IBIS Uit Haarlem's Gemeenteraad. De Bakenessergracht wordt niet gedempt. SHAG Vensterruiten zeven het zonlicht.» jecovW?»- AGENDA. DONDERDAG 16 FEBRUARI 1939 H 'A' A' R C E M'S DAGBCAD Het voorstel van B. en W. om eenige verkeersver- beteringen in te voeren en de gracht te saneeren werd aangenomen. f 74.000 zal uitgegeven worden voor de luchtbescherming. Woensdagmiddag vergaderde de Raad dei- gemeente Haarlem. Voorzitter de burgemeester Dr. J. E. baron de Vos van Steenwij k. Met kennisgeving waren afwezig de heeren van Tetering, van Engelen en mevrouw Meij- boom. Mej. S. C. van Welsenes vroeg eervol ont slag als onderwijzeres aan de school voor voor bereidend 1. o. no. 4. Werd verleend. De dr. Huetschool bestaat op 28 Februari a.s. 12V2 jaar. De ouderraad wil twee electri- sche klokken aanbieden. B. en W. stelden voor dit in dank te aan vaarden. De raad ging daarmee accoord. Goedgekeurd werden de volgende voorstel len: Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de balans 1937 van de woningstichting „Vooruit gang", „Ons belang" en „Spaarnoog". Voorstel van B. en W. tot wijziging van de 3e suppl. begrooting dienst 1937 en vaststel ling van de 2e suppl. begrooting dienst 1938. Voorstel van B. en W. tot ruiling van grond: a. Oostzijde van den Rijksstraatweg, b. Oranje boomstraat. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van voor straat bestemden grond aan de Lorentz- kade. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond. a. Claes van Ruyvenstr. (G. Hellenberg Jr.). b. Bellamystraat (Haarl. Stichting voor wo ningverbetering) c. Eenhoornstraat (Gebr. v. Schuppen). d. Rijksstraatweg (Th. Beekveldt). Voorstel van B. en W. tot aanschaffing van meubilair voor de Middelbare School voor Meisjes. Spoorwegovergang Kleverlaan. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van 'n bijdrage voor de verbetering van den spoor wegovergang bij de Kleverlaan. De voorzitter sprak er zijn blijdschap over uit, dat deze quaestie nu eindelijk ge regeld zal worden. Luchtbescherming. Voorstel van B. en W. tot het treffen van maatregelen tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. De heer Doornebosch (s.d.a.p.) wees er op, dat de quaestie der luchtbescherming geen aangenaam onderwerp ter bespreking is. Maar het is helaas noodig er aandacht aan te wij den, want er bestaat natuurlijk de kans, dat de luchtbescherming in de praktijk zal moe ten gaan werken. Spreker's fractie is er evenwel op tegen, dat de gemeente gelden voor de luchtbescher ming uitgeeft die voor rekening van het rijk moeten komen. De voorstellen van B. en W. om de ge meentebedrijven te beschermen, hebben de instemming van de soc. dem. fractie. Verder moet alles gedaan worden om de bevolking zoo goed mogelijk op te voeden voor het deel nemen aan de luchtbescherming. De heer Noordewier (communist) vond het van het grootste belang, dat de voorstel len van B. en W. zoo gauw mogelijk worden uitgevoerd. De f 74.000 die daarvoor uitgegeven moeten worden zullen goed besteed zijn. Maar er is meer te doende bevolking moet zooveel mogelijk beschermd worden. Een deel der bevolking kan de kosten daarvan niet betalen, daarom moet de gemeente hier hulp verleenen. Het zal f 100 kosten om in een tuin een schuilgelegenheid te hebben. Maar wie kan f 100 daarvoor betalen? Voor degenen die het niet kunnen moet de gemeente maat regelen nemen. Er is nog te weinig gedaan aan de voorbe reiding van de bescherming der bevolking. De Nederlandsche vereeniging voor luchtbescher ming is blijkbaar niet actief genoeg geweest. Het gemeentebestuur moet in deze de leiding nemen. Bij de verduisteringsproef die dezen winter te Haarlem gehouden is, bleek, dat de bevol king niet doordrongen was van den ernst van de maatregelen. (Protesten). Er werden wel lichten gedoofd, maar daarmee is men er niet. Herhaaldelijk werden gedoofde lichten weer ontstoken. Sprekers indruk was, dat de verduisteringsproef te Amsterdam beter ge slaagd is. (Is reeds ln een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Spreker heeft den indruk dat het rijk nu meer voelt voor schuilloopgraven dan voor schuilkelders, omdat de laatste zeer duur zijn. Bij gasaanvallen bieden loopgraven evenwel geen veiligheid. Wat moet er van de bevolking worden als er in een oorlog ook gasaanvallen worden ondernomen? De gemeente moet het voorbeeld geven, bij elk nieuw gebouw moet een schuilkelder gebouwd worden. Als de ge meente voorgaat, zullen particulieren wel volgen. Laten B. en W. spoedig komen met nieuwe voorstellen om de bevolking zooveel mogelijk te beschermen. De heer Van Dam (V.D.) wees op het groote belang van dit voorstel van B. en W. Het is verkeerd, dat het rijk de kosten der luchtbescherming voor een groot deel afwen telt op de gemeenten. Nederland is op het ge bied der luchtbescherming zeer achterlijk, ver geleken bij wat in andere landen reeds ge daan is. De bevolking in ons land is ook niet voldoende geoefend. Het aantal gasmakers dat te Haarlem aanwezig is, is veel te klein; slechts 1/2 pCt. van de bevolking is er in ge oefend in het dragen van zulke maskers. In Engeland kan men een gasmasker koopen voor een gulden. Men wil de mooiste stukken van het Frans Halsmuseum bij luchtgevaar opbergen in de kelders van de begraafplaats aan den Ver- gierdeweg. Maar zijn die kelders niet te voch tig, zoodat er gevaar kan bestaan voor de schilderijen? De heer Visser (C.H.) was het ook eens met de voorstellen van B. en W. De Voorzitter zei dat het voorstel dat nu door B. en W. ingediend is, vrucht is van een langdurige studie. Het uitstel heeft mo gelijk gemaakt, hier en daar vereenvoudi gingen in te voeren, waardoor uitgaven be spaard worden. De bevolking beseft nog te weinig, dat zij in haar geheel moet deelnemen aan de orga nisatie der luchtbescherming. Aan den anderen kant moet de overheid ook er voor waken, dat er geen paniekstemming onder de burgerij ontstaat. Vo orkomen kan een gemeente lucht aanvallen niet, dat ligt trouwens op den weg der defensie, maar wel kunnen de gemeenten er toe bijdragen, dat de luchtaanvallen zoo weinig mogelijk slachtoffers maken. Daartoe moet de stad zoo goed mogelijk verduisterd worden, terwijl voorts alle maatregelen geno men moeten worden om branden te blusschen. gewonden hulp te bieden en de bedrijven zoo veel mogelijk te laten functioneeren. Het zal onmogelijk zijn voor alle ingezete nen schuilkelders te bouwen. Geen enkele ge meente kan daaraan denken. Wel zullen er schuilkelders gemaakt worden voor het per soneel van het gas- en electriciteitsbedrijf. De burgerij moet zichzelf zoo goed mogelijk tegen luchtaanvallen beschermen. Natuur lijk kan de gemeente daarbij leiding geven. De Nederlandsche vereeniging voor luchtbe scherming moet evenwel niet gemaakt worden tot een verlengstuk van de gemeentelijke overheid. De vereeniging werkt goed. het be stuur en de propagandisten zijn op den goe den weg. Men moet het resultaat nu eens af wachten, spreker heeft de hoop. dat als in alle wijken de hulp nu eenmaal georganiseerd zal zijn, de laakbare onverschilligheid van de be volking wel verdwijnen zal. Het is waar dat de gemeente het personeel van haar bedrijven gasvrije kleeding zal ver strekken, maar dat wil niet zeggen, dat nu ook ernstig rekening gehouden moet worden met het gevaar van gasaanvallen. Er zijn aan wijzingen dat de kans dat er gasaanvallen zullen komen wat kleiner geworden is. Bo vendien zegt men dat het Nederlandsche klimaat niet geschikt is voor gasaanvallen. Spreker hoopt dat dit zoo is, maar zekerheid heeft hij niet. Het is niet aan te nemen, dat voor eiken inwoner van Haarlem een schuilloopgraaf zal worden gebouwd. Dit zou namelijk 25 per inwoner kosten. Slechts weinigen zullen daar toe overgaan. Spreker is het met den heer Van Dam eens, dat er achterstand is op het gebied der lucht bescherming. Maar die achterstand zal zoo gauw mogelijk worden ingehaald. De bergplaats voor de schilderijen van het Frans Hals-museum, is uitgezocht in overleg met den directeur. Die zal natuurlijk ook wel op mogelijke beschadiging door vocht gelet hebben. De heer Doornebosch (S.D.AJP.) zei dat de gedachte „dat luchtbescherming militaris me is" onder de bevolking zooveel mogelijk be streden moet worden. De heer Noordewier (Communist) meende, dat de burgemeester te optimistisch is, wat de gevaren van gasaanvallen betreft. Dat er in Spanje niet veel slachtoffers vallen bij luchtaanvallen, komt doordat de bevolking daar uitgebreide maatergelen heeft genomen. Als de vliegmachines komen kruipt men on der den grond. Maar in Haarlem beschikt men nog niet over die beschermingsmiddelen. De heer Castricum (R.K.) bracht hulde aan B'. en V/. voor het voorstel. Er is te Haar lem al veel gedaan aan de luchtbescherming, het is verkeerd het zoo voor te stellen dat er te Haarlem zoo goed als niets gedaan is. De voorzitter zei dat als het noodig is, hij gebruik zal maken van zijn bevoegdheid om medewerking te eischen voor de lucht- bescherming. B. en W. zeilen hun aandacht blijven wijden aan de quaestie der luchtbescherming, om die zoo goed mogelijk te organiseeren. Daarbij kan in de toekomst ook nog aandacht gewijd wor den aan de quaestie der schuilkelders. Het voorstel van B. en W. werd daarop zonder stemming aangenomen. De Bakenessergracht. B. en W. stellen voor de watergang van de Bakenessergracht 2 meter te versmallen, waar door het mogelijk wordt den rijweg aan den Westkant te vcrbreeden. Verder wil het col lege de rijwegen langs de Bakenessergracht doortrekken van de brug bij de Korte Jans straat tot aan de Nieuwe Gracht (Zuid zijde) alsook die weg langs het Kazerne-terrein door trekken tot aan den Koudenhorn. (Hiermede hebben B. en W. in hoofdzaak het voorstel Klein overgenomen). De heeren van Liemt en Boes hebben het vroegere voorstel van de meerderheid van het college van B. en W. om de Bakenessergracht te dempen overgenomen en opnieuw ingediend. De heer Klein Schiphorst heeft op dit voor stel amendementen ingediend die beoogen: het maken van schuilkelders, het openbreken van het Begijnehof aan den kant der Bake nessergracht en het bouwen van een nieuwe brug over het Spaarne, waardoor een ver binding tot stand zal komen tusschen de Spaarnwouderstraat en de gedempte Bake nessergracht. De heer Van Liemt, wethouder (R.K.), verdedigde allereerst zijn voorstel om tot dem ping te besluiten. Bij de behandeling der begrooting van 1937 heeft hij, bij het opsommen van werkobjecten. ook de Bakenessergracht genoemd. Indertijd had „Rijnland" bezwaren tegen de demping. Maar toen in 1937 weer aan „Rijnland" ge vraagd werd, bleek onverwachts dat die be zwaren niet meer bestonden. Dat was voor het college van B. en W. aanleiding opnieuw de quaestie van de demping der Bakenesser gracht in studie te nemen. Bij verdere bestu deering der plannen bleek .spreker, dat het hier niet alleen, een zaak was van werkverrui ming, maar ook van verkeersverbetering. Het verkeer in de Korte Jansstraat is zeer groot, De politie heeft 6 dagen het verkeer daar geteld. Er passeerden 25479 rijwielen, auto's en motorfietsen. Dat wil dus zeggen 4000 per dag. Er is dus zeer veel voor te zeg gen, dat het verkeer uit de Korte Jansstraat over de gedempte Bakenessergracht wordt af geleid naar de Jansbrug Door deze verkeersverbetering kan de ver keersagent op het kruispunt JansstraatRid derstraatKorte Jansstraat gemist worden. Mijn schoenen woeien uit, dat is niet overdreven I Maar d'lbis Shag is rustig in mijn pijp gebleven. VOORDE PIJP Dobbelmannlekker, man (Adv. Ingez. Med.) Op dat punt behoeven dan ook geen automa tische verkeersseinen aangebracht te worden. Door het dempen van de Bakenessergracht zal het verkeer in de Smedestraat ook ont last worden. Spreker heeft veel waardeering voor het voorstel Klein Schiphorst. Er moet op den duur een nieuwe brug over het Spaarne komen, waardoor een nieuwe verbinding zal ontstaan tusschen de Amsterdamsche Poort en de gedempte Bakenessergracht. Waarom heeft de gemeente indertijd de perceelen in de Koralensteeg gekocht? Er is wel veel te doen geweest over steden schoon. Hij behoort niet tot de vandalen die een mpoi grachtje willen dempen, maar de Bakenessergracht is niet mooi. Zij kan niet halen bij vele mooie grachten die de commis sie van Openbare Werken in Enkhuizen en in Alkmaar gezien heeft. Men heeft gezegd, dat de Bakenesserkerk eeuwen lang gewaakt heeft over de gracht, nu laat zij dan eindelijk gaan slapen (gelach). Op de Bakenessergracht kan men nu niet rustig loopen, elk oogenblik loopt men de kans onder een auto te komen. Er wordt nu gezegd, dat de Bakenesser gracht aan velen dierbaar is, maar spreker gelooft dat niet. De bewonderaars komen niet op de gracht. Als de gracht gedempt wordt zullen de eigenaars der huizen hun eigendommen gaan opknappen. Alles wat oud is, is nog niet mooi. In de drie groote reisboeken die over Haar lem bestaan wordt geen kik gegeven over de Bakenessergracht. Gaan de menschen die nu zeggen, dat zij de Bakenessergracht zoo mooi vinden, zelf aan die gracht wonen? Spreker gelooft het niet. Spreker vindt het plan dat B. en W. nu ingediend hebben, niet geheel verwerpelijk, hoewel hij demping meer afdoende vindt. Maar als het voorstel van spreker en van den heer Boes (demping) wordt verworpen, dan kan hij toch de voldoening hebben, dat, als dan het voorstel van B, en W. wordt aange nomen, hij daartoe de aanleiding geweest is. Dan komt er in elk geval een belangrijk ob ject voor werkverruiming. De heer Van der Wall (C.H.), wethou der, zette uiteen waarom hij, die vroeger voor stander van de demping was, nu een ver dediger geworden is van het nieuwe plan van B. en W. Dit nieuwe plan van B. en W. is feitelijk het plan van den directeur van Openbare Werken, die er in geslaagd is een plan uit te werken dat de voordeelen biedt van de verkeersverbetering, terwijl het niet noodig is daarvoor de gracht te dempen. De heer Klein Schiphorst (R.K.) be toogde dat hij met zijn voorstel een aanvul ling bedoelde van het vroegere voorstel van dc meerderheid van B. en W. Nu die meer derheid van B. en W. evenwel in een minder heid veranderd is, blijft hij het houden met de dempers. Spreker is overtuigd, dat de Bakenesser gracht gedempt moet worden om op die plaats een f linken verkeersweg te krijgen. Maar dan is het noodig ook een nieuwe brug over het Spaarne te bouwen, die dan een ver binding zal geven tusschen de Amsterdam sche Poort en de gedempte Bakenessergracht. Als de raad nu niet besluit tot demping van de Bakenessergracht, dan zal er in de naaste toekomst toch toe besloten moeten worden. De directeur van Openbare Werken heeft sprekers denkbeeld om het Begijnehof aan de zijder der Bakenessergracht open te leggen, be streden. Maar niettegenstaande die bestrij ding blijft spreker zijn denkbeeld aanbevelen. Zijn de bewonderaars van de Bakenesser gracht niet te kort geschoten in hun taak toen zij hebben nagelaten om te ijveren voor een be hoorlijk onderhoud van de gracht en de huizen die daar staan? 't Onderhoud is schandelijk slecht geweest. Het nieuwe plan van B. en W. heeft sprekers bewondering niet. Het water van de gracht zal 2 Meter versmald worden, waardoor de rijweg wat breeder kan worden. Aan eiken kant van de gracht komt dan een rijweg van 6 Meter. Maar dat is niet voldoende om er een behoorlijk ver keer mogelijk te maken. Er moeten immers hoo rnen langs de gracht komen, en dan blijft er, als men ook op een trottoir van 1 Meter rekent, te weinig ruimte voor het rijverkeer. Als er er gens een auto staat, kan een andere auto niet passeeren. Voor zoo'n kleine verkeersverbetering mag de gemeente geen f 2-51.000 uitgeven. De Bakenessergracht is vooral mooi waar de rijweg slechts 4 Meter is, omdat daar de huizen in het water weerspiegelen. Zal men die schoon heid ook behouden als men den weg 2 Meter gaat verbreeden? Spreker betwijfelt het. Als men in de Wilhelminastraat een nieuwe gracht gaat graven, krijgt men iets mooiers dan er nu aan de Bakenessergracht zal ontstaan. (Gelach) De heer Klein (r.k.) vertelde, dat de Bake nessergracht in de oorlogsjaren een zeer druk bevaren water was. Maar nu heeft het verkeer te water niets meer te beteekenen, terwijl het verkeer te land is toegenomen. Daarom was er aanleiding voor spreker om voor te stellen het water wat te versmallen en den rijweg te ver breeden. Voor het denkbeeld Klein Schiphorst voelt spreker niets, omdat de gedempte Bakenesser gracht nooit een belangrijke verkeersweg kan worden, daar er geen aansluiting bestaat met an dere verkeerswegen. De heer Visser (c. h.) is met de commissie van Openbare Werken mee geweest om mooie grachten in Alkmaar. Edam, Enkhuizen te zien De reis heeft hem aangetoond, dat de Bakenes sergracht niet gedempt moet worden. Maar er moet veel aan de gracht opgeknapt worden, want de gemeente heeft het onderhoud schande lijk verwaarloosd. Spreker verdedigt het nieuwe voorstel van B. en W. De rijweg wordt dan niet 6. maar 7 Meter breed. De gracht wordt dan 10.50 M. breed en dat is nog meer dan voldoende om een goed stadsbeeld te behouden. Een groote verbetering zal ook zijn als de weg aan de Zuidzijde van de Nieuwe Gracht wordt doorgetrokken langs het kazerneterrein tot den Koudenhorn. De heer Noordhoff (s. d. a. p.) vond het goed, dat de quaestie der Bakenessergracht eenigen tijd gehangen heeft, want nu is er een goed voorstel door ter tafel gekomen. Jaren ge leden is er een ware dempingswoede geweest, maar gelukkig is men daar over heen. De heer van Liemt heeft niet voldoende eer bied getoond tegenover de verdedigers van ste den-schoon. Hij sprak van krokodillentranen en dat was niet juist. Er is veel kans, dat als de Raad tot demping zou besluiten, de regeering het raadsbesluit niet zou goedkeuren. De S.D.A.P. zou kunnen meegaan met een voorstel tot demping als van de gedempte gracht een belangrijke verkeersader gemaakt zou kun nen worden. Maar wie de kaart van Haarlem bekijkt, begrijpt, dat er geen aansluitend ver keer is te krijgen. Mevrouw Scheltema (lib.) zei, dat bij de quaestie van de demping der Bakenessergracht een geboorte-fout is gemaakt. Het eerste voor stel van B. en W. was namelijk niet voldoende doordacht en dat heeft zich gewroken. Eindelijk is nu een goed voorbereid plan ter tafel gekomen en daarmee kan spreekster mee gaan. Onze groote verkeerswegen liggen in het Noordelijk deel der gemeente, het is een fout van den heer Klein Schiphorst dat hij wil vast houden aan het al opgegeven plan om tegenover de Bakenessegracht een nieuwe brug over het Spaarne te bouwen. Spreekster zou nog eens onder oogen willen zien of op de kosten, die op f 251.000 geraamd zijn, nog niet wat bezuinigd kan worden. De heer B ij v o e t (r.-k.) zei, dat het water een van de schoonheden van oude steden is. Daarom mag alleen tot demping van een gracht besloten worden als het om dringende verkeers- argumenten gaat. Maar die zijn tot heden niet in het geding gebracht. Spreker las een brief voor van Hendrik An- driessen, die jarenlang aan de Bakenessergracht gewoond heeft en daaraan mooie herinneringen behouden. Hij dringt op het behoud van de gracht aan, „auto's moet men maar naar andere wegen dirigeeren". Ook Hans Bijvoet, glazenier, heeft lang aan de gracht gewoond. Demping zou hij sterk be treuren, want daardoor zou veel schoonheid ver loren gaan. Spreker las verder een gedeelte voor uit een gids over Haarlem, waarin de voorzitter van Haarlem's Bloei een schildering gegeven heeft van het mooie stadsbeeld bij de Bakenesser gracht. (Gelach). De Bakenessergracht is misschien niet een „pronkgracht", maar wat wij hebben is mooi ge noeg om te behouden. De heer Van Dam (v.-d.) herinnerde er aan, dat men in 1866 de Bakenessergracht heeft wil len dempen omdat men in haar de oorzaak zag van een cholera-epidemie. Bij vorige dempings plannen hebben schoonheids overwegingen geen rol gespeeld. Dat komt omdat de sfeer van onze Bakenessergracht niet kan halen met de sfeer van mooie, grachten in Alkmaar, Enkhuizen en Edam. De Bakenessergracht is een verworden pak- huizengracht, die niets schoons meer heeft be houden. Het onderhoud van de gracht is zoo slecht ge weest, dat thans tot herstelling of tot demping moet worden besloten. Herstel is duurder dan dempen, daarom is spreker voor demping. Er is nooit was moois van de gracht te maken. Met goed fatsoen kunnen wij geen vreemdeling naai de gi-acht brengen om schoonheid te bewonde ren die er niet is! Als de raad niet tot demping overgaat, zal hij er evenwel geen traan om laten. De heer Van der Storm (partijloos) wilde nuchter-werkelijk zijn. De schoonheid is op de Bakenessergracht niet te zoeken. Een voetganger die op de gracht wil gaan wandelen mag eerst wel een levensverzekering sluiten. De eenige op lossing is de gracht te dempen. De heer Wolzak (a.-r.) zei, dat van beide kanten dikke woorden zijn gebruikt. In de veel heid der woorden ligt overdrijving die schaadt. Er is nu zoo'n goed voorstel van B. en W. ge komen. dat de argumenten van de demping om- vergekogeld zijn. Er komt een oplossing voor verkeersmoeilijkheden en bovendien krijgt men een goede werkverruiming. En dat alles zonder het nadeel van een demping. „Wij wilen het grachtje houden,, wie het wil dempen, krijgt het nooit! (gelach). De heer Meyers (s.d.a.p.) zou als er 'n groot verkeersbelang op het spel stond de gracht willen opofferen, maar zoo staat de quaestie niet. Voor het groote verkeer kan de gedempte Bakenessergracht geen beteekenis krijgen. In de toekomst gaat het verkeer om de stad heen, via een nieuwe brug die over het Noorder Spaarne komt tegenover de Zaanenlaan. Met het dem pen van het Rokin is een mooi stuk Amsterdam verknoeid. Het nieuwe voorstel van B. en W. vindt spre ker goed, maar de kosten (bijna een kwart mil- lioen) zijn hoog. Hij is slechts over zijn bezwa ren heen gestapt omdat het hier voor een deel uitgestelde uitgaven zijn. De heer Boes (V. D.), wethouder, zei dat hij het vroegere voorstel van B. en W., met den heer Van Liemt, opnieuw bij den raad heeft ingediend, om den Raad in de gelegenheid te stellen zich daarover uit te spreken. Op den duur zal het tot demping moeten komen. De gracht is wel is waar oud, maar geschiedkundige waarde heeft zij toch niet. Bovendien is de gracht niet mooi, op enkele punten vindt spre ker haar zelfs leelijk. Er zijn inderdaad eenige mooie gevels aan de gracht, maar die blijven immers. Ook de kerk blijft ,al zal dan ook het spiegelbeeld in het water komen te vervallen. De heer W e u s t i n k (r.k.) wilde het veel bestreden grachtje behouden. Het plan Klein Schiphorst noemde hij gedurfd, maar hij kon er toch niet mee mee gaan. Er is al zooveel moois en intiems uit onze stad verdwenen, daar om moet men niet, onnoodig, op dien weg verder gaan. De heer Rei na ld a (s.d.a.p.), wethouder, meende, daar de zaak van beide kanten uitste kend is toegelicht, met een korte verdediging van het voorstel van B. en W. te kunnen vol staan. Een enkel misverstand moet evenwel weggeruimd worden. Uit het plan Berlage heeft de Raad indertijd de beslissing overgenomen, dat de toegang uit het Oosten naar de binnenstad via de Damstraat moet gaan. Daarom heeft de gemeente zich in dertijd belangrijke financieele offers getroost. De Bakenessergracht heeft nooit een rol gespeeld in de verkeersvraagstukken van Haarlem. De heer Klein Schiphorst heeft dit argument er weer bijgehaald, maar geheel ten onrechte. De goede zijde van het oorspronkelijke voor stel van den heer Van Liemt is, dat het aan leiding voor B. en W. geweest is de volle aan dacht te moeten geven aan de quaestie der saneering van de Bakenessergracht. Er zijn over de quaestie van de demping van de gracht van beide zijden eenige argumenten aangeroerd die van overdrijving niet vrij te pleiten zijn. Iemand heeft aan spreker gezegd, dat hij op de en loten de werkzame ultraviolette strolan niet door. Schoolkinde» ren hebben die stralen juist broodnoodig! Helpt dit gemis her* stellen met de beste, zuivere levertraan» I JECOVITOL. (Adv. Ingez. Med.) gedempte Bakenessergracht een winkelgalerij wil bouwen. Maar daaraan bestaat op dit punt der stad geen behoefte. Ook als marktterrein is het punt ongeschikt. Het is een onjuiste daad van den minister van onderwijs geweest, dat hij, nog voor de raad een besluit genomen heeft, zijn vinger al drei gend heeft opgestoken. De minister had dit niet moeten doen. Wat B. en W. nu aan de Bakenessergracht willen laten doen, is geen onderhoud, maar saneering. Anders zou er ook geen kans zijn, dat het Werkfonds zijn medewerking verleenen zal. Door de verbreeding van den weg langs de Westzijde der Bakenessergracht zal het stads beeld verfraaid worden. B. en W. deelen niet de vrees, dat door de wegverbreeding en de versmalling van het water, de goede verhou dingen zullen verloren gaan. Spreker hoopt, dat de demping van de Bake nessergracht nu voor het laatst in den raad aan de orde zal zijn geweest. De stemmingen. Allereerst kwam het voorstel Van LiemtBoes aan de orde om tot dem ping van de Bakenessergracht te be sluiten. De raad verwierp dit met 26 tegen 9 stemmen. Voor de heeren Van Liemt, De Braai, mevr. Weber, Klein Schip horst, Van Kessel, Van Dam, Wolff, v. d. Storm en Boes. Daarop werd het voorstel van B. en W. aangenomen, alleen de heer Klein Schiphorst verzoekt aanteekening, dat hU er tegen is. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam tot arts de heeren II. F. Stallmann (Amsterdam), C. Kwikkei (Middelburg), S. A. Ritmeester (Amsterdam) en M. C. J. van den Boorn (Maastricht); geslaagd voor artsexamen eerste gedeelte de heer Sj. J. de Jong (Lemmer). LAAT U NIETS AANSMEREN niet iedereen heeft verstand van brandstoffen. Dat is ook niet noodigWel moet ge ver trouwen kunnen stellen In VJw brandstoftenLEVERANCIER. KIEST DAAROM EEN OUD-VERTROUWD ADRES TELEFOON: 10070 maaaia: (Adv. Ingez. Med.) Heden: DONDERDAG 16 FEBRUARI Doopsgezinde Kerk: Zendeling Joh. Klaassen spreekt. 8.15 uur. Broederkerk: „Waarom worden de Joden ver volgd?" 8 uur. Luxor Theater: Marie Antoinette", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Duister Sjanghai" en „Op glad ijs", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Die verduivelde waar heid". Tooneel: The Royal Kilties Band, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Mannen met vleugels", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Ein lied geht urn die Welt" 7.15 en 9.15 uur. Spaame Theater: „De sensatiepiloot" en „Bulldog". „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23. Tentoonstel ling werk W. Oepts. 105 uur. Teyler Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur, Bloemendaal: Reedsvergadering te Over- veen, 2 uur. VRIJDAG 17 FEBRUARI Stadsschouwburg: Kamermuziekavond Em. Feuermann. (cello) 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Nieuw programma. „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23. Tentoonstel ling werk W. Oepts. 10—5 uur.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11