Haarlem's Dagblad De Bakenessergracht. Een diëet. De Belgische Kabinetscrisis Wilde bussen rijden nog. De Bakenessergracht. Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17074 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 16 Februari 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers b cent per ex. Advertentie»1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Rcgelahonucmentstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Woensdagmiddag heeft de gemeenteraad van Haarlem eenige uren gedebatteerd over de Bakenessergracht en tenslotte het besluit genomen, niet tot demping over te gaan. Het voorstel van B. en W., deels ingegeven door den heer Klein, werd daarentegen aangeno men. Dit houdt heel veel in. Besloten is nu: den watergang van de Bakenessergracht twee meter te versmallen, waardoor het mogelijk wordt den rijweg aan de Westzijde te ver- breeden, de rijwegen langs de Bakenesser gracht door te trekken van de brug bij de Korte Jansstraat tot de Nieuwe Gracht (Zuidzijde) en den weg langs het terrein van de kazerne door te trekken tot aan den Kou- denhorn. Het heeft vele maanden geduurd eer het onderwerp demping van de Bakenessergracht eindelijk in den Raad aan de orde is gekomen, maar in dit geval kan men zeker vaststellen dat die lange voorbereidingstijd zijn nut heeft gehad. Hij heeft de gelegenheid geboden nieuwe denkbeelden naar voren te brengen en alle mogelijkheden onder het oog te zien. De zaak was nu tevoren volledig bekeken en alle dempers en anti-dempers waren volledig met argumenten, deskundige voorlichting, adressen, brieven, foto's enzoovoorts uitge rust. In vroeger tijden zijn er wel eens zaken aan de orde gesteld, die door minder grondige voorbereiding jarenlang bleven slepen, van de eene raadszitting naar de andere, daardoor veelere verduisterden inplaats van verhelder den en soms werden doodgepraat. Het was nu wel een belangwekkend debat. Alleen op het punt der schoonheidswaardee- ring was het niet indrukwekkend. Het haalt eigenlijk niets uit of het eene lid met de groot ste zekerheid zegt „de gracht is mooi" en het andere met even vaste overtuiging „het ding is leelijk". Waardeering van schoonheid is niet alleen een zeer persoonlijke aangelegenheid, beïnvloed door temperament, leeftijd, al of niet aangeboren kunstzin en andere factoren, maar bovendien kan men geen enkelen ge meenteraad als deskundig in kunstzaken be schouwen. Daarom geloof ik altijd nog, dat het beter is als overheidscolleges zich te dezen aanzien door een door henzelf-benoemde commissie van bevoegden laten voorlichten dan dat zij een gedachtenwisseling houden die in hoofdzaak tot Welles! - Nietes! terugge bracht kan worden. Met lofwaardige toewijding aan de groote zaak was de commissie voor Openbare Werken een stille grachten-excursie benoorden het IJ gaan ondernemen, maar de resultaten daar van brachten ook niet veel kunstzinnige op heldering. Er bleek slechts uit dat de leden hun dorst naar grachtenschoon ruimschoots hadden kunnen lessphen dit worde slechts figuurlijk begrepen in zulke lieve oude stadjes als Edam, Alkmaar en Enkhuizen. En dat onze dempers die grachtjes allemaal veel mooier vonden dan ons eigen grachtje van Bakenes. Maar dat andere mooier zijn be wijst nog niet dat het onze dichtgegooid moet worden. Dat de kademuren daar beter onder houden zijn dan hier, dat er nog bankjes voor de huizen staan en de gevels er keurig uitzien kan slechts bewijzen dat wij den boel moeten opknappen. Men moet, voor het overige, roeien in de grachten die men heeft en kan niet gaan zeggen: „Nu moeten wij de onze maar dichtgooien, want anderen zijn zooveel beter bedeeld". Ook het argument van een der dempers, wethouder Van Liemt, dat in buiten- landsche reisgidsen onder de Haarlemsche bezienswaardigheden de Bakenssergracht niet genoemd wordt, kon niet zoozeer afschrikken. Eén lid vond dat de voorzitter van Haarlem's Bloei, wethouder Van Liemt, er dan maar eens voor moest zorgen dat dat veranderde Ten aanzien van uitbreidingsplan, verkeers- belangen, werkverschaffing e.d. was het debat wel belangwekkend. U vindt het in dit blad uitvoerig weergegeven. De dempers bleken tenslotte gering in aan tal. Hun voorstel werd met 269 stemmen ver worpen, nadat vooral de heer Klein Schip horst, die zijn rede voorlas omdat hij vreesde door verkoudheid in gedempten toon te moe ten spïeken, en wethouder Van Liemt hun zaak met brio, opgewektheid en nogal wat humor verdedigd hadden. Het voorstel van B. en W., door velen met kracht van argumenten verdedigd zoodat wet houder Reinalda zich tenslotte tot een kort en krachtig betoog bepalen kon, werd daarna aangenomen met alleen de stem van den heer Klein Schiphorst tegen. Er zal dus nu een mooie verkeersverbetering komen, met vele voordeelen. Een werk van een kwart millioen zal aan velen arbeid ver schaffen. Ik ben alleen een beetje beducht voor die „versmalling van de watergang van de Bakenessergracht" met twee meter omdat architecten mij verzekerd hebben dat de schoonheid, die althans zeer velen in dit oude stadsbeeld zien, berust op de volmaakte even redigheid der verhoudingen. Zal men daar ongestraft aan kunnen tornen? Laat ons er iaet beste van hopen. R. P. Wederom twee moorden in Sjanghai. SJANGHAI, 16 Februari (Reuter). In de Fransche concessie zijn twee Chineezen, die een functie hadden in de door de Japanners geprotegeerde regeering, vermoord. Hierdoor is het totaal aantal slachtoffers tot over de vijftig gestegen. (In Zuid-Afrika heeft een gezin van 5 personen 12 jaar lang op een zorgvuldig uitgezocht mini- mum-diëet geleefd onder controle van een professor, die het als een volledig succes wereldkundig maakt). Een volle twaalf jaar lang op een dieet, Dat men eer een die haast niet eet kan noemen. En de professor zegt op een compleet Succes van deze proef te kunnen roemen. De kuur was, naar het schijnt, bijzonder straf, Men heeft niet slechts nauwkeurig uitgekozen. Maar woog het ook precies in grammen af, Want elke hap teveel was uit den booze. Toen het gezin, wordt ons erbij verteld. Het drie jaar lang aldus had volgehouden, Was ieder kwaaltje van de vijf geveld. En geen van hen was ooit zelfs meer verkouden. Men hield het daarna tot op heden vol, En het succes bleef (met den prof gesproken), 't Gezin verloor den lust in alcohol, En voelt ook geen verlangen meer in rooken. Ook daarmee is 't succes niet uitgeput, De vader kon zijn bril terzijde leggen, 't Gewicht van elk nam toe en ook de fut, Dus resultaten, die nogal wat zeggen. Men heeft hier de conclusie uit gepeurd, Dat menschen van veel minder kunnen leven, (Wanneer dit althans haarfijn wordt gekeurd), Dan er totnutoe voor wordt aangegeven. Het klinkt heel mooi, maar wat men toch m vergeet Te zeggen, en wat ik wel graag wou weten, Is dit, krijgt men bij zulk een straf diëet, Ooit het gevoel, ik heb genoeg gegeten? Of offert men volledig aan het doel. Door mes en vork gedwee te laten rusten, Ondanks een blijvend knagerig gevoel: Ik zou nog best een hartig hapje lusten' Voor Hölle-bolle-Gijs deug ik niet goed. Maar van te weinig kan ik ook niet houden, Wanneer ik twaalf jaar honger lijden moet. Dan ben ik liever af en toe verkouden. P. GASUS. nog niet opgelost Pierlot denkt aan twee-partijen-regeering. In parlementaire kringen te Brussel wordt ver nomen, dat cle onderhandelingen van den heer Pierlot op den goeden weg zijn. Er doen zich echter nog enkele kleine moeilijkheden voor. Bij den heer Spaak is nog een nieuwe stap ge daan om hem te bewegen de portefeuille van buitenlandsche zaken te aanvaarden, nadat hij bij het eerste tot hem gerichte verzoek gewei gerd had. Pierlot heeft gisteravond tegenover de journa listen verklaard, dat hij bij de uitvoering van zijn opdracht moeilijkheden heeft ondervonden in verband met de zaak-Martens, daar de ver tegenwoordigers van de liberale partij een op lossing van deze kwestie verlangen. Moch een der meerderheidspartijen haar me dewerking weigeren, dan zou de formateur de kwestie van de samenstelling eener regeering met de persoonlijkheden, die hem reeds hun medewerking hebben toegezegd, opnieuw onder de oogen moeten zien. Hij heeft te kennen gege ven, dat hij in dit geval een twee-partijenregee- ring zou kunnen samenstellen. Pierlot denkt heden een besluit te nemen, aan gezien de kabinetscrisis niet langer kan duren. Openbare verkooping van hef „Groot Badhuis" te Zandvoort Hoogste bod 77.000 gulden. Ten overstaan van notaris D. M. Klijzing te Haarlem werd Woensdag middag in „Ons Huis" bij inzet in het openbaar verkocht: le het hotel Groot-Badhuis met garagegebouw, dienstgebouw, parkeerterrein, terras sen, duin en verderen grond. Hoogste bod f77.000 door den heer H. Stapel qq. te Haarlem. 2e Het driedubbele winkelhuis met bovenwoning gelegen tegenover het hotel. Hoogste bod f5.000 door den heer H. A. F. M. Walenkamp te Leiden. 3e Het eeuwigdurende erfpachts- recht op een perceel grond, gelegen achter de garage, met het daarop ge bouwde huis „Vredelust". Canon f 57.50 per jaar. Hoogste bod f 6600.— door den heer W. Paap qq. te Zandvoort. De toewijzing zal op 22 Februari na afslag plaats vinden. Nieuwe vondst van exploitant. Het gewijzigde R.A.P., dat Woensdag in wer king is getreden, heeft de exploitatie van de wilde bussen nog niet gestuit. Daar de verschil lende ondernemingen hier ter stede nog geen aanzegging van de politie hadden gekregen haar bedrijven stop te zetten, zijn de bussen vanoch tend op de gewone tijden uitgereden. Aanvankelijk was aan niets te bemerken, dat het nieuwe R.A.P. zijn werking was begonnen, doch later op den dag werden enkele bussen door de Haagsche politie aangehouden en werd er proces-verbaal opgemaakt. De bussen konden na het opmaken van deze processen-verbaal weer gewoon doorrijden. Ook heeft de politie zich er toe bepaald, te gen slechts één bus van elke onderneming pro ces-verbaal op te maken, zoodat de andere bus sen van eenzelfde maatschappij hun tocht on gestoord konden voortzetten. Een Haagsch exploitant heeft de maatregelen van de Justitie, in verband met het nieuwe R. A. P. op de wilde bussen,, niet eens afgewacht aldus schrijft de Tel., en heeft Woensdagmorgen direct zijn maatregelen genomen. Bij het kantoor van dezen dienst zijn namelijk brochures uitgegeven, waarin wordt medege deeld, dat men is overgegaan tot de stichting van het „Christoffel-fonds". Het doel van dit fonds is niet meer of minder dan: het bevor deren van den wereldvrede. Dit doel wil de stichting bereiken door het orgjpiiseeren van nationale en internationale reizen. En om hier mede een begin te maken, worden vanaf heden regelmatig reizen georganiseerd van Den Haag naar Rotterdam en naar Leiden. Het fonds zoekt het dus in zijn ijver om den wereldvrede zoo snel mogelijk te gaan bevorderen niet te ver van huis. De circulaire wekt het publiek op om vooral lid te worden van deze stichting, immers men dient er een prachtig ideaal mee. Het dag-lid maatschap of liever een „dag-steun", zooals dit wordt genoemd, kost f 0.50 per persoon, een week-steun f 1.50 en een maand-steun f 5. Deze vrijwillige bijdragen geven de contribuan ten voorkeur voor een plaats in een der bus sen, die de tochtjes naar Leiden en Rotterdam ondernemen. Ieder, die maar wil, kan zoo'n tochtje meemaken overigens.... maar, de do nateurs van het vredesfonds komen het eerst aan de beurt en wanneer er dan nog plaats is, mag het gewone publiek ook meerijden. Wordt niet gedempt maar gesaneerd. Henri Jaspar overleden. Woensdagmiddag heeft de Haarlemsche Ge meenteraad eenige uren lang gedebatteerd over de verschillende voorstellen inzake de Bakenessergracht. Het voorstel van de heeren Van Liemt en Boes om de gracht te dempen, werd tenslotte verworpen met 26 tegen 9 stemmen. Daarop werd het voorstel van B. en W. om te gracht te saneeren aangenomen met alleen de stem van den heer Klein -Schiphorst tegen. Het voorstel van B en W houdt in de wa tergang met 2 Meter te versmallen waardoor het mogelijk wordt den smallen weg aan de Westzijde van de gracht 2 Meter te verbree- den. De weg aan de Zuidzijde van de Nieuwe Gracht wordt doorgetrokken van de Jansbrug over het terrein der Kazerne tot aan den Koudenhorn. De verkeersverbeteringen die daardoor ont staan zijn door Openbare Werken vastgelegd in bovenstaande situatieteekening. De kosten voor de saneering van de Bake nessergracht (waartoe ook behoort het ver nieuwen van de walmuren, herstel van brug gen. enz.) zijn geraamd op bijna f300.000 Het ligt in de bedoeling voor de uitvoering van dit werk den financieelen steun van 't Werkfonds te vragen. Belgisch minister van Staat en oud-premier. BRUSSEL, 15 Februari (BelgalA.N.P.) Henri Jaspar, katholiek minister van staat en oud-premier, is overleden. Henri Jaspar, die nog dezer dagen door den koning belast werd met de vorming van een nieuwe regeering, in ivelke taak hij niet slaag de. is 68 jaar oud geworden. De inspanning, welke hij zich getroostte om een nieuwe re geering te vormen, openbaarde een latente ingewandsziekte, waaraan hij thans gestorven is. Als vooraanstaand lid der Katholieke Partij heeft hij in den loop der jaren vrijwel alle departementen bestuurd. De Luchtbescherming te Haarlem Uitgebreide maatregelen worden genomen. Op voorstel van B. en W. heeft de gemeente raad van Haarlem Woensdag een crediet van f 74.129 beschikbaar gesteld voor de luchtbe scherming. In de eerste plaats zullen de openbare bedrij ven de noodige beschermingsmaatregelen moe ten nemen, om te bereiken, dat zij bij een luchtbombardement niet direct worden uitge schakeld, terwijl daarnaast de gemeentelijke ge neeskundige- en gezondheidsdienst, de ontsmet- tingsdienst, de brandweer en de dienst van openbare werken zoodanig moeten worden uitgerust, dat zij onverwijld kunnen ingrijpen om de directe gevolgen van een luchtaanval te bestrijden. Daartoe zijn verschillende maatregelen ont worpen. De openbare gebouwen moeten aan den binnenkant der daken worden bestreken met brandwerende verf, zoldervloeren en platte da ken met gewapende eternietplaten afgedekt, zandzakken moeten worden aangeschaft voor het blindeeren van muren en ramen. Ten be hoeve van de watervoorziening van de gasfa briek is een reservepomp met benzinemotor aandrijving noodzakelijk. Voor het personeel van de gas- en electric! teitsbedrijven, welke voor een luchtaanval zeer aantrekkelijke objecten zijn, moet een scherfvrije en gasdichte schuilplaats voor pl.m. 250 personen worden ingericht. Voorts dienen de noodige stalen observatiecellen met telefoonaansluiting op de terreinen der bedrijven aanwezig te zijn. waarin posten kunnen worden geplaatst om het bedrijf gaande te houden, eventueele schade te melden en maatregelen te nemen, dat de bestrij ding van de gevolgen zoo spoedig mogelijk wordt aangevangen. Ook is in het plan voorzien de koppeling van het hoofdbuizennet der water leiding met andere waterleidingen. Het aanleggen van schuilloopgraven bij de schoolgebouwen (voor zoover deze niet door mi litairen zullen worden in gebruik genomen) en andere openbare gebouwen is bij B. en W. in overweging. Het is de bedoeling althans bij één der scholen als proef 'n schuilloopgraaf te laten maken. De zorg voor de aanwezigheid van brand bluschmaterieel, voor zooveel dit uitsluitend met het oog op de luchtbescherming noodig is, be rust voor deze gemeente mede bij het Rijk. Aan den Minister van Binnenlandsche Zaken hebben B. en W. verzocht nog dit jaar brandweer- materiaal met toebehooren ten behoeve van de vijf vakken, waarin de gemeente is verdeeld ter beschikking te stellen. Tenslotte moet voor het personeel van de hulpdiensten in alle wijken kleeding en hulp materiaal in voldoende hoeveelheid aanwezig zijn om te bereiken, dat zij hun taak bij het eerste alarm ter hand kunnen nemen. Tentoonstelling Amsterdamsche Raadhuisplannen. Door burgemeester De Vlugt geopend. AMSTERDAM, 16 Februari. Onder zeer groote belangstelling is vanmiddag in het ste delijk museum de tentoonstelling van ontwer pen voor het nieuwe hoofdstedelijke raadhuis door den burgemeester dr. W. de Vlugt ge opend. Hierbij waren o.m. aanwezig de voorzitter van den Ministerraad, dr. H. Colijn, de minis ter van Onderwijs, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, die vergezeld was van den heer P Visser, chef van de afdeeding kunstzaken van het departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. De minister van Binnenland sche Zaken had zich doen vertegenwoordigen door mr. H. W. J. Mulder, chef van de afdee- ling binnenlandsch bestuur, de minister van financiën door baron J. C. E. van Lijnden, hoofd van den rijksgebouwendienst. Voorts waren er leden van het Amsterdam sche college van B. en W van den Amster- damschen gemeenteraad, hoofden van dien sten van publieke werken en verder vele ar chitecten. waaronder tal van inzenders van ontwerpen. De tentoonstellinig van de ontwerpen, die thans geopend is, zal tot en met 13 Maart voor het publiek toegankelijk zijn tegen den gewonen entreeprijs voor het Stedelijk Museum, De expositie die alle ingezonden 225 ontwer pen omvat, is ingericht op de eerste verdieping van het museum en neemt vrijwel alle tentoon stellingsruimten in beslag. In de eerezaal, staan de bij de openbare prijs vraag bekroonde ontwerpen, de ontwerpen voor de besloten prijsvraag en de vier, bij deze in- Het woord is aan O. Weiss Er zijn armen die niets bezitten dan hun rijkdom. zending behoorende maquettes opgesteld. Deze maquettes geven een duidelijk inzicht in de bedoeling van de ontwerpers en van de plaats, die „hun" stadhuis in de omgeving van het Fre- deriksplein, tou innemen, de ontwerpers Duintjer en Komter hebben bijv. sterk rekening gehouden met de verkeerseischen. In de omgeving van het raadhuis is de scheef heid van het terrein op fraaie wijze in de situa tie van het gebouwencomplex verwerkt. De jury schrijft in haar rapport o.m., dat het aspect een rustige voornaamheid vertoont. Bij het ontwerp van Berghoeff en Vegter is het raadhuis door middel van een terras losge maakt van de omringende bebouwing, een duidelijke scheiding tusschen het represen tatieve gedeelte en het werkgedeelte kenmerkt dit plan. De vier bekroonde ontwerpen zijn grootsch van opvatting en kenmerkend voor de architec tonische opvattingen van dezen tijd. Ook onder de niet bekroonde ontwerpen zijn er vele. die opvallen door originaliteit en gedrufdheid. Deze hoogt interessante tentoonstelling geeft een fraai inzicht in het kunnen van onze Nederland- sche architecten. CJiineesche successen bij Hankau en Kanton. HONGKONG (United Press). In Hankau heeft men gisteren voor het eerst sedert de Chineezen de stad ontruimden, het gedreun van Chineesche kanonnen gehoord. De Chineezen hebben een hevig offensief tegen de Japansche stellingen geopend ten Zuiden van de stad. De Japanners waren zoo overrompeld dat de Chineesche gemotoriseer de voorhoede, die licht geschut met zich voer de, stellingen op 8 K.M. ten Zuiden van Woet- sang, dat tegenover Hankau aan de Jangtse ligt, kon bezetten. Ook aan het Kanton front hebben de Chi neezen successen geboekt. De Japanners geven toe dat de Chineezen de plaatsen Wangking, Wangtsjoesoeng en Foetin, alle slechts op on geveer 22 K.M. van Kanton verwijderd, hebben bereikt Luchtbeschermingskaart Haarlem V Zooals onze lezers weten is de gemeente Haar lem, voor wat de bescherming tegen luchtaan vallen betreft, in wijken en vakken verdeeld. Hierboven is een kaart afgedrukt, waarop men dat duidelijk kan zien. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag- De Haarlemsche gemeenteraad besluit de Bakenessergracht tc saneeren. 7 De gemeenteraad van Haarlem voteert een bedrag van f 74.000 voor het nemen van maatregelen inzake luchtbescherming. 7 BINNENLAND. In Nederland zün 877 millionnairs. 2 Londen eert Hugo de Groot. 3 De Eerste Kamer keurt de onderwüsbegroo- ting goed. 3 Minister Welter ziet de toekomst voor Suri name niet te somber in. 3 BUITENLAND. Henri Jaspar is overleden. 1 De Belgische kabinetscrisis is nog niet opge lost. 1 Vele landen bewapenen zich. 5 In Frankrijk zijn ongeveer 350.000 Spaan- sche vluchtelingen. SPORT. Schaakrubriek. ARTIKELEN, enz. R. P.: De Bakenessergracht. j Mr. E. Elias: Een brief 3 J. B. Schuil: Tooneelstukken. 4 Vr. S.: In Engeland. 5 K. de Jong over het Ledenconcert der H.O V 6 Voor de Vrouw g De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen on jj

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1