Vredesonderhandelingen tusschen de Spaansche partijen Franco en Miaja zouden in contact getreden zijn. Berlijn heeft griep en kan geen humor meer verdragen. DONDERDAG 9 FEBRUARI 1939 HAAEEEJTS D A G B E A D S Engelsche bemiddeling voor overgave van Minorca Volgens afgevaardigden, die in de wandelgangen van de Kamer gesproken hebben met Léon Bérard, wordt beves tigd, dat de senator der Basses Pyrenées verwacht binnenkort naar Burgos terug te keeren, waar hij besprekingen zal voeren met Franco, teneinde de voor waarden vast te stellen, waaronder of ficieel diplomatieke betrekkingen zou den kunnen worden aangeknoopt tus schen Pai-ys en Burgos. Senator Léon Bérard. Bérard zou van meening zijn aldus meldt Havas dat een erkenning de jure van de re geering te Burgos in den kortst mogelijken tijd tot stand moet komen. Hij heeft van den mi nister van Buitenlandsche Zaken, generaal Jor- dana, reeds de beslissing kunnen krijgen, dat men de Italiaansche troepen van het Catalaan- sche front doet terugtrekken, opdat zij zich niet zullen kunnen bevinden in de nabijheid van de Fransche grens in verband met den rechtschen opmarsch. Dat is een eerste betoon van den wil tot kalmeering, die door Burgos te kennen is gegeven. Burgos wil de volledige politieke on afhankelijkheid handhaven, ondanks de gebo den buitenlandsche hulp. Het blijkt dus, dat de terugtrekking der Italiaansche troepen zal vol gen op het einde van den burgeroorlog, dat thans nabij schijnt. Het schijnt inderdaad, dat reeds be sprekingen zijn geopend door personen, die als tusschenfiguur optreden tus schen de generale staven van Franco en van Miaja en dat de laatste zich thans in staat zou zien tot onderhandelingen met den tegenstander, aangezien het gezag der republikeinsche regeering verminderd is sedert den val van Bar celona en het verlies van Catalonië, zoo vervolgt HavaS. Bovendien is de Ita liaansche invloed niet veel verder ge komen dan de Falangistische kringen en zouden de rechtsche leidende figuren eer geneigd zijn zich te oriënteeren naar een monarchistisch dan naar een totalitair systeem. Behalve deze indrukken, deelden degenen, die zich met Bérard onderhouden hebben me de, dat de senator der Basses Pyrenées een op lossing heeft voorbereid voor verschillende pro blemen, die gesteld zijn door de aanwezigheid van de vluchtelingen en de Spaansche soldaten op Fransch gebied, voor het in veiligheid bren gen van de schilderijen en kunstvoorwerpen, voor de bestemming die gegeven moet worden aan het Spaansche goud en de in Frankrijk uit geleverde wapens. Natuurlijk moét de toestem ming der beide betrokken regeeringen voor deze oplossing verkregen worden. Voor het oogenblik zou de repatrieering van vrouwen, kinderen en ouden van dagen kunnen worden ingewilligd zonder voorwaarde of reserve. Wat de uitge weken soldaten betreft, er zou den delinquenten amnestie worden verleend, doch het lot van misdadigers volgens het strafrecht zou nog moeten worden geregeld, in het bijzonder van hen, die schuldig bevonden zijn aan moord, plundering en brandstichting. De schilderijen en kunstwerken zouden in veiligheid worden ge bracht door de zorgen van den Volkenbond. Ten aanzien van de vergoeding der kosten voor logies, die de Spaansche regeering op zich zou nemen, zou men in de eerste plaats in minde ring kunnen brengen de waarde van de door de republikeinsche troepen uitgeleverde wa pens. Wanneer de waarde van het materiaal niet de kosten van het onderbrengen der vluch telingen mocht dekken, zou een andere wijze van betaling onder oogen kunnen worden ge zien. Zoo zouden de Spaansche goudreserves intact kunnen worden teruggeven. Dit zouden de grondslagen zijn, waarop de onderhandelin gen zouden worden gevoerd. Naar United Press uit Londen ver neemt is de Britsche kruiser „De vonshire", die eenige dagen te Port Mahon vertoefd heeft, met onbekende - bestemming weer vertrokken en thans verkrijgt United Press van betrouwbare zijde te Londen de verzekering, dat zich aan boord van het schip een ver tegenwoordiger van generaal Franco bevindt. Deze vertegenwoordiger is naar men gelooft eenige dagen geleden toen de kruiser Majorca aandeed, aan boord gegaan. Officieel geven de Britsche autoritei ten van het verblijf van den nationalis- lischen afgezant geen bevestiging, doch men meent te weten, dat de „Devonshire" Minorca heeft bezocht om te onderzoe ken of Minorca bereid is zich aan generaal Franco over te geven. Ook was bekend, dat Engeland aangeboden heeft een afgezant van Franco naar Minorca te escorteeren om met ae bewoners van het eiland te onderhandelen. Op dit oogenblik zouden de Britsche autori teiten het rapport omtrent het bezoek van den kruiser afwachten. Minorca is altijd beschouwd als een zone van bijzonder belang voor Engeland, dat de verster kingen, die er door de Spaansche regeering voor den oorlog gebouwd werden, met welgevallen heeft gadegeslagen. Merkwaardig is, dat de Italianen nimmer hebben gepoogd, Minorca te bezetten, zelfs toen zij zich vast op Majorca had den genesteld. Men meent thans, dat Engeland weinig moei te zal hebben, de overgave van het eiland te bewerken, waarschijnlijk binnen een week. Voorts is men van meening, dat Franco de ver zekering heeft gegeven, dat hij geen reden heeft tot het nemen van represaillemaatregelen, zoo dat de bewoners van het eiland geen vrees be hoeven te koesteren voor een overgave Op deze wijze dus zou Engeland een belang rijke zet op dit politieke schaakbord doen, waar door de betrekkingen tusschen Engeland en Franco hecht gemaakt kunnen worden. Minorca is slechts een van de kaarten, die Engeland uit speelt in een bekwaam diplomatiek spel, dat volgens United Press tot doel heeft den invloed van Italië en Duitschland over Franco te breken. Het is waarschijnlijk, dat Hodgson's terugkeer naar Burgos binnen enkele dagen een nieuwe periode van diplomatieke activiteit zal inluiden. Negrin te Le Perthusen toch op Spaansch gebied. Negrin is gisteren in gezelschap van generaal Rojo en van den mili tairen gouverneur van Barcelona in Le Perthus aangekomen. Hij heeft zijn intrek genomen in een kleine woning in de Hoofdstraat no. 20. Negrin bevindt zioh nog in Spanje, aan gezien hij verblijf houdt aan den Spaansche kant van de straat. De grenslijn loopt n.l. midden docr deze straat heen. Tegenover een vertegenwoordiger van Havas heeft Del Vayo uit naam van Negrin een verklaring afgelegd, dat hij zich, aange komen zijnde op Fransch gebied, van iedere verklaring zal onthouden. Hij wenscht slechts de Fransche regeering en Frankrijk dank te zeggen voer de ontvangst der civiele Spaan sche bevolking en van het leger, evenals voor de hemzelf en de Spaansche regeering bereide ontvangst". Toen de vraag gesteld werd, of Negrin voornemens was naar Valencia te gaan, ant woordde Del Vayo, dat het aan den presi dent was om hierop te antwoorden. Prominente Spaansche republikeinen die te Parijs zijn aangekomen, bevestigen, dat zich meeningsverschillen hebben voorgedaan tusschen Azana en Negrin. Negrin is van meening, dat slechts tegen stand in staat zal stellen tot een oplossing der Spaansche kwestie te komen op de ■basis der volgende drie punten: 1). Waarborg der onafhankelijkheid en onschendbaarheid van het grondgebied. 2.) Volksstemming en 3.) Staking der politieke en maatschappe lijke onderdrukking. Terwijl Negrin echter van meening is, dat deze drie punten onafscheidelijk zijn, is Azana ten aanzien hiervan minder onwrik baar. Bedoelde personen zeggen, dat men zich zelfs kan afvragen of dit mee- ningsverschil niet zou kunnen leiden tot een aftreden van den president der republiek. De Spaansche afgevaardigden Jose Diaz, leider der Spaansche communistische partij, en Giral, minister zender portefeuille, en oud-minister van buitenlandsche zaken, zijn inmiddels eveneens te Parijs aangekomen. Een berg- opgeblazen. Havas meldt uit La Junquera 9 Februari: Na ontruiming van al het zware materiaal uit de omgeving van Figueras hebben de regeeringstroepen den berg Bolins opgeblazen. Zij houden nog een stuk tusschen Rio Muga en Figueras bezet. Havas meldt voorts uit La Tour de Carol, dat de regeeringstroepen gister middag verscheidene bruggen hebben opgeblazen. Gisteravond waren de meeste bewoners uit Puigeerda vertrokken. Ongeveer 4000 vluchte lingen zijn Frankrijk binnen gekomen en 14.000 wijken nog naar Frankrijk uit. Er zijn nog onge veer 1300 gewonden in Puigeerda, die zullen worden weggevoerd. De vice-prefect heeft ge last dat zij moeten worden vervoerd onder be scherming van soldaten met de bajonet op het geweer, want de spoorwegbeambten zijn ge vlucht en weigeren terug te keeren wegens den rechtschen opmarsch. Het Nationalistische hoofdkwartier te Sala manca meldt, dat de troepen van Franco aan het Catalaansche front snelle en belangrijke vor deringen hebben gemaakt, dat zij gisteren om 8.30 uur Figueras genomen hebben en talrijke dorpen, met name in den sector Ripoll en de sectoren Ólot, Figueras en in het kustgebied Een communiqué uit Madrid meldt, dat de regeeringstroepen aan het Catalaansche front de hevige aanvallen weerstaan. Toegegeven wordt echter dat de rechtschen in den westelijken sector zijn gevorderd, terwijl zij in de sectoren aan de kust en van Gerona niet zijn opge schoten. Luchtbombardementen. Bij een bombardement, waarvan Puigeerda gistermiddag het doelwit is geweest, zouden 15 personen gedood en vijftig gewond zijn. Daar een der Nationalistische vliegtuigen over Bourg Madame vloog, heeft het Fransche geschut vier waarschuwingsschoten gelost. Vijf Fransche vliegtuigen hebben daarop langen tijd over de grens gevlogen. Ook Carthagena is gisteren gebombardeerd. Er werden 12 personen gedood en zeven gewond. Bovendien hebben acht Savoia vliegtuigen de haven en het stadsdeel Crao gebombardeerd. Hier vielen zes dooden en elf gewonden. Vliegtuigongeluk eiseht vier dooden. Toestel stortte neer op fabrieksloods. MILAAN 8 Februari. Een driemotorig vliegtuig is vandaag neergestort op een loods van een fabriek te San Ciovanni. Twee leden der bemanning en twee arbeiders, die in de loods werkten, werden gedood. (Havas). De Italianen in Spanje. Vertrek na het einde der vijandelijkheden, zegt Chamberlain. Camberlain heeft gisteren in het Lagerhuis bevestigend geantwoord toen opnieuw de vraag werd gesteld of het de meening der Britsche regeering was, dat de Italiaansche regeering zich ver plicht heeft haar troepen uit Spanje te rug te trekken, zoodra de vijandelijk heden ten einde zullen zijn. Britsche militaire operaties in 22 dorpen. Arabierenleider gedood. Reuter meldt uit Jeruzalem, dat mi litaire afdeelingen gisteren in samen werking met de luchtmacht uitgebreide „zuiveringsoperaties" verricht hebben in 22 Arabische dorpen in Midden-Palesti- na. Het kwam tot botsingen met ge wapende Arabieren, die zware verliezen leden. De Arabierenleider Abdoel Ka der werd gedood. Talrijke verdachten werden gearresteerd, terwijl een groote hoeveelheid vuurwapens in beslag werd genomen. Japan constateert Russische tegen werking in Noord-Sachalin. Protest te Moskou. Het Japansche persbureau Domei meldt, dat door tusschenkomst van de Japansche ambas sade te Moskou de Japansche regeering gepro testeerd heeft tegen een nieuw geval van „niet te rechtvaardigen" tegenwerking in Japansche concessies in Noord-Sachalin. Het geval betreft een steenkolenconcessie te Agnewo, welke vroeger was verleend aan de Japansche Sakai Maatschappij, in overeenstem ming met het Japansch-Russisch verdrag van 1925, welke concessie later is overgedragen aan de mijnbouwonderneming van Noord-Sachalin De Sovjet-regeering probeerde deze concessie in te trekken. VRIJDAG 10 FEBRUARI HILVERSUM I, 1875 en 301,5 M. 8.— VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8.Gramofoonmuzielc (Om 8.16 Berichten) 8.10.Morgenwijding. 10.20 Declamatie 10.45 Fantasia 11.15 Orgelspel en gramofoonmuziek 12.AVRO-Amusementsorkest. (Om 12.15 Be richten) 12.45 Gramofoonmuziek. 1.15 Het Puszta-orkést 2.Viool en piano 2.40 Causerie „Huisbewoners' lief en leed" 3.004.00 De Pal- iadians. 4.05 Gramofoonmuziek 4.35 De Ramblers 5.Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel 6.Es meralda 6.28 Berichten 6.30 Letterkundig over zicht. 6.50 Gramofoonmuziek 7.00 VARA-Kalen- der 7.05 Causerie „De sociale taak der gemeen telijke en provinciale besturen" 7.23 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Causerie „Levens waarden der Renaissance". 8.Zang met piano begeleiding 8.30 Causerie „Het dier in zijn we reld". 9.Fragmenten uit de opera Aï^a" 10. Gramofoonmuziek 10.15 Johnny and Jones. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.Piano voordracht. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.55 12.Gramofoonmuziek. HILVERSUM U, 415.5 M. Algemeen Programma,- verzorgd door de NCRV. 8.Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek (9.309.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst 11.Gramofoonmuziek 11.15 Pianovoordracht en gramofoonmuziek 12. Berichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Het' Stichtsche Salonorkest en gramofoonmuziek 2. Gramofoonmuziek 2.35 Christelijke Lectuur 3. Orgelspel 4.Zang en piano 4.45 Gramofoon- ziek 5.15 Het Amsterdamsche Kamermuziek- kwartet en gramofoonmuziek 6.30 Berichten, tuinbouwpraatje 7.Berichten 7.15 Literaire causerie 7.45 Gramofoonmuziek 8.Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten 8.15 Reportage en concert. 9.Bach-cantates (Opn.) 10.Be richten ANP, actueel halfuur. 10.30 „Quintolia" en gramofoonmuziek. 11.25 Gramofoonmuziek 11.5012.00 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.4011.50 Gramofoonmuziek 12.10 Orgel concert 12.35 Billy Thorburn en zijn Band 1.20 Causerieën „Empire excange". 1.352.20 Het Northern trio. 2.453.05 De Northern Ireland Zangers. 4.20 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.50 Radiotooneel 5.20 Gramofoonmuziek 5.40 Het Gershom Parkington kwintet 6.20 Berichten 6.45 Radiotooneel 7.05 Parlementair overzicht. 7.20 Orgelspel 7.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Ko mische voordracht 8.35 Revue-programma 9.20 Berichten 9.45 Causerie „Torpedoed in spats" 10.05 Het BBC-Orkest mmv. soliste 11.25 Reg. Pursglove en zijn orkest 11.5012.20 Dansmuziek (Gramofoonplaten). RADIO PARIS, 1648 M. 9.10.en 11.20 Gramofoonmuziek 12.30 Zang 1.05 Het Jean Granger-orkest 2.35 Zang 2.50 en 3.30 Gramofoonmuziek 4.50 Zang 5.05 Gramofoonmuziek 5.25 Het Ortambert-kwartet 6,35 Vioolvoordracht 7.20 Het Giardina-orkest 8.05 Gramofoonmuziek 8.35 Vioolvoordracht 8.50 Radiotooneel 10.50 Gramofoonmuziek 11.20 12.50 Nachtconcert mmv. solist. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek 6.30 en 7.50 Het Om roep-Amusementsorkest 11.20 Hans Neuhoff en zijn orkest 12.35 Het Omroepkleinorkest 1.30 Po pulair concert. 3.20 Het Danziger Landesorkest. Politie-muziekkorps, en solisten. 5.50 Cembalo voordracht 7.30 Voor soldaten 8.20 Het Omroep orkest en HJ-Ensemble 9.35 Gramofoonmuziek 10.11.20 Het Weensch Omroep-Amusements orkest. BRUSSEL. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Omroep orkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Piano voordracht 6.05 Gramofoonmuziek 6.20 Omroep- dansorkest 6.50 Scholierenkoor 7.35 en 8.20 Gra mofoonmuziek 9.05 Radiotooneel 10.3011.20 Omroepdansorkest. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Radio orkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Het Brusselsch blaasensemble 6.05 Zang 6.38 Gramo foonmuziek 8.20 Militair orkest 8.50 Radiotooneel 9.50 Militair orkest 10.3011.20 Gramofoon muziek. nEUTSCIILANDSENDER 1571 M. 7.30 Carl Woitschach's blaasorkest 8.20 Maand overzicht 9.20 Berichten 10.2011.30 Amster- damsch Concertgebouworkest (Opn.) Dr. Göbbels en zijn maatregelen tegen de cabaretartisten. Geen politieke moppen meer. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons d.d. gisteren: Heel Berlijn hoest, niest en fluistert schor. Iedere derde burger schijnt griep te hebben en het advies van den dokter, die toegeeft dat men de ooi-zaak van deze ziekte nog altijd niet precies kent, luidt onvoorwaarde lijk: in bed blijven. Maar de Berlijnsche mannen en vrouwen gehoorzamen aan het bevel eerst als de griep hen in haar klauw heeft. Is het eenmaal zoo ver gekomen, dan vervalt men ook weer in het andere uiterste dan vult men het medische advies als het ware nog aan met particuliere raadgevin gen:: men weigert aan familie of kennissen den toegang tot de ziektekamer en roept van bed uit den ondememenden bezoeker waar schuwend toe: „Geen stap verder! Je hebt vrouw en kinderen! Griep is besmettelijk!" De burgerlijke samenleving wordt door deze epidemie als het ware ondersteboven geworpen. Vooral in de ochtenduren behoeft men maar om zich heen te kijken: van jas sen en mantels wordt de kraag zoo hoog ge dragen als maai- doenlijk is en bij het wach ten op het een of ander verkeersmiddel houdt men zijn zakdoek gereed om onheil te voorkomen. Van bevoegde zijde lieten we ons verzeke ren, dat sterfgevallen ten gevolge van griep een groo'te zeldzaamheid zijn. In het jaar 1918, tegen het einde van den oorlog, toen de uitgehongerde menschen geen weer standsvermogen hadden was dat anders want juist in dat jaar zijn duizenden over leden. De epidemie heerschte toen in geheel Europa. Ook geestelijke invloed? Of deze lichamelijke epidemie ook invloed uitoefent op het geestelijk leven: c.f men door -het hoesten en niezen prikkelbaar wordt? Men zou het haast zeggen, want het feit, dat dr. Göbbels wegens het tappen van een paar door hem ongepast geachte moppen en de voordracht van enkele satyrieke ge dichtjes een viertal bekende en gevierde cabaretiers uit de „Reichskulturkammer" stoot, is een maatregel die wij tot dusver nog in geen ander land hebben zien nemen. Naar men ons vertelde, bevindt het viertal artisten zich thans in een concentratie kamp. waar ze kunnen nadenken over de zonden welke zij tegen den nationaal- socialistischen staat hebben begaan... voor- zoover hun hiertoe de tijd wordt gelaten. Dat de moppen over vooraanstaande man nen als dr. Göbbels, Hermann Göring, Heinrich Himmler en dr. Ley legio zijn en men nu al sedert den eersten dag van de (zooeven voor de zesde maal gevierde) na tionale omwenteling tot de orde van den dag behooren, weet ieder kind. Men hoorde zelfs vertellen dat de mannen over wie deze mop pen getapt werden, ze verzamelden, daar zij dat als een bewijs van populariteit be schouwden. En wij vonden dat een gezonde opvatting. Alleen over den Führer, als zijnde het staatshoofd, hoorde men slechts hocgst zelden een anecdote en was dat het geval dan kreeg men een vrij onschuldig verhaal tje te hooren. Zoodoende is het tot dusver een zeldzaamheid geweest, dat men tegen het tappen van een min of meer ongepaste mop of het zingen van een satyrisch gedicht van overheidswege heeft ingegrepen.: Vroegere geruchten. Men zal zich wellicht herinneren, dat er eens geruchten liepen over de soubirette Claire Waldorff, die wegens haar refrein van „Hermann heet hij!" de ontstemming van Hermann Göring zou hebben gewekt en eenige weken zou zijn opgesloten. Wij heb ben dit gerucht niet doorgegeven, want zulke losse beweringen zijn in het Derde Rijk aan de orde van den dag en bevestiging ervan is Scheepsbotsing op de Noordzee. Grieksch schip gezonken: opvarenden gered. Woensdagmiddag is op vijf mijl bezuiden Humber-lichtschip het Grïeksche schip „Katina Bulgaris" in aanvaring geweest met een onbe kend schip. De botsing geschiedde in zwaren mist. Het Grieksche schip liep zulke ernstige schade op dat het veel water maakte. De kapi tein besloot daarom noodseinen uit te zenden. Deze werden opgevangen door het Aemrikaan- sche stoomschip „Meantïcut" en het te Sande- fjord thuisbehoorende, onder Panameesche vlag varende stoomschip „Norlys". Beide schepen be gaven zich naar de aangegeven plaats van de botsing. Het duurde echter eenigen tijd voordat men den in nood verkeerenden Griek in den mist had gevonden. Intusschen voer ook de Nederlandsche sleep boot „Schelde" van L. Smit en Co.'s internatio nalen sleepdienst uit Yarmouth uit om assisten tie te bieden. De „Meanticut'1 was het eerst ter plaatse en nam de bemanning van het reeds zinkende schip over. Niet lang daarna is de „Katina Bulgaris" in de golven verdwenen. De „Katina Bulgarïs" mat 4567 bruto ton en 2878 netto ton. Het schip behoorde toe aan de reederij N. Th. Bulgaris te Andros. „Katina Bulgaris" was de vijfde naam van het in 1912 bij Richardson, Duck en Co. Ltd. te Stockton gebouwde schip. Tegen afstand van koloniën. Britsche liga gevormd. Woensdag is te Londen formeel een koloniale liga gevormd op een bijeenkomst van parle mentsleden van alle partijen en andere personen, die geïnteresseerd zijn in koloniale problemen. Het doel der liga is voor het publiek het belang in het licht te stellen van het Britsche koloniale rijk en in het bijzonder den nadruk te leggen „op de menschelijke. moreele en politieke be zwaren van concessies, welke ook, aan den Duitschen eisch tot overgave van Britsche kolo niale of mandaatsgebieden." moeilijk te verkrijgen. Hoorde men de laat ste weken omtrent den thans weer zco ener giek optredendeai dr. Göbbels ook niet allerlei sombere geruchten inzake huisarrest, aftre den als minister en nog veel meer? Op een gemeenschappelijke vergadering van „Kraft durch Freude" en de „Reichs- vkulturkammer" wees dr. Göbbels reeds 24 November 1938 op het volgens hem zeer be denkelijke feit, dat er in Duitschland nog artisten zijn, die het wagen het prestige van den staat te ondermijnen! En voor korten tijd zijn sedertdien wel eens kunstenaars, die over de streep waren gegaaan, geschorst of zij werden gewaarschuwd. Het ligt voor de hand, dat zulk een waar schuwing niet zonder effect bleef, doch op den duur geeft de smaak van het publiek den doorslag en de populariteit der thans zoo zwaai* gestrafte artisten doet vermoeden dat hun „kunst" van te sterken invloed ge worden was op de gedachtenwereld der luisteraars. Dr. Göbbels zegt dat heel dui delijk: ,De nationaal-socialistische staat duldt geen spotternijen. Op de voorpagina van het partijorgaan, den „Völkischen Beobachter" stond gisteren een artikel van Rijksminister dr. Göbbels onder het opschrift: „Hebben wij eigenlijk nog humor?" Hij verzekert daarin, dat het publiek tegen de sarcastische moppen en liedjes der thans uitgestooten artisten, Wer ner Finck, Peter Sache en het Roland-trio, al geruimen tijd heeft geprotesteerd. Ook dr. Göbbels.... Wij stellen daar tegenover, dat terzelfder tijd deze kunstenaars niet slechts in 't „Ka- baret der Komiiker" aan den Kurfürsten- damm. doch ook herhaaldelijk in de Club van Duitsche kunstenaars, waarvan Benno van Arent, tooneeldecorateur van reputatie de voorzitter is, in de stille Victoriastraat zijn opgetreden. En aanstootelijk voor het aanzien van den staat hebben we de daar getapte moppen eigenlijk nimmer gevonden! Vergissen we ons niet héél erg, dan was dr. Gctfcdlis daar zelf meer dan eens onder de lachende luisteraars! Thans schrijft hij in zijn breedvoerige beschouwing over het be grip humor„Het tappen van politieke mop pen was nog' een liberaal overblijfsel. Bij het vroegere systeem kon men daar nog wel iets mee bereiken, doch wij zijn in deze dingen te ervaren, dan dat wij ze verder toelaten!" (Nadruk verbcden). NED. CONGRES VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. De belangstelling voor de Lichamelijke Op voeding in ons land ontwaakt gelukkig. Van de heeren: Prof. Dr. G. A. van Poelje, Prof. Dr. M. W. Woerdeman, Prof. Dr. K. L. Gaulhofer en Dr. J. H. O. Reys is het initiatief uitgegaan om een Nederlandsch Congres voor Lichame lijke Opvoeding te organiseeren te Amsterdam en 's-Gravenhage op 13, 14 en 15 April 1939 met daaraan aansluitende...Openbare Zitting" der internationale Société Scientifique de L'éducation Physique op 15 April 1939. Eere-Voorzitters van het congres zijn de Mi nisters: Prof. Dr. J. R Slotemaker de Bruine, Dr. J. J. C. van Dijk en Prof. Mr. C. P. M. Romme. Uit Haarlem treffen we de namen aan van den heer W. P. Nuyten, voorzitter van het Ge nootschap voor Heilgymnastiek en H L. War nier van den Dienst voor Lichamelijke Opvoe ding. Epileeren is geen uitoefenen der geneeskunst. De Hooge Raad heeft thans arrest gewezen in de zaak van een schoonheidsspecialiste te Utrecht, die terecht heeft gestaan wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst, door het doen opnemen van een advententie in een plaatselijk blad, waarin werd gesproken over blijvende verwijdering van gezichtsharen. De Hooge Raad heeft nu als zijn oordeel ge geven, dat het epileeren niet valt onder het begrip „uitoefening der geneeskunst". Gaat de K. N. I. L. M. op Hongkong vliegen? Volgens luchtvaartkringen in Hongkong, al dus melfit het Chineesche telegraafagentschap, zal de K. N. I. L. M. de lijn JavaSaigon ver lengen tot Hongkong, teneinde aldus een ver binding tot stand te brengen met de lijn Hong kongSan Francisco der Panamerican Airways. De lijn JavaSaigon vormt een aftakking van de lijn BataviaPalembangSingapore. Een maal per week vliegt het K. N. I. L. M.- toestel dit traject. Jaarvergadering Staatk. Ger. Partij. Woensdag is te Utrecht in „Tivoli" de jaarver gadering der Staatkundig Gereformeerde Partij gehouden, waarin de voorzitter der partij het Tweede-Kamerlid ds. G. H. Kersten, een rede heeft uitgesproken, waarin hij het standpunt der partij onder de huidige politieke omstandigheden uitvoerig besprak. Ds. Kersten betoogde, dat de tijden zoowel van maatschappelijk en staatkundig als geestelijk standpunt bezien, sedert zijn vroegere jaarreden niet zijn veranderd, ja zelfs nog banger zijn ge worden. Ook in ons eigen land, waarin de eene na den anderen maatregel faalt. In plaats van te verlichten, vermeerderen de regeeringsmaatre- gelen den druk, terwijl de werkloosheid voort- woedt. Ook de middenstand wordt doodgedrukt en armoede heerscht bij vele winkeliers, kleine bazen en schippers. Met kracht wort aangestuurd op een menig bedrijf ten gronde richtende orde ning. Spr. wees hierbij op de varkens-misère, waarvan èn handelaars èn slagers èn boeren z.i. de dupe zijn geworden, alsmede op de maat regelen tegen de autobussen, welke in sommige gevallen nog door den rechter konden worden gestuit. Erger dan de materieele schade noemde ds. Kersten het geestelijk verval van ons volk. De coalitie heeft de reformatie verloochend en het bewind van dr. Colijn doet niet anders. Het heet christelijk, zelfs positief-christelijk, maar al wat waarlijk christelijk is, wordt met de voeten ge treden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9