Haarlem's Dagblad Op Gladde Wegen. Rookstatistiek. De Hollandsche Huisvrouw 56c Jaargang No. 17064 Uitgave Lonrens Co9ter, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 4 Februari 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maunden t 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regel9 f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Deze winter biedt ons rijkelijk symbolen van den toestand waarin Europït verkeert. Men rijdt op gladde wegen, in den mist. En af en toe zijn er een paar zoo roekeloos, on danks de onveilige omstandigheden, te hard te gaan rijden en bo'tsen tegen elkaar op. Dan vallen er splinters en het zijn niet alleen splinters van auto's. Het Belgische parlement is ook leelijk in den mist geraakt en heeft blijkbaar nog niet beseft dat het zich op gladde wegen bevindt. Onze verhouding met onze Zuidelijke buren is goed, niet alleen in den officieelen zin, maar „over de geheele linie", zooals de ont vangst van den Koning der Belgen in ons land nog zoo kort geleden bewezen heeft. Daarom zullen de jongste gebeurtenissen in Brussel overal met een gevoel van leedwezen vernomen zijn. In dit nummer geeft een onzer correspondenten een klare uiteenzetting van het geval-dr. Martens en de Nederlander die dit leest zal denken: „Is dat nu de moeite waard om er zoo'n spektakel over te ontkete nen?" In verhouding tót de in de wereld heer- schende tegenstellingen lijkt deze zaak wel heel nietig, al is zij dan een uitvloeisel van de aloude conflicten tusschen Vlamingen en Walen, die voor de zooveelste maal tot een botsing hebben geleid. Maar het blijkt wel dat de moeilijkheden van nog verder strek- kenden aard zijn. De hevige verwijten die de premier Spaak tot de Kamer richtte, die vol gens zijn woorden „hem telkens weer si naasappelschillen op zijn weg werpt met de bedoeling dus Rem te laten uitglijden, en de regeering het werken belet, geven een beeld van den toestand. Voorzoover dit nog verdere toelichting behoefde werd die verstrekt door eenige onverlaten, die minister Spaak moles teerden toen hij, huiswaarts keerend op ver zoek van zijn vrouw, temidden van een menigte betoogers uit zijn auto stapte. Naar aanleiding van dit incident, waarbij de minister-president bloedend verwond werd en eenige kneuzingen opliep, heeft nu de Vlaamsch-Nationalistische fractieleider Bor- ginon een interpellatie aangevraagd met het onderwerp: „de ontoereikende politiemaat regelen ter bescherming van het parlement en van het hoofd der regeering". Zoo'n inter pellatie is natuurlijk niet dienstig om de ge moederen te kalmeeren. Op het eerste gezicht lijkt het lichtelijk komisch, dat men aan een regeering vraagt waarom haar politie haar eigen president niet beter beschermt. Maar dan volgt meteen de gedachte, dat de politie onder een anderen minister staat en dat dus op diens persoon een aanval wordt onder nomen. Inmiddels is gebleken dat Spaak, wiens verwondingen niet van ernstigen aard waren en die den volgenden morgen meteen zijn werk heeft hervat, tengevolge van deze mo lestatie nieuwe sympathie heeft gewonnen. Uit de mededeelingen van ooggetuigen is ge bleken dat de minister-president grooten per soonlijken moed heeft getoond, hetgeen na tuurlijk zijn populariteit heeft verhoogd. Maar bovendien doet zich de gewone uitwer king gelden van „het maken van martelaren". Dat is altijd een zaak die de daders slecht be komt. Als zij daarbij nog zoo laf zijn in menigte een ongewapend man, slechts door twee ambte naren vergezeld, te bedreigen en met vuistsla gen te bewerken kan het effect niet twijfel achtig zijn. Buitendien moet de meerderheid der bevolking, die zeker ordelievend is, wel ontsteld zijn door het feit dat een molestatie van den minister-president in de eigen hoofd stad mogelijk is gebleken. Derhalve heeft Spaak een stroom van sympathiebetuigingen ont vangen en staat hij sterker dan toen vlak vóór het incident een motie van vertrouwen ln zijn regeering met slechts twee stemmen meerderheid werd aangenomen. Maar dit politieke fortuintje, als men het zoo noemen mag, heeft geen blijvende waarde. De moeilijkheden in België concentreeren zich trouwens niet op de persoonlijkheid van dezen premier. Objectieve beoordeelaars in België zijn van meening dat bij een aftreden van het kabinet Spaak's opvolger, ook als hij tot een der andere huidige regeerenspartijen behoorde, met dezelfde moeilijkheden en tegenwerking te kampen zou krijgen. Ifet is in België steeds lastiger geworden een bewind te vormen dat met het parlement kan samenwerken. Spaak en zijn ministers hebben nu allen be sloten in functie te blijven. Maar hun verdere lotgevallen ln het parlement zijn niet te voor zien en logischer wijze begint men zich af te vragen of ook in België niet het naar-huis- sturen van het parlement en het regeeren-met- decreten voor de deur staat. Anderen denken aan de persoon des Konings, die krachtig en vastberaden is. Van Leopold III kan men niet verwachten dat hij toestanden als de huidige gelaten zal aanzien. Zijn invloed, met zijn er kende bekwaamheden en resolute natuur, is een belangrijke factor in den verderen gang van zaken. R. P. Italiaansch oorlogsschip vergaan? Geruchten te Rome. ROME, 3 Februari. Hier doen niet bevestigde geruchten de ronde, volgens welke een Italiaansch oorlogsschip een ramp is overkomen. (Reuter). (In 1938 zijn in Nederland IV2 mil liard sigaren, 4V> milliard sigaret ten en 10 millioen pond pijptabak gerookt Daar toont men ons, als alle jaren, Weer met de nuchtre cijfers aan, Hoeveel in één jaar aan sigaren Er weer in rook is opgegaan. Hoeveel tabak en sigaretten, Rookhol-land weer heeft opgestookt, U moet eens op die cijfers letten, Er wordt hier toch wel straf gerookt. Het blijkt toch wel dat toeback-suyghen Den mensch genot en troost verschaft, Dat kan zoo'n statistiek getuigen, Die zegt wat hier wordt weggepaft. Als al die rook nu eens bleef hangen, Wanneer de wind er niet zou zijn, Dan waren wij voorgoed gevangen In een verstikkend rookgordijn. 't Is goed beschouwd met al dat rooken Toch eigenlijk een beetje gek. Maar er wordt veel bij opgestoken, Misschien is 't daarom zoo in trek. Men zegt wel, dat het ongezond is, En dat men 't beter laten kan, 'k Weet niet of daarvoor goede grond is, Ik heb zoo geen verstand ervan. Het lijkt me tijd om nu te vragen, U permitteert wel, dat ik stop? In plaats van m' op glad ijs te wagen, Steek ik nog een sigaartje op. P. GASUS. DE LUCHTBESCHERMING IN HAARLEM. DE CENTRALE RADIO- BEDRIJVEN ook in dienst van het algemeen belang. Vraagt hierover inlichtingen bi] de Centrales. TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. MedJ MODERNE WONINGEN TE HUUR, over de nieuwe brug aan de Delftlaan, DIRECT BIJ Station Bloe- mendaal, bevatt. 7 kam., koelkast, vanaf 38.Grootere typen met centr. verw. 55.—. IDEAAL WONEN VOOR FOREN SEN. U kunt nu huren voor het ko mende voorjaar. Bevr.: S. VELDKAMP, %n Dortstraat 90 Telefoon 16373. (Adv. Ingez. Med.) Het Gemeentepersoiieel. Herkeuring van wachtgelders. Naar wij vernemen, zijn de ambtenaren en werklieden der gemeente, die de laatste paar jaren door reorganisatie van den dienst of wegens het bereiken van den 60-jarigen leef tijd, dan wel door dat zij aanspraak konden maken op 40 voor pensioen geldende dienst jaren uit den gemeentedienst zijn afge vloeid en op wachtgeld gesteld, gedurende de laatste weken door het gemeentebestuur op geroepen om zich aan een keuring of herkeu ring te onderwerpen. Zij, die worden afgekeurd, zullen dan op pensioen aanspraak kunnen maken, waar door de gemeente van het verstrekken van wachtgeld wordt ontheven. Vacature dr. K. H. Miskotte. Dr. E. Emmen te Breda beroepen. In de vacature dr. K. H. Miskotte bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen dr. E. Emmen, te Breda. Dr. Emmen werd geboren in 1902 en heeft den 37-jarigen leeftijd bereikt. Hij studeerde te Groningen en promoveerde daar tot doctor in de theologie op een studie over een dogma tisch onderwerp. Na zijn promotie is dr. Emmen predikant geweest te Kuinre (1929 1931), Noordhorn (1931—1935) en Breda (1935 tot heden). De thans hier beroepen predikant heeft be kendheid verkregen als theoloog door verschil lende artikelen in theologische tijdschriften. De toegangswegen naar Haarlem Belangrijke verbeteringen zijn te verwachten. In den gemeenteraad van Haarlem is reeds medegedeeld, dat er thans onderhandelingen worden gevoerd door het gemeentebestuur van Haarlem en den Rijkswaterstaat over een ver betering van de belangrijkste toegangswegen naar Haarlem. De rijkswegen de wegen Haarlem—Velsen. HaarlemLeiden en Haar lemAmsterdam zijn ook voor de gedeelten die in onze gemeente liggen en die ver in de stadsbebouwing doordringen, in onderhoud bij het rijk. De wenschelijkheid blijkt om eigen dom en onderhoud aan de gemeente over te dragen. Maar nog noodzakelijker is dat de wegen verbeterd worden. Het is nu de vraag of die wegen verbeterd zullen worden voor of na de overdracht aan de gemeente, maar ook in het laatste geval zal een belangrijk deel der kosten voor rekening van het rijk komen. Er zijn al voorloopige plannen voor de ver betering gemaakt. Als die plannen doorgang vinden zijn zij zeer ingrijpend. Er zal dan o.a. een belangrijke reorganisatie nabij de Amster- damsche poort plaats hebben alsook een reorganisatie bij het Soendaplein. Het gevoig zou zijn. dat de toegangswegen naar Haarlem zeer belangrijk zouden verbeteren. Een beslissing over de aanhangige plannen is nog niet genomen. De Openbare Leeszaal te Haarlem. Zullen enkele bladen verwijderd worden? Zooals men weet is bij de behandeling van de begrooting voor 1939 in den Haarlemschen Raad van R. K. zijde aangedrongen op het verwijde ren van enkele bladen uit de Openbare Leeszaal, omdat daarin de zedelijke en godsdienstige over tuiging van andersdenkenden wordt beleedigd. In het bijzonder werd daarbij de aandacht ge vestigd op het weekblad „de Vrijdenker". B. en W. hebben toegezegd, dat over deze aangelegenheid het advies zal worden ingewon nen van de commisise van toezicht op de Biblio theek en Leeszaal. Naar wij vernemen zal in den loop van deze maand deze commissie een vergadering houden. Niet onmogelijk is dat de leden eerst zelf de bla den waarom het hier kan gaan ter lezing willen hebben. Eerst daarna kan een adres aan het college van B. en W. worden opgemaakt, zoodat het wel aan te nemen is, dat er nog eenige tijd verstrijken zal voor er in deze quaestie een be slissing genomen zal worden. Grapjes, die niet in goede aarde vielen. Vijf populaire Duitsche cabaretartisten geschrapt. BERLIJN, 3 Februari Officieel wordt medegedeeld, dat de rijkscultuurkamer op last van Goebbels vijf van de populairste conferenciers en artisten, die het meest heb ben bij bedragen tot het succes van een revue in het „Cabaret der komieken" te Berlijn ge schrapt heeft. Men verwijt deze artisten staats- en partijinstellingen belachelijk te hebben gemaakt. In hun laatste nummer kwam een satyrisch liedje op nieuwe gebou wen te Berlijn voor. De geschrapten zijn de zeer bekende conferencier Bernard Finck, de conferencier Peter Sachs (Kurt Pabst). Hellmuth Buth, Wilhelm Meissner en Manfred Lugi. Zij zullen niet meer in Duitschland in het openbaar kunnen optreden. (Havas). BERLIJN. 4 Februari. (D. N. B.) Rijksminister dr. Goebbels publiceert in de Völkische Beobach- ter een artikel, waarin hij zich bezig houdt met de kwestie van de politieke mop. De minister doet uitkomen, dat de politieke mop een grens vindt, waar het de vitale dingen en aangelegenheden van ons politieke leven en onze wereldbeschouwing betreft. Hier bestaan voor ons voorbehouden, die voor ons heilig zijn en daaraan moet niemand zich lichtzinnig wagen. Wij weten, dat de anti-Duitsche bladen te Parijs, Londen en New York voor onze arme conferen ciers zullen opkomen. Wij verwachten, dat de democratische gouver- nanten in West Euiqpa op aandoenlijke wijze zullen klagen over dit gebrek aan vrijheid van meeningsuiting in Duitschland. Dat zegt ons in het geheel niets meer. Fransche souvereiniteit ondeelbaar". Motie in de Fransche Kamer bij acclamatie aangenomen. In de Fransche Kamer is bij acclamatie en zonder debat de volgende resolutie aangeno men: „Do Kamer van afgevaardigden ver klaart plechtig, dat, op dezelfde wijze als het continentale Frankrijk, alle deelen van het rijk onder de bescherming van het vaderland worden geplaatst, met de bevolking, welke die deelen herbergen. De Kamer verklaart plechtig, dat de Fransche souvereiniteit on deelbaar is en niet overgedragen, gedelegeerd of verdeeld kan worden". Londensche stations onder strenge bewaking. Scotland Yard zet een uitgebreide razzia in Na de ernstige bomontploffingen in de stations van den ondergrondschen spoorweg op Tottenham Court Road en Leicester Square worden alle stations te Londen bewaakt. Indien de ontplof fingen zich later zouden hebben voor gedaan, zouden zij vele dooden en ge wonden hebben veroorzaakt. Scotland Yard is een groote razzia begon nen. Alle depots worden onderzocht en niets wordt in bewaring aangenomen, tenzij de brengers laten zien wat het is. Volgens Havas hebben autoriteiten van Scotland Yard tegenover Press Association verklaard er van overtuigd te zijn, dat deze ontploffingen ook ditmaal het werk zijn van lieden die sympathiseeren met leden van het Iersch republikeinsche leger. De politie zal opnieuw in de kringen der Ieren te Londen een onderzoek instellen. Zij zoekt reeds eenigen tijd naar twee verdachte personen. Ook te Manchester heeft de politie haar waakzaamheid vergroot. Volgens United Press zijn ongeveer tien duizend man politie en detectives door geheel Londen opgesteld op strategische punten, o.a. bij de electriciteitsfabrieken. gasfabrieken, in verband met mogelijke nieuwe activiteit der terroristen. De ingang aan het Embankment is gesloten. Op deze wijze heeft Scotland Yard een net over de geheele stad gespannen, waarvan iedere politieagent en iedere dectective deel uitmaakt. In Londen, Manchester en Liverpool zijn personen gearresteerd voor het in bezit hebben van explosief materiaal. Nader meldt Reuter uit Londen: Het onderzoek, ingesteld na de aan slagen in de stations van den onder grondschen spoorweg, heeft geleid tot de aanhouding van iemand, op wien ontplofbare stoffen zijn gevonden. De man zal vandaag voor den politierech ter verschiiner» Regeeringserisis in Joego-Slavië. Kabinet-Stojadinowitsj afgetreden. Stojadinowitsj. BELGRADO, 4 Februari. (Havas- A.N.P.) De regeering van Joego slavië is afgetreden. In den boezem der regeering Stojadinowitsj was het tot een crisis gekomen toen vijf ministers aftraden. Namelijk twee Moham medanen. Mehmed Spaho, de minister van verkeer, en Djafer Koelenowitsj, minister «on der portefeuille; twee Slowenen: Miho Krek. minister van openbare werken en Fran Snoj. minister zonder portefeuille en de Serviër Draguicha Tsvetkowitsj, minister van sociale voorzorg, leider der organisatie van regeerings gezinde arbeiders, Jugoras. Daar de parlementsfractie der regeerings- partij vanochtend zal vergaderen, komt de Kamer pas Maandag weer bijeen. Ernstige overstroomingen in de Ver. Staten. NEW YORK, 4 Februari (Reuter-A.N.P.) Ten gevolge van overstroomingen van den Ohio en zijn zijrivieren zijn, naar bekend is, in Ohio Maryland en West Virginia dertien personen om het leven gekomen. Men vreest dat er nog vier dooden zullen zijn. Tal van personen zijn dakloos geraakt. DR. LEY NAAR LONDEN. Het D.N.B. meldt, dat rijksleider Dr. Ley Zon dag naar Londen gaat ter bijwoning van een bijeenkomst der internationale commissie van advies van het internationale centrale bureau „Vreugde en Arbeid", waarvan Ley voorzitter is. Hij is uitgenoodigd door het national Fitness Committee. RUBENS-TENTOONSTELLING TE ROTTERDAM. Naar wij vernemen zal de tentoonstelling van teekeningen door Petrus Paulus Rubens, welke in het Paleis voor Schoone Kunsten te Brussel zoo zeer de aandacht trekt, in haar geheel naar het Museum Boymans te Rotterdam worden overgebracht. Slachtoffers van sneeuwstorm. TOKIO, 4 Februari (Domei/A.N.P.) Zeven tien leden van het personeel van een mijn bouwonderneming zijn op den berg Hakkoda- san (provincie Aomori) door een sneeuwstorm verrast. Elf personen zijn doodgevroren, slechts vijf konden worden gered. De lijken van vijf slachtoffers zijn geborgen. Mussolini's rede voor den Fascistischen Raad. Te Berlijn wordt „niets sensationeels" verwacht. Het woord is aan Welingelichte kringen te Berlijn verwachten volgens Reuter niets sensationeels van de redevoering, wei- welke Mussolini vandaag te Rome zal uitspreken. Itallaansche kringen zeggen, dat net niet een groote politieke re devoering zal zijn, doch een gewone toespraak. Sirius: Menigeen zou een andere wereldbeschouioing hebben, als h\j de wereld beschouiod had. Weer een juweelendiefstal in de residentie. Buit van ongeveer 2500. ;-GRAVENHAGE, 4 Februari. Het Haag- sche inbrekersgilde maakt de residentie ge durende de laatste maanden wel buitengewoon onveilig. In twee maanden tijd werd viermaal in een juweliersmagazijn ingebroken en telken male liep de buit tot in de duizenden In den afgeloopen nacht zijn de inbrekers wederom op pad gegaan, waarbij zij het oog hadden op het magazijn van de firma Kan in de Spuistraat. In de linker-vitrine naast de deur bevond zich een aantal kostbare sieraden. Men for ceerde eerst een stalen beschermingsraam en brak toen de sloten van de vitrine open. De inbrekers schijnen in hun werk gestoord te zijn. want er bleven verschillende kostbaar heden onaangeroerd, hoewel toch voor onge veer ƒ2500.— werd gestolen. De buit bestaat voornamelijk uit paarlen en briljanten halssnoeren, waarvan de prijs kaarten nog in de étalage lagen. Reorganisatie bij het Duitsche luchtwapen. Het D. N. B. meldt: Op voorstel van den Duitschen minister voor de lucht vaart en opperbevelhebber van het luchtwapen heeft Hitler per 1 Februari 1939 goedkeuring gehecht aan organi satorische veranderingen binnen het luchtwapen, welke door uiterste scher pe concentratie van alle krachten een verderen, beslissenden vooruitgang voor den opbouw van het luchtwapen be- teekenen. Er worden drie nieuwe luchtvlootcommando's gevormd. Benoemd zijn: generaal der vliegers Stumpff tot chef van de luchtafweer, generaal der vlie gers Kesselring tot chef van de luchtvloot 1, ge neraal der vliegers Pelmy tot chef van de lucht vloot 2, generaal der vliegers Sporrle tot chef van de luchtvloot 3 en luitenant-generaal Udet tot „generalluftzeugmeister". heeft een verdienden roep van netheid. Zij haat vlekken. Daarom hoort het boekje VLEKKEN, door C. Hoeing (uitgave Haarlem's Dagblad) in haar huis. Wanneer U even bij ons kan toor Groote Houtstraat 93 en bijkantoor Soendaplein 37 binnenloopt, krijgt U dit wapen tegen vlekken mee voor 10 et HEDEN 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pj Zullen een of meer bladen uit de Openbare Leeszaal tc Haarlem verwijderd worden? De verbetering van de toegangswegen naar Haarlem Na 6 middag- en 3 avondzittingen heeft de Haarlcmsche Raad Vrijdagmiddag de bc- grooting voor 1939 goedgekeurd. Bioscopen BINNENLAND. Er zijn weer kinderen door het üs gezakt. Zal men trachten de zwavelbron te Bentheim te exploiteeren? BUITENLAND. Roosevelt heeft verklaard, dat de Ameri- kaansche politiek ongewijzigd blijft en dat hij niet gerept heeft over de „grenzen aan den Rijn". Lord Halifax heeft in een rede te Huil ge antwoord op Hitler's Rijksdagrede. De Spaansche stad Figueras is gisteren op heftige wijze gebombardeerd. SPORT. Sport in 't Kort ARTIKELEN, enz. R. P.: Op gladde wegen. P. v. d. Hem: De „offerte" van Roosevelt. K. de Jong: Kinderkoor „Inter Nos" Van een bijzonderen correspondent te Brus sel: Stormachtige dagen in de Belgische politiek. Prof. dr. A. D. Fokker: Over lichtgevende stoffen. J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. Gabriel Smit: Boeken uit het buitenland. Financieel Economisch Weekoverzicht: Ner vositeit van de beurzen vóór Hitler's rede Ruiterlijke Bekentenissen: Val van Co quette. Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1