Haarlem's Dagblad Strijd inMidden-Spanje Op 19 April ook ten einde Spaansch goud Bij de thee. Gebrek aan Gelei. Chamberlain's verklaring van solidariteit met Frankrijk. Het Belangrijkste Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 7 Februari 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Republikeinsche regeering zou verderen tegenstand nutteloos achten PERPIGNAN, 7 Februari (Havas./A. N. P.). De politiek van tot het uiterste weerstand bieden aan de aanvallen der troepen van Franco, schijnt niet meer gehandhaafd te kunnen worden. In Spaansche regeeringskringen krijgt men den indruk, dat een voort zetting van den strijd in de centrale zóne practisch vrijwel onmoge lijk is. Zeker is, dat de veronderstelling van tegenstand in de centrale zóne zelfs niet overwogen wordt. In militaire kringen heerscht dezelfde opvatting. Volgens een United Press-bericht souden Del Vayo, de Fransche gezant in Span jeJules Henry en de Britsche zaak gelastigde, Stevenson, zich per auto naar Catalonië hebben begeven om met Negrin, die zich iveer op Spaansch gebied bevindt, over het sluiten van den vrede te onderhandelen Ter gelegenheid van het 100 jarig bestaan van de Britsche imperiale thee-industrie zijn te Londen twee pond van de fijnste thee in een zilveren kistje verzegeld, dat eerst een eeuw na heden mag worden geopend). Het woord is aan. Lichtenberg: Daar de menschen zeer ge neigd zijn tot uitstel en traagheid kan men er vast op rekenen, dat men in een zaak aan het langste eind trekt als men alles zonder het geringste uitstel onder neemt. 56e Jaargang No. 17066 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Deze titel zou in een tijd als deze wel op heel veel onderwerpen kunnen worden toege past. En laat ik zwijgen over het aantal men schen waarop hij toepasselijk is. Nu wou ik het alleen maar hebben over minister Slote- maker de Bruïne's Memorie van Antwoord aan zijn vele bestrijders in de Eerste Kamer. Dit staatsstuk vormt den treffenden weer klank van de beraadslagingen over het hoofd stuk Onderwijs van de gemeentebegrooting, verleden week in den Haarlemschen Raad ge houden en daarna ook op deze plaats be schouwd. „Wij mogen niet van Den Haag", moeten B. en W. van Haarlem zoo vaak ant woorden als de Raad verbeteringen vraagt die geld kosten. En „Ik heb geen geld ervoor" antwoordt de minister van Onderwijs aan de Eerste Kamerleden, die dezelfde verbeteringen vragen. Hoofdpunt is daarbij de leerlingen- schaal. De minister verklaart dat invoering van de „40-schaal" bij het gewoon L.O. ruim 3000 onderwijzers zou vergen, hetgeen bij een gemiddeld salaris van 2176 plus 4y2 pCt. aan pensioensbijdragen- in de toekomst een uit gave van ongeveer zeven millioen gulden zou vorderen. Deze verhooging van uitgaven is alleen al oorzaak, dat aan de invoering van de 40-schaal niet kan worden gedacht. Het is een somber antwoord. Op de staats- begrooting schijnt zeven millioen geen ge weldig bedrag als men bedenkt dat dit drie duizend onderwijzers aan den arbeid zou zet ten en buitendien een werkelijke en volgens alle bevoegde beoordeelaars zeer noodige ver betering in den toestand brengen. Maar op een vruchtbaar debat in deze richting behoe ven de Eerste Kamerleden niet meer te hopen. Want de ontmoedigden onder hen, die in de afdeelingen hebben gezegd dat zij geen be hoefte gevoelen om met dezen minister in een breed opgezet debat over het onderwijsbeleid te treden, krijgen van hem ten antwoord: „Als gij uitsluitend denkt aan voorzieningen, waarmee belangrijke geldsommen zijn ge moeid, dan ben ik ook van oordeel dat een uitvoerige bespreking nu weinig baat kan brengen". Hetzelfde lied wordt gezongen ten aanzien van de lichamelijke opvoedingeen zaak waarin voorziening eigenlijk nog dringender noodig lijkt. De minister vindt consequente doorvoering van lichamelijke opvoeding op de scholen ook heel belangrijk. Maar het ver plicht stellen van dit vak bij het L.O. zou van de openbare kassen aanzienlijke offers vragen, hetgeen hij thans niet verantwoord acht. Misschien zal er wel een Eerste Kamerlid zijn dat hiertegenover met de defensiebelan- gen, die nu zoo'n primaire aandacht genie ten, komt aandragen. Het ligt tenminste erg voor de hand, zulks te doen. Het lid zou kun nen zeggen: Eischt de weerbaarheid des volks dan niet, dat het jonge geslacht tot den hoog- sten graad van lichamelijk welzijn wordt op gevoed? Moet de nationale reserve aan lichaamskracht en uithoudingsvermogen niet worden versterkt? Is dat niet minstens even belangrijk als de aankoop van kanonnen en vliegtuigen? temeer omdat dit een produc tieve belegging is, die bovendien ook nog zijn rente zal afwerpen als er geen oorlog komt? Ik poneer de stelling dat Defensie bereid zou moeten zijn, voor dit doel Onderwijs te subsi dieeren. Zoo zou het veronderstelde lid kunnen spreken. Maar zou het veel helpen? En toch zou het, logischer wijze geredeneerd, niet te weerleggen zijn. In de laatste dagen is de hoop op het be houd van den vrede in Europa aanmerkelijk gestegen. Zelfs is de hoop op internationale toenadering sterk toegenomen, nu Hitier zijn economischen nood heeft bekend, nu Musso lini zijn eischen achterwege heeft gelaten, nu Engeland zich onomwonden aan Fransche zijde heeft gesteld in geval van agressie tegen dit land. Men begint weer te herademen. Mocht dat verschijnsel door een verdere gun stige ontwikkeling gevolgd worden men moet niet te vroeg hoera roepen, zooals deze tijd iedereen geleerd heeft zou dan de lichamelijke opvoeding op de scholen op kor ten termijn weer een kans kunnen krijgen? En zou dan ook de leerlingenschaal weer onder de aandacht komen? Geen geld kost de invoering van een wette lijke spelling. Tenminste: geen staatsgeld. En daar is nu een wetsontwerp voor gereed. Het klinkt bijkans ongeloofelijk. Het behelst, zooals wij allemaal weten, niet de spelling- Marchant maar de Slotemakersche variant daarop, die de geslachten der zelfstandige naamwoorden weer erkent. Wat rest is, ver geleken bij De Vries en te Winkel, niet veel veranderd. Maar de groote verandering en vereenvoudiging waarop wij allen hopen, is geworden: Verlos ons van den chaos! Stel in 's hemelsnaam een spelling vast, zoodat er meer eenheid kome! Schei uit met de experi menten en laat er één spelling zijn. Tenslotte is dat de alles-overheerschende vereenvoudi ging geworden. Nu er een wetsontwerp is zijn we daar weer iets dichter bij. Als men het algemeen be lang vooropstelt, dat van den chaos bevrijd wil zijn, zal men het aannemen. Hoe eerder hoe liever aannemen. De Nederlandsche taal en het gansche Nederlandsche bedrijfsleven zullen ermee gediend zijn. Ook het onderwijs. R. P. over de Fransche grens Naar Reuter voorts uit Perpignan verneemt hebben vannacht douanebeambten bij Le Perthus een convooi van elf vrachtauto's op gemerkt welke vol geipakt met vluchtelingen en beladen met een groote hoeveelheid staven goud en zilver uit Spanje kwamen. De waarde hiervan wordt geraamd op verscheidene hon derdduizenden ponden. De chauffeurs zeiden dat de schat een deel vormde van de reserves der Bank van Spanje. Het goud en zilver is overgebracht naar Le Boulou en onder zware bewaking ge steld. Volgens United Press is de geheele voorraad in beslag genomen, omdat getracht werd het goud en zilver zonder vereischte papieren over de grens te voeren. In Le Perthus verwacht men dat vandaag 35.000 militiemanschappen uit Puigcerda de grens zullen overschrijden. Komende uit Porbbou zijn te Cerbere 8.000 Spaansche militairen de grens gepasseerd. Men verwacht hier nog de aankomst van troepen, die zich op Figueras teruggetrokken hadden en thans naar de kust moesten uit wijken, doch volgens de jongste berichten zouden zij nog weerstand bieden. Er passeer den hier ongeveer 500 vrachtautos. De ontruiming van den streek van Puigcerda maakt volgens Havas, slechts langzaam vor deringen. De te La Tour de Carcll aangekomen vrouwen en kinderen werden gelaafd, en ver- volgens verder vervoerd. Uit Llivia kwamen 1500 gewonden aan in hospitaalwagens. Velen hunner lijden aan koudvuur. Zij worden ver zorgd door een militairen arts, met Fransche en Spaansche verpleegsters. In Llivia en Puigcerda bevinden zich nog 2.000 gewonden. Verbandmiddelen ontbreken daar. Vannacht om half een arriverede te i La Tour de Caroül artillerie gevolgd door vrachtauto's soldaten die na ontwapend te zijn, vervoerd werden naar het drie K.M. ver der gelegen interneeringskamp. President Azana is gisteravond per auto aangekomen te Collonges sous Salève en heeft zich gevestigd in een huis op drie meter van de Zwitser- sche grens. In de omgeving van den president wordt gezegd, dat hij van het kabinet Negrin in de beste verstandhouding heeft afscheid genomen. Azana is vergezeld van zijn vrou.w, zijn schoonzoon, zijn secretaris en een adjudant. De burgemeester van Collonges heeft Azana verwelkomd. Deze laatste zeide te wenschen, dat er spoedig vrede in Spanje zou zijn Hij zal in verbinding blijven met zijn vrien den in Spanje en Frankrijk. De gendarmerie en de „Süreté Nationale" hebben een uitgebreiden veiligheidsdienst ge organiseerd. Azana heden naar Parijs. Nemens Azana heeft Rivas, de secre taris van den president verklaard: Azana heeft, in volledige overeenstem ming met den Spaanschen minister raad, besloten, naar Parijs te gaan, waar hij de gast zal zijn van de Spaan sche ambassade. De Fransche regeering heeft zich moeite ge geven de reis te bevorderen, Azana, zoo ver volgde Rivas, is naar de grens geleid door Negrin en Giral. De laatste zal hem ook naar aPrijs vergezellen. Wat de Spaansche regee ring betreft, nooit is er sprake van geweest deze op Fransch grondgebied te vestigen. Wij weten met stelligheid, dat zij van Frankrijk uit niet de Spaansche zaken zou kunnen be hartigen. In dat opzicht kan men in Frank rijk gerust zijn. In antwoord op een vraag be treffende geruchten over meeningsversehillen tusschen Azana en sommige leden van het kabinet zeide Rivas: dat zijn nu juist vraag stukken, waarover op Fransch grondgebied niet gediscussieerd kan worden. Elkeen weet, dat Azana sinds eenige maanden werkte voor het sluiten van vrede. Hij is in dat opzicht niet veranderd. Voorts wordt vernomen, dat Azana en zijn gevolg onverwijld naar Parijs zullen vertrek ken, en dat zijn familieleden eenigen tijd in Collonges zullen blijven. Franco's troepen voor Puig-cerda. Een communiqué van het rcchtsche hoofd kwartier te Salamanca meldt, dat aan het front van Cataloniö weer belangrijke vor deringen gemaakt zijn en dat de volgende dor- yen bezet zijn: Villadonga, Hostalets. Calvach, VOORƒ5— PER 3AAR STEMT F. MOLENAAR PIANO'S om de 3 mnd. op toon. Orgels repareeren. SCHALKBURGERGR. 38, H.-N., Tel. 13795 (Adv. Ingez. Med.) Wanneer er weer een eeuw zal zijn verloopen. Maakt men in Engeland dat kistje open En drinkt, wanneer men wil, een kopje thee, Van het gewas van honderd jaar gelèe Dit is wel een aantrekkelijk idee, Waarmee men vast op dankbaarheid mag hopen. Het schijnt steeds meer gebruikelijk te raken, In onzen tijd de meest verscheiden zaken, Te reserveeren voor het nageslacht, Waarvan men in bescheidenheid verwacht, Dat het zich later hoogst gelukkig acht, Als het kan zien, wat wij wel konden maken. Maar wat -heeft tot dit denkbeeld mogen leiden, Is men zoo trotsch op 't werk van deze tijden, Of overwoog men daarbij enkel maar, 't Is wenschlijk dat men over zooveel jaar, Tot de conclusie komen zaT zoowaar. Zij konden toch iets anders ook dan strijden. Enfin, wij kunnen ernaar raden heden, Wat aandacht men er dan aan zal besteden, Alleen neem ik als welhaast zeker aan. Dat het met deze thee aldus zal gaan: Godlof, 't is in het merischelijk bestaan. Heel andre thee dan honderd jaar geleden. P. GASUS. Condreu. Rupich, Pruit, Celra, Campdura, San Julian Llor, Constantins en Domeny. In den sector van Gerona is de rechtsche linie verscheidene kilometers voorbij den linker oever van de rivier Ter. Er zijn 2000 krijgs gevangenen gemaakt. United Press vernam hedenmorgen uit Perpignan dat troepen van Franco voor Puigierda waren aangekomen. De Fransche diplomatieke vertegenwoordi gers te Perpignan hebben hun pogingen ver dubbeld ten einde in beginsel een overeen stemming te bereiken over de uitwisseling van krijgsgevangenen. De uitvoering van dit voor nemen is vertraagd door den aftocht van de republikeinsche troepen. Amerikaansche instemming. (Zie ook pag. 5). Chamberlain in het Lagerhuis afgelegde ver klaring te verkleinen. De bladen beweren, dat de verklaring is afgelegd in antwoord op een voortdurenden Franschen druk en dal zij niet verder gaat dan vroegere verklaringen van dat soort. Zij wijzen er op, dat Chamberlain, hier mede de verklaring van Bonnet steunende, ge zegd heeft: „In geval van een oorlog tusschen beide landen" en niet „in geval van een oorlog". De bladen leggen dit aldus uit, dat Chamberlain hiermede het terrein der Britsche samenwerking in Frankrijk beperkt tot een oorlog welke ont staat uit een breuk van reeds bestaande ver dragsrechten. In gezaghebbende kringen onthoudt men zich van commentaar, doch. nu de verklaring volgt op den „bom" uit het Witte Huis van de vorige week, zijn deze kringen zonder twijfel onder den indruk van de teekenen welke wijzen op een toenemende solidariteit tusschen de democra tieën. „Niets nieuws", zegt men in Berlijn. BERLIJN, 7 Febr. (Havas). Men is hier geneigd in de verklaring van Chamberlain '.niets nieuws" te zien. Trouwens, de woorden van den Britschen premier worden zooveel mogelijk aan de aandacht van het publiek onttrokken. De bladen publiceeren over het algemeen zijn verklaring op de tweede of derde pagina en voegen er geen commentaar aan toe. Italië krijgt nieuwe oorlogs- en neutraliteitswetgeving. Onthulling van Mussolini, ROME, 7 Februari (Stefani). Mus solini heeft voor de consultatieve com missie voor het oorlogsrecht een rede gehouden, waarin hij mededeelde, dat Italië binnenkort een volledige wetge ving over oorlogs- en neutraliteits- recht zal bezitten, zooals geen ander land kent. Zoo noodig zal die wetgeving onmid dellijk in werking kunnen treden. De oorlogswetten worden aangevuld door de herziening van het militaire straf recht. worden Prov. Staten In acht vrachtauto's zijn de werken van Velasquez, Murillo, Goya en andere Spuaansche meesters uit Spanje gevoerd om naar Genève te worden overgebracht, waar zij tot het einde van den burgeroorlog onder de hoede van den Volkenbond blijven. De autokaravaan passeert de Fransche grens bij Le Perthus. WASHINGTON, 7 Februari (Havas). De verklaringe nvan Chamberlain in het Lager huis, waarin hij den nadruk legde op de solidariteit met Frankrijk, zijn hier met vol doening ontvangen. Men herinnert er aan, dat de legercommissie de stelling van Roose velt zonder veel bezwaren had aanvaard. De oppositie lag meer in de procedure, welke de president gebruikte voor den verkoop van vliegtuigen dan in de kwestie zelf. De tegen spraak van Roosevelt had ten doel elk denk beeld van een alliantie of van vooral met Frankrijk Engeland of met andere landen ge sloten overeenkomsten te verdrijven. In ge zaghebbende kringen wijst men er op, dat zoowel in den geest van Roosevelt als in dien der groote meerderheid van het congres en van de Amerikaansche burgers, het begrip, dat „de eerste verdedigingslinies van de Ver- eenigde Staten in Frankrijk en Groot- Brittannië liggen", het voor de Vereenigde Staten noodzakelijk maakt, dezen beiden lan den zoo veel mogelijk faciliteiten te verleenen voor de versnelling voor hun luchtbewape ning. Fransche hulde voor Chamberlain. PARIJS, 7 Februari. Alle bladen zonder uit zondering brengen hulde aan Chamberlain voor zijn verklaring van gistermiddag in het Lager huis. De „Matin" schrijft: De door Chamberlain aan Frankrijk gegeven verzekering, krijgt des te meer waarde, nu Chamberlain zich, sedert de Fransch-Italiaansche spanning over de territo riale eischen der Romeinsche regeering, er voor gehoed had, eenige officieele verplichting te aan vaarden. De verklaring van gisteren moet be schouwd worden als een plechtige verzekering, waarvan de andere mogendheden de daaraan toekomende waarde wel niet zullen miskennen. De „Petit Parisien" schrijft: De woorden van Chamberlain beteekenen eigenlijk, dat indien Italië morgen met Frankrijk ruzie zou zoeken door bijv. een ernstig incident uit te lokken, de Fransch-Engelsche samenwerking terstond in werking zou treden. Men moet er zich in Rome dus aan ontwennen te meenen, dat Engeland als een soort scheidsrechter tusschen Frankrijk en Italië zal staan. Engeland wil met Italië op vriendschappelijken voet blijven, maar die vriendschap heeft tot grenzen de plichten van bijstand jegens Frankrijk. In de „Epoque" schrijft de Kerillis: Sedert een vijftal dagen deinst het oorlogsspook weer af, Duitschland en Italië vreezen voor een politieke constellatie als in 1914. „Onder Franschen druk" zegt de Italiaatische pers. ROME, 7 Febr. (Reuter-A.N.P.) In de Ita- liaansche bladen van heden wordt alles in het werk gesteld om de beteekenis der gisteren door gekozen. In alle provincies hebben de colleges van Gedeputeerde Staten thans een be slissing genomen omtrent den datum waarop de stemming voor de verkiezing van leden van Provinciale Staten zal plaats hebben. Deze datum is in alle pro vincies vastgesteld op 19 April, zoodat op dien dag in het geheele land gestemd zal worden. HF.DEN12 PAGINA'S BINNENLAND. Pag. Dc verkiezingen voor Prov. Staten worden op 19 April gehouden. 1 Bij Maarn heeft Maandagavond een botsing tusschen een elcctrische trein en een zand- trein groote schade aangericht. 2 Minister Patijn geeft den raad zich bij cri- tiek op politieke stelsels aan zekere gren zen tc houden. 3 Minister Slotemaker geeft aan de Eerste Kamer een opsomming van wat door hem verricht werd en wordt. 3 BUITENLAND. Is de strijd in Midden-Spanje ten einde? 1 Chamberlain heeft in het Lagerhuis den na druk gelegd op dc Fransch-Britsche soli dariteit. 5 Frankrijk verwacht in totaal 270.000 a 300.000 vluchtelingen. 5 Een Engelschc vlieger heeft den afstand En gelandKaapstad in nog geen veertig uur afgelegd. 5 SPORT. Damrubriek j ARTIKELEN, enz. R. P.: Gebrek aan geld. j Mr. E. Elias: Stiefkinderen der Muze. 3 H. D.Vertelling: Het tientje van Tineke. 4 Van onzen correspondent te Genève: Winter sport in Zwitserland. 7 Zs.: Kroniek van het natuurleven. 7 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Indische Panama hoeden-industrie. u B. Schuil over „Dr. Knock" 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op g

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1