Haarlem's Dagblad Paus Pi us XI overleden. De Stad als Bedrijf. Griep. Het Belangrijkste 56e Jaargang No, 17069 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendnplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, L2713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 10 Februari 1939 Abonnementen per week f0.25. p. mannd f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. In mijn vorig artikel heb ik de methoden te berde gebracht die de vermaarde bedrijfs- expert Herbert Casson heeft toegepast x>m den bloei en de ontwikkeling van Amerikaansche steden te bevorderen. Het lijkt de moeite waard nog iets meer te ontleenen aan hetgeen hij daarover schrijft in „Mijn Levensgeschie denis". Het klinkt weliswaar nogal Ameri- kaansch, maar Amerikanen zijn tenslotte menschen evenals wij en hun meerdere luid ruchtigheid en vatbaarheid voor massa-sug gestie is in de twintigste eeuw minder opval lend geworden. Niet omdat zij stiller maar omdat de Europeanen zooveel luidruchtiger zijn geworden. Waarmee ik alleen maar zeg gen wil, dat er in aard niet veel verschil be staat. En waarom zou men massa-suggestie niet ten goede aanwenden? Als Casson een stad nieuw leven wilde in blazen begon hij steeds met een studie van haar mogelijkheden en voordeelen. Dan stelde hij een plan op voor haar toekomstige on-t-. wikkeling en lanceerde dit in een massa bijeenkomst van ingezetenen. Daarvan vertelt hij aldus: „Ik stond er altijd op, dat ik het grootste vergadergebouw van de stad moest hebben. Ik pakte de zaal stikvol door toegang alleen te verleenen op vertoon van kaarten en dan een groot aantal kaarten uit te zenden. Om een zaal met drieduizend plaatsen te vul len moest ik, naar ik ondervond, twaalfdui zend kaarten uitsturen. Gewoonlijk had ik een orkest op het podium en natuurlijk trad de burgemeester als voorzitter op. Kwamen er andere sprekers, dan liet ik die het eerst aan het woord komen. Ik sprak altijd het laatst. En tot slot liet ik mijn gehoor opstaan om zich voor mijn nieuwe plan te verklaren. Ik had al vroeg in mijn leven geleerd dat een vergadering, wil zij uitwerking hebben, zich voort moet bewegen naar een climax, evenals een roman of een tooneelstuk. Zij moet eindigen met een leus: een levendige, gemakkelijk te onthouden zin. Een vergade ring moet niet eindigen met een dankbetui ging aan den spreker. Zeer zeker moeten er geen vragen gesteld worden, omdat er in een groot gehoor altijd verscheidene idioten zijn. Een vergadering moet niet op een anti-climax uitloopen Het gehoor moet vooruitgedrongen worden naar een duidelijke opinie. Zulk een vergadering draagt er geweldig toe bij om hindernissen te overwinnen, die altijd elke vooruitstrevende beweging in den weg gelegd worden". Casson geeft daar dan verder staaltjes van en vertelt nog meer over zijn reclame-cam pagnes. Zelfs liet hij zijn plannen aan de kin deren op de scholen voorlezen, natuurlijk met de bedoeling dat er zooveel mogelijk over ge praat zou worden en dat de jeugd, immer ge neigd tot geestdrift voor het nieuwe, er ver vuld van zou raken. Het is wel duidelijk dat hier een massa- psycholoog aan het woord is. Er zijn in het bovenstaande passages, die aan Europee- sche uitingen van massa-psychologen doen denken. Maar vergelijkingen van dien aard hebben weinig zin. De hoofdzaak is: blijkt uit deze citaten en uit die in mijn vorige artikel niet duidelijk, dat men in Amerika de zaak der stadsreclame en stadsontwikkeling op veel ondernemender en oorspronkelijker wijze heeft aangepakt dan bij ons? Daarom moet men in Nederland niet zeggen: „Nou ja, in Amerika lukken zulke dingen maar bij ons gaat het toch niet, want die Amerikanen zijn zoo heel anders". Neen, dat is een lamlendig standpunt. Als men de waarheid erkennen wil moet men zeggen: „Die Amerikanen heb ben fut en durf getoond en wij niet". Op handelsgebied zou de Nederlander zich zoo iets niet laten zeggen. Op de gebieden van techniek, vooral van lucht- en scheepvaart, nog minder. Waarom dan wel op het terrein der stadsontwikkeling? Wij hebben gelachen om sommige denkbeel den van het Initiatief Comité Amsterdam, het I. C. A., dat van de Apollolaan een pan toffelparade wou maken en werkelijk nog suc ces schijnt te zullen hebben met zijn denk beeld een „kunstberg" te stichten. Er komt zoo'n berg in het nieuwe Bosch en hij wordt vijftien meter hoog. Zulke dingen zijn mal. De Nederlander is volkomen ongeschikt voor pantoffelparades, Haagsche uitzonderingen „ter Piere" daargelaten. Onder aansporing begint hij er zeker niet aan. En de karak teristiek van Holland ligt juist in zijn vlakke land, .niet in kunstbergen, die ter hoogte van vijftien meter bovendien ridicuul zijn en tegen over onze duinen al een mal figuur moeten slaan. Men moet in ieder land en in iedere stad de mogelijkheden, de geaardheid van de bevolking, de wijze van reclame maken af zonderlijk bekijken. Dat gebeurt in handel en industrie immers ook! Maar een methode als die van Casson is heel wat anders dan gepeuter met pantoffelpara des en kunstbergjes*. Onlangs klom het raads lid Van Boekhoven op ons hoogste gebouw, keek rond en werd geïnspireerd tot een ge zond voorstel om een plan voor stedebouw- kundige ontwikkeling te maken: de ideaal- stad Haarlem te ontwerpen. Dat was een goed denkbeeld. Maar waarom zou men ook op het hier bedoelde gebied niet zoo'n plan maken en tot uitvoering brengen? Waarom zou men het advies van een ervaren buiten lander als Casson niet inwinnen, hem hier niet heen halen en hem zijn denkbeelden mondeling en schriftelijk laten uiteenzetten? Dat klinkt nu wel erg ongewoon, maar wij leven in een nieuwen tijd, die nieuwe eischen. stelt. Waarom probeeren we niet meer nieuwe dingen? ïL P. Paus Pius XI. Hedennacht om 4.51 uur Nederl. tijd is Paus Pius XI op 81-jarigen leeftijd overleden. Gistermiddag had de Paus een aanval van hartzwakte gehad, welke ongeveer drie kwartier duurde. In den loop van den avond kwamen berichten binnen, die er op duidden, dat de toestand van Z.H. achteruitgaande was en dat men zich op het ergste voorbereidde. Dr. Rocchi bleef den geheelen nacht aan het ziekbed van den Paus. Hij werd bijgestaan door vier Franciscaner monniken, die als verplegers optraden en dr. Bonanome, den specialist in uraemie. Aan het sterfbed van den Paus waren aanwezig zijn neef dr. Ratti, alsmede verscheidene hooge geestelijken en pro fessor Aminta Milani, de lijfarts van Z.H., die hem in zijn laatste oogenblïk- ken bijstand hebben verleend. Het Heilig Oliesel ontving de Paus uit han den van kardinaal Lauri. De kardinaals Eugenio Pacelli, staatssecreta ris, en Caccia Dominici, alsmede markies Sera- fini, gouverneur van Vaticaan-stad, begaven zich terstond na het overlijden naar de pause lijke vertrekken op de tweede verdieping. Hoewel de laatste woorden welke hij sprak niet duidelijk verstaanbaar waren, meent men, dat zij luidden: „Vrede, vrede o Jezus". Het was den paus niet meer mogelijk mede te doen aan de gebeden der stervenden. Slechts aan de beweging der lippen kon men zien, dat hij de gebeden volgde. Zijn oogen stonden hel der en duidelijk, uitgezonderd, wanneer een nieuwe hartaanval hem kwelde. Op het laatste oogenblik hief hij de hand op om den laatsten ze(gen te geven. Toen liet hij de hand vallen en sloten zich zijn oogen voor het laatst. Toen de dood intrad, was zijn gelaat bleek, maar met zeer zuivere en verheven trekken. In het Vaticaan is naar Reuter meldt afge kondigd, dat een volkomen stilzwijgen in acht genomen moet worden. De poorten van Vaticaan stad zijn gesloten. Alle vreemdelingen hebben de omgeving van het Vaticaan moeten verlaten. Het bestuur over de kerkelijke zaken is thans in handen van den kardinaal-secretaris mgr. Pacelli en van een commissie van kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, die door den Paus kort voor zijn dood benoemd waren. In den loop van den morgen zijn de kardi nalen tot de sterfkamer toegelaten, waar zij een voor een neerknielden en den H. Vader de hand kusten. Het balsemen van het stoffelijk overschot zal eenigen tijd in beslag nemen, en waarschijnlijk zal het twee dagen duren alvorens het publiek in de Sint Pieter den Paus zijn eerbied kan be toenen. „De Paus is waarlijk dood." VATICAANSTAD, 10 Febr. (Havas-A.N.P.) De Paus heeft den laatsten adem uitgeblazen. een sluier van witte zijde bedekt zijn gelaat. In de sterfkamer worden de gebeden der sterven den gebeden. Kardinaal Pacelli heeft het over lijden van den Heiligen Vader officieel vastge steld. Hij naderde het doodsbed van den Paus, waarvan het gelaat werd onthuld. Driemaal riep de kardinaal den overledene bij zijn naam en telkens stiet hij met een kleinen zilveren ha mer tegen zijn slaap. Vervolgens richtte hij zich tot de aanwezigen en riep uit: „De Paus is waar lijk dood". Daarna knielde hij neer. Vervolgens overhandigde een kamerheer aan kardinaal Pacelli den vissehersring en het wa pen van den Paus. De staatssecretaris maakte vervolgens een acte op van het overlijden en van de overhandiging van den ring en las deze aan alle aanwezigen voor. Daarna verliet hij de sterfkamer-, waar alleen eenige geestelijken in gebed verzonken, achter bleven. Kardinaal Pacelli begaf zich vervolgens naar een zijkamer, waar hij zich ontdeed van den schoudermantel welke hij tot dusver droeg, hiermede te kennen gevende, dat hij het bestuur der kerk ad interim op zich nam. De kardinaal teekende de acte van overlijden en gaf bevel de zware klok van de St. Pieter te luiden om den geloovigen mededeeling te doen van het overlijden van den paus. Daarna trad hij de zaal der congregaties binnen, waar hij zijn'verdere orders gaf. Op het luiden der zware klokken der St. Pieter namen alle kerken van Rome het lui den over. De St. Pieter begon te Luiden óm 6.45 uur. Vanmiddag wordt het stoffelijk overschot van den Paus overgebracht naar de troonzaal. Aan de ramen van het Vaticaan hangen de vlaggen halfstok. De Romeinsche bladen vermelden den dood onder enorme koppen in extra-edities. De „Messagero", die ruim drie pagina's wijdt aan de levensbeschrijving van den Paus, schrijft: „Het Christendom is in rouw". Het blad noemt Pius XI „den Paus der ver zoening". Naar Reuter verneemt, zullen de kar dinalen op 28 Februari in Conclave bij eenkomen voor het kiezen van den op volger van Paus Pius. (Voor de biografie van den Paus zie men pag. 5). Japanners landen op Hainan. Het eiland bezet. TOKIO, 10 Februari. (Reuter-A.N.P.) Officieel wordt hier gemeld, dat de Ja- pansche troepen geland zijn op het eiland Hainan, gelegen in Zuid-China, tegenover Fransch Indo-China. Tegen den ochtend hebben eenige eenheden van het Japansche leger in nieuwe samenwer king met de vloot, met goed succes een verras sende landing op het eiland verricht. Zij zeiden, dat zij hun posities wilden consolideeren en zich over liet eiland verder zullen verspreiden. De vertegenwoordiger van het Japansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft, naar Domei meldt, verklaard, dal de ki'ijgsverrich- tingen der Japansche troepen op hét eiland Hai nan de Japansch-Fransche overeenkomst van 1907 niet schenden. Want in dien tijd was China volkomen hulpeloos en Japan en Frankrijk hebben de overeenkomst toen gesloten om elkan der te steunen bij de handhaving van vrede en orde in de nabijheid van hun gebied. Sindsdien zijn de omstandigheden in China geheel veran derd. Onrust en verwarring zijn voortdurend afgenomen en het gevaar voor een aanval op deze streek, die China als militaire basis wilde gebruiken, nam steeds toe. Hainan werd inder daad een zeer belangrijke Chineesche basis. De Japansche militaire autoriteiten wenschten met de bezetting van Hainan de Chineesche strijd krachten op het eiland uit te roeien, aldus Domei De notawisseling van 1897 tusschen Frankrijk en China:, waarbij werd overeengekomen, dat China het eiland nooit zou afstaan, is, volgens den woordvoerder, een aangelegenheid dier bei de landen, waardoor Japan in geen enkel op zicht gebonden is. K. L. M.-net in Wést-Indië uitgebreid. Driemaal per week TrinidadBarbados. 's GRAVENHAGE 10 Februari. In den aan vang van deze maand heeft de K. L. M. een nieuwe lijn toegevoegd aan haar luchtnet in de West. Het is de verbinding CurasaoTrinidad Barbados. De dienst op Trinidad zal eenmaal per week worden gevlogen. Het traject loopt nagenoeg geheel over zee. De afstand tusschen Curasao en Port of Spain, de havenstad van Trinidad, bedraagt 850 K.M. Van Trinidad uit vindt een driemaal wekelijksche dienst plaats op Barbados, een eilandje in Engelsch gezit in de nabijheid van Martinique, dat tot nu toe van alle luchtverkeer verstoken was. Het geheele luchtnet in de West bedraagt nu 2500 K.M. en er bestaan nog verschillende uit breidingen op het programma. Zoo kan het weer waarschijnlijk worden geacht, dat Suriname reeds in den loop van dit jaar aangesloten zal worden op het luchtnet der K. L. M. hiertoe zal de lijn .naar Trinidad doorgetrokken worden tot Paramaribo, een afstand van 900 K.M. Er worden te dien aanzien op het oogenblik nog besprekingen gehouden met de gouverne menten van Suriname en Curacao, die in alle opzichten hun medewerking verleenen. De nieuw geprojecteerde luchtvel-binding zal voor de Nederlaridsché gebiedsdeelen in de West stellig van veel belang zijn. De bootreis van Curacao naar Paramaribo duurt altijd nog 5 a 7 dagen. Per vliegtuig wordt de reis tot 7 uur be kort. Aanvankelijk zal deze dienst een keer per week worden gevlogen. Komend in milliardentallen, Plotseling en in 't geniep. Hebben z' ons weer overvallen De microben van de griep. Een uitbundig niezeproesten, Rillen in een stoel bij 't vuur, Rauwgekeelde prikkelhoes ten, Een verhoogde tempratuur, Binnenlandsche onlustknepen En nog meer van dat soort pret, Hebt u het nog niet begrepen? U hebt griep, u moet naar bed. Ga en draag het. daar geduldig Ja, nu hebben ze u beet, Maar de soort is erg onschuldig Zegt de dokter die het weet. Toon u ziek van goeden wille. Leg u neer, blijf niet in draf, Slik uw poeders of uw pillen, Dan bent u er gauw weer af. Kost het u ook enkle dagen, Gfj zijt weder frisch daarna, Het millioenenheir verslagen Juicht gij blij: griep griep hoera! RECHTSBIJSTAND BUR. KRANEVELD, JACOBIJNESTRAAT 10. Kantoor 9—5, 's av. 7—8 ur. - ADVIES ƒ0.8 (Adv. Irigez. Med.j Spaansche Nationalisten bezetten Minorca. Bij den opmarsch in Noord-Spanje de Fransche grens bereikt. Troepen van generaal Franco zijn gisteren aan land gezet op Minorca en hebben dit eiland in bezit genomen. Eenheden van het plaatselijke garni zoen, die tegen de republikeinsche autoriteiten in opstand zijn gekomen, sloten zich bij de Nationalisten aan. Denzelfden dag hebben de rechtsche troepen de Fransche grens bij Le Perthus bereikt en er de vlag van het Nationalistische Spanje geheschen. Uitvoerige bijzonderheden over beide belangrijke feiten vindt men op pag. 5. Inmiddels wordt uit Marseille gemeld, dat de Britsche kruiser „Devonshire" met 450 Spaansche vluchtelingen van Minorca aan boord vanmorgen aldaar aangekomen is. Voorts meldt Havas, dat de Spaansche minister-president, Negrin en de minister van buitenlandsche zaken, Del Vayo, per auto uit Toulouse met onbekende bestemming ver trokken zijn. Te Cerbère heelt men heden ontploffingen vernomen, welke er op duiden, dat de regee- ringstroepen verschillende gebouwen te Portbou in de lucht laten vliegen, o.a. het munitie-depót en het station. Den geheelen dag zijn de vracht auto's uit Spanje blijven aanrijden. Volgens de zich hierop bevindende soldaten, zijn Franco's troepen eenige kilometers ten zuidoosten van Portbou. Voorts zijn gisteren 380 manschappen der internationale brigade Frankrijk binnen gekomen. Na de verklaring van Chamberlain Italiaansch commentaar op het Fransch- Britsche bondgenootschap. De diplomatieke redacteur van het Italiaan- sche agentschap Stefani schrijft: De aanteekening van de officieze Informazione Diplomatica verduidelijkt zeer van pas de op vattingen van de verantwoordelijke Italiaansche kringen. Het militaire Fransch-Britsche bond genootschap is geen nieuwigheid, want het werd regelmatig vastgelegd in de verplichtingen, die naar de bedoelingen van Londen en Parijs in de plaats moesten komen van het Locarnopact. Deze verplichtingen zijn bekend sedert de on- derteekening, d.w.z. sinds ongeveer drie jaar. Zij werden door Chamberlain bèvestigd tijdens zijn reis naar Rome en ook in officieele verkla ringen in het Britsche parlement. Er was dus geen enkele Verrassing, noch in Italië, noch el ders over die recente bevestigingen. Dit bondge nootschap doet zich in zijn obrspronkelijken geest en in zijn welbekende bewoordingen voor van defensieven aard, hetgeen zou kunnen worden bevestigd door de er na komende En gelsch-Italiaansche overeenkomsten, en door de Fransch-Duitsche verklaring evenals de ge noemde officieuze Italiaansche aanteekening. Intusschen zijn elementen, die duidelijk gun stig staan tegenover een preventieven oorlog niet afwezig in den boezem der „demoplutocra tieën". Zelfs beweerde dezer dagen een Parijsch blad, dat Engeland en Frankrijk er belang bij hebben om den ijjd voor het overgaan tot een aanval op Duitscnland en Italië te verhaasten, voordat deze beide mogendheden van de spil haar bewapeningen zouden hebben versterkt. Het zou stoutmoedig zijn de mogelijkheid uit te sluiten, dat extremistische stroomingen eens de bovenhand zouden krijgen, aan den anderen kant nemen de dementis van Roosevelt niets weg van de realiteit der Amerikaansche leve ranties aan Frankrijk. Het woord is aan Anna Dix: Voorzichtigheid in het oor deel is een teeken van geeste lijke rijpheid. De moderniseering der Haarlemsclie Reiniging. Voor drie kwart werkt het nieuwe systeem. Eenige jaren geleden heeft de Raad. op voorstel van B. en W. besloten de Haarlem- sche Reiniging te moderniseeren. De gesloten vuilnisemmers met daarbij behooren.de op- haalautos kwamen. Thans zijn reeds 28.000 vuilnisemmers uit gezet. Er moeten er nu nog 10.000 komen, zoodat voor ongeveer driekwart het nieuwe systeem werkt. In de laatste weken zijn weer eenige wij ken gemoderniseerd. Dan komen er, zoo deelde de directeur ons mede, altijd eenige klachten, maar die vinden voor het grootste gedeelte hun ontstaan in onbekendheid. Het is bekend, dat de eerste vuilnisemmer.i koste loos gegeven wordt, voor den tweede moet f 2 betaald worden. Wil men evenwel een der de emmer hebben, dan moet daarvoor f 10 per jaar gegeven worden, omdat gemeend wordt, dat men onder normale omstandighe den aan twee emmers genoeg- heeft. Nu leert de ervaring, dat het aantal gevallen waarin een derde emmer inderdaad noodig is, zeer klein is. Het komt een enkelen keer voor als er veel asch bij een centrale verwarming ge borgen moet worden. Maar dan kunnen de menschen zoo'n abonnement voor een derden emmer beperken tot de 6 wintermaanden, waaardoor de kosten tot de helft terugge bracht worden. Het is zelfs mogelijk om een abonnement voor een kwartaal te nemen. CENTRAAL COMITé VOOR WERKLOOZEN. Afd. Vak- en Ontwikkelingscursussen. Voor een groot aantal belangstellenden; deelnemers aan bovengenoemde cursussen, werd gisteravond door den heer E. A. van de Haar. voorzitter van het Centraal Comité voor werkïoozen, een inleiding gehouden over het onderwerp ,,De politieke invloed op het eco nomische leven en de Nederlandsche Han delsbalans" Spreker schetste eerst de economische toe standen uit den tijd van de Fransche over- heersching en de moeilijkheden met het toen geldende muntstelsel. Verder besprak hij de verschillende politieke gebeurtenissen over de afgeloopen 10 jaren en toonde met een aantal zeer duidelijke gra fieken de invloed hiervan op het koerspeil ter beurze aan. Ook aan den steeds ongunstiger wordenden toestand van de Nederlandsche Handelsba lans werd een uitvoerige beschouwing ge wijd. Spreker gaf verder nog een verklaring van het aftreden van Schacht, als president van de Duitsche Rijksbank en de mogelijke ge volgen hiervan. De lezing werd met belangstelling gevolgd. Na de pauze werd een aantal door de aanwe zigen gestelde vragen door spreker uitvoerig beantwoord, waarna de voorzitter der propa ganda commissie namens de aanwezigen spre ker dankte voor den leerzamen avond. Hi U UET aantal Groentjes in Haarlem's Dagblad neemt jaarlijks toe en dat beteekent wat op een aantal van nu bijna 50.000 per jaar. Zulke cijfers spreken. Zij spreken van succes en voordeel voor hen, die er de uiterst geringe kosten aan hebben besteed. HEDEN: 14 PAGINA'S. Haarlenische Raadsverkiezingen. J. A. Scholl weer in den Raad? Naar wij vernemen bestaat het voornemen bij de S1DA.P. te Haarlem, den heer J. A. Scholl, ambtenaar bij de registratie, die vroe ger ook reeds in den Raad gezeten heeft, bij de a.s. verkiezingen weer candidaat te stellen en wel op zoo'n plaats op de lijst, dat zijn ver kiezing zeker is. HAARLEM EN OMGEVING. pag. De heer J. A. Scholl weer in den Haarlem- schen Raad? 1 De spoorwegoverweg: bij de Kleverlaan wordt thans verbeterd. 2 De meerderheid van B. en W. van Haarlem ontraadt de demping der Bakencssergracht. Het voorstel Klein om de watergang 2 M. te versmallen wordt overgenomen. Verder wordt doortrekking van de Nieuwe Gracht Z.Z. tot aan den Koudenhorn voorgesteld. 13 BINNENLAND. De Eerste Kamer is reeds gereed gekomen met de algemeene beschouwingen over de rijksbcgrooting. 3 In de wetswijziging inzake vereenigen en en vergaderen is weer een wijziging gekomen 3 Van den heer de Raad is nog steeds geen spoor gevonden. 3 BUITENLAND. De regeering Spaak is afgetreden. 2 De Spaansche Nationalisten hebben Donder dag het eiland Minorca bezet. 5 Gisteren bereikten de troepen van Franco bij hun opmarsch in het Noorden de Fran sche grens. 5 Paus Pius XI is hedenmorgen vroeg.op 81- jarigcn leeftijd overleden. 5 De Arabische groepen op de Palestijnsche conferentie zijn tot overeenstemming ge komen. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: De stad als bedrijf. j Het leven van Paus Pius. 5 Van onzen Londenschen correspondent: De Palestijnsche conferentie te Londen. 9 Van onzen Parijschen correspondent: Ont stellend leed der Spaansche vluchtelingen. 13 Voor de Jeugd. jj De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op Q

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1