BURGERLIJKE STAND. DONDKRDXG 9 FEBRUARI 1939 TTA'ARUEM'S DAGBEAD 9 ZAND VOORT I>E ZANDVOORTSCHE LAAN. In verband met de verbreeding en asphal- teering van de Zandvoorbsche laan zal een groot gedeelte van de oude betomen en daar mede het karakteristieke van dezen ouden weg verdwijnen. Een kleine troost is het, dat de meeste hoornen het toch waarschijnlijk niet heel lang meer uitgehouden zouden hebben. Verscheidene toonen reeds de ge breken van den ouden dag. Men is thans reeds bezig de hoornen te rooien, die slechts waarde hebben ads brand hout. De rest zal later waarschijnlijk worden verkocht. HOTEL l'OOEAN VERKOCHT. Woensdagmiddag werd in Ons Huis door de notarissen mr. Slingenberg en Munster van Heuven hotel 1' Ocean in het openbaar ver kocht. Hooper werd de heer Van Giffen te 's Gravenhage voor f 12000. VERPACHTING RESTAURANT ZUroERBAD. Bij de openbare inschrijving als pachter van het restaurant Zuiderhad, hebben zich verscheidene gegadigden, zoowel uit Zand- veort ads uit andere plaatsen aangemeld. Aan wien het gegund zal worden is echter niet bekend. HEEMSTEDE BENNEBROEK „WILLY'S TROUWDAG" VOOR DE OUDEN VAN DAGEN. Eenige leden van de Ohr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" hebben de aardige gedachte gehad het bekende blijspel „Willy's Trouw dag" op te voeren ten bate van het Comité voor Ouden van Dagen. Voor de uitvoering waren de Ouden van Dagen ook uitgenoodigd welke in groot aan tal verschenen waren en een allergenoege- lij'ksten avond hebben gehad. Het blijspel werd goed weergegeven, al mag niet verheeld worden, dat er nog wel een zwak plekje was. Uitstekend was het spel van Willy door W. Heyser, terwijl ook zijn vrouw mej. E. Kok goed acteerde. Een af zonderlijke vermelding verdient R. Kolkman die alls oom Ullrich van het begin tot het eind bijzonder goed speelde. Van de kleinere rollen moet mej. M. Boot als het dienstmeisje genoemd worden. Alle medewerkenden hebben hun best gedaan om den Ouden van Dagen en de talrijke andere bezoekers een vrcolijken avond te bezor gen. BONTE AVOND. De Sint Jozefgezellen Vereeniging alhier organiseert op Donderdag 16 Februari a.s. een bonten avond, onder den titel „Het wordt wel beter". De opvoering van de revue zal plaats heb ben in het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Schoollaan. OUDERAVOND O.L. SCHOOL. Op Vrijdag 17 Februari a.s. zal in het ge bouw van den O.L. School aan de Schoollaan, alhier, des avonds om kwart over acht, een ouderavond worden gehouden. De voornaamste agendapunten zijn: De heer L. Broekhuyzen spreekt over het onderwerp „Godsdienstonderwijs op de O.L. School"; Verslag over het schoolfondsje door den heer G. van Beek; Bespreking onderwijs Fransche taal op de O.L. school, door den heer G. van Beek; Verkiezing van een ouder commissie van 5 leden. Alle commissieleden stellen zich herkiesbaar, met uitzondering van den heer J. G. Velberg. BOUWVERGUNNINGEN. Door B. en W. is aan den heer H. J. Smits toestemming verleend tot het verbouwen van het perceel Rijksstraatweg 57. Aan R. C. v. d. Vossen werd toestemming verleend tot het verbouwen van de perceelen Schoollaan no. 68 en 70. FANCY FAIR. Door B. en W. Is vergunning verleend tot het houden van een Fancy-Fair in het RK Vereenigingsgebouw a. d. Schoollaan, op Vrij dag, Zaterdag, Zondag en Maandag, te be ginnen 26 Mei. Sluiting valt op 29 Mei a s Tevens is vergunning verleend tot het hou den van een loterij tijdens de Fancy-Fair HAARLEMMERMEER GOEDGESLAAGDE MUZIEKUITVOERING. Het fanfaregezelschap „Excelsior"' uit Hoofd dorp gaf gisteravond onder leiding van haar di recteur, den heer S. Thuis, een goed geslaagde uitvoering in hotel De Beurs, waaraan mede werking werd verleend door de Accordeonver eniging „Aalsmeer" onder leiding van den heer G. de Boer. De heer S. Thuis Jr. heette de talrijke aanwe zigen hartelijk welkom, waarop het fanfarecorps inzette mat een frisch gespeelden marsch „Sons of the Brave" van T. Bidgoed, gevolgd door de ouverture „Vox Populi" van L. Bajus. Al spoe dig bleek dat de heer Thuis weer iets goeds met zijn mannen bereikt had. Er zat gisterenavond werkelijk vuur in het corps bij het spelen van den marsch. In de Variété sur le Calif van Bagdad van Boieldieu vertolkte de heer Kolkman fraai zijn pistonsolo. Keurige nuances waren aangebracht, die het stuk met een fijne accentueering tot een mooi geheel maakten. De accordeonvereeniging „Aalsmeer" gaf na de Follies Bergères, van Linckee op goede wijze de vertolking van Offenbach's ouverture „Or pheus in der Unterwelt". Een daverend applaus was het loon. De heer Kolkman was niet bijzonder gelukkig met zijn pistonsolo, begeleid door mej. E. Koop man. Na de pauze werden enkele aardige filmpjes vertoond. OUDERAVOND SCHOOL 4. Onder leiding van het hoofd der school, den heer J. T. v. d. Geer hield School 4 te Hoofd dorp gisteravond een druk bezochte ouderavond. Verschillende punten als melkvoorziening, schoolreisje etc., werden onder de loupe geno men. In de pauze was men in de gelegenheid het schriftelijk werk der kinderen te bezichtigen. FEESTAVOND. De Christ. Jongens- en Meisjesvereenigingen uit Haai-lemmermeer hield gisteravond in hotel De Landbouw te Hoofddorp een feestavond, waarvoor veel belangstelling bestond. VERGADERING R. K. VOLKSBOND. Woensdagavond hield de afdeeling Heem stede van den Ned. R. K. Volksbond een goed bezochte ledenvergadering, onder leiding van den heer H. A. Meeuwenoord. Medegedeeld werd dat op 8 Mei a.s. een Centrale raadsvergadering in Amsterdam zal gehouden worden, waarvoor tot 27 Februari a.s. voorstellen ter behandeling op die verga dering kunnen worden ingediend. Ook werd medegedeeld dat op 8 Maart as. de jaarvergadering zal gehouden worden. De penningmeester, de heer N. J. v. d. Linden, diende zijn begrooting over 1939 in. Deze bedroeg in inkomsten en uitgaven in totaal f 2500 waaronder was begrepen als uitgave een reserve van f 100 voor het in 1943 te herdenken gouden feest der afdeeling en een post van f 65 voor onvoorziene uitgaven. Na een zeer uitvoerige behandeling vooral over de post „Viering jaarfeest", werd de be grooting met algemeene stemmen aangeno men. Hierna trad als spreker op de-i weleerw. heer J. Klijn, geestelijk adviseur, met als on derwerp „Naar de nieuwe gemeenschap". Ten aanzien van de vraag „hoe de nieuwe gemeenschap gevormd moet worden", meen de spr., dat die zal moeten worden volgens de richtlijnen en op de basis der Encyclieken. Het gezin is de eerste cel waar wij de naas tenliefde propageeren. Bij de rondvraag kwam ter sprake het nog niet toepassen van het niet-aftrekken van het loon van meisjes, werkende in gezinsver band zooals de minister dit heeft voorgesteld. De voorzitter zeide dat dit nog in behande ling is bij de commissie voor werkloozen- zorg, Wel, aldus de voorzitter, is er bij B. en W. geen bezwaar gebleken om dit ook in Heemstede toe te passen. Algemeen werd verwondering geuit over het. nog niet uitvoeren van den wensch van den minister. De collecte Hulp in Nood bracht op f 1,55. BLOEMENDAAL TENTOONSTELLING LUCHTBESCHERMING. Zooals reeds eerder werd bericht, heeft een bespreking plaats gehad betreffende een tentoon stelling van luchtbescherming met de Buurt- vereenigingen Bloemendaal, Overveen, Ramp laan en Aerdenhout. Er is een tentoonstellings commissie samengesteld uit de besturen van ge noemde vereenigingen, bestaande uit de heeren L. Son, H. M. Krimp, A. Dicks, P. Bos, Prinsen Geerling en F. Cassee. Goedkeuring wordt verleend door den burge meester. Als technisch adviseur zal optreden de heer A. Hiemstra, Commissaris van Politie. Reeds staat vast dat de tentoonstelling drie dagen zal duren, en dat deze in het gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad te Overveen zal worden gehouden. Ook is contact verkregen met verschillende autoriteiten en instellingen, zoodat verwacht kan worden dat de tentoon stelling veel kans van slagen zal hebben. In de eerstvolgende vergadering zal een eere-comité benoemd worden. VELSEN Raadsleden bespreken het luchtbescheriningsplan. Dinsdagavond had ten gemeentehuize een bijeenkomst plaats van raadsleden, ter be spreking van het door deze gemeente vastge stelde luchtbeschermingsplan. In zijn openingswoord deelde de burgemees ter mede, dat deze bijeenkomst ten doel had, de leden van den Raad eenigszins in te lich ten omtent de ten aanzien van de luchtbe scherming in deze gemeente reeds getroffen en nog te treffen maatregelen. Het hoofd van den Gemeentelijken Luchtbe schermingsdienst, de heer J. P. Weyburg, gaf in zijn hierop volgende inleiding allereerst een inzicht in de bijzondere moeilijkheden, welke het luchtgevaar voor de Nederlandsche ge meenten oplevert in verband met de vlieg- snelheid en de betrekkelijk geringe afstanden. Velsen kan ten hoogste drie kwartier te voren bericht ontvangen van de komst van een vliegtuig. Er zijn 5 hulpdiensten gevormd, t.w. een brandweerdienst, een geneeskundige dienst, een chemische dienst, een ontsmettingsdienst en een opruimingsdienst. Dit zijn alle over heidsmaatregelen. De bevolking moet maat regelen voor zelfbescherming nemen. Dit leidt er toe, dat de burgers zullen moeten samen werken; getracht moet worden, dat de bewo ners blokken vormen en zelf middelen voor bescherming aanschaffen. Pas in groote for matie beginnen de overheidsdiensten te wer ken. Naast de vorengenoemde hulpdiensten moeten er nog zijn een uitkijk- en luister- dienst, een waarschuwingsdienst, een alar- meeringsdiens-t en een verbindingsdienst. Ver dere hulpmiddelen zijn 2 hoofdziekenhuizen (één voor het zuidelijk deel en één voor het noordelijk deel der gemeente)2 ontsmettings inrichtingen en chemische laboratoria. Voor openbare schuilplaatsen is ge dacht een loopgravenstelsel. De loop graven op verschillende punten in de gemeente, o.a. op het Willemsplein, aan de Zuidzijde, of) het Kennemer- plein, het Velserduinplein, in de om geving van de ponten, nabij den Wij- kerstraatweg en nabij den Rijksioeg te Santpoort, zullen elk plaats bieden voor 150300 personen, doch hoofd zakelijk bestemd zijji voor menschen, die tijdens een luchtaanval op den iveg verblijven en voor het personeel. Daarom moet in de eerste plaats wor- den geioezen op de Jioodzakelijkheid van schuilplaatsen bij de woningen. Voor het personeel van de verschillende diensten wordt allereerst gebruik gemaakt van gemeente-personeel. Dit kan echter hoogstens een kern vormen. Tot heden zijn 271 man voor den Luchtbeschermingsdienst in oplei ding, terwijl de dienst momenteel de beschik king heeft over 400 personen. Minstens zullen evenwel ongeveer 1100 man noodig zijn, welk aantal feitelijk nog verdubbeld moet worden. Pogingen moeten daarom in het werk worden gesteld om meer vrijwilligers te krijgen. De bijeenkomst werd te kwart over tien door den burgemeester gesloten. T eraardebestelling P. D. Schoenmaker. In allen eenvoud is gistermiddag op de be graafplaats „De Biezen" ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer P. D. Schoen- i maker, in leven commies ter gemeentesecre- tarie, chef der afdeeling Financiën. De droe- vige plechtigheid werd door een groot aantal I belangstellenden bijgewoond. 1 Nadat de baar in de groeve was neergelaten trad allereerst burgemeester Kwint naar voren die het een voorrecht noemde in eigen persoon namens het gemeentebestuur en de ambtena ren, die zoo lang met den overledene hebben samengewerkt, eenige woorden te mogen zeggen. Spreker noemde het een gemakkelijke taak, omdat hij niet anders dan goeds van den heer Schoenmaker kan vertellen. Ten slotte sprak burgemeester Kwint den wensch uit, dat allen die hem liefhadden, in het bijzonder zijn vrouw kunnen berusten in hun verlies. Hierna sprak de heer E. W. de Boer, hoofd commies ter secretarie eenige woorden als vriend. Nadat dr. H. Faber van Schiedam, oud-voor ganger der Vereeniging van Vrijz. Hervormden alhier eenige treffende woorden had gesproken dankte een zfwager van den overledene, de heer van der Sluis allen voor hunne belangstelling. IJMUIDEN Bevestiging en intrede van Ds. J. Kajpteijn. Zeer groote belangstelling in de Gereformeerde Kerk. Gisteravond heeft in de Geref. Kerk, aan de Wilhelminakade de bevestiging plaats ge had van Ds. J. Kapteyn. Deze werd bevestigd en ingeleid tot zijn dienstwerk door den pastor loci, ds. S. E. Wesbonk. De belan; stelling voor dezen dienst was zoc groot, dat er met de beschikbare ruimte in het kerkgebouw gewoekerd moest worden om allen een plaats te kunnen verschaffen. Onder de aanwezigen bevonden zich bur gemeester Kwint, de predikanten der Geref. Kerken IJmuiden-Oost, Velsen en Beverwijk. De dienst werd begonnen met het zingen van Ps. 11611 waarna werd voorgelezen Openb. 22712. Na het uitspreken van een gebed, sprak ds. Wesbonk over Openb. 2210. Hierna werd voorgelezen het formulier tot 'bevestiging van ds. Kapteyn waarbij, na de beantwoording der gestelde vragen, ds. Kapteyn Ps. 1343 staande werd toegezongen. Nadat deze bevestiging met ge bed was besloten, beklom de nieuwe predi ker den kansel. De nieuwe voorganger zeide. dat hij wilde aanvangen met Gods woord in de gemeente te bedienen en wed naar aanleiding van Openb. 2211. Namens den Kerkeraad, werd ds. Kapteyn toegesproken door ouderling J. Feitsma, die herinnerde' aan den vacaturetijd. Ds. Holtrop uit Beverwijk sprak namens de classis Haarlem der Gereformeerde Kerken BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 100 Emma IJM 177 f 1630 350 Alma IJM 44 f 2620 Loggers: RO 9 f 940, KW 48 f 680, KW 22 f 920, KW 130 f 770, KW 127 f 1000, KW 24 f 1270, SCH 225 f 1970. MARKTBERICHT Tarbot 8470 ct. per kg. Tong 72—48 ct. per kg. Heilbot 7864 ct. per kg. Griet f 2210 per 50 kg. Groote schol f 8.907 per 50 kg. Middelschol f 10.209 per 50 kg. Zetschol f 1815 per 50 kg. Kleinschol f 197.10 per 50 kg. Bot f 6.503.80 per 50 kg. Schrar f 105 per 50 kg. Groote schelvisch f 23 per 50 kg. Middel schelvisch f 1917.50 per 50 kg. Kleinmiddel schelvisch f 1815 per 50 kg. Kleine schelvisch f 15.509.10 per 50 kg. Groote gul f 136.50 per 50 kg. Wijting f 82 per 50 kg. Makreel f 6.50 per 50 kg. Kabeljauw f 3214 per 125 kg. Vleet 65 per stuk Koolvisch 407 per stuk. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Limburgia IJM 54, Knikker IJM 4, Beatrix IJM 117, Martha IJM 165, Rotterdam IJM 112, Reiger IJM 106, Dirkje RO 53, Poolzee IJM 147. SANTPOORT LEZING OVER PALESTINA. Hedenavond zal zuster Potman in de kapel der Ned. Herv. Evangelisatie haar causerie over „Palestina" vervolgen. Ook nu zal zij het gesproken woord met lichtbeelden ver duidelijken. FILMMIDDAG EN -AVOND. Door de afd. Santpoort van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoh. Dranken was gis teren in het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente een fiilmmiddag en -avond georganiseerd. De middagvoorstelling bracht het bestuur aanvankelijk in groote moeilijkheden, daar op het beginuur de films nog niet gearriveerd waren. Pas een half uur later kwamen ze aan. Voordat ze werden afgedraaid, hield de heer G. Frankfort, de voorzitter der af deeling, een korte inleiding, waarin hij wees op het doel der vereeniging, welke dezen middag had georganiseerd. Tevens bracht hij dank aan het onderwijzend personeel der scholen, dat zijn medewerking had verleend Hierna werden verschillende films afge draaid, die bij de talrijke meisjes en jongens zeer in de smaak vielen. Ook des avonds hield de heer Frankfort een korte inleiding, waarna de aanwezigen op het witte doek eerst kennis maakten met het kamp van de Ned. Vereeniging te Soester- berg en dat van de I.O.G.T. op den Holter- bergv Vervolgens maakte men de feestelijk heden mee van de 100-jarige Rotterdamsche afdeeling en de sluiting van de Blauwe Week aldaar. Van de film, welke daarna vertoond werd n.l. „Ondergang", vertelde de heer Harders, dat deze met een eerste prijs in Weenen was bekroond. De ontwerper van het scenario was een 20-jarig jongmensch, die zijn stof ontleende aan courantenberichten. In deze film werd duidelijk het leed dat de drank in onze samenleving teweeg kan brengen, belicht. Tenslotte werd nog vertoond „De strijd om den Matterhom", een film samengesteld naar Historische gegevens. In de jaren tus- schen 1860 en 1870 veerden Italianen Zwitsers een strijd, wie het eerst dezen berg met succes zou beklimmen. Tenslotte werd deze strijd beslist in het voordeel vaneen Engelschman. De film was geheel in den sfeer en den stijl van dien tijd gehouden. Vcor de pauze sprak de heer Harders nog een propagandistisch woord. De belangstelling voor de zaak van de drankbestrijding, aldus spr., is niet zoo groot als ze wel verdient. Men vindt, dat er grooter belangrijker dingen zijn endat er niet zooveel gedronken wordt, tengevolge van de economische omstandigheden. Spr. vindt zoowel het een als het ander waar. Maar aan wat in andere landen ge beurt, kunnen we weinig doen, doch het drankleed in ons land, dat heusch nog wel bestaat, kunnen we helpen verzachten. Spr. eindigde met een beroep op de aan wezigen de vereeniging in haar strijd te steunen. FANFAREKORPS „WTLIIELMINA". In de jaarvergadering van het fanfarekorps „Wilhelmina" werd met algemeene stemmen tot voorzitter gekozen de heer J. Strijder, die de benoeming aannam. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren F. van den Enden, 2e voorzitter, G. Rapis, le secretaris en G. Wiedijk, commissa ris, werden bij acclamatie herkozen. In de plaats van den heer J. Slingen, die als zoodanig bedankt had werd tot 2en se cretaris gekozen de heer J. Meret. Doordat het aantal leden nog steeds stij gende is, werd met het oog op de hierdoor benoodigde instrumenten besloten behou dens goedkeuring van B. en W. onzer ge meente een verloting te organiseeren. Besloten werd deel te nemen aan het con cours van „Arti et Religioni" te Haarlem, dat gehouden wordt op Hemelvaartsdag en Twee den Pinksterdag. Het korps zal uitkomen in de afdeeling uitmuntendheid. (Is reeds ln een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Weigerde Schacht de functie van exportcommissaris LONDEN, 8 Februari (A.NP.) De „Daily Telegraph" meldt uit Berlijn, dat dr. Schacht, oud-president van de Rijksbank, de functie van specialen commissaris voor den uitvoer, die hem door Hitler is aangeboden, heeft ge weigerd te aanvaarden, hoewel van verschillende kanten druk op hem was uitgeoefend. Schacht zou volgens het blad niet langer geïdentificeerd wenschen te worden met het financieele en economische regime van het nationaal socialisme. Hij hoopt weldra een groote reis te onder nemen, waardoor hij ongeveer een jaar in het buitenland zou blijven. Intusschen blijft hij minister zonder portefeuille. Het is overigens met het oog op de omstan digheden in Duitschland niet onmogelijk, dat Schacht van zijn reisplannen zal moeten af zien Dankbetuiging van het Prinselijk Paar. 's-GRAVENHAGE, 8 Februari 1939. Hoewel zeer erkentelijk voor de vele blijken van belangstelling, welke wij bij gelegenheid van den eersten verjaardag van onze dochter mochten ontvangen, is het ons tot ons leed wezen niet mogelijk een ieder daarvoor per soonlijk dank te zeggen. Daarom veroorloven wij ons langs dezen weg allen, zoowel onbe kenden als vrienden, die ons een schriftelij ken gelukwensch deden toekomen, of óp eenige andere wijze van hunne gevoelens van sympathie of medeleven blijk hebben gege ven, onzen diepgevoelden dank te betuigen De hartelijke ontvangst, welke ons op onzen rijtoer door de stad is ten deel gevallen en de gevoelens van aanhankelijkheid, waaraan op zoo velerlei wijze uiting werd gegeven, heb ben ons diep getroffen en zullen voor ons on vergetelijk blijven. JULIANA/BERNHARD. Ontbinding van de Kath. Dem. Partij? Naar De Tijd verneemt hebben in den loop van Januari te Amersfoort besprekingen plaats gehad tusschen eenige leden van de R.-K. Staatspartij en eenige vertegenwoordigers van de Katholieke Democratische Partij. Aan deze besprekingen, die door oud-minister Marchant werden geleid, namen van de zijde der R.-K. Staatspartij deel pastoor Hooyman en de hee ren dr. Moerdijk, Nijkamp en Plomp en van de zijde der K.D.P. de heeren prof. Veraart, Bloemkolk, Houtsma en Waterloo. Aansluitend aan deze besprekingen heeft een delegatie der K.D.P. Vrijdag 1.1. een onderhoud gehad met eenige leden van het dagelijksch be stuur der R.-K. Staatspartij. Het bestuur der K.D.P. heeft daarop met al gemeene stemmen besloten, aan een op 19 Fe bruari a.s. te houden buitengewone partijverga dering een voorstel tot ontbinding van de K.D.P. voor te leggen. K. L. M. koopt zes D. C. 4- vliegtuigen. Naar de Msb. verneemt heeft de K.L.M. thans definitief besloten tot het aanschaffen van de Douglas D. C. 4 machines. De bijzondere correspondent van het blad te New-York seint, dat de Douglas Aircraft Co thans een bestelling van de K.L.M. van zes dezer vliegtuigen heeft gekregen. De vliegtui gen hebben een capaciteit van 42 passagiers. De kostprijs is 2.400.000 dollar. Standpunt van Gayda niet dat van Mussolini? LONDEN, 8 Februari (Havas) In wel ingelichte Britsche kringen staat men op het standpunt, dat de Italiaansche belofte tot het terugtrekken der Ialiaansche soldaten na de overwinning van Franco nog steeds van kracht is. Men deelt mede, dat Perth, de ambassadeur te Rome. in zijn laatste onderhoud met Ciano heeft geïnformeerd, of het artikel van Gayda waarin de terugtrekking afhankelijk werd ge maakt van een „politieke overwinning" van Franco, het officieele standpunt weergaf. Ciano heeft toen, naar men zegt, te kennen gegeven, dat dit artikel voor rekening van den schrijver bleef en daaruit leidt men af dat de Italianen teruggetrokken zullen wor den na een volledige overwinning van Franco Vernielingen in de voorsteden van Londen. Telefooncellen en ruiten moeten het ontgelden. LONDEN. 8 Febr. De „terroristen" hebbefi hun activiteit thans voornamelijk op de tele fooncellen in de voorsteden van Londen ge concentreerd. Telefoondraden werden door gesneden, telefoonboeken stuk gescheurd en de glazen ruiten vernield. Als een gevolg van verscheiden bedreigingen die Scotland Yard per telefoon bereikten, zijn extra wachten bij het ministerie van binnen- landsche zaken, Temple Station en bij de Old Bailey geplaatst. Buitengewone maatregelen worden geno men met het oog op de rugbymatch Enge land—Ierland te Twickenham op Zaterdag. Men verwacht daar meer dan 10.000 Ieren. (United Press). Argentinië erkent de Spaansclie republikeinsclie regeering niet langer. BUENOS AIRES, 8 Febr. Hier wordt be kend gemaakt, dat de Argentijnsche republiek de Spaansche republikeinsche regeering niet meer erkent. De zaakgelastigde, die als zoo danig tot nu toe bij de republikeinsche regee ring geaccrediteerd was, heeft aanwijzingen ontvangen om niet naar Argentinië terug te keeren, doch te Perpignan te blijven. In poli tieke kringen alhier veronderstelt men, dat Argentinië binnenkort Franco zal erkennen. (United Press). Britsche militairen doen overval in Palestijnsch dorp. 26 arrestaties. JERUZALEM, 7 Februari (Reuter-A.NP.) Britsche militairen hebben zesentwintig mannen gearresteerd, die zij verrasten ln een huis in een dorp aan de noordgrens. Zij hebben een aantal geweren en een hoeveel heid munitie in beslag genomén. Een man, die probeerde te ontsnappen, werd doodge schoten. Chamberlain niet naar Amerika. LONDEN, 8 Febrpari (Havas/ANP) In antwoord op een vraag in het Lagerhuis heeft Chamberlain verklaard niet voornemens te zijn een bezoek te brengen aan de Vereenigde Staten, aangezien zijn langdurige afwezigheid uit Engeland talrijke inconvenienten zou op leveren. Ernstig ongeluk in ïndië. Vrachtauto stort in ravijn; vier dooden. DONGGALA, 8 Febr. (Aneta-A.NJP.) Gistermiddag is een vrachtauto, waarmede dertig personen werden vervoerd, in het bergterrein in een ravijn gestort. Vier menschen wer den gedood, de overigen werden allen zwaar of licht gewond. Amorika's openbare schuld bedraagt 50 milliard. WASHINGTON, 8 Februari (Havas) De minister van financien heeft in de parle mentaire begrootingscommissie meegedeeld, dat de openbare schuld der Vereenigde Staten vijftig milliard dollars zal bedragen, zonder dat hierdoor de financieele positie des land in gevaar wordt gebracht. Het bedrag ls vijf milliard hooger dan de limiet waartoe mach tiging is verleend. Het overlijden van Sir Henry Deterding. Minister van Onderwijs betuigt zijn deelneming. 's-GRAVENHAGE, 8 Febr. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft tot de familie Sir Henry Deterding een brief van rouwbeklag gericht, waarin hij in het bijzonder herdacht heeft wat de over ledene deed voor het behoud en de verrijking van ons nationaal kunstbezit. Minister Slote- maker de Bruïne heeft met groote erkente lijkheid er in doen uitkomen, dat de man van het actieve zakenleven, door daden als bijv. de redding van het „Straatje" van Vermeer, de schenking van Terborch's „Briefschrijf ster" en zoo menig ander meesterwerk onzer oude Schilderschool getoond heeft, tevens zin te hebben gehad voor het groote cultureele verleden van ons volk. HAARLEM, 8 Februari Ondertrouwd 8 Februari: J. F. L. Disco en G. M. Boeree; H. van Bakel en E. A. de Graaff; P. Stijnman en C. J. Kiekens; A. M. Diermanse en H. Kuchta; A. C. Stevens en W. Dirks; F. Sperling en J. van Schie; J. Kampman en G. Diekmann; J M. Prikker en A. M. de Bruin; K. Bosma en P. C. Vos; J. G. W. Blonk en M. Tegele. Getrouwd 8 Februari: P. C. J. Romijn en J. de Graaff; B. W. Metz en H. C. Schmidtke; J. C. Verwer en A. van Scherpenzeel; B. J. Beneker en T. F. Hofman; P. C. Deen en W. Geijteman; A. W. F. Smit en H. van Schalk; P. van Veen en A. G. Bouw; J. L. Schaefer en Anspach; B J. Hoogendoorn en M. Fen- nis; W. Pannekeet en H. Serné; G. Gnesin en R. Herskovits. Bevallen 4 Febrpari: W. A. Hissink—Koop man. d.: 5 Februari: A. M. Sillevis—Blokker, z.; 6 Februari: G. Vergers—ten Have, d.- 7 Februari: M. M. v. d. Haak—Heinsbergen, 'd A. Alphenaar—Boxs, d.; M. G. Zweers—Lijn- zaat, z.; P. M. A. v. d. Broek—Rhee, d.; N W Heimering—de Vries, d.; 8 W. Schaap— Ger- rits, d.; H. M. N. Schneiderste Kloese, z. Overleden 5 Februari: M. T. Boeijing—Vester 62 j.. Brouwerskade 6 Februari: R. H., 4 mnd z. v. J. Wolfraad, Hazepaterslaan; 7 Februari- J. P. de Boever. 33 j„ Lotterstraat; M C* Schlebaum—v. d. Toom, 85 j„ Buitenrustlaan; J. Hamminga—de Zeeuw, 64 j„ Riouwstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7