De zwavelbron te Bentheim. RADIO Zal men trachten de gassen te exploiteeren? LEEFLANG Kinderkoor „Inter Nos ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. ZATERDAG 4 FEBRUARI 1939 HA A RH EM'S DAGBEAD '4 Met onverminderde kracht spuiten zwaveldampen uit den bodem. over. Er is ook een kansje dat er zwavelzuur uit gemaakt kan worden. Niemand durft de kranen te sluiten Aan de twee buisleidingen, waardoor de gas sen thans naar buiten stroomen bevinden zich kranen. Overwogen is deze kranen te sluiten, maar niemand durft dit waagstuk te volbrengen. Men vreest n.l. dat de kranen het niet zullen houden en dat een explosie zal plaats hebben, welke ernstige gevolgen kan hebben. Thans zijn nieuwe kranen van een \|el sterkere construc tie gearriveerd, maar het is nog geenszins zeker, dat men die zal kunnen aanbrengen. Moeilijkheden voor Bad Bentheim. De Fürstliche Badeverwaltung- van het be kende Zwavelbad Bentheim, dat vele Nederland- sche kuurgasten trok, heeft reden om ongerust te zijn. Hoewel insiders de Rans daarop niet zoo groot achten, is er toch een mogelijkheid, dat Bad Bentheim op den duur zijn geneeskrachtige zwavelbron zal kwijt raken. Dat zou voor Bent heim een zeer groote schadepost beteekenen. Maar ook wanneer dat niet het geval is, zal het Bad veel schade lijden, wanneer het toestroomen van het gas niet kan worden belet. Het geluid is niet bepaald bevorderlijk voor hen, die rust zoeken, terwijl bovendien de dampen zeer on aangenaam zijn. De grootste zwavelbron van Duitschland Deskundigen verklaren, dat dit de grootste zwavelbron van heel Duitschland is, reden waar om getracht wordt de ontsnappende gassen te exploiteeren. Ook wij hebben keurige LAMPEN voor huis- en zitkamer, in prijzen van 8 a 9 gulden, maar dan met het stempel van ons huis. LANGE VEERSTRAAT - HAARLEM. Fraaiste, tevens oudste Lampenzaak in Nederland. (Adv. Ingez. Med.) ÜLIPS en ERRES - ook in huurkoop. HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52. TELEFOON 12762 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) Belgische Anthraciet Afm. 15/20 2.— en 2.10 Afm. 20/30 2.35 en 2.50 Afm. 30/50 2.15 en 2.30 (Adv. Ingez. Med.) MUZIEK. Op het Vrijdagavond door „Inter Nos" gege ven concert werkten verschillende en niet louter muzikale factoren samen om de taak des muziek verslaggevers te veraangenamen. Deze is er wel zoo'n beetje aan gewend geraakt, om een aankondiging als „aanvang om zóó laat precies" niet al te ernstig te nemen, omdat er doorgaans nog wel een slordig kwartiertje bij dat precieze uur komt, eer de uitvoerenden goed en wel hun plaatsen op het podium hebben ingenomen; hij is ook gewend aan redevoeringen van woordenlievende en woordenrijke, doch, in weinig gevallen werkelijk welbespraakte voor zitters en comitéleden; redevoeringen die hem, zoo hij ze verstaan kan, gewoonlijk weinig ver mogen te interesseeren en die het begin der muzikale werkzaamheden of dat der pauze aan merkelijk opschorten; hij moet zich met gela tenheid schikken in te lange pauzes tusschen de nummers en tusschen de twee deelen van een concert, en is door dat alles soms om redenen van zelfbehoud gedwongen het einde niet af te wachten. Bij „Inter Nos" niets van dat alles. Het con cert begon precies op den aangegeven tijd; en de opvolging der nummers werd met bekwamen spoed betracht; de pauze was kort en zoo was het heusch niet kleine programma om 10 minuten vóór tienen, dus op een in de eerste plaats voor de kinderen niet te laat Uur, afgewerkt. Nu zijn dit alles wel factoren, die aan de artistieke waarde der prestaties niets af of toe doen. Maar gelukkig waren deze bij „Inter Nos" ook aardig in orde. De dirigent Jan Booda heeft zijn talrijke onderhoorigen zóó talrijk, dat hun bijeenkomsten op verre na niet het karakter van „onder-onsjes" kunnen hebben voortref felijk in de hand. Zij reageeren op zijn aan wijzingen zóó snel, als de stemmen van een orgel met electrische transmissie op het neer drukken der toetsen. Dat bleek vooral bij de uitvoering der lang niet eenvoudige Cantate ..Naar de Heide" van A. H. Amory. Het uit kinderen van zeer ver schillenden leeftijd samengestelde koor was steeds paraat, ook bij moeilijke intervallen, mo dulaties en rythmen. De wisselingen met of de beantwoordingen van de solostem veroorzaakten geen moment van onzekerheid. De koorklank was bij een zóó talrijk koor natuurlijk door gaans nogal krachtig en Booda's ook op uitvoe ringen van H. G. K. vaak waargenomen voor liefde voor forte-werkingen verloochende zich ook nu niet, maar toch waren zoowel in enkele gedeelten der Cantate als b.v. bij het in het be gin van den avond gezongen ..Meilied" van H. v. Tussenbroek goed geslaagde zachte nuan ceeringen waar te nemen. En welk een rythmi- sche stramheid heeft deze koorzang! De jongens alleen toonden het in Loots' „Naar den Dam"; de meisjes bleven in de Cantate niet bij hen ten achter. En in Bern. Diamant's „Op de Schaatsenbaan" bewezen allen ook het wiegen de en elastische rythme van den Wals aan te voelen. De begeleiding der koor liedjes en der Cantate was bij mevr. Jenny NeumanLeeflang in uit stekende handen. Haar klavierspel was goed genuanceerd en bij de begeleiding der solo gedeelten der Cantate zeer soepel en volgzaam. De sopraanzangeres Betty Dijkstra zong die soli en declameerde het gesproken verhaal; haar zuivere intonaties en haar duidelijke dictie wa ren zeer te prijzen, ook in haar vertolking van drie liederen, resp. van Loots, Zagwijn en Ver hulst, waarbij Jan Booda aan den vleugel haar secondeerde. Ook enkele leden van het kinderkoor- traden als vocale solisten op en bleken daarbij ver boven het peil van „dekllkantjes'' te staan. Een meisje zong zelf Schubert's „jjeidenröslein", en het was moeilijk te beslissen, wie het aardiger deed: het jonge zangeresje of haar collega koorlid, het jonge pianistje, dat de begeleiding speelde. Bij de door jongens gezongen solo'£ scheen een te ver gaande opdrijving van het borstregister waar te nemen; meerendeels ech ter konden we bemerken dat Booda de cultivee ring der stemmen niet uit het oog verliest. Aan het slot der Cantate werkten trommels en trompetten mee. Deze vervulden hun taak niet minder goed dan de vocalisten, zoodat we in de beste stemming en voldoende innerlijk verwarmd om de koude en de mist van den ter te trotseeren, de zaal verlieten. K. DE JONG. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN ROZEKRU1ZERS GENOOTSCHAP, Bakenes- sergracht 13. Nam 7.15 Tempeldienst mei lezing. Spr. J. Leene. Onderw.: „De Nieuwe Staat" (Het eiland Caphar Salama). HAARLEMMERMEER NED. HEKV. KERK. HOOFDDORP. V.m. 9.30 en nam. 6.30: Ds. J. C. Salverda. AALSMEERDER WEG. V.m. 9.30: W. T. J Koudstaal. Nam, 2.30: Dezelfde. VIJFHUIZEN. V.m. 9.30: Ds. M. E. Ouwehand hulpprediker te Badhoevedorp. Nam. 2.30: A. C. Brörens. LIJNDEN V.m. 9.30: P. v. d. Berg. BADHOEVEDORP. V.m. 10: Ds. R. Dijkstra, van Amsterdam. Nam. 7: Ds. J. H. H. van Beem, van Amsterdam. M. 40 No. 1103 Deux-pièces met korte mouwen. Juist door den eenvoud van dit model, komt het materiaal des te mooier uit. Reliefweefsel met een fijn korrelig oppervlak is het aange wezen materiaal voor deze japon, die ver vaardigd kan worden van 2 Meter wollen stof van 130 centimeter breedte. Het patroon is te verkrijgen m maat 40; bovenwijdte: 86 centimeter; taillewijdte: 70 centimeter en heupwijdte 98 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Langs het schootje, de halsopening en de manchetjes zijn fijne plooitjes gestikt. Ook het ceintuur tje is gegarneerd met stiksels. De rok loopt een ietsje klokkend uit. Prijs van het patroon 26 ets. Het is ge durende een week van Maandag af verkrijg baar bij de bureaux van dit blad, Gr. Hout straat 93 en Soendaplein 37. Een exclusieve foto van de zwavelbron te Bentheim, welke werd genomen kort nadat de gassen voor het eerst omhoog spoten. Het aanboren wan de zwavelbron te Bentheim blijft in het grensgebied het gesprek van den dag. Het is niet de eerste maal, dat er in Bent heim boringen worden verricht naar petroleum. Reeds in de 70'er jaren van de vorige eeuw ston den er boortorens in de omgeving van de rotsen van Bentheim, terwijl ook omstreeks 1900 borin gen werden verricht. Er is in Bentheim veel as phalt gevonden en de aanwezigheid daarvan duidt in vele gevallen op het voorkomen van petroleum. Nu Duitschland groote behoefte aan aardolie heeft, wordt al het mogelijke gedaan, deze in eigen bodem te vinden, waarvan een reeks boringen het gevolg is geweest. Al enkele jaren is men bezig met het verrich ten van diepboringen op een terrein aan den straatweg naar Nordhorn, in het Bentheimer Woud. De eerste boring is mislukt; toen men op een diepte van ongeveer 1100 Meter was geko men is het werk gestaakt. Daarna werd de boor toren op de tegenwoordige plaats neergezet. Op een diepte van ongeveer 1600 Meter is men toen op de zwavelgassen gestooten, welke onder enormen druk omhoog werden geperst. Een groote consternatie was hiervan het gevolg en in Bentheim vreesde men voor groote moeilijkhe den. Het schijnt, dat de ingenieurs, die met dit werk zijn belast, ten zeerste werden verrast. Ze verklaarden n.l. dat ze iets dergelijks nog nooit hadden meegemaakt. Aanvankelijk spoot een zwarte rookkolom vele meters omhoog. Vermoe delijk werden aanvankelijk koolstoffen en aar de meegevoerd, want langzamerhand zijn de gassen van kleur veranderd. Op het oogenblik schijnt het of er stoom naar boven komt. De ingenieurs zijn er na eenigen tijd in ge slaagd twee buizen in het boorgat aan te brengen en daardoor de gassen af te leiden. Deze buizen zijn dicht bij den grond aangebracht, waardoor het schouwspel van de ontsnappende gassen niet meer zoo imposant is als in het begin. Het ge luid is echter min of meer huiveringwekkend. Met zeer snelle stooten worden de gassen onder een angstwekkend gehuil door de buizen ge stooten. Wij zijn er in geslaagd onzen lezers een zeer bijzondere foto aan te bieden, welke is gemaakt kort nadat de gassen voor het eerst omhoog wer den gespoten. Duidelijk ziet men de zwarte rookkolom en de zich verspreidende dampen. Wil men de gassen exploiteeren? De ingenieurs, die de leiding van de boring hebben, weten zelf nog niet precies hoe ze han delen moeten. Verschillende deskundigen, ook van de Duitsche genie, zijn reeds in Bentheim geweest. Nergens in Duitschland vindt men een dergelijke bron. M enheeft reeds getracht door middel van beton het ontsnappen der gassen te beletten, maar tevergeefs. Indien men werkelijk met succes wil probeeren het toestroomen der zwavelgassen te verhinderen, dan zal men ge bruik moeten maken van dynamiet. Daarmede zou men de bron echter vermoedelijk voorgoed verstoren. Wij krijgen den indruk, dat men daartoe nog niet wil overgaan en dat mep wil trachten een andere oplossing te vinden. Van goed ingelichte zijde vernamen wij, dat ernstig overwogen wordt de zwavelgassen te ex ploiteeren. Een ingesteld chemisch onderzoek heeft n.l. uitgewezen, dat wanneer zouten en wa ter aan de gassen worden onttrokken, een pro duct overblijft, dat zeer brandbaar is en goed ge bruikt kan worden. Van een chemisch deskun dige vernamen wij echter dat het geen gemak kelijk probleem zal zijn om dit in de practijk toe te passen. Men zou eventueel de gassen voor verwarmingsdoeleinden kunnen gebruiken, maar toch staat men er min of meer sceptisch tegen- Een bril in moderne uitvoering, verbetert Uw zien en Uw uiterlijk. Speciaalzaak voor moderne brillen. Opticien ENDENBURG, RIJKSSTRAATWEG No. Twaalf - Telef. 16658 (Adv. Ingez. Med.) BELANGRIJKE VEILING TE AMSTERDAM. Op 21 Februari wordt in het gebouw Artl et Amicitia te Amsterdam een veiling gehou den van oude teekeningen. etsen en gravures. De catalogus vermeldt de namen van Rem brandt, Gerard Dou, Isaak en Adriaan van Ostade, Lucas Cranack. Albrecht Dürer, Ant. van Dijck. Paulus Potter, Lucas van Leyden. Watteau. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 5 FEBR. Progr. I: Jaarsveld. Progr. II: Hilversum I en II. In verband met plaatselijke slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden. Progr. III: Diversen 8.35, Keulen 8.50. Pauze 10.20,'Parijs Radio 10.25, Radio P.T.T. Nord 10.50, Keulen ca. 11.35. Diversen 12.20, Ned. Brussel 12.50, Keulen 1.30 Ned. Brussel 2.35, Keulen 3.20, Radio P.T.T. Nord of Parijs Radio 5.20, Fransch Brussel 6.05, Radio P.TT. Nord 6.20, Keulen 6.50, Ned. Brussel 9.20, Keulen ca. 10.30, Parijs Radio 11.20. Progr. IV; Ned. Brussel 8.30, Diversen 10.00, Droitwich 1105, Fransch Brussel 2.20, Parijs Radio 2.35, Droitwich 2 40, London Regional 4.20, Droitwich 4.40. Diversen 5.20, Droitwich 5.40. Diversen 6.20, Droitwich 6.40. Diversen 7.05. Radio P.T.T. Nord 7.20, Droitwich 7.30, Parijs Poste Parisien of Diversen 9.25, Droit wich 9 55. Fransch Brussel ca. 11.05. Progr. V: 8.30 v.m.—12.00 n.m. diversen. PROGRAMMA VAN DF HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 6 Februari 1939! Progr, III 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio, 9.30 P.T.T. Nord, 9.50 Pauze, 10.00 Parijs Radio. c.a. 10.20 Radio P.T.T. Nord. 12.20 Ned. Brussel. 1.30 Fransch Brussel. 2,20 Pauze of diversen. 2.40 Radio P.T.T. Nord 3.20 Droitwich, 3.55 Radio P.T.T. Nord, ca. 4.30 Keulen, 5.20 Ned. Brussel, 6.00 Fransch Brussel, 6.20 Keulen, 7.20 Ned. Brussel, 7.50 Keulen, 9.'35 Ned. Brussel of diver sen. 10.30 Keulen, 11.20 Parijs Poste Parisien of diversen. Progr. IV 8.00 Ned. Brussel. 9.20 diversen.- 10.35 London Regional, 1.05 Parijs Radio, 2.05 London Regional. 5.20 Droitwich, 8.20 London Regional, ca. 8.45 Droitwich, 10.00 Praag of "di versen, 10.40 Droitwich. (In verband met plaatselijke slechte ont vangst noodzakelijke wijzigingen voorbehou den). Progr V 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Populair programma van oude bekende plaat jes. 1 Als het orgel speelt. Accordeon orkest. 2 Alte Kaemarden, Gran Massed Brass Band, 3 In einem Chinesischen Tempelgarten, Symphonie- orkest. 4 Twee oogen zoo blauw. Willy Derby. 5 Die Mühle im Schwarzwald, Dajos Bela. 6 Radetzky Marsch, Groot orkest. 7 Oome Piet, Louis Davids, 8 Graf Zeppelin's Weltreise, Sym- phonie-orkesl. 9 Good old tunes, Coventry Hip podrome Orch.. 10 Die oudjes doen het nog best, Kees Pruis, 11 Als Kobus harmonica speelt Accordeon orkest. 12 Die Sqjimiede im Walde, Dajos Bela. 13 Petersburger Schlittenfahrt, Paul Manim, 14 An den blauen Wassern von Hawaii Symphonie-orkest. 15 Het plekje bij den molen, Willy Derby. 16 Teddy Bar's Picknick, Elite or kest. 17 Als je vooi een dubbeltje geboren bent, ouis Davids. 8.0012.00 Diversen. „Ik wil haar als speelkameraadje hebben", zei het roovermeisje. II bed slapen". En opnieuw beet aij baar moeder in het oor, zoodat „Zij moet mij haar mof en haar mooie kleeren geven en bij mij in deze, krijschend van pijn, rond begon te springen. Al de roovers lachten en zeiden: „Kyk ze eens dansen met haar kind!" „Ik wil in het wagentje rijden", zei het roovermeisje. En zij moest en zou haar zin hebben, want zij was verwend en koppig. Z(j kreeg tenslotte haar zin en Gerda mocht ook weer in het wagentje, waarna zy, over boomstronken en door kuilen heen, dieper het bosch Introkken. Het roovermeisje was even groot als Gerda. Alleen was zij veel sterker, met breedere schouders tv donkerder huidskleur. Haar oogen waren zwart en keken nogal treurig. Zij sloeg haar arm om Gerda heen en zei: „Ze zullen je niet durven slachten, zoolang je goede vrienden met mfl blijft. Ben jy soms een prinses?" „Neen", antwoordde Gerda en zij vertelde aan het roovermeisje haar geschiedenis en haar zoeken naar Karei, van wien zij zoo veel hield. Het roovermeisje keek heel ernstig en toen Gerda uitverteld was, knikte ze en zei: „Zy zullen jou niet opeten, ook al zou ii boos op je zijn" En zij troostte Gerda zoo goed mogelyk, daarfc haar handjes verbergend in de mof. die zoo heerlijk warm waf .(Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6