Frankrijk rekent op 270.000 a 300.000 vluchtelingen. Chamberlain legt den nadruk op Britsch—Fransche solidariteit. Sarraut's organisatie schijnt te voldoen. Engeland—Kaapstad binnen 40 uur. DINSDAG 7 FEBRUARI 1939 H'A A RE EM'S DAGBEAD 5 Engeland aan Frankrijk 's zijde bij bedreiging van vitale Fransche belangen. Verkliring verwekt groote vohoening te Parijs. De Britsce minister-president Chamberlain heeft gistere in het Lagerhuis in antwoord op een vraag mlegedeeld, dat, volgens de inlich tingen, waar/er hij beschikt, de door Bonnet op 26 Januarin de Fransche Kamer afgelegde verklaring, vs, dat in geval van een oorlog, waarbij beideanden betrokken zouden zijn alle strijdkrachtenan Groot Brittannië ter beschik king zouden san van Frankrijk, zooals alle strijdkrachten-an Frankrijk ter beschikking staan van Gro Brittannië. Dit, aldiChamberlain, is in volledige overeensteming met de opvattingen der Britscl",regeering. Het is onmoge lijk in bijiderheden alle hypothe tische gevan na te gaan, welke zich zouden kiuin voordoen, doch ik voel mij verplicl'luidelijk te maken, dat de solidariteit iran belangen, waarbij Frankrijk ëriroot Brittannië beiden be trokken zijnjodanig is, dat iedere be dreiging vantale belangen van Frank rijk, van we» zijde zij ook moge komen, een ecte samenwerking van dit land zal Voorschijn roepen. Deze mededeeli werd met luide toejui chingen ontvanger Havas meldt ui'arijs, dat zoodra deze ver klaring in het Lc-huis in de wandelgangen van de Fransche lier bekend was geworden, werd zij met leveie voldoening besproken. De woorden van mberlain werden gezien als een zeer duidelantwoord op de artikelen der Italiaansche pewaarin de laatste dagen de nauwe solidarity twijfel werd getrokken tusschen Engeland Frankrijk. Men is het er over eens, dat de jrden van Chamberlain, evenals die van R-velt, welker algemeene beteekenis niet gedateerd is, een doeltref fende bijdrage vornVoor de vredespolitiek der groote democratizoo verklaarde Mistier, de voorzitter van d&nercommissie van bui- tenlandsche zaken: „woorden van den Brit- schen premier kornet rechter tijd alle vre despogingen verrijken de beide regeeringen in gemeenschappelijkrieg hebben onderno men". Bérenger, de ytter van de senaats commissie voor buitersche zaken, verklaar de: „Ik kan de verkl&n slechts goedkeuren van een zoo bezadigd, omzichtig staatsman als Chamberlain, die,2cht en doelmatig werker als hij is voor Europeeschen vrede, ook voor Frankrijk enredachten, die het in de wereld vertegenwo^ een veilig vriend en hecht bondgenoot is Verrassing te Rome. Chamberlain's Je verklaring is een groote verra: gebleken voor Italiaansche politieklgen^ die haar beschouwen als eerdelijker om lijnde uitdrukking v, eenheid van belangen tusschen ^Brittannië en Frankrijk dan eeniggCh premier ooit te voren heeft broken, aldus meldt Reuter uit Ron Van bepaalde zijde weopperd, dat de verklaring gelijkwaardig een aankondi ging van een militair hcootschap, even bindend als dat, hetwelk Hitler is afge kondigd tusschen DuitschlE jtalië. In feite zijn vele politieke waarnenan 001-deel, dat de verklaring den bodem "van het geloof, dat steeds in Italië heeft b» nd> dat nooit een toezegging van militairun door Groot Brittannië aan Frankrijk is n> Officieele kringen weigerig commen taar te geven. Zij verklarens; italië's na tuurlijke aspiraties bedreigev^aje belan gen van geen enkel land' R]iek wist gis teravond nog niets van wat ^riajn gezegd heeft, aangezien het eenige j dat zijn verklaring tot dusverre heetk]jceerd) het orgaan van het Vaticaan wa Osservatore Romano. De Daily Telegraph schrijfjen hoofd artikel: „Van nu aan> kan meer de mogelijkheid van twijfel beslDe jongSte verklaring is ook om andere 0p In belanghebbende buitenlandsch.gen beeft men steeds de hoop gekoeste tusschen Engeland en Frankrijk een wigwor_ den gedreven. Propagandisten 'iedei-e ge legenheid te baat genomen amadrulc te wekken, dat Engeland Franknin steek Izou laten. Er kon de zaak van den vrede geen beteren dienst worden bewezen, dan deze ten dentieuze activiteit iederen grond te ontnemen. Het is thans voor iedereen duidelijk, dat de banden tusschen Engeland en Frankrijk nau wer zijn dan ooit te voren en dat in het bijzonder hun wederzij dsche verplichtingen veel wel- omlijnder zijn dan in 1914". Muiterij onder JapanscLpen? Tusschen leger en vlootstrijdkraou het tot een schietpartij gekon Volgens door het Chineess_ graaf-Agentschap ontvanger ten zou muiterij zijn uitgebrotr 3000 man Japansche troepen^ twee troepen transportschep Sjanghai bij den Tangkoe po, Tientsin aangekomen waren, ren dienst te hebben gedaan Zuid-Chineesche fronten. De zou tot een gewapend confilc hebben, waarbij veel geschote Terstond openden vier Japansc logsschepen, die in de nabijheic het vuur op de muitende tio« Dit geschutvuur der vlootstrh zoo meldt het Chineesche Telegiaafo verder, werd door de legrtrap^ mnn o-koe in garnizoen lagen, veikec_ peï cn seïiel als een uitdaging ?eeens het leger, waarop de garmaoe het vuur beantwoordden, zoodat el vuren van alle kanten guerillatroepen mengden zie:h uo dez tachemerd. troepen. De mu^nde trpd Britsche monetaire politiek blijft ongewijzigd. Mededeelingen van Sir John Simon in het Lagerhuis. Sir John Simon. De Britsche minister van Financiën, Sir John Simon, heeft bij de indiening in tweede lezing van een financieel wets ontwerp in het Lagerhuis verklaard, dat er geen sprake is van eenige wijziging in de monetaire politiek als gevolg van deze wet. De wet betreft zekere bijzondei-heden van het monetaire mechanisme en brengt in herinnering hoe het egalisatiefonds voor den wisselkoers is vergroot van 150 tot 550 millioen pond sterling ten einde ongelegen fluctuaties van de wissel koersen tegen te gaan. Recenten gebeurtenissen hebben het wenschelijk gemaakt het wetsont werp in te dienen. Over een lange periode, welke in het laatste voorjaar eindigde, zijn de goud voorraden voortdurend toegenomen. Zij bedroe gen op 31 Januari 835 millioen, berekend naar den laatsten marktprijs. In de daarop volgende periode van zes maan den was er een aanzienlijke goudvlucht. De goudvoorraden liepen terug tot een waarde van 689 millioen waarvan 151 millioen op re kening van het egalisatiefonds. De rest is ter be schikking van de Issue Department van de Bank of England. Deze tendenz bleef de rest van het jaar be staan. Tengevolge van de repatrieerin^ van Fransche fondsen werd eenig goud verloren, ter wijl ook eenig goud werd verloren tengevolge van een ongewenschte speculatie tegen het pond. Het wetsontwerp was volgens den minister volkomen gerechtvaardigd. In de voorstellen schuilt geen enkel spoor van inflatie of deflatie. Het wetsontwerp is in tweede lezing zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het wetsontwerp inzake de uitvoergaranties is in derde lezing in behandeling geweest en naar het Hoogerhuis gezonden. De Maharadja van Baroda '"verleden. Ellsworth heeft een zwaren tocht achter den rug. Eerste officier van de „Wyatt Arp" gewond. HOBART (Tasmanië). 6 Febr. De beide wereldberoemde ontdekkingsreizigers, overste Lincoln Ellsworth en sir Hubert Wilkins, zijn na een moeilijken en gevaarlijken tocht door de Zuidelijke IJszee op Tasmanië teruggekeerd. Door de ongunstiger wordende weers omstandigheden en ziekte van den eersten officier van het expeditieschip ..Wyatt Arp" heeft Ellsworth zijn oorspronkelijke plannen moeten opgeven. Ellsworth zal in het begin van de volgende maand naar de Vereenigde Staten terugkeeren. De eerste officier, Liavaag, is in het zieken huis te Hobart opgenomen. Hij heeft den laat sten tijd niet meer aan het werk der expe ditie kunnen deelnemen wegens een gebro ken knieschijf. Het ongeluk, dat Liavaag invalide maakte, gebeurde op 16 Januari. Hij was met enkele mannen bezig met het hakken van ijs op een ijsberg om den watervoorraad aan te vullen, toen het deel waarop zij ston den plotseling losliet en allen in het water- tuimelden. Liavaag kwam daarbij met zijn knie tusschen twee ijsschotsen terecht. De „Wyatt Arp" bleek bij de aankomst te Hobart zeer van het ijs te lijden te hebben ge had. Zij had verschillende diepe krassen in haar huid opgeloopen en in de brug was een diep gat geslagen door een overkomende golf. Ellworth beklaagde zich vooral over den lan gen tijd, die zijn tocht uit Kaapstad naar de plaats van bestemming in het Poolgebied had geëischt. Vijf en zestig dagen lang heeft de Wyatt Arp" toen moeten worstelen om zoo ver te komen als Ellsworth wenschte. De terugtocht door bijna 400 K.M. pakijs ging gemakkelijker. Sir Hubert Wilkins heeft nog geen besluit omtrent zijn vertrek genomen. (United Press) Zoon van een veehoeder, die door een vorstin geadopteerd werd. De maharaüja Gaekwar Sir Savaji Rao III van Baroda is naar de Tel. uit Bombay ver neemt, gisteravond in den ouderdom van 77 jaar gestorven. In tegenwoordigheid van zijn vrouw, zoon en dochter, die den geheelen dag aan zijn sponde vertoefd hebben, is deze Britsch-In- dische vorst, die een rijk van 2.443.000 zielen bestuurde, overleden. Nog in November j.l. werden, zooals men zich herinneren zal. voor den zieken vorst twee K.L.M.-vliegtuigen gecharterd, waar mede de vrouw en de bloedverwanten van den maharadja alsmede een der beroemdste spe cialisten van Londen, dr. Evans, van Enge land naar Bombay vlogen. De vorst had kort te voren Engeland verlaten om naar zijn rijk terug te keeren. De maharadpa werd op 10 Maart 1863 ge boren. Hij was de zoon van een veehoeder, doch werd door de vorstin van Baroda ge adopteerd; de knaap die toen tevens tot troon opvolger bestemd werd. was weldra een der rijkste mannen van de wereld. In 1875, zes jaar voor zijn eerste huwelijk kwam hij op den troon. De vorst was een weldadig man en heeft meermalen ook Engelsche instellingen financieel gesteund. De Britsche regeering ontving van hem tij dens den wereldoorlog 500.000 roepijen voor de aanschaffing van vliegtuigen, 1,500.000 voor den aankoop van auto's. 470.000 voor verschei dene oorlogsfondsen, enz. Te Londen bezat de maharadja een groot huis, waar hij vaak vertoefde. Spaansche kunstwerken onder de hoede van den Volkenbond. Na afloop van den burgeroorluog naar Spanje terug. tachement wueyc". - De Spaansche kunstwerken, aldus meldt ln twee groepen naar Seijoean en jjavas uit Genève, die Zondag over de grens Bonden. „__raan de Pyreneeën zijn gekomen, worden bin- Wang Tsjing wei naar nen]cort te Genève verwacht. Zij zullen veilig BiortP-nwor<ien opgeborgen in het Volkenbondspaleis Wang Tsjing Wei, die kort Sei~°™;n waarschijnlijk ten voordeele van het in- Kwomintang werd gestooten om.zijn "ernationale Roode Kruis worden tentoonge- betreffende het sluiten van vrede met teM heeft volgens Reuter van de cenrraie v. Zaterdag js ter zake een overeenkomst ge- sche regeering een paspoort &eK1 ek >ekend door Alvarez del Vayo. namens de Europa als „toerist" te bezoeken. -,aansche regeering. In deze overeenkomst Gezaghebbende Chineesche JJpfibrdt bepaald, dat wanneer de oorlog geëin- Tsioenking verklaren, dat meimeae ?d zal z}jni d€ werken van Spaansche kunst, ««maakt is aan de geruchten, volgens ]ke ond€r d€ persoonlijke hoede zijn ge- Wang er over zou denken een luncue btJd van Avenol, den secretaris-generaal van ▼aarden in de door de Japanners volkenhond, zullen worden teruggegeven regeeringen in China. i de dan bestaande Spaansche regeering. WOENSDAG 8 FEBRUARI 1939. HILVERSUM I, 1875 en 301,5 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU., 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Orgelspel. (Om 8.16 Berichten). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Onze Keu ken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbei ders in de continubedrijven. 11.40 Voor de werkloozen. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.15 Berichten. 1.00—1.45 V. A. R. A.- orkest. 2.00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.00 Esmeralda. 6.28 Berichten. 6.30 Causerie ..Het wichel roede-vraagstuk". 7.00 VAR A-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Vocaal Concert. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-be- richten. 8.03 Berichten ANP., VARA-Varia. 8.20 De Ramblers. 8.45 Cabaretprogramma. VARA-orkest. 10.00 Berichten ANP.. 10.10 VARA-orkest. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.00 Orgelspel. 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 4.15,5 M. NCRV-uitzending. 6,307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek (9.309.45 Gelukwen- sehen). 19.30 Morgendienst. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 1.00 Het Apollo-ensemble en gramofoonmuziek. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Gra mofoonmuziek. 3.30 Hendriks-trio en gra mofoonmuziek. 4.45 Gelukwenschen. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonmuziek. .00 Land- en tuinbouwpraatje. 6.20 Gramo foonmuziek, berichten. 6.30 Taalles en cau serie over het Binnenaanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De grondslagen der muziek". 7.45 Causerie over leerbewerking 8.00 Berichten ANPè herhaling SOS-berich- ten. 8.15 Utrechtsch Stedelijk Orkest, m.m. van soliste. 8.50 Causerie „De Amsterdam- sche Doopsgezinde hofjes". 9.20 Vervolg con cert. 10.05 Berichten ANP., actueel half uur. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles 11.00 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schrift lezing. DROITWICH, 1500 M. 11,2511.50 Gramofoonmuziek. 12.10 Harry Fryer en zijn orkest. 1.00 Het BBC- Northernl orkest, m.m.v. solist. 2.00—2.20 Declamatie. 3.10 Gramofoonmuziek. 3.25 Orgelspel. 3.45 Harry Engleman's kwintet, m.m.v. solist. 4.05 Saxofoon en piano. 4.205.10 Vesper. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.40 Brian Lawrance en zijn sextet, m.m.v. „The Three Ginx". 6.2-0 Berichten. 6.40 Reportage. 6.55 Het Phil- harmonisch strijktrio. 7.20 Jack Hylton en zijn Band en solisten. 8.05 Actueele uitzending. 8.35 Het BBC-symphonie-orkest m.m.v. het BBC-koor en solisten. 9.05 Berichten. 9.25 Vervolg concert. 10.50 Jean Salder en zijn dansorkest en solisten. 11.30 Oscar Rabin en zijn Band. 11.5012.20 Jazzmuziek (Gr. pl.) RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Het R. Ellis-orkest. 12.30 Zang. 1.05 Het Jean Ibos-orkest. 2.35 Zang. 2.50 en 3.30 Gramo foonmuziek, 3.50 Pianovoordracht. 4.05 Gra mofoonmuziek. 5.05 Zang. 5.25 Het G. Bailly- orkest. 7.20 Zang met toelichting. 7.50 Viool voordracht. 8.35 Zang. 8.50 Orgelconcert. 9.20 Variété-programma. 10.50 en 11.2011.35 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Rheinische Landesorkest. 7,50 Gra mofoonmuziek. 1.20 Vliegeniers-orkest. 12.35 Het Omroeporkest. 1.30 Vroolijk concert. 2.40 Gramofoonmuziek. 4.30 Solistenconcert. 6.30 Leo Eysoldt met zijn orkest, en solisten. 8.20 Operette „Die lustigen Musikanten". 9.40 Carnavals-programma. 10.4511.20 Omroep- Amsumentsorkest en solisten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Or gelspel. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Het Desclin-kwartet en piano. 6.50 Gramo foonmuziek. 7.20 Zang. 8.20 Gramofoonmu ziek. 9.20 Het Belgische pianokwartet. 10.10 Gramofoonmuziek. 10.30 Folkloristisch pro gramma. 10.50—11.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om- roepdansorkest. 1.502.20 Gramofoonmu ziek. 5.20 en 6.00 Omroepdansorkest. 6.35 Harpvoordracht. 7.05 Zang. 7.35 Gra mofoonmuziek. 8.20 Omroepkoor met toe lichting. 8.50 Omroepsymphonie-orkest. m.m van soliste. 11.0011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Otto Dobrindt's orkest. 8.20 „Aus der weiten Welt", hoorberichten. 9.20 Berichten, 10.2011.20 Het Omroep-Amusemenis-orkest en solisten. Havas meldt uit Parijs: Volgens officieele in lichtingen bedraagt het aantal Spaansche vluch telingen, dat sedert Zondagavond de Fransche grens is gepasseerd omstreeks 40.000. De vrou wen en kinderen worden in centrale punten bijeengebracht, van levensmiddelen voorzien en naar het binnenland vervoerd. Voor de gewon den zijn maatregelen getroffen tot inrichting van kleine hospitalen ter plaatse, waar de dringendste zorgen gegeven kunnen worden. De soldaten worden geïnterneerd in een concen tratiekamp in Argelès, waar 100.000 man kunnen worden ondergebracht. Het kamp zal in recht hoeken van één hectare worden verdeeld, welke elk met prikkeldraad zullen worden omgeven en die 1500 militiesoldaten per afdeeling kun nen opnemen. Een zeer strenge militaire tucht zal er gehandhaafd worden. Men ziet het in lichten van nog andere kampen onder oogen. Het ziet er dan ook naar uit, dat de organi satie, die door Sarraut is uitgewerk tijdens zijn bezoek, en waaraan hij in feite al verscheidene maanden gewerkt heeft, voldoende is. Men ver wacht in de komende dagen een stroom van 100.000 tot 140.000 personen, militairen en burgers. Wanneer men rekening houdt met de 130.000 vrouwen en kinderen, die de grens sedert een week reeds gepasseerd zijn, kan men het aantal personen, dat Frankrijk een onderdak zal moeten geven, ramen op 270.000 tot 300.000. De kosten worden geraamd op 8 tot 10 francs per persoon per dag. Sedert verscheidene dagen is ook een zekere hoeveelheid materiaal over de grens gekomen, o.m. een zestigtal vliegtuigen, vrachtwagens etc. Drie Spaansche regeerings vliegtuigen zijn gistermiddag om half vijf nabij Agen geland. Zij waren doorboord door kogels. De toestellen zijn ontwapend. Maandag zijn 5000 militairen de grens bij Perthus gepasseerd. Bijna 40 K.M. scheiden de colonnes vluchtelingen, burgers en gewonden, die in paniek het strijdtooneel ontvluchten, en het leger, dat nog poogt den opmarsch der rechtschen te stuiten. De soldaten van kolonel Modesto en luitenant-kolonel Lister vormen op verscheidene kolometers ten zuiden van Figue- ras nog steeds een front. Generaal Rojo, de chef van den centralen generalen staf, is nog steeds in Spanje om de operaties te leiden. Fransch-Britsche actie tegen noo- deloos bloedvergieten. De Britsche regeering onderneemt volgens Reuter stappen om een einde te maken aan noodeloos bloedvergieten in Spanje, zulks in nauwe samenwer king met de Fransche regeering. Hoewel deze mededeeling van gezaghebbende zijde te Londen is vernomen, is geen officieele inlichting te verkrijgen over den aard dezer Britsche piloot Henshaw slaagt in zijn recordvlucht. De Britsche piloot Alec Henshaw, die van Gravesend was opgestegen voor een poging het record op het traject En gelandKaapstad en terug te breken, is Maandag om pl.m. 19 uur te Kaapstad geland. Voor het traject Engeland Kaapstad heeft hij 39 uur noodig ge had, terwijl Clouston en mrs. Kirby Green, op wier naam het record staat, voor dit eerste deel van de gehecle vlucht 45 uur noodig hebben gehad. Henshaw was zeven uur na zijn vertrek uit Gravesend te Oran aangekomen en ongeveer twee uur later boven Colomb Bechar waargeno men. Maandagochtend om 5 uur 50 daalde hij te Libreville. Om 17 des middags passeerde hij Alexander baai. Henshaw heeft de resteerende 400 mijlen tot Kaapstad gevlogen met een uursnelheid van 200 mijl. Hij was, toen hij te Kaapstad landde uitgeput. Hij moest verzorgd worden. De offi cieele tijd van aankomst was 18 uur 59 gmt. Henshaw heeft medegedeeld, dat hij vanmor gen voor de thuisvlucht wilde opstijgen. LONDENSCHE WERKLOOZEN ROEREN ZICH WEER. Ongeveer vijftig werkloozen, waaronder ver scheidene vrouwen, zijn gisteravond op de stoep van het Savoy Hotel te Londen gaan liggen, waar zij zich toedekten met aanplak biljetten, voorzien van de leuze: „Niets doen is geen pretje". Dertig andere werkloozen gingen het Gros- venor Hotel binnen, waar zij op het dure tapijt in de lounge gingen liggen en biljetten over zich heentrokken met de woorden: „Wij wil len werk bij den dienst tot bescherming tegen luchtaanvallen". Zij schreeuwden luid. dat zij een onderhoud wilden hebben met minister Sir John Anderson, die voor een diner ver wacht werd. De politie heeft de betoogers later verwij derd en verrichtte zes arrestaties. NIEUWS IN 'T KORT. In een der buitenwijken van Buenos Aires is een auto in botsing gekomen met een elec- trischen trein. Acht menschen zijn om het leven gekomen. De „Popoio di Roma" publiceert een kaart van Afrika, waarop de door Duitschland op- geëischte koloniale gebieden zijn aangegeven. Op diezelfde kaart is de grens van Fransch Somaliland verdwenen Hetzelfde blad drukte onlangs een kaart af, waarop een breede strook van de Provence en Languedoc als di recte verbinding tusschen Italië en Spanje dienst deed. stappen, doch verklaard wordt, dat pogingen worden gedaan met beide zijden nauw contact te onderhouden. In antwoord op een desbetreffende vraag heeft de Amerikaansche staatssecretaris Cordell Huil tegenover de pers verklaard, dat de Vereenigde Staten niet betrokken zijn bij deze pogingen. Paus lijdt aan griepaanval. Audiënties afgelast. VATICAANSTAD,, 7 Februari-A.N.P.) - Z.H. de Paus is opnieuw ziek geworden. De audiënties van vandaag gaan niet door. De Paus schijnt te lijden aan een griepaanval. De talrijke bezoeken, welke Z.H. giste ren ter geelgenheid van den 17en ver jaardag van zijn verkiezing in het pon tificaat heeft ontvangen, hebben hem merkbaar vermoeid. „Werkplan" der Iersche terroristen. Onthullingen voor Londensche rechtbank. De ambtenaar van het O. M. bij de politierechtbank in Bowstreet te Lon den heeft gisteren in de zaak tegen twaalf mannen, die beschuldigd worden van samenzwering, naar aanleiding van de jongste bomaanslagen, gerefereerd aan een geheimzinnig „plan". Hij noemde het plan veelomvattend en zeide, dat het bijna het geheele terrein der publieke activiteit betreft. Hij deelde mede, dat nog twee personen waren gearresteerd, van wie een „van aanzienlijk belang voor de organisatie was". Politieambten in uniform stonden voor de deuren op post, terwijl agenten in burger in de straten bij het gebouw surveilleerden. De openbare aanklager verklaarde dat „S- plan" op een der beschuldigden is bevonden. Het is gebleken, dat er een vereeniging bestaat, welke bekend is onder den naam Iersche repu- blikeinsche leger, die verantwoordelijk is voor het plan en uit het document blijkt duidelijk, dat deze organisatie in Engeland zeer actief is. Het document begint als volgt: „Teneinde een maximum effect op de wereld te maken, moet het plan ten uitvoer worden gelegd, wan neer er niet een groote oorlog of een wereldcri sis gaande is, doch indien zij wordt ten uitvoer- gelegd, wanneer er onrust is, is te verwachten dat zenuwachtigheid en de zenuwachtige gevoe lens der regeering, evenals de zenuwachtig stem ming bij het volk ten volle kunnen worden ge ëxploiteerd. -v Het document spx-eekt van een ultimatum, dat tot Engeland zal worden gericht en waarin de volledige ontruiming van Iersch gebied zal wor den geëischt. Het document spreekt ook over sabotage in vliegtuigfabrieken, warenhuizen, scheepvaart, gewone industrieën, katoenspinnerijen graan,- tabak- en drankwinkels, opslagplaatsen van autobanden en houtzagerijen. De groote verspreiding der Engelsche pers wordt „het laatste mikpunt" genoemd. Voorts wordt in het document gesproken over het tele foon- en telegraafnet, de radio en radiokabels en de watervoorziening. Wat de regeeringsambtenaren betreft, ver klaart het document, dat waar een sympathisee- rend regeeringsambtenaar ter beschikking staat niets eenvoudiger is dan een ontvlambaar voor werp te plaatsen in kasten of ergens anders. Alle beschuldigden zijn in bewaring gehouden. Brandstichtingen en bedreigingen. Gisteravond is in Skegness in Lincolnshire, in het daar gevestigde groote vacantiekamp met amusementsgelegenheden, een uitgebreide brand uitgebroken, naar men vermoedt tengevolge van brandstichting. Het vuur werd gestuit na twee uur werken door de brandweer. Er werd schade aangericht aan de concertzaal en in den „biergarten", voorts aan het orgel en aan den grooten voorraaad bedden enz., die in de hall lagen opgeslagen. De brandweer slaagde er in uitbreiding van het vuur naar de 2000 zomer huisjes en andere in de nabijheid gelegen ge bouwen te voorkomen. Voorts meldt Havas, dat de directie van het blad South Wales Echo van iemand, die zeide lid te zijn van het Iersche republikeinsche leger, telefonisch medelingen heeft ontvangen, waarin gedreigd werd met verwoesting van de bureaux van het blad. De Cooperative Wholesale Society, een der belangrijkste Engelsche handelsinstellingen, heeft eveneens een bericht ontvangen, dat de Dedrei- ging een aanslag inhield. Officieel wordt tenslotte uit Londen medegedeeld, dat de hertog en hertogin van Kent hun bezoek aan Noord-Ierland tot, later in het jaar hebben uitgesteld. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat het bezoek de volgende maand zou worden gebracht. Het hertogelijk paar hoopt zijn bezoek later te brengen, wanneer de toestand rustiger is. GEESTELIJKE EN MOREELE HERBE WAPENING. Ongeveer driehonderd ambtenaren en ver dere leden van het personeel van het ministe- I rie van Economische Zaken hebben naar aan- leiding van de door H.M. de Koningin op 27 Januari j.l. uitgesproken rede inzake geeste lijke en moreele herbewapening aan Hare Ma jesteit het volgende adres gericht: „Ondergeteekenden, werkzaam bij het mi nisterie van Economische Zaken, vervuld van hartgrondige dankbaarheid en hoogste waar deering voor de koninklijke woorden, welke Uwe Majesteit op Vrijdag 27 Januari 1939 voor de radio wel op zulk een diep gevoelde wijze heeft willen uitspreken, geven met verschul- digden eerbied aan Uwe Majesteit de verzeke ring van hun oprecht voornemen de door Uwe Majesteit bedoelde geestelijke en moreele her bewapening met inzetting van alle hunne krachten na te streven".

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9