Paus Pius XI bijgezet. Indrukwekkende plechtigheid in den Sint Pieter. Verkiezing van Pausen in het verleden. WOENSDAG 15 FEBRUARI '1939 HSAREEM'S ÖAGBÜA'D 5 Velen zijn voorbij het stoffelijk overschot getrokken. VATICAANSTAD, (Havas). Toen te twaalf uur gistermiddag de deuren van den Sint Pieter werden gesloten verdrongen zich nog velen voor de kerk. Men schat het aantal personen, dat sedert Zondag voorbij het stoffelijk overschot is ge trokken, op een half millioen. Het stoffelijk overschot van Paus Pius XI rust thans in de Crypt van St. Pieter. Het laatste afscheid der Christenheid is door de hoogste prelaten en een groot aantal hooggeplaatste diplomatieke per soonlijkheden genomen tijdens de be- aardingsplechtïgheid, die drie uur duur de. Een ontroerend oogenblik was het, toen de kist langzaam verdween in de diepte van de Crypt onder de tonen van de gezongen heilige psalmen. Slechts een beperkt aantal personen, onder wie de familie van den Paus, de kardinalen en bisschoppen, het diplomatieke corps, Romeinsche adel en patriciaat, konden de indrukwekkende plechtigheid bijwonen. De gheeele basiliek baad de in een zee van electrisch licht. Het stoffelijk hulsel van den overleden Paus werd van de doodsbaar in de Sacramentskapel genomen en op de schouders van de draagstoel dragers naar den Absis gebracht, onder het zin gen van de psalmen Miserere en in Paradisum. De stoet werd gevormd door de kanunniken, omringd door leden van de edelgarde en van de Zwitsersche garde en geëscorteerd door toorts- dragende reguliere geestelijken. Daarop volg den de familieleden van den Paus, prelaten en edellieden van het Pauselijk hof. Bij het passeeren van het stoffelijk hulsel knielden de genoodigden, die op de tribune had den plaats genomen. Het lichaam van den over leden Paus werd geplaatst tusschen het altaar van de Cattedra en dat van de Confessio. Na dat de kanselier-notaris van het kapittel van Sint Pieter de acte betreffende de begrafenis had voorgelezen en Mgr. Antonio Bacci de lijk rede had uitgesproken, verrichtte Mgr. Roberto Vicentini, patriarch van Antiochie der Latij nen, de Absoute. Het lichaam van Pius XI werd neergelegd in een cederhouten kist, welke met satijn is be kleed. In het deksel is een kruis van notenhout gevat. Het gelaat van den overleden Paus werd bedekt met witte zijde. Naast het lichaam wer den verscheidene beurzen met gouden medailles, welke elk jaar van zijn pontificaat werden ge slagen, neergelegd. Kardinaal Nasalli-Roeca aartsbisschop van Bologna, dekte, in zijn hoedanigheid van oud sten door Pius XI gecreëerden kardinaal, ten slotte het lichaam van den gestorven Paus met een grooten rooden sluier en legde een in een ijzeren koker gesloten gezegeld perkament, dat de voornaamste gebeurtenissen uit het pontifi caat van Pius XI vermeldt, in de kist. Deze kist werd gesloten en daarop in een looden kist ge- Het Hongaarsche Kabinet afgetreden- Het Hongaarsche kabinet Imredy is afgetreden. Mussolini spreekt Zondag niet. De in het buitenland verspreide geruchten dat Mussolini Zondag a.s. te Turijn een groote redevoering over de buitenlandsche politiek zal houden, worden te bevoegder plaatse vol komen ongegrond genoemd. Imredy. Gisteren zijn den geheelen dag besprekingen gevoerd tusschen rijksregent Horthy en minister president Imredy. Men weigert evenwel nadere inlichtingen te verstrekken. Vandaag is te half tien een ministerraad bijeen geroepen, waarna de regeeringspartij zal vergaderen. Te 11 uur zal het parlement bijeen komen. Graaf Teleky, de minister van opvoeding, heeft een bezoek gebracht aan den rijksregent. In niet officieele kringen wordt medegedeeld dat Imredy is afgetreden omdat hij zich in zijn werk gehinderd voelde door de persoonlijke ani mositeit van zijn tegenstanders. Nog steeds vallen slachtoffers in Palestina. Sinds de vorige week te Londen de besprekin gen zijn begonnen inzake Palestina zijn veertien Arabieren, vijf Joden en een Britsch onderdaan gedood, negentien Arabieren, elf Joden en drie Britsche onderdanen gewond bij door Arabieren gepleegde daden van terreur. Gisteren werd een Britsche militair gedood en werden twee anderen gewond, toen een elec- trische landmijn ten oorden van den grooten weg van Akkro naar Safad een Britsche legerauto in de lucht deed vliegen. Een Jodin werd des nachts door Arabieren doodgeschoten bij een aanval op een Joodsche kolonie bij Haifa. Twee Joodsche arbeiders wer den gewond, toen een boerderij, waar jongelie den voor den landbouw worden opgeleid, werd beschoten. plaatst. In het deksel van deze kist zijn een doodshoofd met twee gekruiste beenderen met het wapen van den overleden Paus gegrift. Na dat deze kist was dicht gesoldeerd, werd zij op haar beurt in een derde kist van kunstig be werkt hout gelaten, welke de volledige wapens van den Paus dragen. Daarop werd de stoet op nieuw gevormd. Ditmaal namen de kardinalen er aan deel. Onder het zingen van „Ego sum resurrectio et vita" defileerden zij langs de kist tusschen twee rijen Pauselijke garden. Vervol gens daalden de bisschoppen met brandende kaarsen in de hand de trap van de crypt af, waar de kist na een laatste Absoute werd neer gelaten, nabij het graf van Pius X. Het slagschip „Bismarck" te water gelaten. Toespraak van Hitier. Bij de tewaterlating van het nieuwe slag schip van 35.000 ton, dat den naam „Bis marck" heeft gekregen, heeft de Führer en rijkskanselier, Adolf Hitler, een rede gehouden, waarin hij onder meer zeide, dat op den dag van het aan het bewind komen van het na- tionaal-socialisme een begin is gemaakt met het herstel van de Duitsche weermacht. Als scherpste instrument van oorlog moet zij den vrede der ware gerechtigheid onder haar hoede nemen en helpen beschermen. Hitier zeide te gelooven. dat hij juist in het teeken van dezen tijd verplicht was in diepe dankbaarheid hen te gedenken, die door hun werk van weleer mede de voorwaarden voor het tegenwoordige grootere Duitschland heb ben geschapen. Boven alle mannen, die er aan spraak op kunnen maken pioniers van het nieuwe rijk geweest te zijn. steekt een in ge weldig eenzaamheid uit: Bismarck. Duitschland bewondert in dezen zeldzamen man gelijdelijk het inzicht, de wijsheid en de geweldige vastbeslotenheid, die hem bewaard heeft voor ieder laf ontwijken. Hitier besloot zijn toespraak met de verkla ring, dat hij het derde en grootste slagschip van de nieuwe vloot geen beteren naam kon geven dan dien van dezen grooten Duitscher .Bismarck". Na de rede van Hitier werd het op de werf van Blohm en Voss gebouwde slagschip te water gelaten. Het schip werd gedoopt door Dorothee von Loewenfeld, geboren gravin van Bismarck, kleindochter van den vroegeren rijkskanselier. Hitler is gistermiddag om 4 urn- 39 per extra trein uit Hamburg vertrokken. Istanboel wordt grijs geverfd. De gemeenteraad van Istanboel heeft beslist dat alle gebouwen in hetzelfde grijs geschil derd zullen worden, bij wijze van voorzorgs maatregel tegen luchtaanvallen. Proeven hebben namelijk aangetoond dat het lucht- gevaar daardoor aanzienlijk verminderd zal worden. De kleur der gebouwen zal dezelfde zijn als die van het asphalt en plaveisel dei- straten. Op groote hoogte vliegende aanvallers zul len dan slechts een grijze vormelooze massa zien en zich niet kunnen oriënteeren. Russen vuurden op Japansclie patrouille. Er heeft zich aan de Westgrens tusschen Mandsjoekwo en de Sovjet Unie een nieuw incident voorgedaan. De autoriteiten van Japan en van Mandsjoekwo zien thans met vergroote waakzaamheid toe. Te Chilaliri aan de rivier Argoen heeft een aantal Sovjet militairen op 12 Februari des avonds om zeven uur van de overzijde der rivier vuur gegeven op een Japansehe patrouille, terwijl zich op dezelfde plaats Maandagochtend om zeven uur een botsing heeft voorgedaan. Nog steeds Japansclie troepen- landingen. Van Chineesche officieuze zijde wordt gemeld dat zich thans op het eiland Hainan 4000 Japan sche militairen bevinden. Japansehe vliegtuigen hebben bij de bezetting een belangrijke rol gespeeld. Gisteren hebben tientallen Japansehe bombardeurs de Chineesche linies bestookt. Zij hebben honderden bommen uitgestrooid Een Japansch detachement is gisteren ten Zui den van Tsjengmai. waar de Japanners op 10 Februari aan land waren gegaan, in een hinder laag gevallen. Bij het daarop volgend gevecht werden honderden Japanners gedood. Uit wraak daarvoor, aldus de mededeeling van Chineesche zijde, hebben Japansehe vliegers een dorp bij Tsjengmai na een meedoogenloos bombardement vrijwel weggevaagd. Volgens een van de Japansehe troepen ont vangen telegram is gisterochtend om vijf uur 45 bij de golf van Samah een detachement Japan sehe landingstroepen ontscheept. Een uur later bezetten de militairen Samah. Tegen negen uur werd Yanglan in bezit genomen Samah ligt op 5 K.M. ten westen van Yoelin, de beste haven van het eiland Hainan. ALICANTE GEBOMBARDEERD. Vijf Savoya-toestellen hebben cle haven van Alicante en de stad gebombardeerd. Een bom heeft het Negrin-ziekenhuis getroffen. Er zijn vier dooden en 25 gewonden. Een vijftig tal huizen werd verwoest. GROOTE BEDRIJVIGHEID OP DE DUITSCHE SCHEEPSWERVEN. De „Germanische Lloyd" publiceert een over zicht van de in 1938 in Duitschland gebouwde en aan het einde van het vorige jaar in aan bouw zijnde en bestelde schepen. Hieruit blijkt, dat de bedrijvigheid op Duitsche scheepswer ven het geheele jaar zeer groot is geweest Het is gelukt de productie, vergeleken met 1937 met 75.000 ton op te voeren, tot een totaal van 475.000 bruto ton. SLOT Defect? Tel. 11493 DE SLEUTELSPECIALIST - LANGE VEERSTR.10 I Adv ingez. Mea.j Japan zal zijn belangen in Rusland beschermen. De door de gezamenlijke partijen ingediende motie betreffende beveiliging der Japansclie rechten en belangen in Sovjet-Rusland is door den landdag te Tokio eenstemmig aangenomen. In de motie wordt er op aangedrongen, dat de regeering niets ongedaan zal laten om de belan gen en rechten van Japan in Rusland, die, aldus de motie, met vernietiging bedreigd worden door de toenemende onderdrukking van de zijde van Sovjet-Rusland, vastberaden te ver dedigen. CANADEESCHE APPELEN VOOR DUITSCH LAND. MONTREAL, 14 Febr. (Reuter). Te Mont real wordt medegedeeld, dat Duitschland de geheele opbrengst der Canadeesche zeepro vincies aan gedroogde appelen van dit seizoen voor onmiddellijke levering heeft opgekocht. Frankrijk bestelde 500 vlieg tuigen in Amerika. De Fransche ambassade te Washington heeft medegedeeld, dat de Fransche militaire missie in de Vereenigde Staten 500 nieuwe vliegtuigen heeft besteld, buiten de 100, die reeds verleden jaar waren besteld. Omtrent deze bestelling wordt gemeld, dat de kosten van deze vliegtuigen meer dan zestig millioen dollar bedragen. De vijfhonderd bestelde toestellen zijn verdeeld over de Douglas Com pany, Curtiss, Glenn Martin en de North Ameri- cain Aviation Corporation. Duitsch-Fransche economische samenwerking. Over de Duitsch-Fransche economische onder handelingen te Berlijn werd Dinsdagavond het volgende communiqué uitgegeven: In de afgeloopen weken zijn te Berlijn onder handelingen gevoerd tusschen de Duitsche en de Fransche regeeringscommissie, die zich hebben bezig gehouden met de ten uitvoerlegging van het op 10 Juli 1937 tusschen Duitschland en Frankrijk gesloten verdrag. De in den geest van wederzijdsch begrip ge voerde onderhandelingen werden tot een einde gebracht. GEEN ENGELSCHE LEENING AAN ITALIë In financieele kringen te Londen hecht men geen geloof aan de geruchten dat onderhande lingen zouden worden gevoerd een leening van 70 millioen pond sterling te verstrekken aan Italië. Engelscbe defensiekosten de helft van alle nationale uitgaven. Reuter verneemt, dat de Engelsche regeering een witboek zal uitgeven, inzake het defensie- programma en de voorstellen om het te finan cieren. Volgens de ramingen op dit oogenblik, zullen de nationale uitgaven in het ko mende begrootingsjaar waarschijnlijk ongeveer een milliard pond sterling be dragen, waarvan de landsverdediging de helft, dus 500 millioen zal opeischen. Bij de opening van de debatten over het de fensieprogramma heeft Andrew May, de voor zitter van de militaire commissie uit het huis van afgevaardigden de waarschuwing laten hoo- ren, dat de tijd niet ver meer was, dat een over val op de Vereenigde Staten mogelijk zou zijn. Thomason verklaarde, dat Duitschland volgens officieele gegevens een massa-productiecapaci teit bereikt van 1200 vliegtuigen per maand. Duitschland, zoo voegde hij er aan toe, heeft thans 9800 vliegtuigen. Engeland 7100, de Sovjet Unie 7000, Italië 4000. de Vereenigde Staten 3500, Japan 3100 en Frankrijk 2700. Zwitserland erkent Franco. De Zwitsersche federale raad heeft besloten de huidige vertegenwoordiging te Burgos te wijzigen in een legatie en de regeering van Franco te verzoeken toe te stemmen in de be noeming van een Zwitserschen gezant. Dit heeft tengevolge, dat de officieele be trekkingen met de Spaansche republikeinsche regeering ophouden te bestaan. GEWONDE SPAANSCHE STRIJDERS TE MARSEILLE. Gisterochtend zijn 500 gewonde Spaansche strijders uit Port Vendres te Marseille aange komen. Bérard zal Franco ontmoeten. Officiëele zending van de Fransche regeering. In den Franschen ministerraad heeft Bonnet medegedeeld dat Berard zich opnieuw naar Burgos zal begeven, dit maal belast met een officieele zending, en dat hij generaal Franco zal ontmoe ten. Dit besluit is met algemeene stem men door den raad goedgekeurd. Havas wijst er op, dat het de feitelijke erken ning van de rechtsche Spaansche regeering door Frankrijk insluit. De dag van het vertrek van Leon Berard naar Burgos is nog niet vastgesteld, evenmin trouwens als de duur van zijn verblijf in Span je. Het is waarschijnlijk, dat Berard heden of morgen zal vertrekken. Minister Patijn te Londen. Beleefdheidsbezoek aan Lord Halifax. Het A.N.P. meldde gisteren uit Londen: De minister van buitenlandsche zaken. mr. J. A. N. Patijn. die thans te Londen vertoeft, waar hij morgen de onthulling zal bijwonen van het monument voor Grotius. heeft van avond een bezoek gebracht aan lord Halifax, in diens werkkamer in het Hoogerhuis. Het geldt hier een beleefdheidsbezoek daar lord Halifax morgen eveneens aanwezig zal zijn bij de onthulling van het monument in de Hollandsche kerk. Meeste Pausen waren Italianen. E keuze van een Paus heeft in den loop der eeuwen een heele ontwikkelings geschiedenis doorgemaakt en is op wel zeer verschillende wijzen tot stand gekomen. Alvorens wij hierop nader ingaan willen wij eerst de vraag stellen, wanneer en waar de keuze van een nieuwen Paus na het overlijden van een Paus dient te geschieden. Reeds van ouds was het de gewoonte na den dood van een Paus drie dagen te wachten, alvo rens over te gaan tot verkiezing van een opvol ger. Dit gebruik werd in het begin der 7e eeuw door Bonifacius III tot een wet gemaakt, welke echter niet altijd in acht is genomen. Zoo werd bijv. in 1073 de H. Gregorius VII gekozen op denzelfden dag, waarop zijn voorganger Alexander II was gestorven. Gregorius X be paalde echter in de kerkvergadering van Lyon, dat de kardinalen in het conclaaf zouden gaan vóór het einde van den lOen dag na den dood van den Paus, hetgeen door Paus Pius IV op 9 October 1562 werd bevestigd. In normale tijden geschiedde de keuze van een Paus steeds te Rome, alwaar de zetel van den Apostolischen Stoel is gevestigd. Eertijds was het de gewoonte, dat de kardinalen, als zij te Rome bijeen waren, des morgens vroeg bijeenkwamen in de kerk van St. Jan van Late- ranen, de hoofdkerk van St. Pieter of wel op een andere geschikte plaats. Waren zij echter buiten de stad dan kwamen zij voor de verkie zing van een Paus bijeen in de hoofdkerk van de landstreek, waar zij vertoefden. Paus Pius IV, die in zijn 63e besluit, waarin hij de bepalin gen, betreffende de Pauskeuze van zijn voor gangers Alexander III, Gregorius X, Clemens V en VI, en Julius II vernieuwde, uitlegde en be vestigde, heeft Rome bindend voorgeschreven als plaats, waar de keuze van een Paus moet ge schieden. Het conclaaf, waarin de keuze plaats vindt (waarover straks nader), werd voorheen gewoonlijk gehouden in het Quirinaal, doch se dert den dood van Paus Pius IV in het Vaticaan. Wat nu de Pauskeuze zelf betreft, het vol gende. Wanneer in de eerste tijden der Kerk een Paus moest worden gekozen, vereenigde zich het presbyterium (zoo werd deze priesterlijke bij eenkomst genoemd). Nadat de stemmen waren opgenomen, onder bijvoeging van die der in de stad aanwezige bisschoppen, alsmede van de ge tuigenissen der personen, die de stemmen van het volk vertegenwoordigden, werd degene, die het waardigste werd geacht, tot Paus uitgeroe pen. Deze wijze van verkiezing duurde voort tot in het jaar 1059, toen Paus Nicolaas II bepaalde, dat voortaan slechts de kardinaal-priesters den Paus zouden mogen kiezen. Deze regeling werd getroffen met het oog op het steeds toenemend aantal personen, dat aan de keuze deelnam, waardoor, hetgeen onvermijdelijk was, bij der gelijke bijeenkomsten ongeregeldheden ontston den. Tengevolge van allerlei omstandigheden kon deze bepaling na den dood van Paus Nico laas II evenwel niet worden opgevolgd. In de derde kerkvergadering van Lateranen van het jaar 1179 sloot Alexander III de lagere geeste lijkheid en het volk voor goed van deze verkie zing uit en kende die alleen toe aan de kardina len. Daar de Paus, naar vrij algemeen wordt aangenomen, niemand tot opvolger kan benoe men, komt het dus alleen aan kardinalen toe den Paus te verkiezen. Nu is het echter wel meer voorgekomen, dat de keizers zich het recht aanmatigden van veto of exclusive (uitsluiting van één candidaal). Dit geschiedde bijv. door Koning Philips II, die zich destijds (en met succes) verzette tegen de keuze van kardinaal Cesare Baronius tot Paus en wel van wege diens „Annales Ecclesiasticae", waarvan het elfde deel het „Tractatus de monar- chia Sicula" bevatte, waarin Baronius de aan spraken van den Heiligen Stoel op Sicilië en Napels wilde doen gelden, met het gevolg dat het werk door Philips in zijn staten werd ver boden en hij zich tegen Baronius' verheffing tot Opperhoofd der Kerk verzette. WIJ laten nu verder buiten bespreking de be noeming door de wereldlijke overheid van z.g. tegenpausen, zoodat bijv. Paus Alexander III door toedoen van keizer Frederik Barbarossa achtereenvolgens vier Pausen tegenover zich gesteld zag, die zich resp. betitelden als Victor IV, Paschalis III, Callistus III en Innocentïus III. Het vermeende recht van inmenging door we reldlijke gezagdragers werd door Paus Pius X definitief afgeschaft. De methoden, welke bij de Pauskeuze dooi de kardinalen konden worden gevolgd, waren er vier (thans drie) in getal, t.w. de verkiezing bij verdrag, bij ingeving, bij besloten stemming en bij toenadering. De „verkiezing bij verdrag" bestaat hierin, dat de kardinalen ter voorkoming van de moei lijkheden, welke zich bij een Pauskeuze voor doen, overeenkomen om zich bij eenige voor aanstaande kardinalen aan te sluiten en dengene als Paus te erkennen, die door hen zal worden benoemd. Indien de Pauskeuze op die wijze ge schiedt, worden er echter steeds eenige voor waarden gesteld, welke door alle kardinalen, die een dergelijke verkiezing zijn overeengekomen, moeten worden geteekend. Wanneer echter slechts één of meer kardinalen, hetzij monde ling, hetzij schriftelijk, zich tegen zulk een ver drag verzetten, wordt dit als vervallen be schouwd. Indien echter alle kardinalen zich met een verkiezing bij verdrag vereenigen, dan wordt er aanstonds door de voor de benoeming aange wezen kardinalen een acte opgemaakt, waarbij aan de andere kardinalen het recht wordt ont zegd zich in de besprekingen te mengen. Hij, die als dan wordt benoemd, moet door het geheele college worden erkend als wettig gekozen, vol gens de canons en pauselijke instellingen van Gregorius XV. Wanneer al de voorwaarden van het verdrag zijn vervuld, wordt hij dadelijk als Hoofd en Opperpriester der kerk gehuldigd, ver volgens gekroond en uitgeroepen als wettig ge kozen Paus. De „verkiezing bij ingeving" geschiedt wan neer alle kardinalen bijzonder eensgezind sa menwerken om een van hen tot Paus te ver kiezen. De meest gebruikelijke wijze van verkiezing geschiedt evenwel bij stemming. Zoodra bij de stemopneming blijkt, dat een der kardinalen twee derde deel der stemmen heeft verkregen, wordt hij dadelijk als wettig Paus verkozen en beschouwd, waarna de stembriefjes worden ver brand. Indien aan het vereischte aantal echter nog eenige stemmen ontbreken, ging men vroeger meestal tot verkiezing bij toenadering of acces over. Dit acces bestond hierin, dat wanneer de meerderheid bij het stemmen naar een bepaal den persoon overhelde, de kardinalen, die tot dusver op een anderen persoon hadden gestemd, tot den persoon der meerderheid konden over gaan. Volgens een bepaling van Leo XIII in 1892 is de Pauskeuze bij acces vervallen en geschiedt de keuze thans door één of meer stemmingen, waardoor slechts één stem boven de helft wordt gevorderd. In 1904 werd deze bepaling door Pius X bekrachtigd. Om de keuze van een nieuwen Paus te ver haasten en tevens te beschermen werd reeds in 1274 tijdens de tweede kerkvergadering van Lyon door Paus Gregorius X het z.g. conclaaf definitief ingesteld, dat in den letterlijken zin beteekent: afgesloten ruimte, dat wil in dit ge val dus zeggen, dat deel van het Vaticaan, waar in de kardinalen met hun gevolg en het noodige dienstpersoneel den tijd doorbrengen, welke on middellijk aan de keuze van een nieuwen Paus voorafgaat. Geen der kardinalen mag, tenzij in geval van ziekte en dan met verlies van stem recht, vóór dat de verkiezing is beëindigd, het conclaaf verlaten. De bewaking is toevertrouwd aan een maarschalk, welke functie erfelijk door een lid der familie Chigi wordt bekleed. Niemand der kardinalen wordt tot het con claaf opgeroepen, doch ieder heeft zich, indien hij van zijn stemrecht gebruik wenscht te ma ken, terstond na het ontvangen van het doods bericht van den overleden Paus daarheen te begeven. Alle voorschriften, welke in den loop der tij den betreffende de Pauskeuze zijn gegeven, wer den door Paus Pius X samengevat cn voor goed vastgelegd in een tweetal constituties nl. „Va cante Sede Apostolica" en „Commissum Nobis", eerst in 1909 afgekondigd. Zij zijn in hun geheel opgenomen in den Codex Iuris Canonici (het huidige officieele wetboek der katholieke kerk van den Latijnschen ritus). Canon 160 verwijst er naar en geeft haar ook voor de toekomst kracht van wet. De voorschriften voor het ocn- claaf werden door Paus Pius XI in 1922 (Act Ap. Sed.) nader aangevuld. TY/T ELDEN wij tenslotte nog, dat de kerkhisto- lvJLrie Pausen van verschillende nationaliteiten heeft gekend. Zoo regeerde van Januari 1522 tot September 1523 de Utrechtenaar Adriaan Floris- zoon Boeyens, een zoon van een scheepstimmer man, als Hadrianus VI. Hij is de eenige Ne- öerlandsche Paus geweest en was tevens de laatste niet-Italiaan, die den Stoel van Petrus beklom. Sindsdien is het gebruikelijk steeds een Italiaan tot Paus te verkiezen, waardoor onder linge naijver der diverse nationaliteiten is uit gesloten. De oudste der kardinaal-diakenen maakt de keuze aan het volk bekend. J. H. M. Een opkomende griep. Mijnhardtjes stuiten haar voortgang. Doos 30 en 50 ct. (Adv. Inga led.) PROGRAMMA DONDERDAG 16 FEBRUARI. HILVERSUM I. 1875 en 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek (om 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de Vrouw. 10.35 Het Omroeporkest, en solisten (11.30—11.55 Declamatie en 12.15 Berichten). 12.30 AVRO-Amusementsorkest. I.15 Het AVRO-Aeolian-orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Altvioolvoordracht. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 De Twi light Serenaders (opn.) 5.00 Week-Kaleidos- coop. 5.25 Gelukwenschen. 5.30 AVRO-Amuse- ments orkest. 6.10 Orgelspel. 6.15 Berichten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de Kinderen. 7.05 De AVRO Dance Band. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal, mede- deelingen. 8.20 Concertgebouw-orkest en so list (In de pauze: causerie over het Concert gebouw-pensioenfonds). 10.30 Disco-nieuws. II.00 Berichten ANP, hierna: Het Renova- kwintet (opn.) 11.40—12.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM n 415.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek om 8.15 be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (1.00—1.20 Gramofoonmuziek). 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Het Rotter- damsch Pianokwartet en gramofoonmuziek. 6.30 Berichten, gramofoonmuziek. 6.45 Cau serie: Zeemansherinneringen. 7.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-berichten. 8.15 Orgelspel. 9.00 Causerie: Zondig zwijgen. 9.30 Amster- damsch Salon-orkest. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.è30 Vervolg concert (10.45 —11.00 Gymnastiekles). 11.30 Gramofoonmu ziek. ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.4011.45 Gramofoonmuziek. 12.05 Dans muziek (gr. pl.i. 12.50 Het Philip Whiteway ensemble. 1.20—2.20 BBC-Welsh-orkest en soliste. 3.35 Stedelijk orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Voor de vrouw. 5.20 Michaeloff en zijn orkest. 6.05 Causerie over schooluit- zendingen. 6.20 Berichten. 6.40 Lanabouw- praatje. 7.00 BBC-orkest en solisten. 7.50 Ge varieerd progx-amma. 8.35 Vroolijke voor dracht. 8.50 Causerie over de Sovjet-Unie en de Stille Oceaan. 9.20 Berichten. 9.45 Cello en piano. 10.20 Korte avondwijding. 10.40 Uit Amerika. Causerie: Mainly about Manhattan" 10.55 BBC-Harmonie-orkest. 11.35 Joe Loss en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr. pl.) RADIO PARIJS 1648 M. 9.05, 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.35 Zang. 1.10 Het Laurentorkest. 2.35 Zang. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.35 Cembalo voordracht. 4.35 Zang. 5.25 Kamermuziek. 7.25 Het Loca- telli-orkest. 8.05 Gramofoonmuziek 8.35 Pia novoordracht. 8.5012.05 Uitzending uit het Theatre National de 'Opéra-Comique. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Otto Fricke's orkest. 7.50 Omroepdansorkest. 9.209.50 Volksliederenconcert. 11.20 Militair orkest. 12.35 Augsburger Amusementsorkest. 1.30— 2.20 Populair concert. 3.20 Omroeporkest. 4.40 Vocaal en instrumentaal concert. 5.55 Piano voordracht. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.30— 11.20 Gevarieerd concert en carnavalsrepor- tages. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.302.20 Bios cooporgelconcert. 5.20 en 6.50 Gramofoonmu ziek. 8.20 Omroeporkest, gemengd koor en solisten. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio orkest. 1.50—2.20, 5.20, 6.35 en 7.35 Gramo foonmuziek. 8.20 Radio-orkest, solist en Gra mofoonmuziek. 9.40 Radio-orkest en solist. 10.3011.20 Trioconcert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Literair programma. 8.00 Omroeporkest en solist. 9.20 Berichten. 9.50 Viooltrio. 10.05 Berichten. 10.2011.20 Carnavalsprogramma.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9