Fortunette in het Casino te Zandvoort. Vicks Va-tro-nol VRIJDAG 10 FEBRUARI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 ARROND. RECHTBANK Het was een hazardspel, meent de Officier. Twee geldboeten van 100. geëischt. HAARLEM Donderdag. Tn den zomer van 1937 kon men in het Casino te Zandvoort het spel Fortunette beoefenen of misschien beter gezegd: men kon een lot koopen in de Fortunette loterij. De pret was echter niet van langen duur want op 4 Augustus deed de Zandvoortsche politie een inval en werden alle speeltafels en verdere requisieten, die voor de beoefening van Fortunette onontbeerlijk zijn in beslag genomen. De leden van de Sociëteit „Zandvoort" want alleen zij mochten hun fortuin bij Fortu nette beproeven waren dus genoodzaakt weer tot bridgedrives en dansavonden hun toe vlucht te zoeken. Voor de Rechtbank moesten zich nu een 50- jarige accountant en een even oude handelaar in foto-artikelen verantwoorden, die beschul digd werden van overtreding van Art. 254 bis W. v. S. (het aan het publiek gelegenheid geven tot hazardspel). De Commissaris van Politie te Zandvoort mr. P. L. J. Reyinga gaf een uitvoerige beschrijving van het spel. Het werd gespeeld met een aantal fiches en loten. Men kon een heel,, een half, een kwart en een achtste lot nemen. Deze loten kost ten respectievelijk f 10, f 5, f 1 en f 0,50; de prij zen, die men daarop kon winnen waren niet gering n.l.: f150, f 75, f 10 en f7,50. Er waren verder zeer vele combinaties mogelijk. Er ston den in een zaal eenige tafels waarin eenige apparaten ronddraaiden met roode en zwarte vakken en verschillende nummers. Er was ook een soort spelleider, die evenals zijn roemruchte „collega's" te Monte Carlo Fransch sprak. Nu is Fransch spreken in Monte Carlo de gewoonte maar in Zandvoort verstaan de meeste men- schen ook Nederlandsch, weshalve de commis saris en de andere autoriteiten erop hadden aangedrongen, dat men zich van de Nederland- sche taal zou bedienen. Op 22 Juli werd het Casino geopend en men kreeg toen aan zijn tafeltje een lot. Later werd het karakter van Fortunette echter veranderd. Men ging om de speeltafels zitten of staan ter wijl de loten dikwijls niet meer in handen van de spelers kwamen. De schijf draaide toen ook permanent door terwijl het „cinq florins sur rouge" en ,,c' est fini messieurs" niet van de lucht was. Zóó was de situatie op den avond van den vierden Augustus toen de politie de verschillende stukken in beslag nam. Bij dezen inval bleek tevens, dat er zich vele menschen in de zaal bevonden, die geen lid der sociëteit waren. Men kon namelijk ook geïntroduceerd worden terwijl men zich anders kon opgeven als adspirant lid en dan een i-ijksdaalder be taalde. Na eenige dagen werd dan medegedeeld of de ballotage-commissie het adspirant-lid had aangenomen. Het eigenaardige geval deed zich echter voor, dat ook adspirant-leden andere menschen introduceerden. Een 44-jarige Zand voortsche dansleeraar, die als chef de réception had gefungeerd beoordeelde de menschen naar hun kleeding, voorkomen, persoonlijkheid en. moraliteit. Een andere Zandvoorter was als portier ge- engageerd en had' Verder tot taak, een groote enveloppe in de lucht te. steken als er autoritei ten naderden! Iedereen nam aan het spel deel, zoo verklaar de een Zandvoortsche rechercheur van politie. De secretaris en waarnemend voorzitter van de „Sociëteit Zandvoort" had steeds zoo veel als in zijn vermogen lag de hand aan de statuten en de reglementen der Sociëteit gehouden. De beide verdachten bemoeiden zich daar nooit mee. Tenslotte werden nog eenige bezoekers en de „croupier" van het spel gehoord. Hierbij kwam vast te staan, dat de stand der tafels verschil lende malen was veranderd. De twee verdachten hadden een combinatie gevormd met een drietal Belgen. Deze combinatie zorgde verder voor aanneming en ontslag der verschillende func tionarissen en ook voor de meubileering en in richting der zalen. De 37-jarige Zandvoortsche exploitant van het Casino deelde mede, dat hij de bewuste zalen weer onderverhuurd had aan de Sociëteit „Zandvoort". Requisitoir. Wanneer wij nagaan wat er allemaal gebeurd is, dan acht ik de overtreding van art. 254 bis het aan het publiek gelegenheid geven tot hazardspel bewezen, aldus de Officier in zijn requisitoir. Men kan dit wel als een loterij be schouwen omdat het hier niet ging om één be paalden reeds uitgeloofden prijs. De prijzen varieerden naar gelang van het aantal spelers. Om de „roulette" moesten menschen zitten, die zelf hun eigen risico konden bepalen. Er is dus aan het publiek gelegenheid gegeven tot ha zardspel. Men heeft zich hiertoe van de „doode" sociëteit „Zandvoort" bediend, die nieuw leven moest worden ingeblazen. Het spel is niet in een besloten kring gespeeld. Met de bepalingen in de statuten der Sociëteit werd de hand gelicht. Honderd gulden boete of 30 dagen eischte de officier tenslotte tegen ieder der verdachten. Ceen hazardspel. Mr. M. Levenbach meende, dat er wel dege lijk informaties over de nieuwe leden werden ingewonnen en dat er dus wèl ballotage plaats vond terwijl ook de lijsten met adspirant-leden in de zaal werden opgehangen. De verdachten hebben zeker niet opzettelijk aan het publiek de gelegenheid gegeven tot ha zardspel. Zij konden niet vermoeden, dat er niet altijd streng de hand werd gehouden aan de reglementen der Sociëteit. Volgens spreker was „Fortunette" echter geen hazardspel doch een loterij. Met verschillende juridische argumen ten lichtte mr. Levenbach dit uitvoerig toe om tenslotte tot vrijspraak te concludeeren. De schietpartij te Halfweg. Op 25 Augustus des avonds om kwart over elf werd een der gemeenteveldwachters te Half weg gewaarschuwd, dat er een dronken auto mobilist uit Amsterdam naderde. De bewuste automobilist was echter zoo snel door Halfweg gereden dat er geen gelegenheid was hem aan te houden. Degene, die den veldwachter gewaarschuwd had, een 39-jarige kruidenier uit Halfweg was echter onmiddellijk bereid om den hevig slin gerenden automobilist na te rijden. De veld wachter sommeerde hem tot drie maal toe met een rooden lantaarn tot stoppen en schoot., toen aan zijn sommatie geen gevolg werd gegeven, beide achterbanden van den wagen stuk. De in zittende, een 45-jarige kunstschilder uit Amster dam bleek onder den invloed te zijn van ster ken drank. Door den kantonrechter werd hij veroordeeld wegens het besturen van een motor tijtuig terwijl hij onder zoodanigen invloed van sterken drank verkeerde dat hij niet in staat moest worden geacht dit motorrijtuig naar be- hooren te besturen. Van dit vonnis 14 dagen hechtenis, 1 jaar intrekking van het rijbewijs was de verdachte in hooger beroep gekomen Verder was hem nog ten laste gelegd, dat hij niet onmiddellijk aan een bevel van de politie had voldaan. De officier achtte beide feiten, gezien 's mans rijden te Amsterdam waar hij volgens getuigen bijna een tram raakte en de verklaring van den veldwachter bewezen en eischte 14 dagen hech tenis, 1 jaar ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen en f 50 boete sub 25 dagen. De officier bracht verder hulde aan den veldwachter Collignon van Halfweg en aan den winkelier voor hun doortastend en kordaat optreden. „Drink geen Vermouth, als je ver moedt, dat je ver moet" zoo besloot spr. zijn requisitoir. Mr. P. C. Goudsmit gaf toe, dat verdachte iets had gedronken: 1 glas Vermouth, 1 glas bier en drie glazen jenever. Men heeft deze geschie denis opgeblazen tot een Wild-West drama. Spr. achte de verschillende ten laste leggingen echter niet bewezen en vroeg vrijspraak of in ieder geval geen hechtenisstraf. MANDOLINECLUB APOLLO De Arbeiders Mandolineclub Apollo" hield Donderdagavond in een der zalen van Dans instituut Theo van der Moolen een gezellli- gen avond. Deze feestelijke bijeenkomst droeg een zeer gevarieerd karakter. Er was in de eerste plaats het optreden van het mandolinekwar tet dat zich als een uitstekend ensemble deed kennen en met zijn nummers veel succes oogstte. En voorts de Hawaiian groep „The Honolulu String Players" die zich eveneens in veel bijval mocht verheugen. Dat de Apollo-meschen ook op de „Bühne" wat presteeren bleek in de aardige korte stuk jes die ten tooneele werden gebracht en waarmede men zich best bleek te amuseeren. Wij noemen o.a. de grappige tweespraak „De rijkgeworden visschersjongen." Voor velen lag het hoogtepunt van den avond ongetwijfeld in het kienspel, dat voor en na de pauze een punt van het prograjnma uit maakte. Resumeerende kan gezegd worden, dat het bestuur der Mandolineclub haar leden een uiterst genoeglijken avond bezorgd heeft. Gedistingeerd; zoo'n gladderinc Jan Fortgens Gr. Houtstraat 108 naast Cinema Palace (Adv. Ingez. Medj HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem Gelet op art. 8 der Hinderwet; Doen weten, dat bij hun beschikking van heden is verdaagd de beslissing op het ver zoek van de Metaalbeitelfabriek „Sazo" te Haarlem.om vergunning tot oprichting van een inrichting voor het vervaardigen, van metaalbeitels in het perceel aan de Gonnet- straat No. 7, kad. bekend gemeente Haarlem, Sectie B No. 3161 en het daarin plaatsen van 8 electromotoren met een gezamenlijk vermo gen van 14.5 P.K. benevens 3 ontlaatovens en 4 hardingsovens, beide verwarmd doca' gas, alsmede een autogenisch laschapparaat. Haarlem, 9 Februari 1939 Burgemeester en Wethouders van Haarlem J. E. DE VOS VAN STEENWIJK De secretaris, WESSTRA. Burgemeester en Wethouders van Haarlem Gelet op art. 8 der Hinderwet; Doen weten, dat bij hun beschikking van heden is verdaagd de beslissing op het ver zoek van Adolf de Vries, directeur der N.V. Hollandsche Eenheidsprijzen Maatschappij „Hema" te Amsterdam, om vergunning tot oprichting van een lunchroconbedrijf in het perceel aan de Kruisstraat Nos. 51 en 53, kad. bekend gemeente Haarlem, Sectie C No. 6165 en waaiwoor zullen worden geplaatst 6 elec tromotoren met een gezamenlijk vermogen van 35^ P.K. voor het aandrijven van diverse werktuigen, benevens een gasoven en een gas fornuis. Haarlem, 9 Februari 1939 Burgemeester en Wethouders van Haarlem J. E. DE VOS VAN STEENWIJK De secretaris, WESSTRA. DE WERKVERSCHAFFFING BIJ HOUT EN PLANTSOENEN. De werkverschaffing bij Hout en Plant soenen welke deze week werd stopgezet van wege de vorst, is hedenmorgen weder aan gevangen. De tewerkgestelden kregen name lijk Woensdag bericht dat zij met ingang van heden weder te werkgesteld werden. JioüftlpyAt wordt voorkomen en bestreden door het probate en onschadelijke middel Bij alle apoth. en drog. vanaf f. 0.80 p. flac. (excl. 0.8 MUM Töghl/ (Adv. Ingez. Med.) Film van de reis van Daladier. Vertooningen in de zaal van den H. K. B. In het gebouw van den HK.B. worden heden en Zaterdag eenige vertooningen ge geven van journaalopnemingen van de reis, welke de Fransche minister-president korte lings naar Corsica, Tunis en Algiers onder nam. Deze film werd samengesteld uit opnemin gen, welke door verschillende groote film maatschappijen zijn vervaardigd. Het. geheel geeft een voortreffelijk beeld van de ont vangst welke Daladier ten deel viel. Onge veer drie kwartier duurt dit uitvoerige film verslag. In alle plaatsen waar Daladier kwam, werd de minister-president dan ook als het ware op den voet door de camera's gevolgd. Ook het publiek, dat den hoogen gast toe juichte is onder de filmlope genomen. Wij arriveeren als het ware met Daladier op een oorlogsschip in de verschillende plaatsen zetten voet aan wal, zien de officieele ont vangst en maken de verwelkoming door de bevolking mee. Fraaie opnemingen van de parade in de woestijn besluiten dit documen taire filmwerk. Vooraf wordt de officieele Fransche ge luidsfilm van de kolonie Tunis vertoond, welke ons een kijkje van land en volk geeft. Deze filmvertooning vindt plaats onder auspiciën van de Cinematografische Volks universiteit. KENNEMER FOTOKRING. Woensdagavond 15 Februari houdt de Ken- nemer Fotokring in de Sociëteit Vereeniging een vergadering. De heer J. J. Hens, Bonds voorzitter en voorzitter A. A. F. V., zal spraken over „Portretfotografie". Op 3 Maart a.s. organiseert de Kring in samenwerking met de Mij. tot Nut van het Algemeen Dept. Haarlem een bijeenkomst in „De Leeuwerik", waar de heer Bern. F. Eillers zal spreken over: „Veertig jaren Amsterdam" Op 14 Maart wordt met de vereeniging „Oost en West" afd. Haarlem een samenkomst georganiseerd, eveneens in „De Leeuwerik" waar Dr. F. Brouwer zal .treken over „Reizen en fotografeeren in Indië". PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 11 FEBRUARI 1937. Progr. I. Jaarsveld. Progr. II. Hilversum I en II. Progr. III. Keulen 8.00; Parijs Radio 9.20: Radio P. T. T: Nord 9.30; Pauze 9.50—10.00: Parijs Radio 10.00; Radio P. T. T. Noi'd 12.05: Ned. Brussel 12.20; Keulen 1.30; London Regio nal 2.50; Keulen 3.25; Ned. Brussel 5.20; Fransch Brussel 5.35; Ned. Brussel 6.20; Straatsburg of Diversen 7.50; Keulen 8.20. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; Diversen 9.20 10.35; London Regional 10.35; Droitwich 12.20: Motala of Diversen 3.00; London Regional 3.30; Droitwich 4.50; Londen Regional 6.50; Droitwich 7.05. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert. Verzoekprogramma. EOMESM j ^j| |De Jbeeuwkoprngit? Het roovermeisje sprong meteen uit bed, nadat zij dit gezegd M Wat zou de oude vrouw wel zeggen? Zij schrok, toen ze zag, dat had en Hep hard naar haar moeder. Gerda keek haar angstig na.... M het roovermeisje haar moeder om den hals vloog en aan haar langen snorrebaard trok. „Goeie morgen, m'n goeie, beste geitebok", zei het roovermeisje. 'En zrj trok nog eens zoo hard aan den baard van haar moeder. Daarna gaf zij de oude vrouw de groote flesch aan, waaruit deze dadelijk enkele flinke teugen nam. Meteen daarop ging zg inder daad naar boven om haar dutje te doen, waarna het roovermeisje naar het rendier ging. „Eigenlijk heb ik veel lust om je nog heel dikwijls met m'n scherp mes te kietelen", zei ze tegen het rendier, „vooral omdat je dan zoo grappig doet. Maar 't komt er niet op aan. Luister eens, ik zal het touw losmaken en je naar buiten brengen, dan kun je naar Lapland loopen Maar dan moet je me beloven flink beenen te zuilen maken, want je moet dit meisje naar het paleis van de Sneeuwkoningin brengen, waar haar speelmakkertje is. Je zult wel gehoord hebben, wat zij gisteravond heeft verteld, dus je weet er al alles van." Het rendier maakte een luchtsprong van vreugde. Het roovermeisje tilde Gerda op zjjn rug, bond haar vast en gaf Stop verkoudheid VÓÓRDAT zij begint! Bij het eerste niezen - vlug een paar van deze nieuwe druppels 4 "7A ER is een "gevaarzóne" in Uw neus en keel, waar bijna alle verkoudheden ontstaan. Dit is óók de plaats om verkoudheden te voorkomen. U behoeft slechts een paar druppels Vicks Va-tro-nol in de neusgaten te doen, zoodra U niest of snuift. Direct verdwijnt het verstopte gevoel. De tin telende geneeskracht verspreidt zich snel door de aangedane neuskanalen en spoort de natuur aan verkoudheden tegen te gaan. Tijdig gebruikt zal Va-tro-nol menige verkoudheid geheel voorkomen. Verlicht het hoofd Zelfs als Uw hoofd reeds verstopt is en zwaar aanvoelt, verwijdert Va-tro-nol snel het hinderlijke slijm, vermindert ue zwelling der slijmvliezen en maakt de neusholte schoon. U kunt weer vrij ademen. DE BONDGENOOT VAN VICKS VAPORUB Prijs per flacon 0.90. Adv. Ingez. Med.) ,.De Economie in dienst van den Vrede". Voordracht van Drs. G. M. Nederhorst voor den Vredesraad. Donderdagavond hield de Vredesraad afdee- ling Haarlem een bijeenkomst in de zaal van de Nijverheid. De voorzitter, de heer B. Buis heette de aanwezigen welkom. Drs. G. H. Nederhorst sprak over „De eco nomie in dienst van den vrede". Dit was de tweede lezing van den cyclus „Pacifistische vol ks-ver dediging". Spr. wilde de preventieve middelen, die we bezitten om de kansen van den vrede te ver- hoogen, bespreken Tegenwoordig wordt de economie veelal in dienst van -de oorlogsvoor bereiding gesteld. Met de grondstelling van de economie op zoo zuinig mogelijke wijze een zoo groot moge lijke welvaart te bereiken wordt getransigeerd. Men stelt het tegenwoordig zoo voor dat we met de oorlogsvoorbereiding tevens uit de crisis zullen komen. Spr. achtte oorlogsvoorbereiding op econo mische gronden echter niet te verdedigen. Ons geheele economische leven wordt scheef getrokken in de richting van oorlogsvoorberei- ding. Een heele groep van menschen wordt afhankelijk van de bestellingen voor de be wapening. Op deze basis worden zelfs nieuwe bedrijven opgericht. In particuliere kringen ziet men wel degelijk het riskante van de uitbreiding van het eco nomische leven, louter omdat de bewapening versneld wordt. Daarom heeft o.a. in Engeland de staat de taak van de particulieren overgenomen. Daar werken ook regeeringsfabrieken aan de bewa pening. Indien wij tegenwoordig den eisch van ont wapening zouden stellen zou daarmee tevens de vodkswelvaart aangetast worden. Daar komt 'nog een' grefot gevaar bij. Door dat we ons inspannen voor nationale bewape ning komen andere dingen ten achter. Door dën bouw van oorlogsscheoen geraakt de bouw van koopvaardijschepen achterop. Prof. Goudriaan heeft in de bewapening een middel gezien om de werkloosheid op te lossen. Door de Nederlandsche bewapeningspolitiek wordt echter de werkgelegenheid in het bui tenland, waar de wapens gemaakt worden, ge schapen. Dit gaat echter ten koste van de werkgelegenheid in het vaderland. De werk loosheid wordt er practisch niet door vermin derd. De werkgelegenheid, die momenteel in Duitschland bestaat, is ontstaan ondanks de oorlogsindustrie. Want na den wereldoorlog was het geboortecijfer laag, en de lichting, waarop dit cijfer betrekking heeft, is thans in Duitschland op de arbeidsmarkt gekomen. En aangezien deze lichting beduidend minder is dan de voorgaande is er vraag naai- meer ar beiders. In het algemeen is de oorlogsindustrie geen economische basis voor welvaart. Wij kunnen echter ook ons economische leven in dienst stellen van den vrede. Door militaire bewapening ondermijnt men de geestelijke weerkracht. Spr. was ervan over tuigd dat indien men de economie in dienst van den vrede stelt de bevolking hetgeen kan verkrijgen, dat haar door de bewapening wordt onthouden: werk. Crisis en extremisme zijn bondgenooten, welker bestaan we in onzen striid voor de democratie terdege moeten be seffen. Spr. achtte het noodig dat de demo cratische landen e'kaar economisch verstaan. De democratische staten moeten bewijzen de werkloosheid op te kunnen heffen, en econo misch gezond te kunnen worden Er moet een orgaan geschapen worden om door het ver strekken van credieten en het sluiten van handelstractaten de Balkanstaten economisch te helpen. Men bindt deze landen niet aan zich door te bewapenen, maar door hen economisch vooruit te brengen. Door de democratieën gezond te maken stelt men de economie in dienst van den vrede. De volksmassa's in de totalitaire staten worden zich daardoor ook van het karakter van de democratie bewust. Preventieve vredespolitiek mag de mogelijk heid van het directe oorlogsgevaar echter niet uitsluiten. Preventieve economische sancties moeten in dienst van den vrede gesteld worden, doch het feit dat de betrokken industrieën belang heb ben bij oorlogsvoorbereiding doet het enthou siasme om zulke sancties toe te passen ver slappen. Na de voordracht van Drs. Nederhorst be stond er gelegenheid om vragen te stellen. "•^ACHT VAN SMAAK -PRUS 70 ct -1 (Adv. Ingez. Med.) haar ook nog een kussen om op te zitten. (Wordt vervolgd) G. V. BATO. Zondag 12 Februari a.s. zal bovengenoemde vereeniging haar derde wandeling houden. Vertrokken wordt te 9 uur 30 van het Ken- nemerplein. LEGER DES HEILS. CERAMSTRAAT 4 A.s. Zondag zullen in bovengenoemde corps zaal de samenkomsten den geheelen dag geleid worden door den Divisie-Officier der Centraal Nederland-Divisie, Brigadier W. J. Kolder.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6