29.000, waarvan f 26.000. teruggekomen is. In 1937 werkte even wel nog niet het Bprgstellingsfonds,. Door het geven van die voorschotten is bereikt, dat velen buiten den steun konden blijven. Er wordt veel fraude gepleegd door gesteun den, maar dank zij de goede controle wórden veel gevallen achterhaald. Het personeel van Maatschappelijk Hulpbe toon treedt in het algemeen tactisch op, de ver wijten van den heer Peper zijn ongegrond. Tenslotte wees spreker er op, dat heden afge komen is een aanschrijving van de regeering over de wijziging van het karakter der Werk verschaffing. Zijn indruk is, dat die belangrijk is voor de werkloozen. De heer Van der Winden (s.d.a.p.) zei in antwoord op hetgeen de heer v. d. Veld gezegd heeft, dat hij steeds een voorstander van de spaarregeling van minister Romme is. Een incident. De heer Visser (C. H.) vroeg inlichtingen over een post. De heer R e in a 1 d a (s.d.a.p.), wethouder, zei dat daarop geen antwoord gegeven kon wor den, omdat die vraag niet in de afdeelingen is gesteld. De heer Visser: hoe kan ik dan antwoord krijgen, ik wil graag antwoord. De voorzitter: u hebt antwoord, van de wethouder ze was duidelijk. Ik ontneem u het woord. De heer Visser bleef doorspreken. De voorzitter (hamerend): als ik spreek, zwijgt u. U moest het college eerder verontschul diging aanbieden voor het stellen van een vraag die niet in het afdeelingsverslag staat. De heer Vi s s e r: ik ben het niet met u eens. (Hierop verliet de heer Visser blijkbaar ont stemd de raadszaal om in de anti-chambre te gaan zitten). Bedrijven. De heer Blokdijk (s.d.a.p) wees op de toe nemende winsten van de bedrijven. De hooge tarieven drukken het zwaarst op de menschen met kleine inkomsten. Het is bovendien een ge vaar om ooit tot een goede financieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten te komen. Een hoog tarief maakt ook dat het verbruik vermindert. De verlichting van de arbeiderswo ningen is in het algemeen onvoldoende, maar dat komt omdat men te veel voor electriciteit moet betalen. Kunnen de directies niet eens een onderzoek instellen? Als er lagere tarieven wa ren zou ook meer gebruik gemaakt worden van koelkasten, kooktoestellen, warmwaterreser- voirs, enz. De bedrijven maken bovendien te weinig re clame. Vooral het electriciteitsbedrijf moet meer doen. Het is verkeerd, dat de toonkamer opgeheven is. In de wijken der stad zouden ge regeld tentoonstellingen gehouden kunnen wor den van nieuwe vindingen op electriciteitsgebied. Het P.E.N. der provincie doet op dit gebied veel meer. In den Wieringermeerpolder kookt men al gemeen op electrische toestellen, hier doen velen het nog met petroleum. De prijs van onze electriciteit staat, niet in een goede verhouding tot den kostenden prijs. De tarieven moeten naar de laagte en dan zal op den duur de winst, die eerst natuurlijk zal dalen, weer naar boven gaan. Het gasbedrijf ondervindt veel concurrentie van de petroleum. Daarom is het verkeerd ook nog uit het gas een hooge winst te halen. Beter is, om met succes den concurrentiestrijd te kun nen voeren, in den eersten tijd het gas voor den kostenden prijs te geven. De soc.-dem. fractie zal nu met voorstellen komen om de tarieven te verlagen, maar B. en W. moeten aandacht aan deze quaestie wijden. W(j moeten komen tot een commercieele prijzen- nolitiek. De heer Van Kessel (r.-k.) wees er op dat te Haarlem door de marktkooplieden veel be taald moet worden aan marktgelden en voor de electrische verlichting. In Amsterdam zijn de marktkooplieden veel goedkooper uit. Er be staat vooral over de tarieven der verlichting veel ontstemming. De marktkooplieden zouden gaar ne zien dat de gemeente deze verlichting niet meer zou verpachten, maar zelf ter hand nemen. In elk geval moet het contract van den pachter der lichtinstallatie grondig herzien worden. De heer Peper (communist): dus het is niet altijd verkeerd als een gemeente particuliere ex ploitatie overneemt! Spreker vond het verkeerd, dat de gemeente zachte drang uitoefent op gebruikers van kwart jesmeters te vervangen door guldensmeters. B en W. doen dat omdat sommige menschen als zij geen kwartje hebben, een cent in den meter gooien De voorzitter: u wil het ingooien van een cent verdedigen? De heer Peper: dat niet, maar het middel dat B. en W. toepassen is niet het goede. Wie geen kwartje heeft, heeft ook geen gulden. De heer Albrecht (s.d.a.p.) drong er op aan meer reclame te maken voor den stortings- en ophaaldienst. Die dienst is in het belang der inwoners, maar ook van de gemeente. Sinds 1934 is 't aantal aangeslotenen niet vermeerderd, ter wijl het aantal inwoners wel gestegen is. Gebruikers voelen het als een tekortkoming, dat de dienst slechts twee keer in het jaar een afrekening geeft. De heer Van der Winden (s.d.a.p.) pleitte er voor om aan de particuliere bedrijven electri citeit te leveren tegen een zoo'n laag mogelijken prijs, omdat het van belang is de industrie te be vorderen. B. en W. rekenen in 1939 13.000.000 K.W.U. te leveren over de bijzondere contrac ten, tegen 8.000.000 in 1938. Die vermeerdering zal wel zitten in een grootere afneming door het grootbedrijf. De gemiddelde prijs is ook gedaald. In die prijsvermindering vrijwillig door B. en W. toegepast, of is het gedwongen gegaan, uit vrees, dat gi^tote gebruikers anders zullen over gaan tot het zelf opwekken van electriciteit? Is de prijs nu ook voor den kleinen afnemer verminderd? Er moet voor gezorgd worden, dat die ook stroom krijgen tegen een redelijken prijs want ook de werkverruimng zal daarmee gebaat zijn. De heer Van der Wall (c.-h.) wethouder, zei dat bij het electriciteitsbedrijf een demon stratielokaal is, waar ook les gegeven wordt in electrisch koken. Zoo mogelijk zal nog meer op dit gebied gedaan worden. Het gasgebruik neemt weer toe. Sinds de af schaffing der waarborgsommen zijn er 300 aan vragen gekomen tot gas-aansluiting. B. en W. willen wel eens laten onderzoeken hoeveel gas en electriciteit de inge zetenen zouden kunnen gebruiken als er lagere tarieven waren. Door de bedrijven wordt geregeld propaganda gemaakt. Zoo mogelijk zal dit nog vermeerderd worden. B. en W. zullen onderzoeken hoe het staat met het contract van den pachter der marktverlich- ting. Tot heden waren over de werking van het pachtcontract geen klachten ingekomen. Menschen die in plaats van een kwartje een cent. in den meter gooien toonen dat zij hun plicht niet nakomen. De tarieven in Haarlem zijn in het algemeen niet aan den hoogen kant. B. en W. geven den heer Albrecht toe, dat de stortings- en ophaaldienst meer aangeslotenen zou kunnen hebben. Als het kan zal in het ver volg vaker een afrekening aan de aangeslote nen gegeven worden. Met de verschillende industrieën zijn contrac ten afgesloten voor electriciteit. Het is verblij dend dat hierbij een stijging is te constateeren. Juist door die groote leveringen is het moge lijk aan particulieren stroom te leveren tegen een betrekkelijk laag- tarief. De heer Van Liemt (r.-k.) wethouder, zei in antwoord op vragen bij de algemeene be schouwingen gesteld, dat het gemeentebestuur de quaestie der vuilverbranding in studie heeft. Thans vervoert de gemeente het vuil naar el ders tot ophooging van landen. Bij verschillende groote gemeenten is de stichting van verbran dingsinstallaties aan de orde. Er is een lande lijke commissie benoemd om de zaak te bestu- deeren. De Haarlemsche directeur zit in die com missie, zoodat het gemeentebestuur volledig op de hoogte blijft. Er wordt ook onder oogen ge zien of het vuil niet nog meer dan nu gebruikt kan worden voor het in cultuur brengen van land. Als het rapport der commissie uitkomt kan de aangelegenheid nog eens nader in den raad besproken worden. De Belastingen. De heer Van der Storm (partijloos) wees op den zwaren belastingdruk, die in het bijzon der gevoeld wordt door de middenstandei's. De voorzitter: dat zijn eigenlijk algemee ne beschouwingen. De heer Van der Storm: Voor het café-, restaurant- en hotelbedrijf moet tegemoet geko men worden. Laten B. en W. eens overwegen wat het college in deze kan doen. Eenige jaren geleden heeft de raad 't vergunningsrecht ver hoogd. Kan de oude heffing niet hersteld wor den? Ook de muziekbelasting dient verlaagd te worden. De heer Van der Wall (c.-h.) wethouder, verzekerde, dat B. en W. aandacht schenken aan de belangen van de geheele gemeente, niet al leen aan die van de middenstanders. De vraag van de verlaging der muziekbelasting zal onder oogen gezien worden. De heer Re in aid a (s.d.a.p.) wethouder, zei dat het college aandacht wijdt aan de belangen der middenstanders. Aan de Middenstandscen trale is advies gevraagd hoeveel winkels er moe ten zijn in de nieuwe wijken. Het eindresultaat. De heer Van der Wall wethouder van Fi nanciën, constateerde, dat alleen de subsidie van Haarlem's Bloei met f 1500 is verhoogd. De post onvoorzien wordt met dit zelfde bedrag verlaagd. De begrooting werd daarop met algemeene stemmen op die van de communisten na goed gekeurd. De heer DeBraal (a.-r.), nestor bracht hul de aan het college voor de wijze van behande ling der begrooting. Ook aan de ambtenaren die aan deze begrooting meegewerkt hebben brengt de raad gaarne hulde. (Applaus). De voorzitter (in het laatste uur had de burgemeester wegens ambtsbezigheden den voorzittershamer overgegeven "aan den heer Van Liemt) dankte voor die woorden. B. en W. dan ken den raad voor de aangename wijze van be handeling 'der begrooting. Allen beoogen het belang der gemeente. (Applaus). Zware verkoudheid onmiddellijk verlicht door in- haleeren van de bacteriën- doodende Karsote-dampen. F 0.70 en F 1.— per flacon. (Adv. Ingez. Med.j „MOREELE HERBEWAPENING". De minister van Financiën maakt bekend, dat van een onbekende onder het motto „Moreele herbewapening" ten behoeve van 's rijks schat kist is ontvangen een bedrag van f 200, Geheel stalen carrosserie met vier royale zitplaatsen en onsplinterbaar glas rondom. Onafhankelijk geveerd. Benzinetank achter. Draaibare venti- latlerultjes in de portieren - Flinke kofferruimte. Snelheid 100 KM. per uur. Benzineverbruik 1 L. op 13 a 14 KM. Wegenbelasting F 16.per kwartaal. Standaard-uitvoering Grand Luxe-uitvoering Vier-deurs sedans. Vijf royale zit plaatsen Onsplinterbaar glas rondom. Snelheid tot 130 KM. per uur. Enorm optrekver mogen. Servo-remmen. Benzineverbruik I L. op 8 a 9 KM. Aangebouwde koffer. - Draaibare ventilatieruitjes in de portieren. Grand Luxe-uitvoering Nova FL 1550.- Grand Luxe-uitvoering Prima FL 1650.- HOOFDAGENT HAARLEM EN OMSTREKEN Garage ebr. TELEFOON 11025 SMEDESTRAAT 22 (Adv. Ingez. Med.) Bond van Jonge Liberalen. De heer C. Stapel over evenredige vertegenwoordiging. Vrijdag heeft de Bond van Jong Liberalen zijn clubavond gehouden in restaurant Munniks. De heer C. Stapel sprak over: „Afschaffing dei- evenredige vertegenwoordiging". Na een korte inleiding, waarin de noodzake lijkheid betoogd werd, tegenover de vele econo- misch-sociale „plannen" ter verbetering van onze nationale samenleving langademige en onoverzienbare experimenten ook zuiver staatkundige hervormingsmogelijkheden te be zien, hield spr. eerst een beschouwing over ons huidig kiesstelsel, de z.g.n. „evenredige ver tegenwoordiging", waarvan hij de werking uiteenzette. De argumenten vóór dit stelsel aan te voeren, (billijkheid, rechtvaardigheid, vrijwel geen waardeloosheid van stemmen) werden aan een critisch onder-zoek onderworpen, waarbij bleek dat in de praktijk deze vermeende voor- deelen leiden tot een hoogst onrechtvaardige en ondemocratische werkwijze, partijbesturen ver- deelen de zetels, en enkele partijleiders maken daarna uit, door het vormen van een „coalitie" welke politiek gevoerd zal worden. Niet het land heeft de beslissing over de richting der politiek, wat toch waarlijk democratisch zou zjjn, neen, het land heeft de beslissing uit han den gegeven en moet maar afwachten aan welke regeeringsmeerderheid het de volgende vier jaar overgeleverd zal zijn. In dit verband werd scherpe critiek geoefend op de formatie van het huidig kabinet, dat in geenen deele aan den uit gesproken volkswil beantwoordt. Volgens spr. was zoowel in Italië als in Duitschland, alsook in Oostenrijk het stelsel der E. V. één van de hoofdoorzaken dat extremisti sche partijen langs legalen weg het heft in handen konden krijgen. In alle gevallen bleek dit systeem als laatste consequentie de dicta tuur mee te brengen. De E. V. deugt dus niet, wat dan? Meer dan vijf jaar geleden werd door prof. Huizinga, in zijn, onder de jongeren veel te weinig bekende, brochure „Nederlands Geestesmerk", het ant woord gegeven: „de stemming bij eenvoudige meerderheid, zonder compensatie door herstem ming". Het stelsel, dat men in Engeland heeft, en dat wij in 1917 „te onzaliger ure" verlieten. Spr. hield een vurig pleidooi voor dit „majority system", dat noodzakelijkerwijs een eind maakt aan ons teveel aan partijen, dat en dit werd zeer belangrijk geacht juist door het stelsel van niet te groote districten, het weer aan alle Nederlanders mogelijk maakt zich werkelijk „staatsburgers" te voelen, waardoor dan ook de innerlijke kracht van onze democratie ten zeerste zal groeien. Tenslotte volgde een preciseering van de maat regelen, die zouden moeten worden genomen, die spr. verdedigde als zuiver liberale eischen. Na deze inleiding volgde een geanimeerd debat. Alg. Vereen, van Ned. Reserve- Officiert 4 n. „Een hoog moreel, de beste uitrusting voor den strijd." Voor de Alg. Vereen, van Ned. Res.-Officieren sprak Vrijdagavond in Hotel Lion d'Or kol. A. de Vries, commandant VUIe Infant. Brigade te Amersfoort, over het onderwerp: „Een hoog moreel, de beste uitrusting voor den strijd". Alle Res.-Officieren in Haarlem en omstreken waren voor deze vergadering uitgenoodigd en velen hadden aan deze uitnoodiging gehoor ge geven. In zijn openingswoord herinnerde de voorzit ter, de res.-kap. D. Blanksma, aan de blijde ge beurtenis, die het Prinselijk Paar in Augustus a.s. wacht. KoL de Vries begon met er de aandacht op te (Adv. Ingez. Med.) Onze abonnés, wien allen een dezer dagen per post de gele kaart van de „Geluksrace 1939" is toegezonden, worden er aan herinnerd deze kaart, ingevuld, zooals duidelijk staat aange geven ,in te zenden aan het adres van het „Comité tot Verzorging van Daklooze Vrouwen en Meisjes van alle Gezindten" te Utrecht, postbus 2004. Alléén de abonnés, die hun kaart inzonden, trekken met de daarop gereserveerde nummers, mede in de Groote Nationale Loterij (Geluks race 1939), waarvan de trekking reeds 28 Fe bruari a.s. ten overstaan van notaris Merens, te Utrecht, zal plaats vinden. Hoofdprijs is, zooals bekend: 3 jaar zonder zorgen 5.000. Totaal ruim f 10.000 aan prijzen. Abonnés, die aan deze origineele „Geluks race" deelnemen, ontvangen 8 dagen na de trekking gratis en franco een officieele trekkingslijst. Hun. die nog geen kaart ontvingen, raden wij aan een of meer kaarten aan te vragen, welke kosteloos door het comité, Postbus 2004 te Utrecht, worden toegezonden. vestigen dat bij het uitbreken van eiken oorlog naar leuzen wordt gezocht. Het is, van oorlogs standpunt gezien, van belang de juiste leuzen te kiezen, die er bij het volk ingaan. Is met die leuzen bereikt dat de troep met geestdrift ten strijde trekt, dan kan men zeker zijn van een goed moreel. Maar: aan den anderen kant wor den ook leuzen aangeheven en dikwijls werkt zoo'n leuze als „tegengif". Het moreel kan ook gebroken worden door invloed van het achter land, waar men den moed verloren heeft, be zoeken van verlofgangers aan dat achterland. Hiervan gaf spr. verschillende voorbeelden, aan den wereldoorlog 19141918 ontleend. Is het moreel eenmaal gebroken, dan trachten de mi litairen door allerlei middelen, zelfs door zelf- mishandeling, van het front weg te komen. Stakingen en oproeren in het achterland kun nen rebellie bij de troepen en op de vloot ten gevolge hebben. Spr. gaf vervolgens een indruk van de ontzag lijke moeilijkheden, die de officieren hebben, om het moreel bij den troep te handhaven en schil derde de ontzettende zenuwspanning en de el lende, die aan het front onder een granaataan- val van den vijand heerscht. Veel hangt voor het moreel af van de kalmte en de zelfbeheer- sching der leiders. Nimmer moeten van den troep offers worden gevergd, als niet volkomen vast staat, dat het doel deze offers wettigt. Bo vendien is samenwerking tusschen den staf en het front een eerste vereischte. Contact tusschen chef en troep is het eerste en misschien het eenige noodige. De minderen moeten respect kunnen hebben voor het kennen en kunnen van hun superieuren. Deze achting en ook kame raadschap en het gevoel van samenhang moe ten in den oefentijd in vredestijd worden aange kweekt. Hiervoor is zeker een oefentijd van 11 maanden noodig. Hoe langer de oefentijd, des te hooger zal het moreel in oorlogstijd zijn. Tus schen den staf en de troepencommandanten is contact, liefst persoonlijk contact, noodzakelijk. Zij die psychisch niet geschikt zijn. moeten werkzaam worden gesteld achter het front. Aan de psyche van den soldaat moet dan ook alle aandacht worden gewijd. De Nederlandsche soldaat is steeds een pracht kerel geweest en er bestaat geen reden, te ver onderstellen, dat dit in de toekomst anders zou zijn. Op de leiders rust de plicht uit de gevechts- psyche van den soldaat alles te halen wat er in zit. En de leuze moet steeds zijn: „Oranje en Nederland één!'' De voorzitter sloot de bijeenkomst met een woord van dank aan den inleider.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11