Scherp requisitoir tegen automobilist. AGENDA. Ochtendbeurs Amsterdam Autobus torpedeert een boom. WOENSDAG 15 FEBRUARI 1939 HA ARE EM'S DAGBEAD Acht maanden gevangenisstraf geëischt. De Amsterdamsche rechtbank zette Dinsdag het onderzoek voort in de strafzaak tegen een Hilversumschen commissionnair in effecten, ver dacht van het veroorzaken van dood door schuld. In den nacht van 1 op 2 October j.L kwam verdachte met de door hem bestuurde auto op den Muiderstraatweg, even voorbij de Merwede- brug in botsing met een stilstaande vrachtauto met trailer, die aan de rechterzijde van den weg stond. De auto, waarin zich vier personen bevonden, reed met volle snelheid tegen de achterzijde van de vrachtauto. De gevolgen waren verschrikke lijk: de auto brak in tweeën. De heer Schöl- vinck uit Baarn werd zoo zwaar gewond, dat hij enkele oogenblikken na het ongeluk overleed, twee dames liepen vrij ernstige verwondingen op, de bestuurder werd licht gewond. Op 24 Januari hoorde de rechtbank in deze zaak een groot aantal getuigen. Het bleek, dat verdachte eerst te Baarn aan een diner had aan gezeten, waarbij het een en ander was gedron ken, daarna was het gezelschap naar het hotel Bosch van Bredius gegaan, om tenslotte een be zoek te brengen aan de Savoy-club te Amster dam, in welke gelegenheden verd. aldus ver klaarde hij weinig had gedronken. Op den terugweg gebeurde het ongeluk. Aan de rechter zijde van den weg stond de vrachtauto, die panne had, geparkeerd. Voor de veiligheid had de chauffeur zijn bermlamp naar achteren gedraaid. Zoowel over het branden van deze lamp als over dat van het roode achterlicht waren de getui genverklaringen verdeeld. Verdachte verklaarde, dat hij door de bermlamp in de war was ge bracht, hij dacht, dat hij met een tegenligger aan den verkeerden kant van den weg had te doen. De deskundige a charge, de heer C. Lange- veld, had een uitvoerig rapport uitgebracht, waartegenover de deskundige a décharge, kolo nel Rövekamp, van oordeel was, dat het onge luk aan een samenloop van omstandigheden te wijten was. Requisitoir. De Officier van Justitie, mr. Bosch, bracht in zijn requisitoir hulde aan den rijksveldwachter De Vries, die in deze zaak het eerste onderzoek instelde. Spr. schetste vervolgens het verloop van het hoogst ernstige ongeluk. Verdachte reed op den gevaarlijken weg met een snelheid tus- schen 100 en 110 K.M. De chauffeur van de vrachtauto kreeg panne aan zijn wagen, hij kon de nabije parkeerplaats niet meer bereiken en hij moest aan den kant van den weg stilhouden. Doch hij heeft menschelijkerwijze alles gedaan, wat hij kon doen Om ongelukken te voorkomen. De snelheid, waarmede verdachte reed was naar het oordeel van spr. veel te hoog. Het onderhavige ongeluk spr. drukte er zijn verwondering over uit, dat niet alle inzitten den om het leven zijn gekomen is te wijten aan verd.'s groote snelheid, nadat hij alcohol had gebruikt. In de laatste jaren bestaat de neiging om mis drijven als dit niet zoo heel erg te vinden, vele automobilisten denken zoo snel te mogen rijden als ze willen. Ontstellend is het groot aantal doodelijke ongelukken. In Duitschland werden in 1937 en 1938 twintig personen per dag bij verkeersongelukken gedood. In Engeland be draagt dit aantal 18 per dag. In Nederland stijgt het aantal dooden steeds en in 1935 bedroeg dit reeds 763 per jaar. Het onderhavige ongeluk is veroorzaakt door door alcohol opgezweepte roe keloosheid. Naar het oordeel van het O.M. ver schilt dit misdrijf niet zooveel met doodslag en wat verdachte deed ligt dicht bij de voorwaar delijke opzet. De straf dient het kenmerk van dit ernstige misdrijf te dragen. Verdachte reed al weer kort na het ongeluk in een zelfde soort auto met zooals hij verklaard heeft zijn gewone snelheid. CHRISTEL. GEMENGD KOOR „HAARLEM" Het Christelijk Gemengd Koor „Haarlem", dirigent de heer E. v. Zoest, hield zijn jaarlijk- sc-he ledenvergadering. Na de opening door den voorzitter, den heer G. v. Dijk, werd het jaarverslag van de secre taresse en van den penningmeester voorgele zen en goedgekeurd. Van het bestuur traden af de muziekcommissaresse, de secretaresse en de penningmeester. De muziekcommissaresse mej. H. Melgert had voor haar functie be dankt, in haar plaats werd gekozen mej. H. Blankwater. De beide andere bestuursleden werden herkozen. De voorzitter dankte mej. Melgert voor de wijze, waarop zij haar taak eenige jaren ver vuld had en bood haar namens de vereeniging een azalea aan. Bij de rondvraag werden eenige interne za ken behandeld, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten werd. Heden: WOENSDAG 15 FEBRUARI Gem. Concertzaal: H. O. V. 8.15 uur. Stadsschouwburg: Tooneelgr. „De Schakel": „Gilbert en zijn moeders". 8.15 uur. Prinsenhof: Raadsvergadering. 1.30 uur. Dreef 18: Jaarvergadering 1ste Haarlemsche Automaatschappij. 9 uur. Luxor Theater: „Marie Antoinette", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Duister Sjanghai" en „Op glad ijs", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Die verduivelde waar heid". Tooneel: The Royal Kilties Band, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Mannen met vleugels", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Ein lied geht um die Welt" 7.15 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De sensatiepiloot" en „Bulldog". Jeugdbioscoop Zuiderstraat 13. „Jopie Slim en en Dickie Bigmans" 2, 4 en 7 uur. „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23. Tentoonstel ling werk W. Oepts. 105 uur. Teyler Museum. Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur DONDERDAG 16 FEBRUARI Doopsgezinde Kerk: Zendeling Joh. Klaasscn spreekt. 8.15 uur. Broederkerk: „Waarom worden de Joden ver volgd?" 8 .uur. Volksuniversiteit: Begincursus „Problemen van de Christelijke ethiek in de moderne wereld." Groote Houtstraat 98: Jaarvergadering N.V. de Groot's Kleermakers- en naaistersfouniituren- handel. 11 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23. Tentoonstel ling werk W. Oepts. 105 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. Spr. vorderde wegens het veroorzaken van dood door schuld acht maanden ge vangenisstraf en intrekking van het rij bewijs voor den tijd van een jaar. Pleidooi. De verdediger mr. F. Heemskerk hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij o.m. aanvoerde, dat uit niets is gebleken, dat verd. te veel had ge dronken, dat Hij onbekwaam was om veilig een auto te besturen. Verd. is het slachtoffer gewor den van een ellendige samenloop van omstan digheden, en hij voelt zich dan ook onschuldig. Dat is dan ook de reden, dat verd. weer auto rijdt. PI. drong met klem aan op vrijspraak. Vonnis 28 Februari. Lezing over Felix Timmermans. Uitgenoodigd door den Haarlemschen Kunstkring ..Kunst voor allen", hield de heer C. Schneider een lezing over den bekenden, populairen Vlaamschen schrijver en schilder Felix Timmermans. De voorzitter van genoemden kring, de heer Bogaerts. heette den heer Schneider welkom. De heer Schneider ving zijn voordracht aan met te betoogen, dat er volgens zijn meening in Noord-Nederland wèl zeer verschillend wordt gedacht en gesproken over den grooten Vlaming Timmermans. Velen zien in hem den grapjas, den oolijkerd. een ongevaarlijken humorist, die de moppen maar uit zijn mouw heeft te schudden. Zijn groot talent van dichter des woords; (want geen woordkunstenaar in Vlaanderen bezit zóó de muzikale macht van het woord als Timmermans); verkondiger van het ide- eele, van het waarachtige schoonedit alles wordt zoo gemakkelijk over het hoofd ;ezien. Anderen zien Timmermans als boer, die op een buiten woont, waar hij in verrukking de boomen omhelst: of: nadat ze Pallieter heb ben gelezen, stellen ze hem voor als een Pal lieter. - Ik ben hier gekomen, aldus de heer Schneider, om u Timmermans voor te stel len: Felix Timmermans als wond're artiest en begenadigd schrijver. Ik kom u spreken over zijn diep, waarachtig kunstenaarschap, dat wars van alle aan stellerij, of pedanterie. zoo zeer verwant ls aan dat van oude meesters als Brueghel en Rubens. Voorts ging de heer Schneider verder met het bespreken van eenige biografische bij zonderheden. Met vlotheid en gemakkelijkheid, liet de heer Schneider Timmermans voor de hoorders leven, van zijn prille jeugd tot heden. Tenslotte ging de heer Schneider over tot een gedegen critisch literaire beschouwing over de werken van Timmermans. Hij noem de o.a. Schemeringen van den dood, Pallieter. Anna-Marie, de Pastoor van den Bloeyenden Wijngaerdt, Boerenpsalm en het laatst ver schenen werk van Timmermans, dat speciaal door den heer Schneider voor de radio is be sproken: „Ik zag Cecilia komen". De voorzitter dankte den spreker en sloot de bijeenkomst. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Het gevoel van onrust, dat zich gisteren op de wisselmarkt openbaarde en waarvan de Neder- landsche gulden den ongunstigen weeromslag ondervond, door een reactie ten opzichte van de voorname buitenlandsche deviezen, was heden grootendeels verdwenen. Onmiddellijk kwam dit tot uitdrukking in een verbetering van het Nederlandsche ruilmiddel. Aanvankelijk was de stemming nog weifelend. Bij den inzet bewogen de meeste vreemde valuta's zich welis waar beneden het peil van gisteren, doch daarna liepen de koersen een kleinigheid op. Het duur de echter niet lang, of een benedenwaartsche richting werd ingeslagen, zoodat tenslotte \-rij ver beneden de openingskoersen werd gehandeld. Het Britsche pond, werd ingezet op 8.73 3/4 a 8.74, trok daarna een kleinigheid aan. Maar liep vervolgens toch vrij scherp naar beneden tot dat halt werd gehouden op een niveau van om streeks 8.73. Dollars gedroegen zich op geheel overeenkomstige wijze. Nadat aanvankelijk za ken werden gedaan tegen 1.86 3/8 a IS6V2, en nadien een kleine verbetering kon worden aan genomen, zakte de koers sterk in, waarbij later in den ochtend in hoofdzaak werd gehandeld in de omgeving van 1.86 1/4. De omzetten waren overigens niet groot. Fransche francs werden aanvankelijk vernomen tegen 4.93 3/4 a 4.94 1/4, maar na kleine fluc tuaties kwam de koers terecht op een peil van omstreeks 4.93 1/4. Belga's, die tegen 31.45 wa ren vernomen, konden het in het verdere ver keer niet verder brengen dan omstreeks 31.41. In het disagio voor Fransche francs en Belga's komen. Zwitsersche francs bewogen zich tus- schen 42.28 en 42.33, waarbij tenslotte in hoofd zaak werd gehandeld omstreeks 42.30. De Scandinavische deviezen gedroegen zich 'geheel conform het pond sterling. Duitsche.. marken golden circa 74.67 a 74.77. De handel op de nict-officieele vroegbeurs gaf hoegenaamd geen leckenen van opleving. De locale fondsen waren prijshoudend, waarbij overigens geen variaties van beteekenis vielen op te teekenen. De Amerikaansche waarden A-erden, voor zoover transacties werden afge sloten, tegen ongeveer de vorige prijzen afge daan. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12 uuir. Londen 8.73. Berlijn 74.72. Parijs 4.93 J,2 Brussel 31.34 Zwitserland 41.30 Kopenhagen 38.95 Stockholm 44.96 Oslo 43.83. New York 1.86)4 Praag 6.40. EXAMENS. Bij de examens voor de Eerste Ned. Mode vakschool Vereeniging slaagde voer costumière de dames K. Heeren te Haarlem, A. Willem- stein, G Goudriaan te Nieuw Vennep, A. G. Tromp te Lisse, A. v. Beelen te Hillegom. Voor coupeuse D. Slottje te Lisse, Chr. Kern penaar te Nieuw Vennep. Leerares coupeuse A. H. Broekhuizen en E. H. Larroque te Haar lemG. Kuhn te Oegstgeest. Voor lingerie A. Lamboo te Nieuw Vennep. Allen leerden volgens methode E.N.E.A.IX). De iveerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Weer: 1 Wind: Den Helder: betrokken WZW matig Vlissingen: betrokken ZZW matig De Bilt: betrokken ZW matig Groningen: "lichte motregen ZW matig Maastricht: betrokken ZZW zwak Temperat. in gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. afge etmaal in m.M.: Den Helder: Vlissingen: De Bilt: Groningen: Maastricht: Verioachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Meest matige Zuidelijke tot Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 46 F. Laagste hedennacht 44 F. Hoogste heden 45 F. De weerstoestand is thans stabieler gewor den. Een machtig gebied van hoogen lucht druk breidt zich uit over den Oceaan en reikt tot ver in Centraal Europa en het Middel- landsche zeegebied. In de Poolzee trekken diepe depressies van West naar Oost, doch deze blijven op grooten afstand en beïnvloeden het weer alleen op de Noorsche kust en in Noord-Scandinavië. Terwijl het in Centraal Europa en Zuid- en Midden-Frankrijk nog matig vriest bij helder en windstil weer, beweegt zich Noordelijk van den vijftigsten breedtegraad een breede strooming van warme oceanische lucht van West naar Oost, die tot in het hooge Noorden de winterkoude verdrijft en de temperatuur in de binnenlanden van Zweden tot 16 graden boven normaal doet stijgen. De vochtige lucht veroorzaakt in onze om geving en in Noord-Duitschland en het Oostzeegebied somber en betrokken weer zonder regen van beteekenis. In het Westen van IJsland en in het Wes telijk deel der Poolzee waaien arctische win den en werd het weer kouder. Op den geheelen Oceaan melden de schepen zacht weer. De hooge stations in de Alpen melden nog lage temperaturen. In de Duitsche middelgebergten is de temperatuur eveneens nog laag en lager dan in de vrije atmospheer in het Óostzeegebied en boven ons land. Het is te voorzien, dat het zachte weer met Westelijke winden voorloopig zal aanhouden. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 768 m.M. Stand van gister 772 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN. Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 1.14 uur; n.m. 13.39 uur. Strand berijdbaar van 6.0011.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Gea Oude Gracht: 14141. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 tot 11.25 uur. Kon. Olie 307'/2 H.V.A. 412. Amst. Rubber 199. U.S. Steel 44)444 1/8 Republic Steel 15 3/8 AFSCHEID VAN DEN HEER J. BLANKENSTEEN. Op 14 Februari is van den heer J. Blanken - stein, baas Ie kl. aan de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen, afscheid genomen na een diensttijd van ruim 42 jaren. Hij kwam 16 Nc.v. 1896 als rijtuigbank werker in dienst, op 20 April 1914 volgde zijn aanstelling als ploegbaas en 1 Juni '27 als baas 2e kl. en 1 Nov. '35 baas le klas. Dins dagmorgen is door het personeel van zijn afdeeling afscheid van hem genomen waarbij hem een schilderij werd aangeboden. Des avonds vond het afscheid van zijn collega's ambtenaren en het toezichthoudend perso neel plaats. Door den chef der Centrale Werkplaats Ir. II. F. Ott de Vries werd hij geteekend als een plichtsgetrouw ambtenaar, die met groote ijver de belangen der maatschappij diende en met wien het een genoegen was samen te wer ken. Hij wenschte hem, zoowel als zijn vrouw een goede gezondheid en een langen tijd van genieten van zijn pensioen. Door den hoofdwerktuigkundige, den heer J. Visser die den heer Blankenstein vervolgens toesprak, werd hij geprezen als een prettig' collega. Namens zijn collega's werd hem dooi den heer Visser een rookfauteuil en schemer lamp aangeboden waarop allen met een handdruk afscheid van hem namen. CURSUS CHRISTELIJKE ETHIEK. Men verzocht ons mede te deelen, dat de Volksiiniversiteits-cursus van ds. G. J. Waar denburg over problemen van Christelijke ethiek in den moderne tijd aan zal vangen op Donderdag 23 Februari in plaats van 18 Februari. De kaarten verkoop blijft openge steld. PLOTSELING DOODGEBLEVEN. Dinsdagmiddag te kwart voor vier is een G9-jarlge Haarlemsche dame In de Pijnboom- straat onwel geworden en ineen gezakt. Zij werd in een woning binnengebracht, doch bleek reeds te zijn overleden. Een dokter con stateerde dat zij aan hartverlamming was ge storven. Per ziekenauto is de overledene naar het St. Elisabeth's Gasthuis gebracht. EEN DEBATAVOND. Men schrijft ons: Donderdagavond 23 Februari zullen in de Concertzaal te Haarlem debatteeren met gelij ken spreektijd de heer G. Rijnders (voor de Vrije Soc. Vereeniging) en de heer J. H. de Bruin (voor de Nat. Soc. Bew.) over het onder werp: „Moet socialisme internat, of nationaal zijn?" Vier inzittenden gewond. Dinsdagmiddag om vier uur is een autobus van den dienst HeerenveenGroningen, waarin twaalf personen gezeten waren, op den weg BeetsterzwaagLippenhuizen tegen een boom gebotst. Twee personen, waaronder de conduc trice, werden hierbij ernstig gewond, twee an dere inzittenden liepen lichte verwondingen op. De auto, een z.g. Dieselbus, kwam uit de rich ting Beetsterzwaag en zou ter plaatse, waar de buitenweg de weg HeerenveenGroningen snijdt, een autobus van de Ned. Tramweg Maat schappij, die in dezelfde richting reed, passee- ren. De chauffeur, G. v. d. Heide, heeft toen ver moedelijk de macht over het stuur verloren, met het gevolg, dat de auto van den weg raakte en aan den linkerkant, waar een dubbele rij boo men staat, tegen een eik botste. De botsing was zóó hevig, dat de stevige boom, die een doorsnede had van een halve meter, ter hoogte van de bumper afknapte. De conductrice de negentienjarige mejuffrouw Stuivenwoud, uit Groningen, sloeg door de voorruit en werd ern stig aan het hoofd gewond. Ook een 40-jarige dame uit Zutfen, mevrouw Eisinga, werd ernstig gekwetst. Twee andere passagiers liepen, zooals reeds gezegd is, lichte verwondingen op, maar de chauffeur bleef vrijwel ongedeerd. De toestand van de conductrice bleek zóó ernstig te zijn, dat men niet op de aankomst van een ziekenauto kon wachten om haar te vervoe ren. Zij is in een auto, die zoo goed mogelijk met stroo en dekens voor dit doel geschikt was ge maakt, naar het ziekenhuis in Heerenveen ge bracht. Ook mevrouw Eisinga is daarheen ver voerd. De derde gewonde, de heer Hettinga, uit Lem mer, die met een kleine hoofdwonde het zieken huis werd binnengebracht, kon, na te zijn be handeld, naar zijn woning vertrekken. BLOEMISTEN-PATROONSVEREENIGING VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Dinsdagavond hield deze vereeniging in „de Nijverheid" een druk bezochte ledenvergadering welke een eenigszins feestelijk aanzien had, daar aan het 100ste lid (het ledental is inmiddels tot 109 gestegen) een geschenk overhandigd zou worden, bestaande uit een boekwerk. De zaal had door enkele palmen cn een bloemstuk een feestelijk aanzien en meer dan 60 leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer W. Beunder uit Bloe- mendaal, wenschte ook de leden geluk met het succes, dat de ledenwerving gehad heeft, een succes dat bereikt is met veler medewerking en dat zijn weerklank heeft gevonden in Leiden, Wassenaar, Alkmaar en in het Gooi, waar ver- eenigingen opgericht zijn met hetzelfde doel en waarmee het Haarlemsche bestuur in contact staat. Na voorlezing van de notulen heette de voor zitter den spreker van dezen avond, den heer Paul Roozen, secretaris van de Tuinbouw-On- derlinge, uit Bloemendaal, welkom. Hij behan delde de Pachtwet. Deze wet is in de eerste plaats tot stand ge komen tot hulp aan de vele pachters of huur ders- van land en tuinen. De term, „huurders, huren en verhuren" is in de wet niet gebruikt. Verder geldt de wet niet voor oppervlakten kleiner dan 1/4 H.A. en van een pachtprijs be neden f 50. Door verschillende bepalingen zijn ook vele rechten aan den grondeigenaar gewaarborgd, hoewel de wet den nadruk gelegd heeft op de rechten van de pachters. Indien door onverwachte oorzaken buiten de schuld van den pachter misgewas optreedt, kan voor dat jaar vermindering van pacht toege staan worden. In ieder arrondissement is een pacht-kamer met als hoogste instantie een pachtkamer in Arnhem. De duur van de nieuw te sluiten pachttermij- nen zal 10 jaar moeten zijn en schriftelijke over eenkomsten zijn verplicht. Na de 10 jaar pacht is een opzeg-termijn ver plicht van VA jaar. Na deze inleiding werden vele vragen gesteld die beantwoord werden door den heer Wester- dijk uit Den Haag, ambtenaar bij het Centraal Beheer. De voorzitter stelde toen de rondvraag aan de orde, die nog gedurende anderhalf uur duurde en waaruit bleek dat er nog zeer veel te sanee- ren valt in het hoveniersbedrijf. BOTSING TUSSCHEN MOTORRIJDER EN FIETSER. Dinsdagmorgen te ongeveer tien minuten voor tien vond op den Rijksstraatweg ter hoogte van de Führhopstraat een aanrijding plaats tusschen een motorfiets, bestuurd door een 23-jarigen reiziger uit Assendelft en een fietser, een 30-jarigen reiziger uit IJmuiden. De fietser, die in de richting Velsen reed, had de Führhopstraat in willen rijden, doch daar hij meer op het verkeer lette dat achter hem kwam, merkte hij den motorrijder, die naar Haarlem ging, te laat op. Beiden kregen een hersenschudding en werden, na door O. D. te zijn verbonden, per ziekenauto naar het zie kenhuis St. Joannes de Deo vervoerd, waar ze tea- observatie zijn opgenomen. Er is geen levensgevaar aanwezig. De politie maakte proces-verbaal op. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Onder leiding van den heer J. L. Bouwer werd gisteravond in hotel Lion d'Or een ver gadering gehouden van bovengenoemde Maat schappij, die zich mocht verheugen in een bijzonder drukke opkomst. De heer A. Heikamp hield een zeer enthou siaste rede over ons Nationaal Park. De Hooge Veluwe, en vertoonde daarbij een serie licht beelden. die met elkander wedijverden in schoonheid. Wat het eerste betreft denk ik aan de prachtige zandverstuivingen met hun vliegdennen, aan de heide met haar prach tige luchten en mooien zonsondergang. De op nemingen der roofvogels, herten, reeën en mouflons, die van de spechten en meezen, heb ben ongetwijfeld de bewondering van de ver gadering gehad. Voor de pauze zette de spreker uiteen, hoe dit nationaal bezit, dat eigenlijk een open luchtmuseum is van cultuur en kunst, gegroeid is tot 'n oppervlakte van 6000 H.A. Zeer zeker zullen zij, die dit natuurreservaat nog niet be zocht hebben, het verlangen hebben gehad om dit kostelijk nationaal bezit van dichtbij te leeren kennen. De spreker had met zijn voordracht veel succes. Bij de onderlinge tentoonstelling werden: 9 punten aan 2 vazen Cattleya's en 10 punten aan een groep Freesia's toegekend, beide van den heer W. v. d. Hoek, 8 punten aan een mand hyacinten van mej. J. van der Hart, 7 punten aan een mand tulpen van den heer H. W. Brakel en 7 punten aan een mand groen- blijvende planten van den heer J. Hoppen brouwer. De positie van de trustee. Belangrijke kwestie voor den Hoogen Raad. LEIDEN, 15 Februari. Dezer dagen heeft mr. W. Hugenholtz advocaat en procureur to Leiden, bij den Hoogen Raad een zaak aan hangig gemaakt, waardoor ons hoogste rechts college zich zal moeten uitspreken over de vraag of een trustee naar Nederlandsch recht een lasthebber is, dan wel welke andere rechts figuur zich hier voordoet. Vooral voor de bankwereld is deze vraag van belang, te meer waar tegenwoordig hoe langer hoe meer gebruik wordt gemaakt van de trustee-figuur bij het leenen van gelden. Een N.V. die gelden op wil nemen sluit van te voren een overeenkomst met een trustee. Deze zal als de geldschieters-schuldeischers er eenmaal zijn, hun rechten uitoefenen tegen de N.V., met dien verstande dat die schuld eischers zelf geen rechten uit de schuldvorde ring tegen de N.V. uit zullen kunnen oefenen. Door een obligatie te nemen zitten die schuldeischers automatisch vast aan de voor de geldleening tusschen de N.V. en de trustee ge sloten trustee-overeenkomst. Een scheiding heeft dus plaats tusschen recht en macht. Het recht blijft bij de schuld eischers, de macht ligt bij de trustee. Meestal staat er een bepaling in de trustee-overeen komst, luidende als volgt: „de trustee verte genwoordigt de schuldeischers tegenover den schuldenaar, zoowel in als buiten recht". Het is nu bijv. de vraag of de trustee een dading mag aangaan zonder eerst de goedkeu ring der schuldeischers te hebben gevraagd. Mag de trustee bijv. met f 600.— genoegen ne men als een obligatiehouder recht heeft op f 1500.—. Indien de trustee lasthebber is in den zin der art. 1829 e.v. B.W. is ten deze art. 1833 toepasselijk en zou de trustee een aparte goed keuring behoeven, anders weer niet. Het is dus van groot belang te weten, wat een trustee juridisch gesproken, voor een fi guur is. De wet regelt de trustee niet, De trustee is overgenomen uit Engeland. In de thans aanhangig gemaakte zaak zal de Hooge Raad een beslissing moeten geven. In deze zaak is eischer de eigenaar van een syn dicaat-bewijs ad f 500.hetwelk in 1932 be taalbaar was met f 1500.De trustee de N.V. Commercieele Bank te 's-Gravenhage, werd nu door den syndicaat-houder gesommeerd die f 1500— van de N.V'. Kampar Sumatra Goud Exploratie Maatschappij te 's-Gravenhage op te eischen. De trustee weigerde, waarna de syndicaathouder de bank heeft gedagvaard tot betaling der schade, gelijkstaande met de waarde van de obligatie alzoo tot betaling van f 1500, omdat de bank als trustee, dus lastheb- ster, haar plichten grovelijk had verzaakt. De rechtbank te 's-Gravenhage wees de vordering toe. Het gerechtshof te 's-Gravenhage wees de vordering in hooger beroep af. Eischer is nu in cassatie gegaan en heeft een vijftal midde len opgeworpen o.a. dat de trustee naar Ne- dei-landsch recht als lasthebber is te beschou wen en dat het onjuist is, dat de rechten en plichten van een trustee uitsluitend zouden zijn neergelegd in de trustee-overeenkomst en niet ook in de wet Voor eischer zal voor den Hoogen Raad wor den gepleit door mr. Hugenholtz te Leiden, voor de bank door mr. Nysingh te 's-Graven hage. Het pleidooi is te wachten in Mei of Juni a.s. De Boekenweek 1939. Een uiteenzetting der plannen. De Vereeniging ter bevordering van de be langen des Boekhandels, waarbij vrijwel alle boekhandelaren en uitgevers zijn aangesloten, organiseert dit jaar voor de 8e maal een Boe kenweek en wel van 25 Februari tot 4 Maart. Het cultureele doel van een Boekenweek is, het goede Nederlandsche boek nader te brengen tot ons volk. Onder eerevoorzitter schap van den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, Prof. Dr. J. R. Slote- maker de Bruine, heeft zich een Eere-Comité gevormd, waarin hoogleeraren van de literaire faculteiten der verschillende universiteiten, de voorzitters van de vereenigingen van Let terkundigen, de P.E.N.-club, de Nederlandsche Journalistenkring', de Nederlandsche Vereeni ging van Bibliothecarissen, etc., hebben zit ting genomen. Op Vrijdag 24 Februari a.s. wordt de Boe kenweek geopend met een Gala-avond in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Dr. J. D. Bierens de Haan zal de openingsrede uitspre ken, terwijl aan dezen avond voorts mede werken: Mr. F. Bordewijk, letterkundige, Charlotte Kohier, declamatrice en het Avant- Garde-Tooneel onder leiding van Ad. Hooy- kaas. De omroepvereenigingen hebben haar mede werking toegezegd, door aan het boek specia- len zendtijd te wijden. In de groote steden zullen in verschillende straten spandoeken de aandacht op de Boekenweek vestigen, ter wijl de boekhandelaren de Boekenweek-vlag zullen uitsteken. De étalages zullen bijzonder worden verzorgd en worden opgevroolijkt door een door Ruscha Wijdeveld ontworpen affiche, dat in suggestieve kleuren is uitgevoerd en dat de vreugde, die het lezen geeft, tot uiting brengt. In verschillende plaatsen des lands zullen literaire avonden, tooneelopvoeringen en ten toonstellingen worden gehouden, waarbij de steun van de plaatselijke autoriteiten is inge roepen. Het in opdracht van de Boekenweek- Commissie geschreven Boekenweek-spel „Het Visioen", dat reeds verleden jaar is opgevoerd zal ook thans weer in verschillende steden door den heer Joh. v. Doorn en zijn gezelschap ten tooneele worden gebracht. Het geschenk bestaat ditmaal uit een drietal novellen, gebonden in fraaien band. Zooals bekend wordt dit geschenk aan allen, die ge durende de Boekenweek voor ten minste 2.50 aan Nederlandsche boeken koopen, aangebo den. De redactie-commissie, gevormd door Emmy van Lokhorst en Victor E. van Vries land, heeft voor het geschenk van dit jaar haar keuze bepaald op een novelle van Anton Coolen, van Aug. de Wit en Joh. van der Woude. De oplaag van het geschenk is 44000 exemplaren, dat is dus ruim 500i» meer dan het vorige jaar. De literaire avond in den Stadsschouwburg te Haarlem zal worden gehouden op Donder dag 23 Februari. De opening geschiedt door den burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, waarna de heer J. Tersteeg een causerie zal houden en A. den Doolaard een lezing over „De bruiloft der zeven zigeuners" toegelicht met lichtbeelden en passende mu ziek. AANBESTEDING B. en W. van Bloemendaal hebben heden morgen in het raadhuis te Overveen aanbe steed: het bouwen van 4 woningen aan den Brouwerskolk weg te Overveen. Hoogste inschrijver was E. Meyer te LTmui- den met f 15.900 en laagste de N.V. Saturnua te Amsterdam, voor f 10.660.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2